S)e &2ldóe6oti/Yct/nt van het parlement op de kop us Faure besluit tot ontbinding VERKIEZINGEN BEGIN JANUARI VERWACHT Het bezoek der Russen aan India geëindigd Regering bereid hedrijfstakgewijze verscheidenheid toe te laten Faure zingt de zwanezang van Franse parlement DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13666 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LOONPOLITIEK OP NIEUWE PADEN Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 150 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 pAURE ZET DE WORSTELING met de Volksvertegenwoordiging dan toch voort. Hij heeft de moed ge had om tot Kamerontbinding over te gaan, in de hoop, dat de uitspraak van het kiezersvolk hem in staat zal stellen, een regering te vormen, die stevig verankerd zal liggen in de meerderheid van de assemblee. Een vrome wens, die velen van zijn voorgangers ook gekoesterd hebben, maar die niet in vervulling PIERRE MENDÈS-FRANCE TEGENSTANDER 0 is gegaan. Misschien wil het Faure heeft de weg van de minste weerstand niet gekozen. De Franse regering heeft Woensdagavond besloten de Nationale Vergadering te ont binden en nieuwe verkiezingen te doen houden. He besluit werd meegedeeld na afloop van een kabinetszitting. Vier ministers, de radicalen Bourges Manoury, Berthoin, Morice en Laforest hebben zich van het besluit gedistancieerd. Het besluit van de ministerraad is gebaseerd op een artikel in de Grond wet, dat in deze procedure voorziet, wanneer twee regeringen binnen een periode van 18 maanden met een absolute meerderheid door het parlement ten val zijn gebracht. deze keer lukken, want ver kiezingen tengevolge van Kameront binding zijn sinds 1877 niet meer voortgekomen. Het is mogelijk, dat de Fransen nu eindelijk eens inzien, dat zij een behoorlijk stabiele en krach tige regering moeten hebben en dat daarvoor een stabiele en rustige meer derheid in het parlement noodzake lijk is. Maar degenen, die daarvoor moeten zorgen zijn de kiezers zelf; de slapheid, halfheid en besluiteloos heid van het Franse beleid vindt ten slotte z'n wortels in de verdeeldheid van het Franse volk zelf. De vorige maal, dat een Franse VIJF DEDEN NIET MEE Vandaag zal worden oesloten wan neer de verkiezingen zUlen wordt n gehouden. Men verwacht dat zal wor- regering haar toevlucht nam tot het den besloten tot Zondag 8 Januari, middel van Kamerontbinding (1877) I De vijf radicale ministers, die zich pakte het niet goed uit voor de rege-van het besluit hebben gedistancieerd, ring, want zij kreeg toen een Kamer zullen in de regering blijven tot de terug, die haar wegjoeg. Gelukkig nieuwe Assemblée zal zijn gekozen, voor Faure is dat lang geleden en I mag men wel constateren, dat de Eerder op de dag hadden enkele situatie niet meer dezelfde is. In elk radicalen, socialisten, radicaal-gezin- geval kan het geen kwaad, dat de assemblee eens een keer te voelen krijgt, dat het spelletje van regering- wegjagen in de tegenwoordige tijd een hachelijke liefhebberij is, welke het later naar de ondergang voert. De verkiezingen, welke de heren deputé's zo in de weg zaten, krijgen zij nu toch op hun dak en waar- Wervelstorm eist mensenlevens In het centrale en Zuidelijke ge deelte van de Philippijnen zijn in de afgelopen drie dagen 128 personen schijnlijk nog vroeger dan zij gevreesd bm het leven gekomen bij een zeer hadden. Bovendien onder het bestaan-zware wervelstonn, die enorme scha de kiesstelsel, dat iedereen zei te j de heeft aangericht. „verfoeien". De heren gaan wel „met Talrijke personen worden nog ver- de kous op de kop" naar huis! 1 mist en duizenden zijn dakloos. Vreedzame coëxistentie De Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, en de eerste secretaris van de communistische partij der Sowjet- ,Unie, Kroetsjef, zijn Donderdag per vliegtuig van Calcutta naar Rangoon vertrokken, waarmede een einde is gekomen aan hun bezoek aan India. Premier Nehroe van India heeft Woensdag op een receptie ter gele genheid van het bezoek aan Calcutta verklaard reeds dikwijls te hebben gezegd, dat India zich niet bij een verbond wenst aan te sluiten en geen part:j wenst te kiezen. „Doch wij wensen wel met ieder een samen te werken in het stre- Nederland kreeg geljk ven naar vrede, veiligheid en hogere welvaart". „Wij zijn ervan overtuigd, dat de betrekkingen tussen onze landen (Rusland en India) gezond en vreed zaam zullen zijn". Nehroe zeide er verheugd over te zijn dat India en de Sowjet-Unie el kander nader zijn gekomen als ge volg van het huidige historische be zoek van de Russische leiders. India en de Sowjet-Unie hebben een verschillende politiek en econo mische stnictuur; doch respecteren el kanders vrijheid en levenswijze. Perons partij verboden De nieuwe Argentijnse regering van generaal Aramburu heeft de pe den en Gaullisten in een verklaring heftig geprotesteerd tegen een ontbin ding van het parlement. Zij zeiden, dat zulk een ontbinding de kiezers zou beletten in vrijheid een beslissing te nemen aangaande het meningsver schil, dat is gerezen tussen de rege ring en de Assemiblée. Een van de ondertekenaars van deze verklaring was de belangrijkste tegenstander van premier Faure, ex-premier Pierre Mendes-France. Het kabinet zal nu op korte termijn enige belangrijke beslissingen moe ten nemen. Deze betreffen: 1. Het vaststellen van de datum, waarop het ontbindingsdecreet zal worden gepubliceerd. Verkiezingen moeten worden gehouden binnen 30 dagen na publicatie hiervan. 2. De vraag of ook in Algerije nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Dit gebied is door 30 af gevaardigden in de Nationale Verga dering vertegenwoordigd. 3. De kwestie of maatregelen zul len worden genomen om jongeman nen, die zich onder de wapenen be vinden en die sinds hun opkomst 21 jaar zijn geworden, ook in de gele genheid zullen worden gesteld hun stem uit te brengen. DE LOONPOLITIEK Zelfbeheersing gevraagd gen en er zullen algemene verkiezin gen worden gehouden zodra de tijd De beheerschapsraad van de UNO heeft in een, veelvuldig gewijzigde, resolutie goedgekeurd, dat Nederland daarvoor rijp wordt geacht, voortaan geen verslag meer behoeft I uit te brengen over Suriname en de! Verder heeft de nieuwe regering Antillen. j bekend gemaakt dat zij de vroegere j onafhankelijke krant La Prensa, die De uitslag der stemming, 18 voor, i door Perón in beslag werd genomen 10 tegen en 27 onthoudingen,' maakt I en aan de peronistische vakbewe- het echter twijfelachtig of in de As-ging overgedragen, vandaag ter be- semblée de resolutie de vereiste 2/3 schikking zal stellen van de vroege- meerderheid haalt. re uitgevers. De opvattingen van het kabinet inzake de te voeren loonpolitiek deelt de minister van Sociale Zaken in de memorie van antwoord mede. De regering is in beginsel bereid te gaan in de richting van over dracht van bevoegdheden terzake van de loonpolitiek aan het georga niseerde bedrijfsleven, gerepresen teerd in de S.EJt. Zij wijst er daar bij op, dat deze overdracht zonder schade voor de economische ontwik keling slechts mogelijk is, indien en voor zover het georganiseerde be^ drijfsleven bereid en in staat blijkt, deze verantwoordelijkheid ook met terdaad te dragen. En zelfs dan zal het noodzakelijk zijn, dat de rijksoverheid een laatste verantwoordelijkheid behoudt, niet voor de details, maar wel voor de ontwikkeling, van het totale loon peil, omdat dit een van de determi nerende factoren is voor de toekom stige ontwikkeling van onze. wel vaart. Intussen is de regering bereid aan het college van rijksbemiddelaars reeds vóór een wettelijke regeling aanwijzing te geven om bij de over weging van loonvoorstellen bedrijfs- ;»"nisl'sThë"bew^r hu^C„"dT Zt I '"kgewijze differentiatie (dat is af- gesteld. De peronistische arbeiders wijking van de richtlijnen) toe te federatie zal worden veranderd in laten, naar gelang werkgelegenheid, ZJI2EÖ&: Productiviteit en rentabiiiteit van de onderhavige bedrijfstak daartoe aan leiding geven, een en ander uiter aard met inachtneming van het be ginsel der coördinatie, als in het S.E.R.-advies aangegeven. Hierbij zullen uiteraard de advie zen van de stichting van den arbeid, evenals tot dusver, van grote waarde zijn. De minister wijst erop, dat bij de toepassing van deze mogelijkheid van hedrijfstakgewijze differentiatie in de loonvorming zowel van leiding en leden der afzonderlijke werk gevers- en werknemersorganisaties als van de leiders der centrale veel zelfbeheersing en discipline zal wor den gevergd. Wanneer deze onverhoopt niet in voldoende mate aanwezig zouden blijken te zijn, dan kan ook het col lege van rijksbemiddelaars niet voor komen, dat de ontwikkeling uit de hand loopt. De regering zal daarom de gang van zaken nauwlettend vol gen en de thans uitgestippelde koers opnieuw in overweging moeten ne men, indien het hierboven geschetste gevaar onverhoopt werkelijkheid wordt. De regering is ook bereid het col lege van rijksbemiddelaars aanwij zing te geven om, wat reeële winst- delingsregelingen, als zijnde niet- kostprijsverhogende verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden per on- onderneming betreft, meer differen tiatie dan tot dusver gebruikelijk toe te staan, uiteraard eveneens onder handhaving van een wenselijk te achten coördinatie. Andere ondernemingsgewijze dif ferentiaties in de lonen en arbeids voorwaarden, welke verder zouden gaan dan tot dusver reeds mogelijk is, wijst de regering, althans in dit stadium van de ontwikkeling, af. Ten aanzien van de opmerking van dezelfde leden betreffende de positie van de landbouw bij een nieuw stel sel van loonvorming moge de minis ter te kennen geven, dat deze een illustratie van het hiervoor betoogde vormt. Immers enerzijds wordt ver langd, dat de arbeidsvoorwaarden in deze belangrijke bedrijfstak niet achter mogen blijven bij die in de ach tere sectoren, maar anderzijds wenst men verhoging van de richt prijzen zo enigszins mogelijk te ver mijden. Dit zou weieens onmogelijk kunnen blijken. De minister onderschrijft dan ook het oordeel der hier aan het woord zijnde leden, dat de positie van de landbouw in een gewijzigd stelsel van loonvorming bijzondere aan dacht zal vereisen. Amerika vecht voor vredes-symbolen Kerstmis moge dan het feest van de vrede zijn, op sommige plantages in Amerika moet men de kerstbomen met de wapens in de vuist beschermen! Sommige „kerstboom-kopers" zien er geen been in, om de bomen met wagens voi bij de plantages af te halen zonder te betalen! We zien hier een wachtpost op een van de plantages gedurende zijn nachtelijke ronde. Behalve met zijn geweer en zijn hond heeft hij nog de beschikking over een mobilofoon. Deze foto toont Faure achter de microfoon, terwijl hij van de regeringsbank af de aanvllen van de Nationale Vergadering op zijn beleid pareert. Het staat thans wel zo go-.d als vast, dat de regering Faure gedoemd is te verdwijnen. Russen naar de Zuidpool Een grootscheepse Russische Zuid- pool-expeditie is uit Kaliningrad, het voormalige Koeningsberg, vertrok ken. De expeditie bestaat uit twee sche pen, de „Ob" en de „Lena", die uit gerust zijn met machtige dieselmoto ren en die o.a. vliegtuigen, helicop ters, jeeps en acht volledige radio stations zullen vervoeren. Van Krieken in vrijheid De Nederlandse politieman Van Krieken, die in October 1954 uit de Etnabaai op Nieuw-Guinea door In donesische infiltranten is ontvoerd naar Indonesië, is naar thans in Den Haag officieel kan worden be vestigd per vliegtuig op weg van Djakarta naar Bangkok. Vandaar zal hij zo spoedig moge lijk doorreizen naar Biak op Nieuw- Guinea, waar hij Zondag wordt ver wacht. De vorige week werd van Indone sische zijde in Den Haag reeds mede gedeeld, dat Van Krieken wiens verblijfplaats lange tijd onbekend is geweestzich in Djakarta bevond. „Atoomraad" in Moskou In Moskou zal een „atoomraad" worden ingesteld, bestaande uit ver tegenwoordigers van de Sowjet-Unie en andere landen van het Oosteuro- pese blok, aldus is Woensdag uil ge zaghebbende bron in Oost Berlijn vernomen. In de raad zullen door de leden onderling gegevens worden uitge wisseld met het oog op het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. De raad zal eens in de twee of drie maanden bijéénkomen. Japanse natuurkundigen van de universiteit van Koyoto zijn tot de slotsom gekomen, dat de waterstof bom, die kortgeleden door de Sowjet- Unie tot ontploffing werd gebracht, zwakker is dan die welke de Verenig de Staten in Maart en April 1954 in het gebied van de Stille Oceaan be proefden. Deze conclusie berustte op een vergelijking van de atmospheri- sche druk na de Russische en Ame rikaanse proeven. Volgens de natuur kundigen is de jongste Russische proefneming op 22 Nov. in het Noor den van de Gobi-woestijn, bij het bij het Baikal-meer, geschied. Overleg met Indonesië Utoyo Ramelan zal geen nieuwe instructies krijgen, aldus heeft pre mier Harahap Woensdagochtend aan de pers medegedeeld. De raissie- Ramelan heeft haar richtlijnen en die worden niet gewijzigd. Op welke wijze de missie haar doel bereikt, hangt van haar eigen inzicht af en hieromtrent heeft zij dagelijks con tact met Djakarta. Harahap zei tenslotte, dat de rege ring thans voorbereidingen treft voor de besprekingen op ministerieel ni veau. Het kabinet bestudeert thans de samenstelling van een eventuele delegatie naar deze conferentie en haar instructies. Naar wij vernemen zou de Indo nesische ambassadeur met bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan, Donder dagmorgen wederom een ontmoeting op het ministerie van buitenlandse zaken hebben met minister Luns. Donderdagavond zal mr. Utoyo Ra melan op Wisma Duta, de residentie van de Indonesische vertegenwoor diger te Wassenaar, een diner aan bieden, waaraan o.a. de ministers Luns, Zijlstra, Van der Kieft en Van Thiel, zullen aanzitten. onder het vriespunt is gedaald. Aan een Atlantisch front even ten Zuiden van Ierland, ontstond een afzonder lijke storing, die in de richting van Frankrijk trekt. Als gevolg hiervan zal de wind in ons land weer naar het Oosten gaan krimpen. Er wordt dan weer iets drogere lucht aange voerd, waarin opklaringen zullen voorkomen. Drogere lucht Resten van een oude Oceaanstoring, die Dinsdag Frankrijk bereikten, zijn in de nacht van Woensdag op Donder dag naar het Noorden gaan bewegen en drongen zodoende tot onze omge ving door. De bewolking verhinderde op de meeste plaatsen de nachtelijke uit- stral-ng met het eevole, dat de tem peraturen slechts hier en daar even HOE wordt et weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar wat regen en plaatselijk mist, maar later ook enkele verspreide opklaringen. Overwegend zwakke wind, in hoofdzaak Zuidoostelijk. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 2 Dec. zon op 8.28, onder 16.34; maan op 19.58, onder 11.03. Hoogwaterstanden Vrijdag 2 Dec. v.m. 5.00 uur; n.m. 17.20 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI regen 2 C. STOCKHOLM zwaar bew. 4 OSLO nevel 3 KOPENHAGEN motregen 3 AEBRBEEN zwaar bewolkt 6 DUBLIN geheel bewolkt 8 LQND'EN nevel 5 AMSTERDAM regen 4 GRENOBLE mist 2 BRUSSEL licht bewolkt 5 PARIJS motregen 6 BORDEAUX mist 2 NICE geheel bewolkt 11 BERLIJN nevel 1 FRANKFORT nevel 1 MüNCHEN nevel —7 ZüRICH mist 4 GENèVE regenbui 1 LOCARiNO regen 2 WENEN nevel 2 INNSBRUCK zwaar bewolkt —2 ROME zwaar bewolkt 13 Korreltje Tussen waarheid en leugen ligt 'n glibberig pad.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1