Leidse raad sprak practisch niet over 't woningprobleem Onze idealen noglang niet uitgeput, maar we moeten nuchter blijven Geen publiciteitsambtenaar in Leiden; pers verzorgt deze taak op uitstekende wijze De specialisten aan het woord Pamflet O 5b was door propaganda van P. v* d. A. uitgelokt Gemeentedienst moet uitvoeren waartoe de raad besluit Bloemenreisje door Europa VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 VAN DIJK (K.V.P.) Tegen 4.15 uur gistermiddag plaatste de voorzitter van de katholieke fractie van de Leidse gemeenteraad, de heer A. van Dflk, zich voor de katheder voor het uitspreken van zijn algemene beschouwingen. De heer Van Dijk memoreerde allereerst, dat in de afgelopen periode veel en belangrijk werk is verzet. De besluiten werden veelal vlot geno men, soms in zo'n snel tempo, dat hij zich wel eens had afgevraagd of het college zich wel bewust was van de aanwezigheid van de raad. Ook de hamerstukken hebben echter hun betekenis, zo vervolgde de heer Van Dijk zijn rede en hij herinnerde er aan, dat het college de katholieke raadsfractie niet kan verwijten, dat zij het B. en W. moeilijk heeft gemaakt. Als er soms toch onbegrip blijkt te bestaan, dan is dit misschien aan de slechte accoustiek van de zaal te wijten. Hij zou dan ook gaarne een blij vende geluidsversterking in de raadzaal willen zien, opdat de raadsleden elkaar in letterlijke en figuurlijke zin beter zouden verstaan. Met de blik op de verkiezingen van 1956 gericht, kwam de heer Van Dflk vervolgens tot een korte politieke overpeinzing, waarin hij de heer Meester antwoord gaf op diens uitlatingen over het K.V.P.-propagandablad O 56. Hij stelde, dat de P. v. d. A. met haar manier van destructieve propa- ganda-voeren ten aanzien van de K.V.P. dit geschrift had uitgelokt. Hy verklaarde, dat hij de uitgave van dit blad niet betreurde. Extra toelage leerkrachten VVD Houding communisten. Overstappend op gemeentelijke problemen sprak de heer Van Dijk allereerst zijn waardering uit voor de instructieve wijze, waarop de ge- leidebrief is samengesteld. Minder enthousiast kon hij zijn over de ant woorden, die het college in de memo rie van antwoord op vragen van de raadsleden heeft gegeven. Ook hem waren een groot aantal feiten ondui delijk gebleven en in het verder ver loop van zijn rede nam de heer Van Dijk deze vragen stuk voor stuk on der de loupe in de verwachting, dat alsnog een vollediger antwoord uit de bus zou komen. Vóór hij echter hier toe overging wijdde hij nog enige aandacht aan een vraag in de memo rie van antwoord over het niet ver kiezen van de leden van de commu nistische fractie in de raadscommis sies. Hij betwijfelde of de houding in het algemeen van de communisten er aanleiding toe geeft het standpunt van de Leidse raad in deze te wijzi gen. Niet tevreden was de heer Van Dijk met het antwoord van B. en W. over het onjuist weergeven van de strekking van de raadsvergaderingen. Burgerij-fonds. Hij betreurde het, dat de stichting burgerij-fonds nog steeds geen me- problemen van het onderwijs (scho lenbouw) te geven is een kaart, waar op worden aangegeven de bestaande, de te vervangen en de nieuw te bou wen onderwijs-instellingen, onbeer- lijk. Het speet de heer Van Dijk, dat B. en W. nog steeds aan een belofte hieromtrent geen gevolg hebben ge geven. Wederom vroeg de heer Van Dyk om een extra toelage voor de leer krachten werkzaam bij het buitenge woon lager onderwijs. De billijkheids motieven, aldus spreker, hebt u des tijds niet kunnen of willen aanvaar den, zou het nu ndet kunnen zijn, dat wij het nu uit practische overwegin gen moeten gaan doen? Hfl somde een aantal gemeenten op, die al tot deze maatregel zijn overgegaan. Het zal immers steeds moeilijker worden de beste krachten voor het buitengewoon onderwijs voor Leiden te behouden of aan te trekken. Sprekend over de vaststelling van vergoeding voor werkelijke en ge raamde exploitatiekosten van het openbaar onderwijs merkte het raads lid op dat de besturen van bijzondere scholen voor grote moeilijkheden worden geplaatst, indien niet in de loop van dit jaar de werkelijke ex ploitatiekosten voor de jaren 1951 en 1952 door de raad worden vastgesteld. Liquiditeitsmoeilijkheden voor de schoolbesturen, welke in de periode 1948/1952 meer uitgegeven hebben dan ontvangen, zijn het gevolg. De hogere uitgaven waren immers geba seerd op de zeker te verwachten stij ging van de uitgaven van het open baar onderwijs in deze zelfde perio de. Daarnaast ontstaan moeilijkheden om het eventueel later te ontvangen bedrag op verantwoorde wijze te kunnen realiseren. Idealen. Bij de behandeling van het hoofd stuk „sport" drong de heer Van Dijk aan op de bouw van kleinere clubhui zen. Als elke vereniging haar eigen clubhuis heeft, dan komt dit de inti miteit en de sfeer van het clubleven ten goede. De heer Van Dijk eindigde met vast te stellen, dat hij getracht heeft in dit publiek gesprek de nuchtere werke lijkheid te betrachten met vermijding van overdrijving. „Onze idealen zijn lang niet uitgeput", constateerde lotte. nog lang i hjj tenslot VAN WELZEN (C.P.N.): Communisten in de raadscommissies De heer Van Weizen (C.P.N.) kwam om tien over vyf aan het woord. Na enige waarderende woor den aan het adres van B. en W. te hebben gesproken, merkte de heer Van Weizen op dat hy het niet eens was met het heffen van een woon plaatsbelasting. Hy achtte een derge- lyke compensatie voor het aan de gemeente ontnomen belastinggebied in stryd met het huidige belastingsys teem. Hy had ook bezwaren tegen het heffen van reinigingsrechten en het verhogen van de tarieven voor het slachthuis. „De gemeente moet de verlaging van de omzetbelasting aan grijpen om de tarieven voor gas en electriciteit te verlagen", zei de heer Van Weizen. De leider van de communistische fractie hield een lang en diepgaand betoog over de vraag, of de commu nisten al dan niet deel van een raads commissie kunnen uitmaken. Hij beantwoordde de vraag bevesti gend, omdat er ook communisten in de Tweede Kamer-commissies zyn, met uitzondering van defensie en bui tenlandse zaken. Hij vond het onjuist, dat de com munistische raadsleden vaak niet zo goed zijn geïnformeerd, omdat zij niet deelnemen aan diverse voorbereiden de werkzaamheden. De heer Van Weizen bepleitte ten slotte nog de inschakeling van de Fe deratie van Woningbouwverenigingen bij het ontwikkelen en uitvoeren van de saneringsplannen. „In de Federa tie", aldus de heer Van Weizen, „zfln vele deskundige mensen, die een gro te belangstelling hebben voor de op lossing van de problemen óp dit ge bied". HAGENS (V.V.D.) De heer Hagens V.V.D.)ide als meentefonds) voor 1956 weer niet be- vierde fractievoorzitter In de middag vergadering het woord voerde, greep allereest terug op het feit, dat by de samenstelling van vorige begrotingen nog al eens in de mist werd gevaren, als gevolg van onvoldoende inzicht in de verwachtingen, die de gemeen te mocht koesteren t.a.v. de rijksbij- dragen aan de gemeentehuishouding. By het thans gehouden onderzoek in de secties heeft spreker opnieuw moe ten constateren, dat het teleurstellend was, dat de belangrijkste inkomsten- peiler (nJ. de uitkeringen uit het ge- WOUDSTRA (Prot. Chr.)t Als inleiding tot zijn algemene beschouwing bracht de fractievoorzitter van de Prot.-Chr. groepering, mr. Woudstra, thans in het openbaar de dank over van het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge voor de grote toewijding, door het Leidse stadsbestuur aan de dag geleg na de ramp. Dit was hem verzocht by het afscheidsbezoek, dat de raad aan die gemeente heeft gebracht. Mr. Woudstra noemde het een jaariyks terugkerende ergernis, dat de Dureeni-ionos noe steeos geen me- «e™een1te weet of, en hoe haar uitgaven moeten worden gedekt. Mis- ning heeft gevormd over de besteding schl*n is er.in ®?SC? g verschil met vorige jaren, toen er op kon neen. gevurma over ue pesteauig wor(|en gerekend, dat het ..noe wel terecht *nn knm«*n» Ho van dit fonds. Hy vroeg zich af of geen tijdlimiet gesteld moest worden binnen welke het bestuur tot een be- Woonplaatsb elasting. slissing moet komen. De heer Van Dijk ging ook voort op zijn suggestie voor een plan-Groot- Leiden, die hij vorig jaar gedaan heeft. De antwoorden, die hij in de memorie van antwoord van het col lege had ontvangen had hij vaag, maar in grote lijnen wel bevredigend, gevonden. Uit de dikwijls met elkaar in strijd zijnde antwoorden, die daar na in hetzelfde verband door het col lege zijn gegeven concludeerde de heer Van Dijk, dat het college de schijn wil vermijden omliggende ge meenten te annexeren. Het werkelijk verlangen van 't college heeft de raad kunnen waarnemen bij de behan deling van het voorstel van G.S. over de annexatie van Oegstgeest. Naar aanleiding van een en ander zou de heer Van Dijk willen vernemen, hoe het staat met: het structuurplan, het streekplan en de samenwerking met de randgemeenten. Een volgende vraag van de heer Van Dijk gold de stand van onder handelingen met de directie van de spoorwegen en de N.Z.H. en de op lossing van de verkeersmoeilijkheden bij het kruispunt Lammenschansweg Kastanjekade. Waar blijft huurbijslagfonds? Teleurgesteld toonde de heer Van Dijk zich over het lange uitblijven van het praeadvies op het voorstel Van Dijk-De Bree over het huurbij slagfonds. Is dit voorstel al bij sociale zaken? zo vroeg hij. Sociale vraagstukken behoren toch direct naar deze afde ling verwezen te worden. Of moet ook in dit opzicht nog worden geor dend? Zand. Op zijn belangstelling voor het me- renplan (in negatieve zin) liad het college een domper gezet door de persberichten over het verlaten van dit plan tegen te spreken. Als door G.S. aan dit ranmpzalige plan uitvoe ring wordt gegeven, wordt de raad hier dan nog over ingelicht? Daarnaast zou hij willen weten hoe veel zand de gemeente nu nog nodig -- «ciai/uu mei vurige jaren, loen er op KOn worden gerekend, dat het „nog wel terecht zou komen". Maar de circulaires, die de laatste tijd het ministerie van Binnenlandse Zaken verlaten, zetten de gemeenten „de pin op de neus" Spreker wèerlegde de drie argu menten, die tegen de woonplaatsbe lasting werden aangevoerd. Hij zei o.m.: er is een tendens om de grond en personele belasting te doen ver dwijnen. Wat ligt dan meer voor de hand dan een compensatie, byvoor- beeld in de vorm van een woonplaats belasting? En als het Rijk de uitke ringen uit 's Ryks kas afhankelijk stelt van invoering van die belasting, ontstaan er geen uitwijkmogelijkhe den voor belastingplichtigen. Na nog nadere inlichtingen te heb ben gevraagd over het jaarlijks ver lies voor de gemeente, ontstaan door het wegvallen van de schoolgelden, bleef mr. Woudstra even stilstaan bij de financiële verhouding Ryk Gemeenten in groter verband, zoals die ook is besproken op het interna tionaal gemeentelijk congres in Ro me. Alleen de Soedan bleek daar te vreden te zijn, maar daar onderhou den de gemeenten dan ook de Staat, een situatie overigens, die spr. meer als curiositeit dan ter navolging in het licht stelde. Geen ambtenaar-publiciteit. Uitvoerig ging de Prot.-Chr. frac tievoorzitter in op het vragencomplex en de antwoorden daarop, betrekking hebbend op de publiciteit van de ge meente in de ruimste zin van het woord. Hy vond het wel duidelijk, dat deze vragen afkomstig zyn van P.v.d.A.- zijde. Moet de gemeente nu belang stelling van de burgerij voor haar activiteiten wekken en bevredigen? Als nieuwe inwoners van Leiden be langstelling hebben voor hun stad kunnen ze niet beter doen dan lid worden van de vereniging Oud-Lei den, vond spr. De gemeente kan hier mee toch niet concurreren. Ook voor een speciale ambtenaar, belast met de publiciteit van gemeente en gemeen tediensten, voelde mr. Woudstra niets. De pers verzorgt deze taak uit stekend en staat bovendien vrij, ter- wijl een ambtenaar niet meer mag denkt te hebben, welke mogelijkhe-1 hiaten dan zijn zegslieden kwijt wil den voor zandwinning hier nog lig- jeili gen, tegen welke kostprijs dit zandi geleverd kan worden en welke licha men nog deelnemen in de N.V. exploi tatie-maatschappij tot zandwinning. Ruime aandacht bestefedde de heer Van Dijk, die evenals de heer Mees ter het woningprobleem stilzwijgend voorbijging, aan het onderwijs. Onderwijs. Om de leden van de commissie on- Spr. vond het van groter belang dat voorlichting over Leiden wordt gegeven in wijder verband, een taak, die o.a. door V.V.V. behoorlyk wordt vervuld. Vragen komen terug. Toch was de heer Woudstra er van overtuigd, dat deze vragen volgend der wijs een goed inzicht in de vele jaar zullen terugkeren, voor zover ze niet worden ingewilligd, net als dat met de vragen rond de L.D.M. het ge val is. Het gaat er ook niet om of de voorstellen doeltreffend zijn, maar hier steekt het gemeenschapsideaal van de P.v.d.A. achter. De overheid móet dat ideaal verwezenlijken, en zo komen we voor een onmogelijke discussie te staan. In „De weg naar de vrijheid" geeft de P.v.d.A. haar doelstellingen duidelijk aan, maar de theoretische fundering daarvan ont breekt. Over die diepste grond zwijgt zij bewust, omdat lieden van verschil lende levensovertuiging één politiek moeten voeren. Spr. betwijfelde het ook, of de vraag van P.v.d.A.-zijde naar gemeenschapshiuzen door het college wel terecht onder het hoofd stuk „Volkshuisvesting" is gerubri ceerd, moet dit niet veeleer, zoals de partij zelf ook doet onder „Onder wijs". De heer Woudstra wenste in lichtingen hoe het dan eventueel zal gaan. Onderwijs. Wat het kleuteronderwijs betreft, spr. juichte de komende financiële gelykstelling tussen openbaar en by- zonder kleuteronderwijs toe en bracht de dank over van het personeel der bijzondere kleuterscholen, dat de ge meente de leerlingenschaal reeds tot 40 heeft verlaagd. Hij hoopte, dat dit by het lager onderwijs eveneens spoe dig het geval zal zfjn. Spr. vond het belangrijk, dat het ontbreken van sportlokalen bij vijf kleuterscholen op korte termijn wordt opgeheven. Met het Haverstraat-schoolexperiment is uitnemend werk geleverd, dat nieu we gezichtspunten heeft opgeleverd, niet alleen wat het onderwijs aan kinderen uit bepaalde milieux be treft, maar ook in wijder verband. De heer Woudstra wilde weten waarom de volksscholen geheel zullen ver dwijnen en bepleitte bouw van twaalfklassige scholen, waar het hoofd ambulant kan zijn. Alleen een ambulant hoofd zal leiding kunnen geven aan de onderwijsvernieuwing, en bovendien wordt by dit soort scholen bouwgrond bespaard. De fractievoorzitter wydde dan aandacht aan de trage gang vari za ken met betrekking tot de Chr. huis houdschool. Voorstellen. In het slot van zyn rede lichtte mr. Woudstra de voorstellen toe, die hij met anderen heeft ingediend en die we reeds publiceerden. Aan een ver- keersparlement hechtte hij niet veel waarde, maar hij voelde wel voor een mits niet alleen deskundigen, maar ook belanghebbenden hierbij een woordje kunnen meespreken. Een schema van de scholenbouw achtte hij zeer gewenst, omdat het onbevredi gend is dat de raad nu eens tot een school hier, dan weer tot een school daar, moet besluiten, zonder een be hoorlyk overzicht te krygen. kend was toen de begroting werd sa mengesteld. Volgens de heer Hagens is het niet twijfelachtig, dat het de bedoeling van de landsreegring is een sterke rem aan te leggen op de steeds sty- gende behoeftebevrediging der ge meenten, Investeringsplan. Ook ditmaal vroeg de heer Hagens naar een investeringsplan.. Momen teel zyn wij zover, dat, althans de fractievoorzitters, beschikken over een lijst van voorgenomen werken in de jaren 1956 t/m 1958. Dat is natuur, lijk wel iets, doch toch nog weinig. In de begroting van een bepaald jaar zullen z.i. de in dat jaar uit te voe ren werken èn in de kapitaaldienst èn in de gewone dienst tot uitdrukking moeten komen. In b.v. Utrecht is dit het geval, waarom is dit in Leiden ndet mogelyk? Onderbezetting. Sprekende óver de onderbezetting van de gemeentediensten, met name by de Dienst van Gemeentewerken, meende spreker principieel te moe ten stellen, dat een dienst moet uit voeren, waartoe de Raad besluit. En niet, dat de Raad slikt, wat de dienst meente kunuen uitvoeren. Vandaar dat spreker ook tot één van de mede- LEDENVERGADERING MW. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In het V.C.F,Jhuis aan het Gerecht kwamen Woensdag de leden van de Kon. Nederl. My. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden en Omstre ken in vergadering by een. Aangezien er geen nieuwe leden te balloteren waren en er ook voor de vraag „wie weet, hoe ik heet" niets was ingezonden, kon voorzitter Joh. Jonker byna direct overgaan tot het Seven van een summier verslag van e algemene vergadering, waar hy samen met de heer H. Veendorp heen was geweest. Nog voor de pauze kreeg vervol gens het woord de heer A. J. Stemer- ding, uit Voorschoten, arrangeur van de Vereniging de Nederlandse Bloe misteryen, voor het houden van een lezing met kleuren-dia's over het on derwerp „Met Nederlandse bloemen Europa rond". Het was van groot be lang voor de bloemisten nu eens te zien op welke landen de export van de snybloemen zich richt. De heer Stemerding nam de aanwezigen mee naar vele landen; men kwam, zelfs achter het yzeren gordyn. Tot slot van de vergadering werd nog een achttal diploma's uitgereikt aan jongelui, die de 3- of 2-jarige tuinbouwwintercursus met (veel) vrucht hadde nroloodRrisaa-chool vrucht hadden doorlopen. Voor de driejarige cursus slaagden de heren: A. Ph. van Ast en J. H. Pouw uit Lei- ren, M. H. Loos, Roelofarendsveen, J. J. van Zeggelen en C. M. B. de Fey- ter, Warmond en C. Luynenburg, Voorschoten. De heren J. J. H. Schee- ren, Leiden en C. A. van der Valk, Voorschoten, slaagden voor de twee jarige cursus. ondertekenaren behoort, die een ef- ficiëncy-onderzoek by de Dienst van Gemeentewerken willen laten instel len. Eigen belastinggebied. Vervolgens schonk de heer Hagens aandacht aan een eigen belastingge bied van de gemeente. Z.i. heeft elke eis tot zelfstandigheid van de ge meente geen zin, als de gemeente niet over eigen middelen beschikt. Tenslotte vroeg de heer Hagens aandacht voor het plaatsen van een schui (gelegenheid voor trampassa giers aan de zeer drukke halte aan de Lijsterstraat, b.v. in de vorm van een vluchtheuvel met glazen schotten en een smal afdakje. VERHOUDING RIJK—GEMEENTE CREëERT MOEILIJKHEDEN. In de reeks van zgn. specialisten van de raad, die na de heer Van Wei zen het woord zouden voeren, kreeg de heer Knol (Prot. Chr.) als eerste het woord. Hij schonk uitsluitend aandacht aan het financiële vraag stuk en merkte o.m. op, dat de grote moeiiykheid voor een gemeente is: de afhankelijkheid van het rijk. Spe ciaal liggen de zwarigheden op de financiële verhouding RijkGemeen te. Een kardinale fout rust zijns in ziens in de methode van de vaste be dragen. Hierdoor wordt o.m. geen re kening gehouden met de structuur der gemeente, met het feit of voor heen al of niet zuinig werd beheerd en met de typische behoeften van een bepaalde gemeente. Tenslotte weidde de heer Knol uit over de woonplaatsbelasting. Hoewel hy zich bewust was, dat deze zaak moeiiyk ligt, verklaarde hy, dat hy géén tegenstander is van het crëeren van een eigen belastingterrein voor de gemeente. By zyn betoog was het onlangs ver schenen boek van dr. Drees Jr. een leidraad. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) zeide, dat by zyn vorige beschouwin gen de woningbouw steeds de hoofd schotel is geweest. Nu zou hy in afwachting van het onderzoek door de raad niet over dit onderwerp spreken. Alléén zou hij wensen, dat zoals in andere gemeenten vermeden wordt de kleine plannetjes van particu lieren niet onder aan de lijst worden geplaatst. Men mag in deze gemeente niet zeggen, dat de particuliere bouw domineert, daarom zou een soepeler regeling van genoemde plannen géén weelde zijn. Het verheugde hem, dat de gemeen te volop aan het saneren is. Hij zou graag ook iets horen over de sanering HaverstraatGortestraat. Bovendien wenste hy een overzicht-op-kaart van de uitbreidingen van de stad, waar voor nog géén definitieve plannen be staan. Over de bestrating zei hij, dat de slechte toestand van de Hooigracht en de Maarsmansteeg in het oog sprin gen. In Maarsmansteeg moeten de stoepen worden weggenomen. Overi- onderzoek naar het personenvervoer, gens had hy veel lof voor de bestra tingswerkzaamheden in Leiden. De Waag-in-steigers gaf hem te denken. Hij had begrip voor de moei- lykheden bij de restauratie, maar de gang van zaken hier heeft toch bewe zen, dat een geregelde controle van bouwwerken in Leiden noodzake- lyk is. Over de overweg Herenstraat sprak hy als van „de overweg der zuchten". Hoe moet het als straks het uitbrei dingsplan Zuid West zyn beslag heeft gekregen? Ontevreden was hij ook over het getreuzel met het viaduct- Lammenschansweg. Vele belangryke zaken worden in Leiden op de lange baan geschoven. Hij sprak zijn waardering uit voor de politie, in het byzonder voor de verkeerspolitie* en hij pleitte voor een huisje voor de verkeersregelaar by de De Gyselaarsbank. Hij liet een critisch geluid horen ten aanzien van de aangevoerde on der bezetting van de dienst gemeente werken. Hij betreurde het, dat aan de zweminrichting „De Zyl" nog niets is gedaan als gevolg van genoemde onderbezetting. Hij was weinig enthousiast over het optreden van de welstandscommissie. Alléén de plannen, die voor 100 pet. met haar smaak overeenkomen vin den genade. Aldus zou men na ver loop van tijd alleen huizen krijgen, die allen het opschrift welstandscom missie (afgekort tot W.C.!) zouden kunnen dragen. Tenslotte vroeg de heer Van Iter son het college recht op de man af: gaat het merenplan al of niet door. Het argument, dat Leiden zand nodig heeft voor de uitbreidingsplannen Zuid-West en Noord doet géén opgeld meer. Hy vond het jammer, dat het college niet ruiterlyk wil erkenen, dat het merenplan niet doorgaat. De heer Kortmann (K.V.P.) sprak allereerst van zyn teleurstelling over het uitblyven van een definitieve re geling van de financiële verhouding RijkGemeente. Hij ging verder in op de moeilijkheden en mogelykhe- den van financiële zaken. Hy sprak voorts over de investe ringspolitiek en het eigen belasting gebied van de gemeente. Hy duidde ook enige mogelykheden aan die moeten leiden tot een prettige inter collegiale houding by de gemeente diensten. Hij stelde tevens, dat de verhoging van de slachthuistarieven een zware last legt op een nyvere groep middenstanders. Nogmaals pleitte hij voor de dem ping van de Oude Rijn als gedeelte lijke oplossing van het verkeerspro bleem. De demping van Langegracht (voor interlocaal verkeer) zal dem ping van Oude Rijn (voor locaal ver keer) niet overbodig maken. Hij vroeg ook om een rywielpad naast de Kanaalweg, verbetering van de He renstraat en verbreding van de Koe- poortbrug.. Oude pittoreske hoekjes mogen echter niet aan de reconstruc tie van binnenstad ten offer vallen. Leiden moet steeds meer een kunst centrum worden, betoogde de heer Kortmann vervolgens. Het verheugde hem, dat Leidems start in deze by het Holland Festival geslaagd genoemd mag worden. Goede kansen liggen z.i. ook in de Rembrandt-herdenking in 1956. Hy vroeg om snellere promotie kansen voor het personeel van Ende geest c.s. Met genoegen had hij gehoord, dat in de nieuwe woonwijken met de ves tiging van Consulatiebureaux reke ning wordt gehouden. De heer Sommeling (P.v.d.A.) drong o.m. aan op de verbetering van de salarissen van het gemeenteperso- neel en het aankweken van teamgeest by de gemeentediensten. Hy vond de aanstelling van een maatschappelijk werkster in gemeen tedienst zeer noodzakelijk. Ook een sociaal voorzieningsfonds voor het gemeentepersoneel vond in hem een warme verdediger. Hij stelde voor de rente van één jaar van het burge rij fonds 600.000) te bestemmen voor de stadsverfraaiing. De heer Van der Horst (P.v.d.A.) vroeg o.m. om een parkeerverbod in de Breestraat. De auto's moeten in de stad op deugdelyke wijze naar par keerplaatsen worden verwezen. Mej. Van Nienes (P.v.d.A.) betoog de dat de huurachterstand bij de wo ningbouwvereniging (ƒ8.234) pleit voor de aanstelling van een woning- inspectrice. Zij sprak ook over de studentenhuisvesting. De ouderwetse hospita is uitgestorven, zei zy, het is nu de taak van de Leidse burgerij om aan de huisvesting van de academie bui gers nieuwe aandacht te besteden. Om elf uur schorste de voorzitter dc vergadering tot hedenmiddag 2 uur.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5