^uöid^cow^atu i».^ i B. DE KONING Sultan Ben Joessef vond ravage in zijn paleis Laag water in de Rijn Vliegramp bij Seattle Slecht weer in Griekenland Het Algemeen Vakverbond in Argentinië verslagen Faure heeft pech met zijn verkiezingen Vochtige lucht Molotof in Oost-Berlijn Lieve jongens! JUBILEUM- RECLAME M VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 I 0 "1 - fLm 47ste JAARGANG No. 13655 Directeur: CM». HAMERSVELQ KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SULTAN j Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 ONTHULLING pNIGE DAGEN GELEDEN heeft president Soekarno te Bandoeng een felle redevoering gehouden, waarin hij het bestaan onthulde van twee documenten, waaruit zou blij ken, dat buitenlandse machten bezig waren in verschillende etappes de re publiek Indonesia te ondermijnen. Eerst moest er een innerlijke ver warring geschapen worden in het land (hetgeen inmiddels mislukt was) en vervolgens zou de staat zelf van buiten af worden aangegrepen. Dat laatste moest nog komen, maar zou ongetwijfeld eveneens tot 0 mislukking gedoemd zijn. Zodra wij dat lazen, dachten we: onder die buitenlandse machten zal Nederland zich wel bevinden. Want als er iets verkeerd gaat in In donesië, ligt de schuld natuurlijk bij Nederland. In een volgende redevoering wer den die buitenlandse machten nader aangeduid en het bleek inderdaad, dat Nederland daarbij was, tezamen met Amerika. Anderen zeggen, dat Soekarno alleen over „imperialisten" gesproken heeft, waaronder wij ten slotte ook vallen. Geplunderd en leeggeplunderd Sultan Sidi Mohammed Ben Joes sef is Woensdag na een ballingschap van 27 maanden in zijn paleis te Ra bat teruggekeerd en is tot de ont stellende ontdekking gekomen, dat in dit crème-met-groene kleurige pa leis een enorme ravage is aangericht. Woedend stormde de sultan door de zalen van het paleis, toen hij tot ontdekking kwam dat een groot deel van het meubilair was verdwenen en vele muren en installaties in het paleis zwaar beschadigd waren. Bij zijn eerste bezoek aan het paleis werd de sultan vergezeld door een Franse diplomaat en twee advocaten. De slaapkamer van de sultan zag er uit alsof er een bom was ontploft, aldus werd door functionnarissen verteld. Het bed was versplinterd, la den en kasten lagen over de vloer en overal lagen bergen kledingstuk- Een lultan keelde uu-eel o-p $ijn tio-on kregen kort nadat de sultan door de Fransen was verbannen. Ook ver scheidene leeuwen zijn nergens meer te vinden. Het paleis werd in Augustus 1953 overgenomen door Sidi Mohammed j Ben Moulay Arafa, die in de plaats van Ben Joessef tot sultan werd be noemd. Een paleisfunctionnaris ver klaarde, dat het maanden zou duren voordat de schade zou zijn hersteld. Het paleis en zijn inhoud zijn het eigendom van de regerende sultan. Wij zijn nu benieuwd om te verne- ken en lakens, men, wat wij precies gedaan hebben, i Van grote stukken van de muren want we weten nog van niets. jg kalk verdwenen, in vele muren Het eigenaardige is echter, dat er zitten scheuren en vele artikelen wor- behalve president Soekarno nie- den vermist. In een grote garderobe mand in Indonesië iets van gemerkt waren nog slechts enkele strooien heext. De regering is er tenminste to taal onkundig van. Nu is maar de vraag, wat de be doeling van Soekarno geweest is. Wil- hoeden uit het jaar 1920 overgeble ven. Van een verzameling van 100 kristallen vazen was er nog slechts één over. In totaal 54 klokken zijn verdwenen. De tennis- en basketball- de hij zijn eigen regering te kijk kanen> vroeger veel werden ge- zeiten? Het is mogelijk, want de pre- bruikt dü0r de doshters van Ben Joes- sident sympathiseert niet zo heel erg sef, waren gebruikt als kippenhokken met het kalbinet-Harahap en hij kan dat nu gerust doen, omdat de verkie zingen hebben uitgewezen, dat de partij van Harahap, de Masjoemi, niet de grootste partij is, al scheelt het niet veel. Het kan ook zijn, dat de president het weer eens nodig vindt om de ge moederen van de Indonesiërs op te warmen voor zijn oude stokpaardje Nieuw-Guinea en dan is niets zo bruikbaar als wat agitatie tegen de Nederlandse „imperialisten". Intussen heeft Soekarno over „do- cuTrienten"-~gesproken--en deze zuilen dan te enigertijd wel eens voor de dag moeten komen. Het is niet onmogelijk, dat deze straks waneer er een nieuwe re gering aan het roer zal zijn zullen resulteren in een serie processen in de trant van die tegen Jungschlager, waardoor het potje heerlijk lang kan blijven sudderen. Onnodig te zeggen, dat Nederland deze terugval in de oude animositeit tussen twee volken oprecht betreurt. Velen zullen hun verstand wel blij ven gebruiken, maar anderen wel licht niet en v/at dan? De wereld heeft werkelijk al genoeg tweedracht te slikken. en de groene tegels van het prachtige zwembad waren met hamers kapot geslagen. In de gymnastiekzaal zijn nog -slechts de kale muren overge bleven. Uit de vroegere particuliere dierentuin van de sultan is zijn ge liefde struisvogelverdwenen. Naar is gebleken is deze struisvogel op gegeten door een functionnaris van het paleis, die daar trek in had ge- HERENOVERHEMDEN met vast boord wit, groen, grijs, beige, wit 0,25 NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179; HERENSTRAAT 9. Midzabonnen voor onze cliënten (Advertentie). Een bescheiden blik in de naaste toekomst Voor de eerste maal heeft de pers een blik mogen werpen in de eerste Britse electrische centrale, die door atoomkracht in werking wordt ge bracht. Op deze combinatiefoto zien we boven een exterieur van „Calder Hall"; de reactor nr. 1 met op de achtergrond twee koeltorens. Op de onderste foto zien we het onderste deel van atoomzuil in deze reactor. De waterstand van de Rijn blijft nog steeds dalen en hij heeft thans een lager peil bereikt dan in de laatste twee jaren het geval was. Wanneer niet spoedig een periode van regenval zou inzetten, dan wordt voor de scheenvaart, die toch reeds ernstig gehandicapt is, het ergste ge vreesd. In het bijzonder bij Bonn en van daar stroomopwaarts worden ernstige hindemissen gemeld. De waterpolitie is voortdurend in alarmtoestand om hulp te kunnen verlenen aan schip pers, die aan de grond zijn gelopen. Terwijl vanaf Rotterdam tot Ruhrort nog een belasting der schepen tot 87 procent mogelijk is, kan stroom opwaarts van Ruhrort nog slechts, 53 procent der laadruimte worden gebruikt. In de Ruhrortse haven heeft zich dan ook een zeer levendig bedrijf ontwikkeld van uit Rotterdam ko mende schepen, die een deel van hun lading moeten afzetten, alvorens ver der te varen. Op een vliegveld bij Seattle is Vrij dagochtend vroeg een vliegtuig met 66 militairen neergestort en in brand gevlogen. Het is nog niet bekend, hoeveel slachtoffers er gevallen zijn, doch volgens de eerste berichten zijn er 25 gewonden. De militairen waren afkomstig van het Midden-Oosten. Het toestel, een gecharterde DC-4, vervoerde voorts drie burgerpassa giers, een vrouw en twee kinderen en het had een bemanning van vier. Het vliegtuig raakte kort na de start een huis op een heuvel en vloog in brand. Volgens latere ramingen zijn er slechts ongeveer 25 overlevenden. Tot dusver zijn 14 lijken geborgen. Men vreest, dat de vier bewoners van het huis, waar het vliegtuig tegen aan vloog, eveneens om het leven gekomen zijn. Door slecht weer zijn in de afgelo pen drie dagen in Griekenland acht mensen om het leven gekomen. Veertig mensen werden gewond, 150 huizen stortten in en 14 vissersboten zijn gezonken of worden vermist. De oogst is ernstig 'beschadigd. Het land heeft onder meer te lijden gehad van zware stortregens. Na twee jaar verbanning heeft de sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Joessef, die thans, volledig in zijn eer is hersteld, in Rabat weer de troon bestegen. Deze foto toont de sultan terug op zijn „hoge" plaats. Algemene staking door leiders afgelast Het Argentijnse Algemene Vakverbond, een van de bolwerken van het regiem Peron, schijnt over de gehele linie door de nieuwe regering onder president Aramburu te zijn verslagen. De algemene staking, welke door het vakverbond was uitgeroepen om zijn machtspositie, opgebouwd onder Peron, te handhaven, is verlopen en tenslotte gisteravond afgelast. Hoewel de felste aanhangers van het verbond Donderdag nog van het werk waren weggebleven, hebben velen het werk hervat, nadat zij een telegram hadden ontvangen, waarin met ontslag werd gedreigd als zij niet onmiddellijk weer aan het werk gingen. WERK HERVAT. Voor het eerst sinds Maandag werd er gisteren weer in de export-slach terijen geslacht. Het krachtigste ver zet tegen hervatting van het werk kwam van de metaalarbeiders, doch ook hun verzet verzwakt. Woensdag deelde de minister van arbeid, Migone, mee, dat het Alge mene Vakverbond zou worden „ver nietigd" en dat de vakverenigingen vrij zouden zijn om zich te reorga niseren. Intussen is het hoofdkwar tier van het vakverbond door troe pen bezet en de kapitein-ter-zee Al berto Patron Laplacer tot bewind voerder aangewezen. Donderdag kwamen ongeveer twee derden van de vakverenigings-secre- tarissen onder voorzitterschap van twee afgezette leiders, Framini en Natalini, in het hoofdkwartier bijeen. Na een langdurige bespreking heb ben de leiders Donderdagavond de algemene staking afgelast. De staking moest om 00.30 uur plaatselijke tijd Vrijdag worden stop gezet. Alweer vertraging De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdagavond met 339 tegen 270 stemmen besloten, de behande ling van het wetsvoorstel tot herstel van het vooroorlogse kiesstelsel te schorsen, totdat de regering een schets geeft voor een zodanige her verdeling van het land in kiesdistric ten, dat elk district één afgevaardig de naar de Nationale Vergadering zendt, zoals het vooroorlogse kies stelsel vereist. Dit besluit betekent, dat alle actie ten aanzien van het wetsvoorstel tenminste enige dagen is opgeschort. Men verwacht dat premier Faure met het oog op dit uitstel nu de vertrou wenskwestie zal verbinden aan het oorspronkelijke regeringsvoorstel voor verkiezingen in December vol gens het huidige kiesstelsel. Faure bekommert zich meer om het spoedig houden van verkiezingen dan om het stelsel, volgens welke de ze worden gehouden. Hij deed Woensdag 'n concessie aan zijn tegen standers door er mee in te stemmen, de verkiezingen van December naar Januari te verschuiven. De ministers kwamen in spoedvergadering bijeen om zich er over te beraden, hoe het regeringsplan voor vervroegde ver kiezingen kan worden gered, aange zien door de jongste beslissing van de vergadering ook elke verdere be perking van dat plan is geblokkeerd. Het was nog niet bekend, hoe de re gering zou handelen. Wat zeker schijnt is, dat met of zonder een wijziging in het kiesstel sel er geen sprake meer van is, dat er in December gestemd kan worden. Het beste waarop de regering nu kan hopen zijn verkiezingen in Januari. Vele afgevaardigden verklaarden evenwel in de wandelgangen, dat zij betwijfelen of er thans in het geheel nog wel spreke van vervroegde ver kiezingen zal kunnen zijn. Moet het die kant weer op? Te Buenos Aires zijn Donderdag in een R.K. Teihuis een legeraalmoeze nier en twee andere R.K. geestelij ken aangehouden, die van een aan slag tegen de veiligheid van de staat worden beschuldigd. Volgens de po litie werden er pamfletten tegen de regering van president Aramburu gevonden. Ook zouden de gearres teerden onderdak hebben gegeven aan tien R.K. arbeiders, die tijdens de jongste staking, georganiseerd door het Peronistische vakverbond, hadden gepost. Van welke aard de hetze tegen de Katholieken is, is nu weer gebleken met het befaamde vlagincident van 11 Juni. Na een grote katholieke be toging in Buenos Aires werd toen een Argentijnse vlag verbrand. Dit inci dent blijkt uitgelokt te zijn door de toenmalige hoofdcommissaris Miguel Gamboa. Hij had een commissaris van politie opdracht gegeven een vlag te verbranden, aldus is Woens dag bekendgeworden. Zoals bekend, gaven de Peronis ten de Katholieken de schuld van deze belediging van de Argentijnse vlag. Ex-president Peron en de toen malige minister van buitenlandse za ken, Borlenghi, waren van de juiste toedracht op de hoogte en de hoofd commissaris was dan ook ontslagen. Boven Midden-Europa handhaafde zich ook het afgelopen etmaal een krachtig gebied van hoge druk. Het strekt zich nu uit van Engeland tot diep in Rusland. Binnen dit gebied kwam zowel in Duitsland als in Mid den en Noord-Frankrijk, België en het Zuiden van ons land lichte vorst voor. Over onze kustprovincies begon daarentegen langzaam vochtige lucht van de Noordzee uit binnen te stro men. Dit ging gepaard met veel be wolking en plaatselijk eveneens met wat lichte regen en motregen. Vorst kwam in die streken niet voor. Samenhangend met een dieDe de pressie, die over Noord-Scandinavië naar het Oosten trekt, begint in Mid den-Europa de druk iets te dalen. Dit kan tot gevolg hebben, dat de vochtige lucht dieper Nederland bin nendringt, waardoor de vorstkansen afnemen. Minister Molotof Is Donderdag, op de terugweg uit Genève, te Oost-Ber- lijn aangekomen, waar hij verklaar de dat de Geneefse besprekingen „méér dan ooit hebben aangetoond, dat er geen oplossing voor het Duit se vraagstuk kan worden bereikt zonder deelneming van de Duitsers". Zijn inziens was het de taak van de Duitsers er voor te zorgen, dat de Westduitse en de Oostduitse repu bliek „de weg volgden van onder handelingen en vriendschappelijke samenwerking". Molotof zeide, dat Oost-Duitsland een speciale verantwoordelijkheid heeft voor het verzorgen van de na tionale belangen van het gehele Duitse volk. Het vertrek van Molotof uit Genè ve verliep niet helemaal voorspoe dig. Bij het afscheid nemen van au toriteiten, die hem uitgeleide deden, waaide door een plotselinge ruk wind zijn hoed af en zijn bril viel op de grond in stukken. Wat onze ker met zijn ogen knipperend ver scheen de minister voor de micro foon om een paar afscheidswoorden uit te spreken. Drie jongens van achttien jaar zijn in Canada tot de dood door de strop veroordeeld, omdat zij een priester, die hun een lift aanbood, hebben vermoord. Het vonnis zal op 18 Februari ten uitvoer worden gelegd. Zij toonden geen enkele emotie toen de rechter het vonnis uitsprak. Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem zal Dinsdag 22 November geen audiëntie verlenen. Morgen de laatste dag 1 uur gratis kopen Het Lgidsche Wollen Dekerihuis wordt weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING. Over het algemeen veel be wolking met hier en daar wat regen of motregen. Weinig wind. In het uiterste Noordwesten van het land weinig verandering in temperatuur, elders vooral in de nacht minder koud. 19 Nov. zon op 8.07, onder 16.47 u.; maan op 12.03, onder 20.54. Het weer in Europa De weerrap,porten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOOHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE BERLUN FRANFORT MUENOHEN ZUERIOH GENèVE LOCARNO WENEN rNNSBRUCK ROME geheel bew. 4 C onbewolkt 4 mist 1 geheel bew. 4 geheel bew. 4 geheel bew. 6 nevel 1 nevel 2 nevel 1 nevel onbewolkt 0 onbewolkt 4 nevel 3 nevel 0 nevel 2 geheel bew. 0 geheel bew. 1 onbewolkt 5 sneeuw 1 nevel 1 zwaar bew. 7 Korreltje De zekerste manien om bedrogen te worden is zich voor slimmer te houden dan de ander.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1