Het lot van de klap der Leiderdorpse brug op Zondagen in handen van B. en W Zal VVV de wedloop om de leiding in Hoofdklasse A van Sparta winnen? „Onderbetaalde'' amateursport lijdt aan ernstige bloedarmoede Ruimt de KNVB het veld voor damesvoetbal? ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 3 Belangrijke wedstrijden bij de amateurs van LFC, Docos en SJC Na elf wedstrijden in de Hoofdklasse A blijft de spanning nog onafgebroken voortbestaan. Het duidelijkst bewijs daarvan is wel. dat het verschil tussen de leiders Sparta en VW met nummer 13 op de ranglijst nog steeds slechts zes punten bedraagt, een aantal, dat zo no dig in enkele weken teniet zou kunnen worden gedaan. Dat dit niet geschiedt, komt slechts ten dele daardoor, dat de leiders hun positie niet zonder strijd hebben verkregen, ten dele ook, omdat de dertien clubs van bovenaan telkens ook tegen elkander uitkomen waardoor het verschil altijd enigermate blijft be staan. Hoe het evenwel zij, morgen staat weer een interessant programma te ver werken, waarbij we allereerst zien naar StormvogelsSparta en EBOHVVV. De Rotterdammers hebben het daarbij vrij zeker moeilijker dan de Venlonaren, want de Stormvogels brachten het afge lopen Zondag tegen Eindhoven „uit" tot een verdienstelijk gelijk spel, zodat het ons niets zou verwonderen, dat er mor genavond weer een andere leider aan de kop gaat. Of dat WV zal zijn, is ook al moeilijk te zeggen, al geven we EBOH tegen de Limburgers niet veel kans, doch het verschil van de twee leiders met Fortuna bedraagt slechts één punt, met DOS slechts twee, maar deze Utrechte naren hebben in het gunstigste geval toch nog geen kans om aan de kop te komen. In Hoofdklasse B is de situatie enigs zins anders, omdat Elinkwijk erin ge slaagd is drie punten op Rapid en Wil lem II uit te lopen. Daarom vooral is de strijd, die morgen in Utrecht tussen de leiders en het concurrerende Willem II wordt gespeeld, van het hoogste belang. Slagen de Utrechtenaren erin ook deze moeilijke klip te omzeilen, dan behouden ze hun voorsprong zeker, zelfs al wint Rapid van De Volewijckers, hetgeen zeer waarschijnlijk toch wel het geval is. In de le klasse A der semi-profs speelt RCH morgen niet, maar de Haarlem mers behouden de leiding door hun voor sprong van drie punten op DWS, VSV, RBC en Go Ahead. Anders staat het in de le klasse B, waar Wageningen niet speelt, terwijl de concurrenten Hermes DVS en Leeuwar den, die evenveel punten hebben, door een overwinning aan de kop kunnen ko men. Dat zal voor Hermes DVS tegen Helmond evenwel nog niet meevallen, maar Leeuwarden tegen ONA in Gouda heeft wel een kans. Dat Wilhelmina in de le klasse C de^ leiding zal behouden is vrijwel zeker,* want we geven DHC tegen de Bossena- ren geen kans, maar ook Volendam wint vrij zeker van Oldenzaal, zodat beide leiders in punten verlies nog gelijk zul len blijven. KFC blijft goede derde door een overwinningskans op TOP in Oss. Als Hilversum erin slaagt van het bezoe kende Helmondia te winnen, dan komen de Gooibewoners weer wat meer in de bewoonde wereld. Tubantia krijgt in Almelo bezoek van haar naaste concur rent Dosko, hetgeen een verwisseling op de ranglijst mogelijk maakt, terwijl For tuna een zware wedstrijd krijgt in Zaan dam tegen ZFC. Hiervan kan mogelijk Leids UVS profiteren, aangenomen al thans. dat de Blauwwitters erin slagen van het thans als hekkesluiter fungeren de Zwartemeer te winnen. Gelukt dit niet. dan ziet het er voor de Leidfpaars bedroevend uit. Voor interessante wedstrijden behoeft men echter alleen niet naar de semi- profs te gaan. Slechts één blik op het amateurprogramma, zelfs bij de lagere klassen, laat zulks overduidelijk zien. In de 2e klasse A b.v. is het vooral de wedstrijd HVVLFC, die de aandacht trekt. Beide clubs zijn met HBS de con- Motersport Stakingsincident en rennen van de baan De sportcommissle van de internatio nale motorrijders federatie heeft in een speciale zitting in hoogste instantie uit spraak gedaart in de zaak tegen de ren ners die tijdens de Grote Prijs van Ne derland te Assen met staking gedreigd hadden indien de startgelden niet met ongeveer 20 pond verhoogd werden. Veertien renners werden gestraft met een schorsing van zes maanden, ingaande 1 Januari 1956. Het zijn Geoff Duke, wereldkampioen in de 500 cc klasse, R. Armstrong, J. Ahearn, R. N. Brown, K. Campbell. P. A. Davy, E. R. Fitton, P. Health, J. G. Hempleman, E. Houseley, R. T. Matthews. G. A. Murphy, T. Mc Alpine en C. B. Stormont. Voorts werden drie Italiaanse renners, t.w. G. Colzago, U. Masetti en A. Milani, die evenals Duke tot de Gilera-ploeg behoren, voor vier maanden geschorst, eveneens in gaande 1 Januari a.s. currenten voor de eerste plaats en we zijn daarom zeer benieuwd wat de Leidse Kanaries tegen de Grote Haagse zullen presteren. Zij treffen het waarschijnlijk niet, dat Lugdunum pas van HVV ge wonnen heeft, aangezien de Hagenaars nu dus wel extra op hun tellen zullen passen. HBS, dat Zondag van VUC verloog kan mogelijk uit de wedstrijd van de concurrenten garen spinnen, wanneer zij zelf van hekkesluiter Wilhelmus weet te winnen, hetgeen ons geen onmogelijke taak lijkt. Lugdunum kan zich weer wat naar boven werken, indien gespeeld wordt als tegen HVV, zodat de groenwit- ten dan van HOV moeten winnen, Lug dunum komt bij deze wedstrijd als volgt uit: Planjer; J. Teeuwen, Wolters; Van Pijlen, Hoekstra, Van Egmond; H. Teeu wen, Filippo. Verhoeven, De Roo, Mizee. RKAVV zal ook tegen VUC een harde dobber hebben, doch misschien geeft voordeel van eigen terrein hier de door slag, terwijl Wassenaar al evenzeer voor een lastige opgave staat tegen VFC in Vlaardingen. In de 3e klasse B nog steeds strijd tus sen RVC, VVVP en Roodenburg om de leiding, waarin de wedstrijden van mor gen waarschijnlijk weinig verandering zulen brengen, want we achten alle drie clubs in staat te winnen in hUn uitwed strijden. resp. tegen GDA, Lenig en Snel en TYBB. Verrassingen zijn evenwel niet uitgesloten. Verder menen we, dat VVSB eindelijk weer een kansje heeft op een overwinning, nu de Bavoclub be zoek krijgt van hekkesluiter Alphen. In de 3e klasse C blijft de situatie aan de kop onveranderd, aangezien VOC en Dindua met twee wedstrijden meer ge speeld rust hebben. Alphia kan zich weer enigszins herstellen door een zege op DHZ. In de strijd om de leiding van de 4e klasse A behoudt Lisse nog steeds de beste kansen. De Lissenaren hebben op hret ogenblik nog slechts twee verlies- punten tegen SJC ieder vijf. Wanneer Lisse morgen tegen Teylingen voet bij stuk houdt waarop veel kans is, gezien de Sassenheimers totaal uit vorm schijnen te zUn blijven zij met de goede voorsprong leiden, on geacht de uitslag van de strijd Docos— SJC. Verliest Docos deze belangrijke wedstrijd, dan is zij voorlopig wel zo goed als zeker uitgeschakeld van een der eerste plaatsen, maar dan blijft de Jeroensclub Lisse zo goed mogelijk vol gen. ASC zal het tegen Tonegido in Voorburg ook niet gemakkelijk hebben, zodat de Leidenaars al blij mogen zijn met een gelijk spel. ASC komt daarbij als volgt uit: J. Spoor; A. Wolterink, R. Teegelaar; Th. v. Daalen, F. v. Daalen, Th. de Goey; G. v. d. Spek, I. Lolkes de Beer, G. Spiering, H. Vreeken, W. v. Dorp. Warmunda, dat zo af en toe aar dig uit de hoek komt, geven we ook te gen Meerburg nog een kans, terwijl de strijd tussen DSO en Rouwkoop de be- sllsing zal brengen welke van deze twee clubs voorlopig de laatste plaats zal blij ven bezetten. Tenslotte gaat in de 4e klasse E de strijd tussen Unio en Boskoop om de vraag, of Boskoop hier het eerste verlies j zal boeken. Unio is nl. de ernstigste con current voor de Boskopers. Deze club heeft drie verliespunten. Boskoop is nog geen punt kwijt. Verliest Unio, dan gaat Boskoop bijna regelmatig op het kam- pioenschap af. OVERZICHT LVB Alphense Boys mag zich morgen ge lukkig prijzen als de club van Altior een puntje los kan krijgen. De kampioens- candidaten uit Langeraar zullen zich in Alpilen echter heftig te weer stellen. Fo- reholte en Rijpwetering zitten allebei in de kopgroep; deze wedstrijd zal waar schijnlijk uit maken wie met Altior sa men voorlopig om de leiding mag gaan trekken. SVLV komt tegen VTL uit en LDWS moet de strijd tegen VNA opne men. St. Bernardus en Oranje Groen komen in Hazerswoude tegen elkaar uit, beide clubs hebben getoond tot verras singen in staat te zijn. In de tweede klasse A krijgt Stompw. Boys morgen een zware taak om SJZ te bevechten. VNL, dat verleden week te gen de koploper goed voor de dag kwam komt uit tegen de andere kampioens- candidaat MMO. Unitas en Morskwartier zullen elkaar een plaats in de midden groep gaan betwisten en Weter. Boys zal tegen VVOA moeten laten zien, Geen subsidie voot Meerburg-padvinders Docos en ASC wat de club waard is. Hoofdklassekampioenschap Biljarten De Kleine leverde krachtprestatie Het is niet te .verwonderen, dat de tri bunes in de Eindhovense biljarlvesie steeds maar zo leeg blijven, want het spelpeil in dit kampioenschap van Ne derland kan men tot nu toe slechts met „bedroevend" kwalificeren. En de poging van de Kon. Ned. Biljartbond om in de Brabantse lichtstad meer leden tot zich te trekken voorzitter Eeuwijk spreekt in zijn voorwoord in het programma de hoop uit, dat vele biljartminnende Eind- hovenaren, die thans nog slechts locaal zijn georganiseerd, door dit tournooi in massa tot de vanen van de KNBB ge voerd zullen worden lUkt ons ge doemd te mislukken. Om tot het spelpeil terug te keren: zou de Egyptenaar Soussa, de „uitvin der" van het kader 71/2 in Eindhoven aanwezig zijn, hij zou zich waarschijnlijk overladen met zelfverwijten. Een kwestie geld. Onze topspelers van enkele jaren her hebben duidelijk aan kracht ingeboet en de jongeren komen ook niet tot grootse prestaties. Het lijkt gewenst, dat de KNBB aan dit punt de nodige aandacht gaat besteden, willen wij internationaal niet te ver achter raken. Het -is allang geen geheim meer, dat onder de deelnemers aan de nationale kampioenschappen ontevredenheid heerst over de huns inziens te lage vergoeding, die zij als amateurs ontvangen. Er zijn spelers, die van de dagvergoeding van 8.50 voor volledig verblijf af willen en er tevreden mee zouden zijn, als zij voor het spelen van demonstraties een be paalde som geld in ontvangst mochten nemen. In de derde ronde hebben de kam pioen Van Oosterhout en Piet van de Pol zich ongeslagen aan de kop van het veld kunnen handhaven. Van Oosterhout won gemakkelijk van. Jacobs,-nadat hij aanvankelijk een kleine achterstand had opgelopen (10489 in 10 beurten), met series xan 45, 45 en 40. waartegenover Jacobs niets meer kon stellen, bereikte Van Oosterhout in zijn 22ste beurt het eerst de 300. Van de Pol had het tegen Metz heel wat moeilijker en hij mag van geluk spreken, dat de Hagenaar na de 26ste beurt een inzinking kreeg die hij niet meer te boven kwam. Met een uiterste inspanning kon Van de Pol een schijn baar verloren party toen nog in winst omzetten. Maar een gemiddelde van 9.09 is hem onwaardig. De hoogste serie Kees de Ruyter, die als toeschouwer de wedstrijden bijwoond, had Vrijdagoch tend, toen De Kleine vertelde, dat bij hem het biljarten op de tweede plaats komt na zijn zaak, gezegd: „Dan zul je nooit wat bereiken". Waarschijnlijk heeft deze opmerking en het feit, dat hij door zijn verliespartij tegen Teegelaar vrijwel uitgeschakeld werd voor de titel, waardoor hij onbe vangen naar de tafel stapte, de Zwolle naar tot grote daden gcinspireerd. In zijn partij tegen Metz voor de vierde ronde slaagde De Kleine erin als eerste ln dit tournooi de grens van 100 te passeren. Het was te betreuren, dat de serie na 125 afbrak op een eenvoudige eenbandstoot in de hoek, want de reeks was prachtig van opzet en afwerk'ng en het daverende applaus bij 100 had De Kleine ruim schoots verdiend. Het spreekt vanzelf, dat Metz na dit geweld de vlag moest strijken omdat zijn achterstand te groot was geworden. Toen De Kleine in de 13e beurt de 300 vol maakte met het tot nog toe hoogste par tijgemiddelde van 23.07 had de Hagenaar 109 punten verzameld. Op de andere tafel verpletterde de plaatselijke favoriet Scholte de uit vorm zijnde Amsterdammer Jacobs (300126). Geinspireerd door het voorbeeld van De Kleine heeft ook Cees van Oosterhout zich in de vierde ronde hersteld. Hij overspeelde Jan Sweering (30048) in elf beurten en boekte dus een gemiddel de van 27.27. waarmee hij De Kleine voorbij streefde. Van de Pol overwon zonder moeite de falende Teegelaar en hij liet enige malen zijn voormalige grootmeesterschap schitteren onder meer in een serie van 80. Hij en Van Oosterhout behouden de leiding met twee punten voorsprong op Scholte. Na de vierde ronde luidt de stand: In de gisteravond te Leiderdorp ge houden raadsvergadering onder voor zitterschap van burgemeester K. v. Biepeningen, is door de onverwachte verklaring van de heer De Graaf, die zeide het voorstel van de heren Schoppen en Kuilenburg in de kwes tie van de Leiderdorpse brug te zul len steunen, de bevoegdheid voor het nemen van een beslissing inzake het openstellen van de brug in handen van B. en W. gelegd. Zoals bekend is in de vorige raadszitting door het sta ken der stemmen geen beslissing ge vallen. Het was de heer De Graaf die des tijds afwezig was en nu, bij het op nieuw in behandeling komen van het voorstel weliswaar verklaarde dat hij voor het openstellen van de brug voor het „Kasteel Staverden" geen enkele noodzakelijkheid aanwezig achtte. Niettemin verklaarde hij voor het voorstel te zullen stemmen, omdat hij overtuigd was, dat B. en W. slechts in uiterste noodzaak van de bestaande regeling zouden afwijken en hij het volste vertrouwen heeft in het college. Door deze verklaring was het pleit reeds beslecht en de heer 1. Van Ooslerhout 8 92 16.90 2. Van de Pol 8 80 12.76 3. Scholte 6 92 12.38 4. De Kleine 4 125 11.98 5. Teegelaar 4 55 10.03 6. Metz 2 98 11.02 7. Sweering 2 75 8.05 8. Jacobs 0 77 8.80 Het bestuur van de Nederlandse Da mes Voetbalbond deelt ons mede, dat het tot zijn genoegen de KNVB bereid heeft gevonden overleg te plegen over het ver bod van de KNVB aan de clubs, velden ter beschikking te stellen voor dames- wedstrijden. Dezer dagen zal in het bondsbureau van de KNVB te Den Haag een bespre king worden gehouden. WIELRENNEN Swift-Combinatie Zondag worden de volgende trainingsrltten gereden: A- en B-klasse 50 km., C-klasse 40 km.; D- klasse 25 km. Vertrek 10 uur. Evenals verleden jaar hebben De Bata ven ook gedurende dit winterseizoen een 3-tal onderlinge veldlopen georgani seerd. De eerste daarvan, een koppelwedstryd wordt morgen gehouden iu De Leidse Hout. De wedstrijd begint om 12 uur precies. De deelnemers!sters) zorgen er voor tijdig op de sintelbaan aanwezig te zijn. TAFELTENNIS Treffers Aangezien hedenavond de Pancratiuszaal niet beschikbaar is. wor den alle vastgestelde thuiswedstrijden gewijzigd in uitwedstrijden. Hierdoor gaat Treffers 1 thans de laatste wedstrijd der eerste helft van de competitie in Den Haag spelen tegen het niet te onder schatten Batswingers. Treffers komt hierbij in een gewijzigde opstelling uit, en hopelijk heeft dit team met Wout Heemskerk, Wil en Jan v. d. Zwet thans meer succes. Het 2e herenteam gaat op bezoek by USV 2 Steeds Vooruit De uitslagen van de afgelopen week waren niet ongunstig voor de Warmondse vereniging. Het le herenteam bleef ook nu weer ongeslagen want er werd tegen Docos gelijk ge speeld 55 dus. Ook het 2e herentam boekte 2 winstpunten door RTC 3 op eigen grond met 91 te verslaan. St Vooruit 3 kon deze week niet tot win6t komen, en moest met 100 de vlag strijken tegen RTC 2. Het 2e damesteam trok naar Roelofarendsveen om daar de dames van Sparkler 1 te ontmoeten en wonnen met 91 en zijn na 5 wedstrij den nog ongeslagen. Volgende week zijn er geen wedstrij den. De Maandag- en Woensdagavond zal door St. Vooruit benut worden voor het afmaken der 10-kamp dames en he ren. Aanvang 8 uur. DAMMEN Door in de finale van C. B. Jansens te winnen heeft Heemskerk weer voor een jaar beslag gelegd op deze beker. Janssens meende op een gegeven moment door dam te nemen, voordeel te verkrij gen. Dit liep echter in zijn nadeel uit en kort hierna moest hij capituleren. Schoppen zeide dan ook, dat hij na de woorden van de heer De Graaf niets meer aan zijn voorstel wenste toe tè voegen. Wel probeerden de te genstanders de zaak te redden en de heren Snel. Moraal en Los voerden een vurig betoog, dat, waar elf men sen een eed hadden afgelegd voor het nemen van een dergelijk besluit, het huns inziens niet aanging dit in handen van drie mensen te leggen. Toen tenslotte het voorstel in stem ming kwam werd het met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stem den de A.R.-fractie, bestaande uit de heren Snel, Los, Moraal en v. d. Stoel, benevens de heer v. Winkel C.H. Vóór sternen de heren Muilen- berg en Broxterman K.V.P., Boon en Nievaart P.v.d.A. en de heer de Graaf C.H. Geen subsidie voor. padvinders Meerburg. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het oudercomité van de parochie Meerburg om een éénmalige subsdie als bijdrage in de kosten van de bouw van een onderkomen voor de Padvinders aan de H. Rijndijk. B. en W. stonden er afwijzend tegen over, omdat een dergelijk gebouw reeds, met steun van de gemeente, in Leiderdorp wordt gebouwd. De heren Broxterman en Kuilenburg maken bezwaar tegen detze afwij zing en zeggen dat veel Leiderdorpse Eadvinders er bij aangesloten zijn en et jeugdwerk tegenwoordig zeer be langrijk is. De voorz. zegt m de eer ste plaats dat hij dit niet doet om een confessionele groep af te wijzen, maar is van oordeel, dat de vereni ging niet in Leiderdorp is gevestigd en er daarom afwijzend tegenover staat. Zelfs als, zoals de heer Brox terman voorstelde, het gebouw e.v. in Leiderdorp zou staan, ziet de voorz. nog de vereniging als een van de overzijde omdat daar de parochie is gevestigd. Nadat de heer Broxter man nogmaals pleit voor toezegging en daarbij steun ondervindt van de heren Schoppen en Nievaart laten deze laatste als het op stemming komt hem in de steek en is slechts de K.V.P.-fractie die tegen het advies van B. en W. stemmen (29). Voorts werd medegedeeld dat Ged. St. geen bezwaar hebben tegen toe kenning van een schadeloosstelling aan de heer Deri Hollander voor vroegtijdige beëindiging van een pachtovereenkomst, waardoor het mogelijk is een plan te maken voor het doortrekken van de M. P. Splin terlaan naar de Van der Valk Bou- manweg. Tevens is de Heide Mij ver zocht een plan te ontwerpen voor een speelweide in het Zijlkwartier. Sportstichting verdwijnt, Culturele raad verschijnt. De toenemende aanvragen om sub sidie van diverse verenigingen en het NEDERLANDSE ZWEMSTER NAAR LONDEN. De Robbenzwemsters Mary Kok, Atie Voorbij, Lenie de Nijg en de R.D. zwemsters Jopie van Alphen en Doortje de Leeuw zullen voor Neder land uitkomen tijdens de internatio nale zwemwedstrijden welke op 9 en 10 December in Londen worden ge houden. Een zesde zwemster (vrije slag) zal nog nader worden aangewezen. BRIDGE Hoofdklasse: Team Schilthuizen w.v.t. Schoonlingen met 10 pnt.; team Eps- kamp w.t.t. Jansen met 20 pnt.; team Tjalkens w.t.v. Oudshoorn met 4 pnt. Eerste klas; Team Kleefstra w.v.t. Nleuwland met 28 pnt.; team J. Raar w.v.t. Ammerlaan met 39 pnt.; team Horree w.v.t. Caro met 6 pnt.; team Bosscha gelijk met team M. Raar. Tweede klas: Team Westerman w.v.t. Jasper met 29 pnt.; team Grommé w.v.t. Adama met 38 pnt.; team Versteeg w.v.t. v. Gelderen met 23 pnt. Bedryfscompetitic De uitslagen van de gespeelde wedstrijden voor de be- drijfs-bridge-competitie zijn: Coöp. Voor uit 1Coöp. Vooruit 2 11197; Amico SCL 2 106—131. RECHTZAKEN TE VEEL PACHT. Een boerin uit Zevenhoven was voor de Haagse Economische Politie- rchter gedagvaard, omdat zij haar weiland opengesteld had voor het vee van anderen, zonder goedkeuring van de grondkamer. Zij bedong en ontving hiervoor een bedrag dat veel hoger was dan het toegestane ta rief. De officier van justitie achtte over treding van het pachtbesluit bewezen en hij verweet verdachte dat ze te veel voor het weiden van het vee heeft berekend. Hij eiste 675,boe te of 68 dagen, waarvan 625 of 63 dagen voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar en de bijzondere voor waarde dat zij aan één der gedu peerde pachters 575 gulden, het te veel gerekende pachtgeld, binnen een maand zal terugbetalen. De andere pachter had f 340,te veel moeten betalen. Ook in dit ge val constateerde de Officier 'n voort gezette overtreding. Hij eiste 500, boete of 50 dagen, waarvan ƒ450,— voorwaardelijke met een proeftijd van 2 jaar en de bijzondere voor waarde dat verdachte binnen een Mr. Moto door J. P. MARQUAND 5) Toen zijn bediende vertrokken was, nam hij de vertaling van Euripides' „Medea" op. Hij was gevorderd tot Medea's eerste toespraak tot de vrou wen van Corinthe De verbittering en toorn dezer vrouw en Euripides' ken nis van de diepten de vrouwelijke ziel vervulden hem met onwillekeu rige bewondering. Er lag een al gemene tragiek in Medea's verbit tering. Hij zelf was uitverkoren om af te rekenen met een verbitterde en vermoedelijk gewetenloze vrouw, die uit wraak misbruik maakte van de familienaam. Wilson zuchtte en sloeg het boek dicht. Het was nog vroeg en hij had geen lust tot lezen. Hij liet zijn be diende een taxi bestellen en droeg de chauffeur op, hem naar Joe's kroeg te brengen. Voor hij naar bed ging, wilde hij meer te weten komen over Hitchings Plantation en hij wist, dat Joe Stanley hem vermoedelijk zou kunnen inlichten. Joe's café lag in de Franse con cessie, aan een drukke straat van cabarets en eethuizen. Beneden was een bar, met tafeltjes en muziek. Bo ven waren speelzalen. Joe Stanley zelf stond bij de bar en Wilson vroeg zich voor de zoveelste maal af, wat Joe Stanley ertoe gebracht had, zijn laatste dagen in Shanghai te slijten. Dat was een verhaal, dat de heer Stanley niet vertelde. Stanley nam de sigaar uit zijn mondhoek en knikte Wilson vrien delijk toe. „Gaat u boven spelen?" „Neen, dank je", zei Wilson, „van avond niet". Wilson zette zich aan een tafeltje dichtbij het buffet. „Ik blijf alleen maar even een glas bier drinken", zei hij luid, om zich ver staanbaar te maken boven het lawaai van de andere gasten. „Mag ik u ook iets aanbieden, mijnheer Stanley?" Stanley zette zich by hem en trok zijn gele vest af. „U weet, dat ik nooit drink", zei hy. „Maar ik wilde, dat u vanavond niet hier beneden bleef zitten. Er zijn zo veel ruwe kerels hier". „Ik blijf maar even. Hebt u ooit ge hoord van Hitchings Plantation op Honoloeloe, mr. Stanley?" „Jawel, zoon", zei Stanley. ,ik heb er van gehoord. Waarom vraag je dat?" „Vanwege de naam", zei Wilson, „het interesseerde me. Anders niet". „Grappig", zei Stanley. „Vanmid dag was er nog iemand hier, die er over sorak. Daarom vraag je er zeker naar?" „Hoezo?" „Een Rus, een zekere Sergi, had het er vanmiddag ook over. aegt je dat iets, zoon? Hij was hier met een Chinees zakenman, een zékere-|Chang Lo Shih. Ik heb gehoord, dat.«r daar hoog spel gesneeld wordt Er*ds een croupier, die Pierre heet raSar dat zul je wel weten, niet zoon?" Wilson dronk langzaam zijn bier en dacht na, maar kon zich Stanley's houding niet verklaren. Deze veron derstelde een zekere kennis, die hem ontbrak. „Waarom denk je, dat ik 't weet?", vroeg Wilson. „Ik ben nog nooit in Honoloeloe geweest". „Neen?", zei Stanley. „Maar je naam is toch Hitchings, nietwaar? Ik weet niet, waarop u aanstuurt, mijn heer Hitchings, maar ik laat me er nis van de diepten der vrouwelijke Sergi". Hij duidde op een man met een wasbleek gezicht, die alleen aan een tafeltje in zijn lege glas zat te staren. „U kent Sergi wel, mijnheer Hitchings?" „Neen. Ik kwam hier om je een gewone vraag te doen en ik begrijp niets van je aanduidingen". „Niet?", herhaalde Stanley. „Luis ter, zoon, het is al laat en het wordt tijd, dat je in bed ligt. Als je iets van Hitchings Plantation wilt weten, vraag het dan mijnheer Chang en niet mij. Ik heb hiermede niets te maken. Snap je, zoon?" „Neen", zei Wilson geduldig, „maar ik vermoed, dat je het me toch niet zult uitleggen". „Dat zeg ik je juist, zoon. Je kunt gerust gaan slapen en behoeft je over mij geen zorgen te maken. Die Jap was nog geen uur geleden hier om naar Hitchings Plantation te vragen". „Welke Jap", vroeg Wilson. „Dat weet je wel, zoon", zei Stanley mild. „De vent heet Moto en hij heeft geen woord uit me gekregen. Het is in orde, zoon; je kunt er gerust op zijn, Ik houd mijn mond, snap je? Goeden avond". „Goeden avond", zei Wilson en ver trok. Hy begreep niets van Stanley's houding noch van het gehele gesprek; I doch één ding had hem er van weer houden, verder te vragen. Er was maar één ding, dat hij begreep mr. Moto was heel druk geweest en hij wist niet waarom. Hij besloot erover te zwijgen, tot hij de reden gevonden had. Eén ding was wel duidelijk. Om een hem nog duistere reden achtte Stanley hem volkomen op de hoogte van een situatie, waar hij vanavond voor het eerst van gehoord had. Oom William had alweer gelijk gekregen. Er was iets aan de hand in Honoloe loe. Hy wist het nu zeker HOOFDSTUK UI. Zijn eerste daad de morgen, dat hij in Honoloeloe landde, was een bezoek te brengen aan Joseph Wilkie, de filiaalchef van de firma Gebr. Hit chings. In het wit gekleed als een oud- gast, doch nieuwsgierig om zich heen kijkend, want dit was zijn eerste be- ontbreken van een zuiver exploitatie beeld van de gemeentelijke sportvel den, waarvan het onderhoud werd verricht door de dienst van gemeen tewerken, is aanleiding geweest om de vraag onder het oog te zien, op welke wijze de gemeentelijke be moeiingen met sportverenigingen, in het bijzonder en de ontwikkeling van het culturele leven in de gemeente het best zouden kunnen worden ge regeld. Daartoe hadden B. en W. zich gedacht een college bestaande uit vertegenwoordigers van diverse ver enigingen enz. Dit college zou dan de toneel-, muziek-, zang. en buurtver- enizinzen enz. Dit college zou dan de naam krygen van Culturele Raad voor de gemeente Leiderdorp. De taak zal z{jn advies uit te brengen aan B. en W. en ook aan de raad. Aanvankelijk opperen meerdere raadsleden verschillende bezwaren die zij menen te kunnen ontdekken in de structuur van de Culturele raad, maar het gelukt de voorz. deze uit de weg te ruimen. Door deze raad, al dus de voorz., is het mogelijk een be ter inzicht te krijgen wat betreft de verenigingen en mogelijk hen tot meer zelfwerkzaamheid te brengen. De heer Broxterman informeert naar een op de lijst voorkomende ver eniging die de naam draagt van Schoolsportdagen-organisatie. Als blijkt dat deze vereniging in het le ven wordt geroepen om de jeugd in de vacantie met sport bezig te hou den vraagt de heer Broxterman of dit niet de taak is van het comité Vacan- tiebezigheid, waarvoor vorig jaar door het R.K. Comité tevergeefs sub sidie werd aangevraagd. Nu zou dit voor Leiderdorp wel gebeuren. De voorzitter antwoordde dat dit niet hetzelfde was, maar gaf toch toe dat alleen in de vacantie deze vereniging recht van bestaan had waarvan de heer Broxterman goede nota nam. Z.h.st. werd tenslotte besloten tot stichting van de Culturele raad. Eveneens de verdere agendapunten, waarbij nog werd besproken de on- bewoonbaarverklaring van 2 wonin gen aan het Jaagpad n.l. de nrs. 50 en 51 die ingevolge het besluit bin nen 6 maanden moeten worden ont ruimd. Daarin wordt voorzien zodat het besluit onmiddellijk in werking kan treden. Aandacht had ook de wijziging van de bouwverordening welke inhoudt dat b.v. etage-, flat- en galeryko- ningen in het vervolg zullen moeten zijn voorzien van een onderbouw die aan de bewoners een schuilplaats biedt en aan verschillende eisen moet voldoen. Dit naar aanleiding van het Besluit schuilplaatsen bij bouw wo ningen voorkomende in de Woning wet en 7 Juli j.l. in werking is ge treden. Tenslotte .werd de heer J. J. v. Vliet, thans opzichter-tekenaar, be noemd tot technisch ambtenaar. maand aan J. v. d. S. het te veel ge rekende bedrag van ƒ340,— terugbe taalt. De Economische Politierechter vonniste conform de eis. zoek aan het eiland, liep hij langzaam de brede straat door. Van het schip af gezien, deed het landschap aan een toneeldecor den ken. De passaatwind deed de cocos- palmen wuiven en de kade was schil derachtig en kraakzindelijk. De kantoren der firma Hitchings bevonden zich in een nieuw, geel be pleisterd gebouw en de kamer van dc directeur was comfortabel. De inrich ting had voor Wilson Hitchings iets huiselijks, dat hem geruststelde; doch dit gevoel verliet hem by het zien van de man, die hem opwachtte. Zijn oom had hem gezegd, Wilkie in de gaten te houden en dat deed hij, maar reeds op de eerste blik bleek mr. Wil kie geheel anders dan hij zich had voorgesteld. „Goeden morgen, mijnheer", zei Wilson. „Mijn oom zei, dat het niet nodig was, u mijn komst telegrafisch mede te delen". Wilkie was een magere, grijsharige man, in witte tropen kleding. Zijn ge laat was gebronsd, zijn ogen waren bruin. Zijn kleding verried, dat hij gewend was veel zorg aan zijn uiter lijk te besteden. Hij was enigszins druk in zijn manier van doen, de wat dorpse drukte van een man die zich voelt. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 15