SmUGAT Sbj mmTAD Plechtigheden van de Goede Week verschoven naar namiddag en avond RIJNSTREEK Scher*p „Rondom de Maredijk" 10 jaar Samenbundeling van kracht biedt oplossing woningbouwprobleem MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 VASTEN EINDIGT VOORTAAN IN DE PAASNACHT Communiceren op Goede Vrijdag De Congregatie der Riten heeft, met goedkeuring van Z. H. de Paus, een decreet uitgevaardigd tot de her vorming van de liturgische viering van de Goede Week. In zijn inleiding herinnert dit decreet aan de bijzon dere plechtige wijze, waarop in de eerste eeuwen van de Kerk de ge heimen van de dood en de verrijze nis van Christus herdacht werden en zoveel mogelijk op de uren van de dagen, waarop deze geheimen zijn voltrokken, zodat de instelling van het H. Sacrament des Altaars in de avond van Witte Donderdag, de dood van de Verlosser om 3 uur in de na middag van Goede Vrijdag werden herdacht, terwijl in de nacht van Paaszaterdag de gebeden van de vie ring van de vigilie van Pasen een aanvang namen. Gedurende de middeleeuwen zijn om verschillende redenen de viering van deze plechtigheden naar de mor genuren van de dag verlegd, waar door de zin van de liturgische vieripg voor een deel verloren is gegaan. WITTE DONDERDAG. Om dit te herstellen heeft de H. Vader de nieuwe regeling goedge keurd. Omtrent de Witte Donderdag viering geeft onze correspondent nog de volgende bijzonderheden uit het decreet: a. metten en lauden van de ze dag als koorgebed worden in de morgen van deze dag gereciteerd en niet meer in de namiddag van de daaraan voorafgaande Woensdag ge anticipeerd. b. De H. Mis, waaronder de H. Oliën worden geconsacreerd zal deze dag in de morgenuren wor den opgedragen. De bisschoppen, die deze H. Mis op dat uur opdragen, mogen ook de plechtige Mis van het Laatste Avondmaal op de avond van dezelfde dag opdragen, c. De H. Mis van het Laatste Avondmaal zal in ale parochies, en ook in openbare kerken en kapellen, op de avond van Witte Donderdag worden opgedra gen, n5et voor vijf uur echter en niet later dan acht uur. De aanbidding van het H. Sacrament, dat na deze H. Mis in het H. Graf wordt bewaard, is tot het middernachtelijk uur toe gestaan. e. Daar waar de plechtigheid van de voetwassing wordt gehouden, mag deze diréct na het Evangelie ge durende de H. Mis plaats vinden, f. De H. Communie mag op Witte Donderdag aan de priesters, die niet celebreren, en aan de gelovigen wor den uitgedeeld slechts gedurende de plechtige Avondmis of onmiddellijk daarna. POTLOOD en GEEST No. 527. Horizontaal: 1. deel van een huis; 5. boom; 7. voorvoegsel; 8. kneep; 10. putemmertje; 11. voor naamwoord; 12. kleine bunzing; 13. telwoord; 14. geluk,zegen; 15. lol; 16. vogel; 17. mikpunt; 18. in het jaar der wereld (afk. Lat.); 19. klank; 21. Europeaan; 22. soort onderwijs (afk.) 23. stapel; 24. kan men op zitten. Verticaal: 1. heks; 2. meisjesnaam; 3. afzonderlijk; 4. nauwe opening; 5. voorzetsel; 6. gemeenschappelijke weide; 9. bijwoord; 10. zangwijs; 11. bakt men brood van; 12. kloek; 13. iemand de achting geven, welke hem toekomt; 14. spoed; 15. grote deur; 17. kan men iets in bewaren; 19. meisjes naam; 20. komt van de schaoen; 21. staatsbedrijf (afk.); 22. voornaam woord. Oplossing morgenavond. AVONDRUST GEEN avondrust vanavond! On rust willen we stoken in de gemoederen, omdat we de gena den-rijke eerste adventsdag gena de-loos aan ons voorbij hebben laten gaan. En de tweede dag bo vendien ook nog! Heeft Paulus niet hard genoeg geschud om ons wakker te maken? En heeft de Kerk aan dove oren de bazuinen van het Laatste Oordeel laten schallen? Naar alle waarschijnlijk heid zullen wij die geweldige woe ling-dag niet meemaken, maar hij sluipt iedere dag een stapje nader als een dief in de nacht. Hoe het ook zij, ons eigen leven doet ook iedere dag een stap verder, nooit of nimmer een stap terug, altijd, maar vooruit. Vooruit! Waarheen? Naar de laatste stap. Het is geen vooruitgang als we niet bij de laatste stap ons hoofd vol ver wachting omhoog heffen „omdat uw verlossing nabij is". Ga dus mee met uw tijd! GOEDE VRIJDAG. De Goede Vrijdag: a. de Metten en Lauden van deze dog, evenals het koorgebed, worden in de morgen van deze dag gereciteerd, b. de Missa praesanctifica.orum moet zoveel mo gelijk om drie uur Ir de namiddag worden gecelebreerd, en zeker niet later dan zes uur. c. Gedurende deze Mis mogen de priesters, die die dag niet celebreren, alsmede de gelovigen in het vervolg op Goede Vrijdag de H. Communie ontvangen. PAAS-ZATERDAG. De Paaszaterdag: a. De metten en lauden van déze aag altijd als koor gebed, worden in de morgen van de ze dag gereciteerd, b. de plechtig heden van de wijding van het nieu we vuur, van de paaskaars en het wij- en doopwater, moeten op een zodanig uur worden gesteld, dat de H. Mis. die daarop volgt op het mid dernachtelijk uur wordt gesteld, c. De priester, die deze H. Mis op de vigilie van Pasen te middernacht ce lebreert, mag ook de H. Mis op het Hoogfeest van Pasen, op Paasmorgen dus, opdragen, d. De gelovigen mo gen gedurende de H. Mis of onmid dellijk daarna tot de H. Communie worden toegelaten, e. De vastentijd zal voortaan op het middernachtelijk uur tussen Paaszaterdag en eerste Paasdag eindigen, en niet meer zo als tot op heden om twaalf uur op Paaszaterdag. Bijzondere bepalingen: 1. luiden van de klokken' gedu rende de Gloria van de Avondmis sen van Witte Donderdag en de nachtmis van Paaszaterdag, moet op plaatsen, waar meer kerken staan gelijktijdig geschieden 2. De bisschoppen zullen hun best doen de plaatselijke en traditionele plechtigheden van de Goede Week met dit decreet in overeenstemming te brengen en zij zullen er zorg voor dragen, dat de gelovigen in de ver heven betekenis van de liturgische plechtigheden worden onderwezen. 3. Waar de gewoonte bestaat de huizen met het nieuwe wijwater op Paaszaterdag te zegenen, zal deze plechtigheid voortaan onder het oc taaf van Pasen plaats vinden. De pa rochiegeestelijkheid moet de gele- schop het magistraal grootkruis ver- genheid krijgen het daaraan verbon- leend. den huisbezoek naar behoren te ver vullen. 4. Plechtig gezongen Vespers zul len niet meer op Witte Donderdag en Goede Vrijdag plaats vinden, maar wel op het gebruikelijke uur van Paaszaterdag. 5. Geen enkele verandering is be paald voor het breviergebed van de ze dagen. 6. Hetzelfde decreet bepaalt, dat op de vigilie van Pinksteren in het vervolg de Profetieën en Lessen, die in het missaal aan de H. H. Mis voor afgaan, zoals ook het wijden van wij water, zullen vervallen. MGR. ALFRINK MAGISTRAAL GROOTKRUIS ORDE VAN MALTA. De luitenant-grootmeester van de souvereine en militaire orde van Mal ta te Rome heeft aan mgr. dr. B. J. Alfrink het magistraal grootkruis der orde verleend. Ook aan wijlen kardinaal De Jong werd bij zijn benoeming tot aartsbis- De speeltuinvereniging Rondom de Speeltuin Bond werd grote medewer- Marèdijk heeft, ondanks de wolken j king ondervonden. De financiële toe die haar bestaan verduisteren, Zater-1 stand van de vereniging liet soms dag haar tien jarig feest gevierd. Deveel te Wensen over doch dank zij speeltuin aan de Maredijk zal n.l. bin-het doorzettingsvermogen van be- nenkort het veld moeten ruimen voor 1 stuur en leden, mag zij nu bevre- de woningbouw. I digend genoemd worden. Spreker vestigde tenslotte de aandacht op het In zijn openingswoord op de recep- feit dat de uitbreidingsplannen van tie, die in de middaguren in het Sint de gemeente de speeltuin zullen op- Antoniusclubhuis gehouden werd, gaf slokken. de heer G. A. Sassen, voorzitter van de vereniging een terugblik over de afgelopen jaren. De vereniging is na de oorlog als buurtvereniging ont staan terwijl tegelijkertijd een speel tuinvereniging werd opgericht echter met de overtuiging dat de buurt- en de speeltuinvereniging 'n plaats onder een bestuur moesten krijgen en zo werd de geboorte van de Speeltuin vereniging Rondom de Maredijk een feit. Van gemeente en de Leidse ALPHEN AAN DEN RIJN L.T.J. vergaderde Zaterdagavond heeft de heer Joh. de Jong, directeur van de landbouw school te Alphen aan den Rijn, in namens de R.K. afdeling. Mevr. Van Eek, leidster van het Welfare-werk werd door hem gehuldigd. Spr. noem de haar klein van gestalte maar groot in daden. Een aantal films, tractaties en het optreden van een goochelaar uit Amsterdam vormden wel de hoofdschotel van de gezellige mid- hotel „Toor" gesproken tot de leden t™ana™ver men zich zcer tevr0 van de L.T.J. over beroepskeuze en levenspositie. In het verleden was alles nog zeer beperkt en ieder was zijn eigen smid, timmerman enz. Dit ging van vader op zoon. De kinderen volgden bijna zonder uitzondering het beroep der ouders. Slechts een enkele vrijbuiter week van de gevolgde gedragslijn af en trok er op uit en „koos zich een andere stand". Naarmate de tijd voortschreed en allerlei maatschap pelijke ontwikkelingen hun trede de den, kwamen er ook allerlei vragen omtrent de toekomstpositie der kin deren. Aanvankelijk gaven hoofden van scholen en geestelijke leidsmannen op voorzichtige wijze de richting aan. Deze taak is in deze tijd overge nomen door terzake deskundige men sen, die het bureau voor beroepskeu ze vormen. Zij doen heel goed werk en doen verantwoorde uitspraken om trent de vraag welk beroep een kind het beste kan kiezen en wat voor hem economisch verantwoord geacht wordt en in welk werk hij het groot ste pleizier zal hebben. De betekenis van dei-gelijke bureaux mag niet wor den onderschat, vooral ook niet voor de boerenstand, zei de heer De Jong, die dit in het bijzonder wilde zien tegen de achtergrond van de proble men (bevolkingstoename en gebrek aan grond) welke zich voor de agra riërs in deze tijd scherp doen gelden. In het belang van ouders en kinde ren en het toekomstig gezin der kin deren, acht spr. het noodzakelijk, dat een beroepskeuze zo vroeg moge lijk wordt gedaan. Een goede voor lichting en onderwijs kunnen een goede weg wijzen in de meer dan 1000 beroepen. GEZELLIGE MIDDAG VOOR ZIEKEN. Het plaatselijke Welfare Comité van het Ned. Roode Kruis heeft Za terdag voor zieken in de gemeente een gezellige middag bereid in het oefenlokaal van het Rode Kruis in de Hooftstraat. Het betrof zieken, die langdurig aan het bed gekluisterd zijn. Zij werden door de dames en heren van de Roode Kruis-colonne per zie kenauto of personenwagen gehaald. Hiermee was om 1 uur begonnen en omstreeks half drie ving de feest middag aan. Een openingswoord werd gespro ken door de heer G. van Staalduinen N0QRDWIJK DODELIJK GEVOLG AANRIJDING De heer de H., die vorige week Vrijdag ter hoogte van de Haagse Schouw onder Oegstgeest op zijn bromfiets is aangereden bij het over steken van de snelweg, is Zaterdag middag in het Acad. Ziekenhuis te Leiden overleden. WARMOND Winterprogramma K.A.J. Het winterprograrrrma van de K.A.J. is bekend gemaakt en biedt de leden een uitgebreide reeks van leerzame en ontspanningsavonden. Een van de eerste ontspannings avonden zal a.s. Zondag in Hotel „De Zon" gehouden worden. De Waco- ma's zullen o.a. een dansprogramma verzorgen, terwijl zang en toneel de avond aaneen zullen voegen. De E.H D. bracht de bewoner van de Sionsteeg, met een half oor naar het Academisch Ziekenhuis. De kost- avond" in instuifkamer, Rapenburgganger heeft hiermede niet zijn laat- Agenda Leiden MAANDAG: Verkoping Ned. Roode Kruis. 10 uur voorm.5 uur nam. en 710 uur nam. A. Ziekenhuis (Aula). K. en O. Herdenking 50 jaar Kin derbescherming, 8 uur nam. Stadszaal (foyer). Demonstraties wasmachine met ca baret, 8 uur nam. StadszaaL Gemeenteraad normale zitting, daarna voortzetting van het begro tingsdebat. Aanvang 14.00 uur. Stad huis. Opening Lichtweek, Schuttershof 17.30 uur. Raad van Cultureel en Maatschap pelijk Overleg: Rectoraat Hooigracht aanvang 20.15 uur. DINSDAG: K.A.B., afdeling Leonardus, Sint Nicolaasklaverjas in Leonardushuis 20.00 uur. R.K.S.V. Augustinus: „Gastheren- 24, aanvang 20.00 uur. Verkoping Ned. Roode Kruis, uur voorm.5 uur nam. en 710 uur nam. Academisch Ziekenhuis (aula). Lezing dr. J. H. C. Kern over „Etrus- cische bronzen in Leiden", 8 uur nam, Rijksmuseum van Oudheden. Officiële inwerkingstelling Coöp. Bedrijfsgeneeskundige Dienst, 4.30 u. nam. In den Vergulden Turk. WOENSDAG: Katholiek Vrouwengilde Kring Lei den: Vergadering in Vergulden Turk, aanvang 14.30 uur. Statenkring Leiden K.V.P.: Jaar vergadering, Vergulde Turk, aanvang 19.45 uur. Rozenkranskruistocht. 7 uur. St. Petruskerk. K.A.J. Ontspanningsavond. Zaal Maria Gijzensteeg. 8 uur nam. Verkoping Ned. Roode Kruis. 10 uur voorm.5 uur nam. en 710 uur nam. A. Ziekenhuis (aula). Filmavond Kon. Ned. Natuurhisto rische ver. 8 uur nam. Kaiserstraat 63. Officiële opening nieuw gebouw Cie. voor Huishoudelijke en Gezins- voorlichtinig. 2.30 uur nam. Tentoon stelling 7.309.30 uur nam. Leven daal. Ver. Zwakzinnigenzorg: Opening van tweede werkplaats voor geeste lijk gehandicapte meisjes. Ontvang kamer N.V. Cranenburg en Heringa, Vliet 15. Aanvang 14.30 uur. Ver. voor Paedagogiek. Cursus mr. P. A. Bergsma, 8 uur nam. Gulden Vlies. Kon. Ver. Litteris Sacrum. „De vro lijke vrouwtjes van Windsor", 7.30 uur nam. Schouwburg. Tentoonstelling Cie voor Huishou delijke en Gezinsvoorlichting, 1012 voorm., 25 en 7.309.30 uur nam. Levendaal 1. VRIJDAG: Vrijdag 9.30 Avondmis Herensingel. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Le:den wordt van Zatjrdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek' van Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zuide Apotheek, I.ammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wiihelminapark 6, tel. 26274. Aardige geste. Twee kleine meisjes boden hierna de voorzitter een verbandkist aan, die zij van hun spaargeld gekocht had den. Na dit aardige intermezzo Werd het woord gevoerd door de heer D. Vijlbrief, tweede secretaris van de N.U.S.O. Hij sprak zijn bewondering uit voor het werk dat door de jubile rende vereniging reeds gepresteerd is. Namens de Leidse Bond werd het woord gevoerd door de heer Fillippo, die het goede contact met de vereni ging prees en zijn woorden bezegelde met de aanbieding van een enveloppe met inhoud. In de avonduren vond een feest avond plaats, waarbij medewerking werd verleend door het muziekge zelschap De Algemene en het Caba ret van de heer P. W. de la Riviere. Nat. Woningraad vergaderde Teveel gepraat.. In Café-restaurant „In den Ver gulden Turk" werd Zaterdag de jaarvergadering gehouden van de af deling Zuid-Holland van de Nationale Woningraad. Behalve zeer vele afgc vaardigden van woningbouwvereni gingen waren eveneens aanwezig de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, de directeur van Gemeentewerken, ir. D. Boogerd, de hoofdcommies van de Gemeente-se cretarie, de heer Th. Barnard en het bestuur van de Leidse Federatie van Woningbouwverenigingen. In zijn inleidend woord wees de voorzitter, de heer A. Goosen er o.m. op, dat de Nederlandse bouwnijver heid, ondanks het feit, dat men er met de woningbouw nog lang niet is, in de afgelopen tien jaar bijzonder veel heeft gepresteerd. Mede dank zij deze nijverheid zijn vele verwoes tingen, die een gevolg waren van de oorlogshandelingen, weer hersteld. Wat de woningbouw betreft, juichte spreker het toe, dat men thans bezig is alle krachten te coördineren. Tenslotte werkte spreker op om in de bouwsector actief te zijn en alle krachten te bundelen. Nadat de jaarstukken vlot de revue waren gepasseerd, werd ce heer A. Goosen als voorzitter herkozen. De secretaris, de heer W. F. van Niekerk, die de voorzitter met deze herbenoe ming gelukwenste, verbond daaraan tevens een hartelijke felicitatie in verband met het feit, dat het dit jaar precies 25 jaar geleden is, dat de heer Goosen in het bestuur van de afde ling Zuid-Holland van de Nationale Woningraad werd gekozen. Tot leden van het afdelingsbestuur werden de heren J. Pijnenburg en W. F. Imbens herkozen. De afdeling Leiden werd in de commissie tot het nazien van de rekening over 1955 be noemd. Minder praten, meer doen. De heer Scheerens, die hierna sprak over de kwaliteit en de kwan titeit in de woningbouw, merkte al lereerst op, dat men in ons land op het terrein van de" volkshuisvesting te veel praat en te weinig doet. Aan de praat-orgie in radio en televisie, in dag- en weekbladen en in talrijke commissies komt vrijwel geen ein de. Met het oog op de grote woning nood wordt het thans tijd, dat men een daad stelt. Dat er dit jaar circa 8000 woningen minder klaar komen dan het vorig jaar acht de heer Schee rens een teken aan de wand. Een ra dicale oplossing voor de productivi teitsverhoging ziet spreker (hoewel deze pijn zal doen) in een samen bundeling van de beste krachten. De practijk van de woningbouw is mo menteel een zaak van hyper-indivi dualistische aanpak. Architecten, aan nemers, uitvoerders, opdrachtgevers en tal van lichamen werken, over het gehele land verspreidt, geheel zelf standig. Vrijwel elk onderling ver band ontbreekt. Bij een georganiseer de aanpak komt er z.i. een conti nuïteit in de woningbouw tot stand. Een continuïteit, welke een kosten besparing en een tempoverhoging in de hand werkt. Volgens de heer Scheerens zal het ook noodzakelijk zijn, dat een' wijzi ging wordt gebracht in de lijn Van de thans gevolgde contingenteringspoli- tiek. Voor zover spreker bekend wordt momenteel op het Departement „gedokterd" aan een wijziging, waar van het de bedoeling zou zijn deze reeds in 1956 in te voeren. Tenslotte gaf spreker nog enkele aanwijzingen (en ook voorbeelden), die kunnen leiden naar een kwali teitsverhoging van de te bouwen wo ningen. Na de lunch maakten de aanwezi gen een excursie naar de nieuwbouw van de Woningbouwverenigingen „Ons Belang" en „De Eendracht". Een interessante tocht, die het gezelschap een indruk gaf van hoe er in Leiden wordt gebouwd. Oortje versnoept nen vielen als sneeuwvlokken óver onze bezoedelde stad. Ook de geluids- Om vijf over half twaalf Zaterdag- v/agen van de politie doorkruiste de morgen had een kostganger van een straten en signaleerde veel wanstal bewoner van de Sionsteeg er genoeg tig weggedrag. De toevloed bij som van, hoewel hij waarschijnlijk van mige agenten was zo groot, dat boet- mening was, dat hij niet genoeg vaardige zondaars kleine rijtjes kreeg, want hij beet zijn hospes een vormden, die met hetzelfde geduld, groot deel van het oor af. Natuurlijk waarmede zij in donkere dagen van gebeurde dit tajfens 'n onverkwik- weleer voor de gaarkeuken stonden, kelijke vechtpartij tussen de twee op hun prentje stonden te wachten, huisgenoten. Leids Dierenasyl Leiderdorp gesloten. De sluiting van het Leids Dieren asyl, gevestigd bij de steenfabriek verzoek van de stichting „Nieuw Leids Dierenasyl" onder voorzitter schap van de heer mr. dr. W. Hugen- holtz het asyl nog te handhaven tot Juni 1956, omdat op die datum de bouw van een asyl te Leiden op een terrein bij het woonwagenkamp ge reed zal zijn, heeft men in de wind moeten slaan, daar het asyl te Leider dorp contractueel gebonden is aan de opheffingsdatum van 31 Jan. 1956. Alle dieren, die in het asyl logeerden, konden dank zij de goede zorg van de afdeling Amsterdam der Ned. Ver eniging van bescherming van dieren bij particulieren worden onderge bracht. St. Nicolaas en militairen. In de Herensingclparóchie wordt St. Nicolaas in galop naar de mili tairen gevoerd. Maar nu gaat het er nog maar om, dat de organisatoren de adressen weten van de militairen, die de goede Sint zeker niet voorbij mag rijden. Willen ouders of familie leden zo vragen zij de namen en volledige adressen van militairen doorgeven aan: Molenstraat 27, Ko ningsstraat 22a, Sieboldstraat 21, Oostdwarsgracht9, Nieuwe Rijn 110. Een briefje in de bus is voldoende. Sluitingsdatum: Dinsdag 29 Novem- ste oortje versnoept, maar hij zal wel „Ouderzorg" te Leiderdorp, heeft ber a.s. (Dus morgen). aan de rechter deemoedig het moeten lenen, Brand aan Botermarkt. In het pand Botermarkt 25 (Van Cleef) brak vanmorgen tegen kwart over zes brand uit op de tweede ver dieping. De etage is geheel uitge brand. De brandweer was de brand spoedig meester en wist te voorko men, dat het vuur naar andere ver diepingen oversloeg. Uiteraard bracht deze brand bij het morgenkrieken onder de familie de nodige conster natie, maar slechts twee gezinsle den liepen lichte brandwonden op. Over de oorzaak is nog niets bekend. De verzekering dekt de schade. Léér in het verkeer. De gehele dag is er te Leiden we derom schrik en paniek gezaaid onder de weggebruikers, die met het gemak van een gewoonte-zondaar doorgaan met de verkeerswetten te vertreden. Overal stonden de agenten en de bon volgens plan plaats gevonden. Het SPEEKER. QeveCtaeii&ten in de ffixeeöivaat TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kolksteeg 25): Tentoonstelling foto's Pim van Os. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 10 December). BIOSCOPEN. De films voor de week van 25 Nov. tot 2 Dec. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind" 14 jaar. Lido: „Razzia", volwassenen. Luxor: „De Rififi chez les hom mes", strikt volwassenen. Trianon: „Martv", 14 jaar. Rex: „School der dapperen", 18 jaar. Leidse studenten-leden van de Al- phenistenclub bestegen in de nacht van Zaterdag op Zondag langs een opzienbarende weg sociëteit „Mi nerva". i

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2