RIJNSTREEK a Groene Kruis in Oude Wetering vierde het gouden jubileum 4 B 5 AVONDRUST Gemeenteraad Koudekerk Dokter v d. Bijl benoemd tot Ridder in Orde v. Oranje Nassau DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Feestavond voor speelgoedactie. In de grote recreatiezaal van Baronie N.V. te Alphen aan den Ryn waren ruim 1200 personeelsleden bijeen van dit bedrijf alsmede van N. Sam- som N.V., D. en Joh. Boot N.V., Hout handel Spreij N.V., Scheepswerf „Alphen" van de Vries Lentsch, Var- rossieau en Cie en Duinker en Ver ruit, voor een gezellige avond wel ke gegeven werd ten bate van een speelgoedactie voor kindertehuizen. De onvermijdelijke kosten hieraan verbonden werden door de diverse bedrijven gedragen, zodat aan het einde van de avond een bedrag van plm. 700.voor genoemd doel kon worden afgedragen aan de heer Meijer, de organisator van de lande lijke actie. Voorz. van de pl. actie was de heer W. de Heij ,die de avond inleidde. Verschillende directieleden van de deelnemende bedrijven woonden de avond bij, welke een uitstekend in strumentaal en vocaal karakter had door de medewerking van De Molu- ku Hawaiians te Boskoop, o.l.v. Jac. Nieuwsteeg. De opbrengst te Alphen is bestemd voor Huize Elshof te Voorts (122 kin deren) en Huize Heelsum te Heel- sum (43 kinderen). ALKEMADE Woonruimte-adviescommissie. Hierbij wordt ter kennis van woning zoekenden gebracht, dat een lid van de Woonruimte-adviescommissie met de seceratris dier commissie ingaande 1 December a.s. iedere le en 3e Don derdag van de maand ter gemeente secretarie zitting zullen houden van 76 uur. Ieder, die dus meent zijn belangen nog eens mondeling te moeten toe lichten, kan op dit uur komen. Door het houden van deze zittingen wordt verwacht, dat het bezoek in de avond uren aan burgemeester, leden van de commissie en secretaris tot het aller noodzakelijkste zal worden beperkt. BODEGRAVEN Filmvertoning voor de Missie. Pater Wammes, die veel in onze parochie verkeert, had de afgelopen week een campagne gevoerd voor de vertoning van de Japanse film „De klokken van Nagasaki", een rol prent die in grote treken het leven en sterven liet zien van de bekende atoomgeleerde en bekeerling, dr Na- gai, die in 1951 stierf. Het voorpro gram liet een kleurenfilm zien van sportfeesten in Belgisch Congo en het trekken van de missionarissen. Opvallend mooi waren hierin de natuuropname. Zowel des middags als des avonds was de zaal van het Parochiehuis vol. De opbrengst was voor de Missie bestemd van de Pa ters van Scheut (en Sparrendaal). Bakfiets geramd. De heer H. had zijn bakfiets met melk, eieren, boter e.d. aan de rechterzijde van de Goud se weg gezet om een klant te kun nen bedienen. Er naderde een grote vrachtauto uit de richting Gouda en daarachter reed de heer T. uit Bode graven in een personenauto. Deze wilde de vrachtwagen voorbij, maar zag waarschijnlijk de bakfiets niet, die geramd werd. De gevolgen waren te voorzien. Het werd een „vieze" ravage. De bakfiets moest wegge haald worden en was zwaar geha vend. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De politie kwam er aan te pas, de melkboer kwam te laat bij zijn klanten Tafeltennis. Het eerste team van Sportief ontmoette het Haagse PIT voor de competitie van de Eer ste klasse KNTB. Ook deze 5e wed strijd werd, hoewel zonder v. Es, ge wonnen. 6—4 werd 't, zodat de Bo degravers fraai aan de spits van hun klasse staan. J. Vermeij, G. Voordouw en G. Walraven wonnen allen 2 par tijen. Van de Hagenaar A. Klatt wer den alle partijen verloren. Schaken. De schaakclub speelde tegen het Leidse Philidor II, dat van har eerste tiental gewonnen had. De strijd verliep voor Bodegraven niet ongunstig. Na een uiterst spannende kamp was de stand om 12 uur 4)^ ZVz voor Bodegraven. Bij arbitrage bleek de partij van Sterkenburg in elk geval remise in te houden, ter wijl die van Dorrepaal verloren scheen, maar uitvoerige anlyses lie ten remise en zelfs winstkansen zien, zodat de kans op een Bodegraafse zege groot is. BOSKOOP Rheumatiek? Spit in Uw rug Neen, AKERTJE ...dat helpt direct! (Advertentie) om het leder. Een dame van KDO be ging een overtreding, welke door een strafworp werd gestraft (02). Even hierna kreeg Roda een penalty toege wezen, doch deze werd op prachtige wijze door Truus v. Diemen gestopt. Nog 7 minuten waren te spelen, toen Thea Voorn, door een mooie worp, de achterstand verkleinde (12), en 3 minuten later maakte Sjaan van Wiemen de gelijkmaker (22). De vreugde was van korte duur, de snelle en gevaarlijke middenvoor van Roda brak door en bracht de stand op (32) voor Roda. Dit was onze dames toch te machtig, een geweldig offen sief volgde en Tiny vlasman zorgae in de allerlaatste minuut, na een moois doorbraak, voor de gelijkmaker (3—3). POTLOOD en GEEST li 2 3 6 7 10 8 9 11 12 13 14 HBS 15 16 17 Hl8 iTgjH 20 ïqm 23 24 25 26 27 28 30 No. 528. Horizontaal: 1. nu en dan, 5. zoon van Adam, 8. doen blijken, 11. telwoord, 13. vogel, 15. zeepwa ter, 17. water in Friesland, 18. maag van herkauwende dieren, 20. lid woord, 21. tijdrekening, 23. dorp in Z.H., 25. evennachtslijn, 27. samen stel van ijzeren staafjes, 29. twijg, 30. plaats voor dieren. Verticaal: 2. rivier in Azië, 3. na tuurlijk waterbekken, 4. stengel, 5. meisjesnaam, 6. meisjesnaam, 7. voeg woord, 9. stad in Frankrijk a* d. Loi re, 10 vetstof 12. een soort van grove tarwe, 14. achting, 16. lied, 19. lage houten bank als slaapplaats, 22. le lieachtig gewas, 24. loods,, 26. elec- trisch geladen atoom, 27. muziek noot, 28. deel van de mast. Oplossing morgenavond. OPLOSSING VAN GISTEREN. Horizontaal: 1. kamer, 5. olm, 7. on, 8. neep, 10. aker, 11. me, 12. fret, 13. een, 14. heil, 15. pret, 16. ara, 17. doel, 18. A. M., 19. toon, 21. Noor, 22. M.O., 23. tas, 24. stoel. Verticaal: 1. kol, 2. An, 3. enkel, 4. reet, 5. op, 6. meent, 9. er, 10. aria, 11. meel, 12. ferm, 13. eren, 14. haast, 15. poort, 17. doos, 19. To, 20. wol, 21. N.S., 22. me. jLIFT moet eerst St. Nicolaas ge- weest zijn vóór de winkeliers en wij aan Kerstmis gaan denken. Ook wij zijn hartstochtelijke St. Nicolaas-vereerders, waarhij onge rijmde nonsens aan elkaar wordt gerijmd. Men kan er echter zeker van zijn, dat St. Nicolaas het on gerijmde nonsens vindt, om uit verering voor hem te vergeten, dat het Advent is. Geen koek, maar de gard, voor degenen, die in de Ad vent geen beterschap beloven en ook tonen. Hoe dat moet ieder een voor zichzelf uitmaken. „Mijn God, tot U heb ik mijn ziel verhe ven Wijs mij, Heer, Uw wegen en leer mij Uw paden Al de genen, die U verwachten, zullen niet beschaamd wordenook al zouden mijn vijanden mij belache lijk maken". Leef in de gestage verwachting van de komst des Heren. Dat is de richting-wijzer op het pad der genade. Door de vereniging Veilig Verkeer wordt binnenkort een cursus gehou den, waarvoor naar nu reeds blijkt grote belangstelling bestaat. Reeds een vijftigtal personen gaven zich voor deelname op terwijl verwacht wordt dat nog meerderen dit goede voorbeeld zullen volgen,. De cursus zal zo goed als zeker worden gehouden op Dinsdag 6, Maandag 12, Maandag 19 en Dinsdag 27 December a.s. De tijden van aan vang en de plaats van samenkomst zullen nog nader bekend worden ge maakt. Degenen, die zich nog niet hebben gemeld, kunnen dit alsnog doen bij de bekende adressen. Verkeerscontrole. Ook in Bos koop wordt door de politie de ver scherpte verkeerscontrole gehouden. Het is gebleken, dat dit voor het dorp zeer noodzakelijk is, want in enkele dagen tijd werden niet min der dan 25 berijders van aut'os, mo torrijwielen, bromfietsers en gewone fietsers een proces-verbaal aange zegd, omdat de verlichting van hun voertuigen niet aan de eisen voldeed. Vrijwel allen kwamen met hetzelfde verhaaltje dat het licht dan net uit was gegaan. Hpewel dit in enkele ge vallen wel op waarheid kan berus ten acht de politie het aantal toch te groot om dit maar voetstoots aan te nemen. Het zal een waarschuwing zijn voor alle weggebruikers met voertuigen, dat zij zich ervan over tuigen dat alles in orde is voor zij zich op de weg begeven. DE KWAKEL KDO—ABEKEWALDA 1—0 Speler valt scheidsrechter aan KDO is er in geslaagd, hoewel met ide kleinst mogelijke cijfers, weder- om 2 kostbare punten in de wacht te I slepen. Na de aftrap ontwikkelt zich j een fraai levendig spel met een zeer I hoog tempo. Na 3 minuten spelen krijgt KDO een penalty toegewezen. I Roel Egberts plaatst zich achter het 1 leder, doch helaas werd de bal met enorme kracht tegen de linkerdoel paal geknald, zodat deze kans verke- ken was. Co Zaal loste op flinke af stand een kogel, doch deze scheerde juist de lat. Een later was het Jan v. d. Vlugt, die het met een hard schot wilde proberen, doch de uitmuntende doelman der gasten stond goed opge- stelden maakte dit schot onschadelijk. Tot de rust bleven doelpunten aan weerskanten uit. Na rust hetzelfde spelbeeld als voor de rust. De achterhoede van KDO wist van geen wijken, vooral de jeugdige Wim Voorn speelde een voortreffelij ke wedstrijd. Na 20 minuten spelen was het Jan Sitvast, die door een prachtig schot, de keeper der gasten verraste (10). Hierna begon het wat rommelig te worden en van het fraaie spel van voor de rust viel niets meer te bespeuren. Bij een ingooi pro testeerde een speler van Abekewalda tegen de beslissing der scheidsrechter en begon hem te beschimpen. De scheidsrechter stuurde hem zeer te recht naar de kleedkamer. De onspor tieve speler ontstak zo in woede, dat hij de scheidsrechter, enige raken klappen deed incasseren. Nog wilde hij het veld niet verlaten, doch door tussenkomst van enige toeschouwers van Abekewalda slaagde men er ten slotte in, hem naar de kleedkamer te krijgen. Het spel werd weer voort gezet, doch tot doelpunten kwam het niet meer, door deze uitslag blijft KDO stevig op de 2e plaats staan. Verdere uitslagen: junioren B RKAVIC 14; jun. A.Wilskracht 5—3. Handbal KDO—RODA 3—3. De dames van het le elftal speelden Zon dag op eigen terrein tegen de dames van het sterke Roda uit Bovenkerk, welke ontmoeting in een gelijkspel eindigde. Dadelijk ontspon zich een heftig gevecht om het bruine mon ster en beide doelen waren herhaal de malen in gevaar, maar tot doelpun ten kwam het niet. Na 15 minuten spelen opende Roda wederom een of fensief, de bal belandde bij de gevaar lijke middenvoor, deze brak door al les heen en gaf de keepster van KDO, na een mooie worp, het nakijken 01. Tot de rust bleef de stand ongewij zigd. Na de thee wederom een fel gevecht NIEUWKOOP Duivensport. Onder auspiciën van de postduivenvereniging „De Vooruitgang" uit Nieuwkoop en de „Witpen" uit Nieuwveen wordt bij Tij sterman een grote kringtentoon stelling van postduiven gehouden, waarbij inzendingen uit Rijn-Gouwe en Amstelland. Tevens zijn er kana ries en tropische vogels te zien. De opening is Vrijdagavond 2 Dec. Ook Zaterdag is de fraaie collectie te be zichtigen. De toegang is gratis. In de tentoonstellingzaal zijn ook diverse aardige attracties aanwezig. Dammen. Uitslagen onderlinge wedstrijden: J. HoogendoornC. Ver del 02; L. v. YperenBr. Koert 2—0; C. Jansen—W. Schellingerhout 20; D. Koole—H. Versluis 20; L. v. YperenW. Korver 20; B. van Koert—W. v. d. Bosch 2—0; J. Kwak- kenbos—H. v. Lith 0—2; H. Voor sluisW. v. d. Bosch 11; Th. v. d. LaanJ. Hoogendoorn 02; H. Zuid- dam—Br. Koert 02; J. v. d. Laan— H. Zuiddarn 20; D. KooleL. van Yperen 1—1; H. v. Lith—Th. van der Laan 20. Onder voorzitterschap van de bur gemeester, mr. J. P. de Herder, kwam de raad der gemunte De begroting van de dienst voor Maatschappelijk werk 195ö wciu goedgekeurd. Deze sluit op een be drag van 11.047.61. ok de begroting van het verpleeg huis, besommende 43.302.20, we, goeagekeurd, met de opmerking van de burgemeester, dat bij de exploi tatie van het verpleeghuis geen winst wordt gemaakt. Hierna is aan de orde de aanvrage van het Seminarie „St. GabriëF' te Haastrecht om een subsidie. B. en W. willen afwijzend beschikken. Zij mer ken op, dat geen der richtingen voor de opleiding van predikant of gees telijke ooit enige subsidie heeft ont vangen en dat men ook die weg niet op wil. Na een lange discussie wordt het voorstel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heren Heemskerk en v. Hemert. Het voorstel van B. en W. om aan de Stichting Maatschanoeliik werk Zuid-Holland een subsidie te verle nen van 30 wordt na enige discus sie verworpen met 4 tegen 3 stem men. Aan de stichting het Nationaal Rheumafonds wordt met algemene stemmen een subsidie gegeven van 30. Het aantal uren handwerkon-, derwijs op de Openbare school wordt voor 1956 vastgesteld op 2y, per week. De heer J. E. Goedhart werd met algemene stemmen herbenoemd als lid van de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg. De gemeenterekening over 1954 wordt, na rapport van de commissie, voorlopig vastgesteld. Er is op de ge wone dienst een batig slot van ƒ22.713.17, na een extra uitkering uit het gemeentefonds. Op de kapi- taaldienst is er een batig saldo van 8.852.44. Aangeboden worden de begrotin gen over 1956 van de gemeente Kou dekerk en die van het waterleiding bedrijf, waarop we later hopen terug te komen. Verkocht wordt een perceel grond aan de Hondsdijk aan de heer Nieuwemhuizen, voor woningbouw a 5 per m2. Enige wijzigingen in de begroting 1955 komen de reserves ten goede. Bij de rondvraag wijst de heer Geelof op de gevaarlijke toestand op sommige trottoirs, daar de P.T.T. bij het uitvoeren van werken, deze vaak onverlicht achterlaat. Reeds heeft de voorz. zich met de P.T.T. in verbinding gesteld, daar het erf, voor het raadhuis door een sleuf was afge sloten, zodat de brandweer eventueel niet zou kunnen uitrukken. Men zal zich nog schriftelijk tot de P.T.T. wenden. De heer v. Veen spreekt er zijn blijdschap over uit, dat er meer lan taarns gekomen zijn, maar klaagt over de zwakte van het licht, evenals over de vervuiling der lantaarns. De voorz. deelt mee, dat men reeds bezig is, de lichtsterkte te verhogen en zal overwegen, of de lantaarnkappen misschien wit te schilderen zijn. De heer v. Veen wijst op de af sluiting in de Hondsdijk voor het ver keer met het oog op de werken, die uitgevoerd worden in Leiderdorp. Hij vraagt, of misschien de werken, die nodig in de Hondsdijk moeten wor den ter hand genomen, in dezelfde periode kunnen plaats vinden. De voorz. zegt overleg met de architect toe. NIEUWVEEN Noc. Boys speelde gelijk. Einde lijk eens geen nederlaag voor de Boys. Met sombere gevoelens werd de zware opgaaf tegen GDS tegemoet ge zien, maar zowaar bracht deze wed strijd één puntje op. Had de scheids rechter het buitenspel-doelpunt van GDS niet over het hoofd gezien, dan waren de Boys zelfs met een over winning uit de bus gekomen. Na een felle doch sportieve strijd werden de puntjes broederlijk ge deeld, een uitslag waar beide par tijen tevreden mee mogen zijn. De Boys hadden een invaller voor Ko van Vliet, waarvoor de veteraan Leo Lebesque weer van stal was ge haald. Tevens hadden ze het ongeluk om na ruim een kwartier de hard werkende Frans Lenting wegens een opgelopen blessure te moeten missen. Hiervoor viel Nico Lenting Jr. in, die na de rust het genoegen smaakte, de opgelopen 10 achterstand weg te werken en de balans in evenwicht Piet Lenting die snel doorbreekt en te brenger». In de 3öe minuut is het met een schot via de paal de Boys onhoudbaar de leiding geeft. Massaal komt GDS nu opzetten, en onder ge weldige spanning verstrijken de mi nuten. Kort voor tijd slagen zij er echter in hun moeite beloond te zien, zij het door een buitenspel doelpunt. In deze stand komt geen wijziging meer en eindigde deze sportieve wed strijd in een gelijk spel 22. Handbal DTS. Ook de tweede wedstrijd voor de nieuw ingelaste tus- sencompetitie is voor de dames van DTS in een overwinning geëindigd. In een faire, spannende en goed ge speelde wedstrijd moesten de dames van NSV uit Noorden met 31 haar meerdere erkennen in de dames van DTS. In het veld was NSV zeker niet de mindere, maar voor 't doel raakte ze telkens de kluts kwijt en kon onze verdediging steeds weer ingrij pen. De aanval van DTS was daaren tegen voor 't NSV-doel een doorlo pend gevaar en moest de prima doel- verdediger herhaaldelijk handelend optreden. Na snelle aanvallen over weer is het Ton van den Berg die tien minuten met een goed schot de score voor DTS opent. Even komt NSV geducht opzetten, maar de ach terhoede blijft meester van het ter rein. Als bij een snelle, massale DTS-aanval Door v. d. Hoorn de bal te pakken krijgt, weet zij met een prachtige omhaal de stand op 20 te brengen. Een minuut voor de rust is het de goed spelende rechtsbuiten van NSV, die met een hard laag schot de achterstand weet te verkleinen. Zes minuten na de rust is het Wina Lenting die met een bekeken balletje onhoudbaar de stand op 31 brengt. NSV blijft goed volhouden, maar slaagt er niet meer in om wijziging in de stand te brengen. RIJPWETERING De melkcursus van het district Rijnstreek West II begint Woensdag avond om 7.45 uur in café Bakker. HGQRÜWIJK K.A.V. kwam bijeen. De grote zaal van café De Beurs was gister avond geheel bezet voor de ontwik kelingsavond, uitgeschreven door de plaatselijke K.A.V. De spreker van deze avond was broeder Pius, die in een onderhoudend en leerzaam be toog het actüele onderwerp behandel de „De vrouw ir\ deze tijd", waarbij deze spreker vele nuttige wenken gaf vooral ten opzichte van de moeders. Dat dit onderwerp wel de belang stelling genoot, bewees de aandacht bij deze voordracht en de gedachten- wisseling welke hieruit ontstond. De aandacht van de leden werd nog eens gevestigd op de deelname aan de Lourdesreis, waarvoor men nu reeds kan sparen en met 2.— in de week af te zonderen, kan men de reis- en verblijfkosten bijeen zamelen. In de ropdvraag werd de vraag ge steld of het niet beter was om de aangekondigde Moederdag in Mei 1956 op Zondag te houden. Zowel het be stuur als de g. a. kapelaan Vereecken vonden het beter dit niet doen en het plan voor een aparte ochtend te handhaven, waarmede de leden ac- coord konden gaan. Ook werd nog aangesneden de aanvang van de da gelijkse kindermis, welke thans is gesteld op half acht terwijl men dit liever zag gesteld op 8 uur. WANDELPARK LEEUWENHORST VOORLOPIG NOG GESLOTEN Het landgoed „Leeuwenhorst", dat destijds is aangekocht door de stich ting „Het Zuid Hollands Landschap", (de gemeente Noordwijk zou bijdra gen in het onderhoud) heeft in over leg met B. en W. besloten het wandel park gesloten te houden, zulks in afwachting van de uitwerking van de plannen tot reconstructie van het bos. De stichting acht het van groot be lang voor een goede ontwikkeling van de jonge beplanting, dat de toe gang tot het park voorlopig nog wordt beperkt. Het bos is daarom slechts toegankelijk voor begunstigers der stichting, die in het bezit zijn van een wandelkaart, verkrijgbaar tegen een bedrag van ƒ3.per jaar. Zwembad-Badhuis. Reeds meer dere malen is in de raad besproken het stichten van 'n Badhuis in Noord- wijk. B. en W. zijn van mening dat nu in alle nieuw te bouwen wonin gen tenminste van een douche wor den voorzien, dat openbare douches en baden uit de tijd raken, zodat een dergelijke wens wel nooit tot stand zal komen. Indien nog over douches en baden in de toekomst zal worden gedacht, is dit volgens B. en W. alleen te verwezenlijken in combinatie met een overdekt zwembad. Het college is er van overtuigd dat een plaats als Noordwijk op de duur over een der gelijke inrichting zal moeten beschik ken. IN EEN FEESTELIJK versierde en stampvolle zaal van Paviljoen de Brasem belegde de afdeling Oude Wetering van „Het Groene Kruis" een feestvergadering ter herdenking van het 50-jarig bestaan. Onder de genodigden merkten wij o.a. op de burgemeester van de ge meente Alkemade, vergezeld van de loco-burgemeester, de heer C. v. d. Meer, de wethouders en de bijna vol tallige gemeenteraad. Voorts de in specteur der volksgezondheid, dr In 't Veld, de heer W. van Hartevelt, gemeentesecretaris, dis Ar. D. van Swingchen en vele andere autoritei ten. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter der afdeling, de heer P. van der Velden de oprichters van de afdeling Oude Wetering en omstre ken, die reeds allen waren overle den. Te hunner ere werd een ogen blik stilte in acht genomen. Zeer in het kort gaf spreker een overzicht van de geschiedenis der af deling. Hoogtepunt. Het eerste hoogtepunt was de bouw van het Consultatiebureau in de twintiger jaren. Vorig jaar werd het werk van het bestuur bekroond met de opening door prof. Heering van een uiterst modern Medisch Centrum De interne installatie hiervan werd Burgemeester Kolfschoten speldde dokter v. d. Bijl de versierselen van de onderscheiding op. Foto v. d. Horst. slechts met grote kosten en moeite tot stand gebracht. Spreker liet alle medewerkers en -werksters even de revue passeren en bracht aan allen dank en hulde. De jongste medewerksters, 'n groep je collectantjes mocht een warm ap- laus in ontvangst nemen. In het bijzonder bracht de heer v. d. Velden hulde aan dr A. A. van dei- Bijl, die reeds meer dan 30 jaar als bestuurslid medewerkte. De grote uitbouw van het kruiswerk te Oude Wetering vond haar initiatief en stu wende kracht in de persoon van de ze zeer geliefde geneesheer. Door zijn werkzaamheid kwamen de afdelin gen wijkverpleging en consultatiebu reau tot stand. Grote verdiensten. Het woord was nu aan de burge meester van Alkemade, de heer E. J. M. van Kolfschoten. Namens het ge meentebestuur en de gehele bevol king van Alkemade en in het bijzon der van Oude Wetering sprake deze zijn waardering uit voor het werk van het Groene Kruis. Het gouden feest van de afdeling is echter ook het feest voor dokter v. d. Bijl. Hoog prees spreker de ver diensten van deze huisdokter, die bleken uit de volgende functies: Se dert Juni 1925 is de dokter bestuurs lid van het Groene Kruis en treedt hij op als medisch adviseur. Dr v. d. Bijl is sedert 1928 oprichter en be stuurslid van de Vereniging tot Wijk verpleging. In 1913 werd hij mede oprichter en bestuursli'd van de Com missie inzake Kraamhulp ten Platte- lande. In 1939 werd begonnen met gratis E.H.B.O.-cursussen. Sedert dien werden geheel belangeloos door dr v. d. Bijl lessen gegeven te Oude en Nieuwe Wetering en de Kaag alsme de voor de Brandweer en het Politie corps. De dokter werd in 1950 be stuurslid van het Kraamcentrum te Alphen a. d. Rijn, was van 1940 tot 1945 en is ook thans sedert 1950 hoofdbestuurslid van de Zuid-Hol landse Vereniging „Het Groene Kruis", is sedert 1953 voorzitter van de kankerbestrijding Zuid Holland en vanaf 1954 lid van de Provinciale Commissie voor de Volksgezondheid. Dr v. d. Bijl is reserve-majoor van het Roode Kruis in een door hem zelf opgerichte en geïnstrueerde af deling. Daarnaast is de dokter lid van de gemeenteraad (C.H.U.-fractie) en was gedurende 16 maanden tijdelijk wet houder op verzoek van de groten deels katholieke gemeenteraad. Hoge onderscheiding. De burgemeester meende dat dit alles passend diende te worden ge waardeerd en het deed hem da: -om genoegen, dat het de koningin had behaagd om dr A. A. van der Bijl te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onder een lang en luid applaus werd hierna het ereteken door de burgemeester opgespeld. De burgemeester besloot zijn rede met ook hulde te brengen aan mevr. v. d. Bijl-Dorrepaal en meende dat de glans van deze ridderorde ook af straalde op de overige bestuursleden van het Groene Kruis te Oude Wete ring. Vervolgens werd het bestuur en in het bijzonder dr v. d. Bijl toege sproken door de inspecteur der volks gezondheid. Deze meende, dat de grote verdiensten van dr v. d. Bijl voor een groot deel voortkwamen uit de buitengewoon goede verhou ding die er bestaat tussen de dokter en de bevolking. Vervolgens werd de dokter gefeli citeerd door de heer P. van der Vel den, die enig inzicht gaf in het leven van een plattelandsdokter door de aanwezigen er op te wijzen, dat „het onze dokter" was overkomen dat hij 17 maal achtereen uit zijn slaap was gewekt om een patiënt te bezoeken! Dankwoord. In zijn dankwoord verzocht de dokter de burgemeester om via de bevoegde instanties zijn dank over te brengen aan de koningin. Dr v. d. Bijl bracht tevens dank aan de bur gemeester, de inspecteur der volksge zondheid en de afdelingsvoorzitter voor hun bemoeiingen, maar was er van overtuigd stellig niets meer te hebben gedaan dan zijn plicht. Dat gene wat tot stand was gebracht was niet te danken aan hem, maar aan zijn medebestuursleden en de mede werking van de gehele bevolking. Het was daarom voor de dokter een groot genoegen, om als dank en er kentelijkheid voor de vele verdien sten aan de heer J. C. de Jong te mogen uitreiken de zilveren penning van het hoofdbestuur van het Groene Kruis. Na de pauze, waarin aan alle aan wezigen koffie „met iets erbij" werd aangeboden gaf de voorzitter van het jubileum-comité, de heer P. H. van den Bosch het woord aan het hoofd bestuurslid ,de heer W. P. Droog, die een „propagandistische feestrede" hield. Spreker prees de eenheid te Oude Wetering, waar practisch ieder ge zin, ongeacht het onderscheid van levensbeschouwelijke aard, lid is van het Groene Kruis. Dit propagand;stische betoog werd ondersteund door de vertoning van de film „Wit Wint" die ieders be langstelling vraagt voor de bestrij ding van de tuberculose. Vóórdat echter deze film werd vertoond overhandigde de heer van den Bosch een enveloppe met een inhoud van meer dan f 500.— als feestgave voor de jubilerende ver eniging. De avond werd besloten door vro lijke conferenciers en voordrachten van Ab. Gerritsen, die bij het publiek zeer in de smaak vielen. De feest vreugde zal ook Dinsdag en Woens dag nog worden in stand gehouden door twee jubileum-verkoopdagen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2