c 3 Openhartige notulen Woningbouw in Sassenheim en Lisse rechtvaardigt pachtbeëindiging Sportpark en zwembad voorlopig toekomstmuziek? WIE WEE ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 3.1 -1 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De firma C. J. Meiman, aanneem - ster te Sassenheim kocht enkele ja ren geleden enkele percelen teelland, gelegen onder Lisse en Sassenheim, aan de Derde Poellaan. Dat land was door de vorige eigenaar verpacht aan komsten aan de Derde Poellaan door de firma Meiman middenstandswo ningen zouden worden gebouwd. Deze hoogste pachtinstantie achtte ook voor een korte verlenging van de duur van de pachtovereenkomsten twee kleine kwgkers Willem van der i geen termen aanwezig, omdat het Hof Bent en Daniël Beijk, beiden wonen' de te Lisse. De beide pachtovereen komsten werden door de Grondka mer voor Zuid-Holland schriftelijk vastgelegd en eindigen volgens vastlegging met December 1955. Beijk, wiens land viel onder het ressort van het kantongerecht Haarlem, wendde zich tijdig tot de pachtkamer. van dat kantongerecht, met het verzoek de pachtovereen komst te verlengen en Van der Bent, wiens grond in Sassenheim lag, richt, te een gelijk verzoek tot de Leidse Pachtkamer van dat kantongerecht, dat zij de bloembollengrond niet zou den kunnen missen, omdat zij dan de grondslag van hun maatschappelijk bestaan zouden verliezen, hetgeen door de firma Meiman werd bestre den. De Haarlemse Pachtkamer wees het verzoek van Beijk toe en ver lengde de pacht met drie jaren. Zij overwoog, dat niet was gebleken, dat Meiman nergens anders bouwterrein zou kunnen krijgen en dat het doel van deze aannemer was door huizen bouw zijn eigendom rendabeler, d.w.z. winstgevender te maken. De Haarlemse Pachtkamer zag in de bouw geen onontbeerlijke bron van inkomsten voor de firma Meiman en achtte haar belang niet zo groot, om daarvoor het bestaansbelang van de pachter te doen wijken. De Leidse Pachtkamer beschouwde de bouwplannen van de firma Mei man wel als ernstig gemeend en was van oordeel dat, de nog steeds in Lisse en Sassenheim heersende wo ningnood in aanmerking genomen, de uitvoering een algemeen belang is te achten. De uitvoering daarvan on middellijk na het aflopen van de pacht achtte deze Pachtkamer echter niet waarschijnlijk. Daarom verleen de zij aan Van der Bent nog een pachtverlenging voor één jaar. De firma Meiman kwam van beide beschikkingen in hoger beroep bij het Gerechtshof, Kamer voor Pacht zaken te Arnhem, alwaar haar belan gen bepleit werden door de rechts kundige Th. J. van der Heijden te Leiden. Het Hof hoorde in Raadka mer de heer G. Schram, directeur van de gemeente-werken te Sassen heim, die als getuige was opgeroepen. Op grond van de verkregen inlichtin gen achtte het Hof het alleszins aan nemelijk gemaakt* dat inderdaad binnen enkele maanden na de beëin diging van de beide pachtovereen- WASSENAAR WERVINGSACTIE IN WASSENAAR-NOORD LEVERDE 81 NIEUWE BB-ERS OP. De wervingsactie voor de BB, die in de afgelopen weken in het noor delijk deel van de gemeente gehou den werd, heeft een succes opgele verd, dat alle verwachtingen heeft overtroffen: door 9 actieve BB-ers werden in totaal 81 nieuwe vrijwil- ligers(sters) aangeworven. In Was senaar is daardoor de bezetting van de BB-organisatie gestegen en ge komen boven de door de minister vastgestelde maximum-sterkte. Er is dus een reserve en die is onmisbaar, omdat in deze gemeente het aantal mutaties in de bevolking en daardoor in de BB-organisatie vrij groot is. Burgemeester dr van Wijnbergen heeft dit bekend gemaakt aan het slot van een grote contactavond, die in Deylerhuis gehouden werd. Aan cle BB-ers, die deze wervingsactie tot een succes maakten, reikte de burgemeester prijzen uit. De grootste activiteit bleek aan de dag gelegd te zijn door de heer P. J. Baauw, die 29 nieuwe BB-ers in schreef. Hij kreeg een polshorloge als beloning. De heer J. Krols no teerde 19 nieuwe vrijwilligers en ontving een werphengel. Met een fraaie vulpen werd de activiteit van de heer L. Roozen beloond, die 11 BB-ers aanwierf, terwijl de heer W. J. Hoogeveen die voor 8 nieuwe BB-ers zorgde, zich verrast zag met een grote kist sigaren. Mej. H. Koe nen (met 6 vrijwilligers) en de he ren J. P. Bunnik (4), J. N. P. v. d. Mast (2) en P Werner en J. van Ginkel (elk 1) kregen eveneens een tastbaar bewijs van waardering voor hun medewerking. Blauw Zwart speelt vriendschap pelijk. Blauw Zwart 1 speelt a.s. Zondagmiddag op eigen terrein om half drie een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Rotterdamse eer ste klasser CW. Wassenaars Damgenootschap. Het eerte t ental van Wassenaars Damgenootschap heeft een compe titiewedstrijd gespeeld te Leiderdorp tegen LDC en verloren met 137. Alleen W. C. van Laar van het Was- senaarse tiental wist zijn partij te winnen; C. van Dijk, J. van Doorn, J. Vermeulen, J. Lodewijks en C. Stigter speelden remise. P. Gijsbert- se, C. Waardenburg, H. van Boxcel en A. Schutte verloren. Geboren: Maria M. J. dr van J. P. van Schie en M. E. Vogels; Jac ques M., zn van H. S. de Visser en J. Chevalier; Philippus A. N., zn van N. J. P. Droog en N. J. M. van Al phen; Cornelia C. E.. dr van J. L. E. Rooijakkers en T. E. Mossel. Ondertrouwd: J. C. Knijnenburg en H. de Joode; J. A. Jespers en L. A. M. de Beer; W. L. Tersmette en J. C. van Wieringen. Getrouwd: B. J. Looijestijn en*M. C. de Fouw; J. J. Blok en C. Lijn zaad; H. M. van Leeuwen en A. C. Leinders; J. F. van Vliet en M. Schoorl; H. P. G. Huiberts en J. M. W. Plompen; Wa. A. M. Wiegant en C. E. van Venrooij; J. E. Donker en E. A. Hilsman. Overleden: Jhr. J. Loudon, 89 jr; N. W. Wassenaar 66 jaar. mede op grond van de verkregen in lichtingen het verwezenlijken van de door de firma Meiman aan de grond te geven bestemming aannemelijk achtte. rftTWIJK AAN DEN RIJN Wegpiraten. Een wandeling ma kend langs de Provinciale weg, werd de heer B., alhoewel hij zich in de berm van de berg bevond, onverhoeds aangereden door een span wegpira ten op de fiets. Door het woeste rijden van hen was de aanrijding zoveel te heviger zodat de heer B. verschillende verwondingen aan hoofd en benen opliep, benevens een hersenschud ding. De Zondagsdienst wordt voor wat betreft de patiënten van de dok toren Hueting, J. Bergman en E. E. van der Laan te Rijnsburg, waarge nomen door dokter J. Bergman, Val- kenburgse weg la, tel. 2921. LEIDSCHENDAM Sla-praatjes. Onder voorzitter schap van de heer C. H. de Ruyter zijn de tuinders bijeen geweest in het patronaat aan de Damlaan. Nadat mededelingen waren gedaan over ge nomen proeven en besloten was toe te treden tot het overkoepelings or gaan „Zuid Hollands Glasdistrict van Studieclubs" gaf ir. W. van Soest, rijkstuinbouwconsulenl, een resumé van zijn reiservaringen in Noord- Spanje, Zuid Frankrijk en Noord-Ita- lië speciaal over de slateelt. De sla is daar oogstklaar van Januari tot Maart en wordt in de open lucht ge teeld, terwijl men in Nederland in dezelfde tijd de sla onder glas en met verwarming moet telen. De kostprijs in genoemde landen is laag slechts 5 tot 10 cent. In ons land moet minstens 2 1/2 maal zoveel betaald worden. Het nadeel van de goedkope sla is dat zij stug is en niet alle bladen gebruikt kunnen worden terwijl onze kassla geheel voor de consumptie gebruikt kan worden. Wanneer de tuinders hier te lande er in slagen een product voort te brengen dat iets zwaarder is dan kan men gerust tegen de buitenlandse concurrentie op. Na de phuze werd een kleurenfilm vertoond van de door ir. Van Soest bezochte bedrijven in Zuid-Europa. NOORDWIJK JAARVERGADERING ST. DEUS DEDIT. Gisteravond hield St. Deus Dedit haar jaarvergadering in het Juve naat. Bij opening herdacht de voor zitter, de heer P. Vink, het overleden lid J. Koomen en het verscheiden van de heer J. Loerakker, de pionier en voorvechter voor de belangen van de bloemistarbeiders. Het openings woord van de voorzitter was kort, omdat er in het afgelopen jaar geen schokkende gebeurtenissen plaats vonden. Uit het jaarverslag van de secretaris vermelden wy, dat het le dental in de afd. zeer goed is, het vertrek van de G.A., kapelaan Hartog, het tot stand komen van het nieuwe C.A.O. en het verscheiden van de algem. penningm., de heer J. Loerak ker. Het verslag van de penningmees ter gaf over het afgelopen bg£k- jaar een exploitatiecijfer aan van 13.857.75, met als batig saldo ƒ487.43, waardoor het financieel be-, zit gestegen is tot 1186.50. De kas- commissie sprak by monde van„-de heer J. Kaptein lof over het keurige beheer der gelden door de pennipg- meester. De nieuwe kascommissie werd samengesteld uit de heren. C. Alders, G. Caspers en J. Peschier, terwijl door het bestuur hieraan een bestuurslid zal worden toegevoegd. Het keurige verslag over de Studie- Gemeenteraad Zoetermeer Extra vergadering voor bouwplan De gemoedelijke stemming, die er ondanks de smoorhitte en het rook- de Vijverberg te Bloemen-gordijn in de raadzaal te Zoetermeer daal, samengesteld door de heér-Cj+~ de Ridder en A. de Haas kreeg een goede ontvangst. Doordat geen teegn- candidaten waren gesteld, werden de aftredende bestuursleden N. Hoger - vorst, F. v. Dorp, J. de Ridder en A. Wijnands herkozen. Mededeling werd gedaan dat in de komende winter iedere Maandag avond zitting zal worden gehouden heerste tijdens de raadszitting van gisteravond ten spijt, hebben de le den duicelijk laten weten, dat zij voldoende wensen hebben. Wat dit laatste betreft, heeft de raad bij de behandeling van de wo ningbouwplannen, die en B. en W en de raad hoogst urgent achten, het zo ver weten te brengen, dat B. en W. door de knieën gingen en er een ex- W ^hS"rfeLr/„kl0/e^eS; tra vergadering kimt op Zaterdag- lrng en wel voor degenen, die inge- avond_ 3 December a.s. schreven moeten worden, van 6.30-8 u. en voor het afhalen weekbriefjes. In de rondvraag kwam nog tot uiting, dat September 1956, de heer P. Vink 25 jaar de voorzittershamer van de afdeling zal hebben gehan teerd, terwijl in 1962 de afd. 50 jaren zal bestaan, een feit dat luisterrijk gevierd zal worden. Bejaarde bromfietser door auto aangereden Gistermiddag te ongeveer half vier is de 62-jarige H. de Haas bij een aanrijding zeer ernstig gewond ge raakt. De heer De Haas, die een bezoek in Leiden had gebracht, be gaf zich langs de Hoge Morsweg op de bromfiets huiswaarts. Bij de Haag se Schouw moest hij de voorrangsweg oversteken. Het slachtoffer schijnt aan het daar zeer drukke verkeer onvoldoende aandacht geschonken te hebben, want bij het oversteken kon een auto, komende uit de richting den Haag, nog juist uitwijken, doch een volkswagen - uit de richting Amster dam, bestuurd door de heer K. uit Soest, zag hiertoe geen kans meer en in volle vaart schepte deze de heer de H. De spoedig aanwezige medische hulp constateerde een schedelbasis- fractuur. Het slachtoffer is in zeer ernstige toestand overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Bij informatie hedenmorgen te 11 uur v/as de toestand van de patiënt zeer ernstig. Gemeenteraad. De raad zal bij eenkomen op Woensdag 30 Nov. a.s. 's namiddags te 2.30 uur, voor behan deling van de navolgende agenda: Aankoop van gronden aan de Lage- weg voor wegverbetering. Aanbeste ding beltbeheer voor 1956. Medewer king voor de beschikbaarstelling van een noodlokaal t.b.v. de R.K. Meisjes school G.L.O. en andere onderwijs kwesties. Aanvrage om subsidies ten behoeven van: harmonie en fanfare korpsen; stichting maatschappelijk werk in Zuid-Holland. Crediet voor verbouw gebouwen van de v.m. gas fabriek, crediet voor bergplaats poli- tie-auto aan de Voorstraat. Vaststel ling begroting voor 1956. Winkels langer open. Op ver zoek van de Noordwijkse Midden standscentrale hebben B. en W. be sloten ontheffing te verlenen voor de periode van 28 November tot en met 3 December 1955, voor de verplich-1 Daar de burgemeester, mr. N. Ver- nède wegens ziekte verhinderd was de vergadering persoonlijk te leiden, was het presidium van deze raads zitting in handen van de loéo-burge- meester, wethouder J. Groenewegen. Na de burgemeester een spoedig her stel toegewenst te hebben, werd als eerste punt de nieuwe gemeente secretaris, de heer F. J. Hermsen be ëdigd, een eenvoudige, sobere plech tigheid. Er was een verzoek van de heer J. van 't Hof de kleine speeltuin op te heffen en door het verharden van dit terrein gelegenheid te bieden voor rolschaatsen. Daar de kosten hiervan te hoog waren, B. en W. becijferden dit op 4500,werd hiervan afge zien. Nu het rijwielpad in de Sta tionsstraat opgeheven is, is het wen selijk de afscheiding van rijweg en vroeger rijwielpad te laten verdwij nen. Dit zal bij herbestrating dan ook geschieden. De heer Scheer was niet te spreken over het afwezig blij ven bij de symbolische overdracht van de 42 woningen, die door de fir ma Brinkers gebouwd zyn. Spreker vond ook, dat de raad veel te weinig bijeenkomt en dat de tijd van inzage van de stukken te kort was. Het bijeenroepen van de raad be rust bij de burgemeester, die wette lijk verplicht is tot zes raadszittin gen per jaar. De stukken liggen 7H dag ter visie en twee avonden gedu rende één uur. De heer de Groot vond, daar de meeste raadsleden overdag geen tijd hebben, dit for meel neerkomen op twee uur en dit is toch zeker te gering. te halvedag-sluiting, terwijl in b.g.n. periode alle winkels tot 's avonds 10 uur geopend mogen zijn. Geboren: Catharina J. M., dr van J. v. d. Linden en C. J. M. Zwarts, Maria A., dr van D. v. Duyn en J. Evenblij; Bernadetta R. C. M., dr van P. de Haas en W. v. d. Berg; Wilhelmus Q. J., zn van J. A. Schel vis en J. M. C. v. d. Geest; Johanna C., dr van F. G. Plug en J. Cuper. Ondertrouwd: A. Duindam en M. J. Salman. Getrouwd: J. R. Bouwmeester en J. H .Berkemeier. Overleden: M. P. M. v. Eeden 11 j.; H. Medemblki 92 j.; P. J. M. v. Stijn 60 ji De Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. Goudriaan. De Duinrandapotheek is geopend van 121 uur en van 45 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. De fractie van de K.V.P. vroeg o.m. verlichting van een gedeelte van de Broekweg, hetgeen afstuitte op de te grote kosten. Sportpark en zwembad. Eveneens vroeg deze fractie hoe het nu stond met het sportpark en het zwembad. B. en W. hebben ver klaard, dat dit boven aan op de ur- gentielijst stond. De voorzitter deel de mede, dat de aankoop van grond veel moeite kostte. Hierna moest nog goedkeuring van G. S. verkregen worden en dan dreigde nog de bouw- stop van de regering. De waarne mend burgemeester meende, dat het sportpark nog praevaleerde boven het zwembad. De heer de Groot meende, dat wanneer B. en W. wat meer begrip hadden getoond, het zwembad er reeds vier jaren had kunnen zijn. Op 28 November zullen de winkels tot negen uur 's avonds open mogen zijn. De aan te leggen straat tussen Stationsstraat en Delftse Wallen zal Irenelaan genoemd worden. Aan het Fanfarecorps „Kunst en Vriendschap" werd een eenmalige subsidie verleend van S 1000,voor aankoop van uniformen. Enkele Christelijke raadsleden hadden hier tegen principiële bezwaren .In verband met de verplichte aan leg van schuilkelders werd de bouw verordening in dier voege gewijzigd Aan de provincie Zuid-Holland werd een strook grond aan de Stations straat, over het spoor verkocht ad 0,80 per m2 voor wegverbreding. Hierdoor is het mogelijk de weg van Pijnacker naar de Rijksweg in een behoorlijke staat te brengen, hetgeen dringend gewenst is. Tot leden van de adviescommissie Woonruimtewet 1947 werden benoemd de heren H. Balvert, J. Kalisvaart, C. Kersten, P. J. Smits en J. Rozenboom. Als scha deloosstelling zal aan de pachter L. van Straalen worden uitgekeerd een bedrag van 11.586,96 plus de wer kelijke bejastingschade. Bouwplan. Op voet van de woningwet stelde B. en W. voor een plan van 2x5 wo ningen voor 7 personen; een plan voor 21 galerij woningen; een plan voor 30 woningen voor grotere ge zinnen en een plan voor 47 woningen voor 79 personen. Het bezitten van zulk een plan biedt de mogelijkheid wellicht in aanmerking te komen voor een nieuwe toewijzing van een bouwvolume. Omtrent het bouwen en exploiteren van deze woningen deel de het college mede, dat de bouwver enigingen hierbij ingeschakeld zou den kunnen worden. Diverse raads leden vonden, dat er te weinig gele genheid geboden was om de plannen te bestuderen en advies van deskun digen in te winnen. Vooral wat be treft de galerij woningen wilde men zulk een complex wel eens zien, al vorens een besluit te nemen. Na lang beraad, waarbij de raaq klaagde over te weinig voorlichting diende de heer de Groot een voorstel in, waarbij B. en W. de raad zouden uitnodigen voor een excursie op Za terdag 3 December en 's avonds een extra vergadering, waarbij een be sluit genomen kan worden. Uitein delijk legden B. en W. zich bij deze beslissing neer. Vraag W. P. Iemand koopt iets in huurkoop, hy tekent dan in een bonboek door een zegel van 10 cent. Besteed bedrag ong. 100.—, betaalt wekelijks een bedrag af, is het dan goed als de kaart voldaan is, dat hij gewoon door de incasseerder als vol daan betekend wordt, of is men-ver plicht er een kwitantie van te geven op zegel? Antwoord. Hierop kunnen wij zonder meer gegevens geen antwoord geven. Legt u de kwestie liever voor aan de inspecteur der registratie te Leiden. Vraag J. H. v. d. T. Mag men zeelt vangen in gesloten vistijd? Antwoord. De gesloten vistijd voor zeelt is van 1 April tot 31 Mei. Deze gesloten tijd voor zeelt wordt de laatste tijd elk jaar bij ministe riële beschikking buiten werking ge steld. Dat wil zeggen, dat men in vistuigen, waarvoor geen gesloten tijd van toepasing is, de daarin ge vangen zeelt mag behouden. Dit zijn dus alleen aalfuiken, tussen 16 Maart en 31 Mei. Vraag A. S. Ik ben een oude man (Dreestrekker), ben in de kost bij mensen waarvan de man spoedig ook van Drees zal gaan trekken. Wordt er van die uitkering ingehou den omdat ik kostgeld betaal? Antwoord. Ja, er wordt een ge deelte ingehouden n.l. 2/9 van uw kostgeld wordt als inkomen be schouwd en telt mede voor de bere- GEMENGDE KERNBIJEENKOMST Verkorte notulen van de Kernbij eenkomst, gehouden op 24 November ten huize van de heer Human. Aanwezig waren: de heer en me vrouw Human (humanist), de heer Prot (protest-christelijk), mej. Vrij- zin (vrijzinnig protestant), de heer Kat (rooms-katholiek) en de heer Zonderkerk (buitenkerkelijk). De inleiding wordt gehouden door de heer ZONDERKERK. Deze be handelt, in aansluiting op de in de voorgaande bijeenkomst gehouden bespreking over de Bijbel, de waarde van het Nieuw Testament. Het Nieuw Testament verdeelde hij in de vier levensbeschrijvingen van Jezus, genoemd de evangeliën, de brieven door Paulus, Petrus e.a. ge schreven, het verslag van de eerste reizen, genaamd de „Handelingen der Apostelen" en het profetisch „Boek der Openbaring", toegeschreven aan Johannes. Bij de lezing van het voornaamste deel, de vier evangeliën is de heer Zonderkerk opgevallen een gebrek aan dichterlijke fantasie. Het is een uiterst nuchter en hier en daar zelfs dor verslag van de daden en toespra ken van Jezus. De figuur van Jezus heeft desondanks op spr. indruk ge maakt. Hij moet een zeer evenwichtig man zijn geweest, een sterk en edei karakter. Spr. wil hem zeker rang schikken onder de grote wijsgeren der mensheid. De heer HUMAN: Het zal u mis schien zonderling voorkomen, maar het was voor de eerste maal in mijn leven, dat ik de evangeliën heb ge lezen. De heer KAT: Zo zonderling is dit niet. Er zijn genoeg katholieken, die rijp en groen gelezen hebben, behal ve juist de evangeliën. De heer HUMAN: Dat is dan nog zonderlinger dan mijn nalatigheid! Ik moet u zeggen, dat ik de mening van d£ heer Zonderkerk volledig onder schrijf. Jezus is een groot mens ge- 1 weest. Een humanistisch mens van edele aard. De wonderen welke hem worden toegeschreven, beschouw ik als uitingen van een sterk-paranor- male begaafdheid. En zijn bewering de zoon van God te zijn kan voort komen uit zijn eigen verbazing over die gaven. Mej. VRIJZIN: Ook ik beschouw Jezus als een volkomen eerlijk mens. Er is in hem geen schijn van bedrog of huichelarij. Maar voor mij is hij toch meer dan een groot wijsgeer. Hij is de uitstraling van het goddelijke in een mens, een yoorbeeld voor alle mensen. De heer PROT: Ik ga nog een stap verder! Voor mij is Jezus niet alleen een groot en edel wijsgeer en een menselijke uitstraling van het god delijke, voor mij is hij, wat hij zei te zijn: de goddelijke Zoon van God. De heer KAT: Daar heb ik geen woord aan toe te voegen! De heer ZONDERKERK: Het zou, dunkt me, toch wel goed zijn als de heren Prot en Kat er nog wat woor den aan toevoegden! De heer PROT: Dit is een kwestie van geloof of geen geloof. De heer KAT: Dat geloof ik niet. De heer PROT: Wat nu! Gelooft u niet in geloof? De heer KAT: Ik geloof, dat er redelijke gronden aan te voeren zijn, om de niet-gelovende dames en heren te verduidelijken, waarom wij gelo ven in de godheid van Jezus. Mej. VRIJZIN: Ik zou niets liever willen dan dat u mij daarvan kon overtuigen. De heer KAT: Maar dat is nu juist een kwestie van geloof! De heer HUMAN: Gij zult toch niet willen beweren, dat Jezus god was? Voor mij is het goddelijke onken baar. Het goddelijke kan beter buiten beschouwing blijven. De heer ZONDERKERK: Dit lykt me een moedwillige en wetenschap pelijk niet te verantwoorden beper king van het menselijk verstand. Mevrouw HUMAN: Ik geloof hele maal niet aan God, m,aar wel aan een gebod. Toch ben ik het en dat gebeurt wel eens meer! niet met mijn man eens, dat wij over de be weerde goddelijkheid van Jezus niet kunnen praten. De heer HUMAN: Ik ben de voor zitter. Het woord is dus aan de heer Kat. De heer KAT: Als ik de discussie goed begrepen heb, zijn we het er allen over eens, dat Jezus een zeer hoogstaand man is geweest. Tot nog toe is niet de nadruk gelegd op het feit, dat hij een Jood was. Mevrouw HUMAN: Wat heeft dat er nu in vredesnaam mee te maken! Qe heer KAT: Alles! .De^heer HUMAN: Voor mij is hy er niet minder om! De heer PROT: Voor mij des te meer! De gedachtengang van de heer Kat kan ik op de voet volgen. De vorige keer hebben wij besproken, dat het Joodse volk, ofschoon eèn klein volk in een achterhoek, altijd het geloof in één onzichtbare God be waarde en zich daarom van de afgo den-aanbiddende volkeren afgezon derd hield. Sterk leefde in het Joodse volk de verwachting, dat de zegen voor de gehele wereld, aan zijn stam vader Abraham beloofd, uit hun mid den zou voortkomen. De heer ZONDERKERK: Maar die uitzonderlijke positie nemen de gelo vige Joden nog in! De heer PROT: Omdat zij niet wil len geloven. De heer KAT: En nu ben ik het met de -heer Prot, wat geloven aangaat, eens. Het moet toch ook het uitver koren volk van de Joden wel iets zeggen, dat enige tientallen van jaren, nadat Jezus in hun „heilige" stad Je ruzalem ter dood was veroordeeld, de tempel werd verwoest en het Joodse volk uit het „Beloofde Land" werd verdreven, om als een „natie" zonder land voort te leven. I De heer ZONDERKERK: Dat is in derdaad een öpvallend-vreemde ge schiedenis geweest. Gelukkig zijn ze nu weer teruggekeerd. Mej. VRIJZIN: Maar niet in het „heilige" gedeelte van Jeruzalem, de oude stad. Het is hun nu zelfs verbo den aan de Klaagmuur te komen kla gen, de stakkers! De heer HUMANIk treed weer op als voorzitter. Ik vermoed, dat we ons op een zijspoor begeven. De heer KAT: Uw vermoeden is juist, meneer de president! Over de terugkeer van het Joodse volk zouden nog merkwaardige, profetische dingen te zeggen zijn. Maar waar het hier om gaat is, dat nuchter historisch be zien na het leven van Jezus een zeer merkwaardige en zelfs dramatische verandering optrad in het Uitverko ren Volk. Mej. VRIJZIN: Maar daarom is Je zus nog niet goddelijk of God-zelf! De heer ZONDERKERK: Toch ligt er iets huiveringwekkends in die lot gevallen van het Joodse volk, zo iets als het vermoeden: Zou hij het wer kelijk geweest zijn? Hij zei toch zelf, de Zoon van God te zijn. De heer KAT: En de hoogste Jood se instantie veroordeelde hem daarom wegens godslastering ter dood. De heer HUMAN: Dat zou in een humanistische maatschappij niet zijn gebeurd. De heer PROT: Pilatus was onge twijfeld een humanist in merg en been! De heer KAT: Het feit, dat zo'n verheven iemand als Jezus juist uit het uitverkoren Joodse volk is voort gekomen, en wat er met dat volk ge beurde na de ter-dood-brenging van Jezus, veronderstelt een direct god delijk ingrijpen. En dat dramatisch- goddelijk ingrijpen zou zeker niet hebben plaats geh id, als de bewe ring van Jezus Zoon van God, ja, de menselijke verpersoonlijking van God-Zelf te zijn, niet waar was. Hij was dus de mens-geworden Godheid. De heer ZONDERKERK: Ik moet zeggen, dat uw betoog mij boeit. De heer HUMAN: Mij dunkt, dat de heren Prot en Kat voldoende ge legenheid hebben gehad hun stand punt toe te lichten. Een volgende WEET U HET OOK NIET kening van het uit te keren bedrag. Wij kunnen u aan de hand van de ens verstrekte cijfers niet voldoende inlichten omtrent de grootte van dit bedrag. Waarom gaat u niet even naar de Raad van Arbeid, men zal u daar gaarne inlichten en voorreke nen hoe de zaak er voor staat, 60. is tenslotte een kostgeld, waaraan niets.verdiend wordt. Vraag St. 1. Wat is het verschil tussen stoom en waterdamp? 2. Is zwart een kleur? 3. Is roesten van ijzer verbranden? 4. Bevat synth. diamant alle eigenschappen van ech te diamant? Antwoord. 1. Tussen stoom en waterdamp wordt in feite geen we zenlijk verschil gemaakt en ook in de techniek door elkaar gebruikt. Men spreekt zelfs over „droge" en „natte" stoom. Ook de door u aange haalde voorbeelden getuigen van dit döor elkaar gebruiken van het be grip stoom en waterdamp. 2. Zwart is géén kleur, het is juist de aangifte van het ontbreken van iedere kleur oflicht. Het zichtbare witte zonlicht bestaat uit een mengsel van alle kleu ren, die in de regenboog voorkomen. Wanneer licht op een voorwerp valt, worden die kleuren teruggekaatst, welke de kleur van het voorwerp be palen. Wordt geen licht terugge kaatst, dan is het voorwerp zwart. 3. Het roesten van ijzer is een vorm van oxyderen, d.w.z. zich verbinden met zuurstof. Hierbij komt ook warm te vrij, dat echter door het langzame voortschrijden van de reactie niet merkbaar is. Men mag dus wel de gelijk van een langzame verbranding spreken. Verroten komt alleen bij organische materialen voor en wordt veroorzaakt door ontbinding van de cellen door micro-organismen. Hoe wel bij dit proces ook warmte vrij komt (hooibroei!) is dit een geheel ander proces, dan wat wij verbran den noemen. Bij hooibroei kan het wel tot ontbranding overgaan, als de temperatuur voldoende hoog is. op gelopen en zuurstof kan toetreden. 4. Synthetische diamant is in geen enkel opzicht te onderscheiden van natuurlijke diamant. Ze is echter nog zeer klein van afmeting en bedui dend duurder dan de natuurlijke dia mant. Vraag G. T. Moet uitgeperste citroen met of zonder suiker ge bruikt worden? Ik heb gehoord dat door toevoeging van suiker de vita mines verdwijnen. Is dit ook bij uit geperste sinaasappelen het geval? Antwoord. Het vitamine C gaat niet verloren door toevoeging van suiker, wél door langdurig verwar men en door blootstellen aan de lucht. Dit laatste zou dus het geval kunnen zijn als u na de toevoeging van suiker te heftig en te lang roert. Vraag H. v. Z. Hoe kan ik zelf yoghurt maken? Antwoord. In de handel is yog hurt verkrijgbaar. Een gedeelte hier van mengt u met gewone melk en deze onder vren hoge temperatuur laten staan gedurende enige tijd. Van dat mengsel kunt u als het lukt, weer een gedeelte bestemmen voor nieuwe bereiding. Het resultaat kan echter op een reeks mislukkingen uitdraaien of u krijgt een minder smakelijk product, zodat u goedko per in de melkhandel terecht kunt. Vraag J. D. A. Hoe kan men een bakolievlek verwijderen uit wollen stof? Antwoord. a. Op en onder de vlek ongeglansd papier (grauw- of vloeipapier) leggen en hierover met de punt van een niét te warm ijzer strijken. Het papier telkens verleg gen. De resten behandelen met een vetoplossend middel (tetra b.v.) (ra keer zou <k wel eens myn standpunt men open s.v.p.). Daarna uitwassen ui bespreking willen zien. Wil de jn een sop van huishoudzeep of syn- heer Prot een inleiding houden overthetisch wasmiddel, b. De gerookte het humanisme? «-*- 6.. palingvlek. Dit kledingstuk dient u De heer PROT verklaart zich daar- ter behandeling te geven aan een •h» horm/i j demise wasserü.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6