Leidse Middenstand stak licht niet onder de korenmaat OONKERSTEEG BEREIDT WANDELAARS EEN „WARME ONTVANGST"! Leidse lichtfeest verblindend geopend Druk op knop met verrassend gevolg Vijftig jaar kinderbescherming door boeiende film toegelicht Inleiding van dr. Van der Griend DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 DE T/ETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Prachtige bijdragen van de gemeente De Leidse straten waren gister avond, druk als op een Zaterdagmid dag in het voorjaar. Het Van der Werffpark, dat door het nimmer fa lende toverstafje van de gemeente in een lichtend lustoord herschapen was, wemelde van de wandelaars en bood weinig plaats voor de personen die gewoonlijk meer om elkaar dan I om het park de paden bevolken. Een zeldzaam experiment en een primeur voor Nederland kon men in de Donkersteeg aan de lijve onder vinden. Hier is namelijk een straat- verwarming aangebracht, die het ge zellige straatje tot een aangename verblijfplaats maakt. De vreemdeling, die in Leiden zijn inkopen gaat doen, wordt direct als hij het station verlaten heeft op de lichtweek attent gemaakt door en kele lichtslingers, die hem als de kie zelsteentjes van Klein Duimpje de stad in lokken. Eenmaal bij Schut tershof wordt zijn oog aangenaam verrast door de statige molen „De Valk" die in lichtende lijnen tegen de donkere hemel getekend staat. Dezo verlichting is bijzonder geslaagd en verre verkieselijk boven het flood light, dat de gebouwen eigenlijk op dezelfde wijze toont als het daglicht- De Steenstraat toont zijn bijdrage aan de lichtweek met feestelijke slingers, die kleurige lampjes van gevel tot ge vel voeren. Voor de De GijselaarSbank is een groot bord opgericht, waarop in een dambord van Leidse kleuren een sa- belende leeuw en de stadssleutels ge vat zijn. Het geheel is verbazend massaal en doet enigszins typisch aan als men bedenkt dat een politiehuis je geweerd wordt, omdat het het uitzicht op bank en Rapenburg zou benemen. Op het Rapenburg glin stert de gevellijn van een bankge bouw door de steigers van een be lendend perceel heen. Bijzonder voordeel. De Breestraatcommissie heeft de sterren van de hemel geplukt en op fraaie wijze aan ruim veertig statige lichtmasten gehecht. Door het ge bruik maken van verschillende kleu ren werd een feestelijke en bijzon der waardig effect verkregen. Een voordeel van deze versiering is, dat zij het ook overdag goed doet. De Korevaarstraat heeft zijn licht- lampen weer buitengezet en vormt Burgerlijke Stand Géboren: Martinus E. zn van C. S. de Jong en A. J. Bakker; Nicolaas C. zn van A. H. Disseldorp en W. C. Hogenboom; Adrian us S. Th. zn van Th. P. A. van Velzen en A. G. Koot; Theodorus W. M. zn van P. A. Mors en Th. E. M. Bakker; Cornelis G. M. zn van G. C. Kuipers en A. M. Th. van Velzen; Meriam dr van D. van den Broek en M. Ketel; Jacobia C. M. dr., van J. P. Oudshoorn en M. J. Elstgeest; Antonius P. M. zn van P. L. A. Pouw en C. M. E. Meijer. Getrouwd: A. v. Tol en A. Reijn- goud; W. G. van Hameren en A. J. Ludlage; P. Tulen en A. Engel. Overleden: Helena W. Bens 78 j., wed. v. I. L. Strijk; Catharina Smits echtg. v. N. J. Hoekstra 67 jaar. 1 met deze sobere verlichting een veel belovend entrée voor de stad. Bijzonder fraai is dit jaar de ver lichting van het Van der Werffpark. De paden zijn omhegd door in flood light gestoken bomen en door masten die fraai gekleurde lichtballen dra gen. Temidden van de romantische sfeer van deze tuin torent hoog op zijn sokkel Van der Werff als een te ken aan de lucht van een periode, toen Leiden zijn licht onder de ko renmaat moest steken. De Doezastraat heeft boven de trot toirs lichtkrakelingen gehangen, die de straat een bijzonder feestelijk aan zien geven. De Hoge woerd is vorig jaar voor het eerst in de Lichtweek versche nen. Dit jaar heeft men de verlich ting echter aanzienlijk verfraaid en maakt de straat aanspraak op de mooiste versiering. Langs de huizen zijn wederom de omgekeerde punt mutsen aangebracht, die op collecte zakjes lijken, die met louter licht ge vuld zijn. De voorbijganger hangt boven het wegdek nog meer boven het hoofd. In de melkweg van ster ren, die van huis tot huis gespannen is, zijn fraai verlichte Sinterklaas- „symbolen" opgenomen. Het Gangetje heeft de fraaie licht- bogen weer te voorschijn gehaald, die de straat een aardig aanzien geven. Warme ontvangst. De bruggen over de Nieuwe Rijn zijn door de middenstanders van Nieuwe Rijn, Botermarkt en Vis markt fraai in de lichtjes gezet. De Maarsmanssteeg maakt, met zijn over het straatje gespannen lampjes- sluiers, een gezellige indruk. Op het water van de Stille Rijn voor de Hoogstraat dobbert een mach tig zeilschip, dat zijn fraaie contouren dankbaar in het Rijnwater weerspie gelt. Deze Leidse Vliegende Hollan der zal de Leidenaars weinig koude rillingen over het lijf kunnen jagen maar mocht dit zo zijn dan kunnen zij in «de verwarmde Donkersteeg weer geheel op temperatuur komen. De Donkersteeg doet bovendien zijn naam weinig eer aan en prijkt met vele lichtjes. De drukste winkelstraat van Lei den, de Haarlemmerstraat, biedt wei nig nieuwe gezichtspunten. De ver lichting van verleden jaar was uiter mate geslaagd en is ook dit jaar ge handhaafd. Hetzelfde geldt voor de Janvossensteeg, die zich ook in oude glans gehuld heeft. Stijlvol geheel. Een bijzondere hulde verdienen de winkeliers van de Hooigracht die hoewel gering in aantal een prach tige nieuwe verlichting aangebracht hebben. Aardig zijn de liohtmastjes, die in de vorm van champagnegla zen een wandeling over de oude gracht tot een genoegen maken. De Kraaierstraat heeft een verlichte kraai als een vuurvogel boven de straat gehangen. Ook een stukje van het Levendaal deelt in de verlich ting. Verschillende straten, die verleden jaar met een wat magere verlichting kwamen, hebben dit jaar verstek la ten gaan. De totaal-indruk van de lichtweek 1955 is fraaier dan het vorig jaar en niet in het minst door de stijlvolle bij dragen van de gemeente. Hoewel eten evenknie van zijn handeling als spel in radiokringen nog onlangs een gespannen situatie tussen twee omroepverenigingen opriep, schroomde gisteravond burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot geen moment om op de knop te drukken, die molen de Valk in een stralende omlijning uit het duister moest halen. Het effect was verrassend en de kreten van bewondering, die spontaan door de belangstellenden geslaakt werden, waren de verdiende hulde voor de fraaiste bijdrage, die de ge meente na de oorlog aan de lichtweek gegeven heeft. Aan deze simpele druk op de knop was een officiële opening van de lichtweek in het Schuttershof voorafgegaan. gisteravond de wieken van de molen op 'n doeltreffender wijze dan eertijds Don Quichotte,, namelijk met een ge baksvorkje, bestreden. De heer Lambermont, voorzitter van de Leidse Middenstandscentrale, richtte een dankwoord tot de burge meester voor de medewerking, die de middenstand van de gemeente onder vonden heeft. Na ook de straatcom missies in zijn dankwoord betrokken te hebben, eindigde hij zijn betoog met de wens uit te spreken dat Lei den ook in de toekomst een koopcen trum zou blijven. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar buiten waar de lichtweek door de burgemeester ook in praktijk geopend werd. 1. Molen De Valk scherp omlijnd tegen de avondhemel. 2. De Koornbeursbrug weerspie gelde zich trots in het golvende water. 3. De Haarlemmerstraat, de licht strepen zijn de meer dagelijkse ver lichting van passerende voertuigen. 4. De Hogewoerd tooide zich met een van de fraaiste versieringen. Molen de Valk in feesttooi VERVROEGDE PRIESTERWIJDING Tengevolge van het tekort aan priesters in ons bisdom, heeft het Zijne Excellentie mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem behaagd een vervroegde priesterwijding toe te dienen aan twee diakens van het Groot-Seminarie Warmond. Hiervoor is o.a. uitgekozen de eer waarde heer G. F. J. Kapteijn uit Hoogmade. De H. Wijding zal plaats hebben op 17 December a.s. in de kapel van het ziekenhuis „St. Johannes de Deo" in Haarlem. De eerwaarde heer Kapteijn begon zijn studie in de moeilijke jaren van de bezetting in Venhuizen en Noord- wijkerhout. Toen het Seminarie „Hageveld" te Heemstede werd vrij gegeven, werd aldaar de studie voort gezet, om vervolgens voltooid te wor den ih Warmond. De eerste plechtige H. Mis zal de eerwaarde heer Kapteijn opdragen Zondag 18 December in de parochie kerk van O.L. Vrouwe Geboorte in Hoogmade. ST. ANTONIUS. Nog een goede week en het St. Ni colaas feest van St. Antonius, dat zal worden gehouden Op Woensdagmid dag 7 December a.s. te 2 uur in de bovenzalen van „De Harmonie", be hoort tot het verleden. Voor de goede gang van zaken en om moeilijkheden en vergissingen te voorkomen, worden de ouders en voogden vriendelijk doch dringend verzocht hun toegezonden formulie ren voor 4 December a.s. in te leve ren. De hoofden van instellingen o.a. Kinderhuizen, ziekenhuizen, huis van ouden van dagen, weeshuizen, enz., die prijs stellen op een St. Nicolaas- bezoek worden verzocht dit zo spoe dig mogelijk aan het secretariaat te melden liefst voor 4 December a.s.. Bijdragen kunnen gestort worden op no. 47139 Ned. Middenstandsbank, Breestraat 61, Leiden, met vermelding t.g.v. St. Antonius „Kindervreugde". Giften in natura en opgaven uit-! sluitend aan de heer Joh. M. v. As- perdt, Maresingel 48, Leiden. Degenen, die in bezit zijn van een auto voor 5 persoden en bereid zijn het St. Nicolaasgezelschap te rijden, zijn van harte welkom. Een bijna complete gémeenteraad die, tussen de vermoeiende begro tingsdebatten door even de kans be nut had om in Leiden haar en ons licht op te steken; afgevaardigden van de Leidse Middenstandscentrale en van vele stratencommissies vulden de Schutterszaal om van de opening van de lichtweek getuigen te zijn. Na een inleidend woord van wet houder D. van der Kwaak, sprak burgemeester Van Kinschot een ope ningsrede uit. Spreker meende, dat voor de Lichtweek van de Leidse middenstand de debatten over de nij pende verkeerssituatie in de bin nenstad even moesten verstillen. Lei den, aldus spreker, bezit een zeer actieve middenstand, die de mede werking van de gemeente volledig verdient. Na zijn waardering over de wjjze waarop de lichtweek is georga niseerd uitgesproken te hebben, ver klaarde hij het jaarlijkse lichtfestijn voor geopend. Strijd tegen wieken. Namens de Leidse middenstand, werd de burgemeester vervolgens een reusachtige taart aangeboden, waarop het silhouet van Molen de Valk- ge spoten was. De gemeenteraad heeft Een héél nieuw gevoel krijgt u door het roken van 'n DAKOTANog nooit is in Nederland zo'n echteAme rikaan" te krijgen geweest voor'n normale Nederlandse prijs. Dat is inderdaad „top- flavour"; de milde smaak, en tegelijk het pittige van American blend! Héél 'n pakj e Dakota - maak 't open - steek ópen geniet diep, héél diep1 85 ct per pakje thans in geheel Nederland verkrijgbaar Advertentie* geven van de Engelse film „De kin derrechter grijpt in". De avond werd door K. en O. georganiseerd. Na deze uiteenzetting van dr. Van der Griend werd de boeiende Engel se film „De kinderrechter grijpt in" vertoond. Mr. P. A. van Toorenburg lichtte de film met een enkel woord toe en bracht dank aan K. en O. voor de organisatie van deze avond. Gisteravond werd in de foyer van de Stadsgehoorzaal ter gelegenheid van de herdenking van 50 jaar kin derbescherming een voorstelling ge- HOOGMADE Eerste Plechtige H. Mis Door dr. J. van der Griend werd een inleidend woord gesproken. Spre ker begon zijn rede met eraan te herinneren dat in vorige eeuwen de kinderen door de redhter werden ver oordeeld alsof het volv/assenen wa ren. Door de kinderwetten, die in 1905 in werking traden, kwam hierin een totale verandering. Het werk van de kinderbescherming moest geschieden door deskundigen, doch deze moesten zich gedragen weten door de gehele bevolking. Het gezin kan erg mooi lijken en er kan niets op aan te merken zijn, maar als de ouders geen tijd vinden om naar een tentoonstelling van het werk van hun kinderen te gaan kij ken, omdat zij beslist de bridgeavond niet kunnen verzuimen of omdat zij naar een vergadering moeten, dan is er iets fout in het gezin en legt men de kiem voor de jeugd, die geen „thuis" heeft. Voorts wees spreker erop, dat het vaak zo moeilijk is ge zinsvoogd te zijn. Alleen wanneer wij dit werk doen met schroom en met de vraag: „waar haal ik eigenlijk het recht en de invloed vandaan", mogen wij eraan beginnen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7