I Presiden tCate H. Vader had tijdens zijn ziekte visioen van Christus BERICHT VAN „OGGI" DOOR OSSERVATORE' BEVESTIGD fZ)e Jlauó had u&czacht ex niet aue% te Apxehen Brazilië opnieuw in een crisis-stemming HANDELS REIZIGERS Zilveren jubileum van het Warmonds Philosophicum MacMillan over Ruslands politiek in Midden-Oosten Eisenhower herdacht de geestdie een spook werd Twaalf dagen op een plank Directeur: C. M. v. HAMERS VELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13658 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 kwam op de koffie i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Het rommelt nog in Klaksvik Drie Deense politiemannen zijn Maandagavond laat licht gewond, toen een bom ontplofte in het politie bureau van Klaksvik, het Vikingdorp op de Faroer waar de bevolking al enige maanden in verzet is tegen de Deense autoriteiten wegens het terug roepen van een plaatselijke dokter. De ontploffing veroorzaakte niet veel schade. Eerder op de dag was gemeld, dat een bom was gevonden in de villa van Hakon Djurhuus, een lid van het parlement van de Faroer. Deze bom was niet ontploft. Vrijdag deed zich ook een incident voor, toen loste een onbekend geble ven man vier schoten op de woning van de premier van de Faroer, Kris- tian Djuuhuus, die echter niet thuis wes. De premier bevindt zich te Tverra op het eiland Suderoi. Luchtvaartstaking in Frankrijk De Franse luchtmacht heeft Maan dag de werkzaamheden van het sta kende grondpersoneel van de Franse burgerluchtvaart op zich genomen. Binnen 48 uur zullen alle militaire verkeerstorens op Frans gebied ter beschikking staan van de burger luchtvaart, aldus maakte de Franse luchtmacht Maandagavond bekend. wordt weer (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND. Opklarineen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde tot stormachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Iets kou der. 23 Nov. zon op 8.14, onder 16.42 u; maan op 13.30, onder 0.19. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw —2 C. STOCKHOLM licht bew. 1 OSLO nevel —1 KOPENHAGEN nevel 5 ABERDEEN geheel bew. 7 DUBLIN geheel bew. 6 LONDEN geheel bew. 6 AMSTERDAM geheel bew. 7 BRUSSEL geheel bew. 6 PARIJS nevel 2 BORDEAUX geheel bew. 2 GRENOBLE niet ontvangen NICE onbew. 5 BERLIJN motregen 7 FRANKFORT regen 2 MüNCHEN geheel bew. 1 ZüRICH niet ontvangen GENèVE niet ontvangen LOCARNO niet ontvangen WENEN nevel 4 INNSBRUCK nevel —1 ROME niet ontvangen Korreltje Beoordeel het schip niet als het nog op land staat Het Italiaanse geïllustreerde tijdschrift „Oggi" publiceerde Vrijdag een opzienbarend verhaal, over een verschijning, die de H. Vader zou hebben gehad in de nacht van 2 op 3 December van het vorig jaar. De „Osservatore Romano" meldt Maandagmiddag, dat zij gemachtigd is de juistheid van dit bericht te bevestigen. „Oggi" zegt in zijn inleiding tot het bericht, dat het zijn gegevens ver kregen heeft uit een „vriendschappelijke indiscretie". De H. Vader had namelijk zeer weinigen over zijn verschijning gesproken, doch hun gevraagd daarover met niemand te spreken. PAUS WAS VOLKOMEN HELDER. Volgens de publicatie zou de H. Vader tijdens de crisis van Zijn ziek te een verschijning hebben gehad de beterschap is ingetreden. De snel- x t Ie verbetering van H.H. Paus Pius van Christus, en wel, toen Hij het xn werd dikwIjls in Rome geken. gebed van de H. Ignatius bad. „Ziel schetst als een „miraculeuze" gene- van Christus heilig mij". Gekomen] zing. aan de woorden ,in het uur van mijn dood roep mij", verscheen hem Christus als een zachte Herder. De Paus ging door met het gebed en vroeg: beveel mij tot U te komen", want de H. Vader dacht, dat Chris- tus hem uit het aardse leven weg nemen. Uit het rapport van de behande lende geneesheer is bekend, dat na deze nacht, waarin de ziekte van deLaat mij niet van U gescheiden wor- H. Vader een dieptepunt had_bereikt,den. Tegen de boosaardige vijand, Reeds op 5 December richtte de H. Vader zich van Zijn ziekbed weder om in een radioboodschap tot de ge lovigen in de St. Pieter. De vorige buitengewone verschijn selen welke zich hebben voorgedaan, speelden zich af gedurende het Hei lig Jaar 1950, toen de H. Vader ver scheidene dagen achtereen een her haling heeft gezien van het Zonne wonder van Fatima. Kardinaal Tede- schini maakte dit bekend, toen hij als Pauselijk Legaat deelnam aan het congres „Fatima en de vrede" in October 1951. De „Osservatore Ro mano" publiceerde eenzelfde bericht in haar editie van 18 November 1951 HET GEBED VAN ST. IGNATIUS. De tekst van het gebed, dat de Paus tijdens zijn visoen bad, luidt: „Ziel van Christus, heilig mij. Lichaam van Christus maak mij za lig. Bloed van Christus, maak mij dronken. Water uit de zijde van Christus, was mij. Lijden van Chris tus versterk mij. O goede Jezus, ver hoor mij. In uw wonden verberg mij, verdedig mij. In het uur van mijn dood, roep mij, beveel mij tot U te komen om U met uw heiligen te lo ven in de eeuwen der eeuwen Amen." Het bleek echter, dat Christus hem wilde vertroosten, doch daarbij de zekerheid gaf, dat de tijd van zijn leven op aarde nog niet was afgelo pen. Volgens het bericht van „Oggi" heeft de H. Vader aan Zijn naaste medewerkers toen uitdrukkelijk me degedeeld, dat Hij op het moment van de verschijning klaar wakker was en volkomen helder van geest. Kroestsjef en boelganin. die deze zomer te Genève hun warme glimlach hebben gedemon streerd, zijn nu in India om hetzelf de nummertje weg te geven. Beide heren zijn de kopstukken van het rode bewind in Moskou en zij kunnen zich wat permitteren; zij kunnen het zich veroorloven vrien delijk te doen, zelfs tegen zulke im perialisten als de Amerikanen zijn. Maar daarna komt Molotof en veegt met een koude natte spons alles weer uit. Tenminste, zo was dat in 0 Genève. Misschien liggen de zaken in New Delhi anders. De toewofiers van India zijn ontvan kelijker voor brede glimlachen dan de meer nuchtere Westerlingen. Hier in het Westen vragen we altijd: „wat zit er achter" en wij willen practische consequenties zien, nog wel zeer be paalde consequenties op zeer bepaal de punten, zoals bijv. vrije verkiezin gen in geheel Duitsland en doeltref fende controle op ontwapening. In het Oosten zijn ze gauwer tevreden met ■betuigingen van vredelievendheid, men gelooft daar nog in de geest ■van Genève, en als er dan nog wat materiële voordelen aan verbonden .blijken, zijn ze helemaal in de zevende hemel. Waarschijnlijk zullen Kroetsjef en Boelganin met Nehroe wel „zaken doen" in de vorm van handelsrelaties en technische hulp bij het oprichten van industrieën, maar het voornaam ste doel van de Russische heren lijkt ons de propaganda. Misschien niet op de eerste plaats propaganda voor de .communistische ideologie als wel propaganda voor de macht en het aanzien van de grote buurman en voor de welwillende aandacht, welke deze machtige staat heeft voor de Aziati sche problemen. Moskou wil zo graag ■een leidende rol spelen in Azië; daar zijn de mogelijkheden n.l. nog veel groter dan in het Westen. De Russische heren zijn overigens niet de enigen, die de mogelijkheid van Azië exploreren. Ook de Britse minister van buitenlandse zaken MacMillan is naar het Oosten geto gen, niet zover als Kroestsjef en Boel ganin, slechts naar Bagdad. Daar is n.l. een conferentie van regeringslei ders van Turkije, Pakistan, Perzië en ,Irak„ welke door de Britse minister .benevens door enige Amerikaanse waarnemers wordt bijgewoond. Zij heeft ten doel een nieuw defensie schema op te stellen, voornamelijk cm de economische en politieke pe netratie van de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten tegen te gaan. Kroestsjef en Boelganin zoeken het intussen al weer een station verder. President Filho wilde weer terug Een nieuwe worsteling om de macht is gaande in Brazilië als gevolg van berichten dat president Joao Cafe Filho zijn presidentiële bevoegdheden weer wilde opnemen, die hij na zijn hartaanval in het begin van deze maand tijdelijk overgaf aan de voor zitter van het parlement Carlos Luz. Het leger, dat onder leiding van de minister van oorlog Teixeira Lott de waarnemend president Luz afzette, schijnt zich tegen de terugkeer van Cafe Filho te verzetten. De generaals vrezen, dat hij zich evenals Luz zou kanten tegen het in functie treden van Kubitschek, die bij de onlangs gehouden verkiezingen tot president werd gekozen. Eenheden van het Braziliaanse le ger hebben Maandag met pantserwa gens de woning van president Cafe Filhó in Rio de Janeiro omsingeld. Later is uit goed-ingelichte bron vernomen, dat president Cafe Filho huisarrest heeft. Infanterie en de artillerie hebben Maandagavond ook posten betrokken op alle strategische punten van Rio de Janeiro en bij alle reegringsgebou- wen. Ook het presidentiële paleis werd tijdens een vergadering van het kabinet afgezet, doch dit cordon werd opgeheven, toen de vergadering afge lopen was. Naar A.F.P. meldt, is de alarmtoe stand afgekondigd in de staten Sao Paulo, Parana, Goiaz en Mato Grosso. Telegraafmaatschappijen maakten Maandagavond bekend, dat op alle perstelegrammen naar het buitenland censuur is ingesteld. Volgens geruchten zou Cafe Filho inmiddels reeds bij het parlement zijn ontslag hebben ingediend. De acht dokters, die de president behandeld hebben, zijn eveneens on der bewaking van het leger gesteld, De telefoonverbindingen tussen New York en Rio de Janeiro waren Maandagnacht verbroken. Dr Willebrands benoemd tot geheim kamerheer Hedenmorgen werd het zilveren be- Burg als troondiakens en door prof. staansfeest van het Philosophicum te dr. C. A. Rijk en prof. dr. J. J. M. Warmond ingezet met een pontificale Steeger als diakens. H. Mis, opgedragen door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. De bisschop werd begroet door de directeur van het Philosophicum, dr J. G. M. Willebrands, en een commis sie van ontvangst. Bij de plechtigheid werd mgr. Hui bers geassisteerd door mgr. H. J. van Deursen als presbyter-assistens, door mgr. J. H. Niekel en mgr. G. van den Bagdad juist op tijd De Britse minister van buitenlandse zaken MacMillan heeft Maandag in de openingszitting van de conferentie van de Bagdad-pactlanden in Bagdad niet geschroomd, de Russische politiek in het Midden-Oosten uit de doeken te doen. „De rode wapenleveranties aan Egypte", aldus de Britse minister van Buitenlandse Zaken, „zijn niet, zoals wel is verondersteld, een antwoord op het pact van Bagdad (tussen Tur kije, Irak, Pakistan, Perzië en Enge land). De waarheid is, dat deze trans actie lang, geleden werd voorbereid en dat het verdrag van Bagdad nog maar juist op tijd is gekomen, om een verder Russisch opdringen in dit ge bied tegen te gaan". „Het resultaat van de rode actie", zo ging de Britse minister verder, „is, dat Engeland des te beter heeft be seft, dat het zijn vrienden in het Mid den-Oosten nog sterker moet steunen. MacMillan verklaarde verder, dat hij uitzag naar Amerikaanse deelne ming in het Bagdad-pact (waar Wash, ington wel oren naar schijnt te heb ben), daar dit het bondgenootschap nog in grote mate zou versterken. De overige leden van het pact wa ren het, wat dit betreft, roerend met MacMillan eens en zij hoopten met MacMillan, dat, zoals deze had ge zegd, het pact van Bagdad ook aan vaardbaar zou zijn voor de andere landen. Tegen Israël werden scherpe woor den geuit eri premier Nouri el Said van Irak ging hierin wel het verst. Hij verzekerde dat zijn land „niet zal aarzelen, zijn hulpbronnen ter be schikking te stellen van elk Arabisch land, dat het slachtoffer zou worden van Israëlische agressie". Premier Menderes van Turkije noemde de toestand rond Israël „hoogst ernstig" en hij juichte 't be middelingsplan toe, dat Eden kort ge. leden voorstelde, een constructieve benadering van het Israëlische pro bleem. De andere functies werden waarge nomen door studenten van het Phi losophicum. Door een koor van studenten werd gezongen een drie-stemmige mis van Lode de Voght. Aanwezig waren: mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal, mgr. c. van Trigt, officiaal, mgr. dr. c. J. Henning, re gent van Hageveld, mgr. W. de Jongh, plebaan H. W. Agterof, subregent Ph. W. van Luyven, mgr. H. Fortmann, prof. A. Dondeyne uit Leuven, de burgemeester van Warmond en me vrouw Van Fisenne-Van Voorst tot Voorst, dokter. H. Walenkamp en me vrouw Walenkamp-Iseriéf, pastoors uit de omgeving o.w. pastoor J. Th. A. M. Gussenhoven, professoren en oud professoren van het Philosophicum, professoren en een deputatie van theologanten van het Theologicum. Vanmiddag werd een „academische zitting" gehouden, tijdens welke mgr. Huibers mededeling deed, dat dr. J. G. M. Willebrands benoemd is tot ge heim kamerheer van Z. H. de Paus. President Eisenhower en zijn minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, gefotografeerd tijdens een conferentie, die voorafging aan de toespraak van de president tot het Amerikaanse volk naar aanleiding van het einde van de conferentie van de ministers van de Grote Vier in Genève. Een 35-jarige Italiaanse zeeman, heeft twaalf dagen lang zonder een druppel drinkwater of een hap voed- selrondgedreven in de Middellandse Zee, zich vastklampend aan een twee meter lange plank. Bewusteloos en zonder een spoor van kleren aan zijn lijf werd hij ten slotte gevonden door de bemanning van het Tsjechische schip Lidice en in Istanboel aan land gebracht, waar hij nu in een ziekenhuis wordt ver pleegd. Op 6 November zonk zijn schip, de Patrizia. Het gebeurde zo plotseling dat de man pas begreep wat er was gebeurd, toen hij al in zee ronddreef. Hij vond een plank waaraan hij zich vastklampte. Wel had hij nog enige ogenblikken een ander om hulp ho- ren roepen, maar dat had maar kort geduurd en het was hem spoedig dui delijk geworden dat hij de enige over levende was van zijn schip. Na een paar dagen geraakte hij voortdurend buiten bewustzijn. De golven rukten hem alle kleren van het lijf en volkomen verstijfd dreef hij rond. Hoe hij zich al die tijd vast heeft kunnen houden aan de plank, is een raadsel. Winter nadert Het grote hogedrukgebied, dat het weer in vrijwel geheel West-Europa beheerst, trekt langzaam verder naar het Westen weg, waardoor de de pressies, die er omheen bewegen, hun invloed geleidelijk meer over onze omgeving zullen kunnen gaan uitbreiden. Een in diepte toenemen de kern passeerde Jan Mayen in Oostelijke richting. Een koufront er van zal Woensdag ons land passeren, hetgeen de Noordwestelijke wind zal doen aanwakkeren. Achter het front stroomt weer wat koudere en dro gere polaire lucht, waarin opklarin gen maar ook enkele buien voor komen, over de Noordzee naar ons land. In Noordoost Rusland is de winter thans in volle strengheid in gevallen. Plaatselijk kwam bijna 40 graden vorst voor.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1