Huldeblijken uit binnen- en buitenland veer wereldbekend psychiater Nieuwe Alphense brug is gisteren officieel opengesteld voor verkeer PROFESSOR CARP 25 JAAR HOOGLERAAR Onthulling beeld van leermeester Jelgersma in de hall van kliniek Verkeerstoestand aanmerkelijk beter VRIJDAG 11 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Drie dagen feest Door een druk op een der vele knoppen, als gevolg waarvan dc af sluitbomen omhoog gingen, heeft Gedeputeerde mr J. J. R. Schmal in zijn kwaliteit van waarnemend com missaris der koningin in Zuid-Hol land, Donderdagmiddag omstreeks 4.15 uur onder grote belangstelling van autoriteiten en van de burgerij, voor alle verkeer opengesteld de nieuwe provinciale brug in het hart van Alphen aan den Rijn, die als vervanger is gebouwd van de bijna 50-jarige „brug der zuchten". Het plaatselijk muziekcorps „Arti et Religioni" voor het eerst optre dend in keurige uniformen, speelde hierop het Wilhelmus, waarna de ge nodigden en de autoriteiten een wan deling maakten over de brede, rian te brug. Tevoren heeft een koperkwartet, gevormd uit leden van de genoemde muziekvereniging, hoorngeschal doen weerklinken vanaf de torentrans van de Ned. Hervormde Kerk, daarmede aankondigend het aanstaand vreug devolle feit. Onmiddellijk toen de bomen om hoog gingen, lieten een 1750 tal scho lieren van de laagste klassen der la gere scholen, luehtbalonnen omhoog stijgen, hetgeen een aardig schouw spel bood. Genodigden. I De brug werd om 4.15 geopend. Tevoren had evenwel in de trouw zaal en de commissiekamer van het raadhuis de ontvangst plaats van een 130 tal genodigden uit kerkelijke, rijks-, provinciale- en gemeentelijke kringen, tijdens welke burgemeester Ed. C. Witsehey een inleidend woord sprak en nu*. Schmal het openings woord. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. deken L. H. M. Nieuwen- huizen, pastoor Th. Omtzigt, tal van predikanten, mr. F. A. Heknstrijd, griffier van de provinciale Z.-H., de gedeputeerden A. C. A. Deerenberg en mr. T. A. van Dij'ke (mevr. de Ruiter de Zeeuw moest op het laatst verstek laten gaan), prof. J. L. Klein directeur-hoofdingenieur Prov. Wa terstaat, de hoofdingenieur A. van Rijkswaterstaat de heer A. Webes, de ingenieurs van P. W. de héren T. J. van Hanskamp en Van Crepfeld, de dijkgraaf van het Hoogheemraad schap van „Rijnland", mr. J. Slagter en mr. J. Fockema Andreae en tal van burgemeesters van omliggende Rijnstreekgemeenten. Namens Schout en Schepenen van de bevriende Belgische gemeente Lokeren, nabij Antwerpen, met wel ke gemeente Alphen aan den Rijn in het kader van de wederzijdse uit wisseling, nauwe vriendschapsban den onderhoudt, was aanwezig de heer Marechëll. Hij kwam zelfs met een geschenk, een getrouwe copie van een drietal beeldjes, welke zich in een preekstoel bevinden in een der kerken van Lokeren. Leed is geleden. De grote feestvreugde, die in veel vormen vandaag, morgen en over morgen in Alphen aan den Rijn tot uiting komt en de zeer vele belang stellenden die vandaag hier bijeen zijn gekomen, illustreren meer dan woorden het kunnen vertellen, dat wij vandaag een buitengewoon vreugdevolle dag beleven, aldus bur gemeester Witsehey in zijn begroe tingswoord. Namens het gemeentebestuur had spr. behoefte aan woorden van dank te spreken, inzonderheid jegens de provinciale instanties, welke begrip hebben getoond voor de grote be hoefte van Alphen aan een brug in het centrum en tot de tot standko- ming alle medewerking hebben ver leend. Natuurlijk moesten ook te leurstellingen worden geïncasseerd. De bouw heeft gestagneerd. De rede nen waren begrijpelijk. De Februa ri ramp, die spr. in herinnering bracht was niet vreemd overigens aan de vertraging die intrad voor men aan de uitvoering van de plan nen kon beginnen. Maar nu is het leed geleden en past slechts dank en waardering. Herinnering. Gelet op de ontwikkeling van ver keer te water, te land en de groei van de gemeente, durfde burgemees ter Witsehey te* voorspellen, dat de ze brug het geen 50 jaar zal uithou den en adviseerde de betreffende in stanties nu maar vast uit te zien naar nieuwe bruggen. Er moest eigenlijk nu al nog een brug bijkomen. De herinnering aan de Alphense (oude) brug leeft bij ons voort, maar bij de provinciale instantie zal het spoedig vergeten zijn. Om die her innering te doen voortleven ook in die kringen, bood Alphen's burge meester de wrn. commissaris der Ko ningin een schets aan voorstellende de oude brug. Mr Schmal constateerde, dat men in Alphen thans staat voor een nieuw begin, maar tegelijk ook bij het door knippen van banden die ons verbin den met het verleden. De brug der zuchten behoort tot het verleden en het is goed nu vooruit te zien. Een zucht van verlichting kunnen we al len nu slaken, maar ook een gevoel van welbehagen is gepast. Spr. ver- De autoriteiten wandelen over de pas geopende brug. In het midden op de voorgrond de wnd. commissaris van de koningin, mr. Schmal, achter hem mr. Helmstrijd, griffier van de provincie en naast hem burgemees ter Witsehey. Geheel rechts de heer A. C. A. Deerenberg, lid van Ged. Staten. voren al had gedaan, en riep allen toe gezamenlijk alle krachten in te zetten om Alphen a. d. Rijn vooruit te brengen. In het bijzonder dankte spr. het brug-comité en de dames der leden, die veel werk hebben ver zet. Leden van de Alphense atletiek vereniging A.A.V. '36-c. ontstaken na een korte estafetten op het kerk plein van de Ned. Herv. gem. een vreugdevuur en gelijktijdig ont brandde de fraaie feestverlichting, die een baldakijn vormt in de stra ten van de gemeente-kern. Als eer ste arariveerde A. Vos van A.A.V. 1, die het vuur ontstak. Vervolgens kwam de marathonloper Jac. Smits aan, die bij het Nutsgebouw was ge start en 1500 meter liep en daarna mej. Tuyn van A.A.V. II. Zowel zij als Vos waren bij het raadhuis ge start, doch liepen elk een andere route over 2000 meter. Op deze wij ze werd symbolisch een verbinding tot stand gebracht van hoge- en lage zijde. Serenade. Het Lunapark op het Sint Joris- plein trok weldra een overweldigen de belangstelling, mede dank zij het fraaie weer waarmede de feestelijk heden tot nu toe zijn begunstigd. De zeer vele vlaggen droegen het hunne bij tot het waarlijk feestelijk aanzien van Alphen aan den Rijn. Arti bracht in de avonduren de hoogste autoriteiten die vandaag bij de brug-opening betrokken waren en toen in hotel „Toor" bijeen waren, een welgeslaagde serenade, die merk baar op hoge prijs werd gesteld. Een sympathiek gebaar van de vereni ging voor de vekregen nieuwe uni formen. 'n Barstende hoofdpijn U voelt U weer "stralend na een (Advertentie.) NIEUWKOOP ONGELUK MET BROMFIETS Donderdagavond ongeveer half ze ven reed de heer G. de Keijzer met •zijn bromfiets op die Nieuwveense v/eg huiswaar^ts. Ter hoogte ongeveer van de boerderij van de heer D. Nieu- wenhuizen, liepen rechts van de weg de gezusters Muylwijk uit het Zuid einde naast een tandem. De heer De Keijzer, die eveneens rechts van de weg reed, heeft de dames blijkbaar niet gezien en reed haar van achteren met volle vaart aan. Hij kwam daar door te vallen en 'bleef in bewuste loze toestand liggen. De beide meis jes kwamen met de schrik vrij. Dok ter G. J. Bremer, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, verleende de eerste hulp. Hij heeft de heer De Keij zer aanvankelijk naar zijn huis laten vervoeren en daar de bewusteloos heid niet wilde wijken en er moge lijk inwendige kwetsuren zijn, is hij later naar het Academisch Zieken huis te Leiden gebracht, voor een nader onderzoek. Gevreesd wordt al thans een zware hersenschudding. geleek Alphen met Venetië, dat ook een brug der zuchten riik is. .A1~v'an is echter nu op Venetië een stap. vooruit. Winst. Reeds dertig jaren geleden waren klachten geuit over de oude brug. In de juridische wereld ligt het zo, dat na dertig jaren een geschilpunt „verjaard" is en als afgedaan wordt beschouwd. Ten aanzien van de oude brug werd juist op de valreep van „verjaring" winst geboekt. Men kwam tot onderhandelen en d< winst ligt in het feit, dat de nu ge bouwde brug beter en groter is dan wanneer er dertig jaren geleden eep gebouwd zou zijn. Nu is ook alles vrij aardig meegelopen, zelfs de nood brug heeft verdere bemoeienissen voorkomen, door tijdig ineen te stob- ten. Als straks de nieuwe brug op de meest simpele wijze ingebruik wordt genomen, wenste mr Schmal dat ze tot in lengte van dagen moge dienen tot heil van Alphen a. d. Rijn. Hij hoopte dat de voorspelling van bur gemeester Witsehey niet in vervul ling zal mogen gaan, maar dat de brug, economisch gezien als de pro vincie is, zeker een eeuwfeest moge beleven. Feestverlichting. Tijdens de bijeenkomst In hotel 's-Molenaarsbrug sprak burgemees ter Witsehey nog woorden van dank tot allen die aan de bouw hebben meegewerkt, iets wat mr Schmal te- De lof die gistermiddag prof. dr. E. A. D. E. Carp bij zijn 25-jarig jubi leum als hoogleraar in de pychatrie aan de Leidse Universiteit, door niet minder dan elf personen toegesproken werd, was zo overvloedig dat de jubilaris in zijn dankwoord meende dat hij zich een weinig van zich zelf vervreemd voelde. Een constatering overigens, die zijn eerlijke bescheiden heid en zijn psycho-pathologische visie op de gesteldheid van de jubilaris in het algemeen uitstekend weergaf. lijk verliet voor de theorieën van Adles en Jung. Hoewel niet bevre digd vond hij in elk van deze stro mingen de geest, die in hem tot een eenheid konden samenkomen. Zijn brede visie heeft hem niet alleen tot een nationaal, maar ook internatio naal gezien figuur gemaakt. College over,zijnsvorm' van een jubilerende Als eerste spreker werd in de col legezaal van de psychiatrische inrich ting Endegeest het woord gevoerd door prof. dr J. W. Duyff, die in zijn hoedanigheden als decaan der medi sche faculteit en voorzitter van het huldigingscomité prof. Carp zijn ge lukwensen aanbood. Prof. dr P. Muntendam, directeur- generaal van de Volksgezondheid noemde de psychiatrie de eerste vorm van geneeswijze 'die _de mens in de maatschappij opzocht '.én hem poog de te begrijpen^ Spreker bracht pro fessor Carp dan ook speciaal dank voor de verdiensten die hij als voor vechter van de sociale psychiatrie heeft. Internationaal bekend. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en Neu rologie, prof. dr J. J. G. Prick ver geleek de levensloop van de jubila ris als psychiater met een grote stroom die de horizon tegemoet loopt zonder evenwel zijn verbintenis met de oerstroom te verliezen. Prof. Carp heeft, aldus spreker, bij de grote Jel gersma een opleiding genoten van het zuiverste water. Onder zijn in vloed leerde hij de psycho-analyse kennen, die hij echter later gedeelte- De toegangsstraat tot de provinciale brug, de vervangster van de oude brug der zuchten, van ouds de Brugge- straat genaamd en later omgedoopt in Pieter Doelmanstraat, als posthume hulde aan de Alphense verzetsstrij ders van de laatste oorlog, was en is al even belangrijk als de brug zelf. Maar ze was ook even hinderlijk als de brug zelf. De brug was nauwelijks De Alphense jeugd stak haar vreugde niet onder stoelen of banken. Op het moment, dat de brug geopend werd, gingen er honderden ballonnetjes de lucht in. Het is te begrijpen dat in een der gelijke enge straat welke in feite de enige verbinding was die over de Rijn voerde voor al het snelverkeer van Zuid naar Noord v.v. (Rotterdam Amsterdam e.o. heen en terug), her haaldelijk hinderlijke opstoppingen plaats vonden, opstoppingen welke welhaast onontwarbaar waren als bo vendien de brug voor kortere of langere tijd voor de scheepvaart ge opend was geweest. Nu de provincie ertoe is overgegaan om de brug te vernieuwen en tegelijk bruikbaar te maken voor dubbel snel verkeer, naast ruimte voor fietsers en voetgangers (totaal 10,5 m.) kon vanzelfsprekend de straat zelf niet zo eng blijven. Dit was voor de gemeente een noodzaak om de verruiming van het centrum radicaal aan te pakken. Waar tot dusver al mogelijk was wer den panden afgebroken, om de straat ten minste 17 meter breed te kunnen maken. Uiteraard werden panden af gebroken tot een veel grotere diepte, teneinde op de opengekomen gronden een zeer modern winkelgalarij op te bouwen. Dit laatste vlot nog niet, maar de straat is intussen op de vereiste breedte gebracht. Zoals de Alphense verkeerspolitie het verkeer bij de ingang van de zeer smalle Pieter Doelmanstraat regelde, door middel van het soort stopborden, zoals de foto toont, is nog niet zo lang verleden tijd. Maar het zal toch ook weer niet zo heel lang meer duren of het zal wél tot een oud beeld op dit drukke verkeerspunt gaan be horen. Nu wordt het ook nog wel met de hand gedaan, volgens de aller nieuwste methode, maar over een goed maandje zullen hier op alle hoeken van de straat moderne ver keerslichten komen welke middels een daartoe behorend apparaat op de hoek voor de Ijzerhandel fa. v. d. Helm, mechanisch door de verkeers politie zullen worden bediend, zoals wij onlangs berichtten. Het juiste milieu. De verdiensten van prof. Carp voor de psychotherapie werden ge tekend door de heer J. Tas, zenuw arts en voorzitter van de Vereniging voor Psychotherapie. De praeses van de Medische faculteit van de Leidse studenten, de heer W. J. van Amstel prees de medewerking die de studen ten steeds van de hoogleraar onder vinden. Namens de directie van de psychiatrische inrichting Endegeest bracht de heer R. J. Steyn, arts, de professor dank voor de medewerking en de raad die de inrichting van hem ondervonden heeft. Prof. Carp, al dus spreker, heeft in de kliniek een milieu geschapen, dat de beste kans op spoedige genezing van de patiën ten biedt. Leraar B.L.O.-cursisten. Als enige buitenlander werd het woord gevoerd door dr Dellaert, hoofd van de medisch-psychologische kinderkliniek van Antwerpen. Spre ker betoogde dat de werken van prof. Carp ook in België richtinggevend en in vele opzichten klassiek geworden zijn. Spreker dacht verder met veel genoegen terug aan de perioden toen hij zich de gast van de heer en me vrouw Carp mocht noemen. Wat prof. Carp betekent voor het geestelijk minder valide kind, bleek duidelijk uit, de woorden van de heer Christ, voorzitter van de Katholieke Groep Vakstudie voor B.L.O. Spre ker wees op de verbondenheid tus sen wetenschap en het zwakzinnigen- onderwijs, waar men vol belangstel ling uitziet naar de resultaten in de Jelgersmakliniek. Hij dankte profes sor Carp voor de bevattelijke wijze, waarop hij de moeilijke stof der psy chiatrie aan de cursisten van het B. L.O. doceert. Gesterkt door zijn ken nis, aldus spreker, zullen zij de kin deren behandelen, die nooit zullen weten wie hun eigenlijke weldoener Oud-patiënt en -assistent. Een by zonder huldeblijk was de dank van een oud-patiënt, de heer J. R. F. Schildt, die het gesproken bewijs van zijn volledige genezing gaf. Namens de oud-assistenten sprak dr N. Speijer, die er aan herinnerde dat het Carp is geweest, die de na druk legde op de betekenis der le venswaarden als ziel der psychiatrie. Spreker bood de jubilaris alle pu blicaties van de oud-assistenten aan, gebundeld in acht boekdelen. De rij van sprekers werd gesloten door dr B. Stokvis, die de toewijding en de werkzaamheid van de hoog leraar prees. Toen Carp, aldus spre ker zijn ambt aanvaardde was Ende geest nog slechts een eenvoudige in richting met slechts enkele bedden. Onder zijn professoraat is het uitge groeid tot een moderne psychothe rapeutische kliniek. Als huldeblijk van alle medewerkers bood hij pro fessor Carp een complete uitgave van diens werken aan. Alvorens prof. Carp tot ieder van de sprekers een dankwoord sprak, gaf hij een geestig over zicht van de verschillende „zijns- vormen", waaronder een jubilaris voor zijn huldigers pleegt te ver schijnen. Spreker meende er ech ter goed aan te doen zijn gehoor, wat betreft de „zijnsvorm" waar in hij zelf voor zijn publiek ver scheen in het ongewisse te laten. Uittekend getroffen beeld. Nadat men in de collegezaal een kopje thee genoten had, ging het gezelschap naar de Jelgersmakliniek waar door prof. Duyff in de hall de beeltenis van de grote leermeester van Carp onthuld werd. Het beeld, dat door prof Wenckebach vervaar digd werd is uitstekend getroffen en geeft bovendien 'n verrassend scher pe weergave van de doorschouwende gezichtsuitdrukking van een psychia ter. Het portret was een geschenk van het Huldigingscomité, waarin o.m. mgr J. P. Huibers had plaats genomen, én van alle medewerkers en vrienden van professor Carp. Na afloop van deze korte pleohtig- heid bestond er gelegenheid professor Carp peroonlijk geluk te wensen. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich o.m. vele vooraanstaande personen uit het Katholiek Cultu reel en maatschappelijk leven uit Leiden en omstreken, de president curator en andere curatoren van de Leidse Academie, vele senaatsleden onder wie vooral leden van de me dische faculteit, psychiaters en an dere medici uit het gehele land. De onthulling van een beeld van prof. Jelgersma, stichter van de gelijk- --nige kliniek en leermeester van professor Carp, vormde het hoogtepunt 1 van deze huldiging.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7