MAGGI Mr. Th. RH. J. de Graaf installeerde gem.bestuur van Jongensstad-Lisse BOUILLON Wijziging risicoregeling Woningbouw 1954 Handelsmargebeschikhing wordt opgeheven als prijzen zich hebben aangepast Inbrekers zakten door plafond in de sterke arm van de politie Voor het eerst? Gemeenteraad van Hillegom besloot tot verder boowrijp maken van ,Meer en Dorp' DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Met het oog op de ontwikkeling te worden genomen, dat de prijsver- van de ^materiaalprijzen is door de schillen van materialen, welke bui- Vereniging van Nederl. Gemeenten ten het materialenpakket van de be en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf een wijziging aangebracht in de „Ri sicoregeling woningbouw 1954". De minister van wederopbouw is blij kens een circulaire aan de gemeen tebesturen bereid bij de financiering van woningen met deze wijziging welke redelijk wordt geacht reke ning te houden. De wijziging zal worden toegepast op werken, die op of na 15 November 1955 aanbesteed zijn. De wijziging houdt het volgende in: Geen verrekening van prijsstij ging van bouwstoffen geschiedt in dien de prijsstijging beneden de 4% vroeger 7!4% blijft. Bij over schrijding van deze grens zal niet, zoals tot nu toe 80 maar 90 van deze overschrijding ten laste van.de opdrachtgevers komen. Aanleiding tot de wijzigingen zijn: de ontstabiliteit in de loonsector, de ontwikkeling t.a.v. de loonpolitiek en die t.a.v. de sociale lasten stellen de noodzaak van 'n risicoregeling, aan gezien de wijzigingen van de lonen en de sociale verzekeringen niet zijn te voorzien noch te overzien. De onstabiliteit in de loonsector is echter oorzaak dat ook bij de mate- riaalprijzen een prijsverhogende ten dens is waar te nemen, welke in de laatste tijd nog sterk wordt geac centueerd vanwege de schaarste. De gevolgen van deze prijsverhogingen komen volledig ten laste van de on dernemer in het bouwbedrijf, omdat in het algemeen 7)4 niet wordt bereikt. Tevens dient in aanmerking staande risicoregeling vallen, mede en wel voor 100 tenlaste van de aannemer komen, zo deelt het Mini sterie van Wederopbouw mede. ECHTPAAR OMGEKOMEN DOOfr KOLENDAMP. In zijn woning te Breezand is het bejaarde echtpaar H. J. M. Mesker door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Buren bemerkten gistermorgen dat de gordijnen gesloten bleven en zij waarschuwden de politie. Dez^ vond de ontzielde lichamen van de 71-jarige man en de 74-jarige vrouw in de woonkamer. Minister Zijlstra j DRAADOMROEP NIET DUURDER Bij de behandeling van de begro ting van de PTT in de Tweede Kamer heeft minister Algera verklaard, da,t hij niet tot verhoging van de tarieven voor de draadomroep wenst over 'te gaan, ondanks het feit, dat er bij de draadomroep 4,8 millioen tekort is. In de eerste plaats acht de bewinds man van Verkeer en Waterstaat dit óngewenst in verband met het beleid van de regering, dat er op gericht is de prijzen in Nederland laag te hou den. In de tweede plaats is de minis ter hiertegen, omdat een groot per centage van de aangeslotenen tot de z.g.n. vergeten groepen behoren. De heren Lucas (KVP) en Van Leeu wen (WD) hadden verhoging van de tarieven bepleit. De een vond 12, de ander 10 voldoende om de draad omroep zonder verlies te laten wer ken. Minister Algera was het met de heren Lucas en De Ruiter eens, dat het winstbedrag van de PTT in deze begroting in deze tijd van hoogcon junctuur niet erg groot is. Spr. zegde de heer Verkerk toe, dat hij een on derzoek zal laten instellen naar een verbetering van de positie van de kleine kantoorhouder. Op het ogenblik is geen verhoging van de basistarieven van de telefoon mogelijk in verband met de algemene prijspolitiek van de regering. De mi nister gaf toe, dat de investeringen in het draadomroepbedrijf teruglo pen. De investeringen zpllen beperkt worden tqt netten die rendabel zijn. Bepaalde netten, die met de invoe ring van hogere tarieven niet renda bel te maken zijn, zullen worden af gesneden. Minister Algera was niet blind voor de principiële bezwaren, die door de Kamer tegen de uitzending van gra- mofoonplaten door de PTT zijn inge bracht, maar het principiële bezwaar zag de minister meer in het feit, dat de overheid uitmaakt welke platen zullen worden gedraaid. Het had de minister overigens verwonderd, dat de Kamer geen principieel bezwaar had laten horen ten aanzien van de derde en vierde lijn bij de draad omroep, waarvoor de overheid aan sprakelijk is. Daar voelde de minister met zoveel voor. ONDERZOEK IN VERSCHILLENDE BEDRIJFSTAKKEN De mededelingen van minister Zijl stra over lopende onderzoekingen in verschillende branches vat de „Tel." in de volgende punten samen: Het onderzoek naar tarieven van Strijd tegen p ijsstijgingen Aan de memorie van antwoord van de ministers van Economische Zaken en de P.B.O. is het volgende ont leend: In zijn streven naar doorbreking van de prijsverstarring heeft de mi nister van Econ. Zaken ongeveer hon derd industriële prijsafsnraken in on derzoek laten nemen. Ook door be schouwing van het verloop van kosten en uriizen in de onderscheiden be- driifsklassen tracht het denartement van Economische Zaken prïisverstar- ring on het spoor te komen. De algemene handeicmargebeschik- king draagt een tijdel'tk karakter en zal aanstonds worden ingetrokken, zodra de oorzaken van deze beschik king z'm weggevallen. Dit is evenwel nas verantwoord zodra voldoende medewerking van het bedrijfsleven is verkregen. Uit een ingesteld onderzoek blijkt, dat bij het doorgeven van de prijs verlaging als gevolg van de herzie ning der omzetbelasting op 1 Septem ber 1955 nog gróte weerstand moet worden overwonnen. In de textielsector, waar de prijzen met 10% verlaagd zouden moeten zijn, valt tot op heden slechts een prijsverlaging van 6 a 8% te consta teren. TH. J. VAN DER HEIJDEN rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden, telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. Advertentie Van spijsoliën en vetten vond in plaats van 10% slechts 2 a 6% ver- tLtZU+OSiJ2,JOIOQIma, PRIJS PER D00S1E a 2 TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: <20 ZUIVER ALS GOUO A'dam komt 1500bedden in Ziekenhuizen tekort «fff, Amsterdam kampt momenteel met een ernstig tekort aan ziekenhuisbed- e/V." de '?ndere branchesden, waardoor onverantwoord lange is hetzelfde het geval, Het zal minister Zijlstra een ge noegen zijn de beschikking in te trek ken, zodra voldoende medewerking van het bedrijfsleven is verkregen. De regering heeft het beraad over het S.E.R.-advies over de vraag, in hoeverre de regering de beschikking moet hebben over permanente be voegdheden op het gebied van de prijzen, nog niet beëindigd. wachtlijsten zijn ontstaan, die thans meer dan 1500 namen bevatten. De Amsterdamse artsen tonen zich zeer bezorgd over deze bedenkelijke toestand en hebben het plan opgevat dit probleem op een vergadering aan de orde te stellen. Niet alleen de openbare ziekenhui zen, maar ook de particuliere ver pleeginrichtingen kampen met een ernstig tekort aan bedden. Een agent, die gisternacht rond het Industrieplan aan de Rotterdamse Oostzeedijk zijn rondje liep, werd op geschrikt door glasgerinkel en even later toog hij met enkele te hulp ge snelde collega's op onderzoek uit, na dat de sterke arm het gehele gebouw in zijn ijzeren greep omsloten had. Op de vierde verdieping aange-ko- men, zag men plotseling het plafond doorbuigen en langzaam zakten twee mannen door deze hardboard-bedek king, die niet bestand bleek tegen hun gewicht. Voordat de politie van haar verba zing bekomen was, hadden de man nen de benen alweer genomen, maar de onbarmhartige politielantaarns lieten hen niet meer los en een kwar tiertje later waren ze onderweg naar het politiebureau. „De eerste keer van ons leven, dat we er op uittrekken!", vertelde de 25-jarige metselaar, die tezamen met zijn 19-jarige broer op het pad der misdaad betrapt was. De politie betwijfelt dit echter ten zeerste en daar er nog een verzame ling onopgeloste inbraken in Rotter dam op klaarheid wachten, poogt ze te weten te kómen, wat de broers nog meer op hun kerfstok kunnen heb ben. De buit, die ze bijna uit het indus- triepand meegenomen hadden, is zeer karig te noemen; een openge broken brandkast leverde slechts voor hun waardeloze papieren op en in de cantine van het bedrijf had men wat consumptie -artikelen en een beetje losgeld gevonden. U nadert een opgebroken weg Jan Warmerdam eerste BURGEMEESTER Een etentje in het vooruitzicht Werk begon in Januari. Kapelaan Bijnsdorp begon in Ja nuari om wat jongens bijeen te trom melen en deze op ontspanningsavon- Het was gisteravond een zeer he- den bezig te houden. Er werd een langrijke evenement voor de leden van bestuur samengesteld: vijf jongens Jongensstad te L i s s e en wel in het bijzonder voor het in September ge formeerde bestuur, dat door de bur gemeester van Lisse mr. Th. M. J. de Graaf plechtig werd geïnstalleerd. Hiermede is dan de grote wens van de initiatiefnemer, kapelaan Bijns dorp, in vervulling gegaan en wel deze: de jeugd (zonder clubleiders) initiatief en verantwoordelijkheids gevoel aan te kweken. „Het gemeen tebestuur" van Jongensstad en de burgerij zullen nu kunnen tonen, dat zij het in hen gestelde vertrouwen waard zijn. Namens het groepscomité heette de heer J. v. Wickeren alle genodigden van harte welkom. Hij was blij, dat Het plechtige moment, waarop bur- de harte wens van kapelaan Bijnsdorp j gemeester De Graaf ,,zijn ambtge- om de jongelui op te vangen, die niet noot" van Jongensstad installeert, bij de verkennerij of andere jeugdver enigingen zijn aangesloten, heden in vervulling zou gaan. Hij wees het bestuur op zijn zware uit de St. Agatha- en vijf jongens uit de Maria-parochie. De eerste paar weken bleef kape laan Bijnsdorp hele avonden om een oogje in het zeil te houden, doch la ter in September, toen de leden zelf een bestuur gekozen hadden, bleek dit niet meer nodig te zijn. Nu ver zorgt het bestuur zelf haar avonden. Er bestaat een vaste toneelgroep. Men organiseert ontwikkelingsavon den. De jongens kunnen zich onder supervisie van de heer A. Keizer be kwamen in het bouwen van zweef- en model-vliegtuigen enz. Rede van burgemeester. Na deze inleiding brak voor het bestuur van jongsstad het belangrijke moment aan, dat burgemeesteï mr. Th. M. J. de Graaf, de bestuurders plechtig de kentekenen zou op spelden en daarmee officieel de lei ding van Jongensstad op hun schou ders zou leggen. „Voor deze belangrijke avond", al dus mr. Oe Graaf, „heb ik me uitge dost met de ambtelijke ketenen". En voor de pl.m. 160 jongens, die waar schijnlijk nog nooit van zo nabij dit onderscheidingsteken gezien hadden, gaf hij er een uitvoerige verklaring van. Spreker vond, dat het jeugd werk in Lisse deze avond een be langrijke stap was vooruit gegaan. De burgemeester vond dat men vroeger een makkelijker jeugd had, wat de recreatie-oorden betrof. Te genwoordig wordt alles volgebouwd en blijft er voor de jeugd weinig ruimte over. Burgemeester de Graaf beloofde echter dat hier spoedig ver betering. in zou komen door het aan leggen van meer sportterreinen bij de scholen. Ook komen er gelegenheden, stallingen is nog niet afgesloten j taak om, zoals de burgemeester de doorgevoerde tariefsver-1 belangen van de ingezetenen van ogmg beperkt zich tot de stations- Lisse behartigt, de leiding van Jon-I stallingen. In het algemeen staat de gensstad op zich te nemen. bewindsman op het standount, dat loonsverhoging, waar mogelijk, thans uit de winst moet worden opgevan gen. Hoewel kindermeel reeds daalde in prijs van 46 cent op 43 cent per pak van 250 gram, wordt het onder zoek naar dit artikel voortgezet. Naar de prijzen en marges van de vleeshandel wordt een nader onder zoek ingesteld. De gecompliceerde aard van de kos tenberekening der verschillende groe pen artikelen in de nharmaceutische groothandel bemoeilijkt de beoorde ling van de vraag, of de marge tussen in- en verkoopprijzen te hoog is. Tot nu toe is niet gebleken, dat de winst te hoog is, maar de minister zal deze zaak nog eens nader onder de loupe nemen. Voorshands is genoegen genomen met de bereikte prijsverlaging in de opticiensbranche. Inmiddels heeft, de bedrijfstak.zelf.het initiatief genomen kan jn resultaten be- i onderzoek naar de detailhan- °taUon „on Basis is vertrouwen. Kapelaan Bijnsdorp sprak zijn blijdschap uit over de grote opkomst en ontwikkelde in het kort de ge dachte die de oprichting van Jongens, stad tot grondslag heeft gehad. Het was ten ene male onmogelijk om alle jongens in de verkennerij op te van gen ,te meer daar er, zoals dit in het hele land het geval is, een tekort aan jeugleiders was ontstaan. Na besprekingen met de heer Smit, hopman der verkennerij, is ka pelaan Bijnsdorp tot een andere op lossing gekomen, welk een groot ver trouwen in de jeugd eist. Kapelaan Bijnsdorp had ondervonden, dat de mannelijke jeugd hierop zeer gunstig heeft gereageerd. In het jeugdwerk moet ongetwijfeld rekening gehou den worden met de mentaliteit van de hedendaagse jeugd. Door eisen te delsmarge. Het onderzoek naar de prijzen van krantenpapier is nog niet afgesloten. Slechts in internationaal verband zouden maatregelen genomen kunnen worden ten aanzien van de prijzen van aardolieproducten. In Nederland zijn de marges sedert de prijsbebper sing niet zodanig verhoogd, dat dit niet gerechtvaardigd zou zijn. reiken, doch het stellen van vertrou wen heeft tot resultaat, dat eerge voel, verantwoordelijkheidsbesef en de zelfstandigheid worden aange kweekt. De jongens móeten meester worden over zich zelf. De eerste taak is, om vast te stellen in hoeverre het ver trouwen gegeven kan worden en dan istap voor stap verder gaan. De vergadering1 van de raad, welke Vrijdagavond j.l. onder voor zitterschap van de burgemeester jhr. mr. dr. F. A. H. van Nispen tot Pannerden werd gehouden, werd in gezet met een officiële plechtigheid, de beëdiging van dë nieuw benoem de gemeente-ontvanger de heer J. G. van Wijnen. Verder werden in deze vergadering belangrijke besluiten genomen die de gemeente Hillegom op vele plaatsen een geheel ander aanzien zullen geven. Daartoe stelde de raad grote bedragen ter beschik king. Ook werd besloten tot invoe ring van de schoolmelkvoorziening. Tot vakonderwijzeres in nuttige handwerken aan de openbare lagere school werd benoemd mej. E. v. d. Water, wonende te Hillegom, num mer 3 van de door B. en W. opge maakte voordracht. De heren van Lierop en van der Vinne hadden be zwaar gemaakt tegen'benoeming van de nummers 1 en 2 van de voordracht de dames F. Scholtevan Ingen te Overveen en J. PlaatsmanKooiman te Haarlem omdat dezen gehuwd wa ren en elders woonachtig waren, ter wijl er een candidate was die onge huwd is en in Hillegom woont. De heer Degenaars vond deze argumen ten onjuist en ook burgemeester en wethouders achtten handhaving van de voordracht juist. Niettegenstaan de dit werd mej. v. d. Water met 11 tegen 4 stemmen benoemd, welke op nummer 1 waren uitgebracht. Het voorstel om het sluitingsuur voor de drankwetlokaliteiten te stel len op 12 uur i.p.v. 11 uur werd aan vaard. Ruiling van grond. Nu aanzienlijke vorderingen wor den gemaakt met de verwezenlijking van het uitbreidingsplan „Meer en Dorp I" en de reconstructie van de Meerstraat, achtten B. en W. het ge wenst meer aandacht te besteden aan het terrein, gelegen op de hoek van de Meerstraat en de Prinses Marij- kestraat. Dit terrein is eigendom van de heer E. Scholte, die het gebruikt voor het stallen van zijn vracht auto's, en vormt een niet sierlijk geheel en een afdoende oplossing is gevonden in een ruiling van grond met de heer Scholte voor een ge deelte van het aan de gemeente toe behorende terrein naast het slacht huis. De door de heer Scholte daarbij gestelde voorwaarden, een doelma tige afscheiding van het terrein op waar sport beoefend kan worden. En dan nog. speeltuinen en met heel veel geduld een zwembad. Mr. de Graaf bracht een bijzonder woord van dank aan kapelaan Bijns dorp, die zich zolang hij hier in Lisse is met volle inzet aan het vereni gingsleven en jeugdwerk heeft gege ven. Het was burgemeester De Graaf een groot genoegen zijn collega van Jongensstad, Jan Warmerdam, te mo gen ontmoeten en hem op de verant woordelijkheid van zijn taak te mogen wijzen. Hoewel zijn taak in wetten en statuten is vastgelegd, weet ik, dat er veel buiten de wet en statuten omgaat. Juist dit is het, wat de taak zo moeilijk en belangrijk maakt. Bur. gemeester De Graaf durfde niet te]van openbare werken. De kosten beweren, dat de taak van collega Warmerdam gemakkelijker zou zijn dan de zijne, omdat Lisse misschien wel HXHhjaar oud is, terwijl Jongens stad pas begint. Als het bestuur vijf jaar lang doorzettingsvermogen toont, beloofde spreker met het eerste lustrum ergens een lekker etentje. 't Grote ogenblik. worden geraamd op 69.000, kosten van de gemeente en een bij drage Van 1000,— voor de verhar ding van dit terrein werden aan vaard. Doortrekking Prinses Irenelaan. Het voorstel tot doortrekking van de Prinses Irenelaan naar de Hoofd straat, waarvan de uitvoering van het plan naar raming een bedrag van 83.150,zal kosten werd na am pele bespreking aanvaard. Evenzo het voorstel tot verbetering van de Mariastraat en de daartoe voorge stelde ruiling van grond nabij de St. Martinuskerk waardoor de Maria- straat-uitmonding zal worden ver legd en verruimd en de bouw van de nieuwe pastorie naast de St. Martinus kerk ten zeerste gediend zijn, zonder veel op- of aanmerkingen aangeno men. De verbetering van de Wilhelmina- laan, waartoe reeds lang plannen be staan en waarvoor een crediet van bijna f 50.000,werd nodig geacht zal nu worden verwezenlijkt omdat daartoe zich thans een gunstige ge legenheid voordoet, aldus B. en W. Het is n.l. noozakelijk de daar ter plaatse staande bomen te rooien waardoor de mogelijkheid om een aantrekkelijk geheel te creëren, dat harmonieert met het aangrenzende Wilhelminapark en de algemene be graafplaats. Gedacht wordt aan het maken van een trottoir langs de noordzijde en tussen dit trottoir en de rijweg een groenstrook aan te brengen. Voorts voor het pand Wil- helminalaan 3 een parkeerplaats te maken en voor de begraafplaats een parkeergelegenheid te maken. Een eigenaardigheid deed zich voor, al dus de voorzitter, bij de plannen tot vernieuwing van de brug in de Wil- helminalaan waarvoor overleg met de polder was begonnen toen bleek dat niet de polder eigenaar van deze brug was zoals èn de polder ên de gemeente veronderstelden, maar de R.K. armen van Hillegom- Wel had de polder de onderhoudsplicht van deze brug. Verder werd besloten tot uitvoe ring van een daartoe ontworpen verlichtingsplan in „Meer en Dorp I" Het daartoe benodigde crediet van 27.000,— werd ter beschikking ge steld. Ook werd besloten de straatver lichting van de Hoogewerfstraat, Kerkstraat, Kerkplein, Stationsweg en van Waverenstraat belangrijk te verbeteren. Totale kosten 19.200, Kantoorgebouw in gasfabriek. Ten gevolge van de stopzetting van de gasproductie en de verkoop van de inventaris is in het gebouw van de gasfabriek veel ruimte vrijgeko men. Het gas- en waterbedrijf heeft een zeer onvoldoende kantoor- en magazijnruimte en B. en W. stellen voor om na verbouwing deze ruimte ter beschikking te stellen van ge noemd bedrijf, daartoe zal een cre diet van 99.828,96 nodig zijn (pre cies uitgerekend). De raad ging ook hiermede accoord. Ten behoeve van de bescherming bevolking zijn in de loop van de tijd diverse materialen aangeschaft. Daar voor is behoefte aan een berggele- genheid. B. en W- zijn van mening' dat deze mogelijk is door het bouwen van een houten loods op het terrein Meer en Dorp n wordt bouwrijp gemaakt. Om steeds voldoende bouwrijpe grond beschikbaar te hebben ver dient het aanbeveling een aanvang'' te maken met het bouwrijp maken van de in het uitbreidingsplan „Meer en Dorp II" begrepen gronden, voor zover deze eigendom der gemeente Onder ceremomele bewoordingen zijn en dat vo]gens de voorzitter hing mr. De Graaf zijn jonge col- yoor drievierde deel het geval. Met lega de ambtsketen om en beloofde dempen van sloten, het aanleg- hem, dat hij bij eventuele moeilijk- gen van wegen, riolering, plantsoe- heden gastvrij op het gemeentehuis nen enz., zal naar raming een bedrag zou ontvangen worden. Achtereenvolgens werden, de vol- Achtereenvolgens werden de vol gende bestuursleden geïnstalleerd en hen de acte van aanstelling overhan digd: Jan v. d. Aart, le wethouder; Kees Kozijn, 2e wethouder; Theo Snaar, direct. Publieke Werken; Ben Ragas, seer., Gerard Verheyen, ge meente-ontvanger en de raadsleden Arie Timmers, Aad l'Abée en Hein Stokman. Pastoor J. Staadegaard feliciteerde het geïnstalleerde gemeentebestuur. Hij hoopte, dat ze het in hen gestel de vertrouwen waardig zouden tonen. De pas geïnstalleerde burgemeester nam de leiding over en dankte alle aanwezigen namens de leden voor de ruggesteun, die zij door hun aanwe- ~i_ jJ,j- I Lei wij i ae /i-jun. om nan uu regen §e2even hadden. Byzonder Wilskracht spelen. Vertrek om 1.15 u. van 344.000,zijn gemoeid. Voor de verstrekking van school- melk werd een subsidie van 1.950 beschikbaar gesteld onder voorwaar de, dat er door het bedrijfschap zui vel een even groot bedrag zou wor den gesubsidieerd. Medegedeeld werd dat er een schoolmeikcomité was ge vormd gestaande uit 9 personen en dat door 83,6 pet. van de k:' ren zal worden deelgenomen aan deze actie. GE KWMEL K.D.O. Het le eltal ontvangt Zondag Abekewolda op eigen terrein om half 3. Als er goed aangepakt wordt kunen de puntjes in De Kwa- kel blijven. De reserven hebben rust, terwijl de A-jun. om half 3 uit tegen dankbaar was hij ten opzichte van kapelaan Bijnsdorp door wiens werk deze avond gekomen was. Nadat de aanwezigen in de gelegenheid ge steld waren de attributen van Jon gensstad te bekijken bracht het to neelgroepje nog een kort toneelstuk je tot besluit, getiteld „Jopie als standbeeld". per auto vanaf Leenders. De B-jun. spelen thuis tegen RKAVIC, aanvang Handbal Het le dameselftal speelt op eigen terrein om 12 uur te gen Roda, aanvang 12 uur. De dames junioren spelen uit tegen DES in Ku- delstaart om 12 uur; vertrek per fiets om 11.15 uur.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10