S)e ftzicbeGoii/tei/nt INGEWIKKELD- HEDEN SPOED- CONFERENTIE Ontvoerde van Krieken bevindt zich te Djakarta Dramatische botsing tussen bietenanto en tram H-bom ontploft in Rusland Noodweer in Spanje Meer liep leeg Jeugdige vluchlelingen uit Oost-Duitsiand Minister Staf bezoekt Ned. vliegers in Canada Onstabiel Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13660 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes t 1-50 IN BRAZILIë IS MEN alsmaar doende om door middel van staatsgrepen een staatsgreep te voorkomen. Dat lijkt iets op het uit drijven van de duivel met behulp van Beëlzebub, in werkelijkheid is het echter meer: een grote duivel eruit houden door kleine duiveltjes los te laten. Op het ogenblik is de volksverte genwoordiging bezig öm de duivel van de staat van beleg over het volk los te laten. Een onplezierige maat regel, welke bedoeld is als overbrug gingstij d tot 31 Januari a.s. de da tum, waarop de nieuw gekozen pre sident Kubetschek zijn ambt zal aan vaarden. Het geval ligt nl. zó dat de- 0 ze Kubitschek een aanhanger is geweest van wijlen presi dent Vargas, een naam, waaraan in Brazilië een bepaalde politiek is ver bonden. Nu. is deze president veel gekozen, maar in ZuicLAmerika zijn er altijd wegen, die achterom lopen en zodoende was er een streven merkbaar geworden om de nieuwe president alsnog te beletten het ge stoelte der ere te bestijgen. Daartoe behoorde o.a. niemand minder dan de vice-Dresident van Brazilië Carlos Luz, die op een goede dag opeens waarnemend president moest wor den, toen president Cafe Füho een hartaanval kreeg. Toen werd de si tuatie gevaarlijk en generaal Texeira Lott, die als minister van oorlog af gezet was. hakte snel de knoop door en joeg Luz weg met een stelletje soldaten. Inmiddels werd Cafe Filho weer beter en was van plan om zijn ambt weer op zich te nemen. Maar aangezien de intussen gevormde nieuwe regering ook Cafe Filho met vertrouwde, liet zij door een parle ment een wet aannemen, dat Cafe Filho niet in staat was zijn presiden tiële functie waar te nemen. Maar wat te doen, als de president zich nu eens niet aan die wet stoorde en onaangename maatregelen trachtte te nemen? Men wist er raad oo en diende een wetsontwerp in om de staat van be leg te laten afkondigen. Daardoor legt men weliswaar heel Brazilië aan banden, maar er kan tenminste door voorkomen worden, dat er nog meer staatsgrepen volgen om de staatsgreep van generaal Lott weer te niet te doen, welke staatsgréep op haar beurt weer ondernomen werd om een andere staatsgreep te ver hinderen. Het is wel ingewikkeld, dat politieke leven' in Brazilië. IVE aankomst van de heer Oetojo Ramlan, ambassadeur van Indo nesië in bijzondere missie en d'ens bij zijn aankomst op Schiphol afge legde verklaringen laten er geen twij fel over bestaan, dat de Indonesische regering de onderhandelingen met Nederland heel gaarne hervat zou zien, voordat de befaamde kwestie Irian in de U.N.O. aan de orde wordt gesteld. De haast, welke hiermee van Indo nesische ziide wordt gemaakt kan men aflezen uit de afgelegde ver klaringen op het ogenblik, dat de heer Oetojo nauwelijks de eerste voet op Nederlandse bodem had gezet eni uit hetgeen hij daar mededeelde, na melijk, dat hij hoonte reeds aan het eind van deze week naar huis te kunnen seinen, dat de weg voor een conferentie was gebaand. Voorts, uit de mededeling, dat twee weken vol doende zouden ziin om tot resultaat te komen en dat de conferentie in een derde land zou moeten worden gehouden. De eerste gedachte is: vanwaar die haast? Het lijkt er wel enigszins op, dat de Indonesische regering van me ning is. dat de zaken zich niet geheel ontwikkelen, zoals zij wel had ge wenst. Door de zaak aanhangig te ma'^en bij de U.N.O. heeft men waar schijnlijk gedacht enig resultaat te zullen bereiken, alleen reeds door het blote feit, dat de U.N.O. deze zaak in behandeling zou willen nemen. De Nederlandse regering heeft zich ech ter daardoor allerminst laten intimi deren en is ook sindsdien geen centi meter van haar standpunt afgeweken. Dit is klaarblijkelijk een nieuwe poging van de Indonesische regering om haar standpunt voor de U.N.O. te versterken. Immers indien deze zaak vóór de behandeling in de Verenigde Naties nog eens opnieuw zou, worden besproken tussen de beide landen zelf, en dat wel op instigatie van Indonesië, zou de regering van dat land het min of meer waardevolle argument kunnen uitspelen, alles in het werk te hebben gesteld om met Nederland tot een vergelijk te komen. \/ERLEDEN jaar heeft Indonesië reeds geprobeerd een uitspraak in die geest uit te lokken. Er is toen een resolutie opgesteld, waarin de hooo werd uitgesproken, dat beide landen een poging zouden doen om voor het geschil, dat tussen hen be staat een oplossing te vinden in over eenstemming met de beginselen van het charter van de United Nations. Deze resolutie heeft toen de vereiste meerderheid van twee derden niet kunnen halen en sindsdien zijn beide Maenkom wil geen Nederlandse advocaten Naar van bevoegde Indonesische zijde wordt vernomen, bevindt de po litieman Van Krieken zich in Djakar ta. Verdere inlichtingen over deze kwestie wenste men niet te geven. Zoals bekend is de heer Van Krieken destijds, na een infiltratiepoging in Nieuw-Guinea, meegevoerd haar In donesië. Gisteren werd bekendgemaakt, dat de Indonesische regering geen be zwaar heeft tegen toelating van Ne derlandse advocaten in Indonesië voor de verdediging van de Nederlanders, die in Djakarta terecht staan. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is echter nog geen be richt over deze toelating ontvangen. De Indonesische autoriteiten ver klaarden dat er geen bezwaar bestaat dat advocaten uit Nederland toegela ten worden omdat „Nederlandse noch Indonesische advocaten in Indonesië bereid waren de verdediging op zich te nemen". Rechter Maengkom heeft echter zijn besluit herhaald, dat hij geen bui tenlandse advocaten (onder wie Ne derlandse advocaten uit Nederland) zal toestaan de verdediging van Jung- schlager op zich te nemen. Rechter Maengkom heeft deze beslissing ge baseerd op het feit, dat buitenlandse De grootste atoombom-onploffing die er ooit in de Sovjet-Unie is ver wekt, is in de Verenigde Staten gere gistreerd, zo heeft de commissie voor de kernenergie bekend gemaakt. Het was een ontploffing, gelijk aan die van millioenen tonnen TNT. Waarschijnlijk is het een proef geweest met een waterstofbom. De Amerikaanse commissie merkt op dat de Russen de laatste tijd weer zeer actief zijn bij het beproeven van atoomwapens. advocaten niet de loyaliteitseed te genover de Indonesische regering af leggen, dat zij niet op de hoogte zijn van de Indonesische rechtsprocedure en dat zij niet de taal van het land begrijpen. De rechter voegde er aan toe wel j „in pricipe" in te stemmen met het verzoek van mevr. Bouman voor ge tuigen uit Nederland, maar hij zou het aantal willen beperken tot „de belangrijkste onder hen". Soekarno houdt zich aan de plannen Op zijn tournee door Midden-Java heeft Soekarno Woensdag tot een groot gehoor gesproken. Hij riep hen toe: „Geloof, geloof toch, dat de plan nen inderdaad bestaan". Hij doelde op de plannen, A en B, tot het ten val brengen van de republiek, die hij in zijn rede van 10 November te Ban dung heeft genoemd. „Want de imperialisten zijn niet dom. Ze'weten, dat het sterkste wa^ pen, dat zij kunnen hanteren is de tweedracht, die onder een volk heerst. Het imperialisme kan zichtbare en j onzichtbare wapens toepassen, tot de "»^nhm,rn 1 Dinsdagmiddag heeft op een onbewaakte overweg, onder de gemeente Mijnsherenland een iware, met auiker- SꙫXhe1d,»™e 1™ nnriSEl bieten beladen, vrachtwagen de nit zeven wagens samengestelde tram van de R.T.M. geramd. Voor zovor hJ lïiÜüvf'rw„ o I bekend is er bij dit ongeluk een dode te betreuren en werden er ongeveer 25 personen gewond. De bestnnr- grootste d de vrach(aut0 li,vam er ongedeerd af, doch was volkomen overstuur. Op de foto een beeld van twee v.n v«and ligt met in zichtbare wapenen, de Iwaar beschadigde tramwagens, maar in ziekten en tekortkomingen, die in ons volk heersen en die in plan B zijn verwerkt". Soekarno bestreed, dat hij het houden van een volks congres had geopperd om het kabi net- Ali Sastroamidjojo in stand te houden. „Ik spoor nog steeds het volk aan stand te houden, opdat het ten slotte het hele Indonesische volk kan omvatten. Hij voegde hieraan toe, dat het geen absolute voorwaarde is, dat er een oppositie aanwezig is. „Zeker niet zolang het Indonesische volk nog een revolutionnaire strijd voert". «fik i landen elk op hun standpunt blijven staan. Nu moet men zich wel afvragen wat Indonesië bij deze poging om het gesprek hierover toch te hervatten, denkt te bereiken. Een van de voor delen wij zeiden het reeds is, dat het bij een mislukking zou kun nen wijzen op de z.g. onwil van Nederland. Men kon ook maar niet zó deze zaak opnieuw op het tapijt brengen nadat dit verleden jaar in de U.N.O. was mislukt. Dus zijn nu door Oetojo in zijn verklaringen aan de pers de wederzijdse wil tot verbetering der betrekkingen tussen beide landen in het geding gebracht. Dit kon, omdat het Haagse protocol, dat het resultaat was van de laatste Nederlands Indo nesische conferentie, nog steeds niet door het voorlopige Indonesische par lement is geratificeerd. Het antwoord van de heer Oetojo op de vraag waarom dat niet was geschied, was wel uiterst vaag. Dat zou zijn, omdat bepaalde gedeelten van dit protocol en wel voornamelijk zover zij betrekking hebben op finan- cieel-economische problemen „reeds meteen verouderd waren". En daar om zouden deze op de komende con ferentie opnieuw moeten worden be sproken. ¥|ET zal wel zo zijn, dat Nederland niet het minste bezwaar zal ma ken om ondanks het Haagse protocol nog eens te gaan praten over allerlei financieel-economische problemen, die er tussen beide landen bestaan. Maar of de regering ook bereid zal zijn de status van Nieuw Guinea in het ge sprek te betrekken valt wel heel ern stig te betwijfelen, Men zou natuurlijk kunnen spreken over de vraag of Indonesië zich bedreigd voelt door de Nederlandse macht over het grond gebied van Nieuw Guinea en dan zou men bepaalde verklaringen kunnen doen om het gevoel van deze dreiging weg te nemen. Daarover zou te pra ten vallen, maar niet over de status van Nieuw Guinea. Het zou toch al te vreemd zijn, dat Nederland, dat zich verleden jaar verzette tegen iedere poging van de U.N.O. in die richting, nu maar opeens op verzoek eii ver langen van Indonesië alleen toch daarin maar zou toestemmen. Dit zou waarschijnlijk afstuiten op onmiddel lijk verzet van het Nederlandse par lement. Over verbetering der betrek kingen zal te praten vallen, hoewel het te bezien staat of dat mogelijk zal zijn zonder dat Nederland water in de wijn doet ten aanzien van Nieuw Guinea, waarop Indonesië wel niet zal behoeven te rekenen. Maar zoals Nederland de verbetering vandeze betrekkingen ziet op lange termijn, zal Indonesië een wijziging van de Neder landse politiek ten aanzien van Nieuw Guinea op de lange termijn moeten gaan zien. Doet zij dat niet, dan zal er van een nieuwe conferentie -r- en zeker niet van zulk een spoedcon- ferentie enig resultaat te ver wachten zijn. Het Sowjet-bezoek India aan Woensdag kwamen premier Boelga- nin en partijsecretaris Kroestsjef in Bombay aan. Ter begroeting werden zwermen witte duiven als vredessym- bool los gelaten. Op het vliegveld K,en' VP nee siauon van can noque werden de leiders met donderende stranddden daardoor ongeveer 1500 toejuichingen begroet. Twee dochter tjes van de burgemeester snelden naar de gasten en boden bloemenu aan, terwijl zij hen met kleine pa reltjes bestrooiden. Duizenden kinderen zwaaiden met vlaggetje en strooiden met bloemen. Premier Boelganin inspecteerde een marine-erewacht. Boelganin sprak van een podium de menigte aan met: „mijn vrienden". Hij zeic^e: „Wij zijn deze grote stad komen bezoeken, om haar burgers persoonlijk te ontmoe ten en hun vooruitgang te zien op economisch, wetenschappelijk en cul tureel gebied". De economisch, wetenschappelijk en cultureel zo vooruitgaande stad had intussen zijn best gedaan om de sporen weg te wissen van Zondag en Maandag, toen de stad het toneel was van demonstraties van communisten en andere linkse groepen tegen de voorstellen van de centrale regering tot verdeling van de st§iat Bombay. Hierbij vielen twaalf doden en wer den ongeveer 250 personen gewond. De Zuidoostkust van Spanje is gis teren getroffen door storm en zware regenval, waardoor delen van Carta gena en van de naburige plaatsen San Javier en Santiago Rivera over stroomd zijn, en telefoon- en tele graafverbindingen werden verbro ken. Ook bij Los Alcazares en Algeciras deden zich overstromingen voor. De storm bereikte snelheden van 85 km. per uur, bij Cartagena deed zich een vloedgolf van twee meter hoogte voor. Tenminste 200 personen zijn dak loos geworden. De spoorlijn tussen Algeciras en Bobadilla werd verbro ken. Op het station van San Roque treinpassagiers. De regering heeft troepen gemobiliseerd om hulp te verlenen aan het getroffen gebied. Ini de afgelopen 24 uur is in het ge bied van Cartagena 114 liter regen per vierkante meter gevallen, in dat van Santiago Rivera 155 liter per vierkante meter. Tot grote consternatie van de plaat selijke bevolking is in Midden-Ierland tussen Athlona en Roscommon plot seling het 800 hectare grote meer van Funshinagh verdwenen. Enkele dagen geleden begon het peil van het water in het meer te zak ken en thans is al het water verdwe nen, klaarblijkelijk door een grote scheur in de bodem van het meer.! Duizenden vissen konden gewoon van de grond worden opgeraapt. Verschei dene jaren geleden is het meer, „Lough Funshinagh", al eens eerder geheel droog komen te staan, doch daarna had het zich opnieuw gevuld. Verboden toegang tot Marokko De Franse resident-generaal in Ma rokko, André Louis Dubois, heeft de leider van de Marokkaanse commu nistische ppartij, Ali Yata, de toegang tot Marokkaans grondgebied ontzegd. Aio Yata arriveerde Dinsdagavond op het vliegveld Rabat Sale. De leider van de Marokkaanse com munistische partij werd in 1952 uit Marokko uitgewezen. Hij werd bij zijn aankomst Dinsdagavond door po litie op het vliegveld aangehouden en gistermorgen aan boord gezet van een vliegtuig, dat hem weer naar Frank rijk bracht. Pasja ziek? Verschillende avondbladen in Parijs hebben Woensdag gemeld dat El Gla- wi, de pasja van Marrakesj, ernstig ziek is en zal worden geopereerd. Volgens „France Soir" zijn twee Franse professoren reeds tweemaal bij de pasja geroepen. El Glawi lo geert op het ogenblik in een groot hotel te Parijs. De toenemende migratie van jeug dige personen uit Oost- naar West- Duitsland geeft de Bondsregering ern stige zorgen. In October zijn meer dan negenduizend jongelieden onder de 24 jaar naar West-Duitsland verhuisd. Volgens een verklaring van bevoeg de zijde komen de politieke beweeg redenen voor de vlucht naar het Wes ten meestal pas op de tweede plaats. De trek naar het Westen wordt voor namelijk in de hand gewerkt door de aanlokkelijke voorwaarden, welke Westduitse firma's, die om arbeiders verlegen zitten, de jeugdige vluchte lingen bieden. Dit brengt volgens de autoriteiten echter ook grote zedelij ke gevaren met zich mee, daar velen de vrijheid en de weelde niet kunnen verdragen. Het opvangen van de uit het Oosten overgekomen jongelieden in jeugdtehuizen, waar enige controle mogelijk is, wordt moeilijk gemaakt door het feit, dat de meeste dezer in richtingen reeds overbevolkt zijn. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond.Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN. Opklaringen, maar ook enkele verspreide regen-, hagel- of sneeuwbuien. Overwegend mati ge, maar langs de kust aanvan kelijk nog krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Iets lage re temperaturen met in het bin nenland plaatselijk lichte vorst. 25 Nov. zon op 8.17, onder 16.40 u; maan op 14.07, onder 2.45. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX sneeuw sneeuw licht bew. regenbui regenbui motregen licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. mist GRENOBLE niet ontvangen NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK onbewolkt half bew. half bew. zwaar bew. regen nevel onbew. licht bew. regen De Nederlandse minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, maakt op het ogenblik een rondreis langs diverse vliegbasès in Canada, waar Nederlandse piloten worden opgeleid om in N.A.V.O.-verband te vliegen met de in Canada gebouwde Sabre-straaljager. On deze f»+o zien we hoe minister Staf (rechts) in Ottawa wordt begroet door de Canadese eerste minister, Louis St. Laurent. Een depressie bij Helsinki ver plaatste zich langzaam naar Estland. Het krachtige windveld boven de Noordzee bracht een stormachtige Noordwestelijke wind langs onze kust teweeg, waarbij o.a. in Den Helder windstoten van 28 m. per sec', werden gemeten. Het omvangrijke hogedrukgebied boven de Oceaan veranderde weinig van plaats, maar een frontale storing trok vergezeld van buien over IJs land naar Midden-Engeland. De lucht die wordt aangevoerd, is tot op vrij grote hoogte onstabiel, zodat morgen opnieuw regen- en hagelbuien ver wacht kunnen worden. Een nieuwe storing bij Groenland beweegt naar de Noordzee. De wind zal tijdelijk afnemen, maar zal morgen in de loop van de dag onder invloed van deze storing weer toenemen. Korreltje Er zijn meer grijzen dan wijzen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1