Antwoorden van wethouders in de Leidse raad Het ontbreekt Leiden niet aan wil om met andere gemeenten samen te werken Veel schijnbaar rijpe zaken, die echter nog groen zijn Rijk wil een gedeelte van het Van der Werffpark bebouwen MET DECEMBER BESLISSING OVER BURGERIJFONDS Medezeggingschap in Ac. Zieken huis door B. en W. bestreden AVONDRUST GEMEENTE VERZET ZICH a s s S s ■g DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 VOORZITTER: De voorzitter, jhr. mr. F. H. Kinschot, antwoordde, als eerste van het college, op de vragen en beschouwingen van de leden. De burgemeester kaatste de vraag terug, waarom de antwoorden in het algemeen verslag en de memorie van antwoord dikwijls zo onvolledig zijn. De reden is, dat de raadsleden hun vragen vaak erg simpel formuleren, zodat het college dikwijls niet begrijpt wat de vragenstellers wensen. rijk zal geven. De gemeente zal waarschijnlijk gratis grond beschik baar moeten stellen. TE TRAAG. Over het algemeen, aldus de voor zitter, kon men bij de beschouwin gen van dit jaar een ontevredenheid beluisteren: alles is te laat, te traag en te summier. Men moet voldoende begrip hebben voor de gemeente diensten en de moeilijkheden, waar die mee hebben te worstelen. Er is over het algemeen een geringe per soneelsbezetting, maar we werken zo hard als we kunnen. Volgend jaar zal een opmerking van de heer Meester om de behande ling van de gemeentebegroting op andere wijze te laten geschieden, in het seniorenconvent worden bespro ken. Voorlopig zijn er geen moge lijkheden om een wachtkamer voor het publiek in te richten, omdat het stadhuis al te vol is. Over d-e intercommunale samen werking zei de burgemeester, dat die zo veel mogelijk geschiedt, maar bij bepaalde gevallen, zoals bijvoor beeld de bouw en de exploitatie van een zwembad, zou er een beheers- lichaam moeten komen. De bijeen komsten van dat lichaam worden echter aan de openbaai'heid onttrok ken en dat is een groot nadeel. Maar het ontbreekt Leiden noch aan de wil, noch aan de daad om in voorkomende gevallen met andere gemeenten samen te werken. STUDENTENHUIS. De band met de universiteit, aldus de burgemeester, is van oudsher al hecht. Vaak moeten v/ij grote offers brengen. Het college heeft plannen voor de bouw van een studentenhuis. Wij moeten afwachten, welke steun het Er is geen reden om de beheers vorm van de Leidse Duinwater Maatschappij te veranderen en er een gemeentebedrijf van te maken, want zij wordt op 't ogenblik voor treffelijk geleid en kan volkomen in de drinkwaterbehoefte voorzien. Aangezien 30 April, 1 en 5 Mei in één week vallen, zal het bezwaarlijk zijn om in die week drie vrije dagen te geven. De burgemeester was het niet eens met de suggestie om rente van het burgerijfonds te bestemmen voor stadsverfraaiing. In December hoopte de burge meester met voorstellen ter tafel te kunnen komen over de bestemming van het fonds. De beraadslagingen daaromtrent hebben al veel te lang geduurd. De burgemeester maakte ernstig bezwaar tegen uitdrukkingen, zoals die in de raad waren gebruikt zoals: „Dat zijn manieen uit de bezettings tijd". De plannen voor verbetering van het museum De Lakenhal hebben vrij lang geduurd. Dat kwam omdat men een deskundige wilde raadple gen over de verlichting. Dat is nu geschied. Een snellere bevordering bij de politie is niet te bereiken, want in Den Haag zit „de boel volkomen dicht" wat dit betreft. Een onderzoek naar de reden van vertrek uit Leiden is niet zonder meer in te stellen. Ook andere ge meenten staan voor die hoge drem pel vóór de 100.000. Misschien vesti gen zij, die van het platteland ko men zich liever in randgemeenten. De zaak van het dierenasyl is een moeilijke. Men is daar al maanden over bezig, maar er zijn tal van moeilijkheden op te lossen, zoals het verkrijgen van een rijkspremie van een woonhuis voor de beheerder. De heer Ravestein kreeg de toe zegging, dat men de straten voortaan sneller een naam zal geven. VERKEER. De voorzitter philosopheerde een weinig over het verkeer, waarmee men van de kinderwagen tot het graf mee heef tte maken. Men moet proberen om een gulden middenweg te vinden tussen de eisen van hetverkeer en het behoud van het eigen karakter van de stad. Binnenkort komen er voorstellen om meer materieel van de politie op straat te brengen en het toezicht op het verkeer te verscherpen. Op ver schillende gevaarlijke punten komen knipperlichten. Het is niet noodzakelijk om een afdak te maken voor de verkeers agent bij de Gijselaarsbank, want de man staat er hoogstens enkele uren DIIOIIOIIOIIOIIOIIOilOllC> Q DE EERSTE BEGROTINGSRONDE 0 IN UREN. S fl U De eerste ronde van het begro- r tingsdebat: de besprekingen van de (J raadsleden, heeft bij elkaar op de n kop af 12 uren spreektijd gevraagd. Q n De P.v.d.A. nam hiervan 4 uur 1 19 minuten voor haar rekening. Q Prot. Christ.: 3 uur 21 minuten. K.V.P.: 1 uur 51 minuten. V.V.D.: 1 uur 44-minuten. C.P.N.: 45 minuten. Als men zeer theoretisch (en U y wij voegen daarbij „ondemocra- r tisch") de spreeektijd van 12 uur Q U over de fracties zou verdelen vol- gens het aantal leden, kwam men ft Q tot de volgende verdeling: y P.v.d.A.: 4 uur en 44 minuten (13 r leden). U y Prot. Christ.: 2 uur 54 minuten (8 r jr leden). Q 0 K.V.P.: 2 uur 33 min. (7 leden). r V.V.D.: 1 uur 5 min. (3 leden), p Q C.P.N.: 44 min. (2 leden). I 311 Oil Oil OIICDII Oil Oil OIIO op een dag. Een eventueel parkeer verbod aan het eind van Breestraat zal worden overwogen. Het college heeft er bezwaren te gen, dat er in het door de heer Mees ter voorgestelde verkeersparlement 20 politieambtenaren zouden komen. Voor vertegenwoordigers van de K. N.A.C. en de A.N.W.B. zou het ook moeilijk zijn om zitting te nemen in een permanent parlement. B. en W. voelen er meer voor om de gemeentelijke verkeerscommissie uit te breiden. Om die reden ver zocht de burgemeester de heer Mees ter te willen overwegen, zijn voor stel in te trekken. WETHOUDER MENKEN: No. 521. Horizontaal: 1. lidwoord, 3. familielid, 6. thans, 7. landschap in Opper-ltalië, 11. gem. in Het Gooi, 13. de oudste (afk.), 15. lengtemaat, 16. huurcontract, 17. teleurgesteld, 18. uitroep, 20. muzieknoot, 21. Gel der dorpje in de gem. Vuren, 25. zwaar geteerd garen (scheepsterm), 27. dam langs een water, 28. niet wild, 29. waarmerk. Verticaal: 2. bijwoord, 3. familie lid, 4. deel, 5. leeftijd (Fr.), 6. voor zetsel, 8. aardrijkskundige aandui ding, 9. onbekende, 10. stadje in Op- per-Oostenrijk ten O. van Salzburg, 12. gem. in Zeeland, 14. buitenhaven, 15. rivier in Utrecht, 19. meisjes naam,21. muzieknoot, 22. lichaams deel, 23. boom, 24. afkorting voor mangaan, 25. muzieknoot, 26. pers. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. OPLOSSING VAN GISTEREN. Horizontaal: 2. Megen, 6. Epe, 8. ooi, 10. sein, 12. kerk, 13. t.t., 14. oor, 16. e.a., 17. renet, 18. eb, 20. sté, 21. Ra, 23. voet, 25. toon, 27. ets, 29. Let, 30. pruim. Verticaal: 1. vest, 2. Mei, 3. ge, 4. Noë, 5. Rika, 7. pet, 9. ore, 11. noest, 12. kreet, 15. ont. 18. ever, 19. bot, 21. roe, 22. anti, 24. esp., 26. olm, 28. nu. Tegen half zes kreeg de wethouder van sociale zaken, gezondheidszorg en per soneelszaken het woord. Nadat hij bedankt had voor de felicitaties, die hem naar aanleiding van zijn tienjarig wethouderschap bereikt hadden, herinnerde hij aan de woorden van de oud-wethouder Verwey: „besturen eist veel geduld, omdat som mige zaken ogenschijnlijk rijp, doch in wezen nog groen zijn" en deze woorden bracht hij van toepassing op de vele wensen en bemerkingen, die het collége in deze dagen wederom bereikt hebben. Zij zijn enerzijds een kenmerk van de be langstelling van de raadsleden voor de vele gemeentezaken, anderzijds zijn vele zaken aan de orde gekomen, die „ogenschijnlijk rijp" waren. Uiteraard speelt hier bij mee, aldus de wethouder, naast politiek verschil van inzicht, het verschil van inzicht over verschillende gemeentelijke aangelegenheden tussen het algemeen be stuur der gemeente: de raad, en het laten we het zo maar eens noemen: het dagelijks bestuur, B. en W. dus de vraag of het verantwoord is zelf een huis te stichten. B. en W. hebben aan verschillende richtingen gevraagd met bouwplannen voor nieuwe of uit te breiden bejaarden tehuizen t.e komen. Inderdaad is men van drie zijden met plannen gekomen. Toch ligt hier ook voor de gemeente een taak. Jammer, dat tot op heden nog niets vernomen is van humanistische, vrijzinnige of buitenker kelijke richting. Ook van die kant zou men met plan nen moeten komen want B. en W. zien het particulier initiatief toch als pri mair. Mocht er van die zijde niets ko- ER ZIJN NOG ONDERSTEUNDEN. Nadat de heer Menken aan de hand van cijfers had aangetoond, dat de con junctuur in de stad nog steeds gunstig te noemen, beschreef hij welke gun stige gevolgen dit heeft op de sociale revalidatie en op hen, die bij de dienst van Sociale Zaken in ondersteuning zijn. Een geregelde doorstroming van deze arbeidskrachten naar het bedrijfsleven vindt plaats. Zelfs enige blinden konden hier of daar met succes worden ge plaatst. In 1954 en '55 werden resp. 14 en 13 personen geplaatst in de G.S.W.-re- geling en daarvan gingen later resp. 2 en 5 personen naar het bedrijfsleven over. Antwoordend op een typische op merking van deze tijd: hé, zijn er nog ondersteunden, gaf hij vervolgens een opsomming van de soort der ondersteun den. Van het aantal van 1200 moet men aftrekken ongeveer 600 gevallen van bij- steun-noodwet-ouderdomsvoorziening. Bij de 600 resterende gevallen zijn 275 weduwen of verlaten vrouwen, 300 personen, die wegens ziekte, ongeval e.d. niet tot werken in staat zijn en slechts 25 personen, die zich na langdurige wer keloosheid, moeilijk aan het arbeidspro ces kunnen aanpassen. Voor deze 25 en de 150 in de G.S.W.-regeling geplaatste personen is een ambtenaar benoemd, die tot taak heeft, eenieder, die werken kan aan werk te helpen. Met deze feiten voor ogen is men nog niet aan sociaal-cultureel werk voor werkelozen gekomen. De wethouder ver klaarde, dat de houding van de vakbon den, hierbij weinig stimulerend heeft gewerkt. Plannen voor een sociaal-cul tureel werk onder de werkelozen zijn echter na overleg met enige organi saties in voorbereiding. Eerlang zullen deze met de vakcentrale besproken wor den. De wethouder betwijfelde echter of dit van regeringswege subsidiabel werk zal zijn. Nazorg akcinnigen. Hij sprak vervolgens over de Dr. van Voorthuizenstichting, ofwel de ontwik keling van de nazorg voor zwakzinni gen. Gebleken is, dat met de subsidie van het Rijk de sociale patronage behoorde over te gaan naar de drie nazorg-stich tingen gebaseerd op de drie B.L.O.- schoolrichtingen. Deze sociale patronage, verpersoonlijkt in de van rijkswege sub sidiabele sociaal-paedagoog, heeft een districtstaak. Een en ander zal naar de mening van het college leiden tot (1) het met rijk, provincie en andere ge meenten gaan subsidiëren van de drie nazorg-stichtingen en (2) het op andere basis gaan subsidiëren van de Ver. Zwakzinnigenzorg door de gemeente. Over de zorg van ouden van dagen zei de heer Menken onder meer, dat hij vroeger al eens gesteld heeft, dat twee factoren van belang zijn n.l. de zorg voor de Leidse hofjes en het zo nodig subsidiëren, van bejaarden-sociëteiten (Van vier zijden zijn al verzoeken om subsidie binnengekomen). Rusthuizen. Over de rusthuizen merkte de wethou der op, dat de verordening hopelijk spoe- raadselachtige nog wat raadsel-1 dig naar de betreffende commissie zal achtiger gemaakt. Het leven in I Saan- Vat betreft de ruimte in de rust- - huizen kan men zeggen, dat zij soms met moeite de voor rekening der ge meente verpleegden geplaatst kunnen worden. Globale berekeningen hebben aange wezen, dat een rusthuis geëxploiteerd kan worden, indien het aantal verpleeg den tussen de 80 en 100 ligt. Het blijft \7RAAGT men: wat weet de mo- derne wetenschap, dan is het antwoord onbevredigend. De gro te geheimen van het ontstaan der geschapen stof, van het ontstaan en ontwikkeling van het leven, van het ontstaan uit stof en leven van de mens, die op z'n eigen houtje hemel en aarde afspeurt al die geheimen hebben hun ge heim niet prijsgegeven. De vondst van het uitdijend heelal en van de atoomsplitsing hebben al dat deze schepping blijft uiterst ge heimzinnig, en in een nacht te midden van deze nachtelijke ge heimzinnigheid, kwam Jezus ter wereld om te verkondigen, dat Hij het Eeuwige Licht was, dat al deze geheimzinnigheden had. geschapen. der, dat het inrichten van het G.G.D.- gebouw tijdig in de commissie bespro ken zal worden, op dezelfde wijze als dit destijds met het verbouwingsplan het geval is geweest. Binnenkort zal in de raad de moeilijke kwestie van de ouden van dagen met chronische kwalen aan de orde komen. De gemeente zal zelf ruimte voor deze patiënten moeten creëren; misschien in combinatie met het reeds genoemde ge meentelijk huis voor bejaarden. Stads- en Academisch ziekenhuis. Het komt het college gewenst voor de zaak van medezeggingschap-al-of-niet in het Academisch Ziekenhuis niet te ver wijzen naar de te reorganiseren alge mene gezondheidscommissie. Het ver wonderde hem niet, dat prof. Goslings niet dankbaar kon zijn voor de nota: hij heeft van meet af aan anders gedacht en anders verwacht. Hij vond echter drie argumenten, die tegen de betogen over de ziekenhuis- ruimte van dit raadslid konden worden aangevoerd n.l. (1) al onze Leidse zie kenhuizen zijn streekziekenhuizen, (2) een landelijke commissie maakt de plan nen voor deze zaken, (3) zowel de zie kenhuisorganisaties als het Min. van So ciale Zaken regelen deze zaken zo des kundig, dat alleen in de heel grote ste den misschien nog plaats is voor een plaatselijke commissie. De landel'jke ziekenhuis-commissie „plant" deze za ken nauwkeurig. Het heeft dus geen z.n medezegenschap te verwerven, omwille van de bedruimte. Het punt, dat vóór men, dan zal de gemeente toch als taak medezegglngschap zou kunnen pleiten: krygen de stichting van een gemeente lijk bejaardentehuis voor te bereiden. Hij hoopte, dat de zaken die met de crèche verband houden (dit tot mevr. Braggaar) spoedig tot een gedachten- wisseling zullen leiden. Tot de heer Kortmann zei de wethou- een epidemie, blijkt ook aanvechtbaar, omdat de gemeente hier geen recht streekse taak heeft. In geval van nood treedt een bovengemeentelyke instan tie op. Het argument, dat zegt, dat Leiden medezeggingschap moet hebben, omdat het Acad. Ziekenhuis een deel van de universiteit is, vond spreker op geheel ander terrein liggen. Personeelszaken. Ten aanzien van de medezeggingschap van het personeel in personeels- en economische zaken merkte de wethou der op, dat de instelling van de direc teur van de dienst, en het samenspel met goede partners primair is. De keuze van de organisaties van deze partners is niet altijd gelukkig ge weest. Het resultaat van de bedrijfska- dertraining (men moet toch ergens mee beginnen) was tegengevallen. De cur sussen in Driebergen waren te Ameri kaans en andere gemeenten hebben „dit paardje al op stal gezet". Meer zag spre ker in de werkwijze aan het gem. slacht huis, waar directeur en administratiè en technici in een eenvoudige cursus de taak en de wijze van werken van het slachthuis behandelen. De kwesties van maatschappelijk werkster en een sociaal voorzieningsfonds worden in het geor ganiseerd overleg besproken. Het colle ge heeft besloten om de globale mining van de raad over de ziektekostenvoor ziening om te werken tot iets dat dc raad zal kunnen accepteren. Het a.nl-te- narenreglement zal de raad binnenkort bewerkt bereiken. Als de voortekenen niet bedriegen en hogere autoriteiten geen roet in het eten gooien zal de gemeente haar personeel op 5 Mei vrijaf geven. Spr. toonde vervolgens aan, dat het ver loop van het personeel bij gemeente diensten (variërend van 212 procent) niet zo groot is als in het beai iifsleven Wij mogen geen wonderen verwachten van betere sfeer, arbeidsvoorwaarden, zij heffen de tekorten met op. B.' moei lijkheid ligt bij de gemeenten 'coven de 100.000 inwoners, die betere voorwaar den kunnen bieden. Met smart wacht de gemeente dan ook op een regeling van G. S. en binnenlandse zaken, die het mo gelijk zal maken, de topfunctionarissen beter te salariëren. Dan komt er ook ruimte in de lagere rangen. Men is al bezig met snellere promoties, het aantal zal in het komende jaar nog hoger lig gen. Promotie-beleid is echter een moei lijk beleid. Het verstand moet een woord- Je meespreken, aldus wethouder Men ken tegen het eind van zijn beantwoor ding- WETHOUDER lONGELEEN: Wethouder Jongeleen, wiens departement deze begrotingszilting een „vette kluif' ontviel de woningbouw nam allereerst de vragen t.a.v. het verkeer onder de loupe. Hoewel B. en W. de aanleg van een weg over het Schuttersveld nog wel eens onder ogen willen zien, komen er by een dcrgelyke aanleg toch wel enige vragen naar voren. Zoals bekend maakt deze weg een onderdeel uif van het vee- marktplen. Gaan wij thans over tot de aanleg van een tydeljjke weg, dan is het niet uitgesloten, dat wij in conflict komen met de parkeerruimte voor de Dins dagse en Vrydagse markt. B. en W. zullen echter kijken wat zy doen kunnen. Nog geen demping Oude Ryn. Aan een demping van de Oude Rijn zijn wij alsnog niet toe. Zodra de onderhandelingen met de H.T.M. zijn af gelopen, zal er een prae-advies over het verkeer in de Haarlemmerstraat ver schijnen. Wellicht kan dan ook nog eens de demping van de Oude Rijn bekeken worden. Juist vandaag (gisteren Red.) vond met Oegstgeest een bespreking plaats over de verbetering van een gedeelte van de Warmonderweg. Indien de beide colleges en de raden zich met een daar toe gedachte oplossing kunnen vereni gen, verwacht de heer Jongeleen, dat men snel tot een bevredigende oplossing komt. Hoewel B. en W. geruime tijd plannen in voorraad hebben gehad om by voor komende werkloosheid ten uitvoer te brengen, is dit thans niet meer het ge val. Dergelijke werken „op lange ter mijn" hebben het nadeel, dat er bij een eventuele uitvoering weer tal van wij zigingen in aangebracht moeten worden. Bovendien is het Rijk niet bereid de helft van de kosten van voorbereiding te sup pleren. Tenslotte is de huidige perso- neelspositie van dien aard, dat hieraan ook geen gevolg kan worden gegeven. Aan particuliere bureaux behoeft men dergelijke plannen niet op te dragen, want ook die zitten vol met werk. Wethouder Jongeleen bracht de heer Ten Broek onder het oog, dat B. en W. niet tegen particuliere bouw zyn. Bij de reservering van het bouwvolume wordt steeds rekening gehouden met de eigen bouwers. Dat de subsidie-regeling voor de premie-bouw niet beter is, ligt niet aan het College. De heer Ten Broek moet hiervoor in Den Haag wezen. Het College zet alles op alles om een extra bouwvolume voor de industrie te verkrijgen. Onlangs nog 35 woningen. Bij de toewijzing van industriewoningen wordt ook rekening gehouden met de reeds in Leiden gevestigde bedrijven. In de bouw van woningwetwoningen ziet spreker geen socialisatie. Merenplan nog niet van dc baan. Het spyt wethouder Jongeleen „dat de heer Van Iterson nog steeds met zand In zijn ogen loopt". Hy is te positief in zyn uitdrukking indien hy zegt, dat het Me renplan van de baan is. Op 24 Septem ber j.I. vond in het Provinciehuis te Den Haag een bespreking met enkele autoriteiten plaats, o.w. Gedeputeerde Deerenberg. Terwyl de slotconclusie wap, dat Leiden aan het plan vasthield, zouden G. S. zich nog nader tier ondervindt op dit moment o.a. ver traging, omdat voor de bouw van het toekomstige Diaconessenhuis 1 y, grond meer nodig is. Hierdoor móet dit uitbreidingsplan weer gewijzigd worden. Bebouwing v. d. Werffpark verydelen. Zodra is een nieuwe Meisjes H.B.S. is gebouwd, zal aan het huidige gebouw aan de Garenmarkt een andere bestem ming gegeven worden. In dit verband onthulde wethouder Jongeleen het voor nemen van het Ryk om een gedeelte van het Van der Werffpark te bebouwen. Een plan, dat B. en W. hopen te verijdelen. Toen de plannen voor de bouw van een nieuwe Meisjes H.B.S. rijpten, had men nog niet de beschikking over de terrei nen van T. en D. Met uitzondering van het Morskwar- tier hebben B. en W. thans uitbreidings plannen voor de gehele stad. Sommigen ervan zullen echter gewijzigd moeten worden. Wat het Waaggebouw betreft is spre ker er nog niet gerust op, dat men thans aan het laatste crediet toe is. Bij vestiging van winkels in Zuid-West wordt overleg gepleegd met de midden- standsorgalnsaties. U bent in de wolken met een Dakota (Advertentie) TWEE JUBILARISSEN BIJ VAN WIJK. De heren H. Matters en B. A. Diersman zijn vanmorgen ten kantore van de N.V. Gebrs. Van Wijk gehul digd in verband met het feit, dat zij resp. gedurende 40 en 25 jaar onaf gebroken bij de textielfabriek werk zaam zijn geweest. Beide jubilarissen, die van echtgenote en familieleden vergezeld waren, zijn hartelijk toe gesproken door één der directeuren, de heer J. M. Gorter. De heer Gprter noemde het een teken van rust en evenwichtigheid, dat iemand geduren de zo lange tijd aan één bedrijf ver bonden blijft. De heer Matters mocht uit handen van de directeur het ver erend getuigschrift van de maat schappij van handel en nijverheid met bijbehorende medaille ontvan gen, terwijl hij evenals de heer Diersman een geschenk onder cou vert van de directie ontving. De heer Gijsman bood een enve loppe met inhoud aan namens het ju bileumfonds en de heer Florijn over handigde de heer Diersman namens de collega's van de wolspinnerij een boek en een bouquet bloemen. De heer Matters is de afgelopen veertig jaar voornamelijk als deken wever werkzaam geweest. Onder het genot van een kopje koffie bleef men nog enige tijd bijeen. Op het moment heeft Leiden nog hon derdduizenden kubieke meter zand nodig. Sórekere gelooft niet, dat er in de böuw van een Chr. Nijverheidsschool vqor Meisjes zo veel stagnatie is opge treden. Een dezer dagen zal thans wel mfe$( het werk begonnen worden. Het uitbreidingsplan Boerhaavekwar- P.T.T., L.D.M., L.S.F. en de Dienst van Gemeentewerken plegen maandelijks overleg bij de uitvoering van werk zaamheden. Dat men wel eens een steek laat vallen, is te betreuren, doch niet te vermijden. B. en W. streven er naar om zo spoe dig mogelijk te komen met een prae- advies inzake een huurbijslagfonds. Het College doet al het mogelijke om ambtenaren aan een woning te helpen. Een woninginspectrice moet mej. Van Nienes niet koppelen aan de huurschuld. Terwijl de demping van de Uiterste gracht wordt bevorderd, moet een prae- advies over de demping van het Leven daal nog even op zich laten wachten. De klachten over de exploitatie van „Den Burcht" hebben spreker bevreemd. Z.i. wordt een en ander goed beheerd. Viaduct Lammenschansweg. Wat betreft het viaduct aan de Lam menschansweg is tussen de gemeente en de Ned. Spoorwegen volledige overeen stemming bereikt t.a.v. de technische zijde van dit viaduct. Op financieel ter rein liggen echter nog moeilijkheden. De overgang in de Herenstraat maakt een onderdeel van het plan voor het via duct uit. Indien de verwezenlijking van dit plan nog lange tijd mocht duren, overweegt het College om er bij de N. S. op aan te dringen om in deze over weg reeds verbeteringen aan te bren gen. Het is uitermate moeilijk om lande rijen voor volkstuinen beschikbaar te krijgen. Het structuurplan. Met het structuurplan zit men mo menteel in moeilijkheden, die hun oor zaak vinden in een personeelstekort. Momenteel zijn hier twee ambtenaren voor beschikbaar, waarvan er één reeds geruime tijd ziek is. Met ingang van 1 Februari a.s. komen er echter een nieu we chef en drie technische ambtenaren voor deze afdeling. Hopelijk komt er dan schot in. Eind December of begin Januari zal de Raad een wegenschema voor de bin nenstad worden overgelegd. Met de restauratie van de molen „De Heesterboom" loopt het inderdaad lang zaam. De plannen worden opgehouden cmdat men thans overweegt bij de res tauratie ook een sprenkelinstallatie aan te brengen. Nieuwe Koepoortsbrug. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de Koepoortsbrug niet is te restaureren; het schetsontwerp voor een nieuwe brug is gereed. De in de Witte Rozenstraat aanwezige grond, laat geen flatbouw van vier hoog toe. Hoewel de architect vijf maanden de tijd had voor het ontwer pen van een ander plan, is hem dit niet gelukt. Thans moet men hiervoor niet de schuld geven aan B. en W. Het oorlogsmonument. Wethouder Jongeleen heeft met grote verbazing de critiek aangehoord over de gang van zaken met het oorlogsmonu ment. Hoewel hij dit ook zelf een on verkwikkelijke zaak vindt, geeft hij de Raad een indruk van de vele onderhan delingen, die met het Comité zijn ge voerd. Ofschoon men het dit Comité niet kwalijk kan nemen, heeft het lange tijd met financiële moeilijkheden te kam pen gehad, totdat werd besloten uit het Burgerijfonds een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen. Na vele bespre kingen ontwierpen twee jonge beeldhou wers een plan. Toen op zeker moment gevraagd werd naar een maquette, vroe gen zij hiervoor een bedrag van 1.500. Ook bleek, dat het gedachte monument 5.000 duurder zou kosten. Namens het College wees wethouder Jongeleen er met nadruk op, dat, gezien deze gang van zaken, de schuld niet bij B. en W. ligt. Efflciency-onderzoek Gem. Werken. Had de wethouder na de sobere toe lichting -van de heren Hagens en De Hosson aanvankelijk geen bezwaar te gen het voorstel om bij de Dienst van Gemeentewerken een efficiency-onder- zoek in te stellen, na de verdediging van het voorstel door de heer Stolp, is hij van gedachten veranderd. De voorbeel den, welke de heer Stolp aanhaalde zijn niet steekhoudend en slaan op zeer on dergeschikte details. Aan de hand van een lange lijst van in uitvoering en in voorbereiding zynde werken toonde de wethouder aan, dat met de beschikbare krachten op de Dienst van Gemeente werken hard wordt gewerkt. Was er in 1946 één werk in uitvoering, momenteel zijn dit er tientallen. Terwijl de in voor bereiding zijnde werken in_ 1946 zeven waren; zijn dit er thans vele tientallen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2