DE SÏENEN dlig&waag. u met melk meer mans DZIZ"Z Jicdië waagt de aandaefd meen. MODIEUS wind in weer en Grote viering om de vijf jaar Friese tweeling van 90 jaar Autopaspoorten voor Europa Uit de keuken ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COUKA^T VIERDE BLAD - PAGINA 1 De bevrijdingsdag De Tweede Kamer heeft de begro ting: van Algemene Zaken behan deld. Dr. Drees heeft op vragen van de heren Scheps (Arb.) en Koersen (KVP), medegedeeld, dat de rege ring van mening is, dat de viering van de vijfde Mei als Nationale Feestdag dit jaar met grote belang stelling en medeleven door de bevol king is gevierd, doch dat zij overi gens niet elk jaar een zodanig grote viering van deze dag aanbeveelt en bij voorkeur dit om de vijf jaar zou willen doen geschieden. Toch wil de regering haar medewerking verle nen om elk jaar een waardige viering van deze dag mogelijk te maken. De minister-president heeft reeds met een nationaal comité tot viering van de vijfde Mei besprekingen ge voerd, Dit comité is bereid schrifte lijk haar denkbeelden voor de vie ring in het volgende jaar kenbaar te maken. De Stichting van de arbeid heeft geadviseerd om de vijfde Mei niet als een vrije dag op te leggen. Volgend jaar valt de vijfde Mei op een Zaterdag en is er dus in elk ge val een vrije middag. Dr. Drees wees er op dat. in 1956 de herdenking van de gevallenen op vier Mei een bijzonder karakter zal krijgen, omdat men hoopt, dat het Huldiging voor 50 plankenjaren Ere-bargers van Amsterdam Aaf en Herman Bouber, het tone- iistenechtpaar, dat gisteravond in theater Carré te Amsterdam zijn hul- digingstournée door Nederland is be gonnen ter gelegenheid van het gou den toneel jubileum en van hun 70ste verjaardag, zijn ere-burgers van de stad Amsterdam geworden. Na afloop van de opvoering van het door Herman Bouiber geschreven to neelstuk „Zeemansvrouwen", waarin Herman de rol van „dronke, Lode- wijk" en Aaf die van „manke Mien" hebben vertolkt, bood de wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos het echtpaar, dat op de meest letter lijke wijze op het toneel in de bloe metjes was gezet, de zilveren penning van de stad aan, omdat zoals mr. De Roos zei: „Amsterdam nooit zal. ver geten, wat dit echtpaar aan de hoofd stad heeft gegeven in de stukken met een lach en een traan, een brok Am sterdams leven". TREIN DOODDE MAN Op de onbewaakte overweg in het baanvak Heilo—Castricum is gister middag om kwart voor twee door de trein, die om 13.32 uit Alkmaar ver trok, een man aangereden en op slag gedood De verongelukte is een 35- jarige patiënt uit de psychiatrische in richting „St. Willibrord" te Heilo. De trein ondervond elf minuten Vertraging. DUIVENEXPERT OVERLEDEN. De heer C. A. M. Spruyt, een dui- venexpert van internationale bekend heid, is op 66-jarige leeftijd te Delft Overleden. De heer Spruyt had een verzame ling van 2.000 duiven en wist met deze geselecteerde collectie in de loop der jaren 30.000 bekers en andere onderscheidingen te winnen op ten toonstellingen in binnen- en buiten land. nationale monument ter herdenking van de gevallenen te Amsterdam de finitief gereed zal zijn. De onthul ling daarvan zal dan ook een natio naal accent krijgen. Na het antwoord van dr. Drees dat wij hierboven weergaven, diende de heer Scheps in tweede termijn een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd te bevorderen dat op de vijfde Mei zoveel mogelijk de arbeid stilstaat teneinde een waardige vie ring en herdenking mogelijk te ma ken. Dr. Drees wilde zijn oordeel over de motie voorbehouden omdat hij eerst wilde weten hoe het be drijfsleven hierover denkt. De stem ming over de motie vindt a.s. Dins dag plaats. In het Noorden van Friesland wo nen tweelingbroers, die Maandag a.s. 90 jaar hopen te worden: Fokke en Sjoerd Ozinga, in Hel werd geboren en opgevoed op een aan de rand van 't dorp gelegen stelpboerderij. Sjoerd is het boerenleven en het ouderlijk huis trouw gebleven. Hij woont daar met zijn vier ongetrouwde dochters. Nimmer sliep hij een nacht buiten eigen huis. Hij is één keer in Gronin gen geweest, voorts heeft hij wel Met de indiening van een wetsont werp tot instelling van een product schap voor vis en visproducten is een nieuwe stap gezet in de verwezenlij king van de PBO-gedachte.: Het ont werp is opgesteld in nauwe aanslui ting aan het advies van de SER en in overeenstemming met het oordeel van een representatieve organisato rische vertegenwoordiging van werk nemers en werkgevers. Het productschap is bestemd voor alle ondernemingen, die zich bezgi houden met de vangst, verwerking en handel in vis en visproducten. Alleen dat gedeelte van de handel, dat zich afspeelt buiten de Nederlandse doua- negrensen zoals de doorvoerhan del is van deelneming uitgesloten. Het bestuur van het productschap bestaat uit 28 man. Deze vrij uitge breide bezetting is gekozen om een juiste vertegenwoordiging van alle betrokkenen mogelijk te maken. In de samenstelling is de pariteit tussen on dernemers en werknemers volledig doorgevoerd. DRIELING GEBOREN IN MA ARS SEN Donderdagmorgen om vier uur is in het gezin van de heer Th. van In- gen, melkhandelaar te Maarssen, een gezonde drieling geboren. Het zijn drie jongens, die samen aoht pond wegen: Theo, Wilfried en Carl. Het drietal ligt nu in couveuses in het St. Anthoniusziekenhuis te Utrecht. Ze maken het goed, evenals de moe eens een bezoek gebracht aan Dok- der. Het gezin had reeds drie jon- kum, Leeuwarden en Franeker, maar ÊÊÊB verder reikten zijn interessen niet. Zijn broer Fokke heeft in zijn ogen meer een leven „van de wereld" ach ter de rug. Fokke kon goed leren en zou onderwijzer worden. Hij heeft ook inderdaad als kwekeling voor de klas gestaan, maar de roep van de vrije natuur was zo sterk, dat ook hij zij het dan via een kantoorkruk in Leeuwarden tenslotte naar het boerenleven terugkeerde. Hij was ja ren boer in Hogebeintum nabij Dok- kum. Eeide oudjes zijn goed gezond, wel wat doof cn slecht ter been, maar hun geest is nog fris en ze kunnen nog goed een krant of een boek lezen. WIELRIJDSTER VERONGELUKT Gisterochtend omstreeks half elf is op de weg EnkhuizenHoorn een 25- jarige vrouw, wonende te Enkhuizen, toen zij op hiaar fiets in de richting Enkhuizen reed, door een haar pas serende vrachtauto met oplegger aan gereden; zij was op slag dood. De vrouw week uit voor een met paard bespannen wagen en heeft vermoede lijk geen erg gehad in de vrachtauto, die haar van achteren naderde. Ter vervanging van triptieken Pasen 1956 zal er in West-Europa waarschijnlijk een stelsel van inter nationale grenspassen voor auto's zijn ingevoerd, waardoor het be staande stelsel van triptieken zal ko men te vervallen. Dit werd door de economische commissie voor Euro pa der Verenigde Naties bekend ge maakt naar aanleiding van voorstel len, die zijn gedaap in een onlangs gehouden bijeenkomst van douane- en verkeersdeskundigen uit 14 Eu ropese landen. Volgens de thans geldende regelin gen moet een automobilist lid wor den van een vereniging van automo bilisten, alvorens hij internationale reispapieren voor zijn auto kan ver krijgen. Onder het voorgestelde sys teem zal hij echter een pas kunnen kopen-voor de landen, die hij wenst te bezoeken, zonder verplicht te zijn tot toetreding tot een auto-club. Een ander voorstel, dat door de deskundigen werd besproken, houdt de instelling van een autopaspoort in, dat zou moeten worden uitgege ven door een erkende autoriteit en dat voor onbeperkte reizen naar al le landen, die het stelsel aanvaar den, geldig zou moeten zijn. Alvorens een dergelijke regeling zou kunnen worden ingevoerd, zou er in bepaalde landen een uitgebreid onderzoek moeten worden ingesteld en dit zou een zekere vertraging ver oorzaken. Gistermorgen omstreeks 11.45 uur is op het baanvak Franeker—Harlingen op een onbewaakte overweg de trein, die om 11.25 uur uit Leeuwarden was vertrokken, in botsing gekomen met een vrachtauto. De vrachtauto werd zwaar bescha digd en de chauffeur licht gewond. De trein, die een lichte beschadiging opliep, had een oponthoud van vier minuten. De rijkspolitie te Achlum heeft de zaak in onderzoek. $000000000 .00000000000^ ri Het liefste leeuwtje van Leiden heeft de camera-man ontdekt. Een leeuwtje om te aaien, meent men en als bijzonderheid zal het u ont roeren, dat dit beestje pas weer zUn debuut in de maatschappij heeft gemaakt. Een weinig verlegen, maar dit misstaat hem niet, ook al doet dit trouwe beestje zijn best zo krijgshaftig mogelijk te brullen. Onze vraag is, waar kan men deze jonge debutant in de openbare heraldiek vinden. Wat U moet doen DE VORIGE WEEK Adresseer een kaart, brief oi briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Fapengracht 32, Leiden. Schrijt onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5verloot. De deelnemers hebben het goed geraden: de foto stelde voor de Me- locnstraat in de buurt van de Vei lingkade. Op de voorgrond ziet men het speelpleintje, dat hier ten ge rieve van de speellustige jeugd is ingericht. De waardebon van 5 gulden is voor: A. N. Mank, Meloenstraat 18, Leiden. Tja, deze meneer woonde toeval lig in de Meloenstraat. Voor hem was dit dus geen abnormaal moei lijke opgave, maar moeten wij hem daarvoor de prijs, die hem volgens de loting toekomt, onthouden? 00000000000000000000000000000000000000000000000000000000$0000^!>0000000000000000. 4^4 f 1 r\ H De levendige en enigszins volkse toon, die de boutique- creaties kenmerkt, kwam dit jaar ook tijdens de show tot uiting: een groot wiel van een Sicilaanse boerenwagen, door drie elegante mannequins han dig voortgerold over het zilver- grijse moquette van het plankier in de witte zaal het Palazzo Pitti, duidde op de folkloristische ach tergrond van de grote wielen op de stoffen, welke Emilio gebruikt in zijn collectie, die in het teken van „Trinacria" (Sicilië) staat Ook de mozaieken van Mon- reale dragen bij tot de gevari eerdheid van het défilé, tot leven gebracht in slanke zuilen van stof, een nieuwe aanleiding voor de mannequins om elegante pi rouettes te maken, teneinde het mozaiek-imprimé van de wijde rokken tot zijn recht te doen komen. Myrkae van Rome komt met een serie verrukkelijke blouses van fijn flanel, bedrukt met ex clusieve dessins. Zij brengen een echo van het practische zakelijke rok-en-blouse toilet, romantisch gemaakt door kleine, geplisseer- de volants, fijne kantjes of ga lons, welke de pols garneren, of wel de aandacht vestigen op halslijn, mouw of bustelijn. Een serie baantjesrokken is gemaakt van zeer grove tweed, waarop geometrische figuren of arabes ken zijn getékend met dikke koorden van glanzende zwarte wol. Umlba ontleent zijn inspiratie voor handgeweven wollen stof fen aan de folklore van Sardinië en Avolio munt v/eer uit door de perfecte coupe en onberispe lijke uitvoering van zijn ensem bles in zware jersey, loden, laken. De eenvoudige lijn van de rechte modellen wordt on derstreept door een spel van stik sels langs de dubbele sluiting, de lijn van de zakken, de vaste of afneembare martingales en de mouwinzet. Een model, waarvan het succes vaststaat, is gemaakt van Shetlandwol met fijne ruit jes in fuchsia en groen, het lan ge jasje is afgezet met effen wol. De fabelachtige rokken van Bertoli, waarin randen van Schotse ruitstof een volmaakte harmonie vormen met randen van tricotage, borduursels en in- gerimpelde linten, de eenvou dige, zeer zorgvuldig gemaakte jersey blouses, verlevendigd door nieuwe details in de vorm van de halsuitsnijding om de inzet der mouwen, behoren tot het persoonlijkste en het volmaakt ste wat bereikbaar is op het ge bied der boutique, waar fantasie een goede smaak de basis van elke creatie vormen. Bij de tekeningen: Emilo: Op een japon van dun ne, nachtblauwe wol, laat Emilio een lange das van genopte gele sura'h dragen. Myricae: De rok van grove handgeweven tweed in wit en zwart, is geborduurd met dik koord van glanzend woJ met kno pen erin. De blouse is van zwarte jersey. Myricae brengt een nieuwe, romantische lijn voor hemdblou- ses van dunne flanel imprimé. Nog niet zo heel lang geleden maakte men zowel in binnen- als buitenland een regenjas volgens het geijkte model met een lat op de rug, met of zonder capuchon in drie kleuren: beige, grijs en marineblauw. Die werden dan in zes prijsklassen gebracht en daar mee was het probleem van de sortering opgelost. Inmiddels is daarin een grote verandering ge komen. Tegenwoordig is voor een grote regenkledingfabriek 'n sortering van 50 modellen voor de dames en 40 Voor de heren, al le in een zeer uitgebreid kleu ren gamma, niets bijzonders. Tegenwoordig kan men ook in een regenmantel naar verkie zing modieus, elegant, sportief, exotisch, romantisch of zakelijk zijn. Het is zelfs zo, dat velen na de mooie zomermaanden blij zijn de regenmantel v/eer eens te kunnen dragen. Dit geldt voor hen die hun keuze lieten vallen op één van de vele modieuze, maar uitgesproken typen regen mantels. Er komen echter ook n.eer en meer regenmantels van materialen, die een geheel ander karakter hebben, zoals ottoman, satijn, nylon en vooral de prach tige tweeds, die de zomermantel uie bij ons zo dikwijls niet aan bed komt, uitstekend kunnen vervangen. Het is dan ook geen wonder, Appelbroodjes (4 personen). 4 Puntbroodjes, 2 a 3 appelen (Goudreinet), wat rozijnen of krenten, suiker, kaneel, boter, poedersuiker. Snijd van de broodjes een klein kapje af met een scherp mes en hol ze uit. Vul ze met een meng sel van gesnipperde appel, ge wassen rozijnen, jjuiker, kaneel. Doe het kapje weer op de brood jes. Bestrijk ze geheel met boter en bak ze in een matig warme oven tot de broodjes knappend zijn en de vulling gaar is. Dien ze warm op, dik bestrooien met poedersuiker. dat onze regenjassen ook in het buitenland zeer gewild zijn. Hoe wel de export de laatste jaren terugloopt waarschijnlijk ten gevolge van de enorme vraag in het binnenland gaan' belang rijke hoeveelheden regenkleding o a. naar Scandinavië, België, Frankrijk, Zwitserland, Duits- lond en Finland en de laatste tijd gaat ook de Engelse markt meer belangstelling tonen. De Nederlandse plastic regenjas wordt o.a. gedragen in Italië, Zwitserland, Tanger, de Libanon en de Congo. De productie neemt ondanks het personeelsgebrek nog steeds toe en bereikte vorig jaar een totaal van 1.820.000 stuks. van uien met 1 Kg. uien, 114 kg. aardap pelen, 200 gr. kaas, boter, zout, (peper), (melk). Schil de aardappelen en leg ze in de pan met wat water en iets zout. Leg op de aardappelen de schoongemaakte in stukken ge sneden uien. Laat alles tesamen in plm. Yi uur gaar worden. Stamp de uien en aardappelen en voeg een stukje boter toe eventueel een beetje melk en warm de stamppot nog even goed door. Roer nu tot slot geraspte kaas of in blokjes gesneden kaas door de stamppot heen. °0°ÖÖ«CC<X»OCOOPPC^C>3QXCOQOpfpOXCroppQOQQOQQCO^^ :*coc</cocoxoocooocffoooooc>ooco3ococco^^

Leidse Courant | 1955 | | pagina 13