^eft2icl^(2ou/fca/m r= Marokkaanse bijltjesdag te Rabat Incidenten op Cyprus Trein met dagjes-mensen ontspoorde bij Londen Tien doden Vredelievende Russen in India Reconstructie van de vliegtuigmoord te Denver Valse munter met humor Conferentie te Bagdad Veel bewolking Vijf hachelijke dagen op Nederlands jacht A MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 ÉT 5 /Y| - «L» 47ste JAARGANG No. 13657 Directeur: C. M. v. HAMERSVELDl KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Marokkanen j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 GEKRENKT RECHTSGEVOEL J^e „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" bekapittelt mr. Jan Derks. omdat hij in „De Volkskrant" een stukje heeft geschreven, waarin hij zijn vreugde erover uitspreekt, dat de pleegmoeder van Anneke Beek man nog niet is gearresteerd. „Hij schaart zich met zijn oprechte vreug de over een nog niet geslaagde op sporing" aldus het Rotterdamse blad „onder de menigte, die het op straat tegen de politie en voor een aangehouden wanbedrijver pleegt op te nemen". Het kan veilig aan mr. Jan Derks worden overgelaten het blad af te troeven. Hij schrijft op zijn wijze „alleraardigst proza" erkent de Nieu we Rott. maar wij, op onze wijze verhelen evenmin, dat het voorbarige bericht van de arrestatie van beide naar België uitgeweken veroordeel den ons met een ontzettende wrok vervulde en de tegenspraak van dit bericht ons een ontzaglijke opluch ting bezorgde. Al dat gefezel over „de overheid, die haar plicht doet en waakt over de rechtsorde", hangt het katholieke volksdeel de keel uit. Het had ver wacht en het ook normaal gevonden, dat de beklaagden waren gestraft, omdat de wet overtreden is maar het had ook verwacht, dat de justiële overheid van ons eigen volk let wel onze eigen overheid van ons eigen volk met meer menselijk heid vonnis had geveld. Het rechts gevoel van een groot deel van ons volk is diep gekrenkt en het kalme vertrouwen, dat het altijd gehad heeft, in de handhaving der rechts orde ernstig geschokt door dit lood zware vonnis. Het doet denken aan vonnissen uit de bezettingstijd, toen ook mensen, die met de edelste bedoelingen de toen opgelegde rechtsorde schonden, als misdadigers en misdadigsters werden opgejaagd en in de gevange nis werden gezet en nu als helden en heldinnen door het leven gaan. Het katholieke volksdeel vat het gevelde vonnis met zijn zware gevan genisstraffen tegen een paar goed willende, maar de wet overtredende vrouwen, op als een vijandig vonnis. Het is er in zijn hart zeker van, dat als het niet-katholieken betroffen had, op de eerste platas de ernst van het vergrijp niet zo zijn opgeblazen en vervolgens ook het vonnis zeer mild en begrijpend zou zijn geweest. Het zou werkelijk veel verstandi ger zijn van onze overheid de schuil plaats van deze verschrikkelijk schandalige misdadigsters met maanden gevangenisstraf op hun kerfstok! maar niet verder na te speuren. Ieder katholiek Nederlan der, en gelukkig ook vele niet-katho- lieken, zouden bereid zijn hun een onderduik-adres te geven om ze te laten ontsnappen aan de harde wraak van „onze" Justitie. Dat is natuurlijk tegen de rechts orde! Maar ieder, die deze vervolgde vrouwen opneemt, handelt volgens een rechtsorde, die oneindig veel ho ger is dan welke menselijke rechts orde ook. Hij moet dan maar riskeren op zijn beurt door „onze eigen justi tie" te worden gegrepen en uiterma te zwaar gestraft, in het zalige be wustzijn, waarvan ons volkslied de opstandige Willem de Zwijger doet gewagen: „dan dat ick Godt den Heere der hoochsten Maiesteyt, heb moeten obedieren inder gherech- ticheyt". Aanhangers van sultan lynchen kalief De Marokkanen, die in de twee jaren van verbanning van sultan Ben Joessef, met de andere sultan, Ben Arafa, hebben samengewerkt, hebben het thans niet best. In Rabat doen zich nl. woede-uitbarstingen van het volk voor, welke sterk doen denken aan „bijltjesdag". Zaterdag hebben de aanhangers van de teruggekeerde sultan de kalief Taieb Bagdadi, plaats vervanger van de Pasja van Fez, doodgestoken op de binnenplaats van het paleis van de sultan. De kalief was n.l. naar het paleis gekomen om de sultan geluk te wensen met diens terugkeer op de troon. zo bijvoorbeeld in Marrakesj en Meknes. Volgens onofficiële gegevens kost ten al die troebelen in geheel Ma rokko in totaal 11 personen het leven en liepen 36 personen kwetsuren op. Gisteren werd bekendgemaakt dat de sultan binnenkort een reis door Marokko zal maken om de bevolking aan te sporen zich voortaan te ont houden van gewelddaden en botsin gen. DE DAG DER LANGE MESSEN. De aanhangers van de sultan vie len de kalief aan met messen na een woordenwisseling in het verloop waarvan zij hem het verwijt naar het hoofd slingerden dat hij na de verbanning van Mohammed Ben Joessef de zijde had gekozen van sul tan Mohammed Ben Arafa. De kalief werd doodgestoken voor de roodgebroekte leden van de pa leiswacht hem te hulp konden ko men. De leden van de lijfwacht van de kalief lieten ook het levert. De paleiswacht slaagde er nog in het leven van twee Kaids en sommige andere dignitarissen te redden. Het bloedige treffen deed zich voor, terwijl de sultan audiëntie verleende in het paleis. Toen de sultan had vernomen wat zich had afgespeeld op de binnenplaats van zijn paleis verscheen hij in eigen persoon en ge bood zijn woedende aanhangers de rust te laten weerkeren en naar huis te gaan. Later vond men op enige afstand van het paleis de lijken van een Kaid (stamhoofd) en diens zoon. In totaal liepen tijdens de botsing vijf personen verwondingen op. Ooggetuigen deelde mede, dat de kalief van Fez toen zijn tegenstan ders. met getrokken messen naar hem toe renden nog zijn pistool had getrokken, maar geen kans meer had gekregen ook maar een schot te lossen. Er werd geen poging gedaan de daders te arresteren. Toen het nieuws over de moord op de kalief elders in het lend bekend was geworden braken op verschei dene plaatsen ongeregeldheden uit, Op Cyprus heeft zich Zaterdag weer een aantal incidenten voorge daan, waarbij verscheidene personen verwondingen opliepen. In Limassol kwam het tot ongere geldheden tussen jonge Cyprioten en Britse troepen, toen eerstgenoemden anti-Britse spandoeken wilden aan brengen. Na een. langdurig gevecht, waarbij van Britse zijde waarschuwingsscho ten in de lucht werden afgevuurd, werden de demonstranten verspreid. Verscheidene van hen moesten in een ziekenhuis worden behandeld. Te Nicosia ontplofte- een bom, waardoor het centrale postkantoor zwaar werd beschadigd; te Larnaca, 50 km. ten Zuiden van Nicosia, wer den vier bommen tot ontploffing ge bracht bij woningen van Britse mili tairen. Er werd daar echter slechts lichte schade aangericht. De honderdduizend In de 529e Staatsloteij, vierde klas se, eerste lijst, is vanochtend de hon derdduizend gevallen oP lot nummer 18952. Het lot is verkocht in Groningen, Amsterdam, Amersfoort, Alkmaar en Utrecht. De collecteur C. Lieve te Groningen heeft het loi in Serie A geheel ver kocht aan een inwoner van Gronin gen; deze collecteur heeft zes jaar geleden ook een lot verkocht waarop de honderdduizend is gevallen, maar toen is het in gedeelten verkocht. Mevrouw L. van WoerdenJohan- nissen te Utrecht heeft het lot in se rie E verkocht in tien twintigjes aan particulieren. Ook op een vroeger door haar verkocht lot, dat toen aan een groep was verkocht, is de hon derdduizend gevallen. De serie E is verkocht in halve loten. De prijs van honderdduizend gulden zal derhalve ook vijftigduizend gulden bedragen. Zondag is, ten Westen van Londen, bij Didcot, in het graafschap Berkshire, een personentrein ont spoord. Hierbij hebben tenminste tien personen het leven verloren, ter wijl er 99 werden gewond; 33 gewon den bevinden zich nog in zieken huizen. Maarschalk Boelganin, de Sowjet- premier, heeft Zondagavond op een banket in Nieuw Delhi verklaard, dat de Sowjet-Unie geen terugkeer naar de koude oorlog wenst. Het banket werd de Russische gasten aangeboden door premier Nehroe. Er waren meer dan honderd gasten, o.w. ministers, diplomaten en politieke leiders. De Sowjet-Unie zal blijven streven naar verbod van atoomwapens, ver mindering van gewone bewapening, collectieve veiligheid in Europa en veelvuldiger contacten met regerin gen van andere landen, aldus Boelga nin. Hij herhaalde het Sowjet-stand- punt, dat in de eerste plaats de Duit sers zelf het Duitse vraagstuk moe ten oplossen.. Over de Geneefse conferentie zei de Sowjet-premier, dat de Sowjet- Unie niet de hoop verloren heeft en dat zij er zeker van is, dat op het laatst de Grote Vier er in zullen slagen de hangende vraagstukken op te los sen. Premier Nehroe verklaarde in zijn toespraak, dat de Sowjet-Unie en In. dia weliswaar hun vraagstukken op verschillende manieren aanpakken, doch dat er geen punten van wrijving tussen beide landen bestaan. „Wij zijn buurvolken, en het is goed, dat er een gevoel van nabuurschap en vriendschap tussen ons bestaat, tot wederzijds voordeel van onze lan den", aldus Nehroe. Op het banket werden met vruch tensap heildronken uitgebracht. De procureur van Denver en zijn assisten staan op deze foto te kijken naar het gereconstrueerde wrak van de verongelukte DC 6B, die na een explosie, nabij Longmont, in Colerado, verongelukte. De assistent (linke) wijst naar de plaats waar vermoedelijk de ontploffing heeft plaats gevonden. De 23-jarige John Gilbert Graham wordt ervan beschuldigd het ongeluk te hebben veroorzaakt, om een verzekeringspremie in handen te krijgen. Tot nu toe is pas één der stoffelijke overschotten geïdentificeerd. De politie vreest, dat zich nog meer doden in de wrakstukken bevinden. Hiernaar wordt thans door reddings ploegen koorsachtig gezocht. Het is het vierde ernstige spoor wegongeluk, dat dit jaar in Engeland is voorgevallen. Drie dezer ongeluk ken geschiedden op Zondagen. De verongelukte trein was met dag jesmensen uit Zuid-Wales op weg naar Londen. Hij ontspoorde bij Did cot, 60 km. ten Westen van Londen, toen hij naar een bijspoor werd ge leid. Slechts twee van de negen wa gons bleven in de rails. De 150-ton zware locomotief en de drie voorste wagons stortten vaA een ruim zes meter hoge spoordijk. De machinist en de stoker brachten er het leven af. De stoker redde de machinist door hem op het ogenblik, dat de locomo tief van de spoorbaan stortte, van de locomotief af te trekken en onder scheidde zich voorts door, op een overhellende wagon staande, met zijn rug een losgeslagen stalen plaat om hoog te houden, waardoor gewonden de wagon konde verlaten. Een RAF- man hing aan zijn handen aan een andere wagon en vormde met zijn lichaam een brug, waarlangs de men sen uit die wagon de begane grond bereiken konden. Het reddingswerk duurde de ge hele nacht voort. Er werden twee gro te kranen gebruikt om de lichtbe- schadigde wagons weer op de rails te plaatsen. Later is nog tussen de wrakstukken van de wagons het stoffelijk over schot van een meisje gevonden. Het kind was niet als vermist opgegeven, zodat men vreest, dat de ouders van het meisje eveneens om het leven ge komen zijn. Voorts werd 's nachts het lijk van nog een vrouw, het tien de slachtoffer, geborgen. Onder <Je doden bevonden zich reeds zes vrou wen, die nog geen van allen geïden tificeerd zijn. Een bank te Gelsenkirchen (West- Duitsland) heeft ontdekt, dat er ook valse munters met gevoel voor hu mor bestaan. Een vervalst biljet van vijftig mark (ongeveer 45 gulden) bevatte in plaats van de gebruikelijke waar schuwing de volgende tekst: „Een ieder die bankbiljetten namaakt of vervalst of vervalsingen in omloop brengt, moet wel erg in geldverlegen heid zitten, anders zou hij het niet doen". Premier van Iran zag de dood voorbijgaan Op de bovenste foto wordt de premier van Iran, Hussein Ala, met zijn hoofd in het verband weggeleid, nadat een 35-jarige Islamiet een vergeefse aanslag op zijn leven heeft gepleegd. Zijn poging om Hussein Ala neer te schieten mislukte doordat een van de leden van de lijfwacht zijn arm tegenhield. Hij schoot evenwel toch en raakte nog de achterkant van zijn nek. Op de onderste foto wordt de Islamiet onder zware politie-geleide weggevoerd. De Britse minister van buitenland se zaken, MacMillan, en de Perzische cerste-minister, Hoessein Ala, zijd Zondagochtend te Bagdad aangeko men voor de conferentie van de lan den van het verdrag van Bagdad, die Maandag, begint. De Pakistaanse eerste-mirnister, Tsjaudri Mohammed Ali, was Zater dagavond reeds in de Iraakse hoofd stad gearriveerd. Premier Hoessein Ala, op wie eni ge dagen geleden een aanslag werd gepleegd, droeg een pleister op zijn achterhoofd. Het grote hogedrukgebied bij de Britse eilanden, dat nu reeds meer dan een week het weer in West-Eu ropa beheerst, neemt nog steeds niet in betekenis af, maar verplaatst zich langzaam naar het West-Noordwes ten. Verschillende storingen bewe gen er omheen. Een ervan trok Zon dag over de Oostzee naar llusiand. Het bijbehorende front bracht in ons land op de meeste plaatsen wat re gen of motregen. Een volgende lag Maandagmorgen boven Noord-Noor- wegen, eveneens op weg naar Rus land; de daaropvolgende bevond zich tussen IJland en Groenland en zal zich in de Richting van Scandinavië verplaatsen. Onder invloed van de nieuwe storingen zal opnieuw voch tiger lucht, waarin veel bewolking voorkomt, van de Noordzee het land binnendrijven. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot kapelaan te Overveen, de weleerw. heer J. L. A. Scholten, die kapelaan was te 's-Gra- venhage (H. Hart). Avontuur in Golf van Lyon De Amsterdamse antiquair A. C. N. van der Sloot en zijn zoon R. B. F. van der Sloot, hebben moeilijke dagen gehad op hun zeiljacht „Balder V" tijdens een storm in de Golf van Lyon. Zij hadden vijf dagen vrijwel niets gegeten en zonder drinkwater gezeten vóór hun SOS-seinen werden opgevangen door het Britse kolen- schip „Tynemouth". De reddingboot van de „Balder" was weggespoeld en de zee was zo ruw dat ook de „Tynemouth" geen boot kon uitzetten. De kapitein liet toen een lijn over het jacht werper», dat door de Vander Sloots werd vast gemaakt. Zondag liep de Engelsman met de gedeeltelijk vol water staande en zwaar gehavende „Balder" de ha ven van Nice binnen. De beide Amsterdammers maakten met de „BalderV", een scheepje van 19 meter lengte dat 2 ton meet, van Amsterdam uit een zeiltocht over dt Middellandse Zee. De reis verliep uit stekend tot Rosas, een haven aan de Spaanse Oostkust. Maandag zetten zij koers naar de Rivièra. „Al gauw werd het weer slecht in de Golf van Lyon", zei Van der Sloot Jr. „We kregen zoveel water binnen dat wij niet durfden gaan slapen. We besloten aan dek te blijven en bon den ons daar vast. Toen ons drinkwa ter op was vingen we wat regenwa ter op en dronken dat. Af en toe werd de „Balder" zo heen en weer gesmakt dat wij dach ten dat het met ons gedaan was. Tot ons geluk kwam Vrijdag de „Tyne mouth" te hulp". De Van der Sloots gaan vandaag per trein terug naar Amsterdam. Hun zeiljacht zal in Nice worden gerepa reerd. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER BEWOLKING. Over het algemeen veel be- wolking maar geen neerslag van betekenis. In het Zuiden van het land plaatselijk mist. Overwe- gend matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde tem- peraturen. 22" Nov. zon op 8.12, onder 16.43 u; maan op 13.11, onder 18.29 eerste kwartier. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. HELSINKI onbewolkt -9 C. STOCKHOLM geheel bew. OSLO zwaar bew. -2 KOPENHAGEN half bew. 2 ABERDEEN regen 8 DUBLIN geheel bew. 9 LONDEN zwaar bew. 7 AMSTERDAM mist 1 BRUSSEL mist 3 PARIJS onbewolkt 3 BORDEAUX zwaar bew. 3 GRENOBLE niet ontvangen NICE onbewolkt 4 BERLIJN zwaar bew. 4 FRANKFORT mist 2 MüNCHEN sneeuw 0 ZüRICH geheel bew. GENèVE geheel bew. 0 LOCARNO onbewolkt -4 WENEN geheel bew. 1 INNSBRUCK zwaar bew. -1 ROME nevel 3 Korreltje Wijsheid schuilt dikwijls onder een versleten kleed.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1