©&£<^Ui6eGoi4/^^ ËB9 De breuk in Adenauers coalitie Moeder Uno: ,Wij praten er niet meer over' Rotsblok stortte omlaag Hoogoven in Roergebied ontploft Zuidpool wordt bewoond gebied Niet zó koud ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 y' A 9 /Vl - «L« 47ste JAARGANG No. 13662 Directeur: C. M v. HAMERS VELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mMsa^mmrnA Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WMILtlL Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f 1.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 MENSELIJKE VERHOUDINGEN Marianne kreeg haar zin en keert terug 1 boek van 250 bladzijden ver schijnt over menselijke verhoudin gen, in welk boek 20 deskundigen de menselijke verhoudingen ieder op hun eigen terrein bespreken het feit van dit boek is een aanduiding, dat er met menselijke verhoudingen iets niet in orde is en tevens dat er iets gaande is, ze weer in orde te brengen. Zoveel mogelijk. Zoveel doenlijk. De menselijke verhoudingen zijn nooit ideaal geweest en zullen het nooit worden, in deze wereld. Ai kan het ideaal niet worden bereikt, het is de moeite waard het zo nabij als het kan te benaderen. Aan de verbetering van de men selijke verhoudingen, in 't bijzonder maar niet uitsluitend aan die in het sociaal-economisch leven, is dit boek, dat opgezet is door de nationale stichting „Mens en Samenleving", on der leiding van prof. dr. F. J. Th Rutten, gewijd. Het gebied, dat dit boek bestrijkt, zal menigeen duidelijker worden als we het vertalen in „human relations" maar wij zijn er, evenals de schrij vers, sterk voor het Nederlandse woord (al geeft het, op 't ogenblik, de sfeer en het begrip „human rela tions" niet voldoende weer) in het spraakgebruik in te voeten. In Amerika worden sinds jaren enorme sommen besteed en afzonder lijke instituten in stand gehouden ter bestudering van de menselijke be trekkingen tot elkander. De gegevens en de ervaringen daar te lande wil de nationale stichting „Mens en Sa menleving" zich ten nutte maken, maar op Nederlandse en Europese wijze. De economische en sociale om standigheden zijn op verscheidene punten zo grondig verschillend, dat een afzonderlijke studie van de men selijke verhoudingen in Nederland en de wijze waarop middels de gege vens van deze studie een verbetering in de toestand kan worden bereikt, noodzakelijk is. Van deze studies, welke soms niet meer dan inleidin gen zijn op het doorgronden van de menselijke verhoudingen op ieder levensterrein, wordt in dit boek een overzicht gegeven. „De zaak waarom het gaat is niet nieuw" schrijft prof. Rutten in het voorwoord. „De leer der chris telijke naastenliefde die geen groe peringen kent, alle geledingen over schrijdt, geeft de algemene richt lijn, maar die moet telkens-weer, met inachtname van de omstandig heden, in haar consequenties en toe passelijkheid voor de eigen tijd wor den uitgewerkt". „Nieuw is" vervolgt de hoogle raar „dat de tussen-menselijke ver houdingen voor verschillende takken van wetenschap een veld van gede tailleerde onderzoekingen geworden zijn. Dat is nodig. De huidige be schaving heeft er behoefte aan, dringt daartoe. U zult opmerken, dat meer informatie alleen niet voldoen de is, en dat de ware verhouding diepere wortels heeft. Dat is zo. Zedeleer en godsdienstige overtuiging moeten ons in de goede richting stu wen. De waarden, die daarin beleden worden, mogen grote verwachtingen voor de relaties tot andere mensen rechtvaardigen, en des te meer, als de kennis omtrent de feitelijk aanwezige menselijke verhoudingen uitgebreider en meer nauwkeuriger wordt". Er is in de tegenwoordige mense lijke verhoudingen, mede ten gevol ge van de ontwikkeling der groot industrie, veel misverstand en veel miskenning over en weer. Ieder mens, of hij of zij hoog of laag ge plaatst is in de maatschappij, heeft behoefte aan erkenning en waarde ring. „In het bedrijfsleven blijken de onderlinge verhoudingen niet zelden van meer betekenis te zijn dan het loon of de aard van het werk". (Prof. Rutten). Geheel het organisatie-leven en de prachtigste sociale wettelijke voorzieningen, zijn niet bij machte te voorzien in het dringend beroep der mensheid op menselijke verstand houding, op menselijke waardering. Het herstellen of, waar ze er nooit v/aren, het leggen van die menselijke verhoudingen i§ het doel van de stu die, welke de nationale stichting „Mens en Samenleving" begonnen is en gaat voortzetten. Lezing van dit boek (dat, ofschoon sociologische en wijsgeringe vaktermen werden ver meden, toch een flinke ontwikkeling vergt) opent onverwachte en onge dachte mogelijkheden voor het tot stand brengen van een goede Christe lijke geest in de samenleving. Daar om verdienen de stichting, het boek en de deskundigen, die zich met de „menselijke verhoudingen" bezig houden, de grote waardering van ons volk. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren besloten de Algerijnse kwestie in de lopende zitting niet te bespreken. Daardoor werd voor Frankrijk de weg gebaand in de V.N.-assemblée terug te keren. De terugkeer van Frankrijk werd in Parijs aangekondigd door premier Faure en door minister Pinay, die in September verontwaardigd uit de Algemene Vergadering is weggelopen uit protest tegen het besluit om het Algerijnse vraagstuk op de agenda te plaatsen. Het herroepingsbesluit werd gisteren in de Algemene Vergadering met algemene stemmen genomen op voorstel van de voornaamste politieke commissie. Deze commissie had zonder hoofdelijke stemming een voorstel van India aangenomen om de kwestie-Algerije niet te bespreken. TERUGKEER VAN GEZOND VERSTAND. Op een persconferentie verklaarde Pinay, dat het besluit „een overwin ning van het gezonde verstand" was en dat Frankrijk waarschijnlijk Za terdag of Zondag weer van de partij zal zijn als de Assemblée de ontwa pening zal bespreken. Premier Faure heeft verklaard, dat Frankrijk gaarne zijn plaats in de Assemblée weer wil innemen. Het standpunt van de V. N. was thans weer in overeenstemming met het Handvest. Op de vraag of de Franse rege ring nu ook van haar besluit zou te rugkomen om af te zien van een reis naar Moskou, nadat de Sovjet-Unie voor plaatsing van Algerije op de agenda van de Algemene Vergade ring had gestemd, antwoordde Pinay, dat de gevolgen van de stemming van 30 September nu ook moesten ophouden te bestaan. Marokko ook in de watten. ie politieke commissie van de Ver. Naties zal Maandag de Marok kaanse kwestie behandelen. Verno men is, dat de Arabische en de La tijns-Amerikaanse landen gezamen lijk een gematigde resolutie zullen indienen, waarin de jongste gebeur tenissen in Marokko toegejuicht worden en de hoop uitgesproken wordt, dat de nieuwe Frans-Marok kaanse besprekingen zullen slagen. bergstroompjes, 200 meter boven Zambana. De dorpsbewoners waren de gehele nacht niet naar bed geweest uit vrees, dat de rots in de nacht naar beneden zou komen. Toen deskundi gen meedeelden, dat het blok op punt stond van instorten, vluchtten allen in paniek weg. Na de instorting was het dorp en een gedeelte van het Adigedal ten Noorden van Trente gehuld in een dichte stofwolk. Toen deze wolk ver-1 dwenen was, bleek, dat het gehele land bedekt was met een dikke laag witachtig stof. Honderden dode vo gels, verstikt door het stof, lagen op ae grond. De bevolking van Zambana, van wie niemand werd gewond, vreest nu een overstroming van de twee .bergstroompjes, waarin het rotsblok ligt. Faure moet grof geschut gebruiken De Franse premier Edgar Faure, die fel strijdt tegen het uitstellen van zijn plan voor spoedige verkiezingen, hee?t gisteren de vertrouwenskwestie verbenden aan de vraag of volgende week in het parlement de herziening van de kieswet zal worden behan deld. Over de kwestie zal Dinsdag gestemd worden. Faure zeide, dat het nieuwe wets ontwerp inhoudt, dat het parlement tot 31 December de gelegenheid heeft om het bestaande kiesstelsel te her zien. Indien er dan nog geen beslis sing hieromtrent is genomen, zullen er in de eerste helft van Februari Vorstelijke verloving in Luxemburg Een groot rotsblok, naar schatting van 250.000 kubieke meter, cat bo ven het Italiaanse dorp Zambana hing, is Vrijdag met donderend ge raas naar beneden gestort zonder schade aan te richten in het dorp.verkiezingen worden gehouden op Het rotsblok bleef liggen in twee grond van het huidige stelsel. Negenjarige redder Een knaap van negen jaar heeft gis teren zes van zijn broertjes en zus jes uit een brandend huis gered. Het jongste zusje kwam in de vlammen om. De brand brak uit in het huis van de familie Bradle in Chicago. De ne genjarige Joe rende verscheidene ma len het brandende huis in en uit, maar het jongste zusje kon hij niet meer redden. De kinderen waren, tóén de brand uitbrak, alleen thuis. proberen de breuk, die in de rege- Interventie van president Heuss Theodor Heuss, de Westduitse pre sident, is gisteravond tussenbeiden gekomen in het hooglopende geschil tussen bondskanselier Adenauer en dr. Thomas Dehler, de voorzitter van ZES DODEN In de grootste staalfabriek van het Roergebied is gisteravond een hoog oven ontploft. Volgens de politie zijn daarbij minstens zes arbeiders ge dood en acht zwaar gewond. Men vreest, daf een nog onbekend aantal personen onder het puin bedolven ligt. De ramp gebeurde in de Hörde- fabriek van de Dortmund Hörder Hütten Union, waarin de Koninklijke Nederlandse Staalfabrieken en Hoog ovens N.V. te Velsen-IJmuiden een aanzienlijk belang hebben. Ooggetui gen vertelden, hoe de oven plotseling openbarstte en het gloeiende ijzer er uit stroomde. Brandweerploegen, po litie en ambulances uit geheel Dort mund snelden toe. Met 25 stralen was de brand anderhalf uur na de ont ploffing geblust. Vanmorgen in de eerste uren na middernacht was nog geen overzicht verkregen van het aantal doden en gewonden. Het gehele terrein was door de politie afgezet. Familieleden van arbeiders verdrongen zich bij de toegangspoorten in dodelijke onge rustheid. Het werk in andere delen van de fabriek ging voort. VOOR DE COMPLETE SORTERING DESSO KLEDEN NATUURLIJK NAAR.... HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 NIET 1 MAAR NU 2 MIDZABONNEN VOOR UW GULDEN. ringscoalitie is ontstaan, te helen. Gewoonlijk bemoeit de president zich niet met de partijpolitiek, maar nu heeft hij toch aanleiding gevonden zowel Dehler als Adenauer uit te no digen tot een gesprek. Vandaag zal de bondskanselier hem bezoeken. De verwijdering tussen Adenaüer ij .x vaïl en Dehler is een gevolg van de voorS de Westduitse liberale part,,; h.j wil durende critieki dSie deze laatste 0p de 'regering heeft geoefend; in het bij zonder heeft hij Adenauers weigering, directe onderhandelingen met de Sowjet-Unie te openen over hereni ging van Duitsland, aangevallen. Adenauer heeft tweemaal een brief aan de liberalen de op een na grootste partij in de regeringscoalitie geschreven, waarin hij hun vraagt zich weer loyaal te scharen achter zijn buitenlandse politiek. Twee dagen geleden schreef hij hun de eerste brief, waarin hij hun respijt geeft tot 1 December, de dag voordat een debat over de buitenlandse poli tiek in de Bondsdag zal worden ge houden, om hun houding bekend te maken. Gisteren volgde een tweede, waar- in hij zei, dat de kloof zeker niet is j overbrugd door de besprekingen die de minister van buitenlandse zaken, I Von Brentano, Donderdagavond met i dr. Dehler heeft gevoerd. Maandag zullen 48 leden van de liberale partij in Bonn bijeenkomen om het ultimatupi van Adenauer te bespreken. De steun van de liberalen is niet onontbeerlijk voor het behoud van de Westduitse regering. Samen met de rechtse Duitse partij hebben Adenauers christen-democraten een kleine meerderheid in de Bondsdag. Dit is de laatste foto van prinses Elisabeth van Luxemburg en de Oosten rijkse prins Ferdinand van Hohenberg, die zich kort geleden hebben verloofd. Wanneer hun huwelijk het volgend jaar zal plaats vinden, zal Luxemburg weer een trefpunt zijn van aristocraten en vorsten uit Midden- Europa. Hun huwelijk zal prinses Elisabeth, de dochter van de Groot- Hertog van Luxemburg, verbinden met een van de oudste koningshulzen in Europa. (Advertentie) De eerste sneeuw kwam bij Heerlen in Nederland Ook Russische belangstelling Schout-bij-nacht Richard E. Byrd heeft gisteren meegedeeld, dat de ko mende marine-expeditie naar „Klein Amerika" in de Zuidpool zal leiden tot een blijvend systeem van Ameri kaanse bases in dit strategisch be langrijke gebied. Een Russische expe ditie is bezig, bases te vestigen aan de andere zijde van de Zuidpool in een gebied, dat tot dusver vrijwel onbekend was. Drie bases en een gedeelte van de vierde basis in „Klein Amerika" be staan nog steeds, aldus Byrd, „ook al denkt men algemeen van niet". De! eerste basis ligt echter bedolven on der een laag van 13 meter sneeuw, terwijl een tweede „dorp" onder een laag van zes meter ligt. „Ik denk, dat we van nu af aan op blijvende bases zullen gaan werken", zei Byrd, „en dat dit het begin zal zijn van blij vende dorpen. Ik geloof, dat „Klein Amerika" in het vervolg niet meer zo'n eenzame streek zal zyn." Byrd sprak als zijn overtuiging uit, dat bij de expedities ter gelegenheid van het internationale geofysische jaar door Russische en Amerikaanse geleerden inderdaad zal worden sa mengewerkt. De Russen zullen een basis vestigen op Knoxland, onge veer tegenover de zuidelijke punt van Afrika, een andere bij de geomagne- tische Zuidpool, op verscheidene hon derden kilometers van de geografi sche Zuidpool en in het centrum van het nog niet in kaart gbrachte ge bied. TOE wordt weer Geen rassenscheiding in treinen De regeringscommissie voor ham del tussen de Amerikaanse staten heeft Vrijdag bepaald, dat Ameri kanen die van de ene staat naar de andere reizen niet onderworpen mo gen worden aan bepalingen voor ras senscheiding in treinen of autobus sen. Ook scheiding in wachtkamers is volgens de commissie onrechtmatig. We mogen ons dan tot heden in Nederland nog steeds lopen verheugen over de late aankomst van koning ivinter, deze ijskoude heerser is ook al heeft hij ergens kennelijkxiponthoud echt niet van plan het erbij te laten. En om dat die overmoedige Nederlanders te bewijzen, bevalrhij de lieden van zijn departement voor sneeuwval en andere neerslag in de nacht van Donderdag 24 op Vrijdag 25 November een klein stukje Neder land in de buurt van Heerlen met de eerste sneeuw van i*'t seizoen te bededen. Dat d*t lukte, toont deze foto, waarop een paard in zijn bepoedersuikerde domein over de voorbije zomer staat te mijmeren. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond- Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND. Veranderlijke bewolking met verspreide opklaringen en later plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust mo gelijk harde of stormachtige Westelijke wind. Tamelijk zacht 27 Nov. zon op 8.20, onder 16.38 u; maan op 14.58, onder 5.24. Het weer in Europa De weerrapporteni van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. Gisteravond begon zachtere lucht van de Noordzee met Noordwestelij ke winden ons land binnen te stro men. Daarbij viel plaatselijk wat re gen of natte sneeuw. Voordat de wolken en de neerslagzöne tot het Zuidoosten van het land waren door gedrongen, kwam daar nog lichte vorst voor. In Oost-Frankrijk en Zuid-Duitsland vroor het plaatselijk 10 graden. In de loop van de nacht en ochtend drong zachtere lucht ge leidelijk verder ons land binnen. De ze zachte luchtstroming werd ver oorzaakt door een samengesteld de pressiesysteem, waarvan de hoofd kern tussen IJsland en Noorwegen ligt. Aan de Westzijde van deze de pressie ontstaat een krachtige Noor delijke luchtstroming, die koud? lucht in de richting van het Noord zeegebied transporteert. Ons land zal morgen nog vrijwel de gehele dag in vrij zachte lucht blijven. Er zal echter veel wind zijn en er is kans op enkele buien. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT I BERLIJN j MüNCHEN ZüRICH I GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME geheel bew. 5 onbewolkt 6 onbewolkt 1 zwaar bew. 3 ■geheelbew. 6 regen 3 mist 2 nevel 4 niet ontvangen onbewolkt 3 zwaar bew. 4 sneeuw 2 zwaar bew. 9 nevel 10 licht bew. 2 onbewolkt 4 onbewolkt 4 onbewolkt 9 onbewolkt 2 Korreltje 'n Kleine keuken kan een grote reputatie hebben.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1