dakata f/t f met een Bouwvolume weer op peil „De klokken van Nagasaki" Schet*p Herdenking 50 jaar kinderwetten in de Stadsgehoorzaal te Leiden AVONDRUST Beroepskeuze-psycholoog is géén goochelaar Overleg met ouders en kind blijft noodzakelijk DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DAKOTA - de nieuwe Ameri kaan voor gewone Nederlandse prijsOpen zo*n pakje snuif.... steek op.... dén pas voelt u zich ontspannen, behaaglijk Inhaleer.... inhaleer diep en genietDat is de „true American flavour'*, dèt is een sigaret, waarin uitgelezen Amerikaanse tabakken zijn verwerkt? Werkelijk: 85 ct per pakje II voelt zich énders, u voelt zich In de wolken met een Dakota I VLUCHTELINGEN ONDERDAK IN LEIDEN Zoals is gemeld zullen medio Jan. de 35 vluchtelingengezinnen uit Joe goslavië, Polen, Hongarije en Rusland, die in Nederland zijn opgenomen, in gemeenten worden ondergebracht. De kostwinnners zullen dan omgeschoold zijn voor de bouwvakken waarin ze, zoals bekend, tewerk zullen worden gesteld. In Leiden zullen zich drie gezinnen vestigen. POTLOOD en GEEST No. 516. Horizontaal: 1. knaagdier, 3. rangtelwoord, 8. bekende afkor ting, 9. gegraven waterweg, 10 hof felijk, 12. vers (afk.), 13. vaartuig, 14. uitroep, 15. wandeldreef, 17. boomschors, 19. luitenant (afk.), 20. bron, 21. telwoord, 22. deel van een woord, 24. naast, 26. bijwoord, 27. ri vier in Z.-Rusland, 28. papegaai. Verticaal: 1. voorschrift, 2. gravin uit het Holl. Huis, 3, betuiging van erkentelijkheid, 4. boomloot, 5. deel van de mast, 6. plaats in Zwitserland, 7. boom, 9. platbodemd vaartuig, 11. tegenstelling van vroeg, 14. militair commando, 16. wandellaan, 17. meis jesnaam, 18. aarde, grond, 20. teken, 21. voorvoegsel, 22. water in Z.-H., 23. achting, 25. dag der week (afk.) Oplossing morgenavond. Oplossing No. 515. Horizontaal: 1. kasteel, 6. mal, 7. log, 9. as, lü. rok, 12. Sr., 13. manna, 15. taak, 16. elan, 17. temet, 19. eb, 21. top, 22. me, 23. kop, 25. sul, 26. tandrad. Verticaal: 1. kas, 2. al, 3. toon, 4. el, 5. los, 6. mastiek, 8. grondel, 10. raket, 11. kneep, 13. mat, 14. alt, 18. moed, 20 bot, 22. mud, 24. pa, 25. sa. Veel is verbeterd maar wensen bleven De bijeenkomst tot herdenking van 50 jaar kinderwetten in de Stads gehoorzaal te Leiden werd gister avond geopend door mr. P. A. van Toorenburg. Aanwezig waren o.m. de vertegenwoordiger van de Minister van Justitie, mr, Schouten, enkele burgemeesters uit omliggende ge meenten, de wethouders van Schaik en Menken uit Leiden, raadsleden, vertegenwoordigers van de voogdij raad, van de kerken, verenigingen op het gebied van de jeugdbeweging en kinderbescherming, vertegenwoordi gers van het onderwijs. Mejuffrouw Hudig gaf een ge schiedkundig overzicht van de kin derbescherming. Zo vertelde zij onder meer, dat in 1891 nog 4323 kinderen onder de 16 jaar veroordeeld werden tot gevan genisstraffen. De wetten van 1Ö01 in werking getreden in 1905 bete kenden een geweldige ommekeer, omdat het ouderlijk gezag, dat tot nu JMiOZART werd 200 jaar geleden geboren. Hij bereikte nog niet de leeftijd van 35 jaarHet voorspel van het komend herden kingsjaar schenkt ons reeds vaker dan anders de bijna hemelse vreugde van zijn kunst. Deze be genadigde ziel jubelt door de eeuwen, tot het einde der tijden. Zij is onsterfelijk onder ons, opge roepen door een vernuftig spel van trillende kattedarmen en me talen draadjes, volgeblazen toe ters en zoal meer. Mozart is gestorven omdat het instrument van zijn lichaam het begaf. Maar zijn ziel juicht in het paradijs, waarvan hij hier op aar de het melodieuse voorspel mocht geven. Hij is een geschenk van God om herinnering en heimwee naar het paradijs te wekken. Agenda Leiden DINSDAG: K. en O. Toneelgroep Theater „Bushalte", 8 u. nam. Schouwburg. Lezing dr. B. H. Strieker. „De oor sprong van het Griekse theater", 8 u. nam. Rijksmuseum v. Oudheden. Kath. Jeugdraad. Forumavond. Cantine R.K. Lyceum, 8 uur nam. K.V.P. Ledenvergadering Het Gul den Vlies, 8.15 uur nam. L.T.B. Feest bij 40-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur nam. WOENSDAG: Eerste paal voor Torenflat, 10.30 uur voorm., Kanaalweg. B.V. „De Professorenwijk". Feest avond 10-jarig bestaan, 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 7 uur nam. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 8 uur nam. Gerecht 10. Film „De klokken van Nagasaki". Voor de missie, 8 uur nam. St. Ant. Clubhuis. R.K. Gezinsvoogdij en patronage, Oude Vest 45, 8 uur nam. K.A.B. Kaderavond. Geb. Chr. Soc. Belangen, 8 uur nam. H.K.W. Gulden Vlies, 8 uur nam. DONDERDAG: K. en O. Toneelgroep „Theater". „Bushalte", 8 uur nam. Schouwburg. Gemeenteraad. Behandeling ge meente-begroting, 2 en 8 u. nam. VRIJDAG. St. Christoffel. Filmavond, Harmo nie", 8 uur nam. ZATERDAG Pulchri Studio. „Als de klok waar schuwt", St. Ant. Clubhuis, 8 u. nam. St. Augustinus. Bijeenkomst In den Vergulden Turk, 3 uur nam. Instuif. St. Leonardushuis, Ton Suurhof, 8 uur nam. Dienst der Apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 1 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek Boekwijt Breestraat 74, tel. 20552; de Haven- Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 26274. toe als onaantastbaar was beschouwd, minder absoluut werd. Het aantal gevallen dat de kinder' rechter krijgt te behandelen is veel minder dan vroeger. Dit komt voor namelijk omdat de materiële nood thans collectief bestreden wordt, door de talrijke sociale wetten; ar moede, zoals men die vroeger kende, komt tegenwoordig haast niet meer voor. Het lijkt dus, aldus mejuffrouw Hudig, dat we thans veel hebben ge wonnen, en inderdaad is dit ook het geval, maar daarom zijn we er nog lang niet. Willen wij met de kinder bescherming de goede kant op bly ven gaan, dan moet er meer wetenschap pelijk onderzoek worden gedaan. Wij werken nu wel, maar op de vraag wat het voor een kind betekent voogdij-kind te zijn, of in een tucht school te worden opgenomen, weten wij zelfs bij benadering niet. Weten schappelijk onderzoek is dringend nodig om het uiteindelijk effect te kunnen weten. De heer J. P. Haeck, directeur van Valkenheide, vertelde dat kinderbe scherming geen begrip is dat eerst in 1905 is ontstaan: reeds in 1296 werd in Leiden het Heilige Geest en Arme Kinderhuis opgericht. In de 16e en 17e eeuw was kinderbescherming volkszaak, doch deze belangstelling voor het kind in nood ebde langzaam aan weg, zodat in de 19e eeuw zich slechts enkelingen met dit probleem bezig hielden. De heer Haeck gaf ook een over zicht van de stand van zaken in deze tijd. Sprekend over de verbeteringen, die nog moeten worden doorgevoerd, zei hij dat verbeterde preventie te gen ontspringen van de jeugd nood zakelijk is. Het is merkwaardig dat men tegen woordig voor alles een diploma moet hebben, doch vader en moeder wordt men zo-maar, zonder er iets voor ge leerd te hebben. Waar kunnen de ouders advies krijgen? Toch begint de preventie reeds voor het kind ge boren is. Ook het onderwijs zal dan misschien op geheel andere leest ge-1 schoeid moeten worden, misschien moet het wel allemaal individueel j onderwijs worden, want daar kan een kind zich ontplooien. - Op deze avond verleenden mede werking een dansgroep van het jon genstehuis Valkenheide, die enkele ingewikkelde zwaarddansen op wer kelijk keurige wijze uitvoerden, en een dansgroep van het meisjestehuis „De Goede Herder", te Zoeterwoude. De heer Haeck vertelde nog dat men met de zwaarddansen was begonnen, cm de jongens gelegenheid te geven zich uit te leven, doch zij vonden het zó prettig, dat men er mee door gedaan is. Het was een buitengewoon ge slaagde avond, die het werk van de kinderbescherming dichter bij de be volking heeft gebracht. Stsnd Bijeenkomst met causerie van N.R.K.M, Leiden De jongen, die bankwerker wilde worden, omdat zijn oom op de Rot terdamse bank werkte plaatste een beroepskeuze-psycholoog ongewild voor een probleem. Dat de problemen bij de beroepskeuze echter meestal op ander terrein liggen, verduidelijkte gisteren drs. P. J. Stolker, psycholoog, te Leiden. Hij sprak op een bijeen komst van leden van de N.R.K.M. in „In den Vergulden Turk" te Leiden. De voorzitter, de heer J. C. J. Lam- bermont, wees er op in een welkomst, woord, dat middenstanders in gezin of bedrijf met het belang van de be roepskeuze worden geconfronteerd. Drs. Stolker stelde op de eerste plaats, dat de beroepskeuze tegen woordig in het centrum van de be langstelling staat. Dit is ook nodig, omdat verkeerde keuze veel voor komt en ook omdat een wereld van beroepen is geschapen Nederland telt 5.000 beroepen met 30.000 be roeps-variëteiten die de keuze moeilijk en ingewikkeld maakt. Eisen De psycholoog, die zich met de voorlichting betreffende beroepskeu ze 'bezig houdt, moet met de beroe pen en met de voorbereiding tot de beroepen op de hoogte zijn. Belangrijk bij de voorbereiding is de keuze van de school. De psycho- loog moet de eisen van de school kennen en proberen uit te maken of degene, die hij moet testen, aan de eisen kan voldoen. Cijfers wijzen uit, dat het percen tage zittenblijvers op HBS A, B, of Lyceum gemiddeld per jaar 29 of 30 bedraagt. Dit probleem werd tijdens de rondvraag nog eens belicht en de spreker duidde toen als gedeeltelijke oorzaak het schoolsysteem aan. In het huidige systeem van onderwijs wordt te veel aanspraak gemaakt op het „zittend intellect" van de leerlingen. Ook bij het hoger onderwijs kampt men het probleem van traag stude rende of gedropen studenten. 150 Millioen wordt in Nederland jaarlijks aan de zittenblijvers uitgegeven, om nog niet te spreken van de verloren arbeidsuren, teleurstelling, en onte vredenheid. Tegen het hoge bedrag, dat jaarlijks aan de doubleurs en mis lukten verloren gaat, steekt de som, die aan de beroepskeuze wordt be steed wel zeer mager af. GééN GOOCHELAAR De heer Stolker gaf vervolgens aan welk systeem de adviseur bij de be roepskeuze volgt. Voorop stelde hij, dat de psycholoog géén goochelaar is, die het geschikte beroep na een paar kunstgrepen uit zijn mouw schudt. Zéér voornaam bij het bepalen van het advies is het overleg met ouders en/of test-persoon, want uit eindelijk blijft de keuze toch aan hen. Het is begrijpelijk, dat bij de beroeps keuze fouten gemaakt kunnen wor den. De psychologie is nog een zeer jonge wetenschap en bovendien spe len in de practijk tal van niet te bepalen factoren, die de voorspel ling van de psycholoog kunnen door kruisen, een rol. Dit neemt niet weg, dat de psycholoog zijn best zal doen alles van de persoon, die hij moet testen te weten te komen. Een ge sprek met de ouders over ervaringen thuis en op school, een ontleding van de schoolrapporten, kennis van vrije tijdsbesteding van het kind en zijn lichamelijke gesteldheid moeten hem hierbij helpen. De test Drs. Stolker sprak tenslotte over de test zelf, die bestaat uit het schrifte lijk gedeelte, waarbij het kind werk jes maakt, die in de practijk geijkt zijn en de persoonlijkheidstest, waar bij het de kans krijgt iets te doen, wat door het hart wordt ingegeven. Na de test volgt het gesprek met de ouders en het advies. Goed bericht voor I eiden Het geschil hiermede opgelost? Men mag verwachten, dat deze week nog de goedkeuring van de Provinciale Directie afkomt voor de bouw van 374 woningen, die Leiden op het bouwvolume 1955 ten achter was. De minister Van wederopbouw heeft dezer dagen verklaard, dat er geen bezwaalr is aan Leiden deze woningen toe te kennen. Het gaat hier om woningwetwoningen en premiebouwwoningen, die door wethouder Jongeleen tijdens zijn gesprek met de Leidse pers in het geding zijn gebracht. 253 Woningwetwoningen en 122 premiebouwwoningen werden door Leiden in Mei van dit jaar aan gevraagd. Het blijkt echter, dat de aanbesteding voor de woning wetwoningen is mislukt. De Provinciale Directie kon haar goed keuring niet geven. Leiden is inmiddels met een ander plan gekomen voor 252 woningwetwoningen (één woning minder), die op de traditionele wijze zijn aanbesteed. In Den Haag wacht men echter nog steeds op de prijs voor deze woningen. Zonder een goede prijs kan men aan het plan geen goedkeuring hechten. Het spijt ons dat wij om deze reden nog niet met het definitieve bericht van de goedkeuring kunnen komen. Wij betreuren dit voor Leiden. Als de prijs niet deugt, betekent dit immers, dat wederom minstens enige weken verloren gaan, alvorens men tot de uitvoe ring van het plan kan overgaan. Er is echter geen reden om aan te nemen, dat de Provinciale Directie ditmaal, als Leiden aan de voorwaarden voldoet, zijn goed keuring zal onthouden en aldus zijn de factoren, die tezamen het geschil Leiden—Den Haag vormden, ontbonden. Gedeputeerde Sta ten en Provinciale Directie hebben zich gehouden aan de belofte Leiden alsnog voorrang te verlenen. Leiden is straks weer bij en nu is het zijn taak bij te blijven. Volgens de officiële berekeningen is de stad zelfs 58 woningen op haar bouwcontingent vóór. Uiteraard is men niet in staat deze woningen dit jaar nog te bouwen. Zij zul len bij het contingent 1956 gevoegd worden. Dit betekent, dat onze stad in de loop van het volgend jaar ruim 800 woningen uit de grond moet stampen! In Den Haag meent men echter, dat Leiden hiertoe in staat is, mits het de taktiek volgt, die door vooruitstre vende steden wordt gevolgd en die in dit blad reeds omstandig is uiteengezet. Rondvraag Zoals we reeds aanduidden is de beroepspsycholoog ook op de hoogte van de eigenaardigheden die aan een bepaald beroep verbonden zijn. Zo houdt hij zich ook bezig met de ont leding van de arbeidsbeweging en brengt hij deze van toepassing op de persoon, die hij moet onderzoeken. Hij zal er rekening mee moeten hou den ox de aard van die bewegingen met de lichaamsbouw en het karakter van de test-persoon in overeenstem ming is. Tijdens de rondvraag betoogde één van de aanwezige leden, dat de ma chine in de moderne tijd de arbeider zijn persoonlijk initiatief ontneemt, dat dus het onderzoek naar de moge lijkheden van een toekomstig arbei der min of meer overbodig is. Spr. betreed dit door op te merken, dat ook in een modem bedrijf vak mensen het technisch procédé moeten voorbereiden alvorens de machines het werk doen. Vakmanschap 'blijft altijd een eis. Andere vragen, die de spreker in staat stelden nieuwe aspecten van de beroepskeuze te belichten, werden De voorz. sloot met dank aan spr. en toehoorders. JEUGDPROBLEMEN Wie in de avonduren Ssteenstraat of Stationsweg passeert, heeft 't twij felachtige genoegen de pantoffelpa rade af te nemen, die daar door de Leidse jeugd gehouden wordt. We we- tenniet precies wat de „pantoffelhel den" van deze parade er toe drijft om hun kouwelijke gang te gaan, maar waarschijnlijk voelt de opgesloten jeugd zich in gezinsverband niet meer thuis en wacht op straat de tijd af dat zij als ware pantoffelhelden rond de haard in eigen huis zullen zitten. Het probleem van deze jongeren die zich door geen enkele organisatie wil len laten binden i$ zo nijpend, dat de Katholieke jeugdraad door middel van een Forumavond achter de drijf veren van deze twijfelachtige vrije tijdsbesteding wil komen. Hedenavond zal in de Cantine van het R.K. Lyceum aan de Mariënpoel- staat een achttal personen uit jonge ren en sportorganisaties de dikwijls kwellende vragen trachten te beant woorden, die door het publiek ge steld worden. Dit publiek zal bestaan uit de leidsters en leiders van de bij de Katholieke jeugdraad aangesloten verenigingen. Vormingsbijeenkomst KAJ De ka jotters van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph houden morgenavond een vormingsbijeen komst. Gesproken wordt door pater Barnevelt,. missionaris van de H Geest aan de Oostkust van Afrika. Deze zal het een en ander vertel len over Tanganjyka, het land waar heen in 1956 zes kajotters zullen ver trekken om er een missiestaat te bou wen. Aanvang van deze interessante bijeenkomst in het zaaltje aan de Maria Gijsensteeg om half negen. Examens Aan de T. H. in Delft zijn de heren H. van der Tuin, J. G. Vlaardinger- broek en J. Wagensveld geslaagd voor het ingenieursexamen civiel- ingenieur. DWARSKIJKER. Geb.: Robbert Alexander, z. v. C. de Jong en J. Hogewoning; Johannes Cornelis, z. v. M. N. v. d. Veer en W. G. Zandvliet; Anna Johanna, d. v. D. O. Weima en S. v. d. Wijngaard; Catharina Anthonia, d. v. P. v. d. Perk en M. Zuijderduijn; Johanna Maria Clasina, d. v. H. v. Hooidonk en A. J. v. d. Born; Nicolaas, z. v. W. v. Berkel tel. en J. H. W. Verbaan; Teunis, z. v. T. Kr alt en J. v. Starkenburg; Johanna, d. v. T. Kralt en J. v. Starkenburg; Christianus Johannes Maria, z. v. H. J. J. v. d. Meer en A. G. C. Leeuwen; Catharina Lena, d. v. H. A. Noort en C. L. v. d. Voet. Getr.: G. C. J. Alkemade en W. C. Hoogenboom; J. C. Faas en S. M. Jansen. Overl.: P. v. Leeuwen, wed. van Stoeken 72 jr.; E. Sierat, vrouw 86 jr.; A. Leupe, wednr. 70 jr.; J. G. Kooij- man, man 54 jr.; D. Leugering, man 33 jr.; A. C. W. Arnoldus, huisvr. van Eikerbout 80 jr.; P. P. de Koning, man 72 jaar. NIEUWE BOUWPLANNEN NAAR ARCHITECTEN. Voor de bebouwing van het terrein ten westen van het centrale O. G. G. terrein in het zuid-westelijk gedeel te dezer gemeenten (plan Zuid-West VIH) en het terrein ten noorden van de te verlengen Willem de Zwijger laan (plan Noord V) is het nodig, aan de door B. en W. daarvoor aan te wijzen architecten opdracht te verstrekken tot het ontwerpen van bouwplannen. Aangezien eerstge noemd plan van te grote omvang is om aLs één plan te doen uitvoeren, zal dit in drie gedeelten worden ge- gesplitst. Met inbegrip van het plan Noord V, zal derhalve aan vier ar chitecten een opdracht worden ver strekt. B. en W. delen nog mede, dat deze plannen, gedacht als woningwet- bouw, in totaal 780 woningen zul len omvatten. In afwachting van de voorstellen tot het beschikbaar stellen van de gelden, nodig voor de bouw van de woningen, verzoeken B. en W. de raad reeds nu 'n crediet van 78.000 ter beschikking te stellen, ten einde daaruit de kosten van voorbereiding te kunnen voldpen. Bovenstaande foto geeft een spel- beeld van de ontroerend mooie film „De klokken van Nagasaki", die Woensdagavond a.s. door de missie paters van Scheut in het St. Antonius Clubhuis vertoond zal worden. De film vertelt het authentieke verhaal van een Japanse radioloog, die het slachtoffer is geworden van radio actieve uitstralingen. De kritieken, die in de landelijke pers aan deze film gewijd waren, vermelden, dat deze film ver boven de kunstzinnige waarde van de doorsnee missiefilm uitgaat.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2