„Waakzaamheid van K.V.P.-statenleden blijft geboden" AVONDRUST SINT NICOLAAS GESCHENKEN HASSELMAN PANDER Slechts klein aantal woningen wordt aan de werkelijke leden toegewezen Minister Cals opent Dinsdag juridisch centrum ^Gravensteen' Adres tot regering betreffende binnenwaterkeringen Film artikelen Eigen sfeer in huishoudelijke- en gezinsvoorlichting donderdag 1 december 1955 DE LËIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 STATENKRING LEIDEN VERGADERDE Jhr. Van Nispen tot Pannerden over werk van Prov. Staten De Statenkring Leiden van de K.V. P. moest gisteravond in De Turk eni ge huishoudelijkheden afwikkelen. Om de agenda een weinig van de alle daagsheid te ontnemen was jhr. dr. O. F. A. .1. van Nispen tot Panner den aanwezig, die een beschouwing hield over het werk van de Provin ciale Staten. Na het woord van wel kom door voorzitter P. Oosterveer, wierp de secretaris, de heer H. J. van Mil een terugblik over het afgelopen jaar. Hij memoreerde de acties vóór cn de landelijk goede resultaten van de verkiezing voor de Prov. Staten. Als penningmeester maakte hij be kend, dat het nadelig saldo van de staat van inkomsten en uitgaven 987.70 bedraagt. Niettemin meende de voorzitter dat er nog wel een kopje koffie voor de aanwezigen (pl.m. 50 leden) af kon. De aanzienlijke slin king van het saldo is te wijten aan de kostbare verkiezingsactie '54. Op deze gevorderde datum klinkt het nadelig saldo, wat deprimerend, maar inmid dels is men al weer aan het sparen voor de volgende verkiezingsactie. In een vacature van het bestuur een zetel die al geruime tijd leeg staat werd de heer A. van Delft uit Leidschendam gekozen. Waakzaamheid bij Statenleden. Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hil- legom, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, gaf vertellender wijs enkele voorbeelden van practi- sche gevallen, die zich in de Staten vergadering hebben voorgedaan. De Provincie heeft slechts weinig taken, die *\ij geheel zelfstandig beheerd. Op het gebied van cultureel-, sociaal- en maatschappelijk werk kan de pro vincie door het subsidiebeleid grote invloed uitoefenen. De zorg voor het interlokale verkeer, noemde spreker ook als een van de belangrijke taken van de provincie. Hij wees op de grote economische betekenis van een goed wegenplan. Er rust sociale-, maatschappelijke- en morele waarde in de ontsluiting van de gebieden door een wegennet. De Zuid-Hollandse eilanoen en de Krim- penerwaard zijn voorbeelden van de noodzaak van een goede verkeers- voorziening. Bij de ontwikkeling van het wegen net dienen Provinciale Staten een rechtvaardige verdeling in acht te nemen. Noordwijkerhout bijv. heeft betere verbindingen nodig en ook de verbindingen van Leiden met de bad plaatsen Katwijk en Noordwijk la ten nog veel te wensen over. No. 531. Horizontaal: 1. vruchtje, 3. boom, 5. zijtak Saaie, 7. term bij het boksen (afk.), 9. landbouwwerktuig, 10. ontvangkamer, 11. Rom. munt, 12. gebod 14. scheepsvloer 16. mak 17. jongensnaam. Verticaal: 1. hijswerktuig, 2. mu zieknoot, 3. voorzetsel, 4. insect, 6. bloem, 8. gem. in N. Brab., 9. nauw, 11. munt in Siam, 13. voegwoord, 14. lengtemaat (afk.), 15. gewicht (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing 530.: Horizontaal: 1. ogief, 6. eva, 7. Nes, 8. sla, 9. ode, 10. etude. Verticaal: 2. granaat, 3. eenvoud, 4. leest, 5. Assen. f\P het midden van de weg van mijn leven was ik verdwaald in een donker woud. Hoe donker was dat woud, woest, onherberg zaam en geweldig!Ik weet niet goed te herzeggen, hoe ik er binnentrad, zo slaperig was ik op het ogenblik, dat ik de goede weg verliet Nel mezzo del cammin di nostra vita Dat is de beroemde aanhef van Dante's meesterwerk, de „Godde lijke Commedie". Door hel en va gevuur heen beschrijft hij zijn dichterlijke tocht tot in de hoogste hemel. Dat donkere, duistere woud daar verdwalen we in, xoanneer we de koers verliezen, laat het in 'n suffend ogenblik zijn, van de weg, die ten hemel voert. Dappere Dan te baande zich een weg door het donkere woud tot hij een heuvel zag, „welker schouders bekleed waren" met het licht der opgaande zon. Deze licht-overgoten heuvel is de Kerk, die de weg wijst naar de Waarheid. Streekplan. Het vaststellen van een streekplan behoort ook sinds enige jaren tot de bevoegdheid van de Staten, een moei lijke taak, die beslftt over de toekom stige ontwikkeling van de provincie. Voor welke ontzagwekkende beslis singen men komt te staan blijkt wel uit de ontwikkeling van het IJ- ond- :plan in Noord-Holland. Ordening is noodzakelijk, aldus spreker, maar de K.V.P. is van me ning (volgens het subsidiariteitsbegin sel) dat de ordening niet principieel van boven af moet komen. Waar or dening noodzakelijk is, dient dat te geschieden door organen, die dichter bij de bevolking staan. Het is een suc ces van de K.V.P. te noemen, dat men bij het vaststellen van het streekplan Westland teruggekeerd is van een over-„planning" tot het vaststellen van hoofdzaken in grote lijnen. Recreatie. De recreatie is eveneens een zeer belangrijk vraagstuk. De K.V.P. is echter een tegenstander van de massi ficatie van de recreatie. Daarom meende men, dat de recreatiegebieden niet op één punt, maar langs de ber men van de w^gen moeten worden aangebracht, opdat men de stedeling niet in massa's bij elkaar brengt, maar tot de rust van de natuur. Dub bele waakzaamheid van de Staten is nodig bij verdeling der subsidies. De ontwikkeling van de procedure, die tot een provinciale dienst (of stich- Geopend tot 21.30 uur. Botermarkt 21-22 Breestraat 1 46*" VERGADERING W.B.V. „ONS BELANG" TE LEIDEN (Advertent.e). De jaarvergadering van de wo ningbouwvereniging „Ons Belang", die gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" werd gehouden, was zeer metig bezocht. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, sprak hierover zyn teleurstelling uit en concludeerde, dat het Dij vele leden alleen er maar om te doen is een woning te krijgen. Voor de rest geloven zij het dan wel. Gelukkig is er nog ecm getrouwe kern, die nog steeds in alle opzichten medeleeft met het wel en wee der vereniging. Vrijheid beperkt. De voorzitter vermeldde hierna een ting) voor cultuur moest leiden illus. treerde dit. Ook bij de besprekingen over de noodzakelijkheid van jeugd- en buurthuizen werd duidelijk, dat de P.v.d.A. er doorlopend op uit is het staats-slcialisme te verwezenlijken of haar ideeën bij andersdenkenden te infiltreren. De taak van de provincie zal in de komende jaren toenemen in belang rijkheid. Daarom zal het nodig zijn dat het éne (voortreffelijke) lid voor de K.V.P. in Gedeputeerde Staten steun van partijgenoten krijgt. Onze stem moet in de Staten gehoord wor den. Tijdens de rondvraag werd o.m. gesteld, dat massificatie niet uitge sproken iets van de grote steden is. De vraag werd gesteld of in de riool zuivering van Noordwijk geen taak voor de provincie ligt. Sprekev meen de, dat het werk eerder op het ter rein van „Rijnland" la g. BELANGRIJKE AANWINST UNIVERSITEIT De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. Cals zal op Dinsdag 6 December het juridisch studiecentrum Het Gravensteen offi cieel openen. Het complex van ge bouwen heeft hiermee een zeer waar dige bestemming gekregen. Wy hebben hedenmorgen het ge bouw bezichtigd en het is aan de pas benoemde concierge, de heer G. J. Schrijers, te danken, dat wij nog vóór de middag in staat waren een sum miere beschrijving van de inrichting te geven. De architectuur van het complex is namelyk uitermate inge wikkeld en wij kunnen ons voorstel len dat de studenten in het begin, hoewel vroeg genoeg bij de ingang aan de Houtstraat toch nog te laat op het college komen. De grote collegezaal in de Vier schaar, het gebouw tegenover de Pa pengracht heeft een aparte ingang. Boven deze zaal, die 102 studenten kan herbergen is de algemene studie zaal gelegen, welke slechts door de hoofdingang bereikbaar is. De hoofdingang bevindt zich in de aanbouw van de gevangenis, waarvan de celmuren doorbroken zijn. Dit ge bouw is geheel nieuw opgetrokken en ingericht voor de assistenten. Boven dien is in dit gebouw de bibliotheek van prof. Meyers ondergebracht. Zweetkamertjes. De oude cellen in de middenbouw, waarin onlangs muurschilderingen werden ontdekt, hebben voor de stu denten waarschiinlyk niets van hun oude verschrikking verloren. Enkele zyn namelijk als „zweetkamertjes" ingericht, waar de wetenschap van de student aan de kaak gesteld kan wor den. Bovendien is in een van de cel len een garderobe ondergebracht. In het hoofdgebouw aan het Pieters- kerkhof zijn de studeervertrekken van de hoogleraren ondergebracht. Alle kamers zijn zeer modern gemeu bileerd en het is verwonderlijk te zien hoe deze inrichting met de oude architectuur van de vertrekken vol komen in harmonie is. De wenteltrap in de oude toren VER. VERGADERING RIJNLAND geeft toegang tot een docentenkamer, een hooglerarenkamer en het vertrek waar de Cornelis van Vollenhoven- stichting een plaats heeft gekregen. In het werkhuis aan de Noordzijde van de toren bevinden zich de werk en collegekamers. De kelders onder het oude midden- gedeelte zijn benut voor de aanleg van een zeer moderne oliestookinstal- j latie. De tekeningen voor de verschillen- I de verbouwingen zyn ontworpen dpor het architectenbureau Van Oerle en Schrama. AFSCHEID BIJ G.A.B. LEIDEN. onderdeel van dit plan, de westelyke Ringvaart van de Haarlemmermeer- polder aan de orde komen. Mr. Naayen. De hoogheemraad mr. S. Naayen te Rotterdam, die wegens het berei ken van de zeventigjarige leeftyd af treedt, was door ziekte verhinderd tegenwoordig te zyn. De dykgraaf heeft uiting gegeven aan de erkente lijkheid der vergadering voor al het geen mr. Naayen in een twintigjarige werkzaamheid voor Rynland gedaan heeft; de Vergadering besloot, hem een telegram toe te zenden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht mevr. B. van Doorn Schuur te R'dam en de heer B. Hoek te Schiedam. Geslaagd voor het cand. examen Godgeleerdheid de heer A. v. Veldhuizen te R'dam. Geslaagd voor het prop. examen Godgeleerd- 1956; misschien zal, als het grootste heid de heer J. Lentz te Den Haag. De Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft gisteren de begroting voor 1956 vastgesteld. De omslag is wederom bepaald op 6,50 per hectare (wat voor het gebouwd eigendom neer komt op 3,50 per berekende hec tare); dit is thans voor het laatst mogelijk; het laat zich trouwens aan zien, dat voor 1957, als gevolg van de reglementsherziening, de omslag heffing ingrijpend gewijzigd zal moeten worden. Rynland heeft in samenwerking met andere hoogheemraadschappen een adres tot de Regering en tot Ge deputeerde Staten geri.ht, teneinde in het kader der Deltaplannen ook de aandacht voor de binnenwater- keringen in de Hollands-Utrechtse laagvlakte te vragen. In afwachting van het effect dezer actie zal Rijn land zich nader bezinnen over het geen Rijnlands eigen taak ten aan zien der binnenwaterkeringen eist. Een beginselbesluit is genomen tot verdieping van boezemwateren benoeming tot ambtenaar bij de Gem. Dienst voor Sociale Za ken der gemeente Leiden nam de heer J. Jonk gisteren afscheid van het Gew. Arbeidsbureau te Leiden, waar hij werkzaam was als ambte naar voor de buitendienst. In een speciale bijeenkomst werd door de directeur, de heer H. Hazelhoff, een hartelijk woord van afscheid gespro ken. De heer Jonk is speciaal belast met werkzaamheden in verband met de Gemeentelijke Sociale Werkvoor zieningsregeling. De heer W. F. Tierolf, die 1 Nov. j.l. zijn jubileum vierde als ambte naar in overheidsdienst, gaat het Gew. Arbeidsbureau alhier verlaten wegens benoeming tot Sociaal Pae- üagoog by de Dr. van Voorthuyzen- stichting, alwaar hij per 1 Jan. a.s. in dienst treedt. Agenda Leiden donderdag Ver. Zwakzinnigenzorg: Opening van tweede werkplaats voor geeste lijk gehandicapte meisjes. Ontvang kamer N.V. Cranenburg en Heringa, Vliet 15. Aanvang 14.30 uur. Kon. Ver. Litteris Sacrum. „De vro lijke vrouwtjes van Windsor", 7.30 uur nam. Schouwburg. Tentoonstelling Cie voor Huishou delijke en Gezinsvoorlichting, 1012 voorm., 2—5 en 7.30—9.30 uur nam. Levendaal 1. vrijdag: Avondmis: 9.30 uur nam. Heren singel. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Le'den wordt van Zat:rdag 13 uur tot Zaterdag 3 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zuide Apotheek. Lammenschans weg 4, tel. 23553 Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 6. tel. 26274. BIOSCOPEN De films van de week van 2 tot 9 December zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „De verzonken schat", alle leeftijden. Luxor: „De Heerser van Ceylon", 14 jaar. Trianon. „Blake helpt een handje", 18 jaar. Rex: „De schaduw van Zorro", 14 jaar. m LEIDSE ASTRONOMEN PROBEERDEN RADIO-TELESCOOP Gisteravond zijn met succes de eerste metingen gedaan met de grote radio-telescoop op 25 meter diameter te Dwingelo. Ofschoon het instrument nog niet compleet is werd het tijdelijk in ge reedheid gebracht voor de waarne ming van de bedekking door de maan van een der helderste z.g. radiobroh- nen, de krabnevel. Deze gebeurtenis is van zeer groot astronomisch be lang omdat zij een inzicht verschaft over de oorzaak van de radiostraling dezer „bronnen", welke tot nu toe geheel onbekend was. De eerstvol gende bedekking zal pas over negen jaar geschieden. De radio-waarnemingen te Dwin gelo werden verricht by een golf lengte van 75 cm. door de heer See- ger uit Leiden met assistentie van enige Leidse astronomen. Geregelde waarnemingen met het instrument zullen pas beginnen wanneer het ge heel voltooid is, vermoedelijk in het a.s. voorjaar. Wethouder Jongeleen is in het Dia conessen-ziekenhuis te Leiden ter observatie opgenomen. De observatie zal enige weken duren. In die tijd zal wethouder Van der Kwaak zijn zaken waarnemen. Nieuwe film van Kleibrink. Herman Kleibrink heeft een filmje gemaakt van de arbeid aan de spoor- Geniet op pakjesavond van stralende gezichten Geef voor St. Nicolaas: Foto- en TOTO- Cl MZ 1BBK5TBAAT 125 TO.2- tegenover het stadhuis Fototoestel - Rolfilmpjes Flitsapparaat - Flitslampjes Filters - Zonnekap Belichtingsmeter Voorzetlens Kleinbeeldfilms Electronenflitser Vergrotingsapparaat Smalfilm - Ontwikkeldoos Foto-album - Ontwikkelschaal Fotopapier - Camera-tas reeks feiten, die zich in het vereni- fingsjaar haden voorgedaan en bracht aarbij vanzelfsprekend de nieuw bouw aan de Willem de Zwijgerlaan ter sprake. Betreurd werd dat er van deze nieuwe woningen zo'n klein aantal aan de werkelijke leden wordt toegewezen, daar het Bureau voor Huisvesting op een groot deel beslag legt voor industrie, militairen enz. Hierdoor komen de leden op de ach tergrond. Al werd deze gang van za ken betreurd, tooh had de voorzitter begrip voor de ontzettende moeilijk heden, waarmede het Huisvestings bureau te kampen heeft De samen werking met dit Bureau is van vriendschappelijke aard, al had de vereniging natuurlijk gaarne wat meer vrijheid van handelen. De nieu we woningen zijn keurig afgewerkt en er werd hulde gebracht aan de Gemeentelijke Plantsoendienst voor de mooie aanleg van gemeenschappelij ke tuinen en groenstroken. Hij riep de medewerking in van de leden en eindigde met te verklaren, dat als dit plan eenmaal gereed zal zijn, dit een der mooiste woonwijken zal worden uit de gemente. Verkiezing. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursle den alle herkozen. Van de secretaris en penningmeester geschiedde dit per hoofdelijke stemming en van de an dere aftredenden, de'heren J. G. v. d. Pompe en J. van der Wrik bij accla matie. Het voorstel van het bestuur een commissie te benoemen tot het sa menstellen van reglement en richtlij - nen van de commissie voor cultureel en maatschappelijk werk had nogal wat voeten in aarde. Tenslotte wer den bereid gevonden in deze cormmis- i sie zitting te nemen de heren M. Ouwerkerk, J. de Kruis en J. Cor- nelisse. Een zeer uitvoerige rondvraag was het slot van deze vergadering, waar in verschillende aangelegenheden, het verenigingsleven betreffende, naar voren werden gebracht en van be stuurszijde beantwoord. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia dr van H. van Rhijn en C. Klaverwijden. Erik zn v. F. L. Piena en J. v. Lienen. Johanna Catharina Maria dr van P. C. J. van Eeden en C. Langeveld. Jonas zn van J. Singeling en S. C. Tiemeyer. Al- bertrus Johannes Hendrikus zn van J. W. Lestraden en P. J. Ramaker. Wil lem zn van W. v. Zwieten en I. A. v. d. Meij. Leo Marinus Hendricus zn van L. M. H. v. Cleef en G. E. T. Zandvliet. Johannes zn van M. de Groot en M. E. Hollebeek. Anthonia Philomena Scholastica Maria dr van P. J. Otto en E. M. van Beelen. Gehuwd: H. J. Zonderop en A. M. Walraven. G. Zweistra en G. P. Rou- wit. H. J. Sloos en A. Versloot. A. v. Heyningen en M. E J. Verlind. Overleden: G. Blansjaar huisvr. v. Barendse 85 jr. J. Meyer dr 6 jr. H. Kuyt wednr 69 jr. W. Cammenga, huisvr. v. Goldberg 67 jr. A. v. Dru- nen wednr. 90 jr. CENTRUM LEVENDAAL GEOPEND „Mooiste voorlichtingscentrum in het land" Met veel luister, maar met nog meer vreugde, heeft de commissie voor Huishoudelijke en gezinsvoorlichting te Leiden gistermiddag het eigen huis aan het Levendaal in gebruik geno men. Wij hebben reeds medegedeeld welke wonderbaarlijke gedaantewis seling dit gebouwtje heeft ondergaan. De restauratie onder leiding van de hèer J. Voorbach is volkomen ge weest, zo volkomen, dat mej. T. Duy- vendak, de landelijke directrice van de stichting commissie voor huishou delijke en gezinsvoorlichting, die tij dens haar felicitaties, noemen kon: „het mooiste voorlichtings-centrum van ons land". Onder de genodigden waren ook de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, de wethouders J. C. van Schaik en S. Menken, de directeur van de Dienst van Sociale Zaken, dr. S. Ro- zemond, enkele raadsleden en vele afgevaardigden van huisvrouwenor ganisaties, die in dit centrum hartelijk samenwerken. Wethouder Menken, voorzitter van de plaatselijke commissie verwel komde de, aanwezigen. De commissie heeft al jaren lang, zo sprak hij, smachtend naar een dergelijk cen trum uitgekeken. Reeds by voorbaat kan men op een behoorlijke klandizie «uit alle lagen van de Leidse bevolking rekenen. Voorlichting op huishou delijk gebied achtte hy zeer gewenst. Hij bracht hulde aan de secretaresse van de commissie, mevr. D. L. Creygh- ton-Eldering, de spil van de com missie, die al jarenlang voor het tot stand komen van deze inrichting heeft geijverd. Eigen sfeer. Burgemeester verrichtte hierna de opening. Hij achtte het bijzonder van belang, dat de huisvrouw niet op een schoolse wijze benaderd wordt, maar dat zy de kans krijgt zich in een eigen sfeer te ontwikkelen. Zij heeft immers in het gezin zulk een be langrijke taak, dat zij een degelijk sen. Het gemeentebestuur heeft, dit maar gezellig onderricht niet kan mis- inziende, dan ook gaarne zijn steun aan de inrichting van dit centrum ge geven. Na de wens, dat het werk in breedte en diepte zou mogen uit groeien, verklaarde de burgemeester het centrum voor geopend. Mevr. Creyghton-Eldering dankte centrum hadden medegewerkt, dank bracht zij ook aan de beide Leidse huishoudscholen en het Leids Volks huis, die in de afgelopen periode ruimte hadden afgestaan. De genodigden kregen hierna de kans de prachtige inrichting van dit centrum beter te bekijken. Vooral de keuken, waar hartige hapjes fleur den, die de gastronoom konden be koren, stond in het centrum van de belangstelling. De tentoonstelling van werkjes van de huisvrouwen verrastte de genodig den. In het werk waren originaliteit en kundigheid samengevoegd. De huis vrouwen van Leiden en alle verdere belangstellenden (ook de mannelijke gezinshoofden worden in dit centrum verwacht) zyn op deze tentoonstelling van harte welkom. Vanavond van 7.30—9.30 uur. Genodigden bekijken het werk aan een weefgetouw. V.l.n.r. wethouders Van Schaik, Menken, de burgemees ter, mevr. Creyghton, mevr. Duyven- allen, die aan de stichting van dit dak. wegwerken te Leiden. De film laat in een kort bestek zien wat er in de reeks van jaren tenslotte bereikt is. Donderdag 8 December zal deze film voor het eerst vertoond worden in de Lakenhal om 4 uur in de namid dag. W.W. met feestmuziek. Werkmans Wilskracht zal van avond van half acht af het lichtend spoor van de feestverlichting volgen met toeters en bazuinen. De licht- tocht begint bij de Vestestraat.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2