Plan bezitsvorming overheidspersoneel aan ministerraad voorgelegd Mogelijkheden voor Ned. ondernemers in Ecuador Voorzichtig met positie Mr. Beyen bezoekt Oostenrijk SAMENWERKING TOT WEDERZIJDS VOORDEEL Honorariumverhoging van artsen door ziekenfondsen goedgekeurd VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Minister Beel antwoordde Tweede Kamer In de Tweede Kamer heeft minister Beel de redevoeringen over de be groting van Binnenlandse Zaken beantwoord. Hij deelde mede, dat een uitgewerkt plan ten aanzien van de bezitsvorming van het overheidsper soneel aan de ministerraad is voorgelegd. Advies van de regeringsdelegatie uit de centrale commissie voor het georganiseerd overleg is hierover inge wonnen. Ritmeester (WD) eens, dat men ■voorzichtig moet zijn de positie van de gemeentesecretarissen te verster ken door hen deel te laten uitmaken van het college van B. en W. Bij de herziening van de Gemeentewet zal hieraan aandacht worden geschonken. In tegenstelling tot de 'heer Beer- ning (CH) was minister Beel van me ning, dat er geen reden is om de po litieke partijen, die aan de verkiezin gen voor de Provinciale Staten wen sen deel te nemen, een waarborgsom te laten storten. In 1953 werd de waarborgsom ingevoerd voor de Tweede Kamerverkiezingen, omdat er in 1933 63 lijsten werden ingediend. Bij de Provinciale Statenverkiezin gen is dit thans niet het geval. Minister Beel deelde mede, dat voor het overheidspersoneel in het jaar 1955 niets te verwachten is ten aan zien van de secundaire arbeidsvoor waarden. De regering wil wat de va- cantieuitkering betreft, afwachten of het particuliere 'bedrijfsleven vol doende gebruik maakt van de on langs gefboden mogelij kiheid om de va- cantieuitkering te verhagen, voordat men ten aanzien van 't overheidsper soneel een beslissing neemt, De minister kon geen toezegging doen, dat hij 1985 ten aanzien van de gemeenteclassificatie nieuwe stappen zal doen. Minister Beel merkte over de nieu we regeling voor het herstel in de pensioenrechten van gezuiverde amb tenaren op, dat hiervan zullen worden uitgesloten zij die voor meer dan tien jaar zijn veroordeeld. De overi gen zullen in hun pensioenrechten worden hersteld, doch die diensttijd tijdens de 'bezetting zal buiten be schouwing worden gelaten. Kerkebouw Over subsidiëring van kerkebouw, zegde minister Beel toe, dat hij bij de commissie van advies zal aan dringen op spoed. Reeds thans kon de minister zeggen, dat hij op dit ter rein een zekere coördinatie en orde ning wenselijk acht. Doch het rap port van de commissie moet worden afgewacht voordat de regering haar standpunt bepaalt. De minister van Binnenlandse Za ken kondigde aan, dat hij binnen kort van de staatscommissie in zake de ziektenkostenverzekering van het overheidspersoneel in het kabinet aan de orde zal stellen. Politie Prof. Beel deelde op vragen van de heer Verkerk (AR) mede, dat hij aan een particulier adviesbureau op dracht heeft gegeven en onderzoek in te stellen naar de verhouding tussen Gemeenschapsraad Minister Eeel merkte op, dat men het experiment van de gemeenschaps raad voor Zuilen niet in verband moet brengen met de instelling van een eventuele IJmondraad. De ge meenschapsraad maakt een groeipro ces door. De taa-k van de gemeen schapsraad is voornamelijk een advi serende. Het gemeentebestuur van Utrecht is bereid de gemeenschapsraad van Zui len bij alle specifiek Zuilense zaken te betrekken. Minister Beel zei nog, dat het ge meentebestuur van Groningen met het niet-steunen van het bijzonder buitengewoon lager onderwijs, niet op de goede weg is. Wanneer elke gemeente zo handelde, zou men het gehele openbare onderwijs moeten stopzetten, waarvan men zeker weet, dat de gemeente er nooit een doel uitkering voor zal krijgen. Replieken Bij de replieken diende de heer Blom (Arb.) een motie in, waarin de Kamer de regering uitnodigt de va- cantietoeslag voor het overheidsper soneel overeenkomstig de mogelijk heid, die in dit opzicht aan het be drijfsleven is geboden, met twee pro cent te verhogen. De heer Scheips (Arb.) merkte op nieuw op, dat minister Beel in zake het gasbedrijf-Nederland heelt ge- publiek en politie. In overleg met de faald. Minister Zijlstra 'heeft hier een burgemeester van Arnhem is door 'belangrijk stuk socialisme tot stand minister Beel door dit adviesbureau I gebracht, ald'us de heer Scheps, dat de stad Arnhem uitgekozen als eerste wij dankbaar aanvaarden. Maar de gemeente, waarin dit onderzoek zal plaats 'hebben. Gem.-secretaris Minister Beel was het met de heer wijze waarop deze zaak tot stand is igekomen, is voor de socialisten on aanvaardbaar. De gemeente Zeist is met de schade blijven zitten, terwijl deze schade gemeenschappelijk gedra gen had moeten worden. Vijftig jaren toneel lief en leed Minister Beel had niet verwacht, dat de heer Blom (Arb.) als deskun dige een motie zou indienen zoals hij gedaan heeft. Daardoor doorkruist hij de besprekingen in de centrale Over leg, waisrin twee centralen het ver zoek 'hebben ingediend om de vacan- tietoeslag te verhogen. Het tijdstip waarop dit zal moeten gebeuren dient de regering te bepalen. De minister moest bij voorbaat zeg gen, dat wanneer deze motie zou worden aanbaard de regering deze naast zich neer zal leggen. Hij ont raadde dan ook ten sterkste deze motie. De stemming over de motie-Blom zal a.s. Dinsdag plaatsvinden. De be groting van Binnenlandse Zaken werd goedgekeurd, met aantekening van de communisten, dat zij geacht willen worden te hebben tegengestemd. Ook de koningin moet Sinterklaas een handje helpen en gisteren heeft de Landsvrouwe de middag winke lend in de Haagse binnenstad doorge bracht. Geheel onopvallend heeft de koningin haar inkopen aan het Noordeinde gedaan en ook in de lunchroom, waar zij een kopje kof fie gebruikte, werd zij niet door hin derlijke belangstelling lastig gevallen. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. W. Beyen, is Woensdag per trein te Wenen ge arriveerd voor een officieel bezoek van drie dagen aan de Oostenrijkse hoofdstad. Op het station werd de mi nister begroet door zijn Oostenrijkse collega Leopold Figl en de Neder landse gezant in Oostenrijk, mr. E. Star Busmann. Minister Beyen, die zich in gezel schap bevond van zijn echtgenote, in. specteerde een erewacht van het nieuwe Oostenrijkse leger, die voor het station stond opgesteld. Een mu ziekkapel speelde het Nederlandse en het Oostenrijkse volkslied. In zijn begroetingswoord bracht de Oostenrijkse minister van Buitenland se Zaken Leopold Figl dank voor de hulp die zijn land na de twee we reldoorlogen van Nederland heeft ontvangen. Voor het station stond een menigte van ongeveer duizend per sonen, die de heer Beyen hartelijk toejuichte. Later op de dag bracht de Neder landse minister een bezoek aan de 82-jarige president van Oostenrijk, Theodor Koerner en kanselier Julius Raab. 's Avonds was hij de gast aan een diner, aangeboren door de kan selier. CHAUFFEUR VAN AUTOBUS VEROORDEELD. De Haarlemse rechtbank heeft gis termorgen de twee-en-dertig-jarige chaufeur van de N.Z H. M. C. van L. te Haarlem veroordeeld tot drie we ken hechtenis en ontzegging om ge durende drie maanden motorrijtuigen te besturen, wegens overtreding van artikel 36 der wegenverkeerswet. Over sigaren en zeker over goede sigaren valt veel te zeggen. Over de gelijkmatige, witte brand; over de zachte, volle smaak... SenatorTokers praten daar niet eens meer over. Die zeggen kortweg; ...oAWs. faw* öL\ St. Nicolaas kan kiezen uit royale eestkenkkistjei uan Ï5 stuks en fraaie 10 stuks-uerfakkingen met speciaal feestknt Als "klein gesckenk" zijn onze doosjes uan 5 sluks een aardige attentie* (Advertentie). Kansen voor Nederlandse boeren Een nauwere samenwerking tussen Nederland en Ecuador opent voor beide landen grote perspectieven. Het bijna 4 millioen inwoners tellende Ecuador, dat op het ogenblik een periode van ontwikkeling kent, geeft het Nederlandse bedrijfsleven vele kansen om mét investeringen, tech nische kennis en Nederlandse emigranten een aandeel te hebben in de verdere ontwikkeling van dit land. Er. zijn drie projecten, welke de regering van Ecuador wil uitvoeren, met beliulp van Nederlandse specialis ten- Vooreerst een plan om een gebied van 100 bij 150 vierkante kilometer door irrigatie tot ontwikkeling te brengen. In de tweede plaats een plan tot oprichting van een bedrijf voor het slachten en in koelhuizen onderbrengen van vee en slotte de uitbreiding van een hydro-electrisch bedrijf, op het ogenblik van 2500 kilowatt, tot mogelijk 10.000 kilowatt. DRIE PROJECTEN. Het eerste project, dat gisteren door de minister van economische za ken van Ecuador en een aantal verte- Dat wil zeggen, dat de Nederlandse emigrerende landbouwfamilies, die grond in bezit kunnen krijgen. Er zal evenwel de beperking ge maakt worden, dat bepaalde produc- genwoordigers van het Nederlandse! j.en worcjen verbouw, waarvan Ecua- bedrijfsleven te Den Haag is bespro-; ^or er 0p ^et ogenblik nog vele voor een groot percentage moet importe- kea, kan voor beide landen het be langrijkste worden genoemd. Er is een gebied van 100 bij 156 kilometer, gelegen dicht bij de zee (de Grote Oceaan) en op 40 tot 50 km. afstand van de hoofdstad Gua- jaquil, dat men tot ontwikkeling wil brengen. De grend wordt als zeer goed genoemd. Er zal echter eerst een irrigatie moeten komen, wil dit grote gebied voor landbouwdoelein den worden gebruikt. De temperatuur is er 12 tot 22 graden. Het land is er zeer geschikt voor de verbouw van katoen, voor die van oliezaden, voor vruchten en groenten, zowel als voor de veeteelt. Gevraagd wordt nu kapitaal voor de ontwikkeling van dit gebied. De regering stelt zich voor het kapitaal dat in die ontwikkelingsplannen wordt gestoken, garant. Aan de investeer ders worden alle faciliteiten ver schaft, die ook de investeerders uit Ecuador hebben. Zij zullen de leiding hebben over de aldus tot ontwikke ling gebrachte grond, totdat de gel den, in die investering gestoken, zijn terugbetaald. Met het in cultuur brengen van die grond is men er evenwel nog niet. Men zou graag Nederlandse land bouwfamilies hebben, die die grond voor de landbouw productief maken. Ter gelegenheid van hun vijftigjarig toneel-jubileum zullen de bekende Amsterdamse artisten Aaf en Herman Bouber een juLileum-tournée door Tederland maken met het door Herman Bouber zelf geschreven Amster- ^.mse spel in vier bedrijven „Zeemansvrouwen", waarin het echtpaar auber reeds zovele lauweren oogstte. Deze foto toont Aaf en Herman auber tijdens de generale repetitie in actie in de tweede acte van het uk. De prmière van het jubileumstuk gaat hedenavond in Theater Carré in Amsterdam. Dodelijke botsing op onbewaakte overweg Olietrein legen aulo Een botsing tussen een personen auto en een olietrein, die bestond uit een locomotief en 48 tankwagens en uit de richting IJsselmonde kwam, heeft hedenmorgen nabij Rotterdant het leven gekost aan de 53-jarige P. de Lijster uit Strijen. Het slachtoffer zat in de auto rechts van de bestuurder, zijn zoon de 20-jarige landarbeider A. de Lijs ter; deze liep een schaafwond aan het voorhoofd op en werd ter plaatse behandeld. De derd inzittende van de auto, die op de achterbank had plaatsgenomen, L. Kolster en uit de wagen werd geslingerd, moest in be wusteloze toestand in het Wester2|e- kenhuis worden opgenomen. De rechtervoorzijde van de aiito werd door de trein gegrepen. Het deel van de wagen, waarin de vader en de zoon nog zaten, kwam onder de bumper van de locomotief en werd veertig meter meegesleurd. Beide inzittenden moesten uit de wrakstukken gezaagd worden. ren, en waarvoor door de redering subsidies worden gegeven. Men denkt aan katoen, oliehoudende zaden, melk vee en andere. De nieuwe verbouwers kunnen dan niet alleen van de ga rantie door de regering, maar ook van de subsidies profiteren. Het grote irrigatieplan zal slechts in gedeelten kunnen worden uitge voerd. Maar in de aanvang denkt men reeds een 400 a 500 Nederlandse boerengezinnen te kunnen plaatsen. Voor Nederland betekent dit plan enerzijds de verschaffing van techni sche krachten voor de uitvoering van het irrigatieplan en anderzijds emigratie van boerengezinnen voor het verder in productie bren"en van de in cultuur gebrachte gebieden. Het tweede project betreft de op- richt:ng van een bedrijf voor het slachten van vee en het invriezen Autobestuurder liet zich „koeieneren" Een demonstrateur, die met zijn auto op de rijksweg van Rotterdam naar Den Haag reed, zag opeens een koe voor zich opdoemen. Een aan rijding bleek niet te vermijden. De auto kwam links van de weg terecht en moest met een takelwagen worden weggesleept. De koe wandelde doodgemoede reerd door en een veearts zal nu on derzoeken of zij nog nadelige ge volgen van het gebeurde heeft on dervonden. Het dier had "kans gezien uit een weiland te ontspappen en was ondanks alle veiligverkeersacties zo maar de weg opgewandeld. Thans zit ze weer achter sloot en hek. Rotterdam krijgt molen niet terug Waar gaat geld naar toe? Toen het vorig jaar Augustus de beroemde molen „De Noord" te Rot terdam in vlammen ten onder ging, werd er door de burgerij een spontane actie ontketend om de molen te her bouwen. Thans heeft de gemeenteraad van van vlees. Dit project werd reeds door de F.A.O. van de Ver. Naties bestudeerd en zeer gezond bevon den. Het derde project fcetreft de uit breiding van 'n hydro-electrische in stallatie van een capaciteit van 2500 kilowatt tot 10.000 kilowatt. Degenen die hierin willen investeren, zullen de leiding van het bedrijf houden, totdat de lening geheel is voldaan De afwikkeling van beide hiervoor genoemde bedrijven zullen een perio de van ongeveer 10 jaar vergen, waarna deze weer onder de gehele controle van de gemeenten, c.q. pro vincie of staat zullen komen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans prijsindexcijfers van het levensonderhoud samenge steld der 15 Oct. 1955 op basis 1951 100. Het totaal-indexcijfer onderging tussen 15 September en 15 October geen wijziging en bleef derhalve 105. Ook het indexcijfer voor de voe ding onderging geen verandering. Binnen deze groep deden zich stijgin gen voor bij groenten en eieren. Het indexcijfer voor fruit vertoon de een lichte daling, terwijl voorts de prijzen voor melk in een aantal steden en aardappelen iets daal den. Bij de niet-voedingsmiddelen deden zich geen prijsveranderingen van be tekenis voor. Het interim-prijsindexcijfer voor het gezinsverbruik op basis 1949 100 bleef eveneens op het niveau van September 127 gehandhaafd. Inkomen-stijging van bijna 20 millioen In zijn gisteren gehouden vergade ring heeft de ziekenfondsraad alsnog goedkeuring verleend aan de tussen de organisaties van algemene zieken fondsen en de landelijke huisartsen vereniging overeengekomen honere ringsregeling. Een op 22 Sept. door de raad ge houden stemming over deze rege ling had niet de voor goedkeuring vereiste, gekwalificeerde meerder heid van stemmen opgeleverd. Daar na hebben de bij de overeenkomst betrokken partijen nader overleg ge pleegd, hetgeen heeft geleid tot een nadere motivering van de regeling. Mede Op grond van de gewijzigde motivering heeft de ziekenfonndsraad er thans zijn goedkeuring aan ver leend. Volgens de regeling wordt, te reke nen van 1 October j.l. af, aan de huis artsen voor de eerste 2.000 verzeker den. op naam van een huisarts inge schreven, 10 20 en daarboven 7.50 per verzekerde per jaar betaald. In deze honoraria zijn begrepen de vroegere toeslagen voor dunbevolkte gebieden, uitgezonderd die voor de eilanden, de Bieschbosch en andere gebieden, welke worden aangewezen in overleg tussen partijen, die tevens de hoogte van de toeslagen vaststel- Bus slipte tegen tram; 6 gewonden Toen gistermorgen omstreeks zeven uur op de Oostzeedijk te Rotterdam een tramwagen bij een halte moest stoppen, kon een chauffeur van een gemeentebus, die achter de tram reed, zijn voertuig niet van de rails krij gen. Hierop remde hij en slipte op de gladde rails, waarna de bus tegen de achterzijde van de tram botste. Zes buspassagiers werden gewond, van wie er vijf met licht verwondin gen naar het ziekenhuis Coolsingel moesten worden vervoerd. Het wa ren de 43-jarige brander S. de Kreij uit Capelle a.d. LJsel, de 23-jarige timmerman C. van Vianen en de 33- Rotterdam beslist, dat de molen niet J jarige lasser T. van Hattem, beiden herbouwd zal worden en de wethou-1 eveneens uit Capelle a.d. IJsel, de der van openbare werken wordt thans I 22-jarige mevr. T. Bensdorp-Den Wijl door de vraag gekweld, wat er nu I uit Rotterdam en tenslotte de 47- met de ingezamelde gelden dient tel jarige plaatwerker V. K. Boon uit geschieden. I Krimpen a.d. LJsel. len. Ook de vroegere toeslag voor ouden van dagen is in de vastgestelde honoraria begrepen. Bijna 20 millioen. Voorts is voor de honoraria van 1 Juli 1853 tot 30 September 1955 een regeling goedgekeurd, waarmede de over die periode krachtens een voor lopige regeling betaalde honoraria worden verrekend. De overeenkomst geldt met ze kere restrictie voor de tijd tot 1 Januari 1960. De kosten van de vroegere (voor lopige) regeling bedroegen voor de verplichte ziekenfondsverzekering 41.5 en vooh de vrijwillige 14 mil lioen gulden per jaar. Als gevolg van de goedgekeurde nieuwe regeling van 1 October af stijgen de uitgaven voor de verplichte verzekerden tot 55,8 milloen gulden, dus met 14.3 mil lioen, en voor de vrijwillige tot 19 millioen gulden, dus met 5 millioen. ONTPLOFFING IN ZIEKENHUIS LABORATORIUM. Gistermiddag zijn bij een ontplof fing in het laboratorium van het Veipse algemene ziekennuis drie la boranten zo ernstig gewond, dat in middels twee van hen zijn overleden. Het zijn de hoofdiaborante mevr. Duwaer en mejufirouw M. Kersten, beiden uit Velp. Zij bezweken heden nacht aan de gevolgen van opgelo pen ernstige brandwonden. De toestand van het derde slacht offer, mejuffrouw S. Levering, baart zorg. Dit ernstige ongeluk, waarvan de oorzaak moeilijk is vast te stellen, omdat men uiteraard geen van de drie getuigen heeft kunnen ondervragen, heeft schrik en ontsteltenis in de vrij dicht bebouwde kom van het dorp teweeg gebracht. Toegesnelde omwonenden boden terstond hulp bij het evacueren van de patiëntjes uit het nabij gelegen kinderpaviljoen. Toen men de na de ontploffing ont stane brand spoedig met eigen mid delen had geblust, bleek verdere evacuatie niet meer nodig. De brand weer, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was, behoefde ook niet meer in te grijpen. Het .ongeluk is waarschijnlijk ont staan bij het overgieten van een fles met aether. De kleding van de slacht offers vatte na de ontploffing vlam, zodat de lichamen met ernstige brandwonden overdekt werden. De materiële schade bleef beperkt tot een ingedrukte ruit en aantasting van een deel van de inventaris.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7