Hoe reageerde agrarische sector op grondgebrek en vlucht der industrie? Voorzitter De Hosson pleit voor flinke politieke belangstelling ALLEEN! VRIJDAG 11 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Kath. Middenstand in Bisdom Haarlem Protest tegen handels marge-beschikking Op de 80ste Centrale Raad van de Dioc. Kath. Middenstandsbond in de Dierentuin te Den Haag heeft de voorzitter, de heer F. C. de Hosson uit Leiden, een openingsrede gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Wanneer wij nog de waarheid mochten betwijfelen van het gezegde der oude Grieken, n.l. het „Panta rhei", d.i. alles beweegt, alles ver vloeit, dan zou, het zij in alle be scheidenheid opgemerkt, mogelijk ook nog enige bewijs daarvoor te vinden zijn in de behandelde stof in de voor gaande 79 Centrale Raden en deze van onze Bond. Wat ons daarbij echter in hoge mate èn als katholieken èn als midden standers interesseert is hóe het be weegt en hóe dat alles vervloeit, om dat wij als deelnemers van het maat schappelijk leven eigen verantwoor delijkheid dragen voor de gang van zaken. En wanneer wij als standsorgani satie, naar het woord van Bisschop pen en andere geleerden, een uiter mate gewichtige taak hebben door mede vormingsinstituut te zijn voor onze leden, dan kan het U niet ver wonderen, wanneer wij, Uw Hoofd bestuur, onze belofte getrouw die wij verleden jaar vanaf deze zelfde plaats deden, n.l. om „ijveriger en beter te gaan werken" in daden hebben trach ten om te zetten. In dit verband herinnerde spr. aan de zeer geslaagde retraite. Vanuit het Hoofdbestuur zijn richt lijnen te verwachten om tot oprich ting van retraiteclubs te komen. Het zullen deze moeten zijn om tot een nieuwe taakopvatting te ko men. Zij zijn als de onderbouw te beschouwen voor een succesvol Kern- werk alsook voor het vormingswerk dat wij betrachten, langs de weg vani de studieclubs, waarvan er dit jaar weer 7 begonnen zijn, n.l. 5 A- en 2 B-cursussen. Vervolgens memoreerde spr. de Studiedagen, die in opzet zeer ge slaagd mogen heten, doch aan deel name zeer zeker te wensen overlieten. Wanneer wij ons opmaken om over een goed jaar het gouden jubileum van onze Bond te gaan vieren, dan zou ik zo graag, zien dat wij niet al leen op een glorierijk verleden kun nen terugblikken, maar ook op een bloeiend heden en dat de boom 50 jaar oud, in volle bloei staat. 1956 worde dan een belangrijk jaar in dat opzicht, maar ook in een ander. Het zal ook het jaar zijn voor de Kamerverkiezingen. Als Katholieke standsorganisatie mogen wij niet aan politiek doen, in die zin, dat het ons niet geoorloofd is aan personenpolitiek te doen, d.w.z. dat wij ons in onze vergaderingen van de Katholieke middenstand niet mogen bezighouden met het bespreken en het stellen vani candidaten voor Kamer, Gemeente raad en Prov. Staten. Doch het is haast vanzelfsprekend, dat wij bij be handeling en discussie van sociale en economische onderwerpen, hogere be leidskwesties en politieke problemen ontmoeten. En toch is daarbij wel eni ge waakzaamheid geboden om te voorkomen dat onze vergaderingen ontaarden in louter politieke bijeen komsten. Wanneer ik er dan ook bij U op aandring meer aan politiek te gaan doen, U daar meer voor te gaan in teresseren, dan bedoel ik daarmee: wordt lid van Uw politieke organisa tie, bezoek de vergaderingen en neem deel aan de besprekingen. Laat daar Uw geluid zijn, mits U de grote lijn, die van het algemeen belang, maar in de gaten houdt. Na twee redenen voor politieke ac tiviteit ontwikkeld te hebben, zeide spr., dat al is het contact van onze' organisatie en de K.V.P., vooral in de na-oorlogse jaren, zegenrijk en suc cesvol geweest, wij toch nog niet be paald aar» het eind van onze wensen zijn. Zeker, er zijn ook mislukkingen te noemen, maar de feilloze werking van de sigaretten-automaat is nu een maal niet de eigenschap van een poli tiek apparaakt. En ik zeg niet eens „helaas", omdat er meer politieke ap paraten zijn met andere wensen! Po litiek is nog altijd een moeilijk be drijf, waarbij de kunst van het mo gelijke betracht wordt en waaraan te vens de goede verliezer te pas komt. Neen, aan het eind van onze wensen zijn wij nog zeker niet. Spr. dacht hier aan de zeer onge wenste verandering in de voorlopige heffing van de vennootschapsbelas ting, die nog onlangs door de Minister van Financiën, is ingevoerd. Bedroeg deze eerst 50 pet., met ingang van het nieuwe boekjaar zal deze 75 pet. v/orden. Dit betekent vooral voor de kleinere N.V.'s en die worden toch het meest in de middenstand aange troffen een ernstige beemoeilijking voor hun investering. En deze wordt nóg moeilijker indien de suggestie van de President van de Nederlandse Bank om het bankcrediet te beperken, gerealiseerd gaat worden. Bovendien zal de mogelijkheid tot afschrijving, die tot nu toe 33 1/3 pet. bedroeg, teruggebracht worden tot 10 pet. Dit treft op het moment, dat de middenstand wat ruimer adem haling inzake zijn liquiditeit werd toebedeeld,, wel zeer ongelukkig. Spr. vroeg zich af of hier, in het kader van het toegezegde positieve midden, standsbeleid, geen faciliteiten gescha- pen kunnen worden. „Ook als wij te spreken komen over de nog steeds durende en van kracht zijnde Handelsmargebeschikking, die nota-bene op het N.R.K.M.-congres te Maastricht werd afgekraakt door een tevoren werd gebrandmerkt als nut teloos en discriminerend voor de middenstand, dan weten wij toch waarlijk niet meer hoe het zit of waar het heen moet met dat positieve in dat middenstandsbeleid. Bovendien zou de vervallen O.B., zoals aan dr. Lucas in#de Tweede Kamer is toe gezegd, een verlichting gaan beteke nen in die zin dat het ook een finan ciële compensatie zou worden voor de middenstand". Bij de aanstelling van consulenten voor de middenstand wil spr. het e derfken omtrent de bedoeling daarvan* Voor hem zijn deze, door hun vage taakomschrijving, nog figu ren in de mist. Het is daarom, dat de oproepen van de K. v. K. en die van sommige Burgemeesters om naar deze consulenten te gaan om voorlichting, met de nodige reserve zijn aange hoord. „Het geven van voorlichting is één der taken van onze organisatie. En nog wel een waar wij door de jaren heen, steeds grote aandacht aan be steed hebben. Herhaaldelijk komen wij bij het geven daarvan in het prin cipiële vlak en het valt te begrijpen, dat wij daarom in deze willen manen tot voorzichtigheid. Uw eigen organi satie is op dit stuk nog heel wat mans. Inmiddels betekent dat niet dat wij geen begrip opbrengen voor de nieu we inzichten t.a.v. de productiviteit, bedrijfsvoering enz. Wij vragen ons echter wel af, of deze voorlichting niet veel doelmatiger gericht zou zijn, indien deze meer bedrijfstakgewijs zou worden verleend en dus meer re kening zou houden met de typische behoeften van die bedrijfstak". Tenslotte deelde spr. mede, dat het Middenstands-rampenfonds zeer goed heeft gewerkt. Op voorstel van voorzitter F. C. de Hosson heeft de centrale .raadsverga dering van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Haarlem, vandaag te Den Haag bijeen, een telegram gezonden aan de minister van Economische Zaken, waarin met grote klem wordt aange drongen op de onmiddellijke intrek king van de handelsmaTgebeschik- king welke in het telegram discrimi nerend wordt genoemd. Vervolgens werden jaarstukken 1954 en de begroting 1956 goedge keurd. De periodiek aftredende hoofdbestuursleden, de heren T. S. J. Hooy (Haarlem), B. Poelman (Den Haag), J. Reynen (Amsterdam) en W. Vessies (Beverwijk) werden bij acclamatie herkozen. Door de heer J. Bakker, directeur van het bureau, werd medegedeeld, dat door het mid denstands-rampenfonds 76 midden standers, die door de watersnood wa ren getroffen, voor 100 pet. zijn ge holpen. Het vaantje de prijs van de ledenwervingsactie werd uitge reikt aan de afdeling Castricum, ter wijl vijf ander afdelingen, waaron- Zo af en toe blijkt, wanneer een schip zich in volle zee be vindt, dat er een verstekeling aan boord is. Het is dan gewoon te, dat hij een baantje krijgt en zodoende zijn reis betaalt. Een heel enkele maal komt het wel eens voor, dat de „blinde" passa gier niet ontdekt wordt, zoals bij voorbeeld de Duitser, die kans had gezien zich te New York aan boord van de „Rijndam" van de Holland-Amerika lijn te verstop pen. In Rotterdam lukte het hem ongemerkt van boord te komen en Duitsland te bereiken. De re derij achterhaalde evenwel zijn adres en men stuurde hem een brief, daarin vragend of hij mis schien alsnog zijn passage zou willen betalen. Per kerende post kwam er antwoord: Neen, de Duitser voelde er niets voor, want toen hij aan boord was ge gaan, stond er bij het kantoor van de administrateur aange plakt, dat het schip was volge boekt en er geen bed meer over was, Waarom zou hij dan beta len? Wel wilde hij voor het ge bruik van een niet nader te noe men vertrekje een regeling tref fen a raison van tien cent per keer. Het totale bedrag heeft hü evenwel niet genoemd. Slechte banden veroorzaakten ongeval Dood door schuld De slechte banden van een N.Z.H. V.M.-bus, waren op 23 Mei oorzaak van een verkeersongeluk bij Aerden- hout, waarby een persoon gedood werd. Voor dit feit stond gisteren in Haarlem de buschauffeur terecht, terwijl bovendien de directie van de Vervoersmaatschappij ernstig ge laakt werd voor het gebrek aan toe zicht op het garagepersoneel. De chauffeur die wegens dood door sdhuld terecht stond, had de bocht genomen met een snelheid van 45 tot 50 kilometer. Op dat moment nader de mr Halbersma met zijn auto het remde, maar het gladde yregdek en kruispunt. De chauffeur van de bus de slechte banden waren oorzaak dat de bus een slag omdraaide en de auto van de heer Halbertsma ver pletterde. De bestuurder werd op slag gedood. De officier eiste tegen de buschauf feur zes weken gevangenisstraf met twee jaar intrekking van het rijbe wijs. der Gouda, een voorzittershamer met inscriptie ontvingen. In de middagvergadering sprak rec tor H. Brans over beroepskerstening en antwoordde een forum, samenge steld uit leden van het hoofdbestuur, op schriftelijk onder de vergadering ingediende vragen. LIS S IN ZIJN ROMANTISCHE JAREN Jan van Star Deze foto geeft een beeld van het oude romantische Lisse. De afbeel ding van „De Zwaan", het tegenwoor dige hotel-restaurent De Witte Zwaan laat zien dat de landelijke sfeer in het begin van 1800 in Lisse rijkelijk was te proeven. De Zwaan was in die tijd een centraalpunt van de streek. Hier imimers was een tussenstation voor de postdienst HaarlemLeiden. „De Zwaan" was een centraalpunt van de activiteiten van de Leidse stu denten, die ook in die tijd reeds hun stuidentikose grappen demonstreer den. De oudste lezers kunnen zich nog herinneren dat de Lissesere jeugd op het Vierkant dikwijls bekogeld werd met kisten, sinaasappelen en choco lade. Hèt pulblieatie-lbord, zichtbaar op de gevel van De Zwaan was het offi ciële aanplakbord van de gemeente. Het gebouw links is een boerderij. Deze boerderij, die later door de heer Julius Vreeburg bewoond werd, is nog geen veertig*jaar geleden ge doopt. Aan de overzijde van de weg stond op de plaats, waar nu p.a. het winkelpand van de horlogewinkel Karstens gevestigd is, een tweede boerderij, bewoond door de heer J. Vreeburg. Bij deze stal werden de paarden (en de voerman) van de postwagen uit Haarlem, die daar 'r. avonds om 12 uur aankwam, ver wisseld. Bij deze boerderij was een zekere Jan Sehrama v/erkzaaim, die de postwagen 's nachts naar Leiden reed en dan om drie uur weer terug was. Zijn kleinkinderen die nu zelf reeds opa of oma zijn kunnen zich door overlevering nog herinne ren dat deze Jan Sehrama de bijnaam „Jan van Stal" kreeg. Naast zijn vaste betrekking als boerendagloner (van 's morgens'kwart over vier bij mel- kenstijd tot 's avonds plm. 6 uur) had hij elke dag zijn vaste trip naar Lei den te maken. Zijn slaaptijd was dus minimaal en wel van 7 tot 11 uur 's avonds. Als de heer Sdhrama 's nachts om 3 uur terug uit Leiden kwam restte hem dus nog drie kwar tier of een uur voordat zijn dagtaak begon. Zijn bijnaam is momenteel nog ir. Lisse bekend. TIENTALLEN SCHAPEN DOOR HONDEN GEDOOD In de polders van de gemeente Appeltern is een kudde van 250 scha pen door een groep bloeddorstige honden dusdanig aangevallen, dat reeds 70 dieren vreselijkt verminkt gestorven zijn. Er worden nog 15 schapen vermist en een groot aantal staat met verwondingen op stal. De boeren wachten op de inspec teur der verzekeringsmaatschappij, alvorens zij de ernstigst toegetakelde dieren uit hun lijden verlossen, want anders krijgen ze geen uitkering. Uit een oogpunt van dierenbescherming -is dit een onhoudbare situatie. LEGE DIESEL REED OP GOEDRENTREIN Bij Houthem-Valkenburg, is gister morgen omstreeks half zes een lege dieseltrein op een stilstaande goede rentrein gelopen. De botsin gebeurde toen de goede rentrein werd binnengeloodst nadat hij enige tijd voor een onveilig sig naal had 'gestaan. Vier goederenwa gens kantelden en twee ontspoorden. Zij versperden het hoofdspoor. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De dienst tussen Meerssen en Valkenburg werd tot gistermiddag 12 uur onderhouden met bussen. Om streeks het middaguur werd het spoorwegverkeer tussen Valkenburg en Maastricht v.v. over enkel spoor hervat. RECHTZAKEN GEFELICITEERD EN 200 BOETE. Een 38-jarige kweker uit Woubrug- ge was bij de Haagse Economische Kamer van het Gerechtshof in beroep gekomen tegen een vonnis, waarbij hij tot 300.boete of 30 dagen was veroordeeld. De verdachte had over een oppervlakte van 3452 m2 koude kas freesia's geteeld, terwijl hij voor sleChts 2941 m2 Vergunning had. Hij gaf dit toe. Als excuus gold, dat hij een vergunning voor een seizoen had overgenomen, maar dat deze pas van November af gold. Toen hij de bollen in de grond stopte had hij de vergun ning nog niet binnen en wist hij de aanvangsdatum nog niet. De presi dent merkte op, dat de vergunning al op 14 September was overgeschreven op zijn naam. De kweker repliceerde dat dit via een tussenpersoon göng en dat deze de vergunning niet direct had doorgegeven. Hiervan was hij de dupe geworden. Een deskundige van het Bedrijfschap voor sierteeltpro- dusten bevestigde dat tussenpersonen de vergunning krijgen en deze wel eens te lang vasthouden. „Eigenlijk moet dus die tussenpersoon de boete krijgen", concludeerde de proc-gene- raal. De getuige zei voorts nog, dat verdachte in October wel de bollen moest poten omdat hij anders te laat zou zijn met de oogst. De verdachte vond de boete wel wat hoog temeer omdat hij nog nooit in overtreding was geweest, De presi dent vroeg of verdaohte twee kinde ren had. „Juist Vannacht is er een L.T.J.-ERS ALS ENQUÊTEURS Leidraad voor de toekomst De L.T.J., die altijd vol initiatieven zit, houd momenteel een enquête onder de zonen van agrariërs en daarmede hoopt zij een schat van ge gevens te verzamelen, die kan bijdragen tot de verwerkelijking van de leuze boven het winterprogram: „Van uit het ouder-gezin als een fijne vent de wereld in!" Want de tijden zijn veranderd en men moet zijn ogen de kost geven. Na de oorlogsjaren, waarin heel Nederland eigenlijk agrarisch dacht, is de aandacht plotseling van de bodem afgeleid en gericht op de industrie. Men stond ineens oog in oog met het harde feit, dat Nederland gebrek heeft aan cultuurgrond. De noodklok werd geluid en onder de agrariërs voelde men de noodzaak van emigratie duidelijk aan. Gedurende enkele jaren trokken onze boeren en tuinders in groten getale naar het buitenland. Maar intussen voerde de industrialisatie naar een hoogconjunctuur, die de aan vankelijke reactie sterk deed afnemen en op het ogenblik is het eigenlijk zó, dat de emigratie onder de agrariërs enorm is teruggelopen meer dan in welke andere categorie ook terwijl juist voor de mensen, die de bodem willen bewerken, er in het eigen land practisch geen mogelijkheden meer zijn, waartegenover de prachtige kansen staan in Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Dit geldt evenzeer voor de meisjes als voor de jongens. Want de meisjes, die niet trouwen, moeten zich als werkende vrouw een weg door het leven banen en de ont wikkeling van haar capaciteiten is daarvoor nodig. Uiteraard kan men niet alles van tevoren weten, maar de practijk van de laatste 10 jaren vooral heeft vaak geleerd, dat het agrarische gezin nog teveel in een isolement leeft, wat voor het kind vaak een ongunstige weer slag betekent. Eindrapport in begin Januari En nu is het geen kwestie van „Mensen emigreer toch!" Emigratie is een ernstige zaak, die ieder voor zichzelf moet beslissen. Er moet geen ongezonde pressie zijn! Overi gens verstaan de landbouworganisa ties haaj* taak! De L.T.B. heeft o.a. een uitstekend apparaat, dat deskun dige voorlichting geeft over emigra tie. Men kan er te weten komen, wat het vertrek naar het 'buitenland be tekent en dan voor zichzelf een be sluit nemen. Men gaat niet. Als men besluit: „Ik ga niet!", dan is daarmede de kwestie niet af. De toekomst blijft bestaan en voor het levensgeluk van een jongmens is het nodig, dat er over die toekomst-wordt nagedacht. Door de jongeman zelf en door zijn ouders. En hier gaat het opvoedingsmilieu een rol spelen. De twijfelachtige mogelijkheden in de agrarische sector eisen, dat de opvoeding niet te sterk wordt afgestemd op de twee-eenheid objectief man als prof. dr. Thurlings, bedrijf en gezin. Uit de practijk. Er zijn al voorbeelden in overvloed van jongens, die zijn opgevoed in een puur agrarisch gericht milieu. Op een gegeven moment was het: Stop! Er kwam een meisje, er ontstonden hu welijksplannen en het ouderlijk be drijf was niet van dien aard, dat er nog een -gezin onderhouden kon wor den. Van de jongens, die door der gelijke omstandigheden de agrari sche sector moesten verlaten, is on geveer 80 pet. in de industrie mis lukt. In heel veel gevallen was dit niet nodig, als men maar eerder over de toekomst had nagedacht. Was dat het geval geweest, dan zou men veel eer der tot de conclusie gekomen zijn: „Er is geen bestaan voor hem in ons bedrijf!" Het gevolg van deze con clusie laat zich gemakkelijk ver staan. Men had de jongen een oplei ding gegeven die hem in staat zou hebben gesteld, om een behoorlijke plaats in de maatschappij te verwer ven. En het is toch werkelijk niet zó, dat men dergelijke kwesties alleen moet oplossen. Ga eens praten met een onderwijzer of maak gebruik van een beroepskeuze-bureau. Heus, men kan zich voldoende laten adviseren door mensen, die kijk op dergelijke kwesties hebben. Typische weerslag. Er is een andere factor, die in dit gehele complex van omschakeling een ongunstige rol speelt. De hoogcon junctuur! De industrie heeft veel landarbei ders tot zich getrokken en naar men vaak hoort beweren heeft dit tot ge volg, dat veel boeren- en tuinders zonen langer op het bedrijf van va der blijven werken, dan voor hun toe komst wel wenselijk is. Het bedrijf is dan van dien aard, dat zij op een bepaald moment moeten uitstappen en dan het leven binnen gaan met een te geringe bagage. Als men vijf jongens heeft en een bedrijf, dat aan twee van hen een bestaan kan bieden, dan moet men voor de andere drie een weg vinden. Intensiveren is vaak meer een mo dewoord dan een oplossing. Men kan bedrijven niet eindeloos blijven scheuren en ze tegelijk ge zond houden. Men kan ook niet in bet wildeweg overschakelen van vee teelt op tuin/bouw zonder economi sche verwarring te stichten. Er liggen stapels problemen voor de agrarische stand en alle feiten, die we hier aanstipten worden dikwijls geconstateerd. Totaal-beeltT. Maar al die feiten, welke men dan hier en dan daar tegenkomt, geven nog geen totaal-beeld. Daarvoor gaat de L.T.J. gegevens verzamelen. Zij wil weten, hoe de zaken er nu pre cies voorstaan en daaruit de leidraad voor de toekomst afleiden. De jongens, die de L.T.J. in haar enquête betrekt, zijn verdeel in twee leeftijdsgroepen: geboren in 1930 en geboren in 1935. De eerste groep ver liet de lagere school in de oorlogsj ren, toen heel Nederland agrarisch gericht was en er voor de boeren, in het licht van de hier aangeroerde kwestie, geen vuiltje aan de lucht was. De tweede groep kwam van school op -het moment, dat de indus trie in volle vlucht was. De gegevens zulen uitwijzen, hoe de agrarische stand in beide gevallen gereageerd heeft. Vrij eenvoudig. De vragenlijsten men hoopt er tussen de 3 en 4000 binnen te krij gen zijn niet ingewikkeld, ja zelfs vrij eenvoudig. Er wordt gevraagd naar de grootte van het gezin, de hoe veelste jongens de geënquêteerde is en de grootte en de aard van het be drijf der ouders. Dan volgen vragen over de schoolopleiding, de diploma's, eventueel huwelijk of verkering en het milieu van het meisje; de plaat sen, waar men werkzaam is geweest, bij de ouders, bij anderen, de aard van het bedrijf en het werk en wat men nu doet. Belangrijk zijn ook de vragen over de toekomst. Wat verwacht men, wat wil men. De wensen, afgewogen tegen de opleiding en de mogelijkheden, zijn uiteraard van veel belang. Men kan zich een beeld gaan vormen van het geen er zich heeft afgespeeld tussen de twee polen, waarvan de beide; ge- enquêteerde groepen de vertegen woordigers zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat de conclusie van dit onderzoek voor de agrarische gezinnen belangrijke richt lijnen zal medebrengen. Laat ieder een, die hier kan medewerken, zijn medewerking voor de volle honderd procent geven. De L.T.J., altijd bruisend van le venslust, heeft weer een nieuw en belangrijk initiatief genomen, dat door de leden zelf zij treden op als en quêteurs wordt uitgevoerd. Als straks in Januari het tweede lustrum van deze springlevende organisatie wordt gevierd, zal de conclusie van de enquête, die door deskundigen wordt opgesteld, worden aangeboden, Mogen veel jonge mensen de vruch ten van dit initiatief plukken. bijgekomen", was het onverwachte antwoord. Dit leverde de kweker fe licitaties van het Hof op, maar de proc.-generaal moest toch een straf eisen. Hij nam echter in aanmerking, dat wellicht de tussenpersoon in ge breke was gebleven en daarom re- quireerde hij nu 200.boete of 20 dagen. Het Hof zal op 24 November a.s. arrest verwijzen. DORSTIGE FIETSERS. Wegens het besturen van een rij wiel, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde, werd een niet versche nen Leidse koopman conform de eis veroordeeld tot 30.of 15 dagen. Een eveneens niet verschenen kraan machinist uit Leiden kreeg voor een dergelijk feit 20.boete of acht dagen. WRAAK VOOR EEN TRAP. Een boete van 15.of vijftien da gen en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf legde de Haagse Poli tierechter op aan een 61-jarige man uit Sassenheim, die per brief een mede-ingezetene had beledigd. Tot zijn verdediging voerde hij aan dat deze hem in de kerk zou hebben geschopt. Reeds driemaal was ver dachte voor een eenvoudige beledi ging veroordeeld. TE LAAT. Bij verstek veroordeelde de Haagse Economische Politierechter een groentehandelaar uit Leiden tot 15 boete of zes dagen conform de eis. De verdachte had te laat groente ver kocht en was daardoor in strijd geko men met de winkelsluitingswet. Om zeven uur 's avonds, na winkel- sluitingstijd dus, had een koopman uit Oegstgeest bloemen verkocht en hiervoor was hij gedagvaard voor de Haagse Economische Politierechter. Hij was niet verschenen. Bij de poli tie had hij het verweer gevoerd dat de bloemen weg moesten omdat zij anders zouden bederven. Overeen komstig de eis kreeg de koopman 15 ooete of 6 dagen. BOERDERIJ TE DUUR VERKOCHT. De officier van Justitie bij de Haag se Economische Politierechter eiste 2000 boete tegen een veehouder uit Alphen a .d. Rijn, die een boerderij zou hebben verkocht tegen een hoge re prijs dan de grondkamer had vast gesteld. De verdachte betoogde o.m. dat er geen schade voor de koper was, want de gemeente Uithoorn die de grond van de koper had ont eigend zorgde voor de betaling. De verdediger, mr. C. F. M. van Koppen, zei o.m., dat de practijk meebrengt dat men te veel vraagt omdat de grondkamer altijd zakt. Op verzoek van de raadsman zal de Politierechter over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. Maand gevangenis voor iedere kerkcent Een fabrieksarbeider uit Herwen en Aerdt stapte enige tijd geleden in het kerkportaal te Spijk uit zijn klompen, sloop op kousenvoeten de kerk binnen, brak daar een offerblok open en deed de inhoud in zijn zak verdwijnen. Het resultaat van deze kerkdief stal bleek niet zo geweldig, want de kerkgangers hadden precies zes los se centen in het biisje geworpen. De gevolgen waren echter veel op zienbarender, want de rechter, waar hij gisteren voor verscheen, veroor deelde hem gisteren tot een gevan genisstraf van 5 maanden; bijna voor iedere cent een maand. VERBOND VOOR VKILIG VERKEER Kruising i met een weg welke geen voorrang beeft

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11