$LWTÜGAT f&ymam Wat doen we met reactor-afval de Vijf Leidse gezinnen moeten voor de industrie-uitbreiding het veld ruimen AVONDRUST Vissen werden radio-actiet PRONOUCE NYLONS Inbezitneming van de Aartsbisschoppelijke Troon "Dó dj f\eh VRTJOAG 25 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Uitspraak Leidse kantonrechter -i De N.V. Koninklijke Zeepfabriek voorheen Sanders Co te Leiden is se dert jaar en dag eigenares van een vijftal huizen, welke onmiddellijk gren zen aan haar fabriek Levendaal—Sint Jorissteeg. Zij wenste deze woningen bij haar fabriekscomplex te betrekken. De N.V. verkreeg in 1954 en in Maart 1955 van het gemeentebestuur van Leiden toestemming om de woningen voor bedrijfsdoeleinden in gebruik te nemen, nadat voor de huicige bewo ners andere woonruimte beschikbaar zou worden gesteld. De huur werd in het begin van dit jaar aan alle vijf huurders per deurwaardersexploit opge zegd, doch uiteraard vertrokken zij niet. De N.V. Sanders Co maakte ver volgens door bemiddeling van de rechtskundige Th. J. van der Heijden uit Leiden de zaken aanhangig voor het Kantongerecht te Leiden. Flinke industrie. In de dagvaarding werd er op ge wezen, dat de firma Sanders is een flinke industriële onderneming, welke zich gestadig uitbreidt en op be hoorlijke voorwaarden goede arbeids gelegenheid biedt en dat zij commer cieel in het binnen- en buitenland een uitstekende reputatie geniet. Eiseres heeft voor de fabricatie van Shulton-producten een overeenkomst gesloten met de te New Yersey ge vestigde Shulton Inc. Hierdoor wer den ook Nederlandse algemene belan gen bij uitstek behartigd, terwijl zij voorts voor het fabriceren van andere artikelen voor een Londense onder neming een belangrijke overeenkomst •loot. De ter beschikking van de fabriek bestaande bedrijfsruimte is voor een economische bedrijfsvoering onvol doende. Eiseres heeft reeds maanden en maanden getracht om tot een op lossing te komen, doch de toestand in het bedrijf is thans zodanig, dat zij zich niet lanter kan veroorloven een lijdelijke houding te blijven aan nemen. Haar raadsman, de heer J. van der Heijden, merkte op, dat het tot de taak van het Leidse gemeente-be stuur behoort te voorzien in de be hoefte aan woonruimte voor de vijf huurders, omdat de woningen door ouderdom en ouderwetse inrichting toch wel van dien aard waren, dat voor de bewoners op de duur in ieder geval een andere huisvesting zou moeten komen. Eis toegewezen. De kantonrechter te Leiden, mr. F. Ligtenberg, heeft, na ook de huur- .ders te hebben gehoord, de eis van de N.V. Koninklijke Sanders Co 526. Horizontaal: 1. profijt ,9. gra vin uit het Holl. Huis, 10. tijdreke ning, 11. voorzetsel, 13. afgesloten bebouwd veld, 15. muzieknoot, 16. plooisel van kraag of manchet, 18. aanwijzend voornaamwoord, 20. te ken, 22. houten vat, 24. bereide die renhuid, 26 speelgoed voor meisjes, 29. hoepel, 31. muzieknoot, 32. klein kind, 34. vrucht, 36. jongensnaam, 37. haal van een-pen. Verticaal: 2. onder andere (afk 3. lied, 4. kant, 5 water in Friesland. 6. grond, die bij een hoeve behoort, 7. wandeldreef, 8. deel v. d. onderarm, 12. draskolk, 14. huisdier, 17. drank, 19. hoogste punt, 21. kneep, 23. zand heuvel, 25. nau we opening, 27. stan, 28. Europeaan, 30. voorzetsel, 33. volks naam voor de kauw, 35. muzieknoot. Oplossing van gisteren. Horizontaal: 1. Mordechai, 8. ode, 9. dag, 10. R.O., 11. sas, 13. nu, 14. Om men, 16. Epse, 17. geen, 18. Sèvre, 20. as, 22. roe, 23. ed.; 24. aai, 26. ido, 27. Ing-woenen. Verticaal: 1. mortepaai, 2. Odo, 3. re, 4. Edam, 5. h.d., 6. aan, 7. Iguaro- don, 11. smeer, 12. Segre, 14. Oss, 15. nee, 19. vore, 21. San, 23. Ede, 25. IG., 26. in. ,.T^E bewerker van deze verta- ling, door de dood weggeno men van zijn werk op 27 Novem ber 1912, heeft zelf het drukken en de uitgave ervan niet meer kunnen nazien. Maar toen in de avond van zijn leven, Alphons Willems eindelijk besloten had zijn werk uit te geven, was het reeds lang rijp. Het beantwoordde, zo ver als mogelijk is, aan de eisen van zijn smaak en van zijn kennis; het is waarschijnlijk, dat hij er nauwelijks of geen veranderingen in zou hebben aangebracht. Het is dus wel een voltooid werk, dat vandaag het daglicht ziet Op de avond van het leven moe ten wij ons levenswerk uitgeven. Is het dan rijv? Zouden ook wij er nauwelijks of geen veranderingen meer in willen aanbrenqen? Dur ven we het als voltooid werk in het daglicht der eeuwigheid te geven? toegewezen, met bepaling dat de proceskosten niet ten laste van de huurders mogen worden gebracht. De kantonrechter bepaalde voorts, dat de N.V. Sanders en Co. niet tot uitzetting zal mogen laten overgaan, dan op een door B. en W. der ge meente Leiden te bepalen termijn, zodat de huurders niet op staande voet op straat zullen komen. B. en W. van Lelden hebben Inmid dels, met inachtneming van de gel dende wettelijke voorschriften, die termijn bepaald op uiterlijk 6 maan den na de uitspraak van de kanton rechter. Moeilijkheden huisvesting Uit de door de kantonrechter uit gesproken ontruimings-vonnissen blijkt wel hoe angstwekkend zwaar vaak de taak van het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting kan zijn. De rechterlijke macht gaat weliswaar, wanneer het goedwillende huurders betreft, eerst na afweging van weder zijdse belangen van verhuurder en huurders tot het uitspreken van een ontruLmingsveroordeling over en neemt daarbij wederzijdse economi sche belangen en maatschappelijke behoeften in acht, doch aan Huisves ting is ten slotte de taak om de vijf gezinnen elders onderdak te bren gen. Lunch Leidse industrië'en Op de gemeenschappelijke koffie maaltijd van de leden van het de partement Leiden van de Neferland- se Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak gistermiddag in „De Doelen" prof. dr. A. H. W. Aten jr. uit Amsterdam. De professor behandelde alle atoom energie-mogelijkheden en problemen met een beminnelijke openhartigheid, die de aanwezigen leerzaam, maar ook gezellig bezig hield. Hij zei, dat de wereldbevolking in het jaar 2000 waarschijnlijk verdubbeld zal zijn en dan heeft de wereld zeker het dub bele aan energie nodig. Atoomenergie zal dan nodig zijn, maar deze vorm van energie is duur. Bij Moskou staat het enige atoom energie-station ter wereld, dat ener gie voor consumptie aflevert. Hij gaf een beschrijving van dit station: 1) de uraniumzuil waarin de uranium de brandstof is; 2) een stof die de energie vertraagtde modera tor), en 3) de afdeling warm te-pro ductie die de stoom opwekt, welke turbines aandrijft. Er is geen twijfel aan, dat Enge- UW ADRES VOOR BETERE Agenda Leiden VRIJDAG. JoKVP. Contactbijeenkomst. Har monie. 8 uur nam. Leidse Filmliga. „In den Vergul den Turk", 8 uur nam. ZATERDAG: Concert Leids Harmoniegezel^chap „De Post", 8 uur nam. Stadszaal. Receptie „Dennenheuvel", 35 uur nam., Gerecht 10. Tentoonstelling werkstukken van patiënten, 2.306 en 79.30 uur, En degeest. Bazar ..Ons Centrum", 10.12 uur voorm. en 27 uur nam. Stadszaal Foyer). Kon. Ver. Litteris Sacrum": „De vrolijke Vrouwtjes van Windsor", 7.30 nam. Schouwburg. Jaarvergadering Nat. Woningraad, 10.30 uur voorm. In de Vergulde Turk. ZONDAG: St. Cosmas, Sociale Zondagmorgen, 9 uur v.m. Kapel Oude Vest 45. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20130. Te Oegstgeest aoor: de Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kolksteeg 25): Tentoonstelling foto's Pim van Os. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 10 December). BIOSCOPEN. De films voor de week van 25 Nov. tot 2 Dec. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind" 14 jaar. Lido: „Razzia", volwassenen. Luxor: „De Rififi chez les hom mes", strikt volwassenen. Trianon: „Marty", 14 jaar. Rex: „School der dapperen", 18 jaar. land voor Nederland de basis zal leggen tot de ontwikkeling v. d. aloom energie in ons land. Het eerste atoom energie-station zal in Calder Hall ge sticht worden. Tot 1960 zullen nog zes stations van hetzelfde type in verschillende delen van het land ge bouwd worden. De prijs van de electriciteit, die deze stations zullen opleveren wordt geschat op 2% cent per kilowatt uur, dus niet onbetaalbaar. In deze installatie zal gewoon ura nium gebruikt worden. Bij het ont wikkelen van energie zal plutonium gevormd worden e.i dit plutonium zal men aan de regering kunnen ver kopen, waardoor de prijs van de te le veren energie gedrukt kan worden Het plutonium kan voor atoombom men gebruikt worden, maar eerder zal men dit plutonium kunnen ge bruiken voor een nieuw type reactor waarin men de brandstof kan ver meerderen; men maakt dan een min of meer gecontroleerde atoombom, uiteraard niet geheel van gevaar ontbloot en daarom zal deze reac tor in een onbewoond gedeelte van Schotland worden eeolaatst. In deze reactor zal men echter met heel wat minder kosten enregie kunnen vrij maken. Prof. Aten sprak ook over de ge varen van de radio-activiteit. Uiter aard heeft men bij de reactie-stadions veel te stellen met de afvalproduc ten. Zij zijn moeilijk te hanteren. Er waren lieden, die de atoom-vuilnis in het hartie van de Zuidpool kwijt wil den, anderen maakten grondoutten, die op een gegeven moment toch weer tot erupties konden komen. In Engeland heeft men radio-actie ve stoffen in zee afgevoerd, met het gevolg echter, dat vissen en wier voor consumptie gevaarlijk weredn. Tenslotte s*»rk prof. At-n over de kansen van Nederland. Wij hebben het voordeel, aldus sor., dat wjj het kalm aan kunnen doen, omdat onze behoefte naar atoomenergie niet zo groot is. On"etw'ifeld kunnen we le ren van de fouten van anderen. Zo is de reactor, waarvan m*n er in Enge land z°s aaat bouwen al weer erkend verouderd. Purcer!"ke Stand Geb.: Jan Simon, z. v. S. Klinken berg en J. Lindhout; Simon, z. v. C. N. Schellingerhout en G. Versteeg; Jacobus Johannes, z. v. J. den Os en J Boekkooi; Annette Catharine, d. v. A. v. Essen en D. v. Woudenberg. Overl.: M. J. Goddiin, vrouw 80 jr.; C. M. Goddjjn, vrouw 81 jaar. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa- nen Nederlands re ht de heren B. B. Klooster te Leiden en A. F. C. L. Kie- vits te Rotterdam. VOLKSHUISVESTING LEIDEN GAAT VERHUIZEN. De Dienst der Gemeentewerken heeft dermate met ruimte voor zijn huisvesting te kampen, dat het nodig is o.a. de afdaling volkshuisvesting van die dienst elders onder te bren gen. iHervoor komt het pand Bree- straat 117 in aanmerking, aangezien dit in de onmiddellijke nabijheid van het Stadhuis is gelegen. Met het oog hierop heelt de gemeente de huur van het pand reeds per 1 Mei 1955 opgezegd. Het pand is echter nog niet ontruimd, doch de beschikking over de benedenverdieping is verkregen. Het is in verband hiermede nodig, dat de raad gelden beschikbaar stelt voor de inrichting van de in gebruik te nemen vertrekken. De kosten van de meubilering worden begroot op 11.600.Voorts moeten in de gro te kamer, welke aan het perceel No. 119 grenst, enkele scheidingswanden van lichte constructie, een verlichting en een eenvoudige stoffering worden aangebracht. De kosten daarvan zul len 6.500,bedragen. AFSCHEID VAN DE HEER C. F. LARDEE Donderdag hield de afdeling Leiden der N.K.B. haar vergadering ln „De Harmonie". Bij deze gelegenheid trad de hepr C. F. Lardee af als voorz. der afd. Lei4en, welke functie h\j ruim 20 jaar heeft vervuld. De heer Lardee gaat het kappersvak verlaten en wij wensen hem in zijn nieuwe werkkring van harte succes. Door bestuur en leden der vereniging werd hem een kristallen asbak en een sigarettendoos aangeboden. Als opvolger van de heer Lardee werd gekozen de heer L. v. Tongeren. Het bestuur werd aangevuld door de heer J. A. Pijnacker. Leiden en omgeving Kringtentoonstelling Pluimvee en konijnen De Kring Leiden en Omstreken, waarbij zeven Pluimvee en Konijnen sportverenigingen zijn aangesloten uit Katwijk, Lisse, Hiilegom, Lelden, Noordwijk, Alphen a.d. Rijn en Gou da houdt op 1, 2 en 3 December de eerste tentoonstelling, in de grote Florahal te Rijnsburg. De organisatie is opgedragen aan de vereniging Ko- Plu-Ko uit Katwijk, welke ter ge legenheid van haar 20-jarig bestaan van deze tentoonstelling iets aparts wil maken. De inschrijving is intussen gesloten en het blijkt nu, dat bijna 1009 dieren de kooien in de fraaie Flora-hallen zullen bevolken. Vele prominente fokkers hebben hun beste dieren ingeschreven. Ruim 100 grote hoenders, waaronder 40 Hollandse hoenders in 4 kleuren en 12 grote Cochins in drie kleuren. 135 stuks krielkippen, waaronder 38 Hol landse krielen; 16 Sabelpootkrielen en vele andere soorten, zoals Ban- kiva's; Orpingtons en Minorca krie len. 110 stuks Sierduiven in vele ras sen en de mooiste kleurslagen zullen te bewonderen zijn. De grootste inzending is wel de af deling konijnen, waarvan er ruim 500 zijn ingeschreven, waaronder 40 Vlaamse Reuzen in 4 kleuren; 42 Franse Hangoren in 5 kleuren; En gelse Hangoren; 37 Groot Zilverse; 20 Groot Chinlilla's; 56 Weeners; 45 Zilvervossen; 26 Tan's; 44 Hollanders en 32 Polen en Kleurdwergen. Een afdeling Postduiven zal deze tentoonstelling completeren, zodat er voor ieder wat te bewonderen zal zijn. Het is lang geleden, dat men in Leiden of omgeving een dergelijke grote collectie bijeen heeft gezien en blijkt eens te meer wat de samen- De inbezitneming van de aartsbis schoppelijke troon in de kathedrale kerk te Utrecht door mgr. B. J. Al- frink kan, zo vernemen wU, nu de of ficiële bulle is afgekomen, elke dag geschieden. De voorkeur gaat evenwel uit naar een Zondag, tijdens welke de plech tigheden zouden kunnen plaatsvin den voor de Hoogmis. Momenteel is overleg gaande over de definitieve datum. Rekening wordt n.l. gehouden met de wensen van de K.R.O., die de plechtigheden zal uitzenden. werkende verenigingen hier hebben bereikt. Donderdagavond 1 December zal deze tentoonstelling te acht uur wor den geopend door de voorzitter der Kring, de heer F. v. d. Mark Jr, ter wijl de tentoonstelling verder nog op Vrijdag en Zaterdag voor het publiek geopend zal zijn. Het tentoonstellingsbestuur onder de eminente leiding van de heer L. A. Kreft heeft de handen vol om alles tot in de puntjes te regelen. De orga niserende vereniging Ko-Plu-Ko zet haar jubileum met deze tentoonstel ling wel zeer goed in. Vele fokkers uit den lande zullen op 1, 2 en 3 December naar Rijnsburg trekken om deze fraaie tentoonstel ling te bezoeken. DOOR EENDRACHT VERBONDEN Prijsuitreiking Afgewisseld door min of meer tra ditionele programmapunten vond gis teravond in café Aniba op de verga dering van de tuinders en bloemis tenver. „Door eendracht verbonden" de prijsuitreiking plaats aan de leden die op kweekgebied de beste presta ties geleverd hadden. Na het welkomstwoord van de voor zitter, de heer Smit, die o.m. mede deelde dat de firma Ballego een prijs beschikbaar had gesteld voor de meest succesrijke dahliakweker, volg de de wedstrijd „Wie weet, hoe ik heet". Vervolgens vond de prijsuitreiking plaats. De gelukkigen waren: de heer Th. G. Buis de beker; de heer N. Breedwijk, tweede prijs en plaquette; mej. Meyers en de heer J. P. Jong bloed, tweede prijs. De derde prijzen waren voor de heren: J. Blansjee, M. Meyers, C. Streefland en B. J. van Limlburg. k A r* 247 SLACHTOFFERS. Van 510 uur gistermiddag heeft de Leidse politie een verscherpte ver- keersactie ondernomen. Als u tot de slachtoffers behoort, kan het u mis schien troosten, dat de politie het ge drag van 246 andere weggebruikers ook met 'n bonnetje honoreerde. Onder hen waren drie dronken fietsers, die de plannen van de verkeerspolitie op een onzekere wijze doorkruisten. Zij zijn ter ontnuchtering in het bureau opgesloten. Industrie naar stadsrand? We willen niet tornen aan de uitpraak van de kantonrechte! over de huurders, die door een Leidse industrie werden ver jaagd, Het is te begrijpen, dat een zich uitdijende industrie de honger naar ruimte moet be vredigen, maar doorkruist deze uitspraak niet de mening van het gemeentebestuur, dat de industrie van lieverlee naar de stadsrand verplaatst moet worden? Kinderschoentjes. In het kindertehuis van de zusters Carmelitessen staan straks de schoen' tjes weer in lange rijen onder de schoorsteen. Men mag niet verwachten, dat de goeae Sint het dak van het tehuis aan de Oude Vest zal passeren zon der zijn milde gaven omlaag te laten gaan. Maar dan moet de Leidse bur gerij ook meewerken. Tot 4 December a.s. worden uw milde gaven in de vorm van speel- en suikergoed en al dat andere dat de kleine kinderhand en het kinderhart doet overlopen, in het klooster verwacht. Ook geld is van harte welkom. Het gironummer van de zusters Carmeli tessen aan de Oude Vest is: 699. Haver troef. Nogmaals een herinnering aan de prijsjas, waarmee de klaverjassers van de K.A.B. wijk St. Leonard us St. Nicolaas zullen binnenhalen. Op Dins dag a.s. te acht uur is haver (voor het paard) troef. Goed nieuws van de belasting. De heer W. F. Imbens hoofdassis tent-titulair van 's Rijks Belastingen te Leiden is met ingang van 1 Decem ber a.s. benoemd tot hoofdassistent en belast met de functie van chef deurwaarder van het rayon, ressor terend Onder het kantoor der directe belastingen te Leiden. De heer C. J. Redegeld, adjunct commies van 's Rijks belastingen ten kantore der directe belastingen te Leiden, is met ingang van 1 Decem ber a.s. verplaatst naar de inspectie der belastingen te Leiden le afd. Naar de lichtweek. Evenals vorige jaren kunnen alle mindervaliden van alle gezindten, die niet of zear slecht kunnen lopen en zelf geen vervoermiddel hebben, de lichtweek in ogenschouw nemen. Op 2 December des avonds circa 8 uur zal er een autobus door de stra ten rijden langs dit reëerieke schouw spel. Op Dinsdag 28 en Woensdag 29 November tussen 7 en 8 uur des avonds kunnen hiervoor kaaarten worden afgehaald aan het secreta riaat van de Alg. Ned. Invaliden Bond Herengracht 83 te Leiden. Toneel K.A.J. De toneelrepetitie op Vrijdag 25 November in het Don Boscohuis, kan niet doorgaan. De repetitie is nu ver zet naar Maandag 28 November om 8 uur eveneens in Don Boscohuis. Buitenkansje voor Veronica. De Ver. Sancta Veronica heeft Zon dag a.s. 27 November een buiten kansje. Door de gewaardeerde mede werking van pastoor Van Kleef is er a.s. Zonwag een collecte onder alle H. Missen in de kerk van O.L.Vr. He melvaart en St. Jozef aan de Heren singel. Pater Tijnagel O.F.M. houdt de lief dadigheidspredikatie. Parochianen van Herensingel laat u niet onbetuigd! Dieren-asyl. De Nederlandse Vereniging tot be scherming van Dieren heeft aan de Leidse afdeling een bedrag van 1000 geschonken voor de bouw van het nieuwe asyl. De stichting acht het noodzakelijk dat dit asyl, dat in de omgeving van het verlengde van'de Haarlemmerweg zal worden gebouwd, uiterlijk Juli 1956 kant en klaar is. Wij hopen dat B. en W. en gemeen teraad van Leiden haast zullen ma ken met de plannen en dat het asyl spoedig zal verrijzen. De KRO geeft hierbij de voorkeur aan een Zondag, waarop deze om roep een zogenaamde lange zendtijd heeft en wel van 9.30 tot 17.00 uur. Deze zendtijd heeft de KRO aan staande Zondag. Het is de vraag of men bij het aartsbisdom met betrekking tot de voorbereidingen voor deze plechtig heid tijdig gereed is. Zondag vier December heeft de KRO de korte zendtijd en kunnen eventuele plechtigheden slechts van half negen tot half tien worden uit gezonden. De daaropvolgende Zondag, 11 De cember, beschikt de KRO weer over voldoende zendtijd om aandacht aan het gebeuren in de kathedrale kerk te schenken. Naar alle waarschijnlijkheid, zo vernemen wij, zal op deze dag ook de plechtige inbezitneming van de aartsbisschoppelijke zetel geschie den. «atste Berichten 26 Gewonden te Heerlen Het ongeluk gebeurde omstreeks tien voor negen ongeveer driehon derd meter van het station. De elec- trische sneltrein die om 8.20 uit Maas- tocht was vertrokken en de eveneens electrische stoptrein die om 8.54 uit Heerlen naar Maastricht was ver trokken, reden daar op elkaar. De sneltrein bestond uit één treinstel en de stoptrein uit twee treinstellen. De neuzen van beide treinen drongen door de kracht van de botsing in elkaar. De bestuurder van een der treinen werd gewond, terwijl de an dere er goed van af kwam. Naar wü van de zijde van de poli tie vernemen bedraagt het juiste aan tal gewonden 26. Twee van hen heb ben na behandeling het ziekenhuis kunnen verlaten. De anderen zijn op genomen. Zoals reeds is gemeld, ver keert niemand van hen in levensge vaar. De meesten hebben hoofdwon den opgelopen. Allen komen uit Maastricht Heerlen, Valkenburg en omgeving. Omtrent de oorzaak van de botsing kon de politie nog geen mededeling doen, daar het onderzoek nog in volle gang is. Gisteravond tegen zes uur is de directeur van Bouw- en Woningtoe zicht te 's Gravenhage, ir. K. Dees achter het stuur van zijn auto op de Waalsdorperweg onwel geworden. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en kwam in botsing met twee gepar keerde auto's, tengevolge waarvan uitsluitend materiële schade ontstond. De heer Dees is met een ziekenauto naar het Diaconessenhuis „Bronovo" gebracht, waer hij in de afgelopen nacht overleden is. Voetbal en politiek Op 12 October j.l. hebben zich in het stadion van Erevan, in de Sovjet- Russische republiek Armenië, onlus ten voorgedaan na een voetbalwed strijd. Wij hebben daar toen melding van gemaakt en iedereen dacht, dat dit een uitbarsting was geweest van over verhitte sportiviteit. Zoiets komt in alle Zuidelijke landen voor. Maar toen deze zaak behandeld werd door het Opperste Gerechtshof van de Ar meense republiek en er straffen wrr-'pn ui*gedeeld tot 25 jaar gevan genis toe, begon men er iets anders «Cijbtr te zoeiten. Het schijnt, dat die voetbalwedstrijd slechts een aanlei ding is geweest tot een uitbarsting van politieke ontevredenheid. Ook in het aangrenzende Georgië schijnt het niet pluis te zijn, hetgeen blijkt uit de executies wan zes „me deplichtigen van Beria". FAURE STELT VERTROUWENS KWESTIE Premier Faure zal vanmiddag in de Kamer de vertrouwenskwestie weer stellen, daar de fracties de be spreking van de kieswet geen voor rang hebben willen verlenen. De agendacommissie, waarin alle fractieleider van de Assemblé zitting hebben, heeft met 375 tegen 224 stem men besloten niet van de agenda af te wijken ten behoeve van de kies wet. De agenda voorziet in een debat over de algenieng regeringsuolitiek dat Dinsdag moet beginnen. De rege ring had verzocht het kieswetdebat voorrang te geven. Faure heeft nu aangekonidgd, dat hij de Assemblé vanmiddag zal ver zoeken over deze kwestie te stem men en dat hij daaraan de vertrou wenskwestie verbindt. Bij de stemming in de agendacom missie viel het op, dat de communis ten met de oppositie mee stemden, terwijl zij bij twee vorige stemmingen in de Assemblée over de kieswet de regering redden. In de wandelgangen acht men nu over het algemeen de kans van de ergering om er de volgende week het leven af te brengen, gering.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2