S)e &2ki6eGoti/Ycmt Faure leed gisteren een gevoelvolle nederlaag Mogelijkheid van Kamerontbinding overwogen Beleefde uitdaging tegenover Adenauer Berlijn niet langer bezet gebied? Directeur: C. M HAMERSVELEt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 1 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13665 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd„ f 7.p. kwart. Franco p. p. 7.40. Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 DE MINSTE WEERSTAND? 'FOT NU TOE HAD de Franse premier Edgar Faure het nog altijd gewonnen met het stellen van de kwestie van vertrouwen. Hij kwam weliswaar met de hakken over de sloot, maar hij kwam er toch. Gisteren heeft het Franse parlement evenwel geweigerd opnieuw zijn ver trouwen uit te spreken en heeft het Faure laten duikelen. Het ging nog altijd over de kwes tie van vervroeging der verkiezin gen; deze zouden volgens recht en regel eerst in de a.s. zomer gehouden moeten worden, maar de premier wilde ze verschuiven naar December van dit jaar, later naar Januari of desnoods Februari. Waarom hechtte Faure zóveel belang aan die 0 vervroegde verkiezingen, dat hij zelfs het lot van zijn ka binet eraan verbond? Men weet dat het beleid van Frankrijk in Noord-Afrika geen éclatante successen heeft opgeleverd, hetgeen de parlementaire oppositie wijt aan de slapheid en het gebrek aan doorzicht van de regering. Faure wijt het echter aan de hopeloze ver deeldheid van de Nationale Verga dering, welke het nemen van behoor lijke maatregelen onmogelijk maakt. De premier voorzag dat de situatie in Marokko en Algerije het nemen, van krachtige en dus impopulaire maatregelen nodig zou maken en dus wilde hij beginnen, en wel zo spoedig mogelijk, met een schone lei en een scherpe griffel, welke nuttige instrumenten het Franse kiezersvolk hem moesten verschaffen. De Nationale Vergadering weigert echter harakiri te plegen. Premier Faure heeft nu de keuze tussen twee wegen: aftreden (wat het gemakkelijkste is) of parlements- ontbinding. Het laatste is wel moge lijk, maar zeer ongebruikelijk. De premier moet daartoe een nog nooit toegepast en beschimmeld artikel uit de Grondwet van stal halen en daar van gebruik maken tegen de zin van president Coty en van hemzelf ook. Van de andere kant krijgt Faure dan wat hij wenst: n.l. vervroegde ver kiezingen. Vandaag waren de minis ters er nog druk over aan 't praten; zij waren het er nog niet over eens. Wij zijn benieuw om te vernemen of Faure inderdaad zoveel moed en doorzettingskracht weet op te bren gen en daarmee het verwijt van Mendès-France logenstraft, dat de schuld van het wankelmoedig beleid bij de regering te zoeken is. Of zal men weer de weg van de minste weerstand opgaan? Een ongebruikte bepaling in de Grondwet De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdagavond met 318 tegen 218 stemmen geweigerd haar vertrouwen te bevestigen in het 21ste kabinet sinds het einde van de tweede wereldoorlog, dat werd geleid door premier Edgar Faure. Premier Faure had het lot van zijn regering verbonden aan zijn plan voor het houden van algemene verkiezingen in Februari 1956, in plaats van in de zomer van dat jaar. Bij de stemming werd de constitutionele meerderheid van 312 tegen de regering gepasseerd. PRECIES 281 DAGEN. Premier Faure was gisteren 281 dagen aan het bewind. De langste regeringsperiode na de tweede reldoorlog staat op naam van thans 71-jarige Henri Queuille met 412 dagen in 1948-1949. Ook de kort ste regeringsperiode, drie dagen, moet worden toegeschreven aan dr. Queuille (Juli 1950). Edgar Faure, die nog geen 50 jaar oud is, heeft sinds 1949 deel uitge maakt van tien kabinetten en is twee maal premier geweest. Doordat gisteren tegen de regering *de contitutionele meerderheid werd gepasseerd maar dan de helft van het aantal stemmen dat door alle le vende parlementsleden kan worden Oostduitse geleerden weken uit Volgens functionarissen van de Westberiijnse dienst voor vluchtelin gen zijn in de afgelopen week drie Oostduitse geleerden naar West-Ber- lijn uitgeweken. De betrokkenen zijn: prof. Georg Schlomka, hoofd van de Oostberlijnse afdeling voor interne geneeskunde van de academie voor sociale hygiëne, de Röntgenoloog dr. Georg Erose en de administrateur van de universi teitsbibliotheek van Leipzig, dr. Karl Meltz. De drie mannen waren uitgeweken, omdat zij de hoop hadden opgegeven, dat de nieuwe koers van de Oostduit se regering gelegenheid zou bieden om wetenschappelijk werk op andere KarcL G: if fin had hartaanval Kardinaal Bernard Griffin, de Ka tholieke aartsbisschop van Westmin ster, heeft Diisdagochtend een hart aanval gehad, zo is door het aartsbis schoppelijke paleis medegedeeld. De aartsbisschop heeft de aanval doorstaan en geniet thans een goede rust, aldus de Dinsdagavond uitgege ven mededeling. Kardinaal Griffin is hoofd van de Katholieke hiërarchie in Engeland en Wales. Hij is 56 jaar. üecktspraak uit den hoge Toen een dezer dagen een recht bank te Accra (Goudkust in Afrika) in zitting was, opende zich plotseling het plafond van de rechtszaal en stortte een tweede rechter, niemand minder dan de opperrechter van de Goudkust, sir Mark Wilson, de zaal in, boven de rechterstoel. uitgebracht kan de regering van premier Faure thans nog aan de pre sident verzoeken het parlement on middellijk te ontbinden en binnen enkele weken verkiezingen te doen houden. In de Franse Grondwet wordt n.l. gezegd, dat het pari. kan worden ont bonden als twee regerinnge binnen 'n periode van 18 maanden in de alge mene Vergadering met een absolute meerderheid een nederlaag lijden en als de ministerraad het er over eens is zulk een ontbinding aan te beve len. Politieke leiders twijfelden Dinsdagavond echter ernstig aan of de regering van dit recht gebruik zou durven maken, vooral in verband met de duidelijk tot uitdrukking gebrach te wensen van de grote meerderheid van de afgevaardigden. Het is bekend dat president Coty gekant is tegen zulk een gang van zaken. Nadat de ministerraad gisteravond reeds had beraadslaagd aver de mo gelijkheid van Kamerontbinding, zou hij hedenmorgen opnieuw bijeenko men om over deze kwestie een be sluit te nemen. De meerderheid der ministers scheen gisteravond voor stander te zijn van ontbinding van het parlement; premier Faure was er evenwel zelf niet voor. Houding Westduitse liberalen De 48 afgevaardigden van de libe rale partij in het Westduitse parle ment hebben gisteren eenstemmig be sloten op het stuk van de buitenland se politiek een houding van beleefde uitdaging aan te nemen tegenover bondskanselier Adenauer. Na een stormachtige vergadering die bijna de gehele dag had geduurd, besloten zij een kort en bondig schrif telijk antwoord te geven op de brief die Adenauer de liberalen vorige week had gezonden en waarbij .hij hun in ultimatieve vorm had g^r vraagd voor 1 December hun dWai. lingen te herroepen. Protest tegen protest Rusland heeft gisteren een officieel protest ingediend tegen de opmerking van een Britse woordvoerder dat de Russische premier Boelganin een „door en door schijnheilige" verkla ring had afgelegd. De Russische ambassade kwam met dit mondelinge protest een dag nadat de woordvoerder van wie de opmer king afkomstig was, een berisping had gekregen van zijn superieuren. De verklaring in kwestie was ver leden week afgelegd nadat Boelganin de Westelijke grote drie er van be schuldigd had in het begin van de tweede Wereldoorlog Hitier op Rus land te hebben afgestuurd. Boelga nin had de opmerking gemaakt in een rede voor het Indiase parlement in New Delhi. De Russische klacht werd gisteren onmiddellijk beantwoord met een Brits protest tegen de beschuldiging Na de vergadering, waarop de par tij zich dus achter de door haar voor zitter, dr. Dehler, aangenomen hou ding heeft gesteld, drukte een van de afgevaardigden de situatie als volgt uit: wij hebben geen harakiri ge pleegd, maar evenmin openlijk de oorlog verklaard. Wanneer Vrijdag in de Westduitse bondsdag het debat over de buiten landse politiek wordt gehouden, dan zal dr. Max Becker, een bekend te lgenstander van Adenauer, het woord ivoor de liberalen voeren, zo is tevens op de vergadering van gisteren be sloten. Ter vergadering hebben de krach tige groepen uit de staten Noordrijn- Westfalen en Baden-Württemberg, die meer dan driekwart van de par tij-financiën beheren, hun collega's uit Hessen er geducht van langs ge geven, omdat die de avond tevoren achter hun rug om, het geschil in de coalitie met Adenauer hadden probe ren te regelen. Ret wordt te gevaarlijk De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, de twee landen die de be schikking hebben over de waterstof bom, hebben gisteren beide gesproken over het beëindigen van de proeven ven met atoomwapens. De Sowjet-Unie maakte bekend dat zy bereid is om de proeven te staken op voorwaarde dat andere landen dat ook doen. Minister Dulles maakte bekend dat men in de Verenigde Staten al maanden lang overweegt of men kan ophouden met de serie proe- Met Kerstmis zal men in de St. Paul's kathedraal in Londen een fraaie „kerststal" kunnen bewonderen, welke op het ogenblik vervaardigd wordt door een twaalftal Engelse beeldhouwers. We zien hier de beeldhouwster mej. Josephina de Vasconcellos aan het werk aan de centrale figuur van de beeldengroep: Maria met het Kind. ven. Maar er is in Washington nog geen beslissing genomen. Ondertussen maken andere landen zich ernstig ongerust ovèr de reeks berichten over de gestegen graad van radio-activiteit in de atmosfeer. Voor al in Japan, waar men bij herhaling kennis heeft gemaakt met de ver schrikkelijke gevolgen van atoom bomontploffingen, maakt men zich zorgen. Het meteorologisch instituut te Tokio is daarom begonnen met da gelijks te voorspellen hoeveel radio activiteit er in de regen kan worden verwacht. Zelfs twee? Volgens een bekendmaking van het observatorium te Tokio is twee maal een verhoging van de hoeveelheid ra dio-activiteit waargenomen, hetgeen het gevolg zou zijn van twee water stofexplosies. Deze hebben waar schijnlijk op het eiland Wrangel plaats gehad, de eerste tussen 16 en 26 November en de tweede na de 26ste, aldus het bericht van het ob servatorium van Tokio. CHURCHILL 81. Sir Winston Churchill viert van daag zijn 81ste verjaardag zo rustig mogelijk. De viering blijft, nu hij voor het eerst sedert de oorlog vrij is van officiële beslommeringen, tot zijn familiekring beperkt. Sir Mark inspecteerde de nieuwe ventalatie in het vertrek boven de rechtszaal. Wonder boven wonder heeft de opperrechter slechts enkele onbeduidende schrammen opgelopen. 1 van Kroestsjef dat Engeland achter basis dan de beginselen van Marx en J Dinsdag leidde hij weer een rechts- de Duitse inval in Rusland zou heb- Lernin te verrichten. zitting. ben gestaan. Russen getooid met mutsen van India's vredesapostel Russisch standpunt De Russen beschouwen Oost-Ber- lijn niet langer als bezet gebied, maar als hoofdstad van het communistische Oost-Duitsland. Zij menen dat de bij zondere positie van Berlijn als ge bied dat door de vier grote mogend heden bestuurd wordt, heeft opgehou den te bestaan. Dit blijkt uit een ver klaring die de Russische stadscom- niet meer van kracht is sinds Oost- Duitsland souverein is. Aanleiding tot deze opzienbarende j verklaring was een bezoek, dat de i Amerikaanse stadscommandant gene- raal-niajoor Charles L. Dasher Junior Dibrowa bracht om te protesteren tegen het feit, dat vier Amerikanen Zondag j.l. enige uren door de Oost- Duitse politie waren vastgehouden. Gezaghebbende geallieerde functio narissen zijn van mening, dat de Rus. Premier Bulganin (tweede van links) en partijsecreta ris Kroestsjef (tweede van rechts) gefotografeerd tijdens een ontvangst te hunner ere in Bombay. Beide Russen dragen hier een zgn. „Gandhi-muts". Tussen hen in staat de burgemeester van Bombay, Shri N. C. Pulaja, die de beide gasten met een rede verwelkomde. P. A. Dibrowa, heeft afgelegd tegen over zijn Amerikaanse collega gene- raal-majoor Charles L. Dasher Jr. Dibrowa verklaarde dat het vier- mogendheden-statuut voor Berlijn ïiiandant van Berlijn, generaal-majoor I sische verklaring, dat Oost-Berlijn a m niet langer bezet gebied is, zo'n ern? stige-zaak is, dat zij op regeringsni veau moet worden besproken. Dit komt namelijk neer op terzijdestel ling van het in de oorlog genomen besluit om de stad in vier te bezetten sectoren te verdelen, terwijl de Wes telijken het recht hebben de Ooste lijke sector vrijelijk te betreden. De Russen zouden nu in theorie het bezit van een Oostduits .visum verplicht kunnen stellen voor een be zoek aan Oost-Berlijn. In geallieerde kringen gelooft men echter niet, dat zulks in de bedoeling ligt. Brand in Kurhaus Ernstige waterschade In de afgelopen nacht is brand uit gebroken in het Kurhaus te Scheve- ningen, die vooral veel schade heeft veroorzaakt, doordat een buis van de centrale verwarming doorsmolt en het water zodoende vrij spel kreeg. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan door kortsluiting in de ijs kast. De stoker, die het vuur ontdek te, waarschuwde onmiddellijk de di recteur, die echter zijn kamerdeur reeds door het vuur versperd zag en via een balcon zich in veiligheid moest brengen. Met twee stralen werd de brand be streden en vrij spoedig was het vuur gedoofd. Daar er geen gasten verblijven in het gedeelte van het hotel, waar de brand gewoed heeft, is de gebeur tenis aan de meeste gasten onopge merkt voorbijgegaan. De keuken, waar de brand uitge broken is, de hal voor de keuken en een kamer zijn uitgebrand. Droge kou Een hogedrukgebied, dat Dinsdag boven Scandinavië lag, heeft zich in Zuidoostelijke richting verplaatst en bevond zich Woensdag boven Polen. Het trekt verder in de richting van de Zwarte Zee. Intussen is een diepe depressie van de omgeving van Jan Maven in de Noordelijke IJszee naar de Noord- kaaD getrokken. Deze trekt nu verder in Zuidoostelijke richting Rusland in. Bij IJsland tenslotte lag Woens dagmorgen een oceaanstoring, die in diepte toenemend naar het Oosten liep. Ons land blijft aan de rand lig gen van het Oost-Eurooese hoge- drukgebied, waardoor de aanvoer van continentale, droge en betrekke lijk koude lucht aanhoudt. In ver band daarmee zal de temperatuur nog iets verder dalen. Het blijft droog. HOE wordt et weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. DEZELFDE TEMPERATUREN. Iets meer bewolking maar droog weer met in de ochtend uren hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tus sen Zuidwest en Zuidoost. Wei nig verandering in temperatuur. 1 Dec. zon op 8.16, onder 16.35; maan op 18.37, onder 10.18. Hoogwaterstanden Donderdag 1 Dec. v.m. 4.10 uur; n.m. 16.30 uur. Het weer in Europa Dé weerrapportén van hedenoch- tend 7 uur luidden: weer temp. HELSINKI sneeuw —2 C. STOCKHOLM sneeuw —1 OSLO sneeuw KOPENHAGEN geheel bew. 4 ABERDEEN half bew. 5 DUBLIN nevel 3 LONDEN mist —1 AMSTERDAM never —1 .9 BRUSSEL onbewolkt —2 PARIJS nevel 2 BORDEAUX nevel 8 GRENOBLE regen 2 NICE regen 9 BERLIJN half bew. —1 FRANKFORT nevel —2 MüNCHEN nevel —10 ZURICH nevel —4 GENEVE sneeuwbui —4 LOCARNO geheel bew. 1 WENEN nevel 1 INNSBRUCK mist —13 ROME lichtbew. 8 Korreltje Niet weten en toch spreken is on verstandig; weten en toch niet spre ken is oneerlijk. Chinees spreekwoord.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1