Wc ~~v&ót (t ïïslwtugat 'Séj wam Volgend jaar misschien wagenspelen HAMEA Leiden misschien kraakgas uit Rijswijk en Pijnacker Prylaneum te Leiden wordt gerestaureerd Nog drie specialisten van Leidse Raad Leidse gemeenteraad vergadert weer Eerste paal „Reed Roller" DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 WETHOUDER VAN SCHAIK: Wethouder Van Schaik kwam om precies vier uur aan het woord. Wij hebben wel eens de indruk, zei wethouder Van Schaik, dat er niet het juiste contact is tussen het college en de raadsleden, omdat er bij de be handeling van de begroting vaak details worden gevraagd die men gemak kelijk op andere wijze te weten had kunnen komen. Hij had aestetiscfte bezwaren tegen kleine clubhuizen op de sportter reinen. Maar de overweging van mej. Noordman, dat iedere club in zijn eigen sfeer bijeen moet kunnen komen, heeft toch genoeg kiacht om, speciaal op kleinere terreinen, zo mogelijk kleine clubhuizen te boawen. De wethouder zei een warm hart Leiden in dit opzicht ver boven veie voor de zaalsporten te hebben. De andere steden uitsteekt. plannen voor de bouw van twee gym nastieklokalen in Zuid-West, die door een verschuifbare »deur zijn te schei den, zijn in Juli van dit jaar al ge honoreerd met een belofte van het ministerie. Het college overweegt om .bij die gymnastieklokalen een in structie-zwembad aan te leggen. Voorlopig moet men echter nog wachten op een definitieve goedkeu ring. In het partiële uitbreidingsplan zijn mogelijkheden opengelaten voor fcet aanleggen van een moderne jachthaven. Te zijner tijd kan daar over dus worden gesproken. Het Rijksstudiefonds. De wethouder noemde het rijks studiefonds een heel nuttige instel- ling. De bedragen zijn maar nèt toerei kend en daarom zou de wethouder het toejuichen als de gemeente het volgend jaar een bedrag aan het .fonds toe zou kunnen voegen. De bij dragen van particuliere zijde zijn dit jaar bevredigend. Uit een rapport van de Leidse Jeugd Actie is gebleken, dat de be huizing van de jeugdverenigingen in vele gevallen onvoldoende is. Het college is daarvan zeer onder de indruk gekomen en zal in 1956 ter zake strekkende plannen ter tafel brengen. De wethouder zal het bestuur van de Jeugd Actie in overweging geven om de verkeersopvoeding ter hand te nemen. Kunst. De Leidse manifestaties van het Holland Festival zijn een doorslaand succes geworden. Er zijn in totaal meer dan 7000 betalen bezoekers ge weest. Met het FestivaNcomité is een, heel prettig overleg gaande om de manifestaties voor het komend- jaar, .zoals de Rembrandt-herdenking, de schilderijen- en de beeldententoon stelling te coördineren. Tijdens de Rembrandt-herdenking zullen o.a. ook in het Prentenkabinet tentoon stellingen worden georganiseerd. Vrije tijd. In verband met de vrije tijdsbeste ding noemde de wethouder twee commissies, die hij onlangs bij elkaar heeft geroepen. De eerste commissie •moet met korte praatjes over muziek, toneel en literatuur de mensen in de bedrijven boeien. De tweede commissie zal zich moe ten bezig houden met de goede ver standhouding tussen het onderwijs en het bedrijfsleven. Want de mensen moeten niet alleen technisch onder wijs hebben, men moet ook werken aan hun persoonlijkheid en hun vor ming. Vreemdelingenverkeer. Het is heel moeilijk om met de ge meenten in de bollenstreek te_ over leggen over het vreemdelingenver keer. Wel is men bezig om te trachten met de Keukenhof tot een samenwer king te komen. Binnenkort komt een boekje uit: „Leiden, stad der musea". Het boek je zal, volgens de wethouder, in een langgevoelde behoefte voorzien. Men is gestadig bezig met het uit breiden van het materiaal voor de verlichting van karakteristieke Leid se punten en monumenten. Of er 's avonds meer vermaak in Leiden komt, hangt voor een groot .gedeelte af van het particulier initia tief. Waarschijnlijk komen er hét vol gend jaar onder meer wagenspelen. „Maar de heer Portheine", zei wet houder Van Schaik, „heeft waar schijnlijk het oog op een ander soort vermaak." De mogelijkheid van de stichting van een jeugdhotel zal worden onder zocht. Ambtenaar publiciteit. Vervolgens sprak wethouder Van Schaik over de door de heer Meester voorgestelde ambtenaar voor de pu bliciteit. De raad, aldus de heer Van Schaik, ziet deze man te veel als een spreek buis van het gemeentebestuur naar de pers, Maar deze ambtenaar zal ook de taken overnemen van een aantal ambtenaren, die zich hebben .bezig gehouden met het schrijven van folders en boekjes voor de gemeente. Daardoor zijn zij aan hun eigenlijke taak onttrokken. Bmnenkort zal het college een besluit nemen. Daarom verzocht hij de heer Meester zijn voorstel in te trekken. Onderwijs. Een twaalfklassige school heeft voordelen, aldus de wethouder bij de behandeling van onderwijszaken, vooral ideëel is zij aantrekkelijk, maar in de huidige toestand zijn de resultaten niet gi.ed Een ambulant hoofd zou stuur kunnen geven aan onderwijsvernieuwing, maar in een klas met over de vijftig leerlingen valt er niet veel te vernieuwen. De inspecteur voor het lager onder wijs probeert die vernieuwing echter zo veel als in zijn vermogen ligt te stimuleren. Er zijn thans 52 onderwijzers, die een vernieuwingscursus volgen. Het resultaat van een en ander is, De verbetering van de kleuterscho len hangt af van de rijkaoijdrage. De schoolradio wint hoe langer hoe meer instemming. Daarom zal het nodig zijn, om binnenkort de ver meerdering van het aantal aanslutin- ;en te bespreken. De school aan de Pieteikerkstraat zal, ernstige vertragingen voorbehou den, in September 1958 gereed zijn. Det wethouder heeft met het de partement besprekingen gevoerd over de bouw van een waardige inrich ting voor de leeszaal Reuvens. De resultaten van die besprekingen zijn echter weinig hoopvol en heel onzeker. Met de U.T.S. gaat het niet zo beet. Het is een nieuw soort onderwijs inrichting, zei de wethouder, en dan lukt het nooit zo goed om voldoende, leerlingen te krijgen. Men moet wachten op het rapport van de ETI om over de noodzaak van een MTS in Leiden te kunnen beslis sen. In Noord komt een rolschaatsen- baan. Ook in de binnenstad is een dergelijke baan geprojecteerd, maar „het is nu eenmaal niet mogelijk om vandaag een voorstel goed te keuren en morgen op de baan te schaatsen" Tenslotte sprak de wethouder waar derende woorden aan het adres van de Leidenaars, die de vacantiebezig- heden hadden georganiseerd. Hij hoopte dat men met het werk zou doorgaan. Geneest ruwheid en schraalheid (Advertentie) Wethouder Van der Kwaak: „De begroting 1956 van Leiden is geen ideale foto, er zitten een paar donkere plekken op en ook het perspectief ontbreek nog", aldus kenschetste wethouder Van der Kwaak gisteravond bij de beantwoording van de opmer kingen van raadsleden het door hem te verdedigen financieel stuk. Sluitende begroting? Helaas moeten wij ons bij het weergeven vap zijn glashelder be toog over gemeentelijke financiële problemen beperken. In het begin van zijn toespraak stelde wethouder Van der Kwaak het grote verschil in het licht tussen de begrotingen 1946 en 1956. Toen was er een grote financiële achterstand, nu een behoorlijke reserve. Steeds heeft spr. getracht de realiteit van het ogenblik onder ogen te zien. Sprekend over de financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten vroeg spr. zich af, wat er nu eigen lijk op komst is. Per circulaire van October deelde de regering mee, dat de begroting 1956 maar sluitend moest worden gemaakt met de be schikbare middelen. Op 17 October ontving de gemeen te weer een circulaire met een pak ket invulformulieren, waarbij de re gering er van uitging dat de begro- DERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. Gisteravond voerde het toneelge zelschap „De Nederlandse Comedie" de Schouwburg het spel van An- dré Roussin op „De man, de vrouw de moord". Dit spel, waarin voor al Mary Dresselhuis en Ko van Dijk fraaie staaltjes van toneelspeelkunst ten beste geven, is in September j.l. reeds voor de leden van K. en O. op gevoerd. Wij hebben er toen een uit voerige bespreking aan gewijd en het stuk gekwalificeerd als: een wat ongeloofwaardige geschiedenis, welke echter door het prachtige spel van de beide bovengenoemde artisten aan vaardbaar wordt gemaakt. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes, zn van P. Siere en C. M. Bink; Marcella Chris tina Alfreda, dx van J. J. Kop en J. S. M. C. Kühn; Gijsbert Cormelis, zn van C. v. Duijn en H. v. d. Plas; Jo hannes Maria, zn van M. J. H. Jacobs en J. I. C. M. Oostdam; Robert Jan, zn van G. H. Devilee en P. J. M. van den Berg; Thomas Martinus, zn van A. P. Ruigrok en C. v. Oosten; Nico- laas, zn van J. Neuteboom en W. D. Wlibrink; Hendrikus Maria, zn van H. Vermeulen en T. G. v. Lierop; Ga by Marlène, dr van F. J. v. Slee en E. Lapré; Ingrid, dr van J. v. d. Reij- den en A. H. Heetveld; Alida Mar-, tha Maria, dr van E. J. Coster en E. Dijckhoff; Renée Annette, dr van D, J. Cannoo en A. T. Yperlaan; Pieter Alletus, zn van D. Wolting en M. Muilwijk; Larry Raymond, zn van F. A. v. d. Putte en V. E. Urban; Fran- ciscus Johannes Hendrikus, zn van H. J. T. Zonneveld en M. C. Ouwer- kerk; Josephina Maria, dr van T. A. J. Lamboo en C. A. A. Vinkestijn; Pieter, zn. van P. Kruit en C. Noor- lander; Johannes Franciscus Jacobus, zn van P. M. J. v. den Berg en M. M. Meijer; Maartje, dr van J. Barnhoorn en M. Vooijs. Gehuwd: W. Uriot en M. J. van Eijk; F. L. J. Sondermeijer en E. T. Claproth; K. v. Winkel en P. J. E. Guldemond; D. v. d. Kroef en J. Vlot; J. B. L. Schalks en J. Raar. Overleden: E. F. Barcelo man 52 j P. J. M. v. Stijn man 6 Oj.; N. Klaver wed. van Kaay 71 j.; J. C. v. d. Bent vrouw 35 j.; M .J. Roose wed. van v. Kerkhoff 64 j.; M. K. Borst wed. van Zierikzee 42 j.; A. de Haas man 83 j.; M. v. Manen wed. van v. Oostveen 42 j.; E. Buszilawski huisvr. van Brand 47 j.; G. P. v. d. Zwet man 61 j. BROMFIETSER VERONGELUKT. Maandagavond is de 60-jarige heer B. uit Haarlem, toen hij per brom fiets de Dreef nabij de Paviljoenslaan overstak, door een uit de richting Heemstede komende auto aangereden. Met ernstige verwondingen is de man naar het Diacomessenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een subsidie verleend voor de restauratie van: Perceel Rapenburg 6 te Leiden, het Prytaneum, dit huis dateert vermoe delijk van kort na de uitgifte dei- bouwterreinen in 1667. Het is om streeks 1760 a 1770 zowel in- als uit wendig op vrij ingrijpende wijze ge moderniseerd. Daar de betimmmerin- gen in 1908 alle zijn gesloopt en in 1941 de indeling van het huis is ge wijzigd, bevat het inwendige nog slechte geringe overblijfselen van de rijke uitmonstering in late rococo- vormen. De waarde van het pand als Gistermiddag werd bij de behande- ilng van de gemeentebegroting om 2 uur het woord gegeven aan de heer Van Aken (P. v. d. A.). Hij vroeg zich onder meer af niet op theoretische gronden en zé ker niet met nivellerende bedoelin gen of het college niet met zijn fractie van mening was om in Lei den een coördinatie van activiteiten te bevorderen en daarvoor mis schien ook het dozijn plaatselijke comité's samen te brengen in een evenementen-commissie. Hierdoor zou een doeltreffender monument is derhalve vrijwel uit-1 prc^paganda (bollenstreek, badplaat sluitend te ontlenen aan het uitwen- sen, merengebied) naderbij komen en dige. 1 wellicht een jaarlijks evenement tot tingen 1955 van de gemeenten in het hele land sluitend waren. B. en W. van Leiden hebben het op de griffie en bij de minister van Binnenlandse Zaken duidelijk gemaakt, dat dit voor Leiden niet op kan gaan. Leiden blijft aanspraak maken op een subjectieve verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds. Het gemeentebestuur heeft nu de gele genheid gekregen de situatie met de begroting 1956 nader per brief uit een te zetten- Wethouder Van der Kwaak noemde de toestand op financieel gebied in ons land zeer grillig. Uitvoerig weidde hij vervolgens uit over de woonplaatebelasting. De opbrengst van de in te voeren reinigingsrechten schatte spr. op een ton. Aan de minst-draagkrachtigen zal bij de heffing zeker worden gedacht. Slachthuis. De nieuwe tarieven voor het slacht huis komen in December in de raad aan de orde. Met de slagers is hier over al overeenstemming bereikt. Bij het investeringsplan zijn we zo ver gekomen, dat we kunnen spre ken van een schema, waaruit een werkprogramma wordt samengesteld. Het kassaldo van Leiden bedraagt ƒ4.120.000; binnenkort zal een be roep moeten worden gedaan op de kapitaalmarkt. Wat het efficiency-onderzoek bij gemeentewerken betreft, dit zal wor den uitgevoerd door een bureau. Aan gezien de directeur van deze dienst medio 1956 vertrekt, zal het rapport over deze kwestie onder de nieuwe directeur worden afgesloten. Woonschepen. Als Leiden meer ruimte had voor woonschepen zou het aantal nog veel groter worden, acht de heer Van der Kwaak. Het college heeft, in verband met gerezen moeilijkheden, de Lange- gracht niet langer aangewezen als vrije ligplaats, zodat voor het lig plaats nemen daar voortaan vergun ning nodig is van de markt- en ha vendienst. De Haarlemmertrekvaart blijft vrij. Met betrekking tot het gevaar van overcreditering bij het afbetalingswe zen dacht spr., dat de gemeente wel zal ingaan op het verzoek van het centraal documentair archief uit Am sterdam om zich aan te sluiten. Leiden aardgas uit Rijswijk? Tot slot sprak wethouder Van der Kwaak over de tarieven van gas en electriciteit in verband met de af schaffing van de omzetbelasting. Toen tariefsverhoging tot 25 procent mo gelijk was heeft Leiden dit nagelaten. Spr. gaf een beeld van de intussen ge stegen kostprijs van kolen, vracht en arbeidskracht en kwam tot de con clusie, dat van een verlaging geen sprake zal zijn. Het streven blyft er op gericht deze tarieven stabiel te houden, ondanks de kostenstijging, en dat zal mogelijk zijn door uitbreiding van het debiet. Voor 1956 kon spr. de verzekering geven dat geen verho ging zal worden ingevoerd. Hij betreurde het, dat het met de gasvoorziening in ons land zo'n wir war is. Het is mogelijk dat Leiden aardgas zal krijgen uit de bronnen bij Rijswijk en Pijnacker. Wellicht komt de tweede uitbrei ding van de lichtfabrieken eind 1956 aan de orde. Het bestuur van de Coöperatieve Bedrijfsgeneeskundige Dienst voor Leiden cn Omgeving U.A. bericht, dat met de werkzaamheden van de Dienst onlangs een aanvang kon worden gemaakt. De heer S. Menken, wethouder van Sociale Zaken te Leiden, heeft zich bereid verklaard ter gelegen heid van dit feit enkele woorden te spreken in een openingsbijeenkomst welke gehouden zal worden op Dins dag, 29 Nov. a.s. te 16.30 uur in één vna de zalen van café-restaurant „De vergulde Turk". De gemeenteraad van Leiden ver gadert op Maandag 28 November a.s., te twee uur. Op de agenda komt o.m. voor: Voorstel tot het verleenen van eer vol ontslag aan de heer dr. H. Zwa nenburg uit zijn betrekking van le raar in de Franse taal en letterkunde aan de Gemeentelijke Hogere Bur gerschool met 5-jarige cursus. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ter vervanging van leermiddelen op de openbar^ scholen voor gewoon lager onderwijs, in ver band met de invoering van nieuwe leermethoden. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van scholen met de Bijbel, te Oegstgeest, om me dewerking voor de uitbreiding van zijn school voor uitgebreid lager on derwijs aan Anthonie Duycklaan met drie leslokalen en een vaklokaal. Voorstel inzake het toekennen aan de Koninklijke Vereniging „Litteris Sacrum" van een subsidie in het te kort van een jubileumuitvoering ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan dier Vereniging. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het maken van een afgesloten rijwielstalling op de hoek PieterskerkgrachtLok horststraat. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van grond, gelegen in het par tiële uitbreidingsplan „LeidenRo denburgerpolder" aan de Van Vol- lenhovekade aan de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit, ten behoeve van de bouw van een trans formatorstation. Voorstel tot het.bij verlenging ver huren van de bovenwoning, gelegen aan de Garenmarkt no 4. Voorstel tot het bij verlenging ver huren van grond, gelegen op de hoek van de Kernstraat en de Cobetstraat. Voorstel tot het wijzigen van de be groting der gemeente voor het dienst- Vanmorgen is op het terrein aan de overzijde van de Trekvliet, bij de 5 Meibrug de eerste paal geslagen voor de kantoor- en cantine-ruimte en de industriehal van de Amerikaan se firma de „Reed Roller Bit Cy" uit Texas, die zich zal gaan bezighouden met het fabriceren van onderdelen voor grond-boorinstallaties. De vlag in top wees op dit kale terrein de plaats aan waar de plech tigheid zou plaatsvinden. Tegen tien uur waadden de geno digden door deze zandwoestijn, die eens in vruchtbaar industrieterrein zal veranderen. Onder deze genodigden waren de wethouder van openbare werken, de beer A. J. Jongeleen, de onder-direc teur van gemeentewerken ir. D. Y. Lem, de heer J. van Iterson namens de commissie voor Openbare Werken, vertegenwoordigers van de lichtfa brieken en de heer Crawford, die de Amerikaanse maatschappij vertegen woordigde. De heer Crawford zal de vestiging in Europa van dit bedrijf voorbereiden. Wethouder Jongeleen dreef de paal behendig in de grond, waarmede •hij de eerste daad stelde tot de bouw van een bedrijf, dat 2106 vierk. meter industriehal en 650 vierk. meter kan toor- en cantineruimte zal omvatten. De firma Panagro bouwt deze fa briek, die op 1 Juni van het volgend jaar kant en klaar zal worden opge leverd. Agenda l eiden DINSDAG Zeeuwse avond. Foyer, 8 uur nam. St. Adelbert. Ledenvergadering. Doelen 8.15 uur nam. ARKA. Paul Juliën. Burcht, 8 uur nam. Abonnementevoorstelling Ned. Co medie: „De man, de vrouw en de moord", 8 uur nam. Schouwburg. Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken. Ledenbijeenkomst Kleine Burcht, 7.45 uur nam. WOENSDAG Museum voor Volkenkunde. Le zing muziek uit Afrika. 8 uur nam. Sinterklaas te Leiden. Stations plein, 13.50 uur nam. Intocht Stads- zaal 2.30 uur. Oud-leerlingen Ambachtsschool. Filmavond. Kleine Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. „Sempre Avanti's Jong en Jolig", 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. Cabaretmiddag jeugd ProfesSoren- wijk„ 2.30 uur nam. St. Antonius- Clubhuis. jaar 1955 en de begroting voor dat dienstjaar van het Openbaar Slacht huis. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Nederlandsche Middenstandsbank N.V., kantoor Lei den, betreffende rentegevende beleg ging van gemeentegelden voor het jaar 1956. Voorstel tot het vaststellen van het maximum van het crediet in rekening courant met de N.V. Bank voor Ne derlandsche Gemeenten voor hét jaar 1956. Voorstel inzake het beleggen van overtollige kasgelden gedurende het jaar 1956. Voorstel tot het oninbaar verkla ren van een aantal bedragen, welker ontvangst in de gemeenterekening 1954 zou moeten worden verantwoord en van een vordering van de Dienst van Gemeentewerken. stand kunnen komen. In nfenig jaarverslag van de V.V.V.'s, maar ook in verschillende artikelen in de pers van Leiden en de haar omringende plaatsen komt dit ver langen tot uitdrukking. Zijn fractiegenoot Lardee vroeg wanneer de raad in de grondverkoop een aanwijzing kan vinden, dat het dierenasyl spoedig een feit zou wor den. Hij vroeg om een rolschaatsen- ,baan in het centrum van de stad en tenslotte vestigde hij aandacht op een ,grote groep middenstanders, die niet .georganiseerd zijn en aldus niet mee doen aan de door andere sprekers ge noemde prettige samenwerking met het college. Zij hebben ook geen in vloed op de adviezen van de L.M.C. over de toewijzing van winkel wonin gen in nieuwe wijken. W elstandscommissie. De heer Ravesteyn (Prot. Chr.) vroeg aandacht voor de straatnamen van nieuwe straten. Laat men tijdig de namen vaststellen en laat men niet te moeilijke namen nemen; na men, die niet te onthouden zijn. Het verwonderde hem, dat aan de verkoop van kaarten der uitbrei dingsplannen moeilijkheden in de weg worden gelegd. Zelfs raadsleden kunnen niet de beschikking krijgen over deze kaarten. Ook particulieren zouden er gemak van kunnen heb ben. Tenslotte becritiseerde hij de ver tragende werking van de Welstands commissie op de woningbouw. Om aan de woningnood te ontko men moet aan alle plannen, die er toe kunen bijdragen woonruimte te scheppen aandacht worden geschon ken. WK J*C Ttof\,<b DE BREESTRAAT ééN MELKWEG. In ons overzicht van de verschil lende lichtprestaties die door de Leidse straten geleverd zullen wor den, is gisteren de Breestraat onver meld gebleven. Geheel ten onrechte overigens, want de breedste onder de oude stra ten in Nederland zal tijdens de licht- week in een .melkweg' veranderd worden. Onder het motto „Sterren stralen overal" zullen niet minder dan veer tig grote masten elk een zoete last van 26 sterren torsen. Het licht van deze sterren wordt verzorgd door een klein lampje dat onzichtbaar voor de toeschouwer het hemellichaam verlicht. Tot geruststelling van de personen, die menen dat dit sterren beeld nog wel enkele lichtjaren van ons verwijderd zal zijn, kunnen we mededelen dat reeds Maandag a.s. om half zes de Breestraat tot Sterre- beeldstraat herdoopt zal worden. Een gewaarschuwd man De politie waarschuwde ons en met ons alle lezers dat alle fietsen en auto's waaraan ook maar een en kele moertje los is vogelvrij zijn verklaard. De mensen die met een DONDERDAG. Jeugdparlement. Kamer 204 Stad huis 7.30 uur nam. Door Eendracht Verbonden. Aniba 8 uur nam. Lezing IJslandse muziek. Laken hal (Grote Pers). 8 uur. Genootschap NederlandEngeland. Spr. H. Paget over West-Indië. 8 uur nam. De Doelen. Bazar „Ons Centrum" 26 en 711 uur nam. Foyer Stadszaal. Ned. Mij voor Nijverheid en Han del. Spreker prof. dr. Aten jr. over atoomenergie, 12.30 uur nam. De Doe len. K. en O. „Vorstelijke emigrantén", 7 en 9.15 uur nam- Casino-theater. Kynologenver. „Rijnland". Lezing mevr. B. v. d. Hoevende Meyier. 8 uur nam. Zomerzorg. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kolksteeg 25): Tentoonstelling foto's Pim van Os. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 10 December). BIOSCOPEN. De films voor de week van 18 tot 25 November zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind" 14 jaar. Lido: „Madame Butterfly", all leeftijden. Luxor: „Satans paradijs", 14 jaar. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Verborgen moederschap" strikt volwassenen. chronische achterliohtontsteking te kampen hebben raden we daarom dringend aan zoveel mogelijk thuis te blijven. Dat is bovendien leuk voor de familieleden. Ongeval. Een 19-jarige magazijnbediende van een glashandel in de Jan Vos- sensteeg kwam gistermiddag te val len, terwijl hij een grote ruit van een vrachtwagen afhaalde. Hij kwam onder het glas terecht cn moest met een gebroken linker on derbeen naar het ziekenhuis ver voerd worden. Kampvuren. Niemand minder dan dr Paul Ju- lien zal hedenavond voor de Arka spreken over de „De Pygmeeën van Equatoriaal Afrika". Zijn lezing zal met lichtbeelden geïllustreerd wor den, Zijn „kampvuren langs de eve naar" zullen hedenavond om acht uur naar de grote zaal van Den Burcht verplaatst worden. (Vervolg stadsnieuws: derde blad, pag. 1) Marktberichten ROTTERDAM, 22 Nov. Vee. Aanvoer 4396. Weektotaal 6444 stuks vee. 650 vette koeien en ossen, 1376 gebruiksvee, 1030 tbc-vrij, 70 vette kalveren, 277 graskalveren, 240 tbc- vrij, 840 nuchtere kalveren, 148 var kens, 388 biggen, 116 paarden, 18 veulens, 477 schapen of lammeren, 36 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.62—2.82; 2.46—2.62; 2.262.46; vette kalveren 3.10 3.40; 2.90—3.10; f 2.40—2.80; gras kalveren 420—360280; nuchtere kalveren 70—6048; biggen 50 4035; slachtpaarden 2.202.05 1.85; schapen 145125100; lam meren 12516595; kalfkoeien 1100950725; melkkoeien 1100 950725; vare koeien 775675 575; vaarzen 780680580; pinken 780-680580; pinken 480—425 350. Handel: vette koeien aanvoer gewoon, handel redelijk, goed prijs houdend, enige prima's boven note ring; vette kalveren aanvoer als vo rige week, handel vlot, prijzen iets stijver; graskalveren aanvoer ruimer handel tamelijk, ruim prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer als vori ge week, handel vlug, prijzen iets hoger; biggen aanvoer groter, handel tamelijk, vooral niet lager in prijs; slachtpaarden aanvoer iets meer, handel stil, le kwaliteit onv., verder iets lager in prijs; schapen ruimer, handel willig, iets stijver in prijs; lammeren aanvoer ruimer, handel willig, iets stijver in prijs; kalfkoeien aanvoer flink, handel kalm, prijs constant; melkkoeien aanvoer flink, handel kalm, prijs constant; vare koeien aanvoer iets minder, handel slepend, ruim prijshoudend; vaarzen aanvoer groter, handel stil, prijs sta biel; pinken aanvoer groter, handel stil, prijs stabiel. LEIDEN, 22 Nov. Vette varkens. Aanvoer 366 vette varkens. Prijzen: zware 1.78—1.80; lichte 1.73— 1.78; slagersvarkens f 1.78—1.80; zeu gen 1.501.55. Handel vlot. BODEGRAVEN, 21 Nov. Kaas. A.anvoer 74 partijen. Notering: eerste soort ƒ2.24—2.30, tweede soort ƒ2.13 2.23, extra kwaliteit 2.37. Handel flauw.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3