48-jarige Van Klaveren verloor 'n moedige strijd van jonge Fransman WIE WEET.... De Kleppende Klippen* Schaakspel Beb op de leeftijd der zeer sterken Ribbreuk in negende ronde het i m i i i 'I m I i Bi is ft t B m ff s m De geheimzinnige DINSDAG 29 NOVEMBER 1955' DE LEIDSE COURANT DERDE BUAD PAGINA 1 Mevrouw Hunink "f In Deventer is Zater'dóg, op 90- jarige leeftijd, overleden mevr. A. Th. Hunink, oud presidente-commissaris van de N.V. fijne vleeswaren en con- servenfabriek van Anton Hunink te Deventer. Zij was de echtgenote van wijlen de heer Anton Hunink, de stichter van de genoemde fabriek. In R.K. kringen vooral deed men herhaaldelijk een beroep op haar milddadigheid .en zelden tevergeefs. Zij was begiftigd met het erekruis „Pro ecclesia et pontifice" en lid van de derde orde van St. Franciscus. Zij verleende haar medewerking aan tal van kerkelijke en andere organisaties en stichtingen. Haar belangstelling voor de personeelsleden persoonlijk was bekend. Het stoffelijk overschot zal Woens dag, na de uitvaartdienst in de paro chiekerk van het H. Hart aan de Zwolseweg, worden ter aarde besteld op het R.K. kerkhof te Deventer. Dirigent Paul van Kempen is met een acute leveraandoening in een Amsterdams ziekenhuis opgeno men; zijn toestand werd zeer ernstig genoemd. Kistenfabriek te Delft in vlammen 2de Keer in één jaar In de kistenfabriek van Gebr. Hor dijk aan de Rotterdamseweg te Delft, waar in het voorjaar een grote hout- loods door brand werd verwoest, is hedenavond opnieuw brand uitgebro ken. Ditmaal woedde het vuur in het zaagselhok, dat aan de afgebrande loods grenst en indertijd behouden kon worden. De brand werd te omstreeks kwart voor acht ontdekt door een van de firmanten, die toevallig op, het ter rein kwam. Hij waarschuwde de brandweer, die kort daarop met de motorspuit en de ladderwagen arri veerde; de vlammen sloegen reeds boven het dak uit. Met drie slangen op de motorspuit werd het vuur be streden en weldra had men het onder de knie. Dank zij het feit, dat de brandweer zo snel ter plaatse was en de omvang van de brand beperkt kon blijven, konden de cycloons, welke in het zaagselhok staan opgesteld, wor den behouden. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is dan ook niet groot. WEET U HET NIET Vraag: Gezamenlijk met vijf broers hebben wij een zaak, die wij wensen te verkopen voor honderdduizend gulden. Er zijn echter schulden, die dan moeten worden afgel'.st. Hoeveel belasting is bij de overdracht ver schuldigd? Antwoord: Deze vraag is te onvol ledig gesteld om een uitgebreid en volledig antwoord daarop te kunnen geven. Wel kunnen wij u zeggen, dat tot de fiscale winst wordt gerekend de meerdere opbrengst bij de verkoop van het bedrijf boven de fiscale boek waarde. Hierbij is een bedrag van 75Ü0 vrij van belasting. Aan de hand van een voorbeeld is de berekening wellicht het duidelijkst te verklaren. Overgedragen worden: Bedrijfsgebouwen, boekwaarde na afschrijving ƒ34.000 Af: hypotheek20.000 Blijft: ƒ14.000 Bedrijfsmiddelen boek waarde 8.500 Machines boek waarde 12.000 Voorraden, inkoop- waarde 9.500 Totaal: ƒ30.000 Af: schulden hierop 10.000 20.000 Totaal overgedragen bedrijf 34.000 Verkoopsom bedrijf en goodwill100.000 Af: af te lossen bedrijfschulden 30.000 70.000 Overdrachtswinst 36.000 Af: belastingvrij bedrag 7.500 Blijft te belasten als overdrachtswinst 28.500 Indien elk der zes firmanten voor een gelijk gedeelte deelgerechtigd zijn, zou ieders deel in de belaste overdradhtswinst 4760 bedragen. De belasting over deze overdrachtswinst bedraagt een bepaald percentage, dat ligt tussen de 20 en de 40 pet. Dit is afhankelijk van het normale jaarin komen in dat jaar. Uitzondering Bij landbouwbedrijven is een uit zondering gemaakt voor wat betreft de onroerende goederen. Er is name lijk een wettelijke bepaling welke zegt, dat de v/aarde-verandering van onroerende goederen, welke tot het landbouwbedrijf behoren, geen in vloed op de winst heeft, behalve als de waardeverandering het gevolg is van zelf aangebrachte verbetering (ontginning, drainage, enz.). Waarde stijging, die bij de overdracht van de boerderij en landerijen tot uiting komt en het gevolg is van prijsstij ging, wordt dus voor de winstbereke ning bij landbouwbedrijven buiten aanmerking gelaten. Hiertoe behoren echter niet de winst op de veestapel, bedrijfsmiddelen, voorraden enz. Deze winst wordt als overdrachtswinst be last. F. D. Vraag: Enkele variaties op de na men Daminaus, Arnold, Ghristiaan, Lodewijk. Antwoord: Dammes, Nol, Chris, Louis. Vraag abonné te L. A. heeft een wasmachine op afbetaling gekocht en v/il het restant afbetalen. De zaak blijft echter nalatig ondanks waar schuwing de kwitantie te presen teren. A vraagt of de firma nu maar steeds rente kan berekenen ovpr dit uitstel. Antwoord: Neen, dat gaat niet. Kunt u het bedrag niet gireren? Aan het „verlopen" van de schuld moet u niet te gauw gaan denken. Dat duurt nog wel even. Vraag: Bestaat er ook in het Engels een handleiding hoe men het Engels moet uitspreken. Antwoord: Ieder goed leerboek voor het Engels geeft aan hoe men het En gels moet uitspreken. Of een verhan deling over de uitspraak ook in het Engels bestaat, is ons onbekend. In formeert u eens bij de boekhandel. Vraag: Mijn loon Over 1953 bedroeg ,4926.44.Mijn neveninkomsten 394.89.Zuiver inkomen dus 4421 af 100 voor verwervingskosten is 4321. Ik ben gehuwd, geen kinde ren. Hoeveel loonbelasting was ver schuldigd van de 4926.44 loon en hoeveel inkomstenbelasting van 4321 inkomen? Antwoord: Als uw maandinkomen over 1953 onveranderd één twaalfde van 4026.44 heeft bedragen of f 335.55 dan is aan loonbelasting ingehouden 12 maal 3(2 of 384. (Het juiste, be drag dient de werkgever u op uw aanvrage mede te delen). Aan inkomstenbelasting is van een inkomen van 4321 over 1953 ver schuldigd 474. 8000 Toeschouwers korte afstand te maar ook Met gering puntcnverschii en na een prachtig gevecht over 15 ronden heeft de 48-jarige Bep van Klaveren de Euro pese weltertltel aan z(Jn jeugdige tegen stander, de 26 jarige Franse negerbokser Idrisse Dione moeten laten. Ruim 8000 toeschouwers brachten de boksers na af loop een ovatie als appreciatie voor de geleverde strijd. Een kampioensgevecht volkomen waardig. Een strijd welke overigens eerst ln de laatste drie ronden tot de kleine maar verdiende puntcn- overwinning van Dione voerde. Van Klaveren die voor de aanvang van dit gevecht bij het spelen der volksliede ren het Wilhelmus meezong, demon streerde zulk een vitaliteit en beweeg lijkheid dat hij na de eerste helft van het gevecht tegen de kennelijk terdege op zijn strijdwijze ingestelde Dione, nog een kleine puntenvoorsprong had. De Rotterdammer had de eerste aanvallen geleid, zijn onverwachte linkse hoeken, meest uit de verdediging gelanceerd, be landden twee maal op de kaak van Dione die met korte linkse hoeken naar het lichaam trachtte te counteren. Deze kwa men echter niet vol door. In deze, eerste overigens nog kalme ronde, werd Dione tegen het einde uit zijn balans gehaald, toen Van Klaveren een aanval met een harde linkse counter overnam. I Als in z(jn beste dagen. Dione, op zijn qui vive, liet zich door de vele schijnbewegingen niet misleiden. Een opstoot, van de opdringende Dione, trof tenslotte doel, maar schampte half op de weg slippende Nederlander die op nieuw voordeel behaalde. Dione bleef echter zijn heil in de aanval zoeken. Er volgde langs de touwen kleine slagwis selingen. maar een rechtse hoek van de Fransman kwam eenmaal goed door, Een volgende slagwisseling was voor Van Klaveren, die een mooie links-rechtse stoot naar het gelaat kon plaatsen. Fel ler werd de strijd in de vijfde ronde, die de eerste zware stoten in het gevecht op Aangeschoten supporters schoten verkeerde aan Drie aangeschoten voetbalsupporters hebben tijdens een voetbalwedstrijd van de Weense club „Wacker" met hun vuis ten de oren bewerkt van een andere be zoeker, die naar hun zin het bezoekende elftal te luid aanmoedigde. Zij ontdekten te laat, dat het „slachtoffer" Joschi Wei- dinger was, een oud-bokser: en een goe de ook. Joschi was nl. in 1950 zwaarge wichtkampioen van Europa. Hij sloeg zijn drie aanvallers stuk voor stuk k.o., nog voor de politie op het toneel van de strijd verscheen. deze ronde was voor Van Klaveren, die zijn uitvallen uit de verdediging met twee rechtsen en een linkse hoek zag be kroond. De partij bleef van schitterende gehalte en de harde linkse op Diones ge laat als gevolg van een bliksemsnelle reactie na een misstoot van rechts, toon de Van Klaveren als in zijn beste dagen. Gebroken rib. Toch woog dit nog niet op tegen de meerderheid, welke Dione bezat in het lijf aan lijf werk in deze zesde ronde. Eerst in de zevende ronde bemerkte men meer van de uitstekend leidende Duitse scheidsrechter Max Pipow. Hier moest het gevecht meermalen in de clinch wor den onderbroken, en deze ronde was van iets mindere kwaliteit. Ook de achtste ronde was rustig, Van Klaveren bepaal de zich veel tot afstoppen van Diones aanvallen. Toch kwam deze steeds terug, hetgeen Van Klaveren goed te stade kwam. Hij nam in. de negende ronde twee tikjes om er twee harde hoeken op het gelaat voor in ruil te geven. Het ge vecht herkreeg zijn levendig karakter en beide plaatsten nog een linkse hoek, die het vermelden waard was. Ook een rechtse opstoot van Dione, die naar later zou blijken een gebroken lin- kerrib van Van Klaveren tot gevolg had (dit werd na afloop van de wedstrijd door de ringarts geconstateerd). Veel merkte men hier niet van, want de tiende ronde werd weer in hoog tempo gebokst. Toch was het vele weg slippen en duiken van Van Klaveren ongetwijfeld het eerste gevolg van de opgelopen blessure. Hoekig vakwerk. Met twee verrassende hoeken naar het gelaat, opende Van Klaveren de elfde ronde. Met een linkse hoek uit de verde diging. Zij werd beantwoord door een rechtse directe en een opstoot van Dione. In de twaalfde ronde heeft Van Klave ren het laatste wat hij bad in de aan val geworpen. Prima schijnbewegingen met snelle uitvallen hadden even succes, maar Dione was toen niet meer te stui ten. De laatste drie ronden bleef hij in de aanval en langs de ring scoorde hij zijn winnende punten. Doordat Van Klave ren zoveel mogelijk bleef bewegen kon hij veel stoten ontlopen, doch zelf plaat ste hij weinig van betekenis meer. De laatste ronde was overwegend voor Dio ne. die de tenslotte vermoeide Van Kla veren nog grote moeilijkheden bezorgde, zonder zelfs zijn prima verdediging te verwaarlozen. Wunderbar. Na afloop van de wedstrijd sprak Dio ne zijn grote bewondering uit voor zijn tegenstander, aan wien hij de hem over handigde krans in het midden van de ring om de schouders hing. Max Pippow, scheidsrechter had slechts één woord voor de prestatie van Van Klaveren: wunderbar". De Nederlandse middengewicht Leen Jansen behaalde een grote puntenover- winning op de Duitser Horst Kenema, die tenslotte door de scheidsrechter ver- (102) ...heeft M'Jkbsjr voorliefde roof geschut... hn -t krijgen... lost moest worden. Piet van Klaveren bokste een tamme wedstrijd tegen de Belg Jo Woussen en won op punten. De Nederlandse kampioen Hein van der Zee verloor verrassend snel zijn partij tegen de Belg Alex Bollaert. Bol- laert won in de tweede ronde door tus senkomst van de scheidsrechter nadat Van der Zee in deze ronde driemaal voor tellen was neergegaan. De Amsterdammer Nick Moos won zijn partij tegen Ousmane Cisse in de 6e ronde door diskwalificate van de tegen stander. De Fransman maakte zich aan zoveel incorrectheden schuldig dat de scheidsrechter op de duur moest ingrij pen. Moos leidde op dat moment op punten. ATHLETIEK GEEN HONGAREN NAAR AUSTRALIË De Australische athletiek unie heeft haar plannen opgegeven om enige Hon gaarse athleten de volgende maand in Australië te laten starten. Er waren wedstrijden voorbereid, waarbij de deel neming van o.a. Lazlo Tabori en Sandor Iharos was voorzien. In Australië heeft men echter nog geen antwoord ontvangen op de telegrammen waarin de uitnodiging was vervat. TAFELTENNIS Treffers Het eerste dames-team van Trefers kon tegen het Haagse Batswin- gers, niettegenstaande dat mej. Jeanne Heemskerk ongeslagen bleef, niet tot een overwinning komen. Met 73 ging de winst naar Den Haag. Treffers won met dezelfde cijfers van Docos 2. Mej. Riet v. d. Meer, Fr. v. Ruiten en J. Huigsloot verloren ieder een partij tegen de Docos-dames. Met deze overwinning gaat dit dames-team nog steeds ongesla gen aan de kop. B(j de heren verloor Treffers 3 met 91 van DHC 1. Treffers 4 wist met een 91 overwinning op Den Burcht 4 het ongeslagen record te hand haven. Treffers 5 zag kans om de 30 achterstand door het gemis van een der de speler, door M. Hoogenboom en K. v. d. Meer in een 73 overwinning om te zetten. Treffers 6 won met 82 van ATTC 5, waarbij Br. Hoekstra ongesla gen bleef. Bij de junioren tenslotte won Treffers 1 int 73 van Tempo 1. POSTDUIVEN TENTOONSTELLING LPC Zaterdag en Zondag organiseerde de Leidse Postduiven Club (LPC) nu in menwerking met PV De Bonte Duif in Oud-Hortuszicht de jaarlijkse tentoon stellingen. De uitslagen waren: Schoonheidsklasse doffers: 1. Chr. d. Pluym 89^ p.; 2. B. Geenjaar 89^ p. Schoonheidsklasse duivinnen: 1. A. Bey 9014 P-I 2. J. Schouten 89 .p Klas 1 doffers 500 km. en hoger: 1. W. Disselvelt 92 p.; 2. J. Filippo 91 ]/7 p.; 3. H. Sterk 91 p. Klas 2 duivinnen 500 km. en hoger: 1. C. de Groot 91 p.; 2. Jr Schouten 91 p.; 3. J. Degen 91 p. Klas 3 doffers 270500 km.: 1. J. Zee- gers 92 p.; 2. J. Degen 92 p.; 3. A. Bey 92 p. Mooiste oude doffer van de gehele tentoonstelling J. Zeegers. Klas 4 duivinnen 270500 km.: 1. J. Filippo 91 p.; 2. Ph. Marks 91 p.; 3. J. Degen 90 p. Klas 5 oude doffers 65270 km.: 1. R. Pet 91p.; 2. R. Pet 91 p.; 3. B. Geen jaar 91 p. Klas 6 oude duivinnen 65270 km.: 1. Ph. Marks 92 p.; 2. J. Schouten 92 p.; 3. J. Degen 92 p. Mooiste oude duif Ph. Marks. Klas 7 jonge doffers 65270 km.: 1. P. Teske 9V/7 P- tevens mooiste jonge dof fer; 2. W. Stouten 91 p.; 3. C. de Groot 91 p. Klas 8 jonge duivinnen 65270 km.: 1. J. Knijnenburg 90'/? P- tevens mooiste jonge duif; 2. J. Degen 90 p.; 3. J. Degen 891-4 p. Klas 9 jonge doffers: 1. B. Geen jaar 90p.; 2. Ph. Marks 90 p.; 3. R. Pet klas 10 jonge duivinnen: 1. Gebr. Vo gelenzang 90 p.; 2. A. Bey 86)^ p. PV De Bonte Duif: Klas 1: 1. en 2. J. Kreekelaar 91 Yi p.; 3. J. Brouwer 91V-, p. Klas 2: 1. N. Oudshoorn 91 y7 p.; 2. F. Pijnacker 91p.; 3. J. Otten 91"^ p. Klas 3: 1. Jac. Kreekelaar 92 p.; 2. F. Pijnacker 92 p.; 3. N. Oudshoorn 91 p. Klas 4: 1. FaselRomeyn 92 p.; 2. en 3. N. Oudshoorn 90 y p. Klas 5: 1. Jac. Kreekelaar 90y p.; 2. J. Otten 90 p. Klas 6: 1. J. Brouwer 92 p.; 2. Jac. Kreekelaar 91 p. Klas 7: 1. F. Pijnacker 91^ p.; 2. H. v. Riet 91 p.; 3. N. Oudshoorn 91 p. Klas 8: 1. J. Brouwer 91Y-, p.; 2. N. Oudshoorn 91p.; 3. P. FaselRomeijn 91V-> P- Beste oude doffer: Jac. Kreekelaar; beste oude duif: J. Brouwer; beste jonge doffer: F. Pijnacker; beste jonge duivin: J. Brouwer. Beste van de gehele show: Jac. Krekelaar. Het is niet altijd mogelijk om een ge lijkwaardig tegenstander aan het schaak bord te ontmoeten. En toch wil men dan wel eens spelen. Welnu, uw grotere ken nis van het spel kan ten opzichte van de zwakkere tegenstander gecompenseerd orden door materiaal vóór te geven. Bijv. een pion. een paard, loper of zelfs dame, naar gelang van groter verschil in speelkracht. Dr. Tarrasik was een sterk meester maar tevens ook een goed voorgift-speler. Een partijtje van hem, waarbij hij de Dame had voorgegeven. 1. e2—e4, e7—e5; 2. f2—f4. d7—d6; 3. d2d3, f7—f5; 4. Pbl—c3, f5xe4; 5. d3x e4. a7a6; 6. f4xe5, d6xe5; (het voor deeltje van het gemis der dame is, dat zwart nu geen Dxdl kan spelen!). 7. Pgl •f3, Lf8b48. Lel—g5. Dd8—d6; Tal—dl, Dd6g6; 10. Tdl—d8t, Ke8—f7; 11. Lflc4t, Dg6e612. Pf3xe5 mat Heel wat lastiger wordt de opgave nog. anneer bijv. bepaald wordt dat het mat wordt gegeven door een bepaald stuk. Dan komt er heel wat kijken, temeer omdat dan de voorgift-speler steeds moet opletten, dat het stuk niet wordt afge ruild, zelfs tegen een veel belangrijker stuk. Hier is een voorbeeld van een par tij. waarbij het paard op bl mat moet geven. 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3. d7—d6; 3. d2d4, Pb8d7; 4. d4xe5, d6xe5; 5. Lflc4. h7h6? (de tegenstander is na tuurlijk nooit een „meester"). 6. Lc4xf7f, Ke8xf77. Pf3xe5t, Kf7—e6; 8. Ddl— d5t, Ke6e79. Dd5—f7t, Ke7—d6; 10. PeS— c4t, Kd6c5; 11. Df7d5t, Kc5—b4; 12. a2a3t. Kb4—a4; 13. Pbl—c3 mat! PARTIJ-STELLINGEN De heer Preenen zond ons een tweejal stellingen uit door hem gespeelde par tijen. ABCDEFGH I. Het is duidelijk, dat zwart (Preenen) aanzienlijk beter staat. Toch is de wijze waarop de beslissing valt nog verras send. Er volgde nl. 1Te2; 2. Txe2, Txe2; 3. Dd4, Txg2t; 4. Khl, Tg4t; 5. Dxd5, Dxd5t. In plaats van 2. Txe2 had wit wel iets anders kunnen proberen, bijv. 2. Lh6! Op 2Txf2? volgde dan Txe8t enz. met winst voor wit. Na 2. Lh6 zou zwart dus bijv. Dc2 moeten spelen. Vervolgens (1Te2; 2. Lh6. Dc2). 3. Dh4. Txg2( 4. Kfl, Tge2 enz. Zwart wint tenslotte steeds. II. i 1 I i i -it i v a'l ff ft tb C B H B G H Wit (Preenen) maakt gebruik van de ongunstige stand van de zwarte dame t.o.v. de loper op g2. Er volgde: 14. Pd4, Dc8 (op cxd4 volgt Pf6t en Lxc6) 15. Pxe6, Pxe4 (fxe6 dan Pxd6 enz.) 16. Pxd8. Kxd8; 17. Lxe4, Te8; 18. Lxb7, Dxb7; 19. Ld6, Pf6; 20. Lxe7, Txe7; 21. Dxe7, Txe7; 22. Txe7, Kxe7 en wit won. BILJARTEN COMP. KNBB, DISTRICT LEIDEN De uitslagen luiden: le klas: MonopoleOSL 2 60; Do Kroon 1Sport 24; Royal—De Kroon 2 4—2. 2e klas A: P. v. CleefPoedelaars 80 Monopole 2't Noorden 44; DDE Verg. Vos 44. 2e klas B: Sport 2—Royal 3 62; Monopole 3De Kroon 3 08; Ons Gen. De Plas 2 44. 3e klas: Centraal 3OSL, 3 80; 't Noorden 2Vr.kring 3 44; Sport 3— De Plas 3 26. r- Mr. Moto 8) Wilson wandelde de zonnige straat weer op, maar de zonneschijn was niet meer zo aangenaam. Boos was hij niet, maar wel verbaasd. „Er is hier iets niet in de haak", zei Wilson tot zichzelf. Hij bedoelde niet de stad, want de stad was mooi genoeg, hij bedoelde meer iets in zijn gedachte. Intuïtief was hij ongerust en hij had een voorgevoel, niet zozeer van dreigend gevaar dan wel van hangende moeilijkheden. Aan de kade vond hij een huurauto, bestuurd door een koffiekleurige jon gen in hemdsmouwen, met een bloe menkrans rond de bol van zijn vilt- hoed. „Ik wil je voor vandaag huren", zei Wilson, „V>m het eiland te be kijken, maar eerst rijd je me maar naar het hotel". Hij begaf zich naar een der grootste hotels aan Waikiki Beach, dat hij dik wijls had horen noemen een groot gebouw in een bos van oude cocos- palmen, welker bladeren ritselden in de passaatwind. De klerk las nauwkeurig zijn naam alvorens hem in te schrijven, maar hij maakte geen enkele opmerking en Wilson dacht ietwat gerustgesteld, dat de naam Hitchings toch niet zo opvallend was. „Als we nog iets voor u kunnen doen, mijnheer, om uw verblijf te helpen veraangenamen", zei de klerk, „hebt u het maar te zeggen, want dat behoort tot onze taak". Wilson aarzelde, keek de klerk aan en glimlachte. „Ik heb gehoord, dat hier een speel- club bestaat, die „Hitchings Plan tation" heet. Als het niet teveel ver langd is, kunt u me dan een kaart daarvoor bezorgen voor vanavond?" De klerk beantwoordde zijn glim lach. „Zeker. Vanavond ligt de kaart voor u klaar. Niets te danken, het ge noegen in geheel aan onze kant". Die middag aufcode Wilson door de stad en de heuvels in, zoals duizen den andere toeristen voor hem ge daan hadden. Hy was voldoende op de hoogte met de historie van de firma Hitchings om iets van de ge schiedenis der stad te weten en hij had genoeg verbeeldingskracht om zich een voorstelling te maken van de dingen zoals ze vroeger waren. „Ik zou ook „Hitchings Plantation" willen zien", zei hij tot ziin chauffeur. „Wil je daar langs rijden?" De jongen knikte lachend. Hij had alle belangrijke dingen, waar ze voor bij kwamen, voor Wilson opgesomd. Ze reden nu door een villawijk, waar de huizen temidden van grote gras velden lagen, achter hagen van hibis cus. De auto sloeg een smalle zijweg in en de zon verdween. Er vielen lichte regendruppels. „We noemen het „vloeibare zonne schijn", legde de chauffeur uit. „Om dat het maar zo kort duurt". De auto minderde vaart. Ze had den het einde van de zijweg bereikt en hij wees voor zich uit. „Hitchings Plantation". Het was nu laat in de middag, tegen zonsondergang. De chauffeur had ge lijk gekregen, want de regen had bijna terstond weer opgehouden en liet de lucht vochtig, zacht en vol bloemengeuren. Nu de auto stilstond, beving hem een gevoel van verlaten heid, zoals hij de hele dag nog niet gevoeld had. Behalve het huis, leek dit deel van het dal onveranderd sinds de dag der schepping. De wilde eenzaamheid van vroeger tijden om hulde het. „Hitchings Plantation", herhaalde de chauffeur; „mooie plek". „Ja", zei Wilson, „een mooie plek' Hij dach aan de ironie van het leven. Hij had enige duizenden mylen afgelegd om dit plekje te bereiken. De weg eindigde in een dal voor een oprit, geflankeerd door twee hoge pilaren die het opschrift droegen: „Hitchings Plantation". Zodra hij het huis zag, was hem de benaming dui delijk het had een hoge zuilenpor tiek, veranda's en galerijen. Hij be greep meteen waar Ned Hitchings zijn geld gelaten had. Hij had het in deze ene bezitting gestoken; en het gevolg was gemakkelijk te gissen, want huis tuinen vertoonden duidelijke sporen van verval en verwaarlozing. Ned Hitchings had al zijn geld in het huis gestoken en nu was er geen geld meer. In dit zachte klimaat hield een gebouw het zonder reparatie en on derhoud niet lang uit. Het gras was ongemaaid, de heesters tierden wild I tegen de witte muur, de verf was ver bleekt en de luiken hingen scheef. „Er wordt elke avond roulette ge speeld", deelde de chauffeur mee. Wilt u naar binen gaan?" „Neen", zei Wilson, „nu niet. Rijd maar naar het hotel terug". Het duister maakte alles geheim zinnig en hy stond lange tijd op het grasveld van het hotel, onder de pal men, naar de zee te turen. Hij had zich nog nooit zo eenzaam gevoeld. Hij dacht aan het dal en het huis. De klerk gaf hem zijn entreekaart voor de Hitchings Plantation Clufe en hij stak die bij zich. Daarop begaf hij zich naar zijn kamer, een groot ver trek met uitzicht op de zee. Hij ont sloot de deur, draaide het licht op en ontdekte toen aan zijn voeten een stuk papier. Hij raapte het op. Het was een gewoon blad papier, waarop één zinnetje getypt stond. Het was blijkbaar onder zijn deur door geschoven. „U ziet er gezond uit", stond er; „als u gezond wilt blijven, blijf dan uit de buurt van Hitchings Plantation". Voor het eerst in lange tijd voelde hij zijn hart sneller kloppen. De I boodschap was ongetwyfeld voor hem 1 bestemd en hield ongetwijfeld een bedreiging in. Hij vouwde het papier zorgvuldig op, opende de koffer en legde zijn avondcostuum klaar. Hij handelde rustig en weloverwogen, maar zijn gedachten waren vol onge lovige verbazing. Voor het eerst in zijn leven was hij geheel aan zijn eigen lot overgelaten, zonder iemand aan wie hij hulp of raad kon vragen. Voor de eerste maal in zijn leven waren zijn naam en familieconnecties geen steunpunten. Hij was door anti pathie omringd. Dat had hem het briefje geleerd en meer dan dat nog: het had hem doen inzien, dat deze antipathie niet uitsluitend passief was. Hij vroeg zich af, wie hem dit pa pier kon hebben gezonden. Maar hij bedacht, dat Honoloeloe, wat de blanke bevolking betrof, slechts een klein plaatsje was. Zijn naam had op de passagierslijst gestaan en iedereen kon hem kennen. Wilkie had zelf ge zegd, dat iedereen, die de Hitchings kende, hem herkennen zou hij had dezelfde lange neus, hetzelfde smalle voorhoofd, dezelfde diepliggende ogen en grote, rustige mond. Wilson Hit chings bekeek zich nadenkend in de spiegel. Het gevoel, alleen te zijn, was over het geheel genomen niet onplezierig. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5