De Kleppende Klipper De geheimzinnige Drs. C. J. N. de Graaff eervol ontslagen als burgemeester van Voorhout •'•bil Mr. Moto DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 OF I.FILS° A NT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Drs. C. J. N. de Graaff is met in gang van 1 Jaunari a.s. eervol ontsla gen als burgemeester van Voorhout, welke functie hij op 14 April 1947 aanvaardde. Na enkele conflicten met de raad, welke éénmaal zelfs aanleiding gaven tot een motie van wantrouwen in het beleid van de burgemeester, ging drs. De Graaff op 15 Juli j.l. op eigen ver doek met ziekteverlof voor onbepaal de tijd. Burgemeester De Graaff, die in Maart 1947 werd benoemd is Hage naar van geboorte, llij volgde aan vankelijk een militaire opleiding, maar bij nader inzien voelde hij niet veel voor een militaire loopbaan. Van 1919 tot 1927 was hij sous-chef van de afdeling ongevallenwet bij de Raad van Arbeid te Middelburg. Daarna werd hij controlerend ambtenaar bij de R. v. A. te Den Haag. Op grond van het feit, dat hij in bezit was van de acten M.O. Staats inrichting en Economie en Statistiek werd aan de heer De Graaff wacht geld gegeven voor het volgen van universitaire studies. Hij studeerde aan de Handelshogeschool te Rotter- Blindengeleidehonden Officiële legitimatie voor twee scholen Twee van de vier in ons land be staande scholen voor het opleiden van blindengeleidehonden krijgen een of ficieel, door de stichting „Het Neder landse Blindenwezen" te Amsterdam uit te geven, legitimatiebewijs. De twee instellingen zijn ::Het Ko ninklijk Nederlands Geleidehonden fonds", gevestigd aan de Middenweg te Amsterdam en de „Stichting voor Blindengeleidehonden", Java- laan, Zwijndrecht. De adviescommissie van de stich ting „Het Nederlandse Blindenwe zen", die van de staatssecetaris van Sociale Zaken een opdracht had ont vangen tot het instellen van een on derzoek, is tot de slotsom gekomen, dat aan de twee bovengenoemde or ganisaties een testimonium van be trouwbaarheid kon worden uitge reikt, In dit verband heeft het ministerie van Sociale Zaken een Volksgezond heid o.m. meegedeeld: „Opdat een juiste behartiging van de belangen der blinden wordt ge waarborgd is het van de grootste be tekenis, dat het publiek voortaan uit sluitend zijn gaven schenkt aan die instellingen terzake, welke een legi timatiebewijs hebben verkregen. GENOOTSCHAP VAN BURGEMEESTERS. De Nederlandse burgemeesters, die tot nu toe gorganiseerd zijn in pro vinciale kringen, gaan een Neder lands Genootschap van Burgemees ters oprichten. Reeds 360 burgemeesters hebben de wens te kennen gegeven tot dit ge nootschap toe te treden. Woensdag komen zij te Utrecht bij een. In deze vergadering zal de bur gemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, het doel en de wenselijk heid van een dergelijk genootschap toelichten. - li dam, waar hij in 1936 candidaats- examen deed. Eind 1940 deed de heer De Graaff doctoraal-examen aan de universiteit van Leuven. De heer De Graaff was drie jaar lid van de gemeenteraad van Vlis- singen. In de oorlogsjaren leidde de heer De Graaff een handelsschool te Renkum. Tijdens zijn studie was hij volontair op verschillende gemeente-secreta rieën. Op 20 Augustus '45 werd hij be noemd tot waarnemend burgemeester van Borne (Overijsel), van welk ambt hij op 16 December eervol ontheven werd. In Maart '47 volgde toen de benoe ming tot burgemeester van Voor hout, in welke functie de burgemees ter na zijn ziekteverlof niet meer zal terugkeren. Vuur deed aanval op stoelenfabriek Water bracht de schade Arbeiders in een stoelenfabriek te Eibergen zagen gistermiddag om streeks kwart voor drie plotseling een rookkolom opstijgen uit de stot- kelder en voordat zij tot actie haa- den kunnen komen, sloeg een grote steekvlam door de stofzakken, die zich boven de kelder bevonden en deed het vuur een aanval op de zol derverdieping. De bedrijfsbrandweer kwam on middellijk tot actie en toen na een kwartier de brandweer op het strijd toneel verscheen, hadden de arbeiders ondanks hevige rookontwikkeling het vuur zover teruggedreven, dat de brandweer nog slechts nablussing te verrichten had. Na anderhalf uur was het laatste vonkje geblust en kon men vaststel len, dat de eigenlijke brandschade gering is, maar dat het water een behoorlijke ruïne had aangericht. Meisje onder de tram Dodelijk ongeval te Den Haag Op de Laan van Meerdervoort te Den Haag passeerde gistermiddag een 21-jarige wielrijdster een stilstaande auto en kwam daardoor volkomen onverwacht voor de tram van lijn 14, die juist vanaf het Chrysanthplein naderde. De bestuurder zag haar te laat van achter de auto, die voor de tram ge stopt was, vandaan komen en kon de tram niet tijdig meer tot stilstand brengen. Het meisjes werd gegrepen en zo zwaar gewond, dat zij in de loop van de avond in de Ursulakli- niek te Wassenaar aan een schedel- basisfractuur is overleden. ONGELUK, GEEN MOORD Ofschoon het onderzoek met be trekking tot de mysterieuze dood van de Eindhovenaar J. van der Velde te Oostmalle in België nog niet gesloten is, meent de politie te kunnen aan nemen, dat van moord, zoals aanvan kelijk werd gedacht, geen sprake is en dat de man inderdaad om het le ven is gekomen door heknelling tus sen een vrachtauto en een muur. De Eindhovense politie heeft de twee smokkelaars uit de provincie Utrecht weer in vrijheid gesteld. De Neder landse deskundige dr. J. Zeldenrust te Den Haag, hoofd van het gerech telijk geneeskundig laboratorium van het ministerie van Justitie, heeft een tweede lijkschouwing verricht. (Advertentie) S dag in dag uit! Geef hem bij de eerste voortekenen van Iffil kou, hoest of griep APPIJSIROOP/si Inbraak te Kinderdijk Vernieling groter dan buit Werksters vonden, toen zij gister ochtend het kantoor van de N.V. F. Kloos en Zn te Kinderdijk betraden een ravage en direct waarschuwden zij de directie van het bedrijf, als mede de burgemeester, aangezien het duidelijk was, dat er een inbraak was geschied. Na het eerste vluchtige onderzoek is hét de politie gebleken, dat door het verbreken van een ruit aan de achterzijde van de kantoorruimten toegang verschaft werd. In de kan toorlokalen en vooral in het privé- kantoor van de directie is veel scha de aangericht. Hoewel verscheidene bureaux zijn opengebroken, kan de buit volgens de directie niet groot zijn. Het schijnt dat de inbrekers ge noegen hebben moeten nemen met een klein bedrag aan kasgeld, dat in een kleine kas zat. Men is van oor deel, dat de schade aan vernielingen groter is dan de buit van de inbre kers. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in en heeft reeds een aan tal vingerafdrukken gevonden. Aan gezien in het bedrijf op Zondag niet wordt gewerkt, is nog niet komen vast te staan of de inbraak in de nacht van Zaterdag op Zondag of in die van Zondag op Maandag is ge beurd. Geen stormloop op Haarlemse keuring Het liep ook gisteren nog niet be paald storm, met de bloemen op de wekelijkse keuring te Haarlem. Men zag daar een vaasje narcissen van de Sassenheimse specialist Warnaar Co. Het betrof hier de mooie trosnar- cies Cragford, die in een zeer goede kwaliteit afgesneden werd getoond. Het Proefstation voor de Bloembol lencultuur te Lisse etaleerde twee kistjes van de hemelsblauwe hyacint Early Queen. Een hyacint, die haar naam veel eer aandoet, daar de bol len helemaal geen hokus-pokus-be- handeling hadden ondergaan. Ze wa ren namelijk de 15e Juni gerooid, en van die datum af tot en met 29 Juni bewaard bij 30° C. Vervolgens waren ze tot 28 Juli bewaard bij 25H° C en van 28-7 tot 20-8 bij 23° C. Van 20-8 tot 20-9 had men ze op een tempera tuur van 13° C gehouden, en vervol gens gewoon buiten gekuild. De 16e November had men ze in bloei. Men toonde twee kistjes: de ene bevatte bollen, éénjarige van gesneden en het andere twééjarige van gesneden. In het eerst zaten nog verschillende wat „platte" bollen, maar niettemin had men er een zeer behoorlijke tros op gekregen. De twééjarige waren uiter aard nog wat zwaarder. In beide ge vallen was de kleur best en werden de trossen gedragen door stengels, die de juiste maat hadden. Van het Laboratorium voor Bloem - bollenonderzoek te Lisse zag men 2 vazen met irissenbloemen, die men had getrokken uit geremde bollen. Zowel White Excelsior als prof. Blaauw waren bijzonder best. De in 1954 gerooide bollen van Prof. Blaauw had men bewaard bij 25J/£° en de laatste maand bij 1° C. De 15e Juli 1955 had men ze geplant in een kas zonder glasbedekking. Het glas had men er eerst in September (de 21ste) opgebracht. Van 1 November af had men er 's nachts een klein beetje bij gestookt. De 10e November had men de eerste bloemen in bloei. De heer Hogewoning van het Labo ratorium vertelde ons, dat men de bollen voor bijna 100% volmaakt in bloei had gekregen. Ook bij de ge noemde White Excelsior had men practisch geen uitvallers. RECHTZAKEN STRIJDLUSTIGE DAMES. Een mevrouw uit Leiden moest met haar jongste dochter voor de Haagse Politierechter verschijnen wegens be lediging'van haar buurvrouw. De of ficier van Justitie eiste tegen elk der strijdlustige dames 10.boete of vijf dagen. In de woning van de familie liep op 27 Juli j.l. de wasmachine over, met als gevolg dat bij de benedenburen het water in stromen langs het pla fond liep. De benedenbuurvrouw sloot de hoofdkraan af, hetgeen me vrouw boven op de wasdag zeer on gelegen kwam. Zij schold in haar woede de buurvrouw uit voor alles wat mooi en lelijk was. De jongste dochter Maria ondersteunde haar moeder met nog krachtiger scheld woorden. De Politierechter vroeg de beide verdachten of dit zo door zou blijven gaan. Hij hield de dames voor dat een volgende scheldpartij wellicht duurder zou kunnen komen en hij vonniste conform het requisitoir. GEVANGENISSTRAF VOOR DRANKMISBRUIK. Een zakenman uit Leiden, werd voor de Haagse Politierechter gedag vaard wegens drankmisbruik in het verkeer. Verdachte was niet geko men ter zitting. Een agent van de Leidse gemeente politie had verdachte op zijn fiets zien rijden op een openbare weg on der kennelijke invloed van alcohol. De officier van Justitie eiste een week gevangenisstraf tegen hem, welke straf door de Politierechter werd opgelegd. EEN WEEK VOOR MISHANDELING. Een twintigjarige leerling-wagen maker uit Leiden verscheen wegens mishandeling voor de Haagse Politie rechter en hij werd tot een week ge vangenisstraf veroordeeld. Verdachte werkte samen met een 15-jarige jon gen in een wagenmakerij. Hij schold de jongen dikwijls voor „stoffer en blik" uit. Het knaapje was op Augustus jl. met een boormachine bezig en om zijn maat even te laten schrikken, drukte de jongen de nog warme boor op diens blotte arm. Ver dachte werd zo kwaad dat hij de jon gen met een hamer een slag op de heup gaf. De jongen klaagde over he vige pijn en na een onderzoek bleek een nier te zijn gescheurd. De jongen moest enkele weken in een zieken huis worden verpleegd. De officier van Justitie meende dat een flinke man als verdachte nooit op de gedachte mocht komen om een knaapje van 15 jaar zo zwaar te mis handelen. Een week gvangenisstraf achtte de rechter volkomen recht vaardig en hij vonniste conform. Wat lezers schrijven DE PLANK DER ZUCHTEN IN LANGER AAR Ter Aar, 21 Nov. Vele jaren achtereen kon men op bijeenkomsten van diverse organisa ties, legio klachten opvangen soms in heftige bewoordingen geuit over de erbarmelijke slechte toestand van het kerkpad. In het pad waren grote kuilen, met storm had de golfslag gaten geslagen, plassen op het pad van grote afmetingen, overspoelen en na een vorstperiode diep in de modder zakken. Kortom het was niet fraai en geen wonder dat er danig over gesputterd werd. De gemeente, inmiddels eigenaar geworden van het pad, heeft de zaak toen goed aange pakt en het dient gezegd, met succes. Voorlopig is de bovenlaag koolas ge- (96) bleven, alhoewel het in de bedoeling schijnt te liggen dat er aanstonds een teerlaag overheen komt. Voor deze verbetering mag een woord van dank het gemeentebestuur niet onthouden worden. Maar door het pad op bepaalde plaatsen te verbreden, een ideale op lossing, is de aansluiting op de Lange raarseweg lelijk in het gedrang ge- komen. Het huidige plankje kan het verkeer niet snel genoeg meer ver werken, je krijgt een opstopping van geweld. En dit zowel van kerkpad- zijde als Langeraarsewegzijde. Het blijven staan na een Godsdienst oefening bij het hek is niet alleen de oorzaak van verkeersproblemen en moeilijkheden, mede staat dit in ver band met de veel te nauwe ontslui ting van het kerkpad. Nu is ons gemeentebestuur zich allang bewust van dit verkeersobsta kel, want naar verluidt is het al ge ruime tijd aan het onderhandelen met het polderbestuur over het even tueel dempen van de Langeraarse sloot. Dan immers zou de plank over bodig worden. In welk stadium de onderhandelingen zich momenteel be vinden is mij niet bekend, doch ge meente lope vast vooruit op de be slissing en maak de plank twee of driemaal zo breed. Dit kan toch hooit zulke grote kosten zijn, slechts een paar stevige balken, wat planken, verplaatsing van de leuningen en we gaan er over. Het behoeft direct geen grote brug te zijn. Dat kan altijd nog verwezenlijkt worden. Al degenen die dagelijks het kerk pad passeren, zullen U hiervoor er kentelijk zijn en zij zijn dan verlost van de „Plank der Zuchten". COR HOOGERVÖRST, (Westkanaalweg 49) Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA: 17.00—17.30 Voor ht kind. NTS: 20.1522.15 Filmprogr. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.30 „De ach tergrond", hoorsp. 12.15 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metropole-ork. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.5Q Gram. 14.00 Viool en clavecim- bel. 14.30 Vocaal ens. 15.00 Jeugd- concert. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Kamerork. en solist. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Ko perensemble. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork. 21.15 „Overheid en onder daan in West-Europa", caus. 21.35 Meisjeskoor. 22.00 Gram. 22.15 Gram. 22.25 Strijkkwartet. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 De Ontbijt- club. 8.50 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Idem. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Ge var. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muz. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.20 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Mr. Th. J. van der Peijl: „Wat zijn Koninkrijksaan gelegenheden". 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Act. 18.40 Hammond-trio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Humanisme en politieke keuze", lezing. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: "100 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gevar. progr. 20.50 „De geisha's van Kapitein Fisby", hoorsp. 22.10 Gitaarrecital. 22.22 „Tussen mens en nevelvlek", caus. 22.37 Lichte muz. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.15 Soc. nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Gram. 2) „Jóngen", zei oom William, „nu moet je eens goed ons gesprek belui steren en me achterna vertellen, wat je ervan denkt, Op een belangrijk punt moet ik je nog opmerkzaam maken. Je moet een vrolijk poker gezicht aankweken. Daarvoor ben je hier en het zal jaren duren, voor je erin slaagt". „U hebt er een, oom", zei Wilson. „Ja, mijn jongen, dat geloof ik ook wel", en oom William legde de pa piersnijder neer en sprak wat luider. Er klonken stemmen buiten de ka merdeur. Oom Will keek naar de tegenoverliggende wand, die versierd was met een schilderij van de eerste Hitchingsfabriek in Kanton en het Chinese portret van een gezet heer in een purperkleurig gewaad. Het was de beeltenis van de oude Wei Qua, de eerste hong koopman waarmede de Hitchings zaken hadden gedreven. Wei Qua'ss gelaat was ondoorgron-, delijk, zorgeloos en vreedzaam. „In de rennen van morgen", zei oom William luid, „ben ik van plan „Resolution" te wedden De kantoordeur ging open en oom William schoof zijn stoel achteruit. Een Japanner trad binnen en liep het vertrek door met vlugge vogelpasjes. „Mijnheer Moto, mijnheer", zei de Chinese klerk. Mijnheer Moto was een klein man netje, smal, bijna teer. Zijn verlakte schoenen kraakten licht onder het lo pen. Hij was officieel uitgedost in ge klede jas en gestreepte pantalon. Zijn zwarte haar was keurig gladgebor- steld. Hij glimlachte, waarbij een rij glanzende, goud-geplombeerde tanden zichtbaar werd en zoog beleefd sis send de adem in. „Zo vriendelijk van u mij te ont vangen", zei hij. „Zo heel erg vrien delijk, aangezien ik zo kort tevoren geschreven heb. Ik dank u heel, heel erg". „Het genoegen is geheel aan mijn kant", zei oom William. „Dank u, mr. Moto". Mijnheer Moto had hem een kaartje overhandigd, dat William Hitchings voorzichtig, bijna schuchter aanvatte Wilson had reeds geleerd dat de Oosterse beleefdheid eist, dat men visitekaartjes met de nodige eerbied bejegent. „Dit is mijn neef", zei oom William, „de heer Wilson Hitchings, mr. Moto". Mr. Moto wendde zich snel tot Wil son: zijn ogen en tanden fonkelden. „Oh", zei mr. Moto „Oh, uw neef? Ik ben zo verheugd u te ont moeten, mijnheer; zeer, zeer ver heugd". Zijn Engels was uitmuntend, zijn stem zacht en gemoduleerd, zonder de eentonige zangerige intonatie van zovelen zijner landgenoten. Mr. Moto nam Wilson aandachtig op. „U bent hier nog niet lang, geloof ik, mijnheer", zei hij. „Ik hoop, dat het u hier bevalt. Aardige stad, niet waar?" „Ja", zei Wilson, „het bevalt me hier uitstekend". „Daar ben ik blij om", zei mijn heer Moto, „heel, heel erg blij". „Wilt u niet plaats nemen, mijn heer Moto?", vroeg oom William. „Dank u", zei mr. Moto, „dank u zeer". 1 „Wilson, presenteer mijnheer Moto de sigaretten. Drinkt u thee of whis key, mijnheer Moto?" „Haha", zei mr. Moto", „whiskey- soda, als het u belieft, omdat het een Amerikaanse drank is. Ik heb in uw land gewoond. Ik vind het er heel, heel prettig". „Boy!", riep oom William, „whis- key-sodaOp uw gezondheid, mijn heer Moto. We spraken juist over de rennen". „Ja", zei mr. Moto. „We houden erg veel van Amerikaanse sport in Japan. Haha, we doen daar veel aan sport. Sport is heel erg prettig. Ik houd er heel, heel veel van. U ook?" „Ja", zei Wilson, „heel veel". „Het verheugt me zeer", zei mr. Moto. „Heel erg. Ik hoop, dat we u in Japan zullen zien". „Ja", zei oom William, „ik ben van plan hem volgend jaar een tijdje naar Japan te zenden". En ze praatten verder over koetjes en kalfjes. De sfeer was vormelijk, maar noch mr. Moto noch oom Wil liam. scheen aan tijd te denken. Wil- scji had opdracht gekregen om goed tesluisteren, maar kon niets belang rijks ontdekken. Mijnheer Moto zat daar -zenuwachtig en beleefd te zwanirren. Eindelik deed hij een vraag." Hij vroeg het heel terloops, maar Wilson vermoedde dat hij alleen gekomen was om die vraag te doen. „Ik zoek een Chinese heer", zei mr. Moto; „zijn naam is Chang Lo-Shih, een erg aardig heer. Hij koopt fietsen van ons. Herinnert u zich hem mis schien?" Oom William tuurde naar het pla fond. „Chang Lo Shih? Neen, 't spijt me, ik kan me niet herinneren van hem gehoord te hebben". „Hij deed zaken in Mandsjoerije", vervolgde mr. Moto, „in de dagen van de oude Maarschalk". „Het spijt me", zei oom William, „maar het wil me niet invallen. Het is ook al een hele tijd geleden. Zoals de meeste Amerikaanse firma's heb ben we onze kantoren in Moekden gesloten. Maar als u er belang in stelt, kan ik het in de boeken laten na slaan". „O nee", zei mr. Moto, doe u toch geen moeite! Het is absoluut, absoluut van geen belang". „Bent u de laatste tijd nog in Mandsjoekwo geweest?", informeerde oom William. „Ja", zei mr. Moto, „het is daar heel mooi. Maar de bandieten doen nogal van zich spreken. U hebt het zeker wel in de couranten gelezen? Ik had zelf nog, moeilijkheden met de bandieten". „Toch niet ernstig, hoop ik?", zei oom William. „O nee", zei mr. Moto. „Het had niets te beduiden. Lichte onenigheid". Mr. Moto stond op. „Het was heel, heel vriendelijk van u, mij te ont vangen", zei hij. „Ik ben u zeer, zeer dankbaar". „Het was heel attent van u om ons te bezoeken", zei oom William. „Groet het hoofd uwer firma van mij als u thuiskomt en kom vooral terug, wan neer u maar wilt. Het deed ons bui tengewoon genoegen u te zien, mijn heer Moto". „Dank u", zei mr. Moto", „dank u zeer". Hij zette voorzichtig zijn whiskey- glas neer, dat nog driekwart vol was, boog, glimlachte en drukte handen. „Wilson', zei oom William, „laat mijnheer Moto uit". „Shanghai is een prachtige stad", zei mr. Moto. „Zo heel veel verschil lende mensen". „Het wordt het Parijs van het Oosten genoemd, ni1"--?", vroeg Wilson. „Haha", zei mr. Moto. „Die is goed het Parijs van het Oosten! Ik ben zo blij u te hebben leren kennen, mijnheer Hitchings en ik hoop heel erg, dat we elkaar nog eens zullen, ontmoeten".

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8