Vier Ned. slachtoffers van Sowjet-wiliekeur vonden gister de vrijheid in West Berlijn kf Rijksinkoopsbureau voor administratie van belang Burgemeester op te grote voet verduisterde verenigingsgelden 5' cm 3 Jaren geëist tegen frauduleuse aannemer Leids schimmenspel ZATKRUAG 19 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE Bl.AD - PAGINA 1 Vier verhalen vol onrecht \7IER ONWENNIGE en schichtige mannen zaten gistermorgen op het bureau van de Nederlandse vice-consul te Berlijn, waar zij kort daar voor van nieuwe kleding waren voorzien. Hun vodderige jasjes hingen nog buiten de kamer aan een kapstok en ook het leven, dat zij de laatste jaren gevoerd hebben, was nog niet uit hun gedachten verdwenen. Deze vier Nederlanders, die in het kader van de plotselinge vrijlating onverwacht via Moskou naar Berlijn gezonden zijn, hebben een leven vol ontbering en onrecht achter de rug, sinds zij rond 1947 op volkomen wille keurige wijze door de Sowjets gearresteerd werden. waar hij tot begin van dit jaar ver bleef; ook voor hem zal 22 October 1955 een nooit te vergeten dag blij ven, want toen kwam ook hij te Mos kou aan, waar hij hoorde, dat hij naar het Westen zouden worden gezonden. LAATSTE TUD GOED Als laatste was op het consulaat aanwezig de heer A. G. P. Beerning De heer Wijngaardt uit Heerlen vertoefde in Februari 1945 te Moskou toen hij een verzoek kreeg om zich in een Russische kazerne te Reval te melden. Daar kreeg hij zonder vorm van proces of beschuldiging tien jaar dwangarbeid in Siberië opgelegd en een lange tocht langs werkkampen 'begon, die de vorige maand volkomen onverwacht eindigde in een Moskouse kazerne, waar hij toegevoegd werd aan een konvooi, dat bestemd was naar West-Berlijn te vertrekken. TERREUR Jhr. W. H. G. Panhuys uit Apel doorn had in Oost-Duitsland een radiozaak. Zes jaren geleden kreeg hij bezoek van een dozijn rode sol daten, die hem vertelde, dat zij hem onder beschuldiging van spionnage arresteerden. Hij werd wederom zonder proces naar het uiterste Oosten van Rusland vervoerd, waar hy werk werd gesteld in mijnen en landbouwkampen. Op 22 October j.L kreeg hij plotseling een marsorder voor Moskou en gisteren kwam hij in West-Berlijn aan. De heer H. Boose was in Augustus 1948 op zakenreis door Oostenrijk, toen hij aan de grens van de Russische zóne te Wenen gearresteerd werd en tot Maart 1950 in een Weense gevan genis verdween. Toen werd hij door gevoerd naar een Russische kamp, In dienstauto's Ambtenaren worden vastgebonden met veiligheidsorde! Binnen niet al te lange tijd zullen alle dienstauto's van de Rijksover heid zijn voorzien van veiigheidsgor- dels voor passagier, die naast de chauffeurs zullen zitten. Dit is het uitvloeisel van een ini tiatief van minister S. L. Mansholt van Landbouw, die reeds geruime tijd geleden een beschikking uitgaf, waarin zijn ambtenaren verplicht werden zich vast te binden, zodra zij naast de bestuurder van een dienst auto plaats namen. Hun verzekering tegen ongevallen zou anders niet geldig zijn. Gebleken is, dat een eenvoudige gordel rond het middel geen afdoen de bescherming geeft. Gezocht wordt naar de gunstigste methode om schouderbanden aan te brengen. Men is nu zo ver, dat binnenkort het definitieve type schoudergordel in productie kan worden genomen. Te zijner tijd zullen dan alle dienst auto's met deze gordels worden uit gerust. De gedachten gaan er zelfs naar uit om ook gordels voor passa gier op de achterbanken aan te bren gen. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET Burgemeester en wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat zij hebben besloten een algemene ontheffing te verlenen van de verboden, bedoeld in artikel 2, sub. c, en in artikel suib c, der Win kelsluitingswet 1951, in dier voege dat van 28 November tot en met 3 December 1955, de winkels geopend mogen zijn en de markt- en straat handel uitgeoefend mag worden tot 21.30 uur. uit Amsterdam, die in Mei 1947 op reis was in de omgeving van Leipzig; hij verwachtte in Juli weer in Am sterdam te zijn, maar hij werd door rode agenten gearreseerd en meteen veroordeeld tot 25 jaar dwangarbeid. De mannen toonden zich gisteren nogal wat schuchter en terughoudend op het Nederlandse consulaat; de tijd van willekeur, die zij achter de rug hebben, heeft een diepe stempel op hen gedrukt. Zij verklaarden, dat zij de laatste tijd een vrij correcte behan deling hebben gehad, maar over de tij-d daarvoor zwegen zij en de vice- consul had de persmensen te voren verzocht-geen vragen te stellen, daar de mensen eerst bekomen moeten van de doorstane ellende. Vandaag zullen zij de laatste étap pe naar de vrijheid afleggen en in de loop van de dag in Nederland aan komen. Minister v> d. Kieft: De minister van Financiën, de heer VAN DE KIEFT heeft gistermiddag op critiek van de Tweede Kamer ge antwoord, dat het Rijksinkoopbureau niet in de eerste* plaats zijn nuttigheid baseert op zo goedkoop mogelijk in kopen, maar veel meer op het feit, dat de centrale inkoop voor de rege ringsdepartementen door het bestaan van dit bureau veel administratie overbodig maakt. In 1953 werd er voor 153 millioen gulden ingekocht. Per' jaar gaan er zo'n 391.000 facturen de deur uit. De staatssecretaris van Financiën, de heer VAN DEN BERGE, verklaar, de dat de moeilijkheden, waarmee het kadaster te worstelen heeft, te wijten zijn aan een complex van fac toren. Het werk moet door geschoolde mensen worden gedaan, waaraan ech ter een groot tekort is. Daarom werd reeds werk van landmeters opgedra gen aan middelbare ambtenaren. De promotiekansen zijn thans verbeterd. Het volgend jaar zal de bevordering van hoofdlandmeters worden ver sneld. Er zal aan de Technische Ho geschool te Delft, terwijl de rege ring overweegt de salarissen van de landmeters te verhogen. Minister Van de Kieft merkte bij de beantwoording van de redevoerin gen, die de Kamerleden de vorige dag over de begroting van Financiën had den gehouden, op, dat aan de aan schaffing van materialen via het Rijksinkoopbureau door niet-over- heidsinstellingen geen uitbreiding zal worden gegeven. Het departe ment van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen geeft inderdaad advie zen voor de aankoop bij het Rijksin koopbureau door particuliere onder wijs instellingen. Spr. wees de gedachte, om het Rijksinkoopbureau door particuliere onderwijsinstellingen. Spr. wees de gedachte, om het Rijksinkoopbureau „self-supporting" te maken door van dit bureau te eisen dat het de algemene kosten, die wor den gemaakt doorbereken aan de af nemers, van de hand. In de eerste plaats is dit niet mogelijk, amdat de administratie daardoor te zeer zal uitbreiden. In de tweede plaats zou hier dan sprake zijn van „vestzak- broekzak"-politiek. De staatssecretris van Financiën, de heer VAN DEN BERGE, vond, dat de heer Janssen ten onrechte de rege^ ring verweet pessimistisch en moede loos te zijn ten aanzien van de mo gelijkheid van vooruitgang op het ge bied van de fiscale integratie in Euro pa. Nederland heeft op dit gebied verschillende initiatieven genomen, o.a. op het terrein van de afschaffing Uollt in CaCtingichap Co-geelde in Ami.te.ldam. en vermindering van de invoerrech ten, de bestudering van de douane rechten en het instellen van een com missie van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking OEES) tot bestudering van de di recte en indirecte belastingen in Europa. De begroting werd z.h.st. goedge keurd. B. en W. van Den Haag hebben in principe besloten de gemeenteraad voor te stellen, de kerkenbouw te gaan subsidiëren en onderzoeken thans op welke wijze dit beginsel ge realiseerd kan worden. Verwacht wordt, dat het prae-advies over ruim 2 maanden gereed zal zijn. Begin 1956 zal het dan in openbare behan deling in de gemeenteraad komen. Utrecht gaat het verkeer saneren f 11.000plannen De verkeersdeskundige dr ing M. P. Feuchtinger uit Ulm (LI.), die door 't gemeentebestuur van Utrecht als adviseur is toegevoegd aan de onlangs ingestelde plaatselijke ver- keerscommissie, heeft tijdens een oriënteringsbezoek de situatie in Utrecht opgenomen en intensief overleg gepleegd met de verschillen de plaatselijke deskundigen. In de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering is besloten een bedrag van 11.000.ter be schikking te stellen voor de eerste fase van de werkzaamheden van dr. Feuchtinger. Deze zullen bestaan uit het geven van advies over de meest acute verkeerssituaties, voorlopig advies uit verkeersoogpunt over het bestaande structuurplan voor de stad en advies voor het instellen van een breed opgezet bestemmingsonderzoek van het verkeer in Utrecht, dat op korte termijn kan worden uitgevoerd en uitgewerkt. In de tweede fase van de werk zaamheden zal, afhankelijk van de uitslag van het bestemmingsonder zoek, worden nagegaan of er zekere correcties dan wel meer ingrijpende wijzigingen in het structuurplan dienen te worden aangebracht. Van deze tweede fase kunnen nog geen onkosten worden geraamd. NIEUW TTVOLI IN UTRECHT Het door B. en W. van Utrecht in gediende plan voor de bouw van een nieuw congres- en concertgebouw Tïvoli is gisteravond door de gehele raad aanvaard, nadat vrijwel alle fractieleiders hadden verklaard zich met de voordracht te kunnen ver enigen. Alle sprekers, behalve de CPN-vertegenwoordiger, waren van oordeel dat de woningbouw niet door de Tivolibouw zal worden gestag neerd. Met de uitvoering en met de in richting van het gebouw is een bedrag gemoeid van ruim tien millioen gul den. Het nieuwe Tivoli zal worden ge bouwd op de plaats van het oude aan de Kruisstraat, dat tachtig jaar in gebruik is geweest en wegens sterke slijtage m de afgelopen zomer is ge sloten. Twee en half jaar geëist De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Zutphen heeft gisteren een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek geëist tegen de oud-burgemeester van Groenloo (Gld.) wegens verduis tering van gelden tot een totaal van circa ƒ30.000.die geheel of gedeel telijk toebehoorden aan sociaal-chari tatieve en culturele instellingen. Nadat de officier van justitie de beschuldiging had voorgelezen, gaf verdaehte alle feiten toe; er werden in deze zaak gëen getuigen gehoord. De officier van justitie meende, dat de misdrijven niet verbeterd had den kunnen worden door de geraffi neerdste oplichter en dat het rapport cve rdeze zaak als het zou mogen worden gepubliceerd, een storm van verontwaardiging over Nederland zou verwekken. Ht psychiatrisch rapport over ver dachte vertelde o.rn., dat verdachte een infantiele, onzekere man is, die dit manco tracht te overcompense ren met een houding van bravour, waarin geen enkele plaats is voor schuldgevoel. Alhoewel verdachte in het verleden weieens bestempeld is als „de beste burgemeester", die een hard werker is en zitting had genomen in vele besturen, meende de officier, dat dit slechts gearbeid was vor eigen glorie. Verdachte leefde boven zijn maat schappelijke stand en heeft zich ver- alles, wat hij maar kon grepen krijgen. De verdediger merkte op, dat verdachte van zijn salaris als burge meester niet had kunnen rondkomen Na aftrek van de huur, loonbelasting, kosten van onderhoud van zijn grote aan de opebare weg gelegen tuin, moesten verdachte en zijn gezin le ven van 220,in de maand.. Be halve zijn functie van burgemeester heeft hy nog 24 andere functies van verscheidene instellingen bekleed Aanvankelijk heeft bij verdachte ieder schuldgevoel ontbroken, doch thans is hij zich van zijn schuld vol komen bewust. De officier van justitie zei nog in zijn repliek, dat de burgemeester zich Ex-koning Umberto van Italië heeft de nacht van Donderdag op Vrijdag doorgebracht in het Amstel-hotel te Amsterdam, als onderbreking van zijn reis per vliegtuig van Portugal naar Zürich. De ex-koning, die eerst in Parijs zou overnachten, was genoodzaakt Amsterdam aan te doen, omdat op de vliegvelden bij de Franse hoofdstad wordt gestaakt. Op deze foto tekent de hoge bezoeker in het gastenboek van het Amstel-hotel. Rechts de directeur van het hotel, de heer D. de Bes. Ook in hoogste instantie is giste ren Thomas Bata jr., de zoon van de stichter van het Tsjechische wereld concern Bata, in het ongelijk gesteld. Thomas Bata jr. had de eigendom van 225 aandelen, een minderheid, in de Batafabrielc te Best opgeëist te genover zijn oom Jan Bata, een half broer van Thomas sr. Reeds jarenlang worden over de gehele wereld processen gevoerd door de beide Bata's over de eigen dommen van het concern. Over de rest van de aandelen van de fabriek te Best zal waarschijnlijk binnenkort door een Amerikaanse rechtbank worden beslist. Zij zijn in handen van een Zwitserse holding- company, welks status omstreden is. (Alg. DgbL salaris onrechtmatig had ontvangen. Uitspraak over veertien dagen. VoJiltui bif het u-eiteden u-an D.iente :v -ïh fè" al J v- i m W. K+ t t i'. #»t USSTT' Een beeld van het bezoek, dat H.M. de Koningin Vrijdag aan de provincie Drente heeft gebracht. We zien de vorstin hier bij het hunebed te Rolde. Vors t-verlet-geknoei In hoger beroep heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Am sterdam drie jaar met aftrek geëist tegen een 30-jarige ondernemer uit Beverwijk wegens uitlokking van ver valsing van declaratiestaten voor vorstverlet door twee anderen. De schade voor de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid hierdoor ontstaan, ligt tussen de 25 en 28.000 gulden; de rechtbank had de man tot dezelfde straf veroordeeld. In Juni 1054 was de ondernemer failliet verklaard, hij had toen ook geen arbeiders meer in dienst, maar desondanks kreeg hij van de ge noemde stichting een bedrijfsnummer alsmede declaratiestaten voor vorst verlet en voor de W.W.-verzekering. De zaak kwam aan het licht doordat op twee lijsten dezelfde namen waren ingevuld. Een controleur van de'benadeelde stichting verklaarde, dat tot nu toe de controle pas achteraf mogelijk was, maar dat systeem is nu veran derd. De procureur-generaal merkte in zijn requisitoir op, dat het indienen der staten vrij gemakkelijk ging. Er moest spoedig worden uitbetaald en er was geen administratie controle. Hij achtte het een zeer ernstige zaak en was van oordeel, dat de uitlokker een hogere straf moest hebben, dan zijn medewerkers nu ondergaan. Het hof zal 2 December arrest wijzen. In een van de zalen van het museum van oudheden blikken ruim dertig eeuwen op de bezoekers neer. De vertegenwoordi ger van deze dertig eeuwen is een enor me graniete sarco faag, die op zijn beurt weer enkele sarcofagen in zich verborg. K A k. eeuwig leven. De aanzienlijken lieten zich dan ook grafkelders bouwen, waarin beelden hun trekken en een sarcofaag hun lichaam moest bewaren. Na hun dood werd het lichaam naar een speciale inrichting gebracht, waar men zich met het conser veren ervan belaste. Eerst wer den de organen uit het lichaam gehaald en in aparte vazen in het graf bijgezet. Daarna kreeg het lijk een zoutbad, waarin het enige daten doorbracht. Het cor pus werd vervolgens met spece rijen opgevuld en op de plaats van het hart werd een stenen kever gelegd; een van de symbo len van de dodengod Osiris. Na met een speciale pasta te zijn in gesmeerd werd elk lidmaat af zonderlijk met stroken linnen omwikkeld, die een lengte van drie tot vierhonderd meter had den. Vervolgens werd het ge hele lichaam ingewikkeld en nog van enkele beschermende lagen linnen voorzien. De gehele be werking duurde zeventig dagen. De mummie werd tenslotte in een sarcofaag gelegd, die rijk bewerkt was en in hieroglyphen het verhaal van zijn leven ver telde. Als hij veel geld had, kon hij het verhaal van zijn leven met de hieroglyphen van een omhullende grotere nog aanzienlijk aandikken. j-VE VREEMDSTE grafkelder U van Nederland bevindt zich op de eerste verdieping van een statig oud huis aan het Rapen burg. Het is het vertrek waar enkele tientallen Egyptische mensen en dieren ver van huis en nog verder van de tijd waar in zij leefden staan opgebaard. De inhoud van deze verheven kelder is eigenlijk bij toeval in Leiden terecht fekomen. In de eerste helft van de vorige eeuw bracht een hooggeplaatst persoon van Nederlandse bloede uit Egypte een grote verzameling mee bestaande uit beelden re liëfs en sarcofagen, die bij de to tale onschoffeling van Egypte te voorschijn waren gekomen. Sinds de tijd dat een kleine man veer tig eeuwen met de vereiste hoogachting op zich neer liet blikken, waren archeologen en gelukzoekers naar Egypte geko men om goud- en kunstschatten op te graven. De Nederlander was bijzonder gelukkig geweest en had beslag weten te leggen op een van de grootste verzamelin gen ter wereld. Hij schonk zijn collectie aan Willem I, die op zijn beurt echter weer uitkeek naar een museum, waar men de omvangrijke stukken een betere plaats kon geven dan in zijn pa leis. In afwachting van deze schenking werd de verzameling opgeslagen in een groot pand aan de Bree_..aat. De jaren ver streken zonder dat men het met zichzelf eens kon worden, welke stad voor plaatsing in aanmerking kwam. Ten lange leste heeft men Leiden de verza meling maar gelaten. En zo kwam het dat de Sleutelstad aan zijn sleutelbos de sleutel naar een van de grootste verzamelin gen van Egyptische kunst mocht hangen. De collectie kreeg een plaats in het grote huis aan het Rapenburg doch werd eerst en kele jaren geleden aantrekkelijk gemaakt door een comolete res taurering van de afdeling. I"\E MUMMIES VORMEN on- getwijfeld de trekpleister van de verzameling. Menige huisvader van onze tijd heeft reeds oog in oog gestaan met de overigens welgestelde gezinsbe heerder van een dikke driedui zend jaar geleden. Prettig heeft men gegriezeld bij de aanblik van hoofden en lichamen, die soms zonder dat hun een haar ge krenkt werd tweeduizend jaar Westerse beschaving over zich heen lieten gaan. Bijzonder ontroerend is de mummie van een kind dat zwart als de aarde naast zijn sarcofaag ligt opgebaard. De Egyptenaren leefden in het besef van een De mummie van een kind, ont daan van alle windsels. £>:c^ojctfcojcococccooc

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12