Afsluiting van drie zeearmen WINGS en lekker gesproken.. Wetsontwerp Deltaplan ingediend Sterkere waterkering langs de kust Kosten geschat op f 1800 millioen WÊÊÊÊÊÊBBL Hoe worden de zeegaten gesloten? VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 DE I.ETDRE COULANT DERDE BLAD - PAGINA 1 AFSLUITING VAN DE ZEEGATEN De Deltawet is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Het wetsontwerp machtigt de kroon plannen vast te stellen tot: 1. Afsluiting Van de zee-armen tussen de Westerschelde en de Rotter damse Waterweg. 2. Afsluiting voor zover nodig van de wateren, die in open verbin ding staan met deze zee-armen. 3. Versterking van de hoogwaterkering langs de hele Nederlandse kust teneinde deze aan te passen aan hoge stormvloedstanden. De duur van de uitvoering van het Deltaplan wordt geschat op 20 a 25 jaar. De kosten (met inbegrip van noodzakelijke werken langs de Rotter-1 damse Waterweg maar uitgezonderd de werken langs de Westerschelde I en het Noordelijk deel van de kust) worden globaal begroot op 1800 j millioen gulden. De definitieve plaats van de dammen wordt nog bestudeerd. Zover mogelijk naar zee Voor de afsluiting van het Haring vliet wordt gedacht aan een dam, die op Voorne aansluit ten Westen van Hellevoetsluis en op Goeree ten Oos ten van Sellendam. Dit zal de eerste grote afsluiting moeten worden, kos ten globaal 270 millioen. De afsluit- dam in de Oosterschelde, ontworpen tussen Schouwen en Noord-Beveland, zal ca. 400 millioen kosten, die in het Brouwershavense gat ca. 180 millioen. Veiligheid en waterhuishouding eisen, dat deze beide afsluitdammen zover mogelijk naar zee worden op geschoven, maar de uitvoering stelt andere eisen. Over de definitieve plaats van deze dammen kan niets naders worden medegedeeld. Het Drie-Eilandenplan (afsluiting van Veeregat aan de zeezijde en van Zandkreek bij de Oostelijke mond) moet zo spoedig mogelijk worden uit gevoerd. Het zal omstreeks 1961 gereed kun nen zijn. Voor het overige is de volg orde van de uit te voeren werken nog niet vastgesteld. Het is uitge sloten de afsluiting van alle zeegaten gezamenlijk in één groot werk te om vatten. Tien artikelen. Het wetsontwerp telt slechts tien artikelen, maar is voorzien van een zeer uitvoerige toelichting, waaron der de ministers Algera (Verkeer en Waterstaat), v. d. Kieft (Financiën) en Mansholt (Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening) hun handteke ning hebben gezet. Met de indiening van hel ontwerp heeft de regering gekozen tussen afsluiting van de zee gaten en verhoging van de dijken Tal van argumenten, die ook in de in terim-adviezen van de Delta-com missie zijn opgesomd, worden daar voor aangevoerd. Een „economische balans" wijst uit, dat bij verhoging van de bestaande dijken de lasten ca 1585 millioen hoger zijn dan de baten. Bij uitvoering van het Delta plan is dat bedrag 1690 millioen. „Men zou kunnen stellen, dat dit na delige saldo het offer is, dat ons volk moet brengen voor het verkrijgen van de ideële en materiële waarden, die niet geheel in geld kunnen worden uitgedrukt. Onder deze waarden is de veiligheid, die door de uitvoering der plannen worden verkregen, wel de al lerbelangrijkste, aldus zeggen de mi nisters in de toelichting. Hogere dijken. Minister mr. J. Algera, die het ini tiatief heeft genomen tot het Delta plan, is de eerste ondertekenaar van deze belangrijke raamwet, welke voorts nog de signatuur draagt van de minister van Financiën, die de be nodigde milliarden moeten voteren. Tevens heeft minister S. L. Mansholt er zijn handtekening onder geplaatst als vertegenwoordiger van de belan gen van landbouw- visserij en voed selvoorziening, die met de uitvoering van de plannen zijn gemoeid. Met energie heeft de Delta-commis sie zich na de ramp in Februari 1953 op de concentratie van 'n radicale be veiliging tegen de hoogst denkbare stormvloeden geworpen. Zij hield zich daarbij voor ogen, dat er nog hogere waterstandn dan op 1 Februari 1953 mogelijk zijn en dat het niveau van het Westelijk deel van ons land ten opzichte van de zeespiegel aan het zakken is. Tegen verzilting. De intussen verschenen interimrap porten maakten het echter alras dui delijk, dat het bij het Delta-plan niet alleen gaat om een voltstrekt afdoen de beveiliging tegen overstromings- gevaar; maar ook om bestrijding van de toenemende bodemverzilting en de dreigende verdroging van gron den in het Zuiden en Zuid-Westen des lands. Bijkomende aspecten van de af damming der zeegaten zijn de voor- en nadelen, die wegverkeer, scheep vaart, visserij en oestercultuur er van ondervinden. Nadeel voor oestercultuur. Men kwam tot het inzicht, dat uit voering van het Delta-plan aan enige bedrijfstakken schade zal berokke nen, met name aan de Zeeuwse oes ter- en mosselcultuur, maar dat de voordelen in alle opzichten veel gro ter zullen zijn, ook voor de landbouw en het verkeer. Het nu aanhangig gemaakte wets ontwerp voorziet in aisluiting van de zeearmen door het aanleggen van wa terkeringen, lopende van Walcheren naar Noord-Beveland, van Noord-Be veland naar Schouwen, van Schou wen naar Goeree-Overflakkee en van dit eiland naar Voorne. Versterking. Verder wordt er voorgesteld de hoogwaterkering te versterken langs de zee tussen de Belgische grens bij het Zwin en de Westerschelde, de Westerschelde zelf tot de Belgische grens, de kust tussen deze openblij vende zeearm en de Rotterdamse Waterweg zelf en de daarmee in open verbinding staande wateren, alsmede langs het overige deel van de Neder landse kust met inbegrip van die der Waddeneilanden. De afsluitingen worden uitgevoerd en bekostigd door het rijk, in de kos ten van de bijkomende werken moe ten belanghebbenden bijdragen. Vloedkering aan de Hollandse IJsseJ. Het Delta-plan omvat ook nog een aantal werken in het binnenland, zo als een stormvloedkering in de Hol landse LJssel, waarvan de dijk in 1953 bijna is bezweken. In het Zuidhollandse en Zeeuwse eilandengebied zullen er voorts dam men aangelegd worden tussen Brui- nisse-Overflakkee. Dintelsas-Oo.lt- gensplaat, Noord-BevelandZuid-Be. veland het drie-eilandenplan) en" het eiland LJseumondeWeiplaat. Tenslotte behoort tot het Delta plan het tot standbrengen over de afdammingen langs de kust van Rot terdam tot Middelburg en een directe verkeersweg van de Maasstad naar Antwerpen over Ooltgensplaat, een route die diverse dwarsverbindingen krijgt. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat de afsluitingen naast een aanzienlijke vergroting van de veiligheid, gelegenheid bieden het isolement van het eilandengebied te verbreken. Bovendien zal de ruime zoetwatervoorraad, die de delta-wer ken vormen, de agrarishe productie in niet geringe mate verhogen. Uit een globale raming is geble ken, dat uitvoering van het Delta plan betrekkelijk weinig meer kost dan een algehele verhoging van de bestaande zeeweringen, terwijl het Delta-plan veel meer veiligheid en bijkomstige voordelen biedt. NIEUWE WEGEN VOOR HET DELTAPLAN Goed nieuws voor ieder, die van een lange en extra lekkere sigaret houdt. WINGS, de beroemde Amerikaan, is nu ook in verfijnd „King Size" formaat verkrijgbaar. Modern van lengte, vorste lijk van aroma, elegant In de hand. Rook de nieuwe WINGS „King Size", zo geurig, zo zacht, dat het U direct opvalt. Vraag vandaag nog een pakje! h De bekende WINGS regular size sigaretten blijven verkrijgbaar voor leder, die aan de standaard lengte de voorkeur geeft. Wanneer Nederland de zeearmen in Zeeland wil sluiten moet men zoe ken naar nieuwe methoden. Bij het sluiten van de dijkgaten in Zeeland gebruikte men caissons, dat zyn enorme betonnen zinkstukken, die men vol water liet lopen. De caissons zonken dan en daarmede was het dijkgat gesloten. Deze methode is oruikbaar bij een waterhoeveelheid per getij van max. 50 millioen m3. In de zeearmen van Zeeland is deze waterhoeveelheid echter vele malen groter zodat men hier naar andere mogelijkheden moet zoeken. Deze mogelijkheden ziet men in een ge- geheel niewe ontwerp het z.g. „tun nelcaissons". Deze caissons zijn voor zien van .deuren". Men wil nu der gelijke caissons naar de plaats van bestemming voeren met open „deu ren". Het water kan dan vrij door stromen en er wordt dus geen weer stand ondervonden. De caissons kun nen niet door het stromende water worden weggesleurd. Is de rij van caissons op de plaats van bestem ming gelegd dan worden de „deu ren" gesloten en laat men de cais sons zakken door miadel van een vulling met zinkbaar materiaal. De tunnelcaissons bevatten zes deuren terwijl de kosten voor een dergelijk caisson gesteld moeten worden op ca. 1 millioen gulden. De lengte van de caisson is meer dan 65 meter! Elke „deur" is ca. l'O meter breed, terwijl de hoogte ook ongeveer deze maat zal hebben. Dit is een dergelijke af meting dat één kanaal van het cais son ca. 2 x zo groot is als een huis kamer. Gezien de diepte in de zeega ten is het onmogelijk om de caissons zonder meer te laten zinken. Men zal eerst een „dijk" onder water moeten bouwen. Het leggen van een derge lijke „dijk" zal een enorme hoeveel heid materiaal vergen en men denkt dan ook aan de mogelijkheid om het nu nutteloze mijnsteen, dat in zulke grote hoeveelheden bij onze mijnen ligt, hiervoor te gebruiken. Op de kruin van deze onderwater-dijk kun nen dan de tunnelcaissons zinken. Dit „verzinken" zal gelijktijdig voor alle caissons gebeuren. Wanneer dit alles goed is verlopen zal de zeearm ge sloten zijn waarna men over de cais sons heen een afsluitdijk kan bouwen. Dit systeem dat wij hier in enkele regels neerschrijven is natuurlijk niet zo eenvoudig als het lijkt Grote moeilijkheden zullen nog overwon nen moeten worden. Voor men aan de zeegaten gaat beginnen zal men echter eerst een proefobject uitvoe ren door middel van de afsluiting van de Lauwerzee. Buiten dit werk wil men de tunnel caissons ook ge bruiken in het kader van het drie- eilandenplan. De dam bij Veere, tus sen Walcheren en N.-Beveland wil men uit deze caissons samenstellen. Na deze proefnemingen denkt men voldoende ondervinding te hebben voor het enorme werk van de afslui ting van de zeegaten. 2600 ITALIAANSE ARBEIDERS NAAR NEDERLAND Binnenkort zullen ongeveer 2.600 Italiaanse arbeiders naar Nederland komen. De Italiaanse regering heeft goedgevonden, dat er door het Neder landse bedrijfsleven worden gewor ven: 1.300 metaalarbeiders (voor fa brieken en scheepswerven), 500 ar beiders voor de kolenmijnen en 215 arbeiders voor de gemeente Rotter dam (stadstram en electriciteitsbe- drijven). De werving van deze arbeiders, met behulp van de Italiaanse arbeids- bureaux, is reeds begonnen. In Lim burg zijn de eerste mijn-arbeiders (ongeveer 50) reeds aangekomen. De arbeiders komen naar Neder land, waar ze van de Vreemdelingen politie een verblijfsvergunning krij gen en van de Gewestelijke Arbeids- bureaux een werkvergunning. Ze la ten zich ook inschrijven. Hun ver zorging komt geheel ten laste van het bedrijfsleven. Minister Mansholt heeft enige tijd geleden, toen hij in Rome was, op verzoek van het Nederlandse bedrijfs leven over d^ze werving besprekingen gevoerd met de Italiaanse regering. (Volkskrant).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6