Katwijk blijft hopen op vissershaven Noorcüwijks begroting demonstreert de trek naar de badplaats DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 BE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGUIA 1 Grenswijziging met Noordwijk wordt aanhangig gemaakt Gistermdddag om 2 uur kwam de gemeenteraad van Katwijk onder voorzittersdhap van burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop in openbare vergadering bijeen. Te 6.15 uur werd de vergadering geschorst tot 7.30 uur. Na behandeling van enige andere agendapunten, waarop wij ons voor stellen in ons blad van morgen na der in te gaan, werden de gemeente begroting en bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1956 in behandeling ge nomen. Eigen woningen. Bij de algemene beschouwingen was eerst het woord aan de heer N. J. van Duyvenbode (C.H.), die wees op het feit, dat de gemeente Katwijk in wel bijzonder grote mate heeft gepro fiteerd van de hoogconjunctuur, wel ke gedurende de laatste jaren in ons vaderland is ontstaan. Hierover mag men tevreden zijn, doch niet voldaan. Het is vooral de woningnood, die een schrijnend probleem vormt en ons dagelijks moet bezighouden. In de j naaste omgeving zijn er gemeenten,) die er op dit gebied beter aan toe zijn dan Katwijk. Spreker beval aan om te bevoegder plaatse een zo groot mogelijk aantal bouwplannen in te dienen. Er is thans genoeg bouw grond disponibel en het is nu noodza kelijk om ieder die bouwen wil hier voor de gelegenheid te geven. De heer Van Duijvenbode brak in het bijzon der een lans voor de z.g. eigenbou wers. De drang om een eigen woning te bezitten zit de Katwijkers nu een maal in het bloed en het gemeentebe stuur doet er goed aan hiermede re kening te houden. De instelling van een raadscommis sie voor financiën achtte spreker voorts dringend noodzakelijk en spre ker wil dan ook een voorstel indie nen om hiertoe over te gaan. Het leggen van een noodbrug te Katwijk aan den Rijn, als eerste stap in de richting van de verbetering van de verbinding van Leiden naar Katwijk achtte spreker uiterst nood zakelijk. Ten aanzien van het havenpro bleem was spreker optimistisch. Geen donkere plekken. Vervolgens was het woord aan de heer H. Haasnoot, die opmerkte in het beeld van de begroting geen don kere plekken te kunnen ontdekken. Wel ziet spreker echter weinig pers pectief. Meer dan 500 gemeenten in ons land hebben te kampen met een tekort. Voor de gemeente Katwijk wordt dit gedekt door een extra-uit kering uit het gemeentefonds. Ook de heer Haasnoot achtte meer actie in de woningbouwsector, voor al wat de voorbereiding betreft, drin gend noodzakelijk. Voorts bepleitte spreker de instelling van een ver- keersr imissie, uitbreiding van het aantal sportvelden en spoedige reali sering van het plan voor de bouw van een gehoorzaal. Verder verklaarde de heer Haas noot zich ten zeerste verheugd over de uitgebreide plannen m.b.t. het on derwijs, welke B. en W. bij deze be groting hebben ontvouwd, terwijl hij ten zeerste aandrong op de aanleg van kinderspeelplaatsen. Politie faalde. Vervolgens sprak de heer mr. J. van der Plas (AR), de aanving met op te merken, dat een verkeerde zui nigheid in 't verleden oorzaak is, dat een aantal zeer noodzakelijke werken niet tijdig genoeg zijn uitgevoerd. Bij het uitvoeren van de thans op het programma staande grote objecten als het zwembad, de gehoorzaal, het openluchttheater, de sanering van de oude dorpskern, het verbeteren van de verbinding met Leiden enz. zou den we, indien deze werken op een vroeger tijdstip waren uitgevoerd, thans de vruchten plukken in de vorm van een hogere uitkering uit het ge meentefonds. Met betrekking tot de i openbare orde meende de heer Van I der Plas te moeten constateren, dat de 1 politie heeft gefaald in haar taak t.a.v.. het handhaven van de orde in de Voorstraat te Katwijk aan Zee op Zaterdagdagen en Zondagen. De j toestand is daar thans onhoudbaar. Ook de verkeersregeling laat veel te j wensen, in verband waarmede spre-1 ker de instelling van een verkeers- commissie ten zeerste meende te moe- ten aanbevelen. Ten aanzien van de woningbouw heerst er een jammer- j lijke achterstand, dank zij het gebrek I aan bouwgronden en het niet tijdig gereed zijn van uitbreidingsolannen. Als oorzaak hiervan ziet spreker een onjuiste aanoak van het uitbrei dingsplan Cleijn Duijn en het te lang j wachten met de aankoop van de gronden van de N.H. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken in „De Koestal". Over het algemeen achtte hij het tempo van B. en W. te laag, wat evenzeer geldt voor de pogingen om te komen "tot uitbreiding van de beschikbare industrieterreinen. In dit verband is het bewerkstelligen van een wijziging van de gemeente grenzen dringend noodzakelijk. Ook het beleid t.a.v. de vissershaven acht te soreker ten enemale onvoldoende. Verder vroeg spreker zich af waar om een aantal openbare werken weer ieder jaar de begroting moeten opsie ren, zonder nochtans tot uitvoering te komen. Als voorbeeld haaMe hij aan de vren'euwin» van de kod^muur van het Prins Hendrikkanaak die vo rig jaar ook reeds op de liist van kaoitaalswerken stond vermeld voor een bedrag van 90.000.terwijl dit werk thans we°r aan de orde worcU gesteld en ƒ130.000,— moet kosten. De verbinding KatwijkLeiden. Als volgende spreker merkte de heer L. Borleffs (WD) op, dat Kat wijk het moet doen met een bijdrage van ca. 40,per inwoner, terwijl het hem bekend is dat andere ge meenten veel hogere bedragen toe gemeten krijgen. Hij acht dit een scheve verhouding, te meer daar Kat wijk in verband met de omvangrijke oorlogsschade zeer zeker in verhou ding tot andere gemeenten voor be langrijk hogere uitgaven wordt ge steld. Dit is een gevolg van het zui nige beheer, dat in vroeger jaren in de gemeente Katwijk werd gevoerd. De woningnood achtte spreker nog schrijnender dan 10 jaren geleden het geval was. Voor wat betreft het verkeer ver klaarde spreker zidh niet voldaan met het creëren van een tijdelijke oplossing voor de wegverbinding Lei denKatwijk door het maken van een noodbrug te Katwijk aan den Rijn. Reeds thans moet aandacht wor den geschonken aan een definitieve oplossing, die gereed moet zijn zo dra de tram wordt opgeheven. Aan de instelling van een verkeers- commissie of een financiële commis sie achtte spreker geen behoefte aan wezig. Hij meende in deeze materie volkomen te kunnen vertrouwen op het beleid van B. en W. De heer Borleffs bepleitte voorts het bouwen van woningen voor ouden van dagen, waarbij hy de idee van inrichtingen en woonhoven verwierp, doch de od- lossing zag in de bouw van speciale woningen, verspreid door de ge meente. Opgeofferde tuinbouwgronden. Als volgende spreker sprak de heer H. J. Grimbergen (K.K.) er zijn vreugde over uit, dat thans een slui tende begroting kon worden verkre gen. De verhoging van het basisbe drag der algemene uitkering uit het gemeentefonds achtte hij verblij dend, waarbij echter ook een teleur stelling komt, namelijk dat deze ver hoging voor volgende jaren wordt gehandhaafd op het niveau van 1955. Dat in de voorafgaande jaren s.eeds pogingen zijn gedaan om een slui tende begroting te verkrijgen, blijkt thans een foutieve politiek te zijn geweest. Thans zijn er veel ingrij pende plannen, waarvan de uitvoe ring door gebrek aan geldmiddelen moeilijkheden dreigt op te leveren. Spreker heeft grote waardering voor de bedrijfsvoering van de gemeente bedrijven, die door en door gezond blijkt te zijn en volkomen is aange past aan de huidige omstandigheden. Als spreker goed is ingelicht, zal het zelfs niet meer noodzakelijk zijn om de aangekondigde verhoging van de gasprijs door te voeren. De voorge nomen openbare werken acht de de heer Grimbergen alle noodzake lijk. De vertraging, welke is ont staan in de woningbouw achtte hij echter een kankergezwel in onze sa menleving. Hierbij denkt hy vooral aan de vele verloofde paren, die soms al vele lange jaren op een woning wachten en desalniettemin geen uit zicht hebben. Hoewel de uitvoering van het uitbreidingsplan „Koestal en Overduin" tot de leniging van veel nood bijdragen, achtte spreker even wel dat hierin zeker geen 7000 men sen, zoals eerder werd berekend, kunnen worden ondergebracht. Het badbedrijf maakte een ongekende bloeiperiode mee. De activiteit van de Vereniging voor vreemdelingen verkeer verdient in dit verband de hoogste waardering en het is daar om noodzakelijk dat de gemeente hierin financieel bij draag t. tiet mo-- echter niet zo worden dat V.V.V. als zetbaas voor de gemeente gaat fun geren. Ten aanzien van de vissershaven meende spreker er op te moeten aandringen dat het gemeentebestuur thans zo spoedig mogelijk een beslis sing moet zien te forceren. Da toe stand is thans zo dat de gemeente de eerste trein heeft gemist. Er moet voor worden gewaakt dat nu de vol gende trein ook niet wordt gemist. Voor het kortgeleden uitgebrachte rapport van de commissie van des kundigen heeft spreker de grootste waardering. Vervolgens wijst spreker op de hoge omzetcijfers, die de groenteveiling in het afgelopen jaar maakte. Dat deze werden bereikt, ondanks de lage prijzen die de af zonderlijke producten opbrachten, achtte de heer Grimbergen een be wijs voor de grote vlucht die het vei lingwezen heeft genomen. In de verbreding van de verkeers weg van Katwijk van Wassenaar zag spreker een bedreiging voor de tuin derij, daar hieraan kostbare grond zal moeten worden opgeofferd. Hij beval het gemeentebestuur aan om alle invoed aan te wenden om een minder schadelijke oplossing te be reiken. Tenslotte drong spreker aan op een spoedige beleelbaarmaking van de vervangende tuinbouwgron den aan de Cantineweg. Onderbezetting op sociale zaken. De heer G. W. Overdijking (C.H.) wees vervolgens op de grote achter stand welk in Katwijk op het gebied van de sociale en gezondheidszorg bestaat, in vergelijking met andere gemeenten. Dit heeft een historische achtergrond, daar in vroeger jaren de maatschappelijke zorg uitsluitend werd geacht tot de taak van de dia conieën te behoren. Thans leven we echter in een andere tijd waarin nieuwe eisen en inzichten zich doen gelden. Op het gebied van de zorg voor ouden van dagen wordt weinig constructief werk verricht, terwijl toch in verhouding tot andere ge meenten Katwijk een zeer groot aan tal bejaarden telt 17% van de bevol king is ouder dan 65 jaar, wat een verhouding betekent van 1 6. Ver volgens wees spreker op de onderbe zetting van de afdeling sociale zaken ter secretarie in vergelyking tot an dere gemeenten, hetgeen een vlotte gang van zaken ten zeerste belem mert Spreker wees voorts op de ge ringe toename van het personeel der secretarie, in vergelyking tot b.v. de dienst van gemeentewerken. Meer dere ambtenaren zullen moeten wor den aangetrokken, terwyl anderzijds een zo groot mogelijke efficiency in de werkmethoden zal moeten wor den doorgevoerd. Overbelasting van de hogere ambtenaren moet worden voorkomen. Voor het verkrijgen van een vis sershaven achtte spreker een her nieuwde propaganda-actie, geleid door deskundige krachten noodzake lijk. Met voortvarendheid moet voorts worden gewerkt aan de uit breiding van het grondgebied der ge meente door grenswijziging. De heer A. Pronk (C.H.) vraagt dringend de aandacht van B. en W. voor het woningprobleem. Zolang dit nog bestaat, kan volgens spreker niet gesproken worden van hoog conjunctuur. Vervolgens wijst spre ker er op dat 1955 voor de visserij geen best jaar is. In verband hier mede wordt de aanleg van een vis sershaven nog urgenter, daar het be drijf hierdoor des te minder in staat is om de scheiding tussen afslag en haven financieel te verwerken. De heer Jac. van der Plas (PvdA) brengt nogmaals het huisvestings probleem ter sprake. Hierna was 't woord aan de voor zitter ter beantwoording van de ver schillende spreker, waarbij hij in de eerste plaats opmerkte de instelling van een commissie van financiën niet noodzakelijk te achten. Met betrekking tot het handhaven van de openbare orde in de Voor straat te Katwijk aan Zee op .Zater dag- en Zondagavonden merkt spre ker op dat thans door de politie, met goedkeuring van de officier van jus titie een nieuwe tactiek wordt toe gepast, waarbij de belhamels zonder pardon worden opgepakt en enige dagen vastgehouden. Het verlenen van subsidies voor kerkbouw acht spreker gevaarlijk, omdat hierdoor inmenging van de overheid in kerkelijke zaken te vre zen is. Wel is hij er zich van bewust dat zich hieromtrent gedurende de tijd van één generatie een totaal an der inzicht ontwikkeld heeft. De woningbouw. Ten aanzien van de woningbouw heeft het college van B. en W. al wat mogelijk is in het werk gesteld om zo snel mogelijke uitvoering te be reiken. Overal is geconfereerd, doch zon der resultaat. In Den Haag zijn 316 aanvragen ingediend, doch de rege ringsmaatregelen werken zeer ver tragend. Een bij de minister van we deropbouw en volkshuisvesting aan gevraagde audiëntie werd geweigerd. Voor de verbetering van de weg verbinding met Leiden is het maken van een noodbrug te Katwijk aan den Rijn noodzakelijk, om het verkeer in de periode van overgang ongehin derd doorgang te doen vinden. Zo dra de tram wordt opgehaven moeten er namelijk autobussen kunnen rij den. Voor wat betreft de noodzakelijk heid van grenswijziging kan spreker mededelen dat hieromtrent reeds contact met de gemeente Noordwijk is opgenomen. De eerste conferentie met B. èn W. van Noordwijk zal in de loop van de volgende week plaats hebben. De vissershaven. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Grimbergen, als zou ten aanzien van de aanleg van een vis sershaven de eerste trein gemist zijn, merkt spreker op dat dit dan niet in de laatste plaats te danken is aan de tuinders, die door het naar voren brengen van de verzoutingsbezwaren aan de actie schade hebben berok kend. Intussen blijft echter deze kwestie primair en heeft voorrang boven industrievestiging. Spreker wijst er in dit verband op dat ev. in dustrievestiging tengevolge zou heb ben dat veel teelgronden zouden worden opgeslokt. Met het voeren van een propaganda-actie moet de nodige voorzichtigheid worden be tracht. Spreker acht de publieke opi nie in Nederland gunstig voor de ha ven. Het zijn voornamelijk de amb tenaren in Den Haag die tegenwer ken en derhalve moet de actie er op zijn gericht hier een verandering van inzicht te bewerkstelligen. Hiermede is men thans op de goede weg. Vervolgens was het woord aan wethouder D. G. van Leeuwen, die de opmerkingen van de heer Over- dyking inzake de geringe personeels bezetting van de afdeling sociale za ken ter secretarie beantwoordde en als reden hiervoor aanvoerde de be perkte behuizing van deze afdeling. De geringe kantoorruimte welke be schikbaar is houdt de uitbreiding van het personeel tegen. Aan de dienst van gemeentewerken is thans op dracht gegeven de stichting van een nieuw administratiegebouw voor te bereiden, waarin de afdeling sociale zaken mede een onderkomen zal krijgen. Hierna kreeg de raad gelegenheid tot het geven van dupliek, waarbij zich geen nieuwe gezichtspunten voordeden. Vervoigens vond de hoofd- stuksgewijze behandeling der begro tingen plaats. Het hoofdstuk Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gaf de heer Jac. van der Plas (P. v. d. A.) aanleiding aan te dringen op de open stelling van het landgoed „De Pan", hetgeen werd ondersteund door de heren H. Haasnoot (P. v. d. A.) en mr J. van der Plas (AR). Bij het hoofd stuk Economische aangelegenheden dringt mr. J. van der Plas (AR) nog maals aan op het voeren van een actie voor de zeehaven, daar hij het door B. en W. ingediende verzoek niet voldoende vindt. Hij is bang, dat hier nogmaals een afwijzing op zal volgen. Spreker dient in dit verband een motie in, welke echter weer wordt ingetrokken als spreker van de voorzitter de verzekering krijgt dat deze kwestie op korte termijn in de Stichtingscommissie Zeehaven aan de orde zal worden gesteld voor de be paling van de verdere gedragslijn. De overige hoofdstukken leveren verder geen belangrijke discussie meer op en de begrotingen worden hierna onver anderd vastgesteld. Hierna brengt de voorzitter in stem ming de door d» heer Van Duljven- bode ingediende motie, waarbij B. en W. woren uitgenodigd over te gaan tot instelling van een commissie van financiën. Deze motie, welke is mede- ondertekend door de heren H. Haas noot en mr. J. van der Plas, wordt aangenomen met 16 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heren L. Borleffs en D. C. van Leeuwen. Na gehouden rondvraag, waarbij geen belangrijke punten aan de orde kwamen, sloot de voorzitter te 9.30 u. de vergadering. Wegwijzers op de toegangswegen Voor de vaststelling van de begro ting 1958 en een 18 tal andere agenda punten kwam gistermiddag te half drie de voltallige gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter mr. G. F. W v. Berckel. Nadat enkele ingekomen stukken in handen werden gesteld van B. en W. voor een prae-advies, werd medede ling gedaan, dat in overleg met de A.N.W.B., bij het benzinestation op de snelweg nabij Sassenheim en bij het viaduct Leidselbuurt te Oegst- geest een wegwijzerbord zal worden geplaatst van grotere afmetingen dan de bestaande met verwijzing naar Noordwijk, waarbij een duidelijk let tertype met reflecterend materiaal zal zal worden aangebracht. Ook bij Deyl te Wassenaar zal een dergelijk bord worden geplaatst doch inplaats van reflecterende letter, zal aldaar bij het bord een aparte verlichting worden aangebracht, waarmede een kosten zal gepaard gaan van 723.213. Een belangrijke verbetering voor de wegwijzing naar de bedplaats. Een tweetal aanvragen voor tege moetkoming in de reiskosten voor schoolkinderen werd toegewezen. Voor de verbetering van de Lageweg konden weer enkele stroken grond worden aangekocht van de fa. Th. G. v. Went en Zn. plm. 170 m2 voor de prijs van 255 en an de heer G. Lan- geveld te Voorhout plm. 2521 m2 voor de prijs van 3529.40. Op de vraag van de heer v. Riemsdijk wanneer deze verbreding zal aanvangen, kon den B. en W. nog geen toezegging doen, omdat alle benodigde grond nog niet in bezit van de gemeente is. Mogelijk zal begin 1956 worden be gonnen, doch het is wenselijker, dat het geheel ineens aanbesteed kan worden. Beltbeheer In het voorstel aanbesteding Belt- beheer 1956, bleken nogal voetangels en klemmen te zitten. Deze belt, wel ke sinds enkele jaren ondergebracht is op het terrein van „Leeuwen horst" te Noord wij kerhout en eigen dom is van de stichting „Het Zuid- Hollands Landschap", noemde B. en W. een teer bezit, want het zal er van afhangen, of door een uiterst net be heer, de belt daar nog enxele jaren kan blijven. Zou dit niet het geval zijn, dan kan men er van verzekerd zijn dat de stichting op zeer korte termijn de overeenkomst op zal zeg gen en zal de gemeente ia een im passe komen, welke bijna niet is op te lossen. Een achttal inschrijvingen voor het beheer was ingekomen, wel ke zelfs 2500 wilden toehetalen, maar toch stonden B. en W., gezien de huidige situatie, op het standpunt, dat het beheer gegund moest worden aan de oudere beheerder, de heer Joh. de Haas, die 1040 vergoeding per jaar vroeg, omdat men dan de zekerheid had, dat de belt punctueel beheerd wordt. De discussie hierover duurden 5 kwartier en toen uitein delijk het voorstel van B. en W. in stemming werd gebracht, werd dit met 9 tegen 8 stemmen aangenomen. De voorstemmers waren de Kath. fractie en weth. Vogelaar. Wijiziging besluit besohikbaarstel- ling gymnastieklokaal aan de Wasse- naarsestraat werd aangenomen. Me dewerking zal worden verleend voor het beschikbaarstellen van een nood- lokaal t.b.v. de R.K. Meisjesschool g.l.o. in de v.m. Openb. school aan de St. Jeroensweg, met ingang van 1 Sept. 1956. De voorstellen mede werking voor nieuwe leermethode boekhouden en bedrijfsrekening aan de Chr. Uloschool, voorlopige vast stelling kosten openbare L. O. over 1954, de vaststelling exploitatiever goeding en werkelijke uitgaven der bijzondere lagere scholen over 1954 en dat van het v>akondrwijs, waren slechts hamerstukken. Onder voor waarde dat de korpsen ieder tenmin ste twee volksconcerten zullen geven en tweemaal mededwerking zullen verlenen bij feestelijke gelegenheden, werd aan de korpsen „Excelsior" (60 leden), „Echo der Duinen" (51) en „Crescendo" (52) een subsdidie ver leend van 10 per lid. De aange vraagde subsidie ten behoeve van de stichting Maatschappelijk Werk in, Zuid-Holland werd toegekend op de basis van 0.03 per inwoner. Aan de afd. Noordwijk van de Algem. Bond van ouden van dagen, werd een sub sidie verstrekt van 2.50 per jaar. Het in rekening-courant op te ne men crediet werd bepaald op een maximum van 500.000. In verband met de voor 1956 te verwachten ka pitaalsuitgaven, verleende de raad aan B. en W. een machtiging tot het aangaan van een geldlening tot een maximum bedrag van 1.000.000. Gasfabriek Door B. en W. was bij de raad een voorstel ingediend een crediet te verstrekken voor verbouw gebouwen van de vmi. gasfabriek ten behoeve van gemeente-bedrijven. Het ligt in óe bedoeling dat het oude com plex van de gasfabriek wordt ver bouwd tot: a. bedryfskantoor, zowel voor de technische als voor de administratieve dienst der bedrijven, b. centrale werkplaats, c. centrale magazijnen voor de drie bedrijven. De kosten hiervoor worden ge raamd op 124.700. Deze plannen zijn ontwopen door het architecten-bu reau Barnhoorn en Paardekooper in samenwerking met de directeur der bedrijven. De heer De Geus maakte by dit voorstel de opmerking dat zi. nieuw bouw niet duurder is, terwijl men dan een betere inrichting kan samenstel len. Wethouder Vogelaar deelde me de, dat een eventuele nieuwbouw werd begroot op 250.000, hetwelk toch wel aanmerkelijk hoger ligt dan de kosten van verbouwing. Besloten werd het plan „verbouiw" te doen aanbesteden en als dan mocht blijken dat de aanneemsom aanmerkelijk ho ger zou liggen, kan de raad zich hier over nog altijd beraden. ALGEMENE BESCHOUWINGEN Namens de Prot.-Chr. raadsfractie opende de heer De Witt de algemene beschouwingen met het accent er op te leggen, dat door het vooronder zoek de noodzaak van de beschouwin gen niet groot zijn. Niettegenstaande dat, wilde spr. toch op enkele onder delen ingaan en wel over de Woon plaatsbelasting, zoals deze is voorge steld door de commissie-Oud, waar door de gemeente v/eer een eigen bron van inkomsten zal hebben. Zijn fractie had ook geen grote bewonde ring voor het antwoord van B. en W. inzake het badhuis, dat men van de kaart wilde werken met een gedachte aan een groter plan van „zwembad". Dankbaar was spr. voor het uitvoe rig antwoord over de plaatselijke woningbouw, maar toch bleef bij hem de vraag gevestigd, waarom er in Noordwijk niet gebouwd wordt en op andere plaatsen wel. Hij zou gaarne een protest ingediend. Spr. verklaarde zich een voorstander van de instel ling van verkeersbrigadiertjes ter bescherming van de schoolkinderen. Inzake de sportstichting, welke nog steeds niet tot stand is gekomen, zou hij de samenstelling van een kleine sport-commissie willen voorstellen voor het behartigen en bevorderen van de financiële inkomsten. Met een verzoek aan B. en W. om ernstig te denken over het reeds lang geopper de Raadhuisplein, deed spr. de toe zegging, dat zijn fractie alle steun zal verstrekken aan de vooruitstre vende ülannen van het college van B. en W. De burgemeester bracht allereerst dank aan de raad voor de goede sa menwerking bij het vooronderzoek der begrotingen. De heer De Witt be antwoordende deelde de voorz. mede, ciat de zg. woonplaatsfoelastmg, nog lang geen feit is en men zal moeten afwachten of en hoe deze eventueel tot stand zal komen. De beantwoor ding van B. W. over het badhuis was in geen geval bedoeld als een gemak kelijke manier om zich daarvan te ontdoen, want doordat in de nieuw bouw douches zullen worden aange bracht, zijn B. en W. van oordeel dat een badhuis in de toekomst absoluut overbodig zal worden, hetgeen met een zwembad niet het geval zal zijn. Wat de woningbouw betreft, zullen B. en W. blijven aandringen op een spoedige oplossing. Bij het ministerie heeft men begrip voor de moeilijkhe den ontstaan voor de bouw in Noord wijk, terwijl het ook de aandacht van de Tweede Kamer reeds getrokken heeft, zodat men nu spoedig een be schikking van de betrokken minis ter kan vernachten. De instelling van verkeersbriga diertjes vond spr. minder geschikt; hy prefereerde een verkeersexamen voor de schoolkinderen waarmede reeds tastbare resultaten zijn bereikt In de kwestie sportterreinen, heb ben B. enW. zich reeds voorgesteld om met de sportorganisaties nog eens besprekingen te houden. Het Raadhuisplan is om financiële redenen nog steeds aangehouden, want zowel voor de badplaats als voor het overige gedeelte van de gemeente, zijn nog grote investeringen nodig, welke voorrang moeten hebben, doch B. en W. zeggen toe, dat zo spoedig de gelegenheid zich zal voordoen, de raad zeker nadere details zal kunne? verwachten. Trek naar Noordwijk Namens de Kath. fractie zei de heer Urlus, dat men 'het er over eens was, dat het gemeentelijk bestel de laaste jaren heel wat aanklaarheid heeft gewonnen. Er waren zelfs minder vergaderin gen nodig en de antwoordden van B. en W. zijn zo concreet, dat er feitelijk geen vragen meer te stellen zyn. Daar komt nog bij, dat de begro ting 1966 sluit. In het verloop van de laatste tien jaren is heel wat ge presteerd; vele verbeteringen zyn tot stand gebracht of staan op het punt te worden verwezenlijkt. Dat het gemeentebestuur in grote lijn „er de juiste kijk oip heeft" blijkt wel uit „de trek naar Noord wijk", die nog steeds toeneemt. Zo er b. v. in „de Zuid" zowat geen bouwterrein meer te bemachtigen. Wij moeten eahter zorgen, dat „de trek naar Noordwijk" blijft aanhou den en daarom dringt spr. er op aan, voortgang te blijven maken met de onder handen zijn plannen, zoals daar zijn: het vuurtorenplan en de plannen betreffende het Langeveld. Heel bijzondere aandacht vraagt spr. voor een directe, korte verbin dingsweg met het Langeveld, waar door dit gedeelte van ons gebied veel dichter bij de Noordwijkse dorpsker nen zal komen en daar ook meer naar toe zal groeien. Badhuis. Het college van B. en W. was zeer erkentelijk voor de lof toegezwaaid door de Katholieke fractie. Inzake het Lrzoek aan de badplaats zal het college alles in het werk stellen, om dit ook in de toekomst te bevorderen, ook ten opzichte van een kortere en directe verbindingsweg met het Lan geveld. Alvorens de heer Rippe namens de P.v.d.A. zy beschouwing hield, vroeg hij of de heer Urlus ook gesproken had namens de Kath. arbeiders-afge vaardigden, zo ja dan verwonderde het hem, dat de Kath. arbeiders niet de noodzaak inzien van een badhuis. Eveneens was zijn fractie verbaasd over het antwoord van B. en W. in deze kwestie, want zeker 80% der bestaande woningen in Noordwijk hebben geen douche. Hij zou willen voorstellen in principe te besluiten tot de bouw van een badhuis. Weth. v. Leeuwen deelde mede, dat de kath. arbeiders geheel accoord gaan met de beschouwing van de heer Urlus, ook inzake het badhuis, omdat in de K.A.B. nimmer de wens is geuit voor badhuis, doch wel voor wonin gen met douches. Woningbouw. Vervolgens sprak de heer Rippe over de woningbouw. Hij blijft op het standpunt staan, dat het besluit om geen woningwetwoningen te bouwen een der grootste oorzaken is geweest, dat nu niet gebouwd kan worden. Wethouder Van Leeuwen wijst in deze op de onmogelijkheid van het bouwen van woningwetwonin gen, toen men de beslissing moest nemen en dat toen alleen de premie bouw overbleef. Het staat bij spr. vast, dat men ook met woningwet woningen thans nog geen stap verder was geweest en hij nam het de heer Rippe zeer kwalijk op deze wijze te critiseren en met nadruk verklaarde spr. dat hij net zoveel of nog proter medelijden met de woningzoekende had als de heer Rippe. Weth. Vogelaar was door de toon en manier waarop de heer Rippe over deze materie had gesproken zeer ge griefd en achtte het onjuist om B. en W. in deze, in een openbare ver gadering aan te vallen. Bij dit betoog sloot de heer de Geus zich aan. De heer Rippe beweerde geen schuld te hebben uitgesproken, doch alleen de vraag te hebben gesteld, of woningwetwoningen niet beter waren geweest De voorz. vond het niet juist, dat de heer Rippe tracht een verkeerde indruk bij de pers en publiek te ves tigen over het beleid van B. en W. en in deze zou hij gaarne in besloten zitting nadere mededelingen willen verstrekken over de woningbouw in Noordwijk. Mevr. v. d. Wiel drong aan op deze mededelingen in de open bare zitting, doch de voorz. kon on gegronde redenen hiertoe niet over gaan. De heer v. Riemsdijk sprak zijn lor uit aan het adres van B. en W. voor het tot stand komen van de hogere uitkering uit het gemeentefonds, doch niettegenstaande de ruimere midde len waarover de gemeente nu te be schikken heeft, drong hij aan op de uiterste zuinigheid. Ook wees deze spr. op de gevaren als een gemeente teveel onroerende goederen in zijn bezit krijgt. Hij drong erop aan, dat zo spoedig mogelijk Dobbel mansduin in orde zal worden gebracht als wan delpark. Oliebollenbadplaats. Spr. maakte zich bezorgd over de olieboringen in de Lageweg, want wij zijn trots op onze Bloembollen- badplaats en zouden niet gaarne zien, dat het in de toekomst een Oliebol lenbadplaats zal worden. Verder wees hij op de noodzaak de verlen ging van de v. d. Mortelstraat als di recte toegangsweg naar de badplaats zo spoedig mogelijk aan te vangen en de Noordwykse burgerij te interes seren voor het belangrijke werk van v.v.v. De burgemeester antwoordde hier op, dat de boringen in de Lageweg nog niet inhouden dat daar oliewin ning zal plaats vinden en mocht zulks in de toekomst wel het geval zijn, zullen er geen apparaten ko men, welke het natuurschoon van Noordwijk zullen schenden. Bij het einde der beschouwingen deed de heer Pippe het voorstel om in principe te besluiten tot de bouw van badhu's. meerderheid van de raad vond het beter om hierover nog geen uitspraak te doen en zich hiér- over eerst te beraden^ door het in winnen van informaties in de ge meente, om daarna deze zaak in de raad nogmaals te bekijken Hierna ging de raad over tot artikelsgewiize behandeling van de begrotingen. Bij enkele onderdelen werden nog wel enige opmerkingen gemaakt, doch deze begrotingen werden zonder een enkele wijziging aangenomen. Na de laatste hamerslag bracht de burgemeester namens het college on de raad dank aan de heer Ike en zijn personeelsstaf voor de voortreffelij ke samenstelling van de begroting Na een korte rondvraag welke ge~n bijzonderheden opleverde, ging de raad in besloten zitting over. Bij K. B. is aan mr. T. Moller. te Noordwijk, directeur van het verenigd cargadoorskantoor te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming door de president van de Franse republiek tot ridder in het Legioen van Eer. KATWIJK Geboren: Carel A. M. J. z. v. C. J. M. van Pampus en C. Roo'.aart. Willem z. v. A. van der Plas en J C. Varkevisser. Albert J. z. v. A. van Dun en J. Verloop. Willem z. v. G. Kulk en N. van der Plas. Arend z. v. A. de Jong en M. Messemaker. Klazina d. v. N. Meij vogel en C. Barn hoorn. Ida d. v. N. J. van der Plas en C. Berkheij. Neeltje d. v. C. Vooys en N. van Rhijn. Catharina d. v. D. van Duyvenbode en C. J. Klaassen. Sijbe R. z. v. A. Koopmans en M. Welbers. Ondertrouwd: L. van den Berg en J. L. Kaptejn. J. B. Proper en E I. den Duik. A. Jansen en C. de Best. G. Schaap en J. Varkevisser.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11