Regeringspartijen voorstander adviesraad subsidieverlening maatschappelijk werk De Kleppende Kleppen* Minister legde zuinige Kamer 's lands verlanglijstje voor Verkeerslichten" aan de Lek kruising bij Wijk-bij-Duurstede KLM-£j»tsó*6 Verhoging pensioenen is in voorbereiding Na ruim 27 uur werden gestrande vissers verkleumd uit de scheepsmast opgevist li NOVEMBER 1955 DE LEirSE COUHANT DERDE BLAD PAGINA 1 De Tweede Kamer heeft gistermiddag haar algemene financiële beschou wingen over de rijksbegroting voor 1956 voortgezet. De minister van financiën, de heer VAN DE KIEFT, en de staatssecre taris van financiën, de heer VAN DEN BERGE hebben geantwoord op de in eerste termijn door de Kamer gemaakte opmerkingen, waarna de replie ken zijn gehouden. Daarbij heeft de heer Lucas (KVP) tezamen met leden van VVD, AR, CH en KNP een .motie ingediend, waarin hij stelt, dat de investeringsbeperking voror het bedrijfsleven ook voor de overheids sector moet gelden. De minister vertelde nogmaals dat de regering bezorgd is over het uit- gavenpeil. Als bepaalde ambtenarenformaties overbodig worden, dan zullen deze vacatures elders gaan bezetten. De minister betoogde verder, dat niet alle beschikbare krachten in de woningbouw gebracht kunnen worden; ook de industrie heeft bouwvak arbeiders nodig. De grotere uitgaven van het Rijk zijn niet ontstaan door uitbreiding van de staatszaak, maar door verhoging van sociale uitkeringen, hogere salaris sen enz. Verder is er een grote toename in de bedragen ten behoeve van het onderwijs. Hij betoogde dat men niet zonder staatsschuld kan; het gaat alleen over de kwestie van meer of minder. EERST EVEN SPREKEN! -Wat de motie, gezien de onderteke ning betreft, is het pleit beslecht. Bar bertje moet hangen, maar voor Bar bertje hangt wil hij nog wat zeggen! De regering is zich er terdege, van bewust, dat afremming noodzakelijk is. In de overheidssector is de rem belangrijk aangezet. Aangegeven zou moeten worden, welke investeringen achterwege moe ten blijven, maar dat doen de heren niet. De heer LUCAS (K.V.P.) merkte op, dat men dat van de Kamer niet kan verlangen. De minister vond, dat dit wel ver langd kan worden. Maar als men de Zuiderzeewerken wil stopzetten, dan krijgt men met de agrariërs te doen; zet men de tunnel te Velzen stop, dan krijgt men te doen met het vervoer; zet men de tweede Technische Hoge school stop, dan krijgt men te doen met het onderwijs. De heer LUCAS (K.V.P.) hand haafde zijn motie. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) zei met vreugde zijn handtekening onder de motie gezet te hebben. Omdat in de motie niet verteld wordt, waar bezuinigd moet worden, had de heer WAGENAAR (C.P.N.) geen behoefte aan deze motie. Minister VAN DE KIEFT beschreef de fiscale maatregelen als een „schot voor de boeg" en vond de motie een slag in de lucht en onvriendelijk te genover de gehele regering, die dit niet heeft verdiend. De motie Werd aangenomen met 47 tegen 23 stemmen. Tegen P.v.d.A. en C.P.N. PARTICULIER INITIATIEF. Als volgende punt stond op de agenda de begroting van het departe ment van Maatschappelijk Werk. Mejuffrouw DE VINK (K.V.P.) achtte het belangrijk, dat maatschap pelijk werk primair in handen van deskundige vrijwilligers blijft. De heer LEMAIRE (K.N.P.) con stateerde, dat het maatschappelijk werk op gang is, maar vroeg wat de regering doet tot het opwekken van enthousiasme voor dit werk. Spr. wilde worden ingelicht wat moet worden verstaan onder: verant woorde wijze van subsidie-besteding. AMBONNEZEN-VRAAGSTUK. Voorts pleitte spr. voor de ver waarloosde jeugd in Indonesië en vroeg goede voorlichting met betrek king tot de terugkeer der Ambonne- zen naar Indonesië. Mevrouw HEROMA-MEILINK (P. v.d.A.) meende te constateren, dat niet alle maatschappelijk werk on der één departement is te vangen. Mevrouw LIPS-ODINOT (C.P.N.) verklaarde zich niet tegen maatschap, pelijk werk, maar betwijfelde de noodzakelijkheid van een afzonderlijk departement. De heer FOKKEMA (A.R.) was niet overtuigd van de noodzaak van een bureau perszaken. Verder vond spr. het subsidiebeleid van de minister te geheimzinnig e bepleitte een commissie-van-advii van een brede samenstelling. Spr. wees op de zorgvolle toekomst voor de Indische Nederlanders in In donesië en betwijfelde de bereidheid om de Indonesische nationaliteit aan te vragen; spr. drong aan op repa triëring. De heer DE GRAAF (K.V.P.) be toogde, dat de Ambonezen vrijheid naar twee zijden moeten hebben: Ze moeten zich hier kunnen integreren als ze dat wensen en zij moeten kun nen terugkeren als ze dat verlangen. TEGEN BUREAU PERSZAKEN. Na een pauze werd te kwart over acht de'vergadering voortgezet. Mevrouw PLOEG-PLOEG (P.v.d. A.) meende, dat de heilzame in vloed van de gemeentebesturen veel- door het departement ter Zijde wordt gesteld, en bepleitte, evenals de heer FOKKEMA (A.R.) een ad viescommissie. Het beleid ten aanzien der on maatschappelijke gezinnen achtte zij ondoeltreffend en kostbaar. De heer RITMEESTER (V.V.D.) achtte het ongewenst, dat de oplei dingstij d tot sóc.-werkster verkort zou worden; de opleiding moet z.i. in handen van het departement worden gelegd, en ook hij bleek voorstander van een advies-commissie. Voorts kon de minister ook de -he'er Ritmeester nie onder de voorstanders van een bureau perszaken rekenen. Dat er naar gestreefd wordt de Ambonezen een eigen huis te ver schaffen had sprekers instemming, maar hij nbetreurde het, dat zij de plaats* van vestiging niet mogen kie zen. Ondanks het antwoord van de mi nister bleek hij over de positie der Nederlanders in Indonesië niet gerust. INDISCHE NEDERLANDERS. De heer STUFKENS (P.v.d.A.) be- critiseerde het opvangen der repa- triërenden in Nederland en meende, evenals de vorige spreker, dat aan vragen om overtocht vlotter behan deld moeten worden. Voorts wees hij op de vele onzekerheden, die de mo gelijke repatriëring van de Ambon- nezen aankleven. De heer KIKKERT (C.H.) was van mening, dat de organisatie van het maatschappelijk werk steeds beter wordt, maar vroeg ook weer een ad vies-instantie uit de particuliere or ganisaties. De heer VAN DE WETERING (C. H.) meende dat vooral geen aparte woonwijken moeten worden gemaakt voor Indische Nederlanders; de men sen moeten verspreid worden over het land. De minister van Maatschappelijk Werk, de heer VAN;. TH'IEL, dankte aan het eind van de vergadering het was ruim half elf en verkreeg toestemming van de Kamer om van daag op de critiek te antwoorden. Kindertoeslagwet 'voor gepensioneerden Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de kindertoeslagwet voor gepensionneer- den. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: In aansluiting op de bij de wet van 12 Januari 1955 tot stand gekomen verhoging met 6 pet. van de kinder bijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers zijn de minis ters van binnenlandse zaken en van defensie van oordeel, dat ook de be dragen van de kindertoelage voor ge- pensionneerden met een gelijk per centage dienen te worden verhoogd. De kindertoelage ingevolge de kin- dertoelagewet voor gepensionneerden, welke laatstelijk werd vastgesteld bij de wet van 26 April 1954, bedraagt thans: 152,— per jaar voor het eerste kind; 168,per jaar en per kind voor het tweede en derde kind; 232,per jaar en per kind voor het vierde en het vijfde kind; f 264,per jaar en per kind të rekenen van het zesde kind. Voorgesteld wordt deze bedragen te verhogen tot onderscheidenlijk 162—, 179,—, 246,— en 280,—. De kosten van het voorstel worden geraamd op ongeveer 130.000. LANDGOED CLINGENDAAL IN DE TWEEDE KAMER Als eerste agendapunt kwam in de vergadering der Tweede Kamer gis termiddag aan de orde de verlenging van de werkingsduur van de voorlo pige regeling inzake het nationale plan en streekplannen. De heer BOMMER (ARB) vond, dat de minister terecht bezwaren koes tert tegen de bouw van een kantoor gebouw voor de ANWB op „St. An- nalands Clingendaal" te Wassenaar. Hij vroeg of een (beperkte bebou wing niet in strijd zou zijn met het in voorbereiding zijnde streekplan „Westland". De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de (heer WITTE merkte op, dat dit streekplan nog geen rechtskracht heeft en dus geen toetssteen kan zijn. Een bepaialde wij ze van bebouwing zou niet in strijd behoeven te zijn met de recreatie bestemming van het landgoed „Clin gendaal". Het wetsontwerp werd z.h.st. goedgekeurd. Rembrandt-lyriek Rijk verstrekt opdrachten De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de navolgende letterkundigen opdracht verleend tot het schrijven van een gedicht over Rembrandt 1606 1669): Mevr. Clara Eggink, Bertus Aaf- jes, Jan Engelman, Pierre Kemp, Al fred Kossman, dr, J. W. Schulte Nord- liolt, Gabriël Smit en Hendrik de Vries. Het ligt in de bedoeling nog enkele andere literatoren een soort gelijke opdracht te geven. Voorts is het de bedoeling, dat de resultaten van al deze opdrachten in het her denkingsjaar 1956 in één bundel in druk zullen verschijnen. Verder heeft de minister aan Adr* van der Veen opdracht verleend tot het samenstellen van een uitvoerige keur uit de gepubliceerde en ongepu bliceerde aforismen van Jan Gres- hoff, voorzien van een inleiding over aforismen in het algemeen en deze in het bijzonder. \4eepxg twee-delige overall [gemaakt volgens octr. no. 41727 De verkeerslichten, in de steden al overbekend, doen thans ook hun in treden op de waterwegen. Met ingang van 20 November zal n.l. op de krui sing van het Amsterdam-Rijnkanaal met de Lek, bij Wijk bij Duurstede, een proef worden genomen met licht seinen. Aldius heeft de hoofdinge nieurdirecteur van de Rijkswaterstaat in de directie Utrecht medegedeeld. Voorlopig zal worden gebruik ge maakt van één verkeerslicht, dat ge- plaats is op de Noordoostelijke stroompijler en dat lichtsignalen geeft bestemd voor de scheepvaart op het Amsterdam-Rijnkanaal. Er zullen vijf verschillende signa len worden uitgezonden aldus meldt het Alg. Dagblad. Eén onder broken geel licht vier seconden lioht, één seconde donker betekent dat op de rivier Lek-Rdjm in het ri viervak tussen 1 en 2 km boven- strooms van de rivierkruising één of meer slepen of slepen en alleen-va rende vaartuigen stroomafwaarts va rende zijn. Een geel knipperlicht (der tig knipperlichten per minuut) wordt uitgezonden wanneer op de rivier in het riviervak tussen 1 en 2 km. bo- venstrooms van de kruising een of meer alleen-varende schepen stroom afwaarts komen. Twee onderbroken gele lichten vier seconden lieht, een seconde don ker wanneer in het riviervak tus sen de kruising en 1 km. boven- strooms een of meer slepen of alleen- varende schepen stroomafwaarts ko men. Twee gele knipperlichten indien Op de Lek tussen de kruising en 1 Ion. bovenstrooms een of meer al leen-varende schepen stroomafwaarts komen. Een geel vast licht betekent dat op de rivier de Lek tussen de kruising en vijfhonderd meter bene denstrooms daarvandaan een of meer vaarutigen stroomopwaarts ko men. Bij een zicht van twee kilometer of minder zal aan de binnenhoofden van de Prinses Irenesluis te Wijk bij Duurstede en de Prinses Marijkesluis te Ravenswaay een bord worden ge toond met het opschrift: „Seingeving rivierkruising onvolledig". Annexatie slechts in uiterste geval Uitbreiding van grote gemeenten door grenswijziging en annexatie van randgemeenten behoort slechts in het uiterste geval te geschieden, wanneer in redelijkheid geen andere verant woorde oplossing te vinden is, zo deelt minister Beel mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Met name voor wat betreft het voorstel van B. en W. van Den Haag tot wijizging der gemeentegrenzen met enkele randgemeenten meent de minister dat nu reeds naar een andere oplossing voor de bestaande proble men moet worden gezocht. Hij heeft zich hierover verstaan met het college van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, dat in deze zaak actief is. In een bespreking tussen vertegen woordigers der gemeenten Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Leidschendam, die Woensdag op de provinciale grif fie gehouden is, werd het plan van gedeputeerde A. C. Deerenberg be sproken, dat beoogt 'n nauwe samen werking ten aanzien van de woning bouw in deze gemeenten tot stand te brengen. In het indertijd opgestel de Haagse annexatieplan vormde de woningbouw een van de voornaam ste argumenten voor het opslokken van de randgemeenten. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot verhoging van de pensioenen, die ten laste komen aan het algemeen burgerlijk pensioen fonds en van het spoorwegpensioen fonds. De verhoging houdt verband met de loonsverhoging van 1 October 1954. Een toeslag van 6 wordt gegeven op de pensioenen, die gebaseerd zijn op de oude pensioengrondslagen, ter wijl op de pensioenen waarin een loonsverhoging reeds is doorgewerkt een kleinere toelage zal worden ge geven. De kosten van het onder havige voorstel worden geraamd op 13.500.000 voor pensioenen ten laste van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds en op 3.360.000 voor pensioenen ten laste van het spoor wegpensioenfonds, welke kosten, evenals die van de vorige toeslag- wetten ten laste komen van het ryk. .Nog zij opgemerkt, dat de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zich met dit wetsontwerp in principe accoord heeft verklaard, in zoverre het binnen het kader van het huidige degressieve stelsel van pensioenberekening be oogt de gevolgen van de loonsverho ging per 1 October 1954 te doen door werken in de pensioenen. met de vele voordelen o.a.: gemakkelijk aan- en uittrekken. moderne coupe eenvoudiger wassen Volle garantie, ook op de rits Plaatsgenoot redde hen Gisteravond zijn twee vissers uit Termunterzijl aan land gebracht, na dat ze 27 uur in de mast van hun ge zonken vaartuig hadden gezeten. De mannen waren Dinsdag aan het vis sen op de Eems toen een vrij dichte mist kwam opzetten. Zij besloten met de kleine vissersboot „Zeearend" uit Termunterzijl, waarop zij voeren, de thuishaven weer op te zoeken. Het schip, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks vier uur zee had geko-zen, wendde om streeks elf uur Dinsdagmorgen, de steven. Kort daarna is de „Zeearend" op een wrak gelopen, in de nabijheid van het eiland Rottum. Beide vis sers, L. Landman en A. Vondeling, konden zich, nadat ze hun schip op een zandplaat hadden gezet, voorlo pig in veiligheid stellen door in de mast te klimmen. Zij hebben de rest STAF NAAR AMERIKA. De minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, zal op 19 No vember a.s. voor veertien dagen naar Canada en de Verenigde Staten van Amerika vertrekken. Zijn bezoek aan Canada heeft als voornaamste doel aan de Canadese regering de dank van Nederland over te brengen voor de aanzienlijke hulp, welke het in de opbouw van strijdkrachten van Canada heeft gekregen. Minister Staf zal voorts met de Canadese regering van gedachten wisselen over gemeenschappelijke be langen en problemen in de Navo. Hij zal ook een bezoek brengen aan een basis waar Nederlandse vliegers op geleid worden, en enkele voor de de fensie werkende industrieën bezich tigen. Op 26 November gaat de minister naar de Verenigde Staten van Ame rika, waar hij te "Washington met Amerikaanse regeringsvertegenwoor digers besprekingen zal voeren over de samenwerking in Navo-verband op lange termijn gezien. De minister zal op 3 of 4 December in Nederland terugkeren. Het ligt in het voornemen van de minister te bevorderen, dat een ont werp van wettelijke regeling der po sitie van wethouders en gedeputeer den neg gedurende de lopende parle mentaire periode wordt ingediend. Een wijziging van artikel 87a der gemeentwet (dat de raad de bevoegd- ïeid geeft tussentijds ontslag te ge ven aan een wethouder) is vervat in een ontwerp van wet, dat tevens een herziening behelst van de bepalingen inzake de incomptalbiliteiten. De minister is aanvankelijk ge neigd, de vraag, of ook de burgemees ter oevoegd is een voorstel te doen tot het verlenen van tussentijds ont- aan een wethouder, ontkennend te beantwoorden, een zodanig initia tiefrecht" van de burgemeester kan z.i. bezwaarlijk geacht worden in de „raacgevende stem" van de burge meester te zijn begrepen. Wat hiervan intussen zij, in elk geval zal naar zijn rren.ng de burgemeester verstandig doen, zich van het indiener, van een voorstel als hier bedoeld te onthou den. RICHTPRIJS BACONVARKENS OPNIEUW VERLAAGD. Blijkens de uitkomsten van de twee maandelijkse heiberekening door het Landbouw Economisch instituut is de kostprijs van baconvarkens we derom met 6 cent per kg. geslacht ge wicht gedaald, als gevolg van een teruggang in de veevoederprijzen, Dienovereenkomstig heeft de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de richtprijs voor ba convarkens in de 2e kwaliteitsklasse met ingang van Maandag 14 Novem ber a.s. van ƒ2.47 tot ƒ2.41 per kg. koud geslacht gewicht verlaagd. Het verschil tussen richtprijs en overna meprijs, dat aan het vleesfonds ten goede komt, wordt daardoor tot 11 ct. per kg. teruggebracht. 5 De overnameprijs voor baconvar kens ondergaat namelijk geen wijzi ging en blijft ƒ2.30 per kg. koud geslacht gewicht (2de kwaliteit). Chauffeur berecht voor verkeersongeluk De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gistermiddag een gevangenisstraf van zes weken geëist en ontzetting uit de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van twee jaar, tegen de 32-jarige buschauffeur. In de namiddag van 23 Mei be stuurde deze een autobus van de N.Z. H. op de lijn Den Haag-Haarlem. Hij kwam in Aerdenhout van de Boeken- rodeweg en maakte een bocht naar de Zonnebloemlaan. Verdachte gaf toe met een snelheid van 50 km. te hebben gereden. Uit het onderzoek was gebleken, dat de voorbanden slecht waren. De autobus slipte op het door de re gen nat geworden wegdek, reed te gen een links van de weg staande boom en vervolgens tegen een nade rende auto. De auto raakte bekneld tussen de autobus en een boom. De inzittende werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed. De rechtbank zal op 24 December uitspraak doen. ANTON VAN DUINKERKEN IN BESTUUR P. B. F. Het Prins Bernhardt Fonds deelt mede, dat zijn vice-voorzitter, prof. W. P. J. Pompe, zich genoodzaakt heeft gezien te bedanken als lid van het dagelijks bestuur van het fonds. Van het algemeen bestuur zal hij ook in de toekomst deel blijven uitmaken. Tot nieuw lid van het dagelijks bestuur werd benoemd prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duin kerken). Tot opvolger van prof Pompe in de functie van vice-voorzitter werd de reeds als gewoon lid in het dage lijks bestuur zitting hebbende mr. dr. F. J. H. A. Houben, commissaris dei- Koningin in de provincie Limibung, benoemd. BRUG BIJ IJMUIDEN TIJDELIJK BUITEN GEBRUIK. Wegens werkzaamheden aan een der sluizen te IJmuiden zal de tijde lijke wegverbinding via de bailybrug over die sluizen van Maandag a.s. tot en met Maandag 21 November wor den afgesloten. Zulks betekent dat het automobielverkeer weer van de ponten te Velsen gebruik zal moeten, maken. Men zal dus gedurende deze tijd met grote vertragingen rekening moeten houden. van de dag en ook de nacht van Dinsdag en Woensdag daar doorge bracht. Eerst Woensdagmiddag wer den de verkleumde schipbreukelin gen, die toen 27 uren op een ijzeren stang in de mast 'hadden gezeten, uit hun benarde positie verlost door de schipper van de eveneens uit Ter munterzijl afkomstige vissersboot de T. M. 21; de „Zeearend" wordt als verloren beschouwd. Baggerschat bracht het Rijk f 17.000 Wat krijgt de werkman? Gistermiddag zijn de juwelen ge veild, die twee jaar geleden in Den Haag tijdens baggerwerzaamheden werden gevonden en die deel heb ben uitgemaakt van een in 1920 ge stolen collectie welke een waarde had van vier ton. 37 Nummers, waaruit de partij bestond, bracht totaal 17.000 gulden op. Er werd zonder veel animo geboden op de sieraden, die een deel vormden van de artikelen, die deze middag onder de hamer kwa men. De baten zijn ten goege van het Rijk gekomen, omdat de betreffende juwelier indertijd door de verzeke ring schadeloos is gesteld. De Britse maatschappij, die deze verzekering onderbracht, zag tijdens een bom bardement op Londen zijn gehele ad ministratie verloren gaan, zodat niet meer nagegaan kon worden bij wie de verzekering ondergebracht werd. Het wachten is nu, hoe het Rijk ten opzichte van de werkman reageert, die voor hem deze 17.000 uit de bag ger opgediept heeft. Bij de verenigingen voor vreemde lingenverkeer en speciaal bij die, welke gevestigd zijn in een bad plaats, is een plan in studie voor het maken van een strandwandeling tus sen Hoek van Holland en Den Hel der. In deze route zullen ongeveer veertien etappes worden opgenomen. Aan het eind van elke etappe kan men zyn deelnemerskaart laten afte kenen bij de plaatselijke VW, die desgewenst ook kan zorgen voor ho telaccommodatie. memqdukütx mi persoonlik dieont- dekkinqheN meieqe deeld, lemen' 1 r

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5