^euciclóeSoia^mu r^=—i Genève is gister geëindigd in 'n totale mislukking Commentaren op de Genève-mislukking B. DE KONING Slotcommuniqué geeft mislukking onomwonden toe Geen verwijzing naar volgende conferentie GENEEFSE SOF Laatste eer aan mevr. Coty Vakverbond in Buenos Aires onder controle Ben Joessef in zijn paleis terug Wordt Algerije afgevoerd? Iladei aan de „Zanne&Caem" 'ui het zitae% ^""V B DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 £^k M - J J jLb 47ste JAARGANG No. 13654 Directeur: C M v. HAMERSVELI* KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IN GENÈVE j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAFENGRACHT 32 j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 DULLES GELOOFT NIET, DAT HET DE RUSSEN ERNST WAS Wat te voorzien was is gebeurd: de conferentie te Genève van de vier minister van buitenlandse zaken der Grote Vier is in een totale mislukking geëindigd. Het slotcommuniqué is er de neerslag van. Het luidt als volgt: „In overeenstemming met de door de vier hoofden van de regeringen na hun bijeenkomst in Juli te Genève gegeven instructie zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van de Franse Republiek, het Verenigd Koninkrijk, de Unie van Socialistische Sowjet-Republieken en de Verenigde Staten van Amerika van 27 October tot 16 November in vergadering bijeen geweest. Zij hebben openhartig en uitvoerig gesproken over de drie punten, waar van de behandeling hun in de instructie werd toevertrouwd, te weten: 1. Europese veiligheid en Duitsland; 2. Ontwapening; 3. Ontwikkeling van de contacten tussen Oost en West. De ministers van Buitenlandse Zaken zijn overeengekomen over het resultaat van de besprekingen verslag uit te brengen aan hun respectieve regeringschefs en aan te bevelen, dat de toekomstige loop van de bespre kingen van de ministers van Buitenlandse Zaken langs diplomatieke weg zal worden geregeld". DE LAATSTE REDEVOERINGEN. Aan dit slotcommuniqué, dat de mislukking der conferentie duidelijk demonstreert er wordt zelfs geen volgende conferentie geopperd zijn redevoeringen van Dulles, MacMillan en Pinay voorafgegaan. Foster Dulles zei dat Sowjet-pre mier Boelganin blijkbaar minister Molotof met instructies naar Genève had gestuurd om de hereniging van; Duitsland „niet ernstig" te bespre ken. Dulles schreef het Russische verzet tegen een hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen toe aan de vrees, dat zulks de greep LIET IS DAN ZOVER. De vier van Genève zijn naar huis terugge keerd en hebben de wereld laten zit ten met de brokken. Wij hebben nooit de illusie gekoesterd, dat deze con ferentie slagen zou; onze lezers we ten dat. Maar op de achtergrond van elk menselijk vooruitzicht ligt altijd de gedachte: je kunt maar nooit we ten, waar het nog op uitdraait. Ten slotte zijn wij ook maai' kleine mens jes en weten wij ook niet alles, en het was toch niet onmogelijk ge weest, dat er nog „iets" van terecht zou zijn gekomen al was het alleen maar op het terrein van meer 0 contact tussen Oost en West. Maar zelfs dat is een sof ge worden. Dat men niet tot overeenstemming kwam over de veiligheid en over de daarbij aansluitende kwestie, van de hereniging van Duitsland, is niet te verwonderen, gezien de totaal ver schillende standpunten waarvan men uitging. De verwachting was echter gerechtvaardigd, dat er een modus vivendi gevonden kon worden om de reedis bestaande handelsrelaties uit te breiden en een ongedwongener uitwisseling van cultuurgoederen mo gelijk temaken. Het Westen was daar toe krachtens geaardheid en vrij heidsbeginsel ten allen tijde bereid en in de laatste tijd leek het alsof ook Moskou genegen was om de bevol king v/at meer te laten deelnemen aan het internationaal maatschappe lijk verkeer. Het is evenwel gebleken, dat de Russische machthebbers nog altijd doodsbenauwd zijn, dat de Russen de toestanden in het Westen met eigen ogen of met eigen oren zullen leren kennen en daaruit hun conclusies trekken. Van hun kant beschouwd, hebben zij misschien wel gelijk, want hun regiem zou niet lang meer stand houden, als de Russen de gelegenheid kregen om hun oogkleppen af te leg gen. Wij van onze kant vragen ons nu af, of de tactiek van de „speldeprik- ken" weer zal worden ingevoerd, of met andere woorden de koude oorlog zal herleven. Wij geloven niet, dat er in Moskou veel veranderd is oi zal veranderen. Deze zomer hebben de topfiguren in Genève gedaan wat er van hen verwacht werd, n.l. dat zij meegaand en humaan zouden zijn. Maar dat moest niet tot vervelende consequenties leiden en derhalve kreeg Molotof de opdracht om die consequenties te torpederen. Dat heeft hij gedaan, maar hij deed het niet erg handig. Hij liet n.l. te veel de waarheid zien achter het mas ker van vriendelijkheid. Anders ge zegd: de propagandistische winst van deze conferentie is uitsluitend te goede gekomen van het Westen. Maar dat is dan ook het enige winstpxmt; wij hadden liever wat anders gezien. van Moskou op de communistische satellietlanden in Oost-Europa zou bedreigen. Molotof zei, dat de conferentie, die zo juist geëindigd is, aangetoond heeft, dat elke stap voorwaarts op weg naar vermindering van de span ning „met moeilijkheden gepaard gaat." Hij besloot met te zeggen: „Wij zijn er van overtuigd, dat deze conferen tie zal bijdragen tot de ontwikkeling en tot het verder verminderen van de internationale spanningen. Wel thuis! Een ambtenaar van de Amerikaan se voorlichtingsdienst heeft medege deeld, dat minister Molotof, de voor zitter, de bijeenkomst sloot met de woorden: „Wij kunnen onze bijeen komst sluiten. Ik wens ons allen een goede thuisreis". AFZONDERIJKE WESTELIJKE VERKLARING. De ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben Woensdagavond een afzonderlijke verklaring over de Europese veilig heid en Duitsland uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat de Russische minister van buitenlandse zaken dui delijk heeft laten blijken, dat, on danks een desbetreffende instructie van de vier regeringschefs, de Russi sche regering weigert in te stemmen met hereniging van Duitsland, omdat zulks zou leiden tot opheffing van het bewind in Oost-Duitsland. Hervatting koude oorlog? Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben voorspeld, dat een terug keer tot de spanningen van de koude oorlog" het gevolg zal zijn van de volledige mislukking van de bespre kingen te Genève. Volgens Reuters correspondent in de Amerikaanse hoofdstad Paul Seott Rankine gaat men zich te Washington voorbereiden op een herwaardering van de Amerikaanse buitenlandse po litiek, uitgaande van de veronderstel ling dat „de geest van Genève" met opzet door de Sowjetleiders begra ven is. In diplomatieke kringen te Londen toonde men zich zeer teleurgesteld over het resultaat van de Geneefse conferentie. Dit resultaat beschouwt men als een bewijs, dat onder de hui- cige omstandigheden de wapen stil stand in de koude oorlog, zoals deze op de conferentie van regeringslei ders in Juli tot stand was gekomen, niet als een werkelijk vrede kan wor den gezien. In de Britse hoofdstad is men evenwel niet van oordeel, dat de klok nu ook is teruggezet tot vóór de bijeenkomst van Juli. Te Parijs was men somber gestemd Over het resultaat van de Geneefse besprekingen, hoewel men in offi ciële kringen en ook onder de be volking deze uitslag had verwacht. De Franse regering, die graag in het slotcommuniqué een datum voor een volgende conferentie had zien op genomen, zal haar uiterste best doen om zo vroeg als practische mogelijk is een volgende bijeenkomst te or ganiseren. Minister Pinay verklaarde na afloop van de conferentie tegenover jour nalisten, dat hij geen hervatting van de koude oorlog in welke vorm dan ook voorzag. Radio Moskou meldde in het pro gramma voor'tbinnenlandde beëin diging van de conferentie en maakte de tekst van het gezamenlijk commu niqué- bekend zonder er commentaar op te leveren. De Berlijners van beide delen van de verdeelde voormalige Duitse hoofdstad ontvingen het bericht van de mislukking te Genève met grote teleurstelling. Oostberlijners waren van oordeel, dat nu wellicht veel meer Oostduitsers naar het Westen zullen .uitwijken, omdat hun hoop op een hereniging van Duitsland binnen afzienbare tijd, is verdwenen. West- berlijners zeiden, dat het Westen er zich op moet voorbereiden, dat de communisten mogelijk „speldeprik- maatregelen" tegen het Westelijke stadsdeel zullen nemen, omdat „de Oostduitse communisten als de wer kelijke overwinnaars uit de Geneefse conferentie te voorschijn zijn geko men". „De drie Westelijke mogendheden hebben zidh betrouwbare bondgeno ten van het Duitse volk getoend", zo verklaarde een woordvoerder van de Westduitse regering. De bondsrege ring is deze landen dankbaar voor het feit, dat zij de zaak van de Duitse hereniging tot de hunne hebben ge maakt. De conferentie te Genève heeft, aldus zegt men in Bonn, aangetoond, dat de Sowj et-Unie „brutaal de bolsjewisering van geheel Duitsland eist". Tot slot wordt in deze Westelijke verklaring gezegd, dat Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zullen blijven trachten een einde te maken aan de verdeling van Duitsland „en dat zij bereid blijven bij te dragen tot de veiligheid, die slechts door allen kan worden geno ten als Duitsland zal zijn herenigd." Frankrijk heeft gisteren de laatste eer bewezen aan mevrouw Coty, de echtgenote van de president, die Za terdag te Rambouillet plotseling overleed. Alle vlaggen in Parijs hingen gis teren halfstok. In de Madeleine werd door de pauselijke nuntius de H. Mis Staking duurt voort De Argentijnse regering heeft Woensdag een decreet uitgevaardigd ter beëindiging van de algemene sta king, zo deelde de minister van ar beid, Migone, mee. Hij voegde er aan toe, dat hij de inhoud van deze maat regel via de radio aan de arbeiders bekend zou maken. Inmiddels heeft een afdeling mari niers het hoofdkwartier van het vak verbond te Buenos Aires bezet. Er zijn talrijke vakbondsleden, die de arbeiders tot staking aanzetten, ge arresteerd. Bij de bezetting van het hoofd kwartier van het vakverbond werden de mariniers gesteund door een tank afdeling van het leger en een afde ling pantserwagens. De operatie werd voltooid zonder dat er een schot werd gelost. Na de bezetting verklaarde de com mandant aan journalisten, dat de operatie was bedoeld om de komst voor de bereiden van een regerings controleur, die in de toekomst de veren igingsbelangen zal beharti gen. Deze nieuwe regerinigscontroleur blijkt kapitein Alberto Pajron Lapla. cet te zijn. Bovendien is een rege ringscommissie van onderzoek voor de vakvereniging ingesteld. Van het stakingsfront. Inmiddels duurt de staking nog voort. Het vlees in Buenos Aires be gint schaars te worden. De staking beperkt zich tot industriële gebieden en het ziet er naar uit, dat de glas-, metaal-, textiel- en schoenindustrie Enthousiaste Marokkanen Sultan Ben Joessef is gisteren in Rabat aangekomen en met onbe schrijfelijk gejubel ontvangen. De 12 km lange weg van het vlieg veld naar Rabat was versierd met erebogen en een groot roden hart als symbool van het Marokkaanse hart dat voor de sultan klopt. De stoet deed er bijna een uur over om van het vliegveld naar het paleis in Rabat te komen. Bij de stadspoort stapte de sultan uit zijn auto om een gift van melk en dadels in ontvangst te nemen van 1 zijn paleis begeleid door de z.g. de pasja van Rabat. „zwarte garde", gewapend met spe- Aan de stadsingang had men een ren en gezeten op zwarte Arabische ereboog ter grootte van een waren- hengsten. huis van vier verdiepingen opge richt. Vele van te voren georganiseerde ceremonies vielen in het water door dat de geestdriftige aanhangers van de sultan zich niet aan de voorschrif ten hielden en opdrongen, om hem de hand te kussen. Zelfs soldaten, die het geweer presenteerden, ver lieten hun plaatsen om beter te kun nen kijken. Een hefschroefvliegtuig, dat ge- huui'd was door een Frans tijdschrift, verhoogde de verwarring nog, door dat d'e klanken van de Marseillaise en het Marokkaanse volkslied teloor gingen in het geraas van de machine. De stoet van de sultan werd door de Europese wijk van de stad naar het zwaarst getroffen zijn. Hier staakt ongeveer 80 procent van het aantal arbeiders. In de chemische in dustrie en in de havens komt onge veer 60 tot 70 procent van de arbei ders op het werk. Het stadsleven is niet door de sta king aangetast, ofschoon er wel ge vechten zijn uitgebroken tussen sta kers en werkwilligen bij de industrie voor vleesverduurzaming in Buenos Aires. Troepen herstelden echter de orde. Op een trein werden schoten gelost, waardoor twee personen werden ge wond. Ook op een autobus is gescho ten ,een andere is in brand gestoken. In het Zuidelijke deel van Buenos Aires waren barricades opgericht, welke door soldaten zijn afgebroken, zonder dat op tegenstand gestoten werd. Nederlander in Zweden omgekomen In een ziekenhuis te Stockholm is gisteren overleden een Nederlandse koopman, de heer K. H. K. Serne uit Heemstede, die Dinsdagavond bij een verkeersongeluk in Svaerta in de buurt van Nykoebing (Midden-Zwe den) ernstig werd gewond. Hij was met een Zweedse auto in botsing gekomen en werd uit zijn wa gen geslingerd. Zijn achtjarig doch tertje kreeg een, shock en is in een ziekenhuis opgenomen. De heer Serne, die gehuwd was met een Zweedse vrouw, was op weg naar Stockholm om zijn schoon ouders per auto naar Nederland te brengen. van Requiem opgedragen. Tussen de kransen en bloemstuk ken rondom de baar lagen verschei dene bosjes viooltjes, die Dinsdag door de defilerende Parijzenaars er trokken 25.000 mensen langs de baar waren neergelegd. Het was bekend dat viooltjes de lievelings bloemen van mevrouw Coty waren. Op het rouwkleed dat de baar be dekte, lag het gouden kruis van de pauselijke orde „Pro Ecclesia et Pon- tifice" dat Dinsdag door Paus Pius was toegezonden. Het Vaticaanse de creet, waarbij deze onderscheiding aan mevrouw Coty werd toegekend, is op 1 November getekend, doch het Vaticaan wilde met de uitreiking wachten tot het jaarlijkse Kerstfeest, dat mevrouw Coty voor de arme kin deren plaoht aan te richten. De teraardebestelling vond Woens dag laat in de middag plaats in Le Havre, de geboorteplaats van mevr. Coty. Bij de Algemene Vergadering der V.N. is een resolutie ingediend, waar in wordt gevraagd, dat de kwestie Algerije van de agenda der vergade ring zal worden geschrapt. Het voorstel, aangeboden door dr Francisco Urrutia van Columbia, is bedoeld om de weg te effenen voor de terugkeer 'van Frankrijk in de Al gemene Vergadering. De Franse doelegatie heeft de Al gemene Vergadering 30 September j.l. verlaten uit protest tegen het be sluit om de Algerijnse kwestie op de agenda te plaatsen. Het is nog niet bekend, wanneer over de resolutie zal worden gespro ken. De schrapping van een agenda punt kan geschieden door een gewo ne meerderheid. 't Blijft nog droog Terwijl het gebied met hoge baro meterstanden boven de Britse eilan den nagenoeg stationnair bleef, is de druk boven Zuid-Scandinavië de af gelopen 24 uur voldoende ver geste gen om de koude, daar aanwezige lucht over geheel Nederland uit te doen stromen. Aan de kust en in het Zuiden van het land bleef de tempe ratuur over het algemeen boven nul, maar elders kwam 1 tot 3 graden vorst voor. Bij IJsland is intussen een actieve depressie aangekomen, die koers zet naar Noord-Noórwegen. Onder in vloed hiervan neemt het hogedrukge- bied boven de Britse eilanden iets in betekenis af. De invloed van de de pressie kan evenwel niet tot onze omgeving doordringen, zodat op aan houden van het droge weer kan wor den gerekend. NOG SLECHTS 2 DAGEN! JUBILEUM RECLAME ELKE DAG 1 uur gratis kopen Het Leidsche Wollen Dekenhuis Bij alle gezinnen in Nederland heeft wel eens de stem weerklonken van Alex van Wayenburg, die vooral door zijn radioprogramma voor de zieken bekendheid heeft verworven. Woensdag heeft de heer Van Wayen burg zijn 25-jarig radio-jubileum gevierd in de K.R.O.- studio in Hilversum en zeer vele vrienden hebben hem op deze dag rijkelijk herdacht. Op de foto biedt de secretaris van het huldigingscomité, de heer De Clercq, de jubilaris een televisie-ontvanger aan, namens zijn vele vrienden. HOE wordt Set weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND RUSTIG WEER Overdrijvende wolkenvelden sn plaatselijk mist. Weinig wind. Vrij koud met in de nacht en Dchtend op vele plaatsen lichte vorst 18 Nov. zon op 8.05, onder 16.48 u maan op 11.31, onder 19.51. Het weer in Eurooa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. geheel bew. —2 c zwaar bew. 2 mist —2 onbewolkt 1 onbewolkt 4 geheel bew. 6 onbewolkt 4 mist 0 mist 4 zwaar bew. 7 onbewolkt 1 geheel bew. 2 onbewolkt 4 nevel 2 mist —1 nevel 0 zwaar bew. 2 zwaar bew. 3 licht bew. —3 motregen 3 sneeuw —1 geheel bew. 7 Korreltje Kunnen zwijgen is het eerste ver eiste voor een goed causeur.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1