J)(jLcici6cCoi4^Ci^H Rpül Minister Du'Ies ziet vooruitzichten verbeterd Moskou presenteert zich in India flinke mensen Rusland wil de prijs niet betalen De resultaten zou het wel willen lïoesfjef en Boelganin in Kew De.hi N.V. NED. FRANSCHE METAALWARENINDUSTRIE Overlevering over het gebeente van St. Petrus bevestigd Vliegfuigmoordenaar herroept bekentenis f A S A ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 f /m a a 9 B f J - fL® 47ste JAARGANG No. 13656 wê&êm vemtéócpt bouwkosten. I Directeur: CM». HAMERSVELQ KATHOLIEK DALBLAD VOOR LEIDEIN EIN OMSTREKEN L m mhööei>ibwrasin I Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN W///,/f//r£'2l,. .''IPWggT^—r^M BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 150 Sobere plechtigheid bij Koninklijk werkbezoek aan Drente De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft Vrijdagavond in een radiotoespraak tot het Amerikaanse volk ver klaard, dat de „koude oorlog" voortduurt, doch dat de conferentie van ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Genève „mogelijk de vooruitzichten op werkelijke overeenstemming in de toekomst heeft ver beterd". De minister vervolgde: „We moeten aannemen, dat Rusland voort zal gaan met zijn pogen om, evenals in het verleden, op alle manieren behalve door een oorlog, zijn eigen systeem te doen overheersen. We kunnen echter hopen, dat deze strijd niet zal worden voortgezet met dezelfde vijandigheid en verbitterdheid als die, welke de betrekkingen tussen ons in het verleden zo hebben bezoedeld". GEEN RADICALE VERANDERING. Minister Dulles verklaarde, dat de Verenigde Staten geen radicale ver anderingen zullen aanbrengen in hun programma's voor verdediging en onderlinge veiligheid. Hij zeide, dat president Eisenho wer tegenover hem had verklaard dat „geen tegenslag geen hindernis op de weg naar vooruitgang" de Amerikaanse regering en het Ame rikaanse volk zal afhouden van hun grootse streven naar een rechtvaar dige en duurzame vrede. De president verklaarde verder te genover minister Dulles, dat de Ver enigde Staten nooit een nederlaag zullen toegeven in hun streven naar een rechtvaardige en duurzame vre de. Minister Dulles zeide, dat op de jongste conferentie te Genève is ge bleken, dat de Sowjet-Unie bepaal de resultaten wenst op het gebied van de Europese veiligheid ,de ont wapening en de kwestie van de be trekkingen tussen Oost en West, doch dat Rusland nog niet bereid is de prijs te betalen, die voor het ver krijgen van deze resultaten beno digd is. Hij vervolgde met te zeggen, dat de resultaten die zijn bereikt op de tweede conferentie te Genève niet noodzakelijk het einde behoeven te betekenen van onderhandelingen met de Sowjet-Unie. „Noch de presi dent, noch ik, zijn van mening, dat de afgelopen conferentie een einde betekent.". Minister Dulles belichtte zijn visie op de oorzaken voor de impasse in zake de verschillende problemen op de conferentie te Genève als volgt: 1. Europese veiligheid en Düitsland. „Hoewel Rusland ongetwijfeld een Europees veiligheidssysteem wenst waar het zelf deel van uitmaakt, is dit land niet bereid toe te geven aan het vervullen van een essentiële voorwaarde, namelijk de hereniging van een vrij Duitland." Dulles zeide, dat Rusand op de topconferentie het nauwe verband tussen de hereni ging van Duitland en de kwestie van de Europese veiligheid had erkend, doch dat op de jongste ministerscon ferentie de Russiche delegatie niet bereid was tot een „ernstige bespre king" van het probleem van Duits- lands hereniging. 2. Ontwapening. Minister Dulles zeide, dat Rusland niet, zoals het Westen, veel belang hecht aan inspectie van en controle op bewapening. „Het schijnt, dat Rusland van mening is nog niet in staat te zijn inspectie en controle toe te staan. Daas hoewel Rusland graag van de enorme voordelen zou willen profiteren, die zouden voort vloeien uit een beperking van de be wapening, is het niet bereid zichzelf te onderwerpen aan de veiligheids maatregelen, die zulk een ontwape ning mogelijk zou maken." 3. De ontwikkeling van de contacten tussen Oost en West Dulles zeide, dat de Westelijke mo gendheden zeventien concrete voor stellen inzake deze kwestie hebben ingediend, die zouden hebben geleid tot een vrijere uitwisseling van ideeën, gegevens en nieuws. „Al de ze voorstellen werden door Rusland verworpen. Rusland was bereid con tacten aan te gaan die het zouden voorzien van technische kennis uit andere landen. Het was bereid per sonen te ontvangen en naar het bui tenland te zenden onder voorwaar den die nauwgezette controle moge lijk maken. Doch Rusland reageerde heftig tegen alles dat leek op het verwijderen van de barrières, die een vrijere uitwisseling van ideeën in de weg staan. Daarom bereikten we over deze kwestie geen overeen stemming", aldus minister Dulles. Raadselachtig vuurverschijnsel Boven het grensgebied tussen Frankrijk en West-Duitsland is Vrij dag op een hoogte van 5.000 tot 7.000 meter een raadselachtig „vuurschijn- sel" waargenomen, dat gevolgd werd door een sterke rookontwikkeling. De dag tevoren werd iets dergelijks 'boven Nederland en delen van Frank rijk waargenomen, terwijl uit Livor- no wordt gemeld, dat in de omgeving van deze stad Donderdagnacht een De twee Russische leiders Kroests- jet en Boelganin, die momenteel een bezoek aan India brengen, zijn gis teren in New Delhi, de hoofdstad van India, aangekomen. Zij zijn er als vorsten ontvangen. Naar schatting hadden een millioen Indiërs zich langs de weg geschaard om de twee Russen toe te juichen. In een open auto werd de 12 km. lange weg van het vliegveld naar de stad afgelegd. Kroestsjef, Nehroe en Boelganin zaten alle drie naast elkaar achterin; Nehroe in het midden. On derweg werden de Russische gasten bedolven onder toejuichingen en bloe men, die overvloedig maar voorzich tig in de wagen werd gegooid. Nie mand werd gewond. Hier en daar zag men een olifant langs de weg staan. Op de flanken van het dier had men Faure geeft toe De Franse regering heeft gisteren avond het plan, in December verkie zingen te houden, opgegeven, maar wil nu met een herziening van het kiesstelsel genoeg steun in de Natio nale Vergadering trachten te verkrij gen om de Fransen in Januari naar de stembus te zenden. Donderdagavond stemdje de Ka mer na een verrassende manoeuvre voor het staken van het debat over de kieswet, tot de regering met bij zonderheden over een districtenkies stelsel zal komen. Na een kabinetszitting, die 1% uur heeft geduurd en zo nu en dan „stormachtig" was, besloot de -rege ring niet af te treden, maar aan de wensen van het parlement te vol doen. Dit uitstel maakt het onmo gelijk de verkiezingen nog in De- een Russische en een Indiase vlag ge schilderd. Op andere plaatsen had een vader zijn vrouw en zijn kin deren op een kameel geïnstalleerd om de stoet voorbij te zien trekken. Oude Indiërs zeiden, dat zij zo een ontvangst niet meer hadden gezien sinds het bezoek, dat koning George van Engeland in 1911 aan India heeft gebracht. Kroestsjef en Boelganin zullen twee weken in India blijven en daar enkele rondreizen maken. Officieel is dit be zoek het antwoord op de reis, die Nehroe eerder dit jaar naar Moskou heeft gemaakt. Maar een Indiase commentator heeft zich laten ont vallen: „Het bezoek van Kroestsjef; en Boelganin is de diplomatieke aan komst van Rusland in Azië". Met an dere woord: Rusland heeft zich of ficieel aangediend als concurrent van de Amerikaanse en Britse invloed in dit deel van de wereld. i Tijdens haar werkbezoek aan de provincie Drente op Vrijdag 18 November heeft H.M. Koningin Juliana o.m. een krans gelegd bij het in het centrum van Assen opgerichte monument voor de gevallenen. De fotot geeft een beeld van deze plechtigheid. ,N EFRA' vraagt voor haar Productie-afdelingen Zij, die voor een dergelijke functie belangstelling hebben, en niet ouder zijn dan 50 jaar, dienen zich te melden bij de Personeels afdeling op Maandag en Dinsdag a.s. tussen 9.00 en 12.00 en 14.00 en 17.00 uur, alsmede des avonds tussen 7.00 en 8.00 uur. (Advertentie) „lichtend voorwerp" in zee is gestort, cember te doen houden. Nadere medelingen met Kerstmis De opgravingen onder de St. Pie- ter, weike in 1952 voltooid zijn, heb ben nieuwe belangwekkende resulta ten opgeleverd. Er is n.l. een che misch onderzoek ingesteld naar de in de tombe gevonden beenderen. Deze zijn vergeleken met de relique van St. Petrus, diens hoofd, dat in de St. Jan van Lateranen wordt bewaard. Over de resultaten zal naar het pauselijk instituut voor christelijke archeologie verwacht de H. Va der in zijn kerstboodschap nadere mededelingen doen. Intussen verneemt het K.N.P., dat het gebeente volgens het onderzoek heeft toebehoord aan een man op leeftijd. Bovendien maakte het deel uit van hetzelfde stelsel als waartoe het hoofd in de St. Jan behoort. Dit stemt overeen met de opgravingen in de St. Pieter: in de tombe is nl. geen schedel gevonden. In Romeinse oudheidkundige krin gen wordt thans aangenomen, dat het hoofd van de prins der apostelen en enkele ander delen van zijn stoffe lijk overschot tijdens de hevige chris tenvervolging van het jaar 258 n. Ohr., onder keizer Decius, uit het oorspronkelijke graf werden verwij derd en in de catacomben in veilig heid gebracht, die thans bekend staan als de catacomben van de H. Sebastianus, gelegen aan de Via Ap- pia. Ook de stoffelijke resten van de H. Apostel Paulus zijn daarheen over gebracht. De rest der beenderen na veel ontwijkingen van officiële zijde vrijgegeven. De namen der in zittenden van het vliegtuig zijn nog niet bekendgemaakt. Er is een hulpploeg vertrokken naar het vliegtuigwrak, dat tegen een berghelling ligt op ongeveer 3.000 m. hoogte. Een woordvoerder van de •atoomcommissie te Las Vegas heeft ontkend, dat de autoriteiten terughou dend zijn geweest met het bekendma ken van het ongeluk. Er bevonden zich geen atoomgeleerden aan boord. John Gilbert Graham, die deze week gearresteerd is op verdenking van het laten verongelukken van*'n vliegtuig, waardoor 44 mens, onder wie zijn moeder, om het leven kwa- bleef echter in de tombe achter. Deze J men, heeft zijn bekentenis herroepen, zijn het, die bij de opgravingen on- De aankomst van de Russische bezoekers op het vliegveld van New Delhi. V.l.n.r.: Nehroe van India, Nikita Kroestsjei, mevr. Indira Ghandi en Boelganin. der de Vaticaanse basiliek volgens de deskundigen ontdekt werden. Het staat vast, dat de hoofden van de H.H. Petrus en Paulus tezamen met die van tal van andere martela ren in het tijdperk van de invallen der barbaren uit vrees voor graf schennis naar de Lateraanse basiliek werden overgebracht. De hoofden van de Apostelen zijn later (in de 14e eeuw) in de reliekhouder gevat, waarin zij heden ten dage worden bewaard en te zien zijn. Het vliegtuigongeluk in Seattle Drie uur na het gisteren gemelde vliegtuigongeluk in Seattle is be kend gemaakt, dat er 27 lijken zijn gevonden. Bij een controle in de zie kenhuizen bleek, dat er 46 overleven den zijn, van wie de meesten in ta melijke goede toestand verkeren. Het vliegtuig had 66 soldaten aan boord, één man, één vrouw, twee kin deren en een bemanning van drie. Een ooggetuige verklaarde, dat één der motoren van het vliegtuig uit viel, toen het toestel nog maar vijf tig meter boven de grond was. Nog een vliegramp Een militair vliegtuig, dat te Dur- bank in Californië was opgestegen met als bestemming het atoomproef- terrein van Nevada, is op een vijftir km. afstand van Las Vegas veron gelukt. Er bevonden zich veertig per sonen in het vliegtuig. Het bericht over dit ongeluk is pas In een vraaggesprek met de direc teur /an een radionieuwsdienst, dat op de band werd opgenomen, zei Gra- hem verschillende keren: „Ik heb het niet gedaan". Hij zei er geen idee van te hébben wie d a bom in het vliegtuig kon. [hebben geplaatst. Gra'ham ver klaarde bekend te hebben omdat de politie gedreigd zou hébben ook zijn vrouw te arresteren. Onverwachte Britten De Britse Hoge Raad van Beroep heeft Woensdag bepaald, dat de oude wet van 1705, die het Britse staats burgerschap verleent aan alle recht streekse afstammelingen van keur vorstin Sophia van Hannover, klein dochter van koning Jacobus I, nog steeds van kracht is. Dit betekent, dat een aantal Europese vorsten en vorstinnen, onder wie koningin Julia na van Nederland, aanspraak op het Britse staatsburgerschap kan maken. De zaak is echter nog niet tot in laatste instantie afgedaan, aangezien nog beroep op het Hogehuis mogelijk De procedure was aanhangig ge maakt door de 41-jarige Duitse prins Ernst August, hoofd van het Duitse Huis Hannover en kleinzoon an kei- Huis Hannover en kleinzoon van kei deren het Britse staatsburgerschap wil verwerven om te ontkomen aan hoge Duitse belastingen. Behalve koningin Juliana vallen onder de bedoelde wet: koning Bou- lewijn van België, koning Haiakon van Noorwegen, koning Gustaaf van Zwedei., de groothertogin van Luxem burg, koning Frederik van Dene marken, ex-koning Peter van Joego slavië en ex-koning Michael van Roe menië, die allen rechtstreeks afstam melingen van keurvorstin Sophia van Hannover zijn. Ook keizer Wilhelm II van Duitsland was krachtens de wet van 1705 een Brit. HOE wordt bet weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zandaigavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST Aanvankelijk opklaringen, maar plaatselijk mist. Later weer meer bewolking. Op de meeste plaat sen droog weer. Over het alge- meen iets kouder, vooral in de nacht. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen West en Noord. 20 Nov. zon op 8.09, onder 16.46 u; maan op 12.29, onder 22.01. 21 Nov. zon op 8.10, onder 16.44 u; maan op 12.51, onder 23.09. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOOKHOLM OSLO HELSINKI KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN onbewolkt 1 C. onbewolkt 3 half bew. 2 onbewolkt 4 zwaar bewolkt 7 geheel bewolkt 4 LONDEN zwaar bewolkt 4 AMSTEIRlDAM zwaar bewolkt 7 BRUSSEL regen 4 PARIJS nevel 0 BORDEAUX onbewolkt 3 NICE onbewolkt 5 BERLIJN mist 2 FRANKFORT geheel belwotk 1 MüNOHEN licht bewolkt 3 ZURICH zwaar bewolkt 1 GENèVE geheel bewolkt 0 LOCARNO onbewolkt 4 WENEN sneeuw 0 INNSBRUCK zwaar bewolkt 4 ROM1E half bewolkt 5 Bewo'king verwacht Het hogedrukgeljied, dat zich on geveer een week geleden boven de Britse eilanden vormde, handhaaft zich nog steeds en neemt zelfs nog iets in betekenis toe. Zwakke fron tensystemen, behorende bij depres sies, welke van het zeegebied bij IJs land naar Noord-Scandinavië trok ken, drongen daarbij over 't Noord zeegebied tot over onze omgeving door en veroorzaakten perioden met veel- bewolking en plaatselijk wat lichte neerslag, afgewisseld door op klaringen. Een dergelijk gebied met opklarin gen breidde zich Zaterdagmorgen over ons land uit, maar onder invloed van een nieuwe depressie, die zich in de richting van Scandinavië be weegt, mag verwacht worden dat er Zondag weer meer bewolking zal zijn. Korreltje De mensen smaden wat ze niet be grijpt. Goethe.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1