Ook ontwapenings-besprekingen te Genève vastgelopen GEIJER De teugels strak in Oost-Duitsland Molotof voelde niets voor Eisenhowers voorstel Broeit er iets in Buenos Aires? Soldaten en geruchten Amerikaanse waarschuwing Peron nog in Panama VRIJDAG 11 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13649 Directeur: C. M. v. HAMERSVELEl KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I GLIMLACH Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 APART OF SAMEN GIN en de prins aan de West heeft de wereld laten zien, dat het mogelijk is, verschillende volkeren en rassen te omvatten in een band, welke vrijwillig wordt aanvaard en niet als een knellende band wordt gevoeld. De West heeft laten zien, dat er wel degelijk een eenheid van stre ven, een eenheid van doel, een ge meenschappelijk bezit en onderlinge samenwerking kunnen bestaan tussen rassen, die wat traditie en cultuur be treft, veel van elkaar verschillen. Het te Paramaribo verschijnende blad „Het Nieuws" schrijft o.a.: „Het heeft geen zin te ont- 0 kennen, dat er felle tegen stellingen kunnen bestaan; evenmin heeft het zin het schone verhaal te helpen verkopen, dat hier nagenoeg alle rassen van de wereld in onverstoorbare vrede leven. De mogelijkheid van eensgezindheid is gebleken, toen het ging om ons ge meenschappelijk bezit: de Koningin". Inderdaad, bij zoveel verschil in levensomstandigheden kan het niet uitblijven of er bestaat verschil van mening tussen de rassen, welke me ningsverschillen wel eens kunnen uitlopen op botsingen. Maar dat mag geen reden zijn om een soort „apart heidspolitiek" te gaan toepassen. Wij dadhten aan ons Suriname, toen het bericht doorkwam, dat de repu bliek van Zuid-Aifrika haar voorne men ten uitvoer had gebracht om haar delegatie bij de Ver. Naties te rug te trekken, toen bleek, dat de Algemene Vergadering der V. N. de kwestie van de „apartheid" op haar agenda wilde handhaven. Evenals Frankrijk baseert Zuid-Afrika zijn houding op de stelregel, dat de Ver. Naties zich niet hebben te bemoeien met binnenlandse aangelegenheden. De Ver. Naties zien deze binnenland se aangelegenheid echter als een ge- al van rassenonderdrukkirag, in welk geval zij zich opwerpen als verdedi gers van de „rechten van de mens". De Nederlandse delegatie heeft een vrij opportunistisch standpunt inge nomen, door aldus te redeneren: „Er worden zovele volkeren onderdrukt, waarover wij niet praten, omdat wij bang zijn op gevoelige tenen te trap pen en daardoor de zaken er niet be ter op te maken. Maar dan moeten wij ook andere naties, voor wie wij toevallig niet bang zijn, evenmin las tig vallen". Overigens liet de Nederlands dele gatie er geen twijfel over bestaan, dat zij het niet eens was met de „apart heidspolitiek" van Zuid-Afrika. Ons ligt het niet, mensen met een andere huidskleur uit onze omgeving te verbannen. Van de andere kant moeten wij ook toegeven, dat de kwestie voor de Zuid-Afrikanen niet eenvoudig is en dat het voor ons ge makkelijk is te zeggen, hoe het niet moet dan om aan te geven, hoe het wel moet. De controle-kwestie weer het struikelblok De ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" zijn Donderdag in Genève begonnen met de bespreking van het tweede punt van hun agenda, de kwestie der ontwapening, en reeds bij deze eerste bespreking van dit punt zijn duidelijk de- uiteenlopende standpunten van Oost en West inzake het belangrijkste punt, het toezicht op de ontwapening, aan de dag getreden. Molotof diende opnieuw de Sowjet-voorstellen in voor vermindering van de bewapening in de loop van een aantal jaren. Ook pleitte hij voor een belofte van de grote mogendheden geen gebruik te maken van atoom- en waterstofwapens. Het plan van Eisenhower tot uitwisseling van militaire blauwdrukken en luchtpatrouilles wilde hij alleen aanvaarden als onderdeel van een groot ontwapeningsplan. Hij vroeg de Westelijke mogendheden Donderdag, zoals Westelijke waar nemers het noemden, een „blanco chèque" te tekenen door onmiddellijk in te stemmen met een vermindering van de strijdkrachten van de Sowjet- Unie, de Ver. Staten en communistisch-China tot een milloen of anderhalf millioen man elk en van die van Frankrijk en Engeland tot elk 650.000 man. „Doelmatige internationale controle" zou dan later ingesteld kunnen worden, aldus de Russische minister. vaarding van Eisenhowers voorstel voor luchtverkenning en Boelganins plan voor controleposten op strategi sche punten in de landen van het Oostelijke en Westelijke blok als be gin van een waarschuwingsstelsel te gen onverhoedse aanvallen. Molotofs voorstellen omvatten veel punten van vroegere Franse en Brit se voorstellen, die de Westelijke mo gendheden echter als verouderd be schouwen, omdat zowel Oost als West toegegeven hebben, dat het onder de huidige omstandigheden onmogelijk is te voorkomen dat landen voorraden atoomwapens achterhouden. De nieu- atoomwapens achterhouden. De nieuwste typen atoomwapens zijn zo klein, dat zij gemakkelijk verborgen kunnen worden. De Westelijke ministers hebben hier direct op geantwoord, dat een doelmatige internationale organisatie met inspecteurs om toezicht te hou den op de ontwapening een noodzake lijke voorwaarde is voor aanvaarding van een alomvattend ontwapenings plan. Zij vroegen hun Russische colle ga in te zien, dat het voor het ogen blik onmogelijk is een controlestelsel te scheppen," dat verborgen productie van atoomwapens of achtergehouden atoomwapens opsporen kan. Dulles deelde mede, dat*de Ver. Staten op het ogenblik bezig zijn met een wetenschappelijk onderzoek om dit moeilijke vraagstuk op te lossen. Met zijn Westelijke collega's drong de Amerikaanse minister aan op aan- BOTERMARKT 26, LEIDEN. Vraagt monsterboek ter Voor de 106ste maal jarig Vandaag viert mevrouw CalonneMeister te Den Haag haar 106e ver jaardag. Zij is de oudste inwoonster van Den Haag en op één na de oudste inwoonster van ons land. Ontwapening op afbetaling. Het enige nieuwe denkbeeld, dat Donderdagmiddag naar voren werd gebracht was afkomstig van minister MacMillan, die opperde, dat de Grote Vier dienen in te stemmen met ge deeltelijke ontwapening in plaats van te wachten op een alles omvattend plan, dat voor het ogenblik onmoge lijk is. Hij meende, dat een dergelij ke voorlopige overeenkomst voorna melijk, doch niet uitsluitend, vermin dering van strijdkrachten en gewone bewapening diende te omvatten. Door deze „bescheiden" overeenkomst zou men wellicht kunnen komen tot een evenwicht van strijdkrachten op een lager niveau, waardoor de internatio nale spanning en de bewapeningswed loop minder zouden worden, doch ook in dit geval zou controle op de uitvoering der overeenkomst nodig zijn. Westelijke ontwerp-resolutie. Na de vergadering van Donderdag middag, die ongeveer drie-en-een- half uur duurde, is uit Franse bron ters een ontwerp-resolutie hebben in gediend, waarin wordt voorgesteld de besprekingen over een algemeen ont wapeningsplan in de daarvoor inge stelde V.N.-subcommissie voort te zet ten. In het algemeen menen de Weste lijke landen, dat er weinig kansen voor overeenstemming over ontwape ning bestaan zolang geen vorderin gen zijn gemaakt met de belangrijke kwestie van controle en toezicht. De Westelijken eisen vrije toegang voor inspectiegroepen tot alle militaire in stallaties en productiecentra. De Sow- jet-Unie wil de inspectie beperken tot „objecten die gecontroleerd moe ten worden" met andere woorden, tot gebieden die door de regeringen zijn gedefinieerd. Het vraagstuk van controle op de bewapening is nog moeilijker gewor den sedert zowel Oost als West toe gegeven heeft, dat de nieuwste atoomwapens gemakkelijk voor in spectiegroepen verborgen gehouden kunnen worden. Scotland Yard speurt in zichzelf Scotland Yard, het Britse recher che-centrum, steekt thans de hand in eigen boezem. Aanleiding tot dit on derzoek in eigen rangen is het feit, dat Woensdag in het huis van een vrouw in een Londense voorstad een zestal mappen met vertrouwelijke do cumenten over veroordeelde vrou wen, die in het archief van Scotland Yard thuishoren, is teruggevonden. Deze documenten zouden voor adspi- rant-chantageplegers van zeer grote waarde zijn. Een 43-jarige politieman met een staat van dienst van twintig jaar bij de Yard, is voorlopig geschorst. Ter stond zijn extra veiligheidsmaatrege len genomen. Onderzocht moet wor den of nog meer stukken verdwenen zijn uit het archief van de Yard, waarin wel anderhalf millioen perso nen voorkomen. De eerste stappen van Eisenhower Voor het eerst sedert zijn ziekte is de president van de Verenigde Staten weer in staat zich lopend te verplaatsen en bij het bezoek van de president van Guatemala, Carlos Castillo Armas heeft de president zich vertoond in de weinig officiële kledij van een badjas. De foto rechts de president van Guatemala en op de achtergrond de staatssecretaris, Herbert Hoover. 80STE VERJAARDAG MGR. HUIBERS Mgr. J. P. Huibers zal ter gelegen heid van zijn 80ste verjaardag op Dinsdag 15 Nov. receptie verlenen aan de religieuzen (broeders en zus ters) en de leken van 11 tot 12 uur en aan de priesters van 12 tot 1 uur. WEER VAST IN HET ZADEL De bevolking van Oost-Duitsland ondervindt reeds aan den lijve de be tekenis van de weigering van de Sow- jet-Unie, in te gaan op een voor de Westelijke mogendheden aanvaard bare hereniging van de beide Duitse vernomen, dat de Westelijke minis- republieken. Deze conclusie wordt in Het schijnt, dat er in Buenos Aires weer iets aan de hand is. Pantserwagens en sterke gemotori seerde strijdkrachten van het garni zoen van Buenos Aires hebben tegen over het ministerie van Luchtvaart stelling genomen. Op het ogenblik doen hardnekkige geruchten in de Ar- genntijnse stad de ronde, dat er een staatsgreep op komst is. Het is nog niet duidelijk, of de troepen tot taak hebben het ministe rie te beschermen of te bedreigen. In dit verband is het opmerkelijk, dat van alle kanten eenheden van de luchtmacht op de vliegvelden rond Buenos Aires arriveren. De politieke situatie in Argentinië is thans nauwelijks zeven weken, nadat Juan Peron is verjaagd ge spannen en lijkt thans naar een top punt toe te gaan. Bijna onafgebroken zijn er besprekingen tussen de leiders van de strijdkrachten en de regering. Gistermorgen werd gemeld, dat de minister voor het Leger, brigade-ge neraal Leon Bengoa, zou aftreden, omdat hij te weinig haast zou maken met de zuivering van de Peronistische elementen in het leger. Dit aan staande ontslag is thans ontkend, Amerika heeft Egypte en Israël ge waarschuwd dat het een krachtig standpunt zal innemen tegen wie een oorlog begint en dat het „zeer gunstig gestemd zal zijn jegens de partij, die de Verenigde Staten er van overtuigt, dat zij de vrede wil handhaven". Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. maar algemeen heerst het gevoel, dat er iets broeit. Ook de Peronisten steken weer de kop op en gisteravond heeft de politie een overval gedaan op het oude secretariaat van de Peronistische partij, waarbij 300 personen werden gearresteerd. Volgens berichten uit Argentinië is de minister van Arbeid, dr. Luis Cer. ruti Costa, door jonge officieren be schuldigd, te verzoeningsgezind te genover het Algemeen Vakverbond, waarin de Peronistische invloed bij zonder groot is, te zijn opgetreden. Oud-president Peron van Argenti nië, die per militair vliegtuig van Paraguay naar Panama is gekomen, heeft een Panamees visum gekregen, dat dertig dagen geldig is.. Peron heeft besloten zijn verblijf in dit land te verlengen. Uit een beritfht in het blad „Nove- dades", dat als officiële spreekbuis van de regering van Nicaragua geldt, maakt men op, dat het voorgenomen bezoek van Peron aan Manogua, de hoofdstad van Nicaragua, voorlopig is uitgesteld. Van de zijde der opposi tie in Nicaragua zou heftig tegen een bezoek en eventuele vestiging van Peron in dit land geageerd zijn. De ex-president is intussen hard aan het werk: hij schrijft een boek, waarvan ongeveer 300 bladzijden reeds klaar zijn. Hij is ongeveer op de helft van wat naar verwachting zijn politieke auto biografie zal zijn. Hij heeft verklaard, dat hij geen ervaren schrijver is en veel tijd besteedt aan het doorkras- sen en verbeteren van het geschre vene. de Westduitse hoofdstad getrokken uit talrijke berichten uit Oost-Duits land, die melding maken van straffe re maatregelen van het communisti sche regiem. Zo worden in Oost-Duitsland vol gens de berichten uit Berlijn de spionnagenetten van de volkspolitie j uitgebreid. De chef van dit politie apparaat, de minister van binnen landse zaken Maron, zou opdracht hebben gegeven overal vertrouwens mannen uit te zenden, die de stem mig van het volk nauwkeurig zouden moeten registreren. Voorts is er een verscherpte con trole in de treinen en aan de gren zen van Berlijn, teneinde de nog altijd toenemende vlucht naar het Westen in de afgelopen maand be reikte deze een recordcijfer van over de dertigduizend tegen te gaan. Op economisch gebied staat de wij zer weer op verhoging der „normen" voor de industrie-arbeiders, hetgeen betekent, dat voor een gelijke belo ning weer een hogere prestatie wordt gevorderd. Daarnaast worden nieuwe besparingen toegepast, voornamelijk op brandstoffen. Daarenboven heeft de minister voor volksopvoeding, Lange, weer eens scherp tegen de Kerken gefulmineerd, daar deze zich wijding", die in de jeugdorganisaties blijven verzetten tegen de „jeugd- der eenheidspartij wordt toegepast. Ook binnen haar eigen gelederen heeft de S.E.D. de teugels aange haald en de partijleiders spreken op nieuw van het uitroeien van „zwak heden" en restanten van „burger lijke ideologie." 4V Grotere regenkans Ook in de afgelopen 24 uur is de wind in de Zuidhoek gebleven, zodat de temperaturen nog steeds aan de hoge kant waren. Het was' daarbij droog weer met zonnige perioden. Een nieuwe depressie, die op de Oceaan tot ontwikkeling was geko men, trok vanmorgen met stormach tige winden over Island in de rich ting van Schotland. Het bijbehorende front bracht lang durige regen in een groot deel van England, maar het bewoog zich in sterk vertraagd tempo naar het Oos ten. 4 Het ziet er niettemin naar uit, dat dit front morgen tot ons land zal doordringen, zodat er morgen meer bewolking zal zijn en de kans op regen vrij groot is. wordt weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER BEWOLKING Veranderlijke bewolking met plaatselijk wat motregen, vooral i in het Westen van het land. Ma tige tot krachtige Zuidelijke wind. Dezelfde of iets lagere tem- peraturen. 12 Nov. zon op 7.55, onder 16.57 u.; maan op 5.49, onder 15.39. Het weer in Europa HELSINKI geheel bewolkt 8 C. STOCKHOLM regen 8 OSLO nevel 5 KOPENHAGEN zwaar bewolkt 9 AMSTERDAM onbewolkt 8 ABERDEEN geheel bewolkt 8 regenbui 10 regen 13 onbewolkt 9 licht bewolkt 6 geheel bewolkt 8 onbewolkt 10 DUBLIN LONDEN BRUSSEL BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME mist mist motregen mist motgen Korreltje Wie bang is voor een mus zal nooit gerst zaaien. Russisch spreekwoord.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1