S)e Êöicbe(5oti^aiit Radioactiviteit rond de gehele wereld sterk.Hei!i§e toegenomen door Russische atoomproeven Nog niet gevaarlijk voor mensheid Eisenhower toch candidaat bij a.s. verkiezingen? Engelse woordvoerder was te openhartig Britse troepen op Cyprus in staat van oorlog KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13664 Directeur: C. M HAMERSVELU Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f 7.— p, kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 HET PAUSELIJK DECREET afgekondigd bij decreet van de Congregatie der Riten (een com missie van kardinalen), in de plech tige viering van de Goede Week op nieuw verandering te brengen, is door de Nederlandse goegemeente met de gebruikelijke eerbied ontvan gen. Maar men is er in lichte mate door geschokt, en wat de verlenging van de vasten betreft, in lichte mate door ontstemd. Die lichte schok en dat gemopper mógen we wel! Het aanzien van de Stoel van Petrus wordt er in 't ge heel niet door geraakt. Ieder normaal- denkend katholiek richt zich naar de richtlijnen, die door de plaatsbekleder des Heren worden aangegeven en, in dit geval, voorgeschreven. Het is een gelukkig verschijnsel, dat dergelijke veranderingen de ge hele Kerk in beroering brengen. Daaruit spreek gehechtheid aan wat de laatste eeuwen van vader op zoon was doorgegeven. Nog veel gelukki ger echter dunkt ons het verschijnsel, dat de apostolische overheid van onze geloofsgemeenschap voortgaat de Kerk te hervormen, daar waar het concilie van Trente door de omstan digheden van die veelbewogen tijd moest blijven steken. Men kan veel waardering hebben voor de middeleeuwen en de contra reformatie, zonder het oog te sluiten voor een scheef groeien van sommi ge uitingen van godsvrucht in die langvervlogen tijden. Daar zitten we nog mee en als ze geleidelijk in on bruik raken doordat de christenheid van tegenwoordig ze niet meer aan voelt, behoeft men dat niet te be schouwen als een treurig teken, dat de mensen van tegenwoordig minder godsdienstig zijn. Onze moderne godsvrucht is an ders. Ze is eenvoudiger van vorm, meer aangepast aan de_ moderne levensstijl. Zij heeft de behoefte door te stoten naar de blanke kern van het christendom: de navolging van Chris tus, het één worden met Christus in de geheimzinnige viering van Kruis-offer en het deelnemen aan die viering door de H. Communie. Van daaruit bloeit dan vanzelf de liefde voor de evenmens, de eerbied voor de andere sacramentele genademid delen, de vertrouwelijke hulde aan de Moeder des Heren, de bovenaardse gemeenschap met de heiligen, de dankbaarheid voor de nooit genoeg te waarderen zegen, opgenomen te! zijn in het „volk Gods", dat is de Kerk. Aan de moderne kern-behoefte komt de Stoel van Petrus, de Steen rots, tegemoet en zij wil die bevor deren door het genoemde decreet, waarbij de herdenking van de voor naamste heils-feiten van het chris tendom, het Laatste Avondmaal, de Kruisdood en de Verrijzenis hersteld worden in de vroegere viering en aldus meer nadruk krijgen. Zij her stelt een eeuwen geleden ingetreden verslapping. Zo moet men ook de verlenging van de Vasten tot Paas zaterdag-avond bezien. Hoe heilzaam het ook is, vasten vindt niemand prettig. Het is ook juist de bedoeling, dat men het niet prettig vindt! Het vasten, het zich ontzeggen van be paalde geneugten is tegenwoordig „nog wel te doen". Er wordt daarbij meer de klemtoon gelegd op de vrijwilligheid, op de vrij willigheid ook het met de as der stoffelijke vergankelijkheid geteken de hoofd te buigen in nederigheid voor het goddelijk gezag, dat tot ons Spreekt door de plaatsbekleder des Heren. Ook in dit geval, nu de Paus een dierbaar volksgebruik afschaft en ons voorschrijft te vi sten tot de droefheid der christelijke gemeen schap over het lijden en verscheiden des Heren omslaat u.n overgaat in de vreugde der Verrijzenis. Maar daarom kunnen we nog wel mopperen, want het „springen van de vasten" was een aardig gebruik! De gigantische waterstofbom, die onlangs in de Sowjet Unie tot ontplof fing is gebracht, dreigt verstrekkende gevolgen te hebben voor de gehele wereld en wel zeer speciaal voor West Europa en Japan, die de naaste buren van het proefveld genoemd kunnen worden. De afgelopen dagen hebben proefstations over de gehele wereld een opmerkelijke stijging van radio-activiteit in de lucht geconstateerd en in West Duitsland is het percentage zelfs 7 maal hoger dan normaal. Ook het Meteorologisch Instituut in De Bilt en het medisch-biologisch laboratorium der Rijksverdedigingsorganisatie hebben boven Nederland een stijging van de radio-activiteit vastgesteld; de regen, die gisteren ge vallen is, was waarschijnlijk verhoogd radio-actief. Hoewel de deskundigen over het algemeen van mening zijn, dat de toe stand van het ogenblik geen direct Waar ligt grens In Japan en in sommige delen van Amerika is, evenals in West-Duits- land, een geconstateerde radio-actieve regen gevallen en in Parijs en Londen deed men metingen in de luchtlagen, die zeer afwijkende cijfers van het normale aanwezen. EEN SLECHTE BEURT I^AMERAAO KROESTSJEF be- hoort tot de gezellige lieden, die zichzelf graag horen praten; hij parat dan ook veel en praat zijn mond wel eens voorbij ook. Onlangs heeft hij dat nog gedaan in Joegoslavië, toen hij een blunder maakte bij de ont vangst op het vliegveld; en Zaterdag heeft hij opnieuw een blunder ge maakt te Bangalore in India, waar hij tezamen met maarschalk Boelganin een rondreis maakt. India staat bekend als het 0 land, dat de grootste hekel heeft aan alle geweld in welke vorm dan ook. Daar kon Gandhi successen behalen met zijn tactiek der weerloosheid; daar voert Nehroe dezelfde politiek van afkeer van elk geweld. In zo'n land konden de Russen furore maken, wanneer zij paradeerden als kampioenen van de vrede wat zij dan ook behoorlijk deden. Maar juist in de tijd, dat zij daar in India feestelijk aan het rond toeren zijn, zodanig toegejuicht door de bevolking als engelen van de vrede, dat zij zelf in hun eigen vleu gels gaan geloven, juist in die tijd ontploft er ergens in de Sow jet-Unie een waterstofbom. Nu is zelfs een waterstofbom niet Russen raken vermoeid in India De Russische leiders Boelganin en Kroesjef hebben Maandag in de In diase havenstad Madras hun redevoe ringen-offensief tegen het kolonialis me voortgezet. „Het kolonialisme is bezig ineen te storten", zo verklaar de Boelganin, en hij noemde het voortbestaan van de Portugese kolo nie Goa aan de Indische kust „een schande voor de beschaving". I Hij keerde zich opnieuw tegen de staten die door een politiek van mi- litaire verdragen en de vorming van statenblokken een nieuwe oorlog zou-1 den voorbereiden. Intussen blijken de twee Sovjet-leiders zich bij dit be-j zoek aan India dat nog lang niet ten einde is reeds dermate ingespannen te hebben, dat zij tekenen van grote vermoeidheid vertonen. Het resteren-1 de programma is daarom op drasti sche wijze besnoeid, mede omdat na het bezoek aan India nog bezoeken aan Birma en Afghanistan zullen vol- j gen. Zij gaan morgen naar Calcultta. I Daar zullen 5000 politie-agenten de| route bewaken, die zij naar de stad zullen volgen vanaf het vliegveld. I Boelganin zal daar verblijven in de suite in het regeringsgebouw, die indertijd is ingericht voor de prins van Wales (nu hertog van Windsor).! Voor deze gelegenheid is de suite ge heel rood gestoffeerd. gebieden, beziet men toch met grote bezorgdheid de plannen, die in ver schillende landen gemaakt worden om atoom-proeven op grote schaal te houden. Iedere atoom-ontploffing verontrei nigt de aarde mfn of meer blijvend en hoewel men nog niet heeft vast gesteld, wanneer deze verontreiniging schadelijk wordt, is men toch van mening, dat de wereld niet onge breideld voort zal kunnen gaan met deze voor de mensheid direct scha delijke proefnemingen. De gevolgen van de jongste ontplof fing in de Sowjet-Unie worden mo menteel dood honderden laboratoria en proefstations over de gehele we reld bestudeerd en de uitkomsten van dit onderzoek zal de mensheid hope lijk een nieuwe rem zijn op de weg gevaar oplevert voor de aangetaste naar zelfvernietiging. Onvervangbaar Te Washington nemen steeds meer politici aan, dat president Eisenhower zich, ondanks zijn hartaanval in Sep tember, voor de tweede maal candi daat zal stellen voor het president schap. Deze politici zijn in hun mening gesterkt door een verklaring van de voorzitter van de Republikeinse partij, Hall, die Maandag, na een bespreking met de president, zeide, dat Eisen hower zich weer candidaat zal stel len „indien hij zich er toe in staat voelt". Aangenomen wordt, dat Hall zich aldus heeft uitgedrukt met toe stemming van president Eisenhower. Het slechter worden van de be trekkingen tussen Oost en West zal, aldus het oordeel van enkele wel ingelichte politici en ambtenaren ven het Witte Huis, voor de president een aansporing zijn, zijn poging op de conferentie van regeringschef te Genève om de Sow jet-leiders te be wegen samen te werken bij het zoeken naar vrede voort te zetten. Volgens Eisenhower heeft de Sowjet- eerste-minister, maarschalk Boelga nin, de hoop uitgesproken, dat hij, Eisenhower, ook na 1056 nog presi dent is. Het kan zijn, dat de president van oordeel is, dat hij alleen, indien hem voldoende tijd wordt gegund, Hij sprak over huichelarij De woordvoerder van het Britse ministerie van bui enlandse zaken, Peter Matthews die verleden week op een conferentie over opmerkin gen van de Sovjet-leiders Boelganin en Kroetsjef tijdens hun reis in In dia, had verklaard dat deze „door en door huichelachtig" waren, is door een ander vervangen. Hij krijgt, in dezelfde rang, ander werk op het mi nisterie. De woordvoerder heeft zijn functie in de afgelopen tien jaar be kleed. Lagerhuisleden waren voornemens de regering te vragen of de omschrij ving van de woordvoerder voor de verklaring der Russiche leiders ,door het kabinet wordt gedekt". De nieuwe woordvoerder verklaar de Maandag dat de uitnodiging van de Britse regering aan de Russische premier Boelganin en aan de leider der Russische communistische partij, Kroetsjef, om Engeland in het voor jaar van 1056 te bezoeken, nog steeds van kracht is. Hij zei dit tóen hem om commentaar werd gevraagd op hoofdartikelen in twee Britse och tendbladen de „Daily Telegraph" en de „Daily Mail" waarin de vraag werd gesteld of het wel ver standig zou zijn de sovjet-leiders, na hun fel-antiwesterse uitlatingen in India, nog in Engeland te ontvangen. De vervangen woordvoerder zat op de persconferentie naast sir George Young. De woordvoerder wordt door gaans bijgestaan door functionaris sen, die zich op onderscheidene ge bieden specialiseren. Sir George is hoofd van de afdeling perszaken van het ministerie van buitenlandse zaken. een vreedzame regeling van de ge schillen tussen Oost en West kan be werkstelligen. Bovendien schijnt er, aldus wordt te Washinton gezegd, op het ogen blik geen republikeinse candidaat be halve Eisenhower te zijn, die in staat wordt geacht de democraat Stevenson te verslaan. Kard. Wyszynski vrijgelaten Kardinaal Stefan Wyszynski, pri maat van Polen, is twee weken gele den uit de gevangenis ontslagen en woont nu in een klooster in Zuid-Po len, aldus meldt de „New York Ti mes" uit Warschauw. Van de zijde van het Vaticaan kon men vandaag het bericht niet bevestigen. Z.H. Paus Pius XH, die, zoals bekend, vier maanden heeft doorgebracht in zijn zomer-residentie te Castelgandolfo, is in het Vaticaan teruggekeerd. De foto toont de Heilige Vader, die, voordat hij met zijn persoonlijke filt naar zijn apartementen op de vierde verdieping van het apostolische paleis zal gaan, nog even spreekt met zijn lijf-arts, prof. Galeazzi Lisi, die hem op de tocht van Castelgandolfo naar Rome, welke veertig minuten duurde, vergezelde. De opname werd gemaakt, direct na de aankomt van het gezel schap bij het Vaticaan. Voortdurende incidenten Voor de tienduizend man Britse troepen «p Cyprus is gisteren de oor logstoestand afgekondigd als gevolg van de aanhoudende golf van terreur op het eiland. Enige dagen geleden is al de noodtoestand op Cyprus af gekondigd. Tot dusver verrichtten de troepen slechts politiediensten op het eiland, maar thans zijn zij in actieve dienst gekomen, voorlopig voor een periode van drie maanden. Op verscheidene plaatsen hebben zich gisteren weer incidenten voor gedaan. Jongens en meisjes van het Kyrenia-gymnasium in Nicosia wei gerden naar school te gaan uit protest tegen het afkondigen van de nood toestand. Op de weg tussen Nicosia en Limassol werd een militaire vrachtauto beschoten, echter zonder dat schade werd aangericht of dat er slachtoffers vielen. De Eoka heeft pamfletten uitgege ven, waarin de Britse gouverneur sir zó krachtig dat zijn geluid in India gehoord kan worden; alleen de na buurlanden merken er iets van in hun Geiger-tellers. Had Kroestsjef nu maar gedaan alsof hij van de prins geen kwaad wist, dan hadden de Indiërs rustig blijven juichen en had den alle vredesduiven van Picasso rondom hen blijven vliegen. Maar Kroestsjef kan zijn mond niet houden en pochte, dat deze explosie de zwaarste was geweest, welke ooit ter wereld vertoond was, terwijl er bo vendien een geheel nieuwe methode was geprobeerd, welke het maar uit stekend gedaan had. Toen keek men in India wel wat sip. Het partijloze Indische blad „Hin dustan Standard" schreef Maandag ochtend, dat Kroestsjef misbruik had gemaakt van de Indische gastvrijheid en de neutraliteit van het land had geschonden door zijn rede over de Russische proeven met de waterstof bom. Al aanvaarden wij de vriend schap van de USSR, dan betekent dat nog niet, dat wij al haar daden goedkeuren en haar standpunten aan hangen. Ook in officiële Indische kringen heeft het optreden van de Russische leiders verlegenhéid veroorzaakt; men ziet er een aantasting in van India's principiële onpartijdigheid ten aanzien van de wereldvraagstukken. Een slechte beurt, kameraad. Het beste- is maar, vermoeidheid voor te wenden en de reis te bekorten. Rome begroette geestdriftig de Heiige Vader Ronkende politiemotoren, hollende fotografen en juichend publiek deerden het mijmerende ezeltje niet, dat niettemin getuige was van een belangriike gebeurtenis toen Z.H. de Paus in zijn zwarte wagen langs de beroemde Via Apnia reed on weg van Castelgandolfo, zijn zomer-residentie, naar het Vatican in Rome. Z-»-»Is bekend bracht de Heilige in betr'^Hijke rust vier maanden in Castelgandolfo door alvorens definitief terug te keren naar Vaticaanstad. cvggOg 50.000 EN 25.000 UITGELOOT In de 5®9ste staatsloterij, vierde klasse, zesde lijst zijn vandaag uit geloot een prijs een prijs van 50.000 op lot nummer 3604 en een prijs van 25.000 op lot nummer 11091. John Harding werd meegedeeld, dat de laatste slag aanstaande is. De Britse troepen zullen zich gesteld zien tegenover ons eigen onzichtbare leger en alle Cyprioten zullen vech ten, totdat zij de vrijheid hebben ver kregen, aldus het pamflet. Geheime besprekingen. Gouverneur Sir John Harding en aartsbisschop Makarios van Cyprus hebben verleden week op Cyprus ge heime besprekingen gevoerd, aldus is Maandagavond in Athene vernomen. Tijdens deze besprekingen zou de aartsbisschop nieuwe Britse voorstel len voor de toekomst van Cyprus van de hand hebben gewezen als „on aanvaardbaar". Vorst loert in de buurt In de afgelopen 24 uur heeft zich boven Scandinavië een gebied van hoge luchtdruk ontwikkeld, hetgeen gepaard ging met een felle kou-uitval over het Oost Zee-gebied en Rusland. De voorste begrenzing van de kou de lucht liep vanmorgen ongeveer van Hamburg via Berlijn naar de Karpathen. In Finland vroor het meer dan 20 graden, in vrijwel geheel Scan dinavië meer dan 10 graden. Een kleine depressie trok van Ierland in de richting van Zuid-Frankrijk, waar door het oude hogedrukgebied in de omgeving van de Alpen in betekenis afnam. De wind draaide hierdoor in ons land naar het Zuidoosten, waar door koudere continentale lucht ons land binnenstroomde. Daarbij breid den zich opklaringen uit het Zuiden over het land uit. Het weer blijft de komende 24 uur onder invloed van hogedrukgebieden, zodat de neerslag kansen k'ein zün. In de nacht kan plaatselijk lichte vorst voorkomen. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDER. Droog weer met opklaringen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Kouder met plaat selijk lichte vorst. 30 Nov. zon op 8.25, onder 16.36 u; maan op 17.23, onder 9.19. Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUS£*SL PARUS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. geheel bew. —14 C. licht bew. -11 licht bew. 9 zwaar bew. 1 zwaar bew. 7 zwaar bew. 8 onbewolkt 3 geheel bew. 4 zwaar bew. —1 .i nevel —3 regen 4 geheel bew. 8 geheel bew. 4 nevel 1 onbewolkt —10 mist 5 mist —2 licht bew. —4 licht bew. 2 mist —15 nevel 2 Korreltje

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1