School voor moeilijke leerlingen geopend Gastvrij onderdak in opleidings school aan het Rapenburg Uniform-actie „Pro Patria" BIOSCOPEN Aanslagen op Cyprus Ben Joessefs program Sttmar LW&S w j«i ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Primeur voor Leiden en omstreken Onderwijs in nieuwe banen Toen wij deze week de oude ver trouwde school aan het Rapenburg betraden om een onderhoud te heb ben met het hoofd van de onlangs opgerichte St. Jansschool, moesten wij onwillekeurig terugdenken aan de tijd, dat wij eens als leerplichtige in dit oude gebouw gesleten hebben. Wij zagen weer voor ons de gezichten van de onderwijzers die ons dierbaar en hoorden de stemmen van hen, die ons onaangenaam waren. Wij hadden het geluk te behoren tot degenen, die zonder veel opzien te baren regelma tig de klassen doorliepen, en keken hoog op tegen de jongens die zich dwars op de baren der redelijkheid gooiden en dit tenslotte met „zitten blijVen" of een gedwongen verande ring van school moesten betalen. W« begrepen hen niet, maar had den een heilig ontzag voor hun durf. Nu echter weten wij dat hun onge durigheid geen durf, maar een ge brek was aan concentratie en aan passingsvermogen, waarvan zij ook in hun later leven de schade zouden on dervinden. Zij werden niet begrepen en met harde hand gedwongen in het gareel te lopen. De jeugd van thans, die met leer- en opvoedingsmoeilijkheden te kam pen heeft ontmoet meer begrip. De jongens en meisjes kunnen zelfs het onderwijs volgen op een aparte school, waar alles er op gericht is om hun moeilijkheden zo spoedig moge lijk tot het verleden te laten beho ren. Een zo'n school is de Sint Jans school, die onlangs in Leiden haar arbeid begon en nu reeds 16 leerlin gen heeft. Amsterdam vooraan. De school is gevestigd in het gast vrije gebouw aan het Rapenburg, dat verder natuurlijk in hoofdzaak oplei- dingschool blijft. In een vertrek, dat Voor kort slechts diende om de leer krachten tussen de lessen door gele genheid te geven ongestoord een si garetje te roken, werden wij ont vangen door de heer J. F. A. Ver braak, die de leiding van de Sint Jansschool op zich genomen heeft. Hij vertelde ons enkele dingen over ge schiedenis, doel en opzet van dit on derwijs. De heer Verbraak is gebo ren Amsterdammer en heeft in zijn dierbare stad vier jaar ervaring in het onderwijs aan moeilijk lerende kinderen opgedaan. Hij vertelde ons dat men reeds in de oorlog op parti culiere basis met dit werk begonnen is. Dit gebeurde in Amsterdam en zo wordt het begrijpelijk dat de hoofd stad het eerst in Nederland met een R.K. school voor hyper bewegelijke en partieel defecte kinderen uitge rust werd. Eerst vier jaar later in 1955 volgden Utrecht, Nijmegen, Den Haag èn Leiden. Beslist geen debiele kinderen. Het begrip „partieel defecte kinde ren" klink erger dan het in werke lijkheid is. Hieronder vallen name lijk normale kinderen, die min oi meer toevallige stoornissen op het gebied van rekenen, lezen of schrij ven hebben. Wij willen nogmaals de aandacht vestigen op het feit dat deze kinderen nie debiel zijn. Grote figuren als Ein stein en Fokker waren op school uiterst moeilijk lerende kinderen. In het grote klasverband, zoals we dat tegenwoordig kennen is het on mogelijk elk kind afzonderlijk over zijn moeilijkheden van afwijkende aard heen te helpen. De moeilijkhe den kunnen ontstaan zijn door on min thuis of door een minder fraai en door hem reeds lang vergeten op treden van een onderwijzer. Zij kun nen echter ook berusten op een „woordblindheid", waardoor de lees vaardigheid sterk geremd wordt en die slechts na een onderzoek door een psycholoog onderkend en bestreden, kan worden. Smakelijk gemaakte pil. Deze kinderen nu worden verza meld in een kleine groep, die geleid wordt door een speciaal hiervoor ge vormde leerkracht. Inschakeling van het spelelement en het persoonlijk contact zijn de be langrijkste pricipen, waarop het on derwijs is gebouwd. De leerstof zoals deze op een lagere school genoten of ondergaan wordt, wordt voor elk van de leerlingen speciaal bewerkt en als een smakelijk omhulde pil te slikken gegeven. De kinderen krijgen dus normaal het lager onderwijs, doch aangepast aan leertempo, en „defec ten". Verder is er een flinke plaats inge. ruimd voor de handenarbeid. Elk kind krijgt ruimschoots de mogelijk heid om zich in boetseren of schilde ren te uiten. De leerkrachten stellen zich bovendien tot taak de eventuele moeilijkheden thuis en elders uit de weg te ruimen. De Leidse school is op 1 November j.l. met een groep van 16 kinderen gestart. Op 1 December zullen nog 32 normale, doch wat moeilijk leren de kinderen het onderwijs krijgen dat voor hen het beste is. De school is be deeld als streekschool. Arbeidsmarkt in de Bollenstreek Het grote tekort aan arbeidskrach ten in de verschillende industriële be drijven en de a.s. seizoenwerkloosheid in de bloembollenbedrijven en de vis serij heeft, vooral tijdens de maand October, vele bedrijfshoofden van be drijven in het westen van ons land er toe gebracht hun personeelsaan- vragen in te dienen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau Lisse. Ofschoon ze ervan overtuigd zijn, dat vele werkkrachten zich bij het be gin van het seizoen in het volgende jaar weer ter beschikking van de sei- zoenbedrijven zullen stellen, zijn zij toch geniegen hen in de bedrijven op te nemen om hun achterstand in te halen of zo mogelijk een bepaalde voorraad te vormen. Een en ander had tot gevolg dat aan het einde van de maand October in het gehele gewest Lisse slechts Lido. Puccini's bekende opera „Madame Butterfly" is van het to neel naar het witte doek verhuisd met als winstpunt: fraaiere kleur effecten. In tegenstelling tot het meer gebruikelijke procédé, waarin men stukken van opera's tussen een bepaald verhaal door vlecht, heeft deze Italiaanse film de opera van Puccini op de voet gevolgd en zich uitsluitend tot het weergeven van het zangspel. Er wordt in deze film geen woord gesproken, alles wordt gezongen. Men kent de tragische ge schiedenis van de kleine Japanse vlinder (butterfly), een meisje, dat in Nagasaki trouwt met een Ameri kaanse marine-officier en onwille daarvan met haar familie breekt. De w officier vertrekt weer met zijn schip mannen (waarvan 50 te Katwijk en en belooft te zullen terugkeren. Hij WAPPERENDE WITTE PLUIMEN Enige tijd geleden heeft zich uit de Leidse burgerij een comité gevormd, dat zich ten doel stelt aan de „Leid- sche Studentenvereniging tot Vrij willige Oefening in den Wapenhandel Pro Patria" ter gelegenheid van haar 90ste verjaardag in November van het volgende jaar een aantal nieuwe uniformen aan te bieden. Als gevolg van de gewijzigde tijds omstandigheden valt het nl. vele le den deze vereniging moeilijk de aan schaffing van nieuwe uniformen uit eigen middelen te bekostigen, terwijl de verenigingskas al evenmin over de daarvoor benodigde fondsen beschikt. Wel zijn de meeste uniformen mo menteel eigendom van „Pro Patria", doch een aantal daarvan vertoont zo danige ouderdomsverschijnselen dat ze nauwelijks meer kunnen worden geragen zonder aan het decorum van dit overigens spectaculaire en typisch Leidse corps ernstig afbreuk te doen. Wij kunnen ons hier in Leiden nau welijks een hoogtijdag in het Acade mische of Corpsleven 'voorstellen zonder dat „Pro Patria" daaraan zijn, medewerking verleent. De donkerblauwe uniformen met de wapperende pluimen en de witte slobkousen, ze passen zozeer in het Leidse stadsbeeld, dat we ze eigen lijk als een onderdeel daarvan zijn gaan beschouwen en het optreden van dit corps zonder meer hebben le ren aanvaarden als een van die vele oude tradities waaraan Leiden zijn karakter als Academiestad te danken heeft. Overtuigd als het Comité is dat ve le ingezetenen de herdenking van de ze traditie op prijs zullen stellen, heeft het zich in een circulaire tot de burgerij gewend waarin medewer king wordt gevraagd, voor de vor ming van een fonds, waaruit de aan schaffing van 25 a 30 uniformen kan worden bekostigd. Geraamd wordt dat daarmede een bedrag van onge veer 8000.gemoeid zal zijn. De circulaire is in hoofdzaak ge richt tot het bedrijfsleven en vereni gingsleven, doch het spreekt vanzelf dat ook tal van particulieren „Pro Patria" een goed hart toedragen en daarvan blijk willen geven door uw steentje bij te dragen tot de verwe zenlijking van dit plan. Wij denken hier o.a. aan de leden van de wetenschappelijke staf, de talrijke zakelijke relaties van het Leids Studenten Corps, de hospes en hospita's en nog vele anderen. Wil deze actie werkelijk het ka rakter hebben van een geschenk van de Leidse burgerij, dan is niet de som van alle giften bij elkaar het aller belangrijkste, doch het aantal contribuanten en hun spreiding over de gehele bevolking. Bijdragen, groot of klein, worden dan ook gaarne ingewacht bij de Amsterdamsche Bank Leiden of op de girorekening nr. 9200 van die Bank, onder vermelding van de woorden „Nieuwe Uniformen Pro Patria". Het comité van aanbeveling staat onder leiding van dr. ir. P. C. Lin- denbergh, terwijl de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het ere voorzitterschap heeft aanvaard. Naar HUIBERS Ha. rlemmerstraat 123, Leiden Gehoorieaankondigingen fN DE LEIDSE 36 te Lisse) stonden ingeschreven, onder welk aantal tevens zijn inbe grepen een aantal ingeschrevenen, dat slechts enkele dagen werkloos zal zijn. Dit aantal is zeer laag te noe men daar in de voorafgaande 4 jaar aan het einde van de maand October gemiddeld 267 mannen als werkloos ingeschreven stonden. Daling aanvragen. Het aantal aanvragen om werk krachten voor de bedrijven gevestigd in het gebied van het Gewestelijk Ar beidsbureau Lisse daalde echter on der invloed van de beëindiging van het seizoen in de seizoenbedrijven van 562 tot 455. Ook de industriematige bedrijven in het gewest Lisse hebben nog aanmerkelijke tekorten en men stelt alles in het werk om een dienst verband zo aantrekkelijk mogelijk te maken, zowel door het ontwerpen van diverse sociale voorzieningen als door het scheppen van de mogelijkheid ge. durende de winterperiode in die be drijven te gaan werken. Ook voor de vrouwen en meisjes is er werkgelegenheid te over. Voor lopig behoeft geen enkele vrouw of meisjes werkloos te zijn daar diverse industriematige bedrijven zowel in als buiten het Gewest grote tekorten hebben aan vrouwelijk personeel. komt inderdaad terug, maar eerst na drie jaren en in gezelschap van een Amerikaanse vrouw, met wie hij in middels getrouwd is. Al die tijd heeft de kleine Japanse op de man ge wacht, nu zij ziet, dat zij niets meer voor hem betekenen kan, doodt zij zich met hetzelfde zwaard, waar mede ook haar vader zich doodde op keizerlijk bevel. Dit muzikale roman tische drama van Puccini komt in al zijn schoonheid naar voren; de zang en de muziek zijn voortreffelijk. Maar bovendien biedt de film wat de montage betreft veel meer mogelijk heden, welke dan ook geheel in de sfeer van de opera zijn uitge buit. De kleurenharmonie van de Japanse entourage is buitengewoon fraai, een sprookjesachtige omlijsting van Puccini's meesterwerk. Toegang alle leeftijden. Luxor. Na een spectaculair be gin van breed opgezette avonturen film is de cinemascoop zo langza merhand in een stadium gekomen, dat zij haar letterlijk gemis aan diepte door een soort diepte in het hogere genre gaat vervangen. „De Satans Vallei" is hier een voorbeeld van! Het ongecompliceerde cowboy verhaal werd vervangen door een in gewikkelde historie van een stel desparado's, die door een vrouw het oerwoud in gelokt worden. Zij be looft hen een grote som geld als zij erin slagen haar man te redden, die bij het gouddelven het onderspit ge dolven heeft en in een mijngang be klem ligt. Na een barre tocht door het oerwoud en het land der Apa chen, komen zij in de Satansvallei aan. De bedolvene blijkt nog in le ven en vief genoeg om zijn vrouw enkele verdachtmakingen naar het hoofd te slingeren. Beladen met goud en de vloek van de Apachen aan vaarden zij de terugtocht, die met pijlen geplaveid is. Slechts twee van de avonturiers overleven de trip, doch dit is juist voldoende om een hoopvol slot aan de film te maken. Een sfeervolle film met goed spel van Gary Cooper. Tegen het verhaal zou men het bezwaar kunnen ma ken, dat 'de Amerikanen de Indianen nog steeds schijnen te zien als onge dierte, in plaats van mensen, die door de blanken in hun rechten be dreigd werden. Eén ding nog: het beeld van deze cinemascoopfilm, die men volgens de aankondiging zonder bril kan zien, was dikwijls zo on scherp dat men na het zien wel een bril nodig heeft. Toegang boven 14 jaar. Rex. De film „Verborgen moe derschap" is reeds eerder in Leiden vertoond. Het is het verhaal van een meisje, dat bedrogen is en zich in wanhoop van kant wil maken. Dit wordt evenwel verhinderd, met het gevolg, dat niet alleen haar leven, maar ook dat van het kind, dat zij bij zich draagt, gered wordt. Het is wat men noemt: een realistisch ver haal, dat op onvolwassen toeschou wers een moreel verkeerde indruk kan maken en daarom voorbehou den dient te blijven voor geestelijk gerijpte volwassenen. ST. NICOLAASFEEST „ST ANTONIUS". Zo langzamerhand nadert het St. Nicolaasfeest: ook voor de kinderen van de leden van St. Antonius van de Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest. Dit jaar zal het St. Nico laasfeest plaats hebben op Woensdag 7 December a.s .in de bovenzalen van „De Harmonie". Aangezien het het tiende St. Nicolaasfeest wordt, heb ben het afdelingsbestuur van St. An tonius en het dames-comité besloten dit 2e lustrum meer luister bij te zet ten door ook de zieke kinderen, gro te gezinnen met kleine kinderen en divese instellingen, o.a. kindertehui zen, ziekenhuizen en oude van dagen met een St. Nicolaasbezoek te verras, sen. Ouders, voogden en directies van instellingen, die prijs stellen op St. Nicolaasbezoek, worden beleefd verzocht, dit zo spoedig mogelijk te berichten aan onderstaand secreta riaat, waar ook inlichtingen worden verstrekt. Tevens doen het afd. be stuur en het dames-comité een drin gend beroep op de Leidenaars om het mooie doel te steunen. Reeds ontvin gen wij van verschillende kant daad werkelijke steun. Verheugend bericht is binnen ge komen van mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem: een persoonlijk schrijven met Gods beste zegen en een gift van 25.bestemd voor de „Kindervreugde". Moge dit een aan sporing voor zijn anderen om de actie voor de kinderen van de Zusters Car melitessen en in het bijzonder de zie ke kinderen thuis te doen slagen. Schenkt ook deze kinderen een mooi St. Nicolaas- en Kerstfeest. Geeft wat U geven kunt. Giften worden gaarne ingewacht bij de secretaris-penningmeester, de heer Joh. M. van Asperdt, Maresingel 48 te Leiden. Gelden kunnen worden gestort op girorekening no. 47139 van de Ned. Middenstandsbank, Bree- straat 61, Leiden met vermelding „Ten gunste van St. Antonius „Kin dervreugde". Voor opgave voor bezoek aan huis of instelling en dergelijke berichten Maresingel 48. Bij voorbaat onze oprechte en har telijke dank, namens de kinderen, de Zusters, het dames-comité en afd. bestuur. JOH. M. VAN ASPERDT, secr.-penningm. Soekarno noemde geen namen Een woordvoerder van het minis terie van Voorlichting heeft gezegd, dat president Soekarno geen landen met name genoemd heeft, toen hij in Bandoeng de beschuldiging uit te, dat „buitenlandse imperalisten" samenspannen om de republiek te vernietigen. De woordvoerder zei, dat er geen teksten van deze redevoeringen wa ren, aangezien Soekarno zonder voor bereide tekst gesproken had, maar dat de regering voor „onderzoek en studie" op de geluidsband van Radio Indonesia beslag heeft laten leggen. Sedert de ondergrondse beweging Eoka in Maart haar activiteit begon, zijn de opstandige acties op Cyprus niet zo hevig geweest als Vrijdag. Door een bomaanslag in het hoofd kwartier van de Britse troepen op Cyprus, het kamp Kykko bij Nicosia, is één soldaat gedood en een ander gewond. Opstandelingen hebben in het Troodos-gebergte een Griekse mijn aangevallen om zich van springstof meester te maken. De twaalf Britse militairen, die de springstof bewaak ten, werden aangevallen met auto matische wapens, revolvers, gewe ren en handgranaten. Na een vuur gevecht van een kwartier namen de aanvallers met lege handen de wijk. Eén Britse soldaat werd gewond. Ongeveer dertig kilometer ten Noordwesten van Limasol vielen verzetslieden met automatische wa pens een verbindingseenheid van de Britse luchtmacht aan. De militairen dreven de aanvallers op de vlucht zonder verliezen te lijden. Nabij Limassol werden twee mi litairen gewond doordat een vracht auto door een bom van de opstande lingen werd getroffen. Nicosia werden militairen met waar gewapende terroristen een aan val deden op het politiebureau. Het vuur werd door de politie beant woord en de strijd duurt nog voort. Ook langs de weg van Larnaca naar Famagusta in Zuidoost-Cyprus werd tegen middernacht gevochten tussen terroristen en veiligheidstroe pen. Sidi Mohammed ben Joessefs, de pas op zijn troon teruggekeerde sul tan van Marokko, heeft Vrijdag ter gelegenheid van het feit, dat hij 28 klaard dat thans „een tijdperk van jaar geleden de troon besteeg, ver- vrijheid en onafhankelijkheid" voor Marokko is begonnen. Hij deed op zijn landgenoten en de Fransen een be roep om voor de bevordering van de welvaart van het land samen te wer ken. Sprekend over zijn jongste bespre kingen met Franse regeringsleiders te Parijs, zeide Ben Joessef het einde van het bewind van voogdij en het protectoraat te kunnen aankondigen. De nieuwe betrekkingen van onder linge afhankelijkheid tussen Marokko en Frankrijk „op basis van weder zijde eerbied en souvereiniteit" waren evenwel niet onverenigbaar met het handhaven van de geestelijke en cul turele banden tussen Marokko en andere Arabische volkeren. In geheel Marokko is de dag van de troonsbestijging van de sultan uit gebreid gevierd. Te Rabat paradeer den 15.000 jonge nationalisten, van wie velen witte of khaki uniformen droegen, door de straten, terwijl ze geweldige rood-groene (Marokkaan se) vlaggen met zich mee voerden. stenen en rookbommen bekogeld Dimbat. HILLEGOM Geboren: Cornelis Petrus Maria zn van A. P. Rutten en M. W. van der Weijden. Maria Gerarda dr van H. C. van Schie en G. M. Smit. Ondertrouwd: J. Duijzers en B. A. door demonstrerende studenten. De soldaten beantwoordden deze aan vallen met traangas. Vrijdag tegen middernacht werden met grote spoed Britse troepen over gebracht naar het dorp Deftera, Getrouwd: C. J. C. Zoet en A. G. Maaskant. A. M. de Rooij en P. de Ruijter. Overleden: Th. van der Klugt, wed. v. H. van Amerongen 87 jr. M. Does wed. van F. J. van der Meer 84 jr. Géén „Bushalte" vanavond. Caino heeft de grootse kleuren film „Gejaagd door de wind", ge- De leden van K. en O. hoeven van avond niet bij de bushalte te wachten. De „bushalte" van toneelgroep theater bedoelen wij. Annie de Lange is ziek en zij heeft de bus zonder passagiers langs de weg achtergela ten. K.A.B. afd. Leonardus. De leden van de K.A.B. afd. Leo nardus halen St. Nicolaas met Kla verjas binnen. Onder de auspiciën immers van deze goedheilig man wordt op 29 Nov. a.s. 8 uur in het parochiehuis St. Nicolaas-klaverjas- wedstrijden gehouden met een stoom boot vol prijzen. H.C.W.—N.E.M. 1250— a Martha-stichting. Tijdens de schafttijd Vrijdagmiddag in de ontspanningszaal van de H.C.W. kwam het hoge woord er uit. De ar beiders van H.C.W.N.E.M. hebben weer anderhalf uur van hun werktijd aan de kinderen van de Martha- stichting afgestaan en tijdens een korte plechtigheid werd aan mevr. Meijers de directrice, het respectabele bedrag van 1250.— ter hand geteld door de heer C. Pouw, voorzitter van de kern. Mevr. Meijers toonde zich uiterst dankbaar. Er zit een stijging in de goedgeefsheid van onze weldoeners van N.E.M.'H.C.W., zei zij en zij herinnerde er aan hoe he bedrag van 300.van 3 jaar geleden inmiddels gestegen Is. Cakes_ van eigen deeg verzoetten haar vriendelijke dankwoorden. Sleutelkoor St. Petrusparochie. Het feest van de H. Caecilia wordt door zangertjes van het sleutelkoor van de St. Petrusparochie Zondag a.s. gevierd met een H. Mis om 8 uur in de St. Petruskerk en een filmochtend die om kwart voor elf aanvangt in het Casino-theater aan de Hogewoerd. Burgerlijke Stand Geboren: Yvonne Cornelia dr van G. Philippo en J. Klein. Pieter Mar- tinus zn van P. M. Bodijn en J. C. v. Leeuwen. Wilhelmina Antonetta dr van H. v. Egmond en M. H. Overdijk. Cornelia Maria Johanna Elisabeth dr van J, P. W. Zonneveld en E. Visser. Wilhelmus Jacobus zn van W. J. Pi ket en K. Huner. Johannes Jacobus zn van J. v. d. Tang en E. J. Kennis. Eelke Christine dr van F. F. v. Haef- ten en H. A. Treffers. Jacoba Maria Cornelia dr van A. J. v. d. Geest en A. M. C. v. Rooy. Antonius Theodorus Gerardus zn van C. J. C. v. Geijlswijk maakt naar het beroemde boek van en C. M. G. de Haas. de Amerikaanse schrijfster Margaret Overleden: C. B. Dekker man 69 jr. Mitchell, geprolongeerd. Dat was J. Janisse huisvr. van Kok 77 jr. T. niet anders dan te verwachten. Toe- v. d. Knijff, man, 66 jr. E. Cornelisse gang boven 14 jaar. 1 huisvr. van v. d. Steen 70 jr. Misstap. Om vijf voor negen vanmorgen stapte een conducteur van de N.Z.H. die de rijdende tram wilde binnen gaan, mis. Hij kwam met het been onder de baanschuiver, maar hij kwam met enige ontvellingen en met de schrik vrij. Inlichtingen gevraagd. Een typiste van het politiebureau te Leiden is gistermiddag om half zes op het Levendaal aangereden door een bromfiets of door een auto. De politie tast hierover nog in het on zekere. Zij werd door beide voertui gen gelijktijdig gepasseerd. De typiste kreeg een schedelbasis- fractuur en een hersenschudding. Haar toestand is ernstig maar niet levensgevaarlijk. De politie verzoekt inlichtingen. Laatste Berichten OUDERS VAN VERWAARLOOSDE KINDEREN GEARRESTEERD. Twee weken geleden zyn, zoals gemeld, bij een echtpaar uit de Suermanstraat in Utrecht de vier kinderen uit het gezin weggehaald omdat zij in hoge mate bleken te zijn verwaarloosd. Een jongetje van twee Scheepsberichten ABBEDIJK 17 v. Havanna n. Antw. ALMDIJK 18 v. Hamburg n. Antwerpen CALTEX THE HAGUE p. 18 Gibraltar na R'dam. CERONIA 20 Balikpapan vw. CONGOSTROOM p. 18 Finisterre n. Hamburg. COTTICA 18 v. A'dam n. Georgetown. CRADLE OF LIBERTY p. 18 Str. Ormoes, 19 te Mena al Ahmadi. CRANIA 19 Fremantle verw. DELFS- HAVEN 18 v. St. Vincent n. Rio de Ja neiro. DONGEDIJK 17 te Schiedam. ESSO AMSTERDAM 18 v. Pt Said n. Antw. HECTOR 18 v. R'dam n. Hamburg HECUBA 18 v. R'dam n. A'dam. KARI- MATA 18 v. Sorong n. Surabaja. KEI- ZERSWAARD 18 v. R'dam n. Curacao. KRYPTOS 19 te Durban. LANGKOEAS p. 18 Aden n. Djeddah. LAURENSKERK 8 v. Muscat n. Suez. LEOPOLDSKERK p. 18 Malta n. Le Havre. LEUVEKERK 18 te Antwerpen. MATARAM 18 v. Pt. Said n. Genua. ORANJEFONTEIN 18 115 m. W. Lissabon n. Southampton. PA- PENDRECHT 18 te New York. SCHIE- DIJK 18 v. Antw. n. Houston. STAD DORDRECHT p. 18 Ouessant n. Napels. TAMO p. 18 Ouessant n. Antw. TEIRE- SIAS 18 te Aden. WIELDRECHT p. 18 S. Miguel Azoren na Pto La Cruz. WIL LEMSTAD 17 v. A'dam n. Hamburg. Marktberichten LEEUWARDEN, 18 Nov. Kaas. Gouda volvet 1.992.01, Edammer 40+ 1.821.85, broodkaas 40-|- 1.841.85. Stemming flauw. ROELOFARENDSVEEN, 18 Nov. Bloemen. Freesia's I 2.303.75; id. II 602.65; Cyclamen-bloemen 75 1.45; Southdown Pink 4265; India napolis 4752; Trosravonanten 27 64; Golden Seal 3456; Chocod 41— 62; Alfretton 32—56; Millersdale 25 51; Perfection 3257; Champion 31 61; Cydonia 1936; Kaufmann 32 54; Francesse 5763; Sultane 2954; Little America 2956; Cranfordia 37 '63; Eximouth Pink 8084; Bylan- del 6265 per bos; Southdown Pink 1216; Indianapolis 1321; Long Is land 1518; Mary Mayford 1721; Am. Aanwinst 1718; Nerine Crispa 1120; Am. Anjers 2034 per stuk. en half Jaar, dat_ slechts negen pond ~r LStoA woog, overleed kort daarna in het Wilhelmina kinderziekenhuis aldaar. Gisteravond zijn de ouders op last van de officier van justitie gearres teerd en te zijner beschikking gesteld ONDER DE SUIKERBIETEN. Er ontstond vanochtend vroeg te Rotterdam consternatie onder de passagiers, die in de bijwagen van lijn twee hadden plaatsgenomen. Het tramstel kwam op de kruising PleinwegWolphaertsbocht in bot sing met een vrachtauto met aan hangwagen, die met suikerbieten ge laden was. De zijkant van de bijwa gen werd geheel 'afgerukt, de ban ken kwamen los te staan en de pas sagiers van de tamelijk volle wagen kregen een grote partij bieten over zich heen. Negen personen werden gewond. Zij liepen hoofdzakelijk snij- en schaafwonden op en werden in het Zuiderziekenhuis behandeld. De rechterzijde van de aanhangwa gen van de auto werd geheel ver nield. Het tramverkeer ondervond anderhalf uur vertraging. KOUDEKERK De medische Zondagsdienst wordt deze week waargenomen door dr. Blaauwendraad. 82.00—117.00; idem B 71.00—94.00; idem C 61.0089.00; idem CC 20.00 22.00; idem bonken 24.0039.00; idem afw. 20.0049.00; andijvie 6.00 19.00; kroosla 3.005.60; glassla I 7.40—9.20: idem II 3.80—6.70; uien 12.0017.00; spruiten 29.00 per 100. TER AAR, 18 Nov. Groente. Kassnijbonen 10.2010.40 per 10 kg.; tomaten export A 0.811.15; idem B 0.730.96; idem C 0.630.85; tomaten A 0.20'0.75; idem B 0.20—0.67; idem C 0.200.58; idem CC 0.20; idem bon ken 0.200.37; spruiten 0.28; idem B 0.150.18; rode kool 0.05; sav. kool 0.07; groene kool 0.070.08; andijvie 0.07—0.16; witlof I 0.65—0.09; idem II 0.490.53; idem stek 0.110.34; waspeen 0.080.09; uien 0.21; aardap pelen 0.060.09 alles per kg.; sla 0.03 0.06; knolselderij 0.070.11; bloem kool A 0.35; idem B 0.13—0.21 alles per stuk; radijs 0.03 per bos; boeren kool 0.60 per kist; appelen: Jonathans 0.200.35; Paradijsappel zoet 0.15; Groninger Kroon Ö.27; per: Wijnpe ren 0.2'1; druiven 1.20 alles per kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 Nov. Groente. Waspeen A. 9.00— 16.00; idem B. 8.00—14.00; bospecn 19.0025.00; breekpeen 9.50—12.20; bloemkool A 23.00—32.00; idem B. 16.00—21.00; idem C. 9.00—10.00; groe ne kool 10.50—10.70; rode kool 3.60— 6.60; tomaten 20.0021.00; andijvie 7.00—19.00; uien 14.90—15.20; knol- 1 selderie 10.0017.00.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3