Behandeling Leidse begroting verloopt voorspoedig Scherp A VONDRUST Schakel de particuliere bouwer in Opvoeding met rietje vervangen door voeding door een rietje ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA i Dc behandeling van de begroting kabbelt als een rustig beekje vourt. Gistermiddag en- avond zijn weer tal van specialisten aan het woord geko men. Maandag a.s. zijn B. en W. al aan antwoorden toe. De heer Drijber (V.V.D.), die gis termiddag als eerste het woord kreeg, had kritiek op het uitblijven van het structuurplan en het wegenschema. Alles gaat te traag in deze gemeente, terwijl er een stijging is in het aan tal verkeersongelukken. Nu de dem ping van de Langegracht afhankelijk wordt gesteld van de verplaatsing van de G.G.D. zou het aan te bevelen zijn de G.G.D. in een goede barak onder te brengen. Hij nam enige sug gesties in het dempingsplan-Meester op de korrel en verklaarde, dat Lei den er vooral niet bij gebaat is als op lekenmanier plannen-worden ver wezenlijkt, die het uiterlijk van de stad schade doen. Wel zou hij het verantwoord vinden als het eerste ge deelte van het Rapenburg tot de Langebrug gedempt werd. Door het verkeer over de Langebrug te lei den zou de Breestraat ontlast kun nen worden. „Wilde" gedachte. Een weinig timide en vooral niet met de bedoeling dat B. en W. dit in prae-advies zouden nemen sloeg de heer Drijber vervolgens voor om on der het Rapenburg een tunnel te gra ven. Het snelverkeer zou dan onder het water van het Rapenburg kun nen voortsnellen en vóór de acade mie zou van verkeerslawaai géén sprake meer zijn. Van de financiële consequenties van een dergelijk plan kon hij zich geen voorstelling maken. Hij vroeg voorts om een toekomstplan (15 a 20 jaar), voor de scholenbouw. Hij zei van plan te zijn hierover een voorstel in te dienen. Hij vroeg een verklaring voor het feit, dat het leer lingengetal van de U.T.S. niet geste gen is en knoopte hieraan de gedach te vast, dat Leiden waarschijnlijk voorlopig nog geen behoefte heeft aan een M.T.S. De ontwikkeling van de ingezaaide grasmat van het hockey veld, waarop nog altijd niet meer dan eens in de week gespeeld mag wor den, pleit voor het bezoden van sport velden. Hij wijdde tenslotte aandacht aan het studentenhuisvestingspro- bleem en aan de Lakenhal. Hij wilde weten hoe de wetenschappelijke staf zal worden uitgebreid en wanneer de verlichting van de Schottenzaal klaar zal zijn. Crèche. Vervolgens feliciteerde mevr. Brag- gaarDe Does (P.v.d.A.) de wethou ders Menken en Van Schaik met hun 10-jarig wethouderschap. Zij had dit bericht de avond tevoren in de krant gelezen. Zij wees vervolgens op de slechte woontoestanden in de hofjes. Zij pleitte ook voor vele andere ver beteringen op sociaal gebied. Zij wilde o.m. óók gemeentelijke huizen voor bejaarden en wederom als in andere jaren wees zij op de noodzaak van een crèche (kinderbewaarplaats voor werkende gehuwde vrouwen). Zij v/as verheugd over het antwoord van B. en W. in de memorie van ant woord, dat de voorbereidingen zich in een gevorderd stadium bevinden. Clubhuizen. Na haar kwam mej. Noordman (K. V.P.) aan het woord. Zij informeerde in de memorie van antwoord naar de kostenverrekening G.G.D. In de stad meent men, dat, indien men géén ge bruik maakt van de ambulance, toch de kosten betaald moeten worden. Uit het antwoord van B. en W. bleek echter, dat dit niet het geval is en zij hoopte, dat aan deze regeling bre de bekendheid zou worden gegeven. Zij drong aan op goede accomodatie op nieuwe sportvelden. In clubhuizen moet een eigen clubsfeer kunnen heersen, daarom vroeg zij om kleine POTLOOD en GEEST Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. pipa, 4. mand, 8. oei, 10. lei, 11. er, 12. gas, 14. ge, 15. lente, 17. ventiel, 19. kreek, 21. Ob, 23. eer, 41. dl., 25, met, 27. Kro, 28. Oder, 29. tras. Verticaal: 1. poes, 2. Ier, 3. pi, 5. al, 6. neg, 7. dier, 9. kanteel, 12. genre, 13. stier, 15. Lek, 16. eek, 18. Como, 20. klos, 22. bed, 24. dra, 26. te, 27. Kr. HOE ontzettend saai is het leven van hen, die iedere Zondag naar de kerk, sjokken, zonder te weten of het nu de 24ste of de 75ste Zondag na Pinksteren is. Je zus' H. Kerk sluit morgen haar boek van dit jaar af en maakt de balans op van het Laatste Oordeel het einde van alles, maar ook het begin van alles. Het is het einde der schepping en het begin der nieuwe schepping en die ver andering zal geschieden „in een oogwenk". Aangezien het bestaan der tegenwoordige schepping slechts een kwestie is van het god delijk Willen, is er weinig moeite voor nodig om te begrijpen, dat als de goddelijke Wil een andere schepping wil, deze er ook „zo maar" is. Maar vóór dat geschiedt zal Jezus zich in zijn majesteit van goddelijke Zoon vertonen. Maken we dus, met de Kerk, mor gen „schoon schip" om vol ver trouwen Zijn komst te verwach ten. sportgebouwtjes, die aan hoogstens twee clubs onderdak verlenen. Gaarne zou zij nader worden inge licht over de manier van werken van een centraal archief voor afbetalings klanten. Zü vroeg tenslotte nogmaals de aandacht van B. en W. voor de slechte toestand van de hofjes. Menselijke verhoudingen. De heer De Bree (K.V.P.) wees op noodzaak van een goede personeels bezetting bij de gemeentediensten. Naast het tekort op de arbeidsmarkt spelen in de slechte voorziening van personeel nog andere oorzaken een rol. De menselijke verhoudingen moe ten de ambtelijke sfeer doorbreken. Medezeggingsschap van het personeel kan alleen dan vrucht afwerpen als het bij de discussies wordt betrokken. Dan zullen ook efficiëncy-onderzoek en bedrijfskadertraining de toestand bij de gemeentediensten ongetwijfeld kunnen verbeteren. Gezondheid. Prof. Goslings (P.v.d.A.) ging al lereerst in op de gezondheids- en maatschappelijke zorg. Voor het pro bleem van de inrichting van tehui zen voor ouden van dagen legt de ge meente weinig initiatief aan de dag. Hij vroeg of het college van het standpunt uitgaat dat de gemeente geen initiatief noch verantwoordelijk heid heeft voor de medezeggimgschap in het academisch ziekenhuis. Werken in portefeuille. De heer Aalders (K.V.P.) dankte voor het gevolg dat de Leidse pers aan het verzoek van enige vrouwe lijke raadsleden had gegeven door kranten waarin de raadsverslagen waren opgenomen in de raadszaal te verspreiden. Vervolgens vatte hij het probleem van de migratiewoningen bij de horens. De politiek van de ge meente dient er op gericht te zijn, dat door de bouw van voldoende mi gratie-woningen geen arbeidskrach ten aan andere steden verloren gaan. Tenslotte weidde de heer Aalders uit over de mogelijkheid van een conjunctuur-omslag. Minister Witte heeft onlangs gezegd, dat het Rijk technische projecten in portefeuille moet houden om een teruggang van de welvaart op te kunnen vangen. Ook de gemeente, aldus de heer Aalders, moet deze voorzorgen ne men. De bouw van een openlucht theater en een heempark noemde hij als werken, die de gemeente in voor raad zou kunnen houden. Vrije tijd. De heer Van Burgh (P.v.d.A.) sprak over de goede vrije tijdsbeste ding en de gemeenschapshuizen. Hij bestreed de mening van de heer Woudstra, die gezegd had, dat het gemeenschapsideaal van de P.v.d.A., waaraan echter de diepste grond ont breekt, zal maken, dat ieder jaar weer dergelijke wensen op de vragenlijst zullen voorkomen. In het democra tisch socialisme van de P.v.d.A., zei de heer Van Burgh, zit niets onchris telijks. Met de restauratie van de molen „De Heesterboom" gaat het een lang durige geschiedenis worden. Oorlogsmonument. De heer Piena (P.v.d.A.) pleitte voor de stichting van een M.T.S. Voor de industriële uitbreiding van Leiden is het noodzakelijk, dat er technisch geschoolde werkkrachten worden op geleid. Hij vroeg naar de stand van zaken bij de voorbereiding van hetj I oorlogsmonument. Hij betreurde de trage gang van zaken. Een jaar rente van het burgerijfonds had toch wel tot een verwezenlijking kunnen bij dragen. Wat zijn de oorzaken van de trage gang van zaken? Leeft er bij de commissie wel voldoende belangstel ling? Géén coördinatie. De heer De Kier (Prot. Chr.) sprak over de toestand op het kruispunt HaagwegDa Costastraat. Hij vroeg verbetering in verband met het ver keersgevaar. Sprekend over de coördinatie van gemeentewerken gaf hij een voor beeld, dat in het tegendeel wijst. Bij de Antonie Duycklaan waren arbeiders het wegdek aan het opbre ken. Zij zeiden hem, dat zij een nieuw bitumen wegdek gingen aanbrengen. Een paar dagen later werd het weg dek weer opgebroken. Men zei, dat men voor de woningen aan de Hout laan, die practisch klaar waren, de waterleiding kwam aanleggen. Weer enige dagen later werd het wegdek wéér opgebroken, nu om aan P.T.T.- ambtenaren gelegenheid te geven een telefoonlijn te leggen. Over samen werking gesproken, aldus de heer De Kier. Politieke verwondering. Mej. Veilbrief (C.P.N.) had zich verwonderd over een artikel in „De Nieuwe Leidse Courant" dat men met 2 kruisjes gemerkt, op de plaats van de heer Van Weizen had neergelegd. In dit artikel werd van „communisti sche infiltratie in Japan" gesproken, omdat in een gezangenbundeltje voor de Japanse scholen, waarin gezangen uit de gehele wereld voorkwamen (o.m.: Waar de blanke top der dui nen), ook enige communistische strijdliederen waren opgenomen. Men spreekt wel van het ijzeren gordijn, aldus mevr. Veilbrief, maar het blijkt dat in dit gordijn grote ga ten zitten. (Interruptie-Van Iterson: dan is het kippengaas!). Vooruitlo pend op het antwoord van de heer Meester aan de heer Van Dijk over het pamflet 0.56 zei zij, dat de politiek van Romme gericht is op het afbre ken van constructieve politiek. Boerhaave-kwartier woonwijk. De heer Huurman (Prot. Chr.) zei, dat het een eis is dat de uitbreidings plannen tijdig gereed zijn. Zij moe ten geregeld aan de eisen worden aangepast. Leiden heeft geen aantrekkelijke woonwijken, stelde hij ook. De eni ge wijk die er voor geschikt is zich te ontwikkelen tot een woon wijk a la Oegstgeest n.l. Boerhaave II gaat zich ontplooien als een scholen- wijk. Hij deed een beroep op het college hier alleen scholen te plaat sen, die aan de behoefte van die wijk moeten voldoen. Het verwonderde hem dat het col lege niet weet hoeveel auto's in Lei den zijn en wat de toename is in de afgelopen jaren. Hoe zal men tot een verantwoord wegenschema kunnen komen, indien men niet over deze gegevens beschikt? Samenwerking randgemeenten. Willen wij onze taak als centrum gemeente goed vervullen, dan is sa menwerking met de randgemeenten een voorwaarde. Op het gebied van scholenbouw, sportvelden, zwemgele- genheid, vestiging van industrie is overleg gewenst. Hij onaerschreef de opmerking van de heer Van Dijk over het huurbij- slagfonds. Bij de Lijsterstraat moet een behoorlijke beschutting voor de trampassagiers komen. Middenstand. De heer Portheine (V.V.D.) was blij dat in de Leidse raad steeds zo'n brede gedachtenwisselinig over de voorstellen mogelijk is. De heer De Bree heeft naar zijn hart gesproken toen deze zei dat de gemeente voor menselijke verhouding in het bedrijf moet zorgen. Naar aanleiding van een uitlating in De Leidse Courant over het stellen van overbodige vragen (wielerbaan, rolschaatsenbaan) merk te hij op, dat de raadsleden op het moment van het voorbereiden van de vragen voor het verslag van de raad nog niet van deze plannen op de hoogte waren. Hij sprak van zijn waardering voor de houding van het college t.a.v. de middenstand. Er bestaat een voortref felijke wisselwerking tussen de mid denstandsorganisaties en het college; in verband hiermede noemde hij de voortreffelijke rede van wethouder Menken bij de opening van de Lei- dato en de opbouwende beschouwing van wethouder Jongeleen over de nieuwe winkelwijken. De winkelslui tingswet wordt in het volgend jaar gewijzigd en hij hoopte dat de mid denstand ook hierbij op eenzelfde be grip van B. en W. zou kunnen reke nen. Hij verklaarde zich tegen het aanstellen van een publiciteits-ambte- naar. Het college weet voortreffelijk van connecties met de pers gebruik te maken. Dat mag zelfs wel eens op een minder tactische manier gebeurd zijn (hilariteit) het blijkt toch wel, dat B. en W. zelf genoeg van public- relations afweten. Pijnlijk. De heer Questroo (Prot. Chr.): de huisvesting van de 'studenten moet de volle belangstelling hebben. Hij hoop te, dat het college van dit probleem een studie wil maken. Het college heeft gezegd, dat de Waag op 1 April klaar zal zijn. Hij hoopt dat dit gezien de vorderin gen géén 1 April-grap is. Het pro bleem van het verkeer kan op de eerste plaats teruggebracht worden tot het verkeersfatsoen. Eerbied voor het leven moet hier de leuze zijn. Een pijnlijke kwestie zoals hij het noemde roerde de heer Questroo nog aan: het oorlogsmonu ment. Hij vond het een schande voor Leiden dat de stad na 11 jaar nog géén blijvend monument heeft. Dit is geen vraagstuk van een schoon heidscommissie, daarvoor hebben de gevallenen hun leven niet gegeven. Het comité, aldus de heer Questroo, is zeer dankbaar voor het persoonlijk ingrijpen van de wethouder bij het bepalen van de plaats voor het mo nument en voor zijn poging 10.000 uit het burgerijfonds beschikbaar te krijgen, maar wij moeten er voor wa ken dat dit monument gesticht wordt door het gemeentebestuur. Dit is een kwestie van de Leidse bevolking, riep het raadslid tenslotte uit. De heer Stolp (Prot. Chr.) vroeg zich af of de raad wel met beide benen op de grond staat: welk een respectabel aantal wensen is in het verslag naar voren gebracht. Hij vond er enige tientallen. Hij richtte zijn blik echter ook. op de dienst gemeentewerken en stelde aan de hand van enige voorbeelden vast, dat een deugdelijk efficiëncy- onderzoek hard èn spoedig nodig is. De dienst is de laatste jaren, wat het aantal personeelsleden betreft, enorm uitgebreid, maar het is de vraag, of het werk dat uit handen komt met die uitbreiding in overeenstemming is. De heer Langezaal (P.v.d.A.) was er voor een middenstandscommissie in te stellen. De heer Zundermann (P.v.d.A.) sprak na een lange financiële be schouwing, ook over het vraagstuk van de clubhuizen. Z.i. moeten de clubhuizen juist groot zijn. Er moet ruimte zijn voor de sportbeoefenaars. Zou het zo erg zijn als de jongens en meisjes na afloop van de wedstrij den nog wat met elkaar praten? Het zou kunnen bijdragen tot een beter begrip voor elkaar. In de sport stichting, die tot stand is gekomen en die de totale sport van Leiden overkoepelt, komt dit tot uiting. Hij sprak voort geruime tijd over het jeugdprobleem, o.m. over de jeugd leiderscursussen van de L.J.A. waar het mogelijk blijkt dat mensen van verschillende levensovertuiging elkaar benaderen en begrijpen. De heer De Hosson (K.VP.) stelde vast, dat de commissieleden van de commissie financiën elkaar nooit in de haren zitten (voorzitter: misschien omdat ze kale koppen hebben). Er heerst goede harmonie. Hoe geven wij 'het burgerschap meer invloed, vroeg de heer De Hos son. Door een eigen belastinggebied? Hij betwijfelde dit. Liever moet de aandacht van de burgrij voor het be stuurlijke in de organisatorische en politieke raakvlakken gezocht wor den. Ook al vaart de begroting in de mist, zo betoogde hij vervolgens, toch weet zij haar doel te bereiken. Jarenlang heeft de heer De Hosson op efficiëncy-onderzoek aangedron gen. Bij het verlangde onderzoek kan de ingenieur niet gemist worden. Spreker vond het antwoord op zijn vraag over afzettingen met schutten gen ten dienst van een tentoonstell ing ten nadele echter van enige mid denstanders, zeer merkwaardig. Ge steld werd namelijk, dat het belang van een enkeling wel eens voor het belang van het algemeen moet wij ken. Dit is onjuist, aldus de heer De Hosson, de jurisprudentie, die over dergelijke gevallen bestaat, bewijst dit. Met een publiciteits-ambtenaar doet men een stap naar de nivellering. De sport voor de journalisten is er af, omdat zij met een communiqué wor den afgescheept. De commissie voor de middenstand door de heer Zundermann op het tapijt geworpen was een jaar of tien geleden al aan de orde. Er was echter geen behoefte aan. Er is een middenstandscontróle, die goed voor haar taak berekend is. De heer Schüller (P.v.d.A.) kreeg om vijf over elf het woord. Hij ver wonderde zich over de met elkaar strijdige antwoorden van B. en W. over het structuurplan. Hij toonde aan hoe een structuurplan moet wor den ontwikkeld. TYPrRI 10 vinfler syst- 1 t W blind rhythm. -T p MM f* 4 talen (130 letter- l¥ w grepen p. minuut) Ook Juli en Augustus. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) TEN BROEK (K.V.P.); De heer Ten Broek (KVP) hield in de avondzitting van de gemeenteraad gisteravond over de particuliere bouw een interessante beschouwing, een beschouwing ook die in sommige punten aansluit op het artikel, dat wij in onze krant van 2 November j.l. hebben gepubliceerd (De fout van Leiden). Sedert jaren, aldus de heer Ten Broek, hebben onze en de Protestant- Christelijke fractie gepleit voor het inschakelen van de particuliere bouw nijverheid. Ongeveer 10 jaar geleden heeft de Leidse bouwkring zich tot de wethouder van openbare werken gewend met het verzoek om met de particuliere bouwers rond de tafel te gaan zitten. Tot nu toe is dat verzoek niet in- gewiligd. Behalve dan door een ver gadering enkele jaren geleden in het Gulden Vlies, die edhter zonder resul taat is gebleven. Spreker wees er vervolgens op, dat de woningnood nog vele jaren zal duren als men doorgaat met lapmid delen, die de kern van het probleem niet raken. Zolang men de huren niet heeft opgetrokken tot een sluitende exploitatie-rekening mogelijk is, zul len de moeilijkheden op de wonning- markt blijven bestaan en de particu liere bouwnijverheid wordt naar de achtergrond gedrongen. De particuliere bouwnijverheid zou een flinke stap vooruit komen, als zij dezelfde emolumenten zou ontvangen als aan de woningwetwoningen wor den verstrekt. Dat het voortdurend bouwen van woningwetwoningen een stelselmatig bevorderen der sociali- sate is, heb ik, aldus de heer Ten Broek, enkele jaren geleden al aan getoond. Stelt men daartegenover een aan tal woningen gebouwd door de par ticuliere bouwnijverheid, dan is, in de eerste plaats het geld particulier opgebracht en alle onderhoudskosten, benevens de eventuele achterstallige huren, komen buiten bezwaar van de schatkist, dus ook van de belas tingbetaler voor rekening van de particulier, die zich dat onroerend goed heeft aangeschaft. In deze tijd van hoogconjunctuur is er een overschot op de geldmarkt. Laten de particulieren bouwers in de gelegenheid worden gesteld van deze geldmarkt gebruik te maken door woningen te bouwen, die voor de minder draagkrachtigen in huur kunnen worden beschikbaar gesteld. Want 10 blokken van 50 woningen, in de particuliere sector uitgegeven, zullen eerder gereed komen, door één blok van 500 woningen totaal. De heer Ten Eroek had eerder al de z. i. verkeerde tactiek van de gemeente Leiden gesignaleerd, toen hij wees op de voorlaatste vergade ring van de raad, waarin een hoog- crediet werd gevraagd alléén al voor de voorbereiding tot het bouwen van 6C0 en 200 woningwetwoningen in Zuid-West. Het is ontoelaatbaar aldus ten slotte de heer Ten Broek, dat een grote .nijvere deskundige groep van de bevolking (de particuliere bou wers) stelselmatig wordt uitgescha keld. Ook zij kunnen er toe meewer ken aan de woningellende een einde te maken. Melkvoorrieninq oo scholen Sinds vele jaren schaart ook Lei den zich in de rij van Nederlandse ge meenten, waar het gebruik van melk tijdens de lesuren in de kleuter- en lagere scholen wordt gepropageerd. Van de daarvoor in aanmerking ko mende 16.000 kinderen, die in Leiden een openbare of bijzondere kleuter-, v.g.l.o.- of lagere school bezoeken, nemen er thans circa 3600 aan deze melkverstrekking deel. Een aantal dat zeker nog voor uit breiding vatbaar is! Telkens weer blijkt uit medische rapporten, dat grote groepen leerlingen tekorten hebben aan voedingsbestanddelen, die juist in melk rijkelijk voorkomen en dat deze tekorten een nadelige in vloed hebben op de geestelijke presta ties der kinderen. Nu onlangs de gemeenteraad be sloten heeft het Leidse Schoolmelk- comité een subsidie te verlenen ten einde het algemeen gebruik van schoolmelk te bevorderen, zal dit Co mité in de komende weken alle zeilen bijzetten om tot vergroting van het verbruik te geraken. Bij deze actie gaat men van de veronderstelling uit, dat de ouders zeer zeker begrip zul len hebben voor het grote belang, dat met deze melkverstrekking is ge diend, terwijl het Comité van de hoofden van scholen en het onderwij zend personeel verwacht, dat zij con amore him medewerking aan „dit stukje volksgezondheid" willen ge ven. Voor de leerlingen is immers een flesje melk OA liter) tijdens de ochtendpauze met alleen een genot, doch ook pure gezondheid. Lusten zij thuis geen melk, op school, met de andere leerlingen, vinden zij het heer lijk. Bovendien zijn ze na zulk een „melkgift" veelal geestelijk en licha melijk weer gesterkt *>m de verdere lessen met vrucht te volgen. Noodzakelijke voeding. Vooraanstaande voedingsdeskundi gen in ons land, o.w. prof. dr. ir. M. J. L. Dols, dr. C. den Hertog, prof. dr. B. C. P. Jansen en prof. dr. H. Mul der, zijn het er allen over eens, dat het uit voedimgsoogpunt gewenst is. dat de kinderen om circa half elf op school wat kunnen gebruiken en hier- i voor melk in de eerste plaats in aan merking komt. Melk, welke vrijwel1 alle voedingsstoffen bevat, die een mens nodig heeft en in het bijzonder, voor het kind zoveel stoffen levert,1 waaruit zijn lichaam opgebouwd moet worden. Bovendien is er de belang- rijkè uitspraak van de directeur-ge neraal voor de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam: „Schoolmelkvoor- ziening betekent tuberculosebestrij- ding". Uit talrijke rapporten blijkt, dat de voedingstoestand van de schooljeugd in véle gevallen te wensen overlaat. In dë meeste gevallen wordt dit toe geschreven aan een te gering ge bruik van melk. Het Leidse School- melkcomité, waarvan de chef van de afdeling Onderwijs, dr. J. M. Roo- senschoon de voorzitter is, verwacht, dat de 3690 „melkdrinkertjes" van thans in de naaste toekomst een krachtige versterking zullen ontvan gen. De financiële regeling. In verband met het uitblijven van een rijkssubsidie is de ouderbijdrage voorlopig per week vastgesteld op 30 cent per liter, met dien verstande, dat ouders, die vrijwillig de kostprijs van de melk (33 cent per liter) willen be talen, daartoe in de gelegenheid zul len worden gesteld. Ouders, voor wie om de een of an dere reden deze bijdrage te bezwaar- j lijk mocht zijn, kunnen het plaatselijk Schoolmelkcomité (secretariaat de heer H. N. v. d. Berg, afdeling Onder wijs Stadhuis) verzoeken voor een verminderde bijdrage (15 cent per i week) in aanmerking te komen. Ten- slotte kunnen ouders, die in het ge heel niet in staat zijn iets te betalen, voor hun kinderen gratis-deelname verzoeken. Op deze wijze behoeft geen enkel kind om financiële rede nen geen melk té krijgen op school. Teneinde de schoolhoofden niet te veel administratieve rompslomp te j bezorgen, is een vereenvoudigde ad ministratie-methode opgezet. Ook hierdoor verwacht het Comité eeni sterke stijging van de melkverstrek king op de Leidse scholen. Bovendien zal er in de toekomst voor worden gezorgd, dat de kinderen op tijd (plm. 10.30 uur) hun flesje melk krij-1 gen. Vier maal in de week. eidse Universiteit Geslaagd voor het Cand. ex. II Gen. mej. E. M. van Liere te Den Haag; mej. E. van Pelt te Voorburg, mej. C. W. Thesing te Oegstgeest, mej. J. A. Voorwinden te Leiden, en de he ren J. de Boer te Den Haag, B. L. M. Bünnemeijer te Geleen, L. Bussema- ker te Utrecht, P. R. Francois te Oegstgeest, J. Greevelink te Rijswijk, J. Griep te Den Haag, E. V. van Hall te Ede, L. A. M. Hermans te Delft, P. D. Kerkhof te Voorburg, Kwa Hian Goan te Oegstgeest, H. J. van Oort te Voorburg, H. Ponssen te Den Haag, D. Schurer te Den Haag, A. C. Vos kamp te Delft en R. A. van de Weg te Den Haag. Geslaagd voor het voorber. kerk. ex. de heer A. H. Smit te Den Haag. Geslaagd voor het doet. ex II Gen. mevr. J. W. S. VerdeniusVan Dijck te R'dam en de heren F. C. Haverman te Leiden, A. Ingelse te Voorburg, W. J. Louwerse te Vlisingen en G. D. Maas te R'dam. Geslaagd voor het semi-arts ex. mej. D. C. Bekkers te Leiden, mej. C. Benckhuijsen te Boskoop, mej. M. C. van Eek te Leiden en de heer Lie Kim Khong te Leiden. Geslaagd voor het artsexamen mej. Y. J. M. de Vries te Den Haag, G. O. van Dam te Bilthoven, P. A. Fre- driksz te Leiden, P. A. J. v. d. Kaa- den te Hillegom en G. L. van Raay te Den Haag. Agenda 1 eiden ZATERDAG Pulchrl Studio. „Als de klok waar schuwt", St. Ant. Clubhuis, 8 u. nam. Instuif. St. Leonardushuis, Ton Suurhof, 8 uur nam. St. Eloy: Avondmis 8 uur. Kapel Oude Vest 45. ZONDAG O.K.O. speelgroep, „Van ander ras" Schouwburg 8 uur. H.K.W. Feest bij 45-jarige bestaan. 8.45 uur v. d. H. Mis kapel Oude Vest, waarna ontbijt in St. Ant. Club huis. MAANDAG Kunstkring voor allen. Concert. Gehoorzaal 8 uur nam. DINSDAG Zeeuwse avond. Foyer, 8 uur nam. St. Adelbert. Ledenvergadering. Doelen 8.15 uur nam. ARKA. Paul Juliën. Burcht, 8 uur nam. WOENSDAG Museum voor Volkenkunde. Le zing muziek uit Afrika. 8 uur nam. Sinterklaas te Leiden. Stations plein. 13.50 uur nam. Oud-leerlingen Ambachtsschool. Filmavond. Kleine Stadsgehoorzaal 8 uur nam. DONDERDAG. Jeugdparlement. Kamer 204 Stad huis 7.30 uur nam. Door Eendracht Verbonden. Aniba 8 uur nam. Lezing IJslandse muziek. Laken hal (Grote Pers). 8 uur. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 20 Nov. 1955 zal de dienst worden waargenomen door: dr. Van Borkel; Mastenbroek; Destel; Veldhuyzen; Van Wingerden; Wijdicks. Doktersdienst Oegstgeest: dr. Va rekamp. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeaster Apotheek Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de week van 18 tot 25 November zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind" 14 jaar. Lido: „Madame Butterfly", all leeftijden. Luxor: „Satans paradijs", 14 jaar. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Verborgen moederschap" strikt volwassenen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2