A.s. week koninklijke reis gekleurd op het witte doek R.K. Aannemers vroegen om vereenvoudigde exameneisen De zaak-Jiingschlager Twee mannen verdronken op een gezonken schip Atlassteen een vinding VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Eerste deel Van de vele meters film die Poly goon Profilti heeft gemaakt tijdens de reis van ons Koningspaar naar en door de West heeft thans een deel de eindbewerking ondergaan. Gereedge komen is het eerste gedeelte der „synthese van reportage en documen taire in kleur" die Polygoon zich terstond heeft voorgesteld, toen het plan voor de koninklijke reis vast stond. Dit deel „De Antillen" zal nu eerst in de cineacs der grote plaatsen en van volgende week af ook in de voor programma's van alle Nederlandse bioscopen ieder, die dat wenst, bijna 40. min lang ooggetuige maken van dit eerste bezoek van een regerende Oranjetelg aan die rijksdelen overzee; getuige maken van de ongekunstelde door het landseigene tegelijk boeiend spectaculaire betuigingen van liefde en aanhankelijkheid jegens hun ko ningin en prins en bovendien door de unieke beeldenopeenvolging een voorstelling geven van de economi sche en culturele ontwikkelingsgang, Nieuw defensiplan voor nieuw kabinet De Tweede Kamer heeft gister avond zonder hoofdelijke stemming de begrotingen van Oorlog en Mari ne aangenomen. Minister Staf heeft mededelingen gedaan over de toekomstige organisa tie van onze strijdkrachten en de fi nanciering van de Nederlandse krijgsmacht. Volgens spr. zal er na de kabinets formatie van 1956 opnieuw een vier jarenplan voor de defensie moeten worden opgesteld, maar dan zal er naast het huidige uitgavenplafond een apart budget moeten komen voor de verdediging van Nieuw-Guin-ea en voor de burgerlijke verdediging. Dit houdt in dat het huidige defensiebe drag van ƒ1350 millioen per jaar aan merkelijk zal moeten worden over schreden. Papoea's. Wat NieuwijGuinea betreft wil de minister ook de Papoea's inschakelen voor de beveiliging van dit rijksdeel. De minister zegde niet alleen toe er naar te zullen streven de Papoea's weer vrijwillig in militaire formaties der bevolkingen op die door de na tuur zo bijzonder met schoonheid be deelde eilanden. Het is de bedoeling van Polygoon Profilti om als ook het slotdeel „Suri name" gereed is, dat met de thans in vertoning komende rol te com bineren tot één grote, weinig minder dan vijf kwartier vertoningstijd ver gende, kleurenfilm, waarin deze ge hele zo geslaagde reis van ons ko ningspaar een blijvende documentatie vindt. Melkprijs blijft tot 24 Dec. onveranderd De gunstige uitkomsten van de melkhandel zijn aanleiding geworden voor de Algemene Vereniging voor Melkvoorzieninj om de detailhandel te adviseren de nu geldende straat- prijs van 23 cent voor gesaneerde en 29 cent voor niet--gesaneerde melk- gebieden voorlopig tot 24 December te handhaven. Oorspronkelijk zouden deze prijzen tot 28 November gelden, waarna zij met één cent verhoogd zouden wor den. Nedminister van buitenlandse zaken in Peru onderscheiden In bussen voor ten i 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9.45 Coffeïne-vrij f 10.95 (Advertentie). Vorstverlet voor werkgever? Op de algemene vergadering van de R.K. aannemers- en patroonsbond die Musis Sacrum te Arnhem is ge houden, is, evenals bij andere pa troonsbonden, opgemerkt dat de bouw wereld met vele moeilijkheden zit en dat men voortdurend streeft naar een rust in de lonen en de prijzen. Uitvoerig werd gesproken over de vakopleiding voor aannemers. De af deling AstenSomeren had in de zomer van dit jaar Oip de algemene vergadering te Utrecht voorgesteld om de examens voor aannemer te vereenvoudigen, speciaal ten gerieve van de jonge vakgenoten, die hun vader in een bedrijf opvolgen. De afdeling AstenSomeren stelde zich op het standpunt, dat het voldoende is wanneer men als bouwpatroon een tekening kan lezen, een begroting Rechter Maengkom heeft Vrijdag: op de 42e zitting in de zaak Jung- schlager medegedeeld, dat hij op de volgende zitting op 24 November zal antwoorden op het verzoek van de verdedigster, mevrouw. Boeman, om 15 Nederlandse getuigen uit Ne derland op te roepen. Mevrouw Bouman deelde medg, dat deze 15 getuigen alle bereid z§n te komen, dbch dat de officieren zon der hen eerst toestemming dienen te hebben van het Nederlandse minis terie van oorloig. Op de vraag van rechter Maengkom of de getuigen voor half December kunnen worden gehoord, zei-de mevrouw Boumai), dat dit afhangt van de te verstrekken visa. boekhouding kan voeren. Tijdens de breedvoerige discussies werd het voorstel gedaan om de noodzakelijke soepelheid te betrachten bij de examens. Alléén de afdeling Aalsmeer te laten dienen, maar teloofde zelfs kan opmal!en en 'een eenvoudige invoering van militaire dienstplicht - voor deze oerbewoners van Nieuw- Guinea te zullen overwegen. Wat nieuwe Amerikaanse wapen hulp betreft, zeide spr. dat aan de V.S. geen andere eisen zullen wor den gesteld dan dat de te verstrek ken wapens voor de NATO kunnen dienen. Minister Staf zegde toe afschaf fing of een drastische verlaging van het studiegebied voor de Kon. Miltai- re Academie te zullen overwegen. St. Servaes krijgt andere toren De middentoren op de westbouw van de St. Servaeskerk te Maastricht, die zoals men weet op 9 September j.L door brand is verwoest, zal niet in de oude toestand worden hersteld. Dit heeft de pastoor-deken van Maas tricht, mgr. M. Jenneskens, gister avond medegedeeld op een bijeen komst die was gewijd aan het herstel van de toren. Mgr. Jenneskens deelde mede, dat er een commissie van deskundigen zal worden aangewezen om de her- bouwplannen - voor de toren te be studeren. stelde zich achter de afdeling Asten Someren. Er werd derhalve besloten om geen wijziging te brengen in de examens. Het is zeker, zo kwam voorts aan de orde, dat in de komende winter maatregelen worden genomen tegen vorstverlet. In een rapport, samen gesteld door de aannemers, zijn negen richtlijnen aangegeven over de ma terie; dit rapport wordt binnenkort gepubliceerd. Volgens het hoofdbe stuur dient vorstverlet op rekening van de werkgevers te komen; daar door wordt de animo voor de werk gevers, om door te werken, groter. Veschillende afgevaardigden waren het hier niet mee eens. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, en de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zijn benoemd tot Grootkruis in de Orde van Ver dienste van Peru. Tijdens een ontvangst in de ambassade van Peru te Wassenaar, werd door de ambassadeur van Peru, de heer Fernandez-davila, de versierselen beho rende bij de onderscheiding uitgereik. In Ddlft Wf-rd Woensdag-avond een wandelaar door een glasscherf getroffen. In een pand aan de Bin- nenwatersloot wierp een bewoner te gen half twaalf 's avonds zijn jas over een stoel, die boven op een an dere stoel stond. De stoel viel om, waardoor een ruit brak. Een glas scherf trof een juist passerende heer in de schouder vlak bij de hals, waar door een halsslagaderlijke bloeding ontstond. De man werd door een passerende automobilist naar het St. Hippolytusziekenhuis gebracht. Hier werd direct bloedtransfusie toege past. Zijn toestand was levensgevaar lijk. Inmiddels is een kleine verbe tering ingetreden. Gistermorgen omstreeks tien uur is gezet. De beide opvarenden, die ver- Op de bijeenkomst werd voorts achtereenvolgens gesproken door jhr. dr. E. van Nispen tot Sevenaer, di-a recteur van het rijksbureau voor schip nog ongunstiger kwam te lig. het 146 ton metende zandschip „Stad Zwolle" van de rederij Leenman te Zwolle ter hoogte van de scheeps werf Kampen door tot nog toe onbe kende oorzaak plotseling in de üs- sel gekapseisd. Toen het ongeval gebeurde, kon de 23-jarige Tjako Kuiper uit Blauwver- laat in Friesland, die voor plezier de reis meemaakte, zich redden door in een roeiboot te springen. De kapi tein, Doude van der Kooi uit Zwolle kon op het nippertje nog uit de ka juit komen en sprong van het schip in het water. Hier kreeg hij een slag van de nog draaiende schroef werd bewusteloos uit het water haald. Met een zware hoofdwonde werd hij naar een ziekenhuis overge bracht. In het schip bevonden zich nog twee personen. Direct werd getracht een gat in de bodem te hakken, waar bij ook gebruik werd gemaakt van snijbranders. Geregeld hoorde men klopsignalen. Tijdens de reddings werkzaamheden deed zich onder wa ter een ontploffing voor, terwijl het monumentenzorg, prof. dr. A. Puters, Sen- Omstreeks elf uur vernam men hoogleraar aan de universiteit van no" tekenen van leven in het schip. Luik, dr. H. E. Kubach, kunsthisto ricus te Muenchen en prof. dr. J. Timmers, directeur van de Jan van Eyckacademie te Maastricht. Hierna werd echter alles stil, zodat gevreesd moest worden dat de beide mannen omgekomen waren. De red dingspogingen werden evenwel voor De nieuwste K.L-M.-er, die in 8 uur naar New York vliegt moedelijk zijn omgekomen, zijn R. de Vries en J. Vennema beiden afkom stig uit Zwolle. De jeugdige Kampenaar Huystee dook tijdens de reddingspogingen verschillende malen, maar kon niets bereiken door de ongunstige ligging van het schip. Tijdens de reddingspo gingen met snijbranders liep een per soneelslid van de N.V. Schokbeton brandwonden aan 't hoofd op, en ook hij werd naar het ziekenhuis overge bracht. Getracht al worden in de loop van de dag het schip te lichten. F'oïmrst heeft gunstige afzet Op de te Utrecht gehouden jaar vergadering van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" heeft de voorzitter, de heer A. J. Verhage, het verloop van de afzet in binnen- en buitenland gunstig genoemd. Een be zwaar voor de binnenlandse 'handel blijft de hoge prijs van bloemen op de zgn. hoogtijdagen. Dit is een vraag stuk, dat de laatste jaren aan alle kanten is bezien en waarvoor nog geen oplossing kon worden gevonden. Dr. Verhage constateerde, dat de binnenlandse markt zich weet aan te passen en dat er in deze bedrijfstak altijd v/eer een groot sortiment arti kelen is, dat wel op de markt kan worden gebracht tegen prijzen, waar aan het Nederlandse publiek gewend is geraakt. De ontwikkeling van de export is zeer gunstig. Dit weerspiegelt zich in de veilingomzetten, die in enkele jaren zijn gestegen van 38 tot ruim 50 millioen gulden. In 1954 is aan bloemen en planten voor ruim 8.5 millioen gulden meer geëxporteerd dan in 1953. Ook in 1954 zet zich de gunstige ontwikkeling voort De K.L.M. heeft acht straalverkeersvliegtuigen van het type DC-8 besteld en is daarmee de eerste niet-Ame- rikaanse luchtvaartmaatschappij, die een dergelijke order heeft geplaatst. Het toestel, dat begin 1960 in gebruik zal worden genomen, zal een gemiddelde snel heid hebben van 900 km. en zal daarmee in staat zijn de reis van Amsterdam naar New York in 8 uur af te leggen. Op de foto een afbeelding van 't nieuwe toestel. De veilingomzetten zijn de eerste negen maanden gestegen met ruim 5 millioen gulden ten opzichte van 1954 en de export lag in Je eerste tien maanden van 1955 circa 5.3 mil lioen hoger dan in dezelfde periods van 1954. Verwacht wordt, dat de totale export, die vorige jaren ruim 33 millioen bedroeg, in 1955 de 40 millioen dicht zal naderen. Als oorzaak van de stijging noem de dr.' Verhage, de gunstige conjunc tuur in Europa en de reclame voor onze producten. RIOOLZUIVERING VOOR HEEMSTEDE De burgemeeser van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, heeft gistermorgen in aanwezigheid van o.m. het lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, de rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Cruquius- weg in Heemstede, in werking ge steld. Dit project van ongeveer één millioen gulden maakt een einde aan de vroegere afwatering van de riolen op de Heemsteedse haven. 4 Nederlanders terug uit Russische kampen Het Consulaat-generaal der Neder landen te Berlijn heeft bericht ont vangen, dat vandaag, 18 November, vier Nederlanders uit Sow jet-Russi sche gevangenschap zuKen worden vrijgelaten. Vermoedelijk betreft dit A. G. P. Beernink, H. Boose, jhr. W. A. G. van Panhuys en M. A. van den Wijngaardt, van wie onlangs be kend is gemaakt, dat ze zouden wor den vrijgelaten. Moord te Sluiskil Dader gearresteerd De justitie te Middelburg heeft een 39-jarige arbeider uit Vlissingen ge arresteerd, die verdacht wordt in Sluiskil een ongeveer 45-jarige vrouw, uit Arnhem afkomstig, te hebben ver moord. Dinsdagmorgen vond men het stoffelijk overschot van de vrouw in het kanaal van Terneuzen naar Gent. Het lichaam zat geklemd tussen de wal en een rijnaak. Bij het onderzoek door de politie kwam spoedig vast te staan, dat de vrouw vermoord moest zijn. Zij was veertien dagen geleden in Sas van Gent aangekomen, waar zij met een straatmuzikant haar intrek nam in een woonwagen. Na onenig heid met deze man trok zij naar Sluiskil, waar zij in contact kwam met de arbeider. Maandagavond zou zij met deze en anderen een aantal café's hebben bezocht. Toen Dinsdagavond een auto van de Terneuzense politie op het terrein van de fabriek verscheen, om de arbeider te halen, wilde deze de vlucht nemen, maar deze poging mis lukte. De moord schijnt vlakbij het schaft lokaal van de fabriek te zijn gebeurd. Later is het stoffelijk overschot in het kanaal geworpen. Dit gebeurde aan de Oostzijde van het kanaal, maar in de nacht is het lichaam door de wind, die pal West was, naar de over kant gedreven. Na een langdurig verhoor heeft de fabrieksarbeider bekend, de moorde naar te zijn van de vrouw. Maandag avond moet hij sterk onder invloed van sterke drank zijn geweest, toen hij tot zijn daad overging. Nadat hij de vrouw van het leven had beroofd heeft hij haar in het kanaal geworpen. De identiteit van de vrouw is nog niet met zekerheid vastgesteld. 192 Nieuwe woningen Atlassteen is een nieuwe vinding van de architect, J. H. L. Giesen, die misschien in de bouwwereld een re volutie teweeg zal brengen. Nu im mers al heeft men vastgesteld, dat deze steen een besparing geeft in werktijd van ruim 40 en dat 75 minder metselspecie nodig is. De ste nen zijn min of meer boogvormig en worden als de stenen van een bouw doos opgestapeld. De stenen worden ook in verschillende kleuren uitge voerd, waardoor een mooie verschei- lenheid in de bouw kan worden be reikt. Onder grote belangstelling de heer Deerenberg van G. S. en J. J. Kiers van de provinciale directie wa ren o.m. aanwezig Werd gisteren door de burgemeester van Ridder kerk de eerste steen gelegd voor een complex in zijn gemeente van 192 woningen, die met atlassteen zullen worden gebouwd. De bouw wordt uitgevoerd door de N.V. Nivas. In de vroege morgen is de 63-ja rige Haarlemse metselaar G. J. A. van Schagen op de Herenweg in Heemstede met zijn bromfiets ge slipt. Hij stootte tegen de trottoir band, viel op straat, brak zijn nek- wervel en was op slag dood. TWEEDE SLACHTOFFER ONGELUK OP DE HAARLEMMERWEG OVERLEDEN Gisteren is in het Wilhelminagast- huis overleden de 21-jarige motorrij der G. uit Amsterdam, die Dinsdag middag j.l. bij het auto-ongeluk op de Haarlemmerweg ernstig werd ge wond. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL De 52-jarige G. J. Kamphuis, werk zaam bij de machinefabriek Gobr. Stork en Co te Hengelo is om het leven gekomen bij het transporteren van een fundatieplaat. Deze plaat kantelde nl. toen de man er naast gehurkt was; het slachtoffer werd vrijwel op slag gedood. Aetherklanken ZATERDAG TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.4514.30 Eurovisie: Intocht van St. Nicolaas. VPRO: 20.15 Avondopening. 20.20 Act. en weerber. 20.35 „Avonturen van de brave soldaat Swejk", poppen- film. 20.55 „Pierrot aan de lantaarn", TV-spel. 21.15 Pauze. 21.20 Poppen spel. 21.4022.10 Imitaties. NTS: 22.10—23.00 Eurovisie: Vol leybalwedstrijd FrankrijkRoemenië. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.55 Plech tige H. Mis van Requiem. 11.30 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amus. muziek. 13.40 Lichte muziek. 14.00 Boekbe spreking. 14.10 Gram. 14.20 Dames koor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fanfarecorps. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Musette orkest en soliste. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Gram. 18.30 Parle mentair overzicht. 18.40 Instr. Octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 20.00 „Licht baken", caus. 20.20- Act. 20.35 De ge wone man. 20.40 Gevar. progr. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Aanslui tend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM n. 293 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 De Ontbijtclub. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeidersin de continubedrijven. 11.35 Altviool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Hein Festijn feliciteert. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muziek caus. 14.50 Dans muziek. 15.25 Fries progr. 15.50 Radio Philharm. orkest en solist. 16.35 „Het volle pond", caus. 16.50 Gram. 17.15 Weekjournaal. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dans muziek. 18.45 Regeringsuitzending: „Atlantisch allerlei". Fcn en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De bijbel in het Kerkelijk jaar", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Gevar. progr. 22.00 zonder kloppen", hoorsp. 23.00 Nieus. Socialistisch commentaar. 22.15 Amus. muziek 22.30 Community-singing 22.40 „Binnen zonder kloppen", hoorspel. 23 90 Nieuws en S.O.S.-berichten. 28.15—24.00 Gram. U nadert een wegversmalling

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7