zeggen oudste inwoners t geheim van ouderdom? Wat over IDBOUILLON DECEMBER en de portemonnaie SPEURTOCHT IN DE OMGEVING Goed humeur is toch maar alles Jiatiaan&e vteaiieA met aparte Afeet ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE POURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 MEVR. DE WED. WARMERDAM- SLOBBE OUDSTE INWONER VAN VOORHOUT Toen wij de juiste deur gevonden hadden in het donkere hoekje op de 's Gravendamsche weg te Voor hout en ons met „volk" roepen hadden aangemeld, kwam moeder Warmer dam, 93 jaar oud, naar de deur en vroeg wat de bedoeling van onze komst was. „Een gezellig praatje maken, met de oudste inwoonster van Voorhout" was het antwoord. Kom dan maar binnen en ga zitten. Het werd een echt gezellig bab beltje. Van vragen stellen kwam niet veel, want wij werden bedolven onder de woordvloed, die de 93-jarige de gehele dag ter beschikking heeft. Opgeruimd vertelde zij ons zo het een en ander over vroeger. Zij werd geboren in Sassenheim 14 Mei 1862. In 1088 trouwde zij met de heer Augustinus, een landarbeider. Uit dit huwelijk werden een zoon en een dochter ge/boren, die beiden in Voor hout wonen. Arie is bekend als de overweg wachter van de N.S. en haar dochter is getrouwd met de heer A. de Groot. In 1900 stierf haar man en meldden de zorgen zich. Was het loon in die tijd 6 a 7 gulden in de week, nu dit ook nog wegviel, was zij op de lief dadigheid aangewezen. Ook deze was niet royaal, want de uitkering, die zij toen kreeg, was van Mei tot Nov. 1.50 en van Nov. tot Mei 2.50 per week. Hier moest dan 1.huishuur af. „Commen taar overbodig!" meent opoe. Door bakeren werd dan nog wat bijver diend. 17 Juni 1902 hertrouwde zij met de heer Warmerdam, die bij de bloemisten werkzaam was. Dit hu welijk schonk haar 2 zoons, welke ook .beiden nog in leven zijn. In 1943 werd zij voor de tweede keer weduwe. Niettegenstaande haar vele zorgen is zij nog echt opgeruimd en weet nog veel over vroeger te vertellen. Zij is kerngezond en nog goed ter been. Haar gezichtsvermogen is nog uitste kend. Alleen wordt zij een weinig doof. Iedere Zondag gaat zij nog in Noordwijkerhout naar de kerk, per auto, en met verjaardagen gaat zij nog bij haar kinderen op visite. De tocht van Ouden van Dagen maakt zij steeds mee en zij verheugd zich reeds op de tocht van het vol gend jaar. Haar huishouden doet zij geheel al leen. Om de 14 dagen komt haar dochter het huis een grote beurt geven. De noodwet ouderdomsvoor ziening vindt zij de grote uitvinding van deze tijd. Met deze uitkering moet zij rondkomen. Hard werken, sober leven, en een goed humeur, dat is het middel om oud te worden, was het commentaar van deze 93-jarige weduwe. Bent u de oudste inwoner van uw dorp? Niet? Wie weet wat de toe komst nog voor u verborgen houdt! In afwachting van uw verras singen, kunt u in nevenstaande interviews reeds lezen, hoe de oudste inwoners zich voelen en wat het geheim is van him ouder dom. Dit is pas de eerste serie. Als de brandewijn met suiker, die de heer v. d. Horst in Stompwijk aanprijs u niet aanlokt, komt er misschien in de volgende afle vering iets van uw gading. rfa fuJLuvo^sLploQLuét PR tl S PER DOOSJE i 2 TABLETTEM VOOR 8 KOPPEN: 23 et ZO ZUIVER ALS GOUD (Advertentie) |IMMj»l M'tpyiIWMIMIMfWin STOMPWIJK Brandewijn met suiker De heer Jac. v. d. Horst in Stomp wijk heeft een uitgebreide oude dag. Na zijn 54ste verjaardag ging hij rentenieren en dat houdt hij aardig vol, want hij is intussen al 95 gewor den. Met zijn 65ste verjaardag kreeg ome Koos bezoek van de pastoor wijlen pastoor Floor die hem voorstelde om voorzitter van het j R.K. Armbestuur te worden. „Ach pastoor, dat is de moeite niet meer", j meende ome Koos toen, maar op aan- dringen van de pastoor heeft hij de j functie toch op zich genomenen hij heeft zijn zilveren jubileum als armbestuurder achter de rug! Op een eilandje in Zoeterwoude In het gezellige landhuisje te Zoe-1 terwoude, op de molenwerf van de voormalige houtzagerij „Pottlust", het z.g. eiland van de Noordbuurt van de familie de Jong-Hulsbos, zat onze buurvrouw Geertje Hulsbos van der Burg, zich heerlijk in het na jaarszonnetje te koesteren, toen we haar eens kwamen bezoeken. Nee hoor, ze had het niet koud zo als Opoe Post, die in haar laatste le vensjaren niet meer warm kon wor den. En ik heb ook geen last van „koue" voeten, daar hebben mijn kleinkinderen voor gezorgd; kijk maar eens wat een heerlijke electri- sche stoof ik heb. Toen deed de krantenman zijn domme vraag: En, buurvrouw, kan je het nog zien om te lezen? Zij lachte een beetje spottend en zei: Lezen, wel nee man, dat heb ik nooit geleerd, daar kwam bij ons in de Buurt niks van. 't Was van kindsaf werken en heel jong ging ik al bij de boeren dienen. Vond je dat niet erg, vroegen we, en weer lachte zij. Wel nee man,_ we wisten niet beter of het hoorde zó en dantoen kregen we, ongevraagd antwoord op de centrale vraag die we stellen moestenen dan. zei ze, met een glinstering in hare kleine oogjes, van werken is nooit een mens doodgegaan, daar kan je oud bij wor den. En, cm aan haar verklaring kracht bij te zetten, vertelde zij dat zij altijd veel gewerkt had; vóór haar trouwen in een boerengezin met negen kinderen voor f 100. per jaar en in de eerste jaren van haar huwelijk veel dagen werken bij Los, Lekkerkerker en Jan Kraan voor 60 centen per dag één kind. bij de buren en de oudste mee naar het werkhuis. Ja, 't is waar, die vrouw Kraan gaf me wel eens een gulden per dag. Maar ik ben van een sterk soort, nietwaar Betje en ze liet door haar dochter bevestigen, dat haar moeder 87 jaar was geworden. Tante Bet is nu 88, Ome Jan 80 en Ome Hein en Ome Manus zijn 85 en 78 jaar geworden. Met gloed vertelde ze van haar 97ste verjaardag op 1 October. De burgemeester en zijn vrouw kwamen feliciteren en als ik weer jarig ben, komen ze terug, dat hebben iij be loofd. Toen we de kamer rondkeken zei ze begrijpend: ja 't is waar ik heb altijd veel zorg gehad voor planter, en dieren en mijn huis hing altijd vol met vogelkooien en overal ston den planten en bloemen. Dokter Korln-*nn h'.-' f -ï'p-I zo'n pleizier in en hij heeft ook wel eens Als men de oudste inwoner van Stompwijk vraagt naar het geheim van de ouderdom, dan antwoordt hij zonder dralen: „Brandewijn met sui ker!" Dit drankje heeft de dokter hem eens voorgeschreven en nog nooit van zijn leven heeft hij zich met zoveel ijver aan een medisch ad vies gehouden. Vijfmaal is de heer v. d. Horst be diend, maar hij is altijd weer opge knapt en hij hoopt vurig „de hon derd" vol te kunnen maken. Als schoolgaande jongen heeft v. d. Horst nog meegemaakt dat de Kleine Westeindse Polder een groot water was. Na zijn schooljaren kwam hij op het boerenbedrijf van zijn vader in de Stompwijkse hoek, waar thans G. Warmerdam zijn bedrijf heeft De boerenarbeiders verdienden toen 7 per week en moesten werken van zonsopgang tot zonsondergang. In de hooibouwtijd, die 4 weken duurde, kwamen de „Brabers". Als exira loon kregen de arbeiders in de hooi bouwtijd boven hun loon een warme maaltijd, want er was geen tijd om naar huis te gaan. In de tijd, dat een ons tabak 11. cent kostte, met een Goudse pijp er bij, en men voor een borrel 4 cent op de kasteleinstoog moest betalen ging v. d. Horst ren tenieren en hield voor de aardigheid nog een paar koetjes langs de school- dijk. De melk werd naar Den Haag gebracht en bracht 0.95 per liter op. 's Nachts 2 uur ging men melken, want om 6 uur 's morgen moest de melk weg. Ook het patronaatswerk lag v. d. Horst na aan het hart. Samen met J. v. Maren, G. v. d. Haar en L. de Groot z.g. werd alles gegeven voor de jeugd, zelfs de moeizaam verkre gen kas moest worden afgestaan. V. d. Horst blijft graag van alles op de hoogte. Het lezen gaat niet best meer, want v. d. Horst is verziend 't Kerkboek gaat nog, maar daar staan dan ook koeien van letters in en daarom moet mej. A. v. Es, die trouw voor ome Koos zorgt, dage lijks de Leidse Courant van A tot Z voorlezen, ook de advertenties. De Zondagmis kan hij jammer ge noeg niet meer bijwonen, dat is te clruk, maar elke Zaterdagmorgen is het zo "druk niet gaat v. d. Horst naar de H. Mis. De ouderdom zit zo'n beetje in de familie, zegt hij bij 't afscheid, mijn moeder is 92 jaar geworden. een zeldzame plant van mij gekre gen. Toen ging haar gesprek naar het verre verleden in de vorige eeuw. Na ons trouwen woonden we eerst in de Boerenbuurt, gemeente Alke made en na een paar jaar gingen we met Willem Los, die boer werd in het Westeinde, naar Zoeterwoude. Na 6 jaar in het Westeinde gewoond te hebben werd mijn man daggelder bij Schenkeveld en verhuisden wij naar het eiland, waar ik nu al 63 jaar woon. Mijn man is 36 jaar geleden gestorven, onze oudste dochter is 72 jaar en we hebben van onze 6 kinde ren er nog 4 in leven met 12 klein kinderen en 26 achterkleinkinderen. Van de 26 achterkleinkinderen is er nu ook al een getrouwd, zodat Opoe nog de vijfde generatie hoopt te zien. 0' Oil CD II OH OII OIIOII OII OII O., c; II CD IIOII OIIOII Oil Oil Oil Oil O >110II Oil OIIOIIOII Oil Ol Verstandige huisvrouwen kopen vroeg en voordelig. NOG SLECHTS een korte tijd scheid ons van de Sinterklaas- drukte. Reeds zijn de meeste win kels tot de nok toe gepakt met allerlei begeerlijkheden, die tot kopen noden. Winkeliers wach ten trappelend van ongeduld op de stroom kopers. December is voor veel winkeliers een top- maand. Men zwoegt van de vroe ge ochtend tot de avond om de klanten op tijd te kunnen bedie nen. DECEMBER is een maand van veel kosten voor het huisgezin. Het St. Nicolaasfeest vraagt veel offers van de gezinsleden. Men offert zijn geld voor mooie ge schenken. Tenslotte komen de oudejaars dag en de jaarswisseling. Bij die gelegenheid besteden de meesten weer aandacht aan de verzor ging van de inwendige mens en voor de derde maal wordt er een aanval gedaan op de geldmidde len, die dan in vele gevallen reeds zo ver zijn geslonken, dat men reeds vooruitloopt op de in komsten van Januari. De stilte voor de storm. BIJ HET SAMENVALLEN van zoveel uitgaven in een maand moet men zich daar financieel op voorbereiden. Er dient vooraf een besparing te worden ge maakt, v/aarvoor reeds de maan den October en November wor den gebruikt. Inkopen, die men anders reeds zou doen, worden uitgesteld. Wie zijn oor in deze weken te luisteren legt bij de winkelstand, zal te horen krij gen, dat er sprake is van een ze kere slapte. Het is de stilte voor de storm. De verstandige huisvrouw zal echter dit jaar de December-in- kopen reeds voor een deel in No vember doen. Er zijn tal van re denen om dit aan te bevelen. In de eerste plaats weet men bij aankoop van St. Nicolaasge- schenken in November dat men het inkomen van December ont last met het bedrag dat men reeds in November besteedt. Zo komt men tot een zekere sprei ding van lasten. Vervolgens kan men in No vember zijn keus maken uit een overvloedig aanbod. Tegen Sin terklaas zullen een aantal zeer courante goederen reeds ge ruimd zijn, zodat men zich met iets anders tevreden moet stel len. In de derde plaats kan men zich over de waarde en kwali teit van het gewe:«':e aijtikel rustig laten voorlichten, want de winkelier heeft nog alle tijd voor u. Men koopt dus rustig en pret tig en men weet bij aankoop dan zeker dat men bezit wat men be oogde aan te schaffen. Gebrek aan hulp. DIT JAAR speelt meer dan ooit het personeelsprobleem in het zakenleven een rol. Zelfs wanneer de wikeliers ongeveer weten hoe groot de drukte voor WANNEER WIJ HET OVER MODE (dat wil zeggen de grote mode) hebben, denkt men veelal dadelijk aan Parijs, maar laat u niet misleiden, want naast Frankrijk, dat in veel gevallen nog steeds de grote lijn aangeeft, zijn andere sterren verrezen, waaronder Italië een belangrijke plaats inneemt. De belangrijkste modecentra in dit land zijn wel Rome, Florence en Milaan, ter wijl Turijn eigenlijk op 'n geheel ander niveau staat, maar ook als modecentrum meegerekend mag worden. Enkele wereldberoemde Ita liaanse couturiers als Veneziani, Marucelli, Carosa, Antonelli, Guidi, Capucci, Fabiani, spelen op internationaal modeniveau 'n belangrijke rol. Him creaties ademen egn aparte, Italiaanse stijl. Ieder seizoen opnieuw zijn zij bereid risico's te nemen, mits zij iets nieuws kunnen schep pen, dat de Italiaanse mode van jaar tot jaar sterker en levens krachtiger maakt. De lijn van de Italiaanse win tercollectie is gebaseerd op een hernieuwd evenwicht in de ver deling van de massa's, waarbij de lijn van de silhouet van buste tot zoom aanzienlijk is verlengd, terwijl het lijfje merkbaar korter is geworden. De smalle schou ders, de kale halsuitsnijdingen, de platte kraagjes en de nauwe mouwen, suggereren een terug keer, zij het met mate, naar oude vormen. De taille, die door een spel van pinces op de meest na tuurlijke plaats wordt aangege ven, sluit niet uit, dat er een diwarslijn wordt aangebracht vlak onder of zelfs op de buste, waar- dioor het effect van een zeer kort lijfje teweeg wordt gebracht Bij al de grote Italiaanse coutu riers vinden we deze lijn terug, al improviseren zij naar harte lust Nemen we Antonelli, een der groten uit Rome, van wie we hierbij een van zijn nieuwste creaties, een marineblauwe jer sey middagjapon plaatsen, dan bemerken we, dat zijn collectie wordt gekenmerkt door details, die bij herhaling in de verschil lende modellen terugkeren; stik- naden, ronde kraagjes, schouder stukken. Hij werkt graag met plooien en drapperen en is de man van de „onderbroken lijn", hetgeen ook duidelijk bij de mid dagjapon te zien is. Men ziet dadelijk, dat wij hier niet te doen hebben met een Frans mo del, maar met iets van een geheel ander karakter. Dat is de Ita liaanse mode, die momenteel in snelle opkomst is en een belang rijke plaats in de wereld heeft veroverd, dankzij de scheppings drift en originele vondsten van haar grote koningen. de Sinterklaas zal zijn, dan kan hij zijn verkoop-apparaat daar niet op afstemmen. Want het personeel is schaars, vooral wan neer het om goede krachten gaat. En dan wordt het (be)helpen met een noodhulp, zodat na het einde van de koopgolf zowel de huisvrouwen als de winkeliers met een gevoel van onbehagen terugdenken aan de overbezette periode, waarin men zo lang moest wachten en waarin men tenslotte zo gebrekkig werd ge holpen. Tijdig inkopen doen voor de feestdagen betekent een dient be wijzen aan zichzelf, want men kan prijzen en kwaliteiten beter vergelijken, waardoor men voor deliger koopt. Het betekent even eens een dienst aan handel, in dustrie en middenstan, die zich rustig op de afzet kunnen bera den. Het betekent tenslotte een dienst aan de gemeenschap, die •gebaat is by een goed verloop van tering en nering. En de huisvrouw tenslotte be merkt, dat zij als vanzelfspre kend de dure December-maand doorrolt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6