B. en W. hebben geen bezwaar tegen efficiency-onderzoek gemeentewerken Aanstelling publiciteits- ambtenaar wordt overwogen Schei*p AVONDRUST DAMPO Over de oprichting der bisdommen Groningen en Rotterdam Dokter Jongsma geneesheer directeur van Acad* Ziekenh. Tennispark „Roomburg,' wordt ijsbaan Maandag a.s. weer ve!e lichtpunten in de SLEUTELSTAD DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 DE LEirSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 LEIESE BEGROTING In de Leidse raad, die de berrotlng behandelt, werden gistermiddag de replle- ken van de raadsleden voortgeset. De heer Van Weizen (C.P.N.) betreurde het, dat het overleg tussen het gemeen tebestuur en de wonlngbouwverentnlgen de laatste jaren opmerkelijk verstard Is. Van WpItph ie aphtor m,,r bleeI cr biJ dat een onderioek all VV CI/.CII Ia dtlllCr spoedig moet worden ingesteld. het gordijn geweest Hij sprak ook over de kwestie com munisten in de raadsfracties. Er is de communisten in deze raad veel in de schoenen geschoven. Ik zal daar niet dieper op ingaan, maar ik ben van me ning, dat al deze uitlatingen het gevolg zijn van het verwrongen beeld, dat u wordt voorgespiegeld. (De heer Drij- ber: ga maar eens achter het ijzeren gordijn kijken). Ik heb het u zult zeggen: twijfel achtige genoegen gehad een kijkje achter het ijzeren gordijn te kunnen ne men en ik kan u zeggen, dat het daar met de massificatie nog al los loopt. Hij stelde dat de communisten rechten wor den ontzegd, die hun krachtens hun ver kiezing toekomen. De heer Knol (Prot. Chr.) sprak over de begroting als financieel stuk. Hij was de eerste specialist die in tweede in stantie aan het woord kwam. Mevr. BraggaarDe Does (P.v.d.A.) vroeg om het spoedig verlenen van sub sidie aan bejaarden-sociëteiten. Er moet op korte termijn een gemeentelijk be jaardentehuis komen. Zij diende daarom een voorstel In waarin het college verzocht wordt over te gaan tot stichting en instandhouding van een gemeentelijk algemeen verzor gingshuis voor bejaarden, indien niet binnen zes maanden het Initiatief door particulieren genomen wordt. De motie werd mede ondertekend door de dames Van Nienes én Vijlbrlef en de heren Portheinc en Goslings. De heer Stolp (Prot. Chr.) erkende, dat zijn voorbeelden, die moesten aan duiden, dat een efficiency-onderzoek bij gemeentewerken, hard nodig is (opbre ken straat Boerhaavekwartier) ongeluk kig gekozen waren. Hij trok deze in, POTLOOD en GEEST No. 525. Horizontaal: 1. de leidsman van Esther, 8. lied, 9. korte degen, 10. af korting op telegramformulieren, 11. sluiskolk, 13. heden, 14. gem. in Over- ijsel, 16. buurtschap tussen Deventer en Gorsel, 17. niet een, 18. linkerbij rivier v. d. Loire, 20. Rom. munt, 22. stok, 23. bekende afkorting, 24. stre ling, 26. wereldtaal, 27. Germanen tussen Oostzee en Rijnmond. Verticaal: 1 matroos op de scheeps- rol, die in werkelijkheid niet in dienst v/as, maar die bij de inspectie mee telde, 2. graaf van Parijs, verdedigde de stad tegen de Noormannen, 3. mu zieknoot, 4. gem. in N.H., 5. hospitaal- dienst (afk.), 6. voorzetsel. 7. krui pend gedierte uit de Jura-tijd, 11. vet stof, 12. zijtak Ebro, 14. gem. in N.- Brab., 15. ontkenning (spreektaal), 19. ploegsnede, 21. rechterbijrivier v. d. Weichsel, 23. gem. in Gelderl., 25. afkorting van zeker godsdienst, 26. voorzetsel. Oplossing morgen. Oplossing No. 522. Horizontaal: 1. som, 4. ent, 6. Ieren, 7. re, 9. te, 10. Antwerpen, 15. kei, 16. eed, 17. vertellen, 20. el, 21. re, 22. menen, 24. rei, 25. aan. Verticaal: 1. Sara, 2. mi, 3. drie, 4. en, 5. teen, 8. enkel, 9. teder, 11. ter, 12. wit, 13. rel, 14. pel, 17. Veer, 18. eens, 19. neen 22. mi, 23. na. de Griekse schrijver Aristopha nes komt een onnozele man voor, die geen andere gedachte heeft dan op een goedkope manier van zijn dure schuld af te komen. Tot hem zegt de wijsgeer Sócrates: „Laat je gedachten niet altijd om jezelf dwalen, maar laat je geest zijn vlucht nemen in de lucht als spoedig moet worden Ingesteld. De heer Huurman (Prot. Chr.) bleef in mening, dat men met het plannen maken over de scholenbouw niet te royaal moet zijn. Het inwonertal neemt nauwelijks toe en de „geboorteplek" van de na-oorlogse Jaren hebben we nu wel overklommen. 's Avonds. De meeste sprekers waren in hun replieken uitgebreider dan in eer ste instantie, 's Avonds kabbelde het begrotingsbeekje eentonig door. Be sloten werd de behandeling van de begroting Maandag a.s. met frisse moed voort te zetten. Na de gewo ne routine-vergadering zal de be groting weer op tafel komen. Voorbarige belofte. De heer Aalders (K.V.P.) vond de be lofte van wethouder Menken om op 5 Mei vrij te geven voorbarig. Als de ho gere autoriteiten anders beslissen is dit een teleurstelling voor het personeel. Hij verschilde van mening met de wet houder van openbare werken wat be treft diens mededeling inzake de sup plering voor werken, welke worden voorbereid met het oog op een even tuele werkloosheid. Medezeggingschap. De heer Goslings (P.v.d.A.) ging bij Un repliek weer in op de wenselijkheid van medezeggingschap van de gemeente het Acad. Ziekenhuis. Men moet zich aan de spelregels hou den, zei hij, er is, ondanks een ingetrok ken motie, gevolgd op toezeggingen van het college, nog geen reële mogelijkheid voor een gesprek over dit onderwerp geschapen. Hij hoopte dat dit vraagstuk van een stads-academisch ziekenhuis voor de tweede maal in de commissie aan de orde gesteld zou worden. Hij be streed de mening van de wethouder, dat er ten aanzien van de ziekenhulsbouw geen coördinatiecommissie nodig is. Na een informatie in Den Haag was hem duidelijk geworden, dat er op dit gebied géén sprake is van landelijke „planning". Wethouder Menken ziek. De voorzitter deed na het betoog van de heer Goslings, die zaken behandelde welke op het terrein van wethouder Menken liggen, (wethouder Jongeleen maakte notities) mededeling dat wethou der Menken door ziekte verhinderd was die avond in de raad te komen. Studenten en straatnamen. Hierna kreeg de heer Drijber (V.V.D.) het woord. Het verheugde hem, dat de universiteit dit jaar in het centrum van de belangstelling van de raad stond. De gemeente zal offers moeten brengen in grond, de burgerij zal kamers beschik baar moeten stellen. Hij sprak over de voorbereidingen tot de stichting van een studententehuis. Hij merkte op, dat hij nog geen antwoord had gekregen op zijn vraag over straten te noemen naar in ternationale figuren. Hij vroeg of de post subsidie Leids Studiefonds in de toekomst regelmatig wordt verhoogd. Raad en oorlogsmonument. De heer Questroo (Prot. Chr.) kwam nog eens terug op de verkeerskwestie. Het verkeersonderwijs aan scholieren moet ook opvoeden tot verkeersfatsoen. Het oorlogsmonument móet er komen. Dit is de plicht van de burgerij. Zou het niet mogelijk zün, dat in elke raadsfrac tie één wordt aangewezen, die als ver tegenwoordiger van de burgerij, met de anderen dit probleem zal bespreken. Mej. Van Nienes (P.v.d.A.) zei: een tweede raadslid verdiend zijn presen tiegeld niet. Met deze stelling troostte zij de voorzitter. Met verbazing had zij van wethouder Menken gehoord, dat er een ambtenaar is, die zich met de on dersteunden van de G.S.W. bezig houdt. Zij had hier nog nooit iets van gehoord, maar zij was van het nut van deze func tionaris overtuigd. De voorzitter deelde op dit moment mede. dat wethouder Jongeleen bij de vergadering van Maandag a.s. waar schijnlijk niet aanwezig zou kunnen zijn. Hij vroeg aan de raadsleden allereerst zaken, die openbare werken betreffen, te behandelen. Nogmaals particuliere bouwers. De heer Ten Broek (K.V.P.) viel met de deur in huis: de heer Jongeleen heeft gezegd geen tegenstander van particu liere bouw te zijn, maar eerst in de laat ste maanden van 1950 werd het eerste bouwvolume 34 woningen aan de Zoe- terwoudseweg aan particuliere bou wers verstrekt. Sinds die tijd is het ter beschikking gestelde bouwvolume voor de particuliere bouwnijverheid tot 15 van het totaal gestegen. Hij staafde met nieuwe argumenten zijn bewering, dat de bouw van woning wetwoningen verkapte socialisatie is. Alsnog zou hij antwoord willen hebben op zijn vraag of de wethouder genegen is met de particuliere bouwers aan één tafel te gaan zitterw Hij bestreed de heer Meester, die de particuliere bouwers in een verkeerd licht had gesteld. Hij be twijfelde of alle premie-woningen wel aan particuliere bouwers in uitvoering werden gegeven en doelde hierbij op de bouw van 500 woningen enkele jaren geleden in Zuid-West. HIJ weefr op de kosten van voorbe reiding van de 200 en 600 woblngen In Zuid-West. Als de particuliere bouwers leder voor zich een bouwplan zouden liabarak. Ook aan andere kunstenaars moesten opdrachten tot het ontwerpen van een oorlogsmonument in handen worden gegeven, betoogde hij voorts. De heer Schtlller (P.v.d.A.) wilde als nog antwoord op zijn voorstel voor de aanleg van een verbindingsweg over het Schuttersveld, afgezien van de vee markthal-plannen. Ook op zijn vraag over het structuurplan had hij geen be vredigend antwoord gekregen. De heer Schtlller behandelde vervol gens problemen betreffende personeels zaken, maar werd door de voorzitter er op gewezen, dat hij deze zaken beter tot Maandag kon bewaren. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) had geen antwoord gekregen op zijn sugges tie de kleinere bouwplannen voorrang te verlenen. Aangaande het Merenplan zei hij, dat het college zélf hem on danks andere uitlatingen ln deze be grotingsbehandeling de overtuiging had gegeven, dat het Merenplan dood zal lopen. De argumenten, die hij aan voerde, doen immers geen opgeld meer. Antwoorden Jongeleen. Wethouder Jongeleen kreeg het woord. De welstandscommissie is een instelling van de raad. Dit in antwoord op de kri tiek op deze commissie. Er zijn thans richtlijnen voor het beoordelen van bouwplannen in de maak. Over de weg over het Schuttersveld zal nog prae-advles worden samenge steld. In het huidige stadium van het Me renplan wilde hij niets naders meei over dit onderwerp mededelen. Als de beslissing van G. S. afkomt zal de raad dit weten. Bij de halte Lijsterstraat ge°n plaats voor een wachthuisje. Er is een zeer nauw overleg geweest aangaande de won'ngbouw met de wo ningbouwverenigingen. Na de ruiterlijke bekentenissen van de heer Stolp over de ongelukkige voor beelden die deze had aangevoerd, toon de hij geen bezwaar meer tegen effi- ciencv-onderzoek bij gemeente-werken. Tot de heer Ten Broek zei hij. dat hij bezwaar had tegen het aanvoeren van feiten, die bij deze zaak niet behoren. Hii vroeg of iemand met feiten kon be wijzen, dat hij tégen de particuliere bouw zou zijn. De gedachte van de heer Questroo over het oorlogsmonument kwam hem sympathiek voor. Kwart voor twaalf liet de voorzitter de hamer vallen. Maandag a.s. wordt de begTotingsbe handeling voortgezet. Kindje verkouden? D&a rug. keel «n bontje inwrijven mei AFSLUITING VAARWATER 0U0E RIJN Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat het vaarwater Oude Rijn, tussen Kippenbrug en St. Jans- brugVisbrug gedurende de periode van 22 November tot 7 December 1955 gestremd zal zijn voor het scheepvaartverkeer. (Advertentie) Uit de kringen van donateurs en donatrices van „Litteris Sacrum" heeft zich een huldigings-comité ge vormd, dat zich ten doel stelt, ter gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan van „Litteris" in Februari 1956, het bestuur van de „100-jarige" een practisch cadeau aan te bieden. Op de eerstkomende uitvoeringen van „Litteris" t.w. op 26 November, 1, 3, en 10 December a.s. zullen aan alle bezoekers (sters) circulaires ter hand gesteld worden, waarin de plan nen van het comité nader bekend worden gemaakt. Hedenmorgen werd aan de Heren straat een zelfbedieningswinkel van P. de Gruyter N.V. in dienst geno men. Een queue van ruim tweehon derd personen, die gebruik wilde ma ken van de eerste aanbiedingen noop te de heer P. de Gruyter zijn ope ningswoord kort te houden. De winkel is de vierhonderdste De Gruyterswinkei in ons land en de veertigste die zich met de zelfbedie ningsverkoop bezig houdt. Zoals be kend zal ook de winkel hoek Hoge- woerd en' Korevaarstraat tot dit ver koopsysteem omgebouwd worden. AVOND AMATEURFOTOGRAFIE. De Stichting ter bevordering van de amateurfotografie hield gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal een voorlichtingsavond. De heer Hesper hield daarbij een lezing over fotografie in vroeger tijden en tegen woordig. Aan de hand van projectie en demonstratie lichtte hij zijn woorden toe. In de pauze werd een wedstrijd ge houden, waarbij de heer Van der Steen uit de Tomatenstraat een prijs van 50.won. Na de pauze kreeg een foto-forum het woord dat verschillende vraag stukken uit de wereld der fotografie besprak. De avond werd besloten met de vertoning van kleurendia'! over een reis naar Schotland. PAUSELIJKE BULLE: Verschenen is de pauselijke bulle, waarbij de nieuwe bisdommen Gro ningen en Rotterdam worden opge richt. Van het diocees Haarlem wordt af gescheiden „die provincie, welke Zuid-Holland heet". Bovendien het gebied, dat onge veer de gehele provincie Zeeland be vat (naar bisdom Breda). De bulle vervolgt: „Deze nieuwe zetels maken wij suffraganen van de Utrechtse Kerk, van wier Metropoliet de bisschoppen van Groningen en Rotterdam in on derdanigheid afhankelijk zijn volgens de normen van het recht. Bovendien willen wij, dat volgens de bepalingen van het kerkelijk recht en volgens de bindende richtlijnen door de H. Congregatie van de Se minaries en Universiteiten gegeven in elk van beide diocesen een semi narie zal worden opgericht, om die jongens op te nemen, aan wie de in spraak van de Heilige Geest het ver langen naar het priesterschap in geeft. Ook is het Onze wil, dat tot opluistering van de eredienst en om de bisschoppen met hun raad bij te staan, een college van kanunniken worde opgericht, volgens de bepalin gen, welke wij in een ander, van ons zegel voorzien schrijven, zullen vast stellen. Wij staan echter toe, dat in hun plaats diocesane consultoren worden verkozen, indien momenteel door ern stige moeilijkheden geen college van kanunniken kan worden gevormd. Wat de clerus betreft, bevelen wij, dat, zodra als dit schrijven ten uit- voer zal worden gebracht de cle rici worden geacht te behoren tot dat diocees binnen welke gebied zij hun werkelijke verblijfplaats hebben. Wat betreft het bestuur en de admi nistratie van deze diocesen, de keuze van een vicaris capitularis bij het openstaan van de zetel, de rechten en lasten van geestelijkheid en volk, in dit alles moeten de voorschriften van de codex van het canonieke recHt worden onderhouden. De akten en documenten betreffen de de nieuwe diocesen en de gebie den, die aan de diocesen van Haarlem en Groningen zijn toegevoegd, moeten met vereiste zorg aan de betreffende De Sportstichting heeft voorgesteld de banen in het tennispark Roomburg des winters in te richten als ijsbaan. Voor dat doel zullen deze banen van een tijdelijke verllchtingsinstallatie moeten worden voorzien. De kosten van een dergelijke installatie zullen naar raming een bedrag van ƒ1.500 niet te boven gaan. Opvolger van dokter Levend Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is met ingang van de dag, waarop hij zijn werkzaamheden zal aanvangen benoemd tot directeur van het Academisch ziekenhuis te Leiden M. W. Jongsma, arts, thans directeur-geneesheer van het Alge meen Ziekenhuis te Zutphen. De heer Jongsma werd op 4 No- Maandagmiddag a.s. om half zes weer de sierlijke lichttrips worden een meikever, die met één poot H». SUT aan een touwtje vastzit". Dat Sócrates deze raad geeft, is een hatelijkheid je van de blijspel dichter. Een hoop mensen, ook overigens zeer ontwikkelde men sen, zijn echte kevers, kevers aan een touwtje. Zij leiden een speel goed-leventje en gevoelen nooit iets van de meeslepende heerlijk heid en verantwoordelijkheid van het menselijke leven: in het be staan geroepen te zijn voor de eeuwigheid. reldinr voor die plannen geheel voor rekening van de particuliere bouwers zouden komen. Brug Rapenburg. De heer Portheine (V.V.D.) voelde wel Iets voor de suggestie van de heer Questroo inzake het oorlogsmonument (samenspraak van fractieleden). De heer Van der Horst (P.v.d.A.) gaf in overweging het Rapenburg (eerste deel tot Langebrug) niet te dempen, maar hier een brug te slaan. De heer Piena (P.v.d.A.) wilde alsnog antwoord op zijn vraag over de Caeci- verschillende walkanten en bruggen drukt burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot op de Rijnsburgerbrug bij Amicitia op een knop en op dat moment start de nieuwe Leidse Lichtweek, die in de drukste Leidse winkelstraten tot de vooravond van het Sinterklaasfeest een zee van licht en vrolijkheid zal rondstrooien. De ze door WV georganiseerde licht week moge iets minder deelnemers getrokken hebben dan vorig jaar, de kwaliteit belooft uitstekend te wor den en aan het succes behoeft dien tengevolge niet te worden getwij feld. Wij hebben al een tipje van de sluier opgelicht. WIE DOEN MEE? De straten, die dit jaar georgani seerd aan het festijn deelnemen, zijn de Stationsweg, Steenstraat, Haar lemmerstraat, Janvossensteeg, Hooi gracht, Gangetje, Botermarkt, Nieu we Rijn, Maarsmanssteeg, Breestraat Doezastraat, Hogewoerd, Korevaer- straat, Kraaierstraat en enkele pun ten in de Professoren wijk. Jammer is, dat dit jaar de Donkersteeg, die zich zo goed leent voor een gezelli ge veralichting en een drukgebruik- te verbinding tussen winkelcentra vormt, van deelneming heeft afge zien. Genoemde traten hebben voor een deel de van vorige jaren bekende verlichtingen, al of niet in hetzelfde arrangement, voor 'n deel ook nieu we verlichtingstechnieken toegepast, die de belofte inhouden van een zeer aantrekkelijk straatbeeld* waarvan de indruk wordt verhoogd door de speciaal in deze weken aantrekke lijk ingerichte en verlichte etalages, Gasboompjes in Van der Werffpark. Buiten die straatverlichting wor den nog bijzondere verlichtingen aangebracht, bv. van de molen Valk. Deze zal zoals bekend niet in flootlight worden gezet, zoals anders, maar van lichtjes langs wie ken en romp worden voorzien. Voorts wordt de Gijselaarsbank in lichtgewaad gestoken, terwijl langs curies worden bezorgd en daar nauw gezet worden bewaard. De z.g. mensa episcopalis zal ge vormd worden uit die goederen, wel ke elk van beide diocesen uit de ver deling der goederen, toekomen vol gens canon 1500 van de codex van het canonieke recht. Tot uitvoerder van al wat wij be volen hebben stellen wij tentlotte Onze eerbiedwaardige broeder Pau- lus Giobbe, bovengenoemd, aan. Wij verlenen hem alle volmachten tot handelen, welke volmachten hij aan eenieder mits hij een geestelijke waardigheid bekleedt kan delege- zen met hun benoemingen bevatten, om de onderlinge grenzen van de diocesen aan te geven, grenzen die vast zijn en aan geen twijfel onder hevig, en die derhalve zonodig lopen volgens de door de natuur be paalde grenzen. Na het voltooien van dit werk zal hij er voor zorgen, dat er documen ten worden gereed gemaakt, die een preciese beschrijving van de gren zen met hun benaemingen bevatten, en deze zo spoedig mogelijk aan de H. Congregatie van het Consistorie zenden, enz. De bulle is: „gegeven in Rome, bij de St. Pieter, de zestiende van de maand Juli in het jaar van den Heer 1955, het zeventiende van ons pon tificaat". aangebracht. De sprookjesachtige gas boompjesverlichting in het Van der Werffpark zal ook weer present zijn, terwijl ook elders aantrekke lijke lichtornamenten een stempel op het stadsbeeld zullen drukken. Voor de Hoogstraatbrug komt in het water een groot verlicht schip te drijven. Prijsvraag. Aan deze lichtweek, die tot en met Zaterdagavond 3 December duurt, is een prijsvraag voor het publiek ver bonden, waarvoor de formulieren bij de deelnemende zaken verkrijgbaar zijn. Deze deelnemers zijn herken baar aan een kaart in hiin etalage. De prijsvraag houdt in, dat men straatsgewijze het aantal deelnemers moet uitzoeken. Men hoopt 5 December de prijs winnaars bekend te kunnen maken. De Leilse industrie en bedrijven hebben een groot aantal fraaie prij zen beschikbaar gesteld. Winkels tot half tien open. Een van de belangrijkste aspecten van deze lichtweek is, dat de win kels de gehele komende week tot 21.30 uur geopend mogen zijn, waar bij echter de halve dag sluiting per week wordt gehandhaafd. Op de avond van de opening, Maandag a.s. zal Kunst en Genoegen starten voor een muzikale rondgang, tijdens welke uiteraard voorname lijk de „lichtweekstraten" gevolgd zullen worden. BIOSCOPEN. De films voor de week van 25 Nov. tot 2 Dec. zijn door de Kath, Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind" 14 jaar. Lido: „Razzia", volwassenen. Luxor: „De Rififi chez les hom mes", strikt volwassenen. T/ianon: „Marty", 14 jaar. Rex: „School der dapperen", 18 jaar. Dokter Jongsma. vember 1905 te Stad Hardenberg ge boren. Hij studeerde medicijnen aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1932 het artsexamen aflegde. Zowel voor als na dit examen was hij bij dr J. R. de Bruine Groeneveld volon tair assitent. Op 1 Januari 1933 vestigde hij zich als huisarts in Groede Zeeuws- Vlaanderen, waar hij gedurende twintig jaar een grote plattelands- practijk waarnam. Na de bevrijding in 1944 trad hij gedurende 9 maan den op als waarnemend burgemees ter van Groede. Op 1 Januari 1953 aanvaardde dokter Jongsma de functie van di recteur-geneesheer van het Alge meen Ziekenhuis te Zutphen. Va 1949 tot en met 1953 was hij lid van het hoofdbestuur van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst. De heer Jongsma zal in zijn nieu we taaw worden bijgestaan door een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van het college van cu- Dr. Lemaire hoogleraar in Leiden Bfj K.B. is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de rijksuniversiteit te Lei den, om onderwijs te geven in het conflictenrecht (waaronder begrepen het internationaal privaatrecht en het intergentiel recht) en het Wester se privaatrecht van de overzees rijks delen en van Indonesië, dr. W. L. G. Lemaire, thans lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Met ingang van de dag waarop dr. Lemaire zijn taak als buitengewoon hoogleraar zal aanvaarden, wordt de onderwijsopdracht van mr. A. van Oven, hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Leiden, luidende „het bur gerlijk recht en het internationaal pricaatrecht" gewijzigd in: het bur gerlijk recht. BENOEMINGEN UNIVERSITEIT. Aan dr. A. Teeuw, hoogleraar ana de Leidse Universiteit is bij Konink lijk Besluit opdracht verleend om vanaf 1 October j l. in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit van Utrecht onder wijs te geven in de vergelijkende taalwetenschap, met uitzondering van die, betrekking hebbende op de klas sieke talen. Aan dr. J. J. Seidel, wetenschappe lijk ambtenaar 1ste klasse aan de Technische Hogeschool te Delft is op dracht verleend om gedurende het tijdvak van 19 September tot en met 1956 in de faculteit der wis- en na tuurkunde a. d. Rijksuniversiteit van Leiden onderwijs te geven in de infi nitesimaalrekening. ratoren der Leidse Universiteit, dr slachtkalveren: Marktberichten ♦s-HERTOGENBOSCH, 23 Nov. Vee. Op de markt van gisteren zijn aan gevoerd 6.809 stuks ve, zijnde: 3.492 runderen, 210 vette kalveren, 568 nuchtere kalveren, 27 fokzeugen, 377 slachtvarkens, 70 lopers, 1.571 biggen, 471 schapen, 23 geiten. De prijzen wa ren als volgt: melk- en kalfkoeien 7001.045, guniste koeien 490 790, zware soorten boven notering, kalfvaarzen 580985, klamvaarzen 470565, guiste vaarzen 555630, pinken 415550, graskalveren f 225 330, nuchtere fokkalveren 87135, nuchtere slachtkalveren 4656, zware soorten 7195, lopers 63 72, biggen 33—50, drachtige zeugen 21527.5, schapen 75100, vette schapen 90120 per stuk Aanvoer van slachtvee: 925 stuks. Prijzen: ex tra kw. vaarzen van ƒ2.503, le kw. ƒ2.70—2.80, 2e kw. 2.50—2.60, 3e kw. 2.302.45, vette stieren 2.45 2.60, worstkoeien ƒ2.102.30, alles per kg. gesl. gewicht. Vette kalveren (prima soorten) 2.903.30 per kg. levend gewicht, vette kalveren (mid denklasse) 2.452.80 per kg. 1. gew., nuchtere slachtkalveren 1.32 1.53 p. kg. lev. gew., slachtzeugen 1.42 1.48 per kg. lev. gewicht, (nuchtere W. A. O. Goslings als verbindings man der klinische hoogleraren en de economische adjunct-directeur. Burgerlijke Stand Geboren: Jurko zn van H. Planjer om 19.30 uur van het Levendaal en A. M. van Oosten. Robert Jan zn soorten) van J. v. d. Vijver en J. J. Kuipers. Antoinette Alida dr van K. G. A. Feist en M. T v. d. Lande. Wilhelmus Theodorus Gerardus zn van C G. van Winsen en P. C. F. Hoek; Jacobus Petrus Johannes zn van J. Keijzer en C. J. A. Groenendijk. Maria Louise Catharina dr van L. A. Ter Meer en M. C. Otto. Gehuwd: J. M. Perquin en M. G. v. d. Spek. J. Koevoet en M. Rljsdam. J. H. Wegman en H. M. Smeele. J. Stougie en W. R. Taffijn. W. Rietber gen en A. M. Franken. Overleden: M. C. van den Brand vrouw 68 jr. A. Kruit, man 68 jr. H. C. Planjer huisvr. van Wijnnobel 62 jr. G. C. Caspers man 78 jr. 1.67 Yi2, per kg. lev. gew., jonge slachtzeugen 1.531.57 per kg. lev. gew. Zeer groot aanbod van rundvee. De handel in melk- en kalfkoeien verliep over het algemeen lui, duur. Guiste koeien handel redelijk, zware soorten werden prijshoudend verhan deld, mindere kwaliteiten handel kalm en niet geheel prijshoudend. Ruime aanvoer van jong vee, goed- soortige dieren vlot prijshoudend, graskalveren bij groot aanbod handel kalm. Prijzen moeilijk te handhaven. Aanvoer van vette kalveren veel ge ringer dan de vraag, goede kwalitei ten vlotte handel en ruim prijshou dend, mindere soorten handel kalm, prijzen als vorige week, overigens nog te geringe aanvoer voor normale prijsnotering. Nuchtere slachtkalve ren vlotte handel met hogere prijzen. Grote aanvoer van schapen, handel redelijk en ruim prijshoudend. Fok zeugen trage handel met lagere prij zen. Minder aanvoer van lopers en biggen; lopers trage handel, biggen handel willig en even vaster in prijs.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2