Een 46 Kilometer lange waterzuivering zal de drooglegging van Den Haag voorkomen Eitje bleek bij de winkeliers in goede welstand te verkeren Twee treinen botsten gisteren bij Heerlen Door misverstand zette arbeider spoorsein in de verkeerde stand AT -) 1?55 DB. Kll)s l\ DERDE BLAD - PAGINA 1 Koningin opent Dinsdag Lekduinwaterleiding Toeslagen van 5-40 pet. Rijkspersoneel Met ingang van 1 Januari krijgen de ambtenaren, werkzaam in onre gelmatige of ploegendiensten, toesla gen, variërend van 5 tot en met 40%. Deze regeling geldt vervolgt de ,Tel". voor ambtenaren op week loon, amtenaren die zijn ingedeeld in de salarisschalen 1—35 van het Bezoldigingsbesluit Rijksambtenaren en voor hen, die belast zijn met lei ding of toezicht bij genoemde dien sten. De ploegentoeslag bedraagt 5 resp. 10 van het loon en de onre gelmatigheidstoeslag 20% voor de werkuren tussen 6 en 8 uur 's mor gens, 6 en 10 uur 's avonds en Zater dags van 1 uur in de middag tot 10 uur 's avonds. Voor de nachtelijke uren van 22 uur n.m. tot 6 uur v.m. en voor Zondagen en erkende feestdagen be dragen deze toeslagen 40% van het uurloon. Deze ingrijpende wijzigingen in het Bezoldigingsbesluit, waarvoor de ontwerpartikelen inmiddels gereed zijn gekomen .betekenen voor de in aanmerking komende ambtenaren een aanzienlijke loonsverhoging. In het ontwerp, dat thans gereed ligt, wordt de 5% ploegentoeslag in het vooruitzicht gesteld aan hen, die in twee-ploegendienst arbeid ver richten, de 10% voor ambtenaren, die in drie- of meer ploegendienst wer ken. Ik vocht met het Kanaal 99 Zo noemde het 17-jarige zwem- stertje Marilyn Bell de sensationele beschrijving van haar spannende gevecht tegen golven, kou en ver moeidheid. Lees dit pakkende ver slag van een overtocht over het Kanaal in Libelle van 3 December! Libelle nam voor U ook een kijkje in het indrukwekkende „Twaalf Provinciën"-huis in Rotterdam een kilometer overdekte gezellig heid. En was te gast bij de opera zangeres Corrie van Beckum. Natuurlijk biedt dit eerste December nummer nog véél meer. (Twee plezie rige Sinterklaasverhalen bijvoorbeeld). Maar ontdekt U dat niet liever zelf? Des te groter is de verrassing! Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem. (Advertentie). Zestig jaar roofbouw" beëindigd H.M. de Koningin zal Dinsdagmiddag de Lekduinwaterleiding te Berg ambacht officieel in gebruik stellen. Deze gebeurtenis zal dan het werk aan een project, dat ongeveer twintig millioen gulden heeft gekost en waaraan reeds in de zomer van 1949 is begonnen, afsluiten. Het drinkwater van Den Haag onttrokken aan het wingebied in de dui nen tussen Scheveningen en de Wassenaarse Slag, was ieder jaar meer, dan het voorafgaande, en nu is het zover dat de Hofstad jaarlijks twintig millioen kubieke meter verbruikt. Maar er valt per jaar in het wingebied slechts vijf millioen kubieke meter en de laatste 10 jaar heeft-men „roofbouw" gepleegd door te teren op watervoorraad, die de eeuwen in de duinen gevormd hebben. Maar de voorraad slonk en de behoefte steeg elk jaar. In het jaar 2000, zo heeft men geschat, zou Den Haag jaarlijks 50.000.000.000 liter water gebruiken en de gezochte oplossing werd gevonden in het Lekduinplan. Men haalt nu het water uit do Lek en stort het in het wingebied in de duinen. Men legt er een voorraad aan voor de tijden, dat het Lekwater minder goed te gebruiken is, zoals bijvoorbeeld soms in wintermaanden en deze buffervoorraad kan dan tevens dienen om de verzilting van de grond tegen te gaan en om de watervoorziening in de toekomst veilig te stellen. DRIE ETAPPEN. Aan de Lek bij. Bergambacht staat nu een groot filtergebouw, dat de Koningin Dinsdagmiddag officieel in gebruik zal stellen. In de uiterwaard van de Lek heeft men een inlaatkom van 10.000 vierkante meter opper vlakte gebaggerd die in open ver binding staat met de rivier. In deze kom bezinkt een groot deel van het grovere slib. Er werden twee hevel installaties aangebracht met een ge zamenlijke capaciteit van ruim 8000 kubieke meter per uur, die het water landinwaarts voeren. Achter de dijk is een bezink-bekken aangelegd met een oppervlakte van ruim één hecta re en een 'inhoud van 30.000 kubieke meter; de fijnere slibdelen bezinken daar. Via een 800 meter lang aan voerkanaal stroomt het water naar het filtergebouw aan 4e provinciale weg SchoonhovenKrimpen aan de IJssel. Het water, dat reeds veel slib heeft verloren wordt door 'n aantal lage- drukpompen opgepompt naar 24 snel- filters, grote betonnen bakken. Daar zakt het water langzaam door filter- zand en de laatste slibresten blijven hier dus achter. Daarna wordt het water in een betonnen kelder gevoerd en van daaruit gaat het als halffabri kaat via een grote transportleiding naar Scheveningen. De ruim 46 kilometer lange trans portleiding loopt van Bergambacht via Gouderak, Moordrecht en Zeven huizen riaar Scheveningen. Daar zal het water in de duinen worden ge- De 80 meter lange filterhal, waar het rivierwater in 22 snelfilters gefil terd wordt. Elke filter heeft 70 m2 werkzaam oppervlak en een eigen bedieningsmechanisme. infiltreerd en een deel van het Lek water zal op vrij geringe diepte door draineerleidingen weer aan de duinen worden onttrokken om voor de drink watervoorziening te worden ge bruikt. Het overige deel zal naar die pere lagen doorzakken en zodoende aan de zoetwatervooraad worden toe gevoegd. Op deze manier kan de voorraad worden vergroot en zal men zich in de toekomst geen zorgen meer behoe ven te maken over de watervoorzie ning. Voorts heeft deze oplossing van het drinkwaterprobleem nog een goede kant: Het is nu namelijk mogelijk dat tot in verre toekomst een groot deel van het duingebied voor recreatie kan worden behouden. GEEN PRIJSSTIJGINGEN Met voldoening constateren de mi nisters, dat aan de prijsstijging, die na de welvaartsloonronde van het vorig jaar afbreuk dreigde te doen aan het effect van deze loonronde in de eerste helft van 1955 een halt kon worden toegeroepen. In de eerste 10 maanden van 1955 is de prijsindex van het gezinsver- bruik tegenover dezelfde periode in 1954 met ongeveer 1 y, procent geste gen, maar een globale berekening leert, dat het prijsefect van de in dezelfde periode plaats gehad hebben de kostenstijgingen (exclusief de wel vaartsloonronde) eveneens 1y2 pro cent bedraagt. 'Voor tientallen artikelen en bran ches heeft informeel overleg door het departement van Economische Zaken tot prijsverlaging geleid. Belangrijke voorbeelden hiervan zijn: gramofoon- platen, radio's, brilmonturen, druk werk, margarine, koffie, thee, choco laderepen en verschillende bouwma terialen. Verdere prijsverlagingen zijn nog in het verschiet. Kersidapen en Nieuwjaar Regeling verloven militairen Bij legerorder is vastgesteld, dat militairen voor het Kerst- en Nieuw jaarsverlof op 24 resp. 31 December na 5 uur 's morgens mogen vertrek ken en op 27 December resp. 2 Jan. per eerste reisgelegenheid van 6.59 uur 's morgen af, moeten terugkeren. Van de parate troepen gaat 50 pet. van de sterkte op 23 en 30 Decem ber na 6 uur 's middags met verlof. De terugkeer is vastgesteld op 27 December en 3 Januari per eerste reisgelegenheid van 6.59 uur 's mor gens af. In het algemeen zal geen vrij ver voer gegeven worden aan militairen, die tijdens het verlof moeten terug keren voor het verrichten van be paalde diensten. De commandanten mogen hiervan in zeer bijzondere gevallen afwijken. Z'N BAAS IN DE STEEK GELATEN Een ijzervlechter uit Alphen aan den Rijn had zijn baas zonder meer in de steek gelaten. Toen er een proces-verbaal tegen hem werd opge maakt, beweerde hij van de werkge ver ontslag te hebben gekregen. De werkgever verklaarde echter hele maal niet over ontslag te hebben ge sproken. De officier van justitie had de ijzervlechter voor de Haagse Eco nomische Politierechter gedagvaard, waar zijn werkgever als getuige moest verschijnen. Verdachte was niet komen opdagen, hetgeen de Po litierechter de conclusie deed trek ken, dat hij ingezien had dat hij zich met een leugen niet schoon kon praten. Hij veroordeelde hem con form de eis tot f 40,boete of 16 dagen. Augustus-inspectie Om een inzicht te krijgen in de kwaliteit van de eieren, die de detail handel verkoopt, is op verzoek van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren in de grote steden van ons land een uitgebreid onderzoek ingesteld bij winkeliers. In Augustus 1955, toen het warme weer zeer slecht was voor de houd baarheid van de eieren, werden ruim 300 winkeliers in Amsterdam, En schede, Groningen, Den Haag, Nijme gen, Rotterdam, Tilburg en Utrecht bezocht. Bij het onderzoek is een groot aan tal eieren op uit- en inwendige kwa liteit beoordeeld, waarbij bleek, dat ruim 88lA procent van eerste kwali teit was; ruim 10 procent werd als „tweede soort" gekwalificeerd eieren met een lichte afwijking, zoals b.v. vuilsdhalige en gewassen eieren, eieren die niet zo lang houdbaar als andere. De rest, ongeveer 1 procent bestond voor het grootste deel uit kneuseieren en voor een kleiner deel uit eieren, waarvan de kwaliteit sterk afwijkend was. Hoewel de weersomstandigheden tijdens het onderzoek zeer ongunstig waren, werd vastgesteld, dat de kwa liteit van de bij de winkeliers aan getroffen eieren bevredigend kan worden genoemd; dit zal zeker gelden in de perioden met lagere tempera turen. ^b 4 Ernstig gewonden De treinbotsing, die gistermorgen even buiten het station Heerlen 26 gewonden en een enorme ravage veroorzaakte, vindt zijn oorzaak in een foutieve conclusie van een der spoorwegwerkers, die een reparatie aan een seinpaal verrichtte. De man had de ketting, die de sei nen met het huisje verbindt, losge maakt en op een gegeven moment meende hij een trekking te consta teren in het einde van de ketting, die naar het huisje leidde. In de veronderstelling, dat men daar de seinen had willen verzetten, zette hij met zijn hand het sein op veilig. Dit was oorzaak, dat de trein uit Maas tricht meende, dat de baan vrij was en dus binnenreed, terwijl hij had moeten wachten totdat de trein naar Maastricht vertrokken zou zijn ge weest. Achteraf bleek, dat men helemaal niet in het seinhuisje de seinen op veilig had willen zetten, zodat het gehele ongeluk op een misverstand berust. De treinen schoten met een vaart van elk ongeveer 40 kilometer op elkaar in en de neuzen werden vol ledig weggedrukt. De beide bestuurders, die het on geluk zagen aankomen, renden uit hun bestuurderscabine, waardoor te vens automatisch de rem aangezet werd. Door de schok werden verscheide- Ine passagiers er zaten totaal 64 mensen in de beide treinen ge wond. Enkele tientallen werden ech ter zo licht gewond, dat zij ter plaat se behandeld konden worden. Het ernstigst werd een Maastrich tenaar gewond, die met een schedel- basisfractuur naar het ziekenhuis moest worden gebracht; zijn toestand baart echter geen zorg. Voorts werd nog bij twee andere personen een min of meer ernstige hersenschudding geconstateerd, zo dat ook zij in de ziekenhuizen ach ter moesten blijven; een vierde ge wonde werd ook nog voor nadere ob servatie opgenomen, maar de overi gen van de 26 naar de ziekenhuizen gebrachte gewonden, konden in de loop van gisteren naar hun wonin gen vervoerd worden. De bestuurder van een der treinen behoort tot de niet-ernstig gewon den. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek heeft bovenvermeld misver stand aan het licht gebracht en de opruimingsploegen van de N.S. had den gistermiddag weer ruim baan gemaakt; met de opruiming van de laatste sporen van het ongeluk zal nog wel enige tijd gemoeid zijn. De schade valt nog niet te schat ten. De foto links: de beschadigde voor zijde van de uit Maastricht komende trein, rechts de vernielde voorste wagen van de trein uit Heerlen. Schokbreker. Naast het filtergebouw staat een bijna zeventig meter hoge betonnen pijp. Deze is gevuld met water en heeft tot taak mogelijke drukstoten in de transportleiding op te vangen. Het water wordt namelijk onder druk naar Scheveningen geperst. Mocht de electrische stroom uitvallen, het geen niet slechts een denkbeeldig ge vaar is, dan zouden in de leiding spanningen kunnen ontstaan, waar door deze stuk slaat. De standpijp is er nu voor om in dergelijke geval len automatisch de druk in de lei ding geleidelijk te verminderen, zo dat het tot stilstand komen van het water gelijkmatig verloopt. Mgr. Alfrink 4 Dec. op stoel van Willebrord Heintje Davids huldigde gouden toneelechtpaar Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, zal op Zondag 4 December bezit nemen van de aartsbisschoppelijke zeteL De plechtigheid zal plaats vinden in de kathedrale kerk van Utrecht 's avonds om 8 uur. De kerk is tijdens de plech tigheid voor iedereen toegankelijk. Het ligt in de bedoeling, dat de plech tigheid door de K.R.O. zal worden uit- Maandag 5 December zal de nieuwe aartsbisschop van Utrecht in het aartsbisschoppelijk paleis, Maliebaan 40, Utrecht, receptie houden van 11 uur tot half een. Aan het slot van de eerste van een reeks voorstellingen van het door Herman Bouber geschreven Amster damse spel „Zeemansvrouwen", met welk toneelstuk het Amsterdams*" ToncelecVpaar Herman en Aaf Bou ber een tournee door Nederland gaan maken t.g.v. zijn gouden jubileum op de planken, werden de krasse acteur en actrice op hartelijke wijze gehuldigd. Op deze foto ziet men hoe aan het ras-Amsterdamse echtpaar j een huldeblijk wordt aangeboden 1 door een even echte Amsterdaftse zuster in de kunst: Heintje Davids bood nl. de Boubers een portret aan van haar broer Louis Davids, welke geste bijzonder op prijs werd gesteld door allen die de huldiging in Carré te Amsterdam bijwoonden. gezonden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9