In Limburg binnenkort geen collecten plaatsengelden of mistarieven meer? Een kwart eeuw geleden kwam Alex van Wayenburg „even aanlopen Onverwacht bezoek Minister* politie Maastricht niet actief in zaak Beekman Emmaüsgangers terug in museum Welkom Weiter Episcopa;e enquete vraagt mening der gelovigen Telefoneren vandaag goedkoper DTNSnAr. is NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I MENSEN VAN DE K.R.O. „BLIJF MAAR, EN GA JE GANG", ZEI PASTOOR PERQUIN Als morgenmiddag tussen 3 en 5 uur de K.R.O.-studio vol loopt met vrienden, collega's en bewonderaars van Alex van Wayenburg, die allen willen getuigen van hun waardering voor de altijd opgewekte, altijd werk zame radio-medewerker, dan zal de zilveren jubilaris wellicht een ogenblik terugdenken aan die Zaterdag, 25 jaar geleden, toen hij voor het eerst de studio betrad. Toen stond er geen huldigende schare klaar, toen wachtten hem geen toespraken en bloem; Maar wel moet de belangstelling gecon centreerd zijn geweest op de debuterende omroeper en wel moet bet ver trouwen, dat Pastoor Perquin zo openlijk demonstreerde, een hulde hebben betekend voor de jonge Lex van Wayenburg. Dat debuut in 1930 was eigenlijk een vreemde geschiedenis. Alex van Wayenburg moet er nog altijd om glimlachen ais hij er over spreekt. Zo iets k.on men alleen bij Pastoor Perquin bele ven. Er was iemand ge weest, die de stichter van de K.R.O. opmerk zaam had gemaakt op de jonge journalist, die zo goed van de tong riem gesneden was en die zich bijzonder inte resseerde voor de radio, „Laat 'm maar 'ns aan lopen", had de Pastoor gezegd. En zo liep Alex van Wayenburg op die Zaterdag dan 'ns aan. Hij was naar Am sterdam gegaan, in de veronderstelling, dat men een voorzitter van een radio-omroep in een stijlvol ingericht kantoor moet zoeken. Hij had het mis. Pas toor Perquin was daar waar uitgezonden werd Dat was zo de gewoon te van deze pionier, die zich verantwoordelijk voelde voor alles. Alex van Wayenburg had zich nu eenmaal voor genomen „aan te lopen' en dus reisde hij door naar Hilversum. Hij had geluk. Hij ontmoette pastoor Perquin in de studio en na een vluchtige begroeting vroeg hij wat de pastoor eigenlijk van hem ver langde. En toen kreeg v. Wayenburg het verbluffende antwoord: „Dat je dat gaat doen". Dat „dat" werd ver duidelijk door een gebaar naar de microfoon. „En wanneer?", vroeg de verbaasde Alex. „Meteen. Blijf maar en ga je gang", zei pastoor Perquin en wandelde weg. Men zou zich kunnen indenken, dat iemand voor 'n dergelijke plot selinge opdracht zou terugschrikken, zijn hoed zou opzetten en weglopen. Maar zo is Alex van Wayenburg niet en zo was hij ook 25 jaar geleden niet. Hij wist niets van radio, hij had nooit voor een microfoon gesproken. Maar hij had flair, durf, fantasie en een onvergelijkelijke flux de bquche. De opdracht lokte hem aan. Hij be keek het programma, dat hij moest inleiden en van een aardige tekst voorzien. Het 'bleek een ouderwets gezellig dansprogramma te zijn van het Salon-orlcest onder leiding van Marinus van 't Wout. En nu was 't niet de bedoeling, dat de omroeper elk nummer plichtsgetrouw aankon digde. Nee, er moest in de huiska mer worden gedanst en de omroeper had dus tot taak de mensen er toe te brengen, de stoelen aan -de kant te zetten en een walsje te maken. Alex van Wayenburg, de geroutineerde amateur-toneelspeler hij had zich een toneelcarrière gedroomd schrok niet voor die taak terug. Hij was een vlot conferencier en hij be wees dat. Die avond werd er in de huiskamers gedanst en na afloop van het festijn liet een jonge omroeper in de studio zich neerploffen in de stoel, met het gevoel of hij zelf de hele avond voorgedanst had. Of het goed was geweest! ,,'t Zal wel", zegt de jubilaris, „want ik mocht blijven" En hij is gebleven, een kwart eeuw lang. En wanneer we kunnen afgaan op zijn enthousiasme en zijn werk lust zal hij ongetwijfeld nog wel een kwart eeuw blijven. Hij zal dan een bejaard man zijn, maar zijn program ma daar kan men zeker van zijn zal dan nog even fris, even mo dern en even actueel zijn als nu. Die vroegere jaren. Alex van Wayeniburg denkt met veel genoegen terug aan die vroege re jaren. Met genoegen en niet met heimwee. Want vroeger was het goed, maar nu is het ook goed, zo redeneert hij. Een levend mens leeft mee met de groei. En tochtoch had de oude toe stand ook zijn bekoring. Men kwam voor verrassingen te staan. Vaak wist de omroeper nauwelijks wat er zou gaan gebeuren. Het kon voorkomen, dat hij de optredenden bij het ver welkomen in de studie moest vragen: „En wat had u gedacht te gaan doen?" Dat bracht wel eens z'n moeilijkheden mee. Maar niet voor Alex van Wayenburg, die het impro visatorisch element niet missen kan en die pas goed op dreef is als hij de dingen zeggen kan zo vers van de lever. Hij moet praten en niet lezen. Hij heeft geïmproviseerd en gerede onderbreking. Toen de Duitsers kwa men ging Alex van Wayenburg weg. Hij keerde eerst met „Herrijzend Ne derland" terug. En het was daar dat zijn beste en gaafste geesteskind werd geboren: zijn radio-ziekenbe zoek „De Zonnebloem". Toen de K.R.O. terug kwam, nam Alex van Wayenburg zijn plaats weer in. Eigenlijk zouden wij moeten zeggen: hij nam alle plaatsen in. Want van Wayenburg toonde in die dagen zijn veelzijdigheid en zijn werkkracht. Hij riep om, hij organiseerde, hij stel de programma's samen, hij regisseer de, hij herstelde oude rubrieken in ere en bedacht nieuwe rubrieken. Kortom, hij hielp, enthousiast als immer, de K.R.O. weer op gang. En ongetwijfeld is de KJt.O.-leiding dankbaar geweest voor de bezielde arbeid van deze oud-gediende in de eerste moeilijke tijd na de oorlog. Het ideaal van „De Zonnebloem". De Alex van Wayenburg van vóór de oorlog was een populair man, die zich ten volle gaf aan zijn werk. De I v. Wayenburg van na de oorlog was I een nog harder werkend man, maar j gerijpt en verinnerlijkt. Hij werd gedreven door het ideaal, dat hij ge vonden had in „De Zonnebloem". Want de Zonnebloem was niet enkel maar een radio-rubriek; voor v. Wayenburg was het een soort apos tolaat. Zijn opzet was: géén pro gramma voor zieken. Wat dan wel? Een gemeenschap van zieken en ge zonden. Geen uiting van meewarige gevoelens, maar begrip voor de groot heid van het lijden en het offer. Be sef vooral bij de zieken dat zij een taak vervullen en dat zij nuttig zijn; dat zij met de handicap die zij heb ben, een plaats innemen in de ge meenschap en nog wel een zeer voor name plaats. Dat besef heeft vele zieken gelukkig gemaakt. De Zonnebloem is gegroeid tot de grootste en sterkste bloem in de ra- diotuin. Zij liet haar zaad ook in an dere bodem vallen en uit dit zaad groeide de Stichting „De Zonne bloem", welke al die dingen doet, welke niet in het bestek van een ra dio-uitzending kunnen worden ge daan. Wanneer wij aan de Zonnebloem denken, denken wij ook aan de naam van iemand, die daarmede sterk ver bonden is: Jules de Corte. Alex van Wayenburg ontdekte de blinde pianist toen deze muziek stu deerde aan het conservatorium. Hij gaf hem een kans in „De Zonne bloem" en Jules de Corte werd een der knaptse en meest gewaardeerde radio-artisten. Alex van Wayenburg heeft aan meer artisten zijn Zonne bloem beschikbaar gesteld als spring plank naar de populariteit, maar Ju les de Corte blijft zijn trots, omdat men in de opgang van deze blinde artist de verwezenlijking kan zien van het iedaal dat Alex van Wayen burg zich stelde bij zijn arbeid voor de zieken Morgen zal het feest zijn voor Alex van Wayeniburg. Men kan er van overtuigd zijn dat hij zal worden be dolven onder de zegewensen van zijn Zonnebloemen, zijn bewonde raars, zijn vrienden en zijn collega's uit de omroepwereld. En voor het eerst van zijn leven zal hij wel licht even sprakeloos zijn J. V. Memorie van antwoord Justitie neerd, dat de stukken er af vlogen. En dat kon in die dagen, zegt Alex van "Wayenburg, omdat er met diri genten als Piet Lustenhouwer en Ma rinus van 't Woud een levend con tact bestond, dat vrucht droeg bij elke directe uitzending. Dat contact kon er bijv. toe leiden, dat men in allerijl een andere compositie op het programma zette, omdat het publiek daar in die ogenblikken precies rijp voor was't Valt niet te verwon deren dat een intens levend mens als v. Wayenburg met genoegen aan die tijd terugdenkt. Zoals hij ook graag in de herinnering verwijlt bij de pro- paganda-avonden met de K.R.O.-film en de K.R.O.-Boys, toen hij zijn enthousiaste propaganda-speeches af stak, soms staande boven op de tafel in de gelagkamer van de dorpsher berg. Onderbrekingen. Alex van Wayenburg is de K.R.O. slechts korte tijd ontrouw geweest. Dat was toén hij terugkeerde tot zijn oude liefde, de journalistiek. Maar het gaf hem toch niet de echte vol doening. Zijn hart was bij de radio en hij keerde terug. De oorlog zorde voor een tweede Westerling vals paspoort Aan de memorie van antwoord van de minister van Justitie ontlenen wij de volgende bijzonderheden: De ter beschikking van de minister staande gegevens bevestigen niet, dat de commissaris van politie te Hilver sum onvoldoende medewerking zou hebben verleend bij de opsporing van Anneke Beekman. De activiteit van de politie te Maas tricht met betrekking tot het uitvoe ren van een rechterlijk bevel tot ge vangenneming van een der verdach- en in deze zaak is inderdaad vatbaar voor critiek. Het telexbericht, waarbij dat 'bevel is doorgegeven, is weliswaar niet een halve dag lang eenvoudig blijven lig gen. De wachtcommandant en het recherchepersoneel zijn er wel dade lijk van Oip de hoogte gesteld, maar het gevolg, dat er aanvankelijk aan gegeven werd, was naar het oordeel van de minister toch wel beslist on voldoende. De procureur-generaal bij 'het gerechtshof té 's Hertogenbosch heeft dan ook aan de commissaris van politie te Maastricht een voor de be trokken hoofdinspecteur bestemde verklaring doen toekomen, waarin hij zijn ontevredenheid te kennen heeft gegeven. Ontvluchting van Meine Pot en vertrek van Westerling Indien de minister de verblijfplaats van Meine Pot kende, zou hij die we tenschap niet voor zich gehouden hebben, maar terstond het nodige 'hebben verricht om diens arrestatie De commissie uit het curatorium van de stichting Museum Boymans, die zich na de lezingen van prof. Coremans en van de heer Decoen in het Museum Boymans over de echt heid van het schilderij „De Emmaüs gangers" heeft belast met het doen instellen van een onderzoek of inder daad bij de totstandkoming van dit schilderij van kunsthars gebruik is gemaakt, deelt mede: dat ze na het afdoend resultaat van het chemisch onderzoek van het laboratorium te Graz aan drie buitenlandse schilde rijen deskundigen de vraag heeft voorgelegd of „De Emmaüsgangers" door hen beschouwd wordt als een 17e eeuws schilderij, al of niet van de hand van Johannes Vermeer. Deze drie deskundigen, dr. P. M. Bardt van het kunstmuseum te Sao Paulo, dr. H. Wendland te Parijs en dr. Mauro Pellicioli te Milaan zijn niet tot een gezamenlijk oordeel kun nen komen en hebben ieder hun eigen mening uitgesproken, waarbij de heren Bardi en Pellicioli elk af zonderlijk op onderling geheel verschillende, zelfs tegenstrijdige, gronden betogen, dat „De Emmaüs gangers" een modem schilderij is, terwijl dr. Wendland in een uitvoe rige studie concludeert, dat het een schilderij van Johannes Vermeer is. Daar deze afzonderlijke beschou wingen alle onderling zozeer ver schilden kan de commissie zich geen oordeel vormen en heeft thans beslo ten het schilderij, eigendom van de stichting Museum Boymans, opnieuw aan het Museum Boymans in bruik leen te geven, ter bezichtiging door het publiek. Dit zal in de loop van deze maand geschieden. MILITAIREN MET CAMERA EN PENSEEL IN ACTIE. Zaterdag 19 November zal de mi nister van oorlog, ir. C. Staf, in Pul chri Studio te Den Haag de foto-, te ken- en schildertentoonstelling voor militairen 1955 officieel openen. Deze expositie is het sluitstuk van de foto-, teken- en schilder wedstrijd voor militairen, die in 1955 voor het vierde achtereenvolgende jaar werd georganiseerd door de dienst welzijns zorg. TENTOONSTELLING VAN CADEAUX UIT DE WEST. Het ligt in de bedoeling, de ge schenken, die H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard tijdens hun officiële bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen hebben ont vangen, in Nederland tentoon te stel len. Het is te verwachten, dat deze tentoonstelling in de loop van De cember op een nog nader te bepalen plaats kan worden geopend. TWEE AUTO'S OVER DE KOP: GEEN SLACHTOFFERS Bij de kruising Oostlaarsestraat op de rondweg onder Wouw zijn Maan dag twee wagens met elkaar in botsing gekomen en over de kop geslagen. De schade aan de wagens was be trekkelijk gering, de auto uit Roo sendaal kon de reis meteen voort zetten. KONINKLIJKE GELUKWENSEN VOOR BRILLANTEN PAAR Het afgelopen weekeinde vierde het echtpaar J. van DijkeCath. Musters te Ossendrecht zijn brillanten huwe lijksfeest. Er bestond bijzonder grote belangstelling voor dit heuglijke feit. Bij de felicitaties bevond zich 'n tele gram met de gelukwensen van H.M. de Koningin. en, eventueel, diens uitlevering te be werkstelligen. Het onderzoek inzake de illegale grensoverschrijding van Westerling is nog niet afgesloten, zo dat die aangaande in dit stadium geen mededelingen kunnen worden gedaan. De minister beschikt niet over po sitieve gegevens volgens welke Wes terling in het bezit zou zijn van een vals of vervalst paspoort. Wel is enige jaren geleden de verdepking gerezen, dat hij over een vervalst paspoort de beschikking had, dat paspoort is ech ter nimmer achterhaald kunnen wor den. Géén hoop meer Gezien het verloop van de proce dures in Duitsland (betreffende de Nederlandse verzoeken om uitleve ring van de misdadigers, die nu bijna drie jaar geleden uit de ge vangenis te Breda zijn- ontvlucht, heeft de minister nagenoeg geen hoop meer, dat aan Duitse zijde nog aan een van die verzoeken het ver langde gevolg zal worden gegeven. Prins Charles van Engeland werd 7 jaar De nieuwste foto van prins Charles van Engeland, gemaakt ter gelegenheid van zijn zevende verjaardag. Op wel zeer originele wijze hebben twee igroepen van de KVP hun sym pathie laten blijken met het 'besluit van de heer Weiter om zijn eigen partij op te heffen en toe te treden tot de KVP. Twee afdelingen van de KVP, die te Haarlem in uitgesproken arbeids- buurten het merendeel van haar le den hebben, stemden tijdens het sa menstellen van de candidatenlijsten voor de komende kamerverkiezingen met bijna algemene stemmen op Wel ter, waarmede zij tot uiting wilden laten komen, dat de heer Weiter ook door hen welkom geheten werd in de KVP. Anders denkt inmiddels de Haagse wethouder Van Lissa Nissel over het opgeheven partij, maar dat hij tot. het eind van de zittingsperiode het begin selprogramma van de KNP zal blij ven verdedigen. DODELIJK VERKEERSONGEVAL TE 's-GRAVENHAGE. Gisteravond omstreeks kwart over zeven is op de Van Alkemadelaan bij de Van Soutelandslaan te 's Graven- hage de 73-jarige A. J. M. uit Den Haag bij het per fiets oversteken ge grepen door een personenauto. De wielrijder kreeg zware verwondingen. In het ziekenhuis Bronovo is hjj overleden. INSULINE 75.000 GESTOLEN Verdacht van diefstal, resp. heling, ten nadele van de N.V. Organon te Oss, van een grote hoeveelheid insu- opheffen van de KNP; hij ziet in het line zijn gearresteerd de analyst Van geheel geen rede tot vreugde, doch A. te Oss en zijn zwager de kastelein constateerde eind vorige week een onverwacht uitgesproken verkla ring in de raad, dat hij zich niet meer gebonden acht aan de leiders van deze V. in 's Hertogenbosch. Het gesto len goed, dat een waarde vertegen woordigt van circa 75.000.heeft men in beslag kunnen nemen. De laatste jaren is al door enkele pastoors in Limburg een poging onder nomen om het huidige collecte-, klassemissen- en vasteplaatsenstelsel te doorbreken door het instellen van een vaste belasting, die de parochianen naar draagkracht zouden betalen en waardoor de collecten uit de kerken zouden verdwijnen, de plaatsen alle vrij zouden komen en het tariefstelsel voor rouw- en huwelijksmissen zou komen te vervallen. Thans heeft het bisdom Roermond dit initiatief overgenomen en op moderne wijze zal men in Limburg gaan zoeken naar de beste methode om tot het nieuwe stelsel te geraken. Er wordt een grote enquête voorbereid onder de katholieken, die binnen kort hun mening over de plannen op invulformulieren kenbaar kunnen maken en tevens suggesties kunnen doen voor de practische uitwerking. BELASTING. Men aarzelt momenteel nog tussen twee stelsels: a: meest verstrekkende systeem: Afschaffing van alle collecten, plaatsengelden en mistarieven; Standaard-autobus op de N.S.-lijnen De Nederlandse Spoorwegen heb ben het plan opgevat binnen vijf ja ren het gehele na-oorlogse wagenpark van haar veertien dochteronderne mingen te vervangen door een nieuw type autobus, dat een standaardtype zal zijn voor alle ondernemingen. Momenteel is een model van het „eenheidstype" bij de automobielfa briek Kemper en Van Twist te Dordrecht en de carossieriefabriek Verheul te Waddinxveen in staat van wording en binnenkort zal dit model in gebruik genomen worden op de buslijn bq Zeist. In dit model zijn alle wensen en eisen verwerkt, die de technische staf van het autobusmaterieel der N.S. ge steld heeft en men zal dit nu ge durende een korte tijd intensief aan de practijk toetsen. Eerst daarna zal, mogelijk met wij zigingen, het model in serie besteld worden om binnen vijf jaar het hui dige wagenpark geheel vervangen te hebben. b: de minder ingrijpende wijzi ging: Afschaffing alleen van de collecten. Het episcopaat heeft kennelijke voorkeur voor het eerste, radicale systeem, maar zal de „stem van het volk" afwachten, voor het tot een definitief standpunt komt. Bij het radicale systeem zal na tuurlijk de „belasting" hoger worden dan bij het tweede en in beide geval-, len zal de „belasting" verhoogd wor den met een vast percentage voor de kerkenbouw. Een punt, dat nog nader uitgewerkt moet worden is de vaststelling van de belastinghoogte, rekening houdend met grote van inkomen, gezin en an dere bijkomende factoren. Met de te houden enquête hoopt men ook op dit gebied enkele sugges ties te ontvangen. WINKELIERS DIE NIET MET VACANTIE WILDEN De economische politierechter te Dordrecht, heeft in een schriftelijk vonnis de drie sigarenwinkeliers en vijf kappers, die niet in de door B. en W. van Dordrecht op grond van de vacantiesluitingsverordenimg aange wezen perioden hun bedrijven had den gesloten, veroordeeld tot ieder 10.boete of twee dagen hechte nis. De officier van Justitie, mr. R. L. Heukels, had vorig eweek tegen elk 1.boete of eeti dag hechtenis geëist. De politierechter was o.m. van oor deel, dat deze door de gemeenteraad aan B. en W. opgedragen taak als een uitvoerende en niet als een regelende of verordenende moet worden aan- aangemerkt. Met ingang van heden worden verschillende PTT-posttarieven gewijzigd. De pakketposttarieven en de prijs van giro- en postchequebockjes gaari omhoog terwijl de interlocale telefoontarieven en die voor luchtpostbladen verlaagd worden. Postdienst: Het tarief voor. postpakketten, dat thans varieert van 40 cent tot een gulden, gaat zich bewegen tussen 60 cent en 1,40. Het tarief voor luchtpostbladen wordt verlaagd van 30 tot 25 cent per stuk, zodat men voortaan correspondentie voor alle buitenlandse bestemmingen toe- slagvrij per luchtpost kan verzenden indien men gebruik maakt van luchtpostbladen. Telefoondienst: Interlocale gesprekken in de b-zone (niet meer dan 25 km.) worden met 4 cent en in de c-zone (boven 25 km.) met 8 cent per gesprek verlaagd. Girodienst: Het tarief van de postcheque- en girodienst voor cheques en stor tingen, dat tot dusver afhankelijk was van de grootte der bedragen, wordt een uniform recht van 10 cent. Üierdoor wordt ook de arbeid bij de loketdienst vereenvoudigd. De prijs van de cheque- en giro boekjes wordt van 1,op 2,gebracht.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5