45-Jarig jubileum H.K.W. kreeg gouden glans door onderscheiding van haar voorzitter Warmonds Philosophicum viert ziiveren bestaansfeest Tien-jarig Victorie vierde kroonjaar met een grote jubileumuitvoering Uitstekende jeugdkern MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 DE LEITSE CO!" DERDE BLAD - PAGINA 1 Het Philosophicum te Warmond hestond op 7 October jongstleden 25 jaar. Op die datum, ten jare 1930, werd de kapel gewijd door mgr. J. D. J. Aengenent de toenmalige bisschop van Haarlem. De viering van het zilveren feest zal echter morgen plaats hebben. Dan komt de tegen woordige bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers een pontificale H. Mis opdragen, waarna een „academische zitting" wordt gehouden. Prof. A. Dondeyne uit Leuven zal er een voor dracht houden over: „De zin van de wijsgerige studie in de vorming tot het priesterschap". Des avonds voe ren de studenten een blijspel op van Aristophanes, „De Wolken". De splitsing van het Gróot-Seml- narie in twee afdelingen, de een voor de wijsgerige, de ander voor de god geleerde studie kreeg 25 jaar gele den haar beslag. Het doel van deze scheiding was de philosophische stu dies uit te breiden overeenkomstig de eisen van het kerkelijk recht en tevens de geestelijke vorming van de candidaten voor het priesterschap ge durende twee jaar in kleiner verband te kunnen bevorderen. Het Philoso phicum telt thans 96 studenten, waarvan 55 eerste-jaars. Na 2 jaar studie gaan de studenten over naar de 4-jarige theologische studie op het Theologicum. De eerste directeur was mgr. J. H. Niekel, nu deken van Rotterdam; de tegenwoordige directeur is dr. J. G. M. Willebrands. Het docenten-college bestaat uit 7 hoogleraren. Tijdens de oorlog werd het ge bouw 3 jaar door de Duitsers bezet; gedurende een jaar moest de oplei ding van studenten, daardoor worden onderbroken. Architect van het gebouw was Jan Stuyt. Wie het niet mooi vindt, zou den wij geen wansmaak in de schoe nen willen schuiven. Maar het zal wel doelmatig zijn. Dit teleologisch argument, voor de bewoners van meer belang dan de voorgevel, zal de doorslag hebben gegeven. Wat van de eehele priesteropleiding geldt, namelijk dat de beoefening der wetenschap hand in hand moet gaan met de vorming der persoon lijkheid, vindt zijn bijzondere nadruk in de twee jaren philosoficum. Men zou het kunnen beschouwen als een novitiaat, waar de jongeman, die op wil gaan naar het H. Priester schap, in de heiligheid van het pries terschap wordt ingewijd en ernaar gevormd wordt. Toch zou deze be schouwingswijze eenzijdig zijn. Het philosophicum heeft ook tot taak, de jongemannen in te wijden in de diep ste diepten der wijsbegeerte en te on derrichten in een aantal andere tak ken van wetenschap, welke met een moderne beoefening der wijsbegeerte nauw samenhangen. Een fundamen tele kennis van de-christelijke wijs begeerte is onmisbare voorbereiding op de theologische studies in het be lendende „huis". Van leken-standpunt bezien wordt deze twee-ledige taak van het philo sophicum hoog aangeslagen. De we reld heeft meer aan heilige dan aan geleerde priesters, maar het meest verkieslijke blijft de leiding van hei lige èn geleerde priesters. „De men sen, niet alleen de katholieken, maar ook de niet-katholieken" wij cite ren hier uit het hoofd een toespraak jaren geleden door mgr. Van Deursen gehouden „willen in de priesters Christus zien en terugvinden daar hebben zij recht op." En dr. Wil lebrands schreef dezer dagen: „De vorming van een eigen geest en tra ditie van priesterlijke spiritualiteit is misschien de belangrijkste opgave geweest van het Philosophicum" Zonder dat de beoefening der we tenschap daarbij tekort wordt ge daan, blijkt op beide afdelingen van het Groot-Seminarie de priesterlijke vorming de boventoon te voeren, in overeenstemming met het verlangen der christelijke gemeenschap van alle tijden. Daarom verheugt zich dt christelijke gemeenschap van ni over het bezit van een philosophi cum en over de vijf-en-twintig jaren, gedurende welke het op wijsgerige maar ook levenswijze wijze de vor ming der „geestelijkheid" op zich heeft genomen. Een gouden glans, als afgezant van het gouden feest, dat over vijf jaren gevierd zal worden, heeft gisteren het 45-jarig bestaansjubileum van de Leidse afdeling der H.K.W. gesierd door de onderscheiding, die haar voorzitter, de heer F. H. M. Kok ten deel viel. Het zwaartepunt van de feestviering, die volgens het program ma op de feestavond lag, werd al thans voor de heer Kok onver wacht verlegd naar de morgen, toen een H. Mis in de kapel van de zusters Carmelitessen, tijdens een in tiem ontbijt van bestuur en feestcom missie de geestelijk adviseur, pater J. Kokx O.F.M. bekend maakte, dat het de H. Vader had behaagd de man, die reeds 20 jaar de voorzittershamer van de Leidse H.K.W.-afdeling zwaait, te onderscheiden met het gou den erekruis „Pro Ecclesia et Ponti fice". Tijdens de H. Mis, die gezongen werd door het H.K.W.-koortje, had pater Kokx gesproken over de schijn- bare tegenstelling tussen het Oor deelsevangelie en het feest, doch pa ter Kokx combineerde deze tegen stellingen, die hun einde vinden in hetzelfde doel: De wereld voor te be reiden op haar uiteindelijke bestem ming. Na het ontbijt maakte pater Kokx de onderscheiding bekend, wijzend op de 25 jaren, dat de heer Kok reeds een bestuursfunctie bekleedt bij het H.K.W. Voor de geestelijk adviseur bleek het dan ook een bijzonder ge noegen om de eerste onderscheiding, die hij in zijn leven uitreikte, te over handigen aan een werker, die het zozeer verdiend heeft. De felicitatie in kleine kring, tij dens welke de wethouder van Sociale Zaken, de heer St. Menken, de ge lukwensen van het gemeentebestuur overbracht, was een voorspel van de grote huldiging, die de heer Kok in de avonduren te beurt viel. Waren ve len gekomen om de H.K.W. met haar jubileum te feliciteren, de gouden glans van de heer Kok deed deze vreugde naastige concurrentie aan, zodat de felicitaties aan de vereniging verweven werden met gelukwensen voor de voorzitter. De gevluchte bruid. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer H. A. M. Tooten, gaf na een kort welkomstwoord de toneel- ,Pro ecclesia et pontifice' voor de heer Kok Wat lazers schrijven DE L.T.B.-UITVOERING IN DE STADSGEHOORZAAL Hazerswoude, 20 Nov. Of de jubileum-viering van de L.T.B. 1.1. Dinsdag in de Stadsgehoor zaal voor de derde maal een ingezon den stuk waard is laat ondergete kende aan U mijnheer de redactie over. De zwartgallige A. Th. v. d. Ham wil een culturele bruiloft, althans een bruiloft met culturele liederen. Wat is cultuur? De kleine hummel die voor het bruidspaar zijn rijmel wens je stamelend opzegt heeft door gaans het meest de belangstelling der gasten. Het is meer de intentie dan de schone vorm. De inleiding door Henk Zoutendijk vóór „Peerke Kustermans" heeft v. d. Ham blijkbaar niet begrepen. In te genstelling met een bekend Engels spreekwoord heeft zijn naam hem toch parten gespeeld? In de Zuidelijke Nederlanden, waar toe ook Vlaanderen behoort, is de gedachtengang der Katholieken meer gemoedelijk in de omgang met Ons Heer en zijn lieve Heiligen. Voor de van waardering getuigende woorden van de heer Van Leeuwen zijn we erkentelijk en dankbaar. De dialogen zijn soms wat lang in ver houding tot de actie. Dit is mede be palend geweest voor de keuze van de bruiloft. De gehoorzaal is als concert zaal prima, maar voor toneel buiten de microfoon-kring moeilijk verstaan baar. Dat de verslaggever de muzikale prestaties wat mild en op veilige af stand beoordeelt waar het amateurs betreft, moet U hem niet kwalijk ne men en iemand die avond aan avond van alles moet „verslaan" tracht het bittere einde te ontvluchten, wie zal het hem euvel duiden. Het vaandellied is gelukkig niet ge zongen, dit lied is de L.T.B. onwaar dig. Geen cultuur. J. TH. WESSELINGH. vereniging van de Professor en wijk „D.P.W." ruim baan en deze ruimte hadden de tonelisten wel nodig om hun stuk „Een bruid kwam op be zoek" van Stuart Olivier en G. M. Middleton, voor het voetlicht te brengen. Deze knap geschreven detectivesto- ry met goede intrige en originele cli max, welke de zaal tot het „bittere einde" in onzekerheid laat, wacht tot iedereen aan een „happy ending" gaat twijfelen en weet dan in vijf minuten alles op te lossen, zodat de aanwezigen met voldoening een ge lukkig paartje kunnen bewonderen. Op dat moment konden de H.K.W.. leden gisteravond niet meer de heer J. Oomes bewonderen, die toen zijn optreden al beëindigd had en die bui ten twijfel het gehele stuk gedragen heeft; er werd door meerderen aar dig spel gedemonstreerd, maar zon der deze speler, die op zeer goede wijze de verstokte vrijgezel tot leven bracht, -betwijfelen we of het suc ces evenredig aan gisteravond zou zijn geweest.. Opvallend goed spel was ook te zien van mevr. D. Planjer, die als onge trouwde, maar niet verdroogde tan te de juiste maat wist tussen vrolijk heid en overdrijving. Mevr. B. Hokkeling als de „ge vluchte bruid" had een dankbare rol, die echter wel enkele mogelijkheden tot mislukking verborg, welke deze dame goed wist te omzeilen. Bij enkelen droeg het spel echter nog te veel het karakter van een braaf van buiten geleerd rolletje en dit was des te opvallender omdat de hier boven genoemde spelers(sters) en we willen hier graag bijvoegen Pater Kokx spelt de heer Kok do Pauselijke onderscheiding op. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan organiseerde de R.K. Dames Gymnastiekver. „Victorie" Zaterdag avond in de Stadsgehoorzaal een grote jubileum-uitvoering, waarvoor grote publieke belangstelling be stond. Na de openingsmars door de deel neemsters heette de voorzitter, de heer W. Bergers, de zaal harte lijk welkom en toonde zich verheugd over de ruime belangstelling. Dank bracht hij ook aan de afvaardigingen van diverse zusterverenigingen en van de N.K.S. voor hun bewijzen van medeleven. Een bijzondere hulde bracht hij aan mevr. A. Delfos-Boelee en mevr. R. de Groot-Van Vonderen voor de moeizame voorbereidingen en bood als blijk van dank bloemen aan. De heer A. Bergers, die als pianist even eens in de hulde werd betrokken, ontving een geschenk. Goede jeugdkern. Bij de inzet van het programma viel reeds direct te constateren dat „Victorie" over een belangrijke jeugdkern beschikt, welke vooral tij dens het eerste gedeelte van de avond danig van zich deed spreken. Hoewel er aanvankelijk bij de deel- neemstertjes enige nervositeit te con stateren viel, raakten zij langzamer hand éJoed op dreef en lieten veel genietenswaardigs zien. Het gebo- dene werd vlot en vaardig uitgevoerd en dikwijls konden de toeschouwers enige amusante momenten beleven. Vooral de kleuters van 35 jaar ver oorzaakten met hun hindernisloopjes veel hilariteit. Vermeldenswaard is bovendien de keurige uitvoering van de zwaaioefening met de bank doojr de meisjes van 10 en 11 jaar. Zij oogstten veel applaus. Bewonderens waardig waren vooral de demonstra ties op de evenwichtsbalk, dat door de dames, ook rhythmisch keurig verzorgd, tot een goed einde ge bracht werd. Alle nummers werden snel en or delijk uitgevoerd en oogstten veel bijval. Glorieus hoogtepunt. "TT Na de receptie tijdens de pauze volgde het tweede gedeelte van de avond, welke wel het hoogtepunt genoemd mocht worden. Hierin, kwam „Victorie" met haar beste ma teriaal naar voren en wel met een' keurploeg dames en een keurploeg meisjes, waarvan vooral de laatste zich wist te onderscheiden door zeer. goed werk a^n de ringen. Zij dwon-' gen de bewondering van het publiekr af door hun niet eenvoudige en soms gedurfde oefeningen. Met deze jonge ploeg heeft „Victorie" getoond ook'; voor de toekomst prima materiaal te bezitten. De verrichtingen van de' dames-keurploeg waren eveneens5 van goed gehalte; de ringoefeningen werden correct en vaardig uitge voerd. Zo kwam na nog enkelèV goede nummers nog onverwacht het rhythmische slotnummer, waarbij in het bijzonder de dames opvielen door de juiste verzorging der geba ren. Het geheel gaf een fraaie aan blik, alle bewegingen werden stijl vol en op maat uitgevoerd. „Victorie" kan met voldoening op deze geslaagde avond terugzien en zij heeft getoond met goede presta ties voor de dag te kunnen komen. Het zeer goed voorbereide program ma werd met vaart en zonder hape ren uitgevoerd. De diverse nummers waren afwissetend en werden cor rect en zeer ^disciplineerd uitge voerd. Kortom, het was een goede propaganda voor deze mooie sport. Na afloop sprak de geestelijk ad viseur, kapelaan v. Adrichem, nog een dankwoord voor de grote be langstelling en wees op het feit dat de vereniging zowel kwalitatief als kwantitatief vooruit is gegaan. Voorts uitte hij de wens dat de vereniging op deze weg voort mocht gaan. V0CRH0UT Een fenomenale biet Al is de -bloembollenstreek nu geen bieten- streek, toch worden er zo hier en jdaar wel eens bieten geteeld. Bij de heer Engel Knoppert ontwikkelde !zich zelfs een biet tot ontstellende af meting. De biet woog 12 kilo. Slachtoffer fietsongevallen overle den Onze plaatsgenoot de 19-jarige v. d. Lans, wonende Loosterweg al hier, welke amateur wielrenner was en op één van zijn tochten buiten de gemeente, tegen een bestuurder van een bromfiets opreed en zo ongeluk kig over de kop sloeg dat hij zijn nekwervel brak, is Zaterdagmorgen in een ziekenhuis te Haarlem overle den. De gezusters Agnes eh Beatrix Turnhout alhier, slaagden te Leiden voor stenografie. Zij waren opgeleid door de heer Booy van Sassenheim. Aanzienlijke verbeteringen Op de beide, bij nacht en avond zeer donkere verkeerskruispunten „Sol daatje" en „Voorhout-Oost" aan de Teylingerlaan alhier, zijn een 14-tal natriumlichtmasten geplaatst. Resul taten van bemoeienissen van het ge meentebestuur alhier welke een aan zienlijke verbetering in het wegver keer. Ook is bij de overstapplaats „Sol daatje" van de NZHVM, met halve bekostiging op het gemeentelijk bud get een betonnen wachthok geplaatst. Als men bedenkt dat voor wachtende reizigers aldaar geen enkele beschut ting was tegen weersomstandigheden is dit ook geen overbodige luxe te noemen, integendeel is dit ook een, mooie verbetering. Leg uw oude sleutels klaar In de komende week tot Zaterdag a.s., zal de opgegroeide schooljeugd, huis aan huis aanbellen en vragen of er nog oude sleutels zijn. Ook in Voorhout heeft zich een comité gevormd voor vluchtelingenactie: Wè zouden zeggen stel de ophalers niet teleur en leg uw oude sleutels klaar. Tot slot zal op Zaterdag a.s. door collectrice's geld verzameld worden voor hetzelfde doel. Opening nieuwe gemeentehuis Naar wij uit goede bron vernemen, zal het nieuw verbouwde gemeente huis officieel geopend worden op onderdag 15 December a.s. Nadere :?hten volgen nog. mej. Ineke Jansen als kordate keu kenmeid en de heer L. Gaykema als butler een spel van goed ama teurisme lieten zien. De verwachting van de heer Too ten, die aan het slot van het spel de „D.P.W." een grote toekomst voor spelde, kunnen wij gevoeglijk onder schrijven. Vele felicitaties. Tijdens de pauze nam als eerste spreker Deken M.A. Jansen het woord. Spr. deed zijn felicitaties aan ver eniging en voorzitter vergezeld gaan van een ernstige onderstreping van net doel, waartoe de H.K.W. 45 jaren geleden in het leven is geroepen. Niet op de eerste plaats een materieel doel, maar bovenal een principieel ideaal moet het richtsnoer voor de ka tholieke organisatie zijn. Juist in deze tijd, nu het materialisme allerwege zijn verderfelijke invloed doet gelden, zal meer dan het aantal de kwaliteit van de leden de waarde van een or ganisatie bepalen. De heer P. J. Oostdam sprak als vertegenwoordiger van det K.A.B. een buitengemeen hartelijke felicita tie op de eerste plaats tot de gedeco reerde voorzitter en op de tweede plaats tot de jubilerende vereniging, die met zo nauwe banden aan de K. A.B. gebonden is. De laatste spreker was de districts bestuurder, de heer Th. G. Steinmetz uit Den Haag, die naast zijn felicita ties de grootste verwachtingen uit sprak voor de bloei van de afdeling Leiden bij het gouden bestaansfeest over 5 jaar. Eerder op de avond had de heer Kok, evenals in de mox.enuien aan het ontbijt, zijn ontroering uitgespro ken over de pauselijke onderschei ding. De heer Kok zeide, dat zijn werk voor hem een plicht was ge weest, die niet beloond behoefde te worden. De onderscheiden voorzit ter sprak er zijn spijt over uit, dat gezondheidsredenen hem de laatste jaren verhinderd had den te werken voor de H.K.W., zoals hij dat in de vele jaren daarvoor gewend was geweest. Hij betoonde zich dankbaar voor de medewerking, die hij vooral in deze laatste jaren van zijn bestuursleden heeft mogen ondervinden en sprak vol e- nisme over het gouden becl i, dat hopelijk de H.K.W. in nog groter bloei zal aantreffen. Voordat tijdens de pauze de gratis verloting een aanvang nam, bestond er gelegenheid het bestuur en de heer Kok persoonlijk geluk te wen sen en onder de velen, die van deze gelegenheid gebruik maakten, merk ten we o.m. op de heren J. Lamber- mont en G. Heemskerk namens de R.K. Middenstanidsvereniging, en de heer J. H. Kriek namens de „Werk- nemende kath. middenstand". Rhythmisch slot. Zodra de kus op het toneel het ge lukkige paartje verenigd had, hcr- innnerden de dames in de zaal zich, dat zij niet voor niets hun cocktail- jurkjes aangetrokken hadden en de heer Th. Wisse maakte aan alle on zekerheid een einde door met „The Rythme Club" het toneel te bezetten, waarna een polonaise de opening vormde van het rhyt"- ?he einde van dit geslaagde H.K;\feest.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6