Een kwart eeuw in het voetspoor van kindervriend en trouwe knecht Verheven ruiter beet op vliegveld Valkenburg in het harde beton Berberstammen van het Rifgebied in opstand AVONDRUST De Russische leiders over hun vredelievendheid Mr. Branderhorst adj.-secr. van Kamer van Koophandel ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zonderling jubileum van Leidenaar Van knecht tot heer Er zijn talloze beroepen en waar digheden, waarin men kan jubileren. Zowel vakman als bestuurslid zullen het echter met ons eens zijn, dat een 25-jarig jubileum als plaatsvervanger van Sint Nicolaas in Leiden een pres tatie is die niet iedere dag, doch hoogstens in de Sinterklaastijd gele verd wordt. Dit jaar viert de heer Riesheuvel, woonachtig in de Rijndijkstraat het feit dat hij vijf en twintig jaar ge leden in het voetspoor van de Heilige trad. Dit pad is zoals begrijpelijk niet alleen over pepernoten gegaan en daarom hebben wij de heer Riesheu vel in zijn waardigheid als Leids bur ger opgezocht om hem iets over zijn tweede, bebaarde, gezicht te laten vertellen. De heer Riesheuvel die in de voor- en nadagen van Sinterklaas het ambt van banketbakker uitoefent, blijkt zich reeds zeer vroeg tot het weldoe nersvak geroepen te hebben gevoeld. In de kinderstoel verrastte hij zijn ouders reeds door met mijter en na- maakstaf een geslaagde imitatie van de Sint te geven. Urenlang zat hij stil in zijn stoel en vertoefde in gedach ten bij de goed-heilig-man in wie •hij toen nog glashard geloofde. Op de leeftijd gekomen, dat het le ven het „geloof" overspoeld heeft en andere knapen hun teleurstelling over dit feit in kwetsende liedjes trachten te verbergen, speelde de jonge Riesheu vel voor zwarte Piet op de lagere school. Hij was nogal tenger gebouwd en wist de schalsheid vap de zwarte knecht beter gestalte te geven dan de waardigehid van Sinterklaas. Dit bleef ook zo, toen hij zijn vrouw leerde kennen en samen met haar de Sinterklaasgedachte uit droeg; zij als de Sint en hij als de knecht. Eenmaal getrouwd kwam er verandering in de rolverdeling. Mevr. Riesheuvel moest zich aan haar huis houdelijke taak wijden en daardoor zag haar man zich genoodzaakt, zich van baard en staf meester te maken. Vele overuren. Langzamerhand begon zijn verschij ning bekendheid te genieten en rond' Sinterklaas werd het huis aan de Rijndijkstraat een doorgangshuis voor de heilige en zijn knecht. De laatste veertien jaar heeft de heer Riesheu- samengewerkt met de heer J. M n LYDIA-GROEP 10 JAAR. De Lydia-gidsengroep van de Sint Petrusparochie viert morgen haar 10-jarig bestaan. Het feest wordt om negen uur ingezet met een H. Mis in de kapel van het St. Lidwinahuls. Na een gezellig ontbijt volgt de offi ciële opening. De herdenking wordt met een feestavond in Den Burcht gesloten. Oud-leden van de groep en Engelse Koningin-Moeder universiteitskanselier Blom, die zich als de zwarte rechter- j andere belangstellenden zijn van hand van Sinterklaas uitstekend cp harte welkom en kunnen zich aan de zijn plaats voelt. In de eerste jaren zaal van een programma voorzien, van zijn loopbaan als kindervriend nam de heer Riesheuvel omstreeks de J Sinterklaastijd zijn vacantie op eni was op deze manier in staat het jong en oud naar de zin te maken. Banketbakken is in de Sinterklaas tijd echter bijna even belangrijk als Sinterklaasspelen en daarom maakt Gemma-sociëteit. De Gemma-sociëteit van de par. O.L. Vr. Hemelvaart en Sint Joseph heeft op 1 December de middagbij eenkomst naar de avonduren ver schoven. De avond zal een feestelijk heer Riesheu veil de laats .e karakter krijgen door de medewer- jaren heel wat overuurtjes. Ooveruur- king van het Dameszangkoor „Jubi- tjes, die echter vol voldoening ziin'. ir,+Q" rw. over de vreugde van de kinderen. Per vliegtuig uit Spanje. tjes, die echter vol voldoening zijn| iate". om acht uur in de zaal Maria Gijzensteeg. Op 8 December geen bijeenkomst. Sint Nicolaas en Kerst mis worden op resp. 15 en 19 Dec. gevierd. De heer Riesheuvel verschijnt elk jaar in dg hoedanigheid, waarin hij thans jubileert, op het vliegveld Valkenburg. Natuurlijk is de goed heilig man dan geheel aangepast aan de moderne omgeving en moet hij per vliegtuig uit Spanje komen De heer Riesheuvel dient dan reeds v ?g in een hangar aanwezig te zijn oih zich te verkleden en dan door de douane gecontroleerd te worden. Als alles in orde is bevonden, klautert Sinterklaas met zijn knecht in een vliegtuig, dat even later met gesloten gordijntjes langs de wachtende kin- Sftanx'e' derbescherming te Tllbürg. Hij was vlucht over een stukje Nederiand dusver sociaal ambtenaar in de komt het vliegtuig met de Heilige uit „Spanje" terug en landt vlak voor de kinderschaar! Een paard staat dan Vrouwengilde. De kring Leiden van het Katho lieke Vrouwengilde houdt op Woens dagmiddag om half drie een verga dering, waarin de bestuursverkie zing plaats vindt. Directeur R.K. Voogdijver. Onze oud-stadgenoot, de heer W. M. van der Krogt is met ingang van 1 Januari 1956 benoemd tot directeur van de R.K. Vereniging voor Kin- Stamhoofden in angst Franse troepen zijn vandaag (Za terdag) in actie gekomen in het ge bied bij de Marokkaans-Spaanse grens, waar de Berberstammen voor de tweede maal in twee maanden tijds in opstand zijn. Er zijn nog geen officiële bijzonderheden bekend over de operatie, die volgens Franse func tionarissen voornamelijk geconcen treerd is rondom de voorposten Ak- noel, Boered en Rizi-Oesli in het Rif gebergte, waar ook in October Berber stammen in opstand kwamen. Men gelooft, dat de onrust onder de stammen in geheel Marokko te wijten is aan ondermijning van het gezag der stamhoofden na de terugkeer van sultan Ben Joessef. Verwacht wordt, dat de sultan een dertigtal stamhoof den zal ontslaan, die geholpen heb ben hem in 1953 af te zetten. Onder hen bevinden zich de pasja's van Casablanca, Meknes en Agadir. Gemeld wordt, dat steeds meer stamleden weigeren belasting te beta len, omdat hun stamhoofden hun ge zag verloren hebben. POTLOOD en GEEST Oplossing van gisteren. Horizontaal: 1. voordeel, 9. Ada, 10, era, 11. op, 13. enk, 15. fa, 16. lob, 18. dat, 20. sein, 2J2. ton, 24. leer, 26. pop, 29. reep, 31. la, 3'2. uk, 34. peer, 36. Sam, 37. trek. Verticaal: 2. o.a., 3. ode, 4. rand, 5. Ee, 6. erf, 7. laan, 8. pols, 12. poel, 14. kat, 17. bier, 19. top, 21. neep, 23. rol, 25. reet, 27. pas, 20. Rus, 30. per, 33. ka, 35. re. P*R zou een boek, in ieder geval *-J een /linke brochure, te schrij ven zijn over alles wat morgen, op de eerste Advents-Zondag, Jezus' H. Kerk in kort bestek haar ge trouwe zonen en dochters ter overweging meegeeft. Maar wij beperken ons tot dat zinnetje, ge nomen uit de brief, welke Paulus schreef aan de bewoners van Rome: Het is het uur om uit de slaap op te staan. We hebben maar zo'n beetje zitten dommelen en onze kostbare levenstijd vertreu- reld met alle mogelijke bezighe den, behalve juist met datgene, waar het op aankomt: de navol ging van Christus in ons dagelijks leven. Paulus schudde de Romei nen en de Kerk schudt ons hard handig wakker. Opgestaan! De morgen van de Advent is aange broken. Staat op uit het warme bed van de slome sleur, „bekleed u met de Heer Jezus Christus", Sultan Ben Joessef heeft duizenden Marokkanen die zich Vrijdag had den opgesteld langs de weg naar de moskee ,in afwachting van zijn komst, teleurgesteld door binnen zijn paleis te blijven en niet voor zijn Vrijdagse gebeden naar de moskee te gaan. Uit officiële bron verluidt, dat de sultan wegens het slechte weer in zijn pa leis bleef, doch volgens geruchten be sloot Ben Joessef niet naar de moskee te rijden, omdat de politie had op gemerkt, dat sommige onder de me nigte wapens droegen. Ben Arafa, die sultan was tijdens de tweejarige ballingschap van Ben Joessef, heeft in die tijd nooit het paleis verlaten om zijn gebeden in de moskee te zeggen, omdat hij vreesde vermoord te zullen worden. Egypte bereid tot vrede Egypte is bereid tot vrede met Is raël. Het wenst via een derde partij met Ishaël te onderhandelen, maar 't is van mening, dat de tijd nog niet rijp is voor directe onderhandelin gen met Israël. „Wij wensen vrede en het kan ons niet schelen uit welke hoek de vrede komt", zei Ahmad Khairat, de waar nemende minister van buitenlandse zaken gisteravond te New York. Het is bekend dat men in Israël re kening houdt met een bemiddelings poging van maarschalk Tito, die vol gende maand een bezoek aan Egypte zal brengen. al gereed om Sinterklaas in zijn oor spronkelijke waardigheid te herstei len. De schimmel komt uit de omge ving van het vliegveld en is dus ge woon aan motorgebulder. Een paar jaar geleden hebben de piloten ech ter een „grap" uitgehaald, die zelfs dit beest te gortig werd. Kwalijke aardigheid. Sinterklaas had toen namelijk juist zijn voet in een van de stijgbeugels gezet, toen de heren de aardigneid hadden om opeens de motoren van enkele straaljagers aan te schieten. Dit gebeurt met startpatronen en het maakte zo'n heidens lawaai, dat de schimmel schrok en er als de wind vandoor ging. Sinterklaas achter zich aan slepend. Het is gelukkig goed af gelopen al was de stèmming er die middag totaal uit. Naast deze slechte herinnering be waart de heer Riesheuvel echter met liefde de herinnering aan die tiendui zenden gezichten, die gelovig naar hem opgeheven werden en die hij door en enkel woord of gebaar kon laten stralen. KLEURIGE VOGELSHOW VAN „DE LEIDSE VOGELVRIENDEN". Dit weekeinde houdt de vereniging „De Leidse Vogelvrienden" weer haar jaarlijkse tentoonstelling met wedstrijd in het achterzaaltje van Hotel „Bellevue" aan de Steenstraat. Gisteravond werden de vogels in ont vangst genomen, terwijl vandaag tot 4 uur de keuringen plaats vonden en de prijswinnaars werden aangewezen uit de vele tientallen zangkanaries, kleurkanaries, tropische vogels en bastaarden. Hedenavond, Zondag en Maandag ochtend zullen de vogelliefhebbers uit onze stad gratis kennis kunnen maken met deze kleurige show. Men kan aldaar tevens advies krijgen over zieke vogels, niet-zingende vo gels, voederkeuze, enz. In verband met het eerste lustrum zal de prijs uitreiking dit jaar een extra feeste lijk tintje hebben, aangezien het be stuur voor die avond het gezelschap van Gerard Walden en Berry Kie- vits heeft geëngageerd. Deze avond wordt gehouden in de grote zaal van „Den Burcht". ,Een gelukkige familie" Premier Boegarin van de Sovjet- Unie heeft in een toespraak tot het Indische parlement gezegd, dat het hem bijzonder spijt, dat de impasse, waarin de besprekingen over ontwa pening zij geraakt nog niet is door broken en dat de Verenigde Staten Engeland en Frankrijk terug zijn ge komen van de voorstellen die zij zelf eerder dit jaar hebben gedaan. Ook partijsecretaris Kroestjef sprak het parlement toe. Hij beschuldigde reactionnaire kringen er van een po litiek van dreigementen die gesteund wordt door atoomwapens te volgen. Boelganin betreurde ook de geringe bereidheid van bepaalde kringen de geest van Genève te volgen. Deze kringen hadden de defensie-organisa tie in Zuid-Oost-Azië uitgebreid en een nieuw blok in het Naburige Oos ten 'in het leven geroepen in de buurt van de Russische en Indische gren zen. En in Euorpa heerst er ongerust heid, aldus Boelganin, over de aanwe. zigheid van buitenlandse troepen en bases en de bestaande militaire groe peringen. Van deze laatste is Rusland geen voorstander en na de ontruiming van Port-Arthur in Mantsjoerije en Porkkala in Finland heeft het ook geen bases meer in het buitenland in tegenstelling tot de Westelijke mo gendheden. Rusland zou graag het pact van Warschau beëindigen zodra er een Europees veiligheidssysteem zou zijn gecreëerd en het Westen zou hebben afgezien van de Navo en de Parijse accoorden over de Duitse herbewa pening. Kroesjtjef noemde het Russische volk één gelukkige familie. Natuur lijk was het in Rusland nog geen paradijs. Maar wij doen ons best onze tekortkomingen kwijt te raken. tot dusver sociaal ambtenaar in de provincie Friesland en lid van de voogdijraad in het arrondissement te Leeuwarden en bovendien adviseur van de R.K. Voogdij vereniging in Friesland. „Victorie" naar turnkampioen- schappen. Zondag a.s. worden in Den Haag de kampioenschappen turnen voor meisjes gehouden in de leeftijds klasse van 1012 jaar, 1315 jaar en 1517 jaar. Na op Zondag 6 Nov. j.l. in de voorselectiewedstrijden te Leiden in al deze afdelingen de eer ste plaatsen te hebben bezet, gaat „Victorie" morgen meekampen om de kampioenschappen van deze afdelin gen. De deelnemende meisjes moeten om half een verzamelen in de sta tionshal te Leiden. Geld en boter hammen meebrengen. Het diploma van de Rijksleergang voor de middelbare bestuursdienst te 's Gravenhage werd behaald door de heer H. Th. E. Roskamp. De koningin-moeder van Engeland is benoemd tot kanselier aan de univer siteit van Londen. Op de foto bespreekt de koningin-moeder de onder scheiding met mevr. Vijaya Lakshimi Pandit, de hoge commissaris van India. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland is mr. H. A. C. Branderhorst met in gang van 1 Maart a.s. benoemd tot adjunct-secretaris van deze Kamer. Mr. Branderhorst, die in deze func tie mr. A. C. de Blécourt opvolgt, is thans advocaat en procureur in de Residentie en als juridisch adviseur verbonden aan de afdeling Den Haag van de Vereniging van de Chr. Indus- striële en Handeldrijvende Midden stand. Voorts is hij o.a. secretaris van de Raad van Toezicht van de Alg. Vereniging van Accountants en voor zitter van de Erkenningscommissie Export en Groothandel in bloem bollen, bloemkwekerijproducten en boomkwekerijproducten van het Be- Joop Stokkermans Bij het succesvol eind-examen aan het Haagse Conservatorium, willen wij een en ander vertellen over on ze talentvolle jonge stadgenoot Stok kermans. Toen hij acht jaar was be- gbn hij te leren bij mejuffrouw Cor- rie de Wekker. Al gauw begon hij, wat men noemt, piano te 6pelen en het duurde niet lang of zij ontdekte talent in 't schooljongetje, dat aan haar muzikale zorg was toevertrouwd Terwijl hij voor zijn Mulo werkte, begon gelijktijdig zijn vooropleiding aan het Haags Conservatorium, waarop hij na voorspelen en admis- sie-examen, leerling werd van Theo van der Pas voor piano; terwijl hij velschillende andere leraren voor de theoretische vakken en compositie kreeg. Als ventje van elf jaar ver toonde hij al aanleg voor improvisa tie, zoals wij in een brief van Van der Pas lazen. Met ijver en talent studerende, bovendien met veel am- bitiaen Ausdauer, slaagde op 23 No vember 1.1. de nu achttienjarige Stokkermans voor het eindexamen als leraar piano met nauw aanver wante vakken. Met éclatant succes, wat wil zeggen met de mooiste cij fers, waaronder twee onderscheidin gen voor virtuositeit en muzikaliteit. Voorspelde Theo van der Pas hem op elfjarige leeftijd al, dat zoals 't zich liet aanzien zijn talenten nog van hem zouden doen spreken, in aanmerking Stokkerman's ernstig karakter, volhoudingsvermogen en gaven, menen wij dat wij op de voor spelling van zijn leermeester neet al te hard vooruit lopen, wanneer wij hem een veel belovende toekomst toezeggen. Nogmaals zal hij zich on der leiding van Theo van der Pas stellen voor het diploma solospel, en daarna, zo mogelij.k, voor de prix d'excellence. Dit laatste wensen wij van harte toe én om hem en om ons Leidenaars, die zich dan zullen kun nen beroemen op een jonge kunste naar bij de gratie Gods. J. Kortmann. drijfschap voor Sierteeltproducten. Mr. De Blécourt, die zoals bekend, Haarlemse Kamer van Koophandel, zal deze functie 1 Mei aanvaarden. Nadat enkele huishoudelijke, zaken waren afgedaan de Nieuw jaarsver gadering van de Kamer zal wederom in „De Lakenhal" worden gehouden hield dr. J. Goebel, wetenschappelijk medewerker van de N.V. Nederlandse Document Reproductie, een causerie over het gebruik van de microfoto- techniek ten behoeve van handel en industrie. Spi\, die een inzicht gaf van de vele mogelijkheden en de economische aspecten van deze tech niek, besprak aan de hand van een demonstratie de verschillende typen van de microfoto-documentatie. Door toepassing van dit systeem— van Franse oorsprong in Amerika ver volmaakt is het mogelijk het beeld 17 tot 24 maal te verkleinen. Op deze wijze zou het mogelijk zijn om b.v. een zeer omvangrijke bibliotheek in een kleine koffer, uitgebreide littera tuur in een klein hoekje van een bureaulade op te bergen. De heer C. F. Meerpoel, ondervoor zitter, heeft in deze vergadering nog verslag gegeven van een te Utrecht gehouden bijeenkomst van de Ver enigde Kamers, waarin o.m. uitvoerig is gesproken over het door een com missie samengestelde rapport inzake het Rijtijdenbesluit. Naar aanleiding van enkele vragen deelde de heer Meerpoel mede, dat hij de indruk had gekregen, dat dit rapport ook rekening houdt met de belangen van de werknemers, waaronder vooral zij, die een lange werktijd hebben. GEWESTELIJK AREELDSBUREAU Algemeen De standseïjfers van het aanbod op 19 November 1955 wijzen uit, dat niettegenstaande het reeds vergevor derde seizoen, de werkloosheid uiterst miniem is gebleven. Gaf de stand per 12 November 1955 215 aan, op 19 No vember stonden 240 mannen als ge heel werkloos ingeschreven. Uit het verloop van het aanbod blijkt, dat seizoensinvloeden practisch nog te verwaarlozen zijn. De uit seizoen-ge voelige bedrijfstakken zo nu en dan vrijkomende arbeidskrachten, worden vrijwel terstond in andere sectoren van het bedrijfsleven opgenomen. Heiruit volgt, dat thans slechts sprake is van wrijvingswerkloosheid (perio den van korte onderbrekingen tenge volge van wisseling van arbeids- j plaats). De vraag voor jeugdigen overtreft (•het aanbod nog steeds in beduidende mate. Het aantal als werkloos ingeschre ven vrouwen onderging geen wijzi ging en bedroeg derhalve op 20 Novemlber j.l. lio. Avondzitting Medegedeeld kan worden, dat met ingang van 2 December a.s. een avondzittingsuur is ingesteld voor de bemiddelingsafdelingen, zowel voor mannen als voor vrouw. Dit zittings uur zal in het vervolg elke Vrijdag avond van 7 tot 8 uur worden ge houden en is bedoeld voor die werk nemers/werkneemsters, die overdag niet in de gelegenheid zijn zich aan aan het Arbeidsbureau te vervoegen. Het zittingsuur voor de jeugdbe- middeling mannelijke ingeschre venen ondergaat geen wijziging (elke Woensdagavond van 78 uur).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2