Minimumprijzen en export naar België uitvoerig besproken Opdracht: 50 van 150 zetels Tweede Kamer bezetten Auto-botsing kost twee mensenlevens Pretrijden in Bacchusdienst DINSDAG ->2 NOVEMBER 1955 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ROMME IN AMSTERDAM Bevordering van klein-bezit Prof. mr. C. P. M. Romme, voor zitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer en lijsttrekker van de K.V.P. voor de komende verkiezingen, heeft gisteravond in een openbare vergadering in Amsterdam in Kras- napolsky, belegd door de hoofdstede lijke K.V.P.-afdeling, gesproken over „katholieke politiek". Hij zeide onder meer, dat volgens hem de tekens er op wijzen, dat ook in tweede lezing een tweederde meer derheid in het parlement behaald zal worden voor het voorstel om de Tweede Kamer tot honderdvijftig leden uit te breiden. Het katholieke volksdeel heeft de opdracht, aldus prof. Romme, daarvan door haar afgevaardigden vijftig ze tels te laten bezetten. Spreker stelde, evenals hij op het jongste K.V.P.-congres in Utrecht had gedaan, dat de verkiezingsacties van de K.V.P. in het „pro-teken" gezet zou worden, dat wil zeggen, dat zij voor alles zal wijzen op die beginse len, waar de partij vóór is. Hij meende, dat ook scherper door de katholieken geaccentueerd diende te worden, dat nu de emancipatie zo ver is gevorderd, zij een versterkte basis wil leggen om de katholieke toon in ons volksleven te bevestigen en te verstevigen. „De tijd, dat de grondtoon van ons gemeenschapsleven louter protes tants-christelijk was is bepaald voor bij, al is zij nog niet verdwenen", zo betoogde prof. Romme, die voorts verklaarde, dat de katholieken moe ten pleiten voor een geestelijke vrij heid, die zijn voedingsbodem vindt in de christelijk gebonden wetten, waar bij zij de uitspraken aanvaarden van het kerkelijk leergezag. „Wij zullen", zo beklemtoonde spre ker, „de verdraagzaamheid, een der eerste christenplichten, daarbij niet uit het oog verliezen, doch er wel de nadruk op leggen, dat wij een meer duurzaam en algemeen doel nastre ven, namelijk het inweven in het stra mien van ons Nederlands volksleven van ons katholiek zedelijk eigene". Van socialistische zijde is altijd heftig bestreden, dat zulk een alge meen doel tot het partij streven kan behoren, zo vervolgde spreker, die meende een merkwaardige ontwikke ling te onderkennen in het na-oor- logse socialisme inzake haar doelstel lingen. Tien jaar geleden werd nog een zeker onderscheid gemaakt tussen de doelstellingen op geestelijk en eco- nomisch-sociaal terrein, doch het is in de practijk we! anders gelopen. Meer en rn^er uit zich bij de Par tij van de Arbeid, de behoefte, om binnen het verband van de partij zich groepsgewijs ook te gaan be raden op kwesties van economisch- sociale aard. Bovendien is van het vasthouden van de verschillende werkgroepen aan het eigen standpunt inzake geestelijke kwesties niets te recht gekomen. Prol. Romme zag een ombuiging van karakter in de P.v.d.A. in de richting van een federale partij, en hij vertolkte als zijn mening, dat in flagante strijd met de opzet van 1945 een der doelstellingen thans is het voeren van een compromissen politiek binnen de P.v.d.A. Streefpunten. Prof. Romme behandelde vervol gens enige concrete punter» van de katholieke politiek, waarbij hij een pleidooi hield voor vrijere loonvor ming door het openen van een rui mere winstdclingsmogelijkheid. De vrëes voor een prijsstijging bij ver wezenlijking daarvan noemde hij on gegrond. Hij gaf toe, dat winstdelings- mogelijkheid een wisselvallig element betekent in het arbeidersinkomen doch hij noemde dat het lot van iedereen die in welvaart wilde delen. Nadelen van de na-oorlogse cen traal geleide politiek bij de huidige welvaartsstijging zag hij in een ver zwakking van de verantwoordelijk-tie), maar ook door het feit, dat in heid van de leidende figuren in het georganiseerde bedrijfsleven. Voorts was hij de overtuiging toegedaan, dat zulk een politiek de arbeider thans tekort doet, omdat zij wel negeren moet, dat een arbeider niet alleen een technische, maar ook een economi sche macht vertegenwoordigt. Bij de huidige conjunctuur valt dan ook in het bijzonder de gelijkstrijken de werking van algemene loonron- den op. Wat het huurprobleem aangaat: de K.V.P. is voorstandster van een bin ding van een huurprijs aan de huur- dienst en tegenstandster van een huurbelasting, die in een woningver beteringsfonds wordt gestort. De bezitsvorming, waarvan de vol ledige realisatie volgens spreker wel enige generaties zou duren, wordt niet alleen bedreigd door het gevaar van collectivisering (en dus socialisa- de grote, typisch moderne naamloze vennootschappen de eigenaar is uit geschakeld van de verantwoordelijk heid voor de te nemen economische beslissingen. Daarom vond spreker het noodzakelijk, dat het klein- en middenbezit, zoals boeren- en mid- denstandsbedrijven en de familieven nootschap, waarvan de eigenaar die verantwoordelijkheid nog wel draagt, bevorderd wordt. De K.V.P. staat met hart en ziel achter het wetsontwerp voor de definitieve ouderdomsvoorziening, be halve de „schoonheidsfout" van de mogelijkheid, behalve dembeerxpek mogelijkheid tot aanpassing van ver kregen rechten. Prof. Romme meende dat dit onderwerp bij amendering wel uit het wetsontwerp gewerkt zou kunnen worden. De emigratiepolitiek dient ook bij het huidige arbeiderste kort voort gezet te worden. VAKGROEP TUINDERS L.T.B. Laatste eer voor generaal Van der Heide Vrijere lOOIWOPlTling CNV dringt aan op spoed De Verbondsraad van het C.N.V., waariiv alle aangesloten vakbonden zijn vertegenwoordigd, heeft zich gis teren te Utrecht in zijn maandelijkse vergadering wederom uitvoerig bezig gehouden met de loonpolitiek. De raad betreurde zeer ernstig dat de re gering in haar beslissing van 22 Sep tember 1955 geweigerd heeft mede te werken aan het scheppen van de mo gelijkheid tot loonsverhoging in be drijfstakken, waarin dit zonder enige gevolgen voor de prijzen kon plaats hebben. In plaats van deze vrijheid aan het bedrijfstaksgewijze overleg te geven, heeft de regering alleen toegelaten dat in 1956 enige secundaire arbeids voorwaarden, waaronder de vacantie- rechten, kunnen worden uitgebreid. Voor deze beslissing heeft de rege ring ojn. het motief gebezigd, dat zij eerst het advies van de Sociaal Eco nomische Raad over de loonpolitiek wilde bestuderen. Dat advies is haar echter reeds op 16 September uitgebracht en opnieuw zijn twee maanden verstreken. Of schoon de SER unaniem heeft gead viseerd de mogelijkheid te openen voor een loonvorming, die rekening houdt met de productiviteit en de werkgelegenheid in, alsmede het ren dement van de bedrijfstak, moet de regering haar beslissing te dezer za ke nog steeds bekendmaken. De verbondsraad van het C.N.V. acht blijkens het na de vergadering uitgegeven communiqué deze gang Op de Oosterbegraafplaats aan de Roode Laan te Voorburg vond Maandag middag de ter aarde bestelling plaats van de Brigade-generaal P. van der Heide, commandant van de 150ste Intendance Basisgroep. Als slippen- dragers fungeerden generaal-majoor G. J. Le Fevre de Montigny, generaal- majoor L. J. Spanjaardt Speckmann, generaal-majoor J. H. L. Bos en brigade-generaal K. D. Scheffer. De stoet op de begraafplaats. VOORZITTER GROEN GEHULDIGD Toen de heer Jacq. Groen Zaterdag in Haarlem de jaarvergadering van de vakgroep tuinders in de L.TJ3. had geopend, kreeg de algemeen voor zitter van de L.T.B., de heer G. Kampschöer, het woord. Hij attendeerde er op, dat de heer Groen nu 35 jaar voorzitter is van de tuindersvakgroep en binnen enkele jaren 40 jaar lid van het hoofdbestuur. Waar een 35-jarig voorzitterschap een unicum genoemd mag worden, meende de heer Kamp schöer een woord van gelukwens en waardering te mogen spreken aan het adres van de heer Groen. Hij schetste hem als een uitermate deskundig man in de tuinbouwsector, wiens gezonde en frisse gedachten (o.a. de be faamde fondsvorming) heel vaak tot uitvoering konden worden gebracht en een zegen waren voor de tuinders. Spreker merkte op, dat van de heer Groen gezegd wordt, dat hij niet zo soepel is, en hij moest dat ook beves tigen voor wat betreft de principiële kwesties. „Als de beginselen in het gedrang komen, aldus de heer Kampschöer, trekt de heer Groen zijn vechtjasje aan". De bescheiden maar hartelijke hulde kreeg zijn bekroning met het offreren aan de heer Groen van een fraaie mand chrysanten en een luxueuze kist sigaren. De bloemen waren overigens bedoeld voor de echtgenote van de heer Groen. De gefêteerde voorzitter, die de jaren niet bleek geteld te hebben, was een beetje beduusd van die onverwachte hulde en in zijn dankwoord sprak hij de hoop uit, dat hij nog enkele jaren zijn krachten aan de L.T.B. zou mogen geven. Niettemin meende hij, dat zo langzamerhand wel de tijd aangebroken zou zijn om zijn taak aan een jongere kracht over te dragen. De traditionele agenda-punten le verden geen schokkend nieuws op; in de samenstelling van het vakgroeps- .bestuur kwam in zoverre een wijzi ging, dat de gebieden rond Langen- dijk en Leiden resp. vertegenwoor digd zullen worden door de heren H. P. de Wijs uit Obdam en P. C. Meijer uit Katwijk. Export naar België. Ook voor deze vergadering waren er talrijke voorstellen door de af delingen ingediend en met name wat betreft de import en export ging de vergadering accoord met het prae- advies van het bestuur. Men stelde .namelijk, dat het in flagrante strijd is met de in Benelux-verband ge maakte afspraken, dat België her haaldelijk en op eenzijdige wijze de grens afsluit voor invoer van Neder landse tuinbouwproducten. Dit af fluiten bevordert geenszins zc werd betoogd de economische één wording van het Benelux-gebied en evenmin een gezonde ontwikkeling van de Belgische tuinbouw. Ter vergadering werd nog geïnfor meerd naar mogelijke represailles, maar de voorzitter wees er op, dat men daartoe slechts kan overgaan, indien er werkelijk geen ander mid del ter beschikking staat om de „te genpartij" tot andere gedachten te brengen. Het is immers zo aldus de heer Groen dat de ene repre saille de andere uitlokt en wellicht zijn wij daarbij nog minder gebaat. Contractteelt voor industrie. Ook de contractteelt voor de indus trie ontlokte weinig discussie, waar het bestuur in zijn prae-advies Schiphol begroette millioenste bezoeker Maandag was voor Schiphol een heugelijke dag: omstreeks het middaguur werd daar n.l. de millioenste bezoeker van dit jaar ontvangen. De gelukkige, de heer A. A. Stevens uit Amstelveen, ontving diverse verrassingen: o.a. kreeg hij uit handen van de heer D. K. R. Schweitzer (in uniform) hoofd van de stationsdienst, namens de K.L.M. een model van een DC-6. grote lijnen het algemeen gevoelen van de tuinders weergaf. Het be stuur bleek namelijk ook van me ning, dat zolang er in Nederland sprake is van teeltbeheersing er onder geen voorwaarde extra-teelt- verguningen moeten worden uitge reikt ten behoeve van de conserven- industrie. Er kan voldoende in de be staande behoefte worden voorzien. Overigens werd gesteld, dat van de dit jaar geboden mogelijkheid tot extra contracteelt door de industrie slechts voor een klein deel is gebruik gemaakt, waaruit moge blijken, dat onder min of meer normale omstan digheden de behoefte aan extra teelt vergunningen bij de industrie niet aanwezig is. Daarop aansluitend kwam de teelt regeling ter sprake en deze kwestie werd met een enkele technische ver klaring van details afgedaan. Dat zelfde was feitelijk het geval met de aardappel-kwestie en de brandstof fen. Ten aanzien van het LJC.I. kwam de kostenberekening nog eens ter sprake en voorts werd er nog op ge wezen, dat dit instituut nog al eens achter is met het publiceren van de productiekosten. Vanwege het bestuur werd verklaard, dat er aan gewerkt wordt om die achtertsand in te ha len. Minimumprijzen. Verreweg het grootste' deel van de vergadering werd besteed aan de roemruchte kwestie van de minimum prijzen. Het bestuur bleek een goede keuze gedaan te hebben om drs. W. H. Kemmers, van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, te vragen om een uiteenzetting te geven van de be tekenis van het minimumprijzenstel sel en het bepalen van de hoogte der ophoud- en vergoedingsprijzen. Drs. Kemmers wees er in eerste in stantie op, dat een prijs in het alge meen drie functies heeft. Zij bepaalt het inkomen, zij is een aanwijzing voor de productie en zij bepaalt de verhouding tot de consument. Hij stelde daarop de vraag, of de minimumprijzenpolitiek invloed heeft op de productie. Hij meende daarop ontkennend te moeten antwoorden voor zover er rekening gehouden wordt met de stand van het gewas. Die stand is een kwestie van de na tuur, waarbij de tuinder wel zorg kan dragen voor een bepaalde kwaliteit. Ten aanzien van het laatse is het dan wel zo, dat de minimumprijs tot on verschilligheid voor de kwaliteit kan leiden. Men dient dus te zorgen, dat de prikkel om een betere kwaliteit op te leveren niet verdwijnt. De minimumprijzenpolitiek heeft wel (een enorme) invloed op de pro ductie, waar de grootte van het te betelen areaal in het geding komt. Men heeft hier zeker te maken met een probleem. Liggen de prijzen anderzijds moest men niet de ver keerde kant opgaan door bepaalde producten, waaraan geen behoefte bestaat, te blijven telen, omdat de minimumprijzen toch een zekere ga rantie geven. Reactie consument. Uitvoering ging drs. Kemmers in op de reactie van de consument en hij merkte op, dat bij hoge prijzen de consument uiteraard minder koopt. Nu is het voor de tuinder de vraag, of hij in zo'n geval bij verlaging van zijn prijzen ook een hogere omzet .krijgt, die financieel een beter resul taat afwerpt. Soms is dat het geval en het moet voor hem de kunst zijn de z.g. elasticiteit in de vraag binnen de perken van zijn aanbod te neutra liseren. Spiekend over de vernietiging van groenten, waarover de heer Groen un zijn openingswoord reeds uitvoe rig gesproken had, meende drs. Kem mers, dat. er niet van een onverant woord beleid gesproken kan worden en dat men moet zorgen, dat zulks ook nooit het geval is. Want dan zou men in de sfeer van 'het kartel gera ken met het gevolg, dat de overheid zou ingrijpen. Indien er een onverkoopbaar over schot aanwezig is, moet eerst de over capaciteit van de conservenfabrieken benut worden, doch verder zal er aan het doordraaien weinig te doen zijn Men stelt overigens die kwestie al tijd scherper voor dan zij is. Spreker sneed tenslotte de concur rentie aan en hij achtte het voor de Nederlandse tuinders uiterst belang rijk om zich bij de concurrentie ver houdingen in het buitenland aan te passen. Met name zijn dezelfde mi nimumprijzen voor binnen- en bui tenland gewenst. Zouden wij die voor het buitenland hoger stellen, dan wordt juist daar de concurrentie .gestimuleerd. Met aandacht volgden, de aanwe zigen het boeiende en goed geformu leerde betoog van drs. Kemmers en uit de reacties bleek wel, dat kwestie in de tuinderskringen uiter mate leeft. Zij tenslotte de mededeling van de heer Groen vermeld, dat er binnen kort een overzicht vanwege Ged. Staten v. Noord-Holland te verwach ten is, waarin de Statenleden ge- informeerd worden over de stand van zaken in Kennemerland met betrek king tot de tuinbouwgronden en .compensatie daarvan, voor zover die verdwijnen door woningbouw en in dustrie. Honorering huisartsen Uitweg impasse gevonden? Donderdag komt de Ziekenfonds raad opnieuw bijeen ter bespreking van de moeilijkheden, die gerezen zijn door het niet aannemen van de over eenkomst, welke de ziekenfondsen en de huisartsen met elkaar zijn aange gaan met betrekking tot de honore ring van de huisartsen. Zoals men weet hadden de verte genwoordigers van het bedrijfsleven in de Ziekenfondsraad nog al wat be denkingen tegen de nieuwe honore ringsovereenkomst hetgeen er toe heeft geleid dat deze de vereiste tweederde meerderheid niet kon ha len. Na het gebeurde in de Ziekenfonds raad zijn binnenskamers ernstige po gingen aangewend om de gerezen moeilijkheden alsnog te ondervan- voor een bepaald product in een jaar. gen en het laat zich aanzien, dat er erg hoog (er is dus een jekort), dan een modus is gevonden, waarop par- ,gaat men met spoed het volgende tijen elkander hebben gevonden. In .jaar in grote mate dat product telen, Liggen de prijzen laag, dan geschiedt precies het omgekeerd. Spreker waarschuwde echter voor al te spon tane reacties op dat verloop, maar dat geval is dus te verwachten, dat de Ziekenfondsraad Donderdag aan de ontwerpovereenkomst geen verde FRACTIES A.-R. EN C.-H. VERGADEREN GEZAMENLIJK. e Eerste-Kamer-fracties v Anti-Revolutionaire partij e Christelijk Historische Umie, hebben onlangs twee maal gezamenlijk ver- van zaken in strijd met het belang gaderd ter bespreking van actuele van pns volk in het algemeen en met vraagstukken in verband met de ko mende begrotingsdebatten. Deze besprekingen waarbij de wederzijdse vrijheid van handelen uiteraard niet in het geding is ge weest hebben een bevredigend ver loop gehad. Men stelt zich voor, hier mee in de nabije toekomst voort te gaan. SNEEUWBALSYSTEEM VERBODEN. De Haarlemse koopman J. v. d. M. is gistermorgen door de kantonrechter mr. T. Raedt veroordeeld tot een boe te van 1500 wegens overtreding van de loterij wet. In het kort kwamen zijn practijken neer op het verkopen van nylonkou sen op de bon. Wanneer men van hem een paar kousen kocht a 1. per paar was men verplicht om een daarbij geleverde kaart met vier bon nen a 1.per stuk te verkopen v/ilde men niet benadeeld worden. Die kaart gaf de nieuwe koper dan recht op weer een paar kousen, waar bij dan wederom een kaart met vier bonnen werd geleverd. De ambtenaar van het O.M. bij het Haarlemse kan tongerecht mr. H. Lagerwaard meent, dat op die manier op de lagere in stincten van de mensen wordt ge speculeerd en twee weken geleden had hij daarom een boete van 2500 geëist. (Alg. Dagbl.). Zonder voldoende uit te kijken stak gistermiddag een 68-jarige wiel- rijdster uit Amsterdam de Vecht- brug bij Muiden over; zij werd aan gereden door een uit Amsterdam komende auto en zwaar gewond naar het Wilhelminaziekenhuis te Amster dam vervoerd. dat der loon- en salaristrekkenren in het bijzonder. Een auto, waarin drie veehandelaren uit Zwollerkerspel gezeten waren, is gistermiddag op de Amersfoortse- straatweg te Nijkerk door een melk wagen gegrepen, toen de melkauto moest uitwijken voor een langs de weg staande autobus. De zware vrachtauto vernielde de personenwagen practisch geheel en van de drie inzittenden werden er twee, de 55-jarige J. Seinen en de 60- jarige J. Wessel, op slag gedood. De derde inzittende, de 55-jarige A. Heddema, moest zwaargewond naar een Amersfoorts ziekenhuis worden overgebracht; voor zijn leven wordt gevreesd. DUO-ZITSTER GEDOOD. Doordat de voorband van zijn mo tor sprong raakte veehouder A. Kool uit De Meern gistermiddag in Utrecht de macht over zijn stuur kwijt. Tijdens de val van de motor werd zijn 40-jarige echtgenote van de duo afgeslingerd en kwam met zo'n smak tegen het betonnen wegdek terecht, dat zij op slag gedood werd; de man werd slechts licht gewond. De „aether-auto" in Wassenaar uitgereikt Tijdens een bijeenkomst in het Dierenpark Wassenaar te Wassenaar werd door de directeur van het Roode Kruis, de heer A. van Emden, de hoofd prijs van de radioprijsvraag, georganiseerd door de A.V.R.O. ten bate van de Chronische Invaliden, uitgereikt aan de heer drs. C. A. Kuipers te Amsterdam. De heer Kuipers neemt de sleuteltjes van de door hem gewon nen auto in ontvangst. V.l.n.r. de heer Kuipers, de heer Van Emden en mevrouw Kuipers. De politie in Bergen op Zoom wil de in afgelopen nacht een personen auto aanhouden, waarvan de be stuurder vermoedelijk onder invloed van sterke drank verkeerde. Een achtervolging werd ingesteld, doch door de mist werd de auto, die in middels was herkend als het voer tuig van een inwoner uit Bergen op Zoom, uit het oog verloren. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de auto, die voor de woning van de eigenaar had gestaan, daar omstreeks half twee des nachts was gestolen. De auto ic vanmorgen onbescha digd op de rijksweg nabij Krabben- ï„eJ™merinSei1 meer de weg d«k teruggevonden; van de dader neggen. was geen spoor te ontdekken. VERHOGING WINST OP SIGAREN AFGEWEZEN. De handelsmarges voor de tussen handel in sigaren zullen niet verhoogd worden. Hiertoe is gisteren besloten tijdens een vergadering, die het Si- garenkartel te Utrecht heeft gehou den. Het verzoek tot verhoging van de marges was uitgegaan van de siga- rengrossiers en -winkeliers. Bij het afwijzen van het verzoek werd over wogen dat de huidige marges bij een behoorlijke omzet een redelijke winst geven. Verhoging van de marges zou op den duur voor de industrie en voor de handel nadelige gevolgen hebben. Een korting van één procent meer betekent voor de industrie circa 2 millioen per jaar en prijsverhoging is wel het laatste waartoe de siga- renindustrie kan overgaan.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7