c Tweede Kamer onvriendelijk gestemd over de toename der Rijks-uitgaven Wordt er doeltreffend gewerkt? Bejaarden staan voor veel problemen Gehoord Aeschreven A edrukt P I T O 0 ifti Kwakelse schonen op t droge Vijf geslachten in Katwijk WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 DE LEITSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer een aanvang gemaakt met de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting 1956. Hierbij zijn tevens aan de orde de nota (van 12 Juli 1955) inzake de deviezenpo- sitie, de betalingsbalans eerste half jaar 1955, zomede het verslag der commissie voor de rijksuitgaven om trent het verslag van de Algemene Rekenkamer betreffende haar werk zaamheden over het .jaar 1954. De heer VAN LEEUWEN (WD) herinnert eraan, dat hij verleden jaar met het oog op het tekort aan arbeidskrachten gevraagd heeft of •het niet gewenst was allerlei werken te temporiseren. Sindsdien doen zich verschijnselen van een overspannen conjunctuur voor. Spr. is van oordeel, dat zich dit jaar een hoogconjunctuur heeft ontwikkeld, neigend naar over spanning. De minister heeft bepaald, dat de vennootschapsbelasting gedeeltelijk vooruit moet worden betaald. In zijn ijver de liquiditeit der ondernemin gen te beperken, overtrekt de minis ter de zaak, zo meent de heer Van Leeuwen. Hij verklaart het niet eens te zijn met 's ministers rentepolitiek Z.i. is het onjuist Nederland te doen voort leven als een goedkoopste-eiland ten aanzien der rente. Srp. betoogt, dat het met de zui nigheid bij de overheid treurig is ge steld, in tegenstelling tot wat de over heid het bedrijfsleven als wenselijk voorhoudt. In tijden van hoogcon junctuur moet men z.i. overgaan tot inkrimping der uitgaven en afschaf fing van subsidies. In dit verband noemt hij o.a. de subsidiëring van radio, televisie, melk en emigratie. De bezuiniging moet naar zijn oor deel uitgaan van de overheid. Ten aanzien van de bezitsvorming zegt spr., dat de primaire taak van de overheid is het belastingsysteem zo in te richten, dat het is afgestemd op een vorm van gespreid bezit. Men zal moeten komen tot fiscale vrijstel lingen voor spaarders. Toename ambtenaren de perken te buiten De heer C. VAN DER HEUVEL (AR) meent, dat de minister zich in zijn memorie van antwoord wel ge makkelijk van de zaak afmaakt. Op bepaalde dingen had hij dieper moe ten ingaan, b.v. op de mislukking der laatste staatslening. Er is een ontroerende eenstemmig heid tussen regering en Kamer over het te hoog niveau der staatsuitgaven. Maar toch is de minister wat ge schrokken van die eenstemmigheid en hij laat weer een optimistischer ge luid horen. De minister zegt, dat van te hoge belastingdruk niet kan worden ge sproken, de minister vindt het hele maal niet erg. Spr. is echter een an dere mening toegedaan. Hij zegt, dat het voor de Kamer moeilijk is te oordelen wat gedaan is om de uit gaven te beperken. Uit de toename van het aantal ambtenaren 9 pet. vergeleken met 1954 zou men moe ten concluderen, dat met de versobe ring geen ernst is gemaakt. Er zijn zeker ambtenaren, die hard werken, maar buiten de minister gelooft nie mand, dat alle ambtenaren dat doen. De toename van het aantal ambte naren gaat de perken te buiten, zegt spr. Het gaat niet alleen voor de sa larissen en de outillage. Elke over tollige ambtenaar betekent, dat iemand uit het productieproces wordt weggenomen in een tijd, dat het be drijfsleven mensen te kort komt. Spr. is van oordeel, dat men tot een betekenende verlaging van de staatsuitgaven moet komen. Verbetering is z.i. alleen te berei ken als van hoog tot laag het besef doordringt, dat het geld voor het staatsdienst wordt opgebracht door mensen, die het slechts mét grootste moeite kunnen opbrengen. Pas na jaren De heer VAN D'E WETERING (CH) verklaart dat het huidige sy steem van boekhouding op de helling moet, want nu is het zo, dat de minis ter eigenlijk eerst over jaren weet hoe de zaak precies is geweest. Bedrijven als Unilever, Aku en Philips waren als voorbeeld te nemen. Z.i. moet er een duidelijk antwoord komen op de vraag welke plannen er zijn tot afremming van over heidsuitgaven. De stijging van de sterkte van het rijkspersoneel noemt spr. afschuwe lijk. Er zijn nu 6000 vacatures. Die zullen z.i. merendeels zijn ontstaan door vertrek naar het bedrijfsleven. Onder die weglopers zijn z.i. de bes ten te vinden. De overheid bemoeit zich met te veel zaken. Zij dient zich op velerlei gebied terug te trekken. Inkrimping van het aantal ambtenaren is drin gend noodzakelijk. Twijfel De heer LUCAS (K.V.P.) merkt op, dat de aangevraagde gelden natuur lijk moeten worden toegestaan. Of iedere post verantwoord is kan de Kamer zelden of nooit beoordelen. Of de begroting der inkomsten reëel is wordt verschillend beoordeeld, maar de laatste jaren gaat men ten deze vooruit. Spr. gaat er mede accoord, dat een deel van het gestegen nationale inko men in de schatkist vloeit. Maar dan moet aan twee voorwaarden worden voldaan: de kip met de gouden eieren mag niet worden geslacht en de mid delen moeten zo gebruikt worden dat ze het maximum aan rendement le veren. De minister heeft te kennen gege ven, dat gestreefd wordt naar ver groting der efficiency in de over heidsdienst. Dat zegt spr. wel te ge loven, maar onder aanhaling van voorbeelden betoogt hij, dat het ideaal nog niet is bereikt. Hij betwij felt of er in het overheidsapparaat wel efficient wordt gewerkt en hij vraagt zich af of alle ijver der over heid naar meer efficiency wel goed gericht is g.eweest. Spr. vraagt zich af of niet een doel- matigheidscontróle van het financiële beleid der regering door de Kamer moet worden uitgeoefend. Wanneer het apparaat daartoe niet bestaat, moet dat worden geschapen. Zonder wijziging der comptabiliteitswet kan de Rekenkamer dit'werk niet doen. Z.i. moet de Kamer de beschikking krijgen over een orgaan dat haar kan helpen bij de doelmatigheidscontróle op de uitgaven. Als onderwerpen van controle noemt hij de organisatie van re- geringsbureaux en voorgenomen overheidsinvesteringen. Spr. zegt er verbaasd over te zijn, dat de regering heeft gekozen voor ,'n, afrebiihihg der investeringen in de publieke rector door liquide middelen af te romen. Niet minder verbaasd is hij over de geringe bereidwillig heid om ook de investeringen in de overheidssector af te remmen. Voorts vraagt hij of het departe ment ernstig studie maakt van de mo gelijkheid om door fiscale maatrege len de bezitsvorming door sparen te gevorderen. Cijfers kloppen niet. De heer WELTER (K.N.P.) zegt, dat het voorlopig verslag eigenlijk doet Zien, dat de Kamer het finan ciële beleid moe is. Hij hoopt, dat het verslag ertoe zal bijdragen, dat in de toekomst een andere, een bredere en ruimere geest het departement van financiën zal beheersen en dat men er meer eerbied zal hebben voor het budgetrecht der Kamer. De vrees voor de Kamer heeft ontbroken en dat heeft het departement doen ma nipuleren met milliarden overschot ten van de belastingen, buiten de Ka mer om. Spr, betoogt, dat de begroting eigenlijk niet besproken kan worden, omdat de cijferopstellingen op geen honderden millioenen kloppen met de werkelijkheid. Men kan alleen spre ken over tendenzen. Hij hoopt, dat dit de laatste maal is, dat zo'n be groting is ingediend. De zuinögheidspassages in de me morie van antwoord zijn zeker niet de best geslaagde, maar dat is niet te verwonderen, zegt spr., zolang de re gering weigert te streven naar stelsel matige bezuiniging. Met het denkbeeld van de heer Lu cas in zake een onderzoek naar de efficiency in het overheidsapparaat stemt de heer Welter in. Argwanend. De heer HOFSTRA (P.v.d.A.) ver klaart de bezorgdheid van de minis ter over het uitgavenbeleid op lange termijn te delen. Hij betoogt, dat de begroting 1956 in niet onbelangrijke mate is geflatteerd. De financiële toe stand is nog weinig bevredigend. De politiek, welke gevoerd is, was z.i. in het belang van het Nederlandse volk en men mag niet spreken van exces sieve belastingdruk in strijd met de grondwet, zoals de heer Welter deed. Hij betoogt, dat de winsten te hoog zijn tengevolge waarvan men tot te grote besteding overgaat. De overheid zelf financiert inflatoir. Wat de beperking der staatsuitga ven aangaat zegt spr. steeds wat arg wanend te staan tegenover die leden, die daarop aandrongen. Men zou daar in een miskenning van de over heidstaak kunnen zien. De kwestie der efficiency moet wel de aandacht hebben. Wat het denkbeeld van de heer Lu cas, die een nieuw orgaan wil, aan gaat, merkt spr. op, dat dit enkele honderden ambtenaren zal moeten omvatten. Zijn aanvankelijke indruk is dat men beter een en ander aan de Rekenkamer kan overlaten. De heer WAGENAAR (C.P.N.), op merkend, dat de internationale span. ning -is verminderd, bepleit de wen selijkheid van vermindering van mili taire uitgaven. De heer VAN DIS (S.G.) meent, dat alles in het werk gesteld had moe ten worden om te komen tot beper king van de rijksuitgaven. In plaats daarvan zijn de staatsuitgaven weer 102 millioen hoger geraamd. Bijeenkomst in Haarlem Huldiging en geschenk bisschop van Rotterdam Commissie opgericht De diocesane raad van overleg in het bisdom Haarlem heeft het intia- tief genomen tot de oprichting van een commissie ad hoc in verband met de te verwachten benoeming van de nieuwe bisschop voor het bisdom Rotterdam. Deze commissie zal met het oog op de komst van de nieuwe bisschop in overweging nemen, pp welke wijze de sociale organisaties in het nieuwe diocees op een passen de wijze de nieuwe bisschop kunnen huldigen en hem 'n waardig geschenk aanbieden. Naast hetgeen het stede lijk comité Rotterdam doet voor de ontvangst van de nieuwe bisschop blijkt er behoefte te bestaan aan een dergelijk initiatief op het nieuwe diocesane niveau. De betrokken or ganisaties zullen op de hoogte wor den gesteld. Op een bijeenkomst van de Katho lieke bond van bejaarden en gepen- sionneerden in het bisdom Haarlem, die gistermiddag in gebouw „Sint Bavo" te Haarlem is gehouden, heeft de heer W. Peters, directeur van het vormingscentrum van de Katholieke Volkspartij te Baarn, een uiteenzet ting gegeven over het wetsontwerp algemene ouderdomsverzekering. Hij werd ingeleid door de voorzitter de heer W. Heeselaars uit Amster dam, die o.a. opmerkte, dat de bejaar den voor vele problemen staan. Ge bleken is, dat velen slechts eenmaal per week een wanme maaltijd ge bruiken. Aan deze ongewenste toe stand dient een einde te komen en gerekend wordt op de steun van de overheid. Een groot aantal bejaar d-en kan niet aan het verenigings- en sociëteitsleven deelnemen wegens ge brek aan geld. Gehoopt werdt hierin verbetering te brengen als de over heid subsidies verleent. Edel-baggeraar Mysterieuse schat Ruim 35 jaren geleden werd een commissionair van een Haagse juwe- liersfirma in Spanje beroofd van een kostbare collectie edelstenen, die et telijke duizenden guldens waard waren. De misdaad werd nooit opgelost, totdat het vorig jaar een werkman in een Haagse gracht aan het bagge ren was en daar een groot aantal edel stenen aantrof, van welke vondst hij aangifte deed. Hoewel de juweliersfinma met yrij sterke bewijzen kon aantonen, dat het hier de in Spanje geroofde juwelen betrof, waren de bewijzen niet sterk genoeg om hen wederom in bezit te krijgen, zodat thans de inspecteur der domeinen de kostbaarheden zal vei len. De enige, die nu nog in spanning leeft, is de werkman, die de sten-en gevonden heeft, want de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij een belo ning zal ontvangen. De heer Peters zeide, dat het bij de nieuwe wet om een volksbelang gaat, bepaalde groepen worden dus niet bevoordeeld. De regering stelt zich voor de de finitieve wet met ingang van 1 Jan. 1957 in werking te stellen. Gepensioneerden bespraken problemen De komende wet op de ouderdoms pensioenen en de gevolgen hiervan voor de nu reeds gepensionneerden zijn gistermiddag het onderwerp van bespreking geweest op de vergadering van de Algemene Bond van Gepen sioneerden in de Burcht. Het woord werd o.m. gevoerd door de heer G. Wolters, algemeen voorzitter van de bond. De heer Ant. Metz, plaatselijk voor zitter kon in zijn openingswoord een volle zaal verwelkomen. Nadat hij de afgevaardigden van de verschillende afdelingen afzonderlijk begroet had, wijdde hy enkele woorden aan de stand van zaken in de Leidse bond, die op het ogenblik ruim 1300 leden telt. Het onderwerp, dat de heer G. Wol ters met de leden doornam, had wel bij uitstek ieders belangstelling. De wet op de ouderdomsvoorziening, die waarschijnlijk op 1 Januari 1957 van kracht zal worden, biedt immers voor de nu reeds gepensionneerden en kele haken en ogen. Nadat spreker de ongetwijfeld grote sociale be tekenis van de wet besproken had, vestigde hij de aandacht op enkele onduidelijkheden in de letter van de wet. Spreker kantte zich fel tegen de kortingen op de overheidspensioenen, die door invoering van de wet mo gelijk zijn. Dit, aldus spreker, zou een grove onrechtvaardigheid zijn jegens de oud-gepensionneerden. Spreker besloot met de aandacht te vragen voor de voorbereidingen, die getrof fen worden om tot herwaardering van de pensioenen te komen. Na de pauze kreeg men gelegenheid met de bondsvoorzitter over deze kwesties van gedachten te wisselen. DUIN BOLLEN 13 RIJN Schrijftaal voor internationaal gebruik oogm 2i£*iicz> spreke* ty:HA*r I 9 HOUDSN Geboren in Wassenaar Vooq if 6 O Vf-w D OAIOS/i O" 0 0* Wie de internationale tentoonstel ling van uitvindingen in de Amster damse Apollohal heeft bezocht, is met de gelukkige wetenschap naar huis gegaan, dat het voortaan moge lijk is om een meisje uit Lapland zijn liefde te verklaren in een gezellig briefje, zonder dat de schrijver enige kennis van „het Laps" behoeft te be zitten en zonder dat het Lappen- meisje ook maar één woord Neder lands machtig is. En toch behoeft deze liefdesverklaring geen lapwerk te zijn. Deze nieuwe toestand in het inter nationale verkeer is te danken aan de Wassenaarse schrijver K. Janson, die in 1938 op een idee kwam en dat thans volledig uitgewerkt tussen de internationale uitvindingen heeft ge deponeerd. Hij heeft een soort wereldhulptaal samengesteld, die niet gesproken, maar uitsluitend geschreven kan worden. Picto heet deze schrijftaal. Na jaren achtereen geëxperimen teerd te hebben, is de heer Janson tot vijfhonderd tekens gekomen, aan de hand waarvan het Picto-woorden- boek is samengesteld. Wie deze vijf honderd tekens uit het hoofd leert, kan duizenden woorden in het Picto schrijven. Ingewikkelde woorden worden om schreven in eenvoudige begrippen. Een grammatica bestaat niet. Werk woorden zijn kenbaar aan een klein verticaal streepje. Men begrijpt, dat Vondel niet in het Picto kan worden omgezet. Bloemrijke taal is uitgesloten. Maar wel is het mogelijk en daar gaat het om dat een Chinees, een Rus of iemand uit de Pampa de tekens kan omzetten in zijn eigen taal. Wat de toekomst van het Picto is, zal de toekomst moeten leren. Wij wagen ons niet aan voorspellingen. Maar zeker is het, dat de heer Jan son een merkwaardig idee gestalte heeft gegeven en daarmede een po- Deze enkele woorden geven reeds een beeld van de beeldtaal. Alles is zo eenvoudig mogelijk gehouden en daarom kon worden volstaan met 500 tekens. Met een streepje veranderen zelfstandige naamwoorden in werk woorden. ging waagt, om het verkeer tussen de volkeren te vergemakkelijken. „Die Kwakelse meisjes houden het toch nog vol?", schreef een dame, die in deze kwestie de voltooiing van de emancipatie-strijd schijnt te zien. He laas moet ons antwoord luiden, dat de strijd onbeslist is geëindigd. U herinnert 't zich nog wel? Twee meisjes uit de Kwakel hadden met twee jongens gewed wie het 't langst vol zou houden, om iedere dag een duik te doen van de Vrouwenakkerse brug. „Al wordt 't Januari, wij win nen 't", zeiden de zusjes Lammers. Vorige week was de broer van deze meisjes betrokken bij een ernstig verkeersongeval en dat betekende het einde van de weddenschap. In tussen is de broer weer aan de bete rende hand en daarom kunnen we nog het volgende vertellen. Kort na de courantenpublicaties ever de weddenschap kregen de meis jes een schrijven van de bekende zwemvereniging „De Robben" uit Hilversum, waarin een medaille in het vooruitzicht werd gesteld. Op een invulformulier moesten de twee zwemsters tal van personalia vermel den en tevens dienden zij een foto op te sturen. Maar al te graag voldeden zij'hieraan. Toen de strijd gestaakt moest worden, ontvingen zij een aan kondiging uit Hilversum, dat een de legatie van „De Robben" de medail les zou komen uitreiken. Met vreug de werd deze mededeling ontvangen! Maarde delegatie kwam niet. Dat was erg beroerd, want de meis jes hadden de brieven aan iedereen laten lezen. Uiteindelijk is gebleken, dat een grappenmaker uit de familie deze brieven heeft verzonden. Deze guit, die in Zeist woont, heeft eer van zijn werk gehad, want de medaille kwestie wordt in de Kwakel even druk besproken als enkele weken ge leden de zwemwedstrijd. De duiksters zullen het wel spor tief opvatten en zonder wraakgevoe lens de badpakken in de mottenbal- len stoppen. Bij betovergrootmoeder op schoot Dit is één plaatje met vijf geslach ten uit Katwijk aan Zee. De oudste is Marijtje Guijtvan Duijn, die op 5 October haar 88ste verjaardag vierde. Zij is moeder van dertien kinderen en vorig jaar vier de zij haar 65-jarige huwelijksfeest. Haar oudste dochter, Bregje van DuijnGuijt is 62 jaar en heeft zes kinderen. 1 Daar weer de oudste dochter van Bregje van Schievan Duijn, is 42 jaar en heeft tien kinderen. Haar oudste dochter, Jannie Hoek van Schie werd enkele maanden ge leden 22 jaar. In Juli werd haar dochter Ali ge boren en deze jongste spruit, die hier op de schoot van de trotse bet-over grootmoeder zit, maakte het mogelijk dat er vijf geslachten op één plaatje konden komen. Bungalowpark in Katwijk De N.V. „Zee en Duin", die recrea tieoorden exploiteert, wil nog voor het komende zomerseizoen in zes bad plaatsen kleine bungalow-parken in richten. Daartoe is een kapitaal bij eengebracht van 1 millioen gulden. Ook Katwijk is in het plan opgeno men. De beslissing over de vestiging van deze kampen ligt uiteindelijk bij de gemeentebesturen en daar het plan pas een week geleden aan het ge meentebestuur van Katwijk is voor gelegd, heeft men zich hierover nog niet kunnen beraden. Öf Katwijk 'meedoet, blijft derhalve voorlopig nog een vraag. Het schijnt de bedoeling te zijn kempen op te richten, die iets weg hebben van de Engelse Butlinkcm- pen. De bungalows zullen plaats bie den aan zes personen. Men schat de kosten op 3500,per stuk en de huur zal vermoedelijk 60,per week gaan bedragen. Ieder park krijgt een recreatiehal met een grote keuken voor hen, die op het terrein kamperen in gehuurde tenten. Het ligt in de bedoeling, dat het kamp op den duur ongeveer honderd bunga lows zal hebben. Het project zal in de „vrije bouw" worden uitgevoerd en de betreffende gemsenten der halve geen bouwvolumes kosten. Bouwpatroons wensen einde van Risicofonds De aannemers en 'bouwvakpatroons, vertegenwoordigd in de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, hebben de bonden der bouwvakarbeiders schriftelijk laten weten, dat zij een einde wensen te maken aan het Risicofonds. Als datum van opheffing stellen de werk gevers 1 Juli van het volgend jaar voor. Aanstaande Vrijdag vergadert de Raad van Bestuur Bouwbedrijf met de werknemersbonden. Daar zal het vraagstuk van het Risicofonds aan de orde komen. Het is de bedoeling van de werkgevers om dit fonds onder te brengen bij de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering. Dit bete kent, dat zij de vorstverletspremies voortaan in het Werkloosheidsfonds moeten storten. Zij hebben in hun kring reeds veel en ernstig hierover gesproken. Mogelijk zal de beslissing over deze belangrijke kwestie spoedig vallen. De Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond heeft zijn leden reeds in zijn vakblad la ten weten, dat in de algemene ver gadering, 16 November in Arnhem, wellicht „'belangrijke mededelingen" zullen worden gedaan. G. TH. VERMEULEN t Te Beverwijk is Maandag te zijnen huize overleden de heer G. Th. Ver meulen, directeur van de Bisschop pelijke Kweekschool aldaar. De heer Vermeulen, die sedert 1918 als wis kundeleraar aan de kweekschool ver bonden was, volgde in 1923 de heer L. T. Middendorp als directeur op. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. Te Beverwijk heeft hij ook lange jaren als president van de ccnrc: "2 van de St. Vincentiusvereniging leiding gegeven aan dit werk. ZENDER HILVERSUM II WAS A'"jr*"■-* T JR UIT DE AETHER Talrijke vroege radioluisteraars heb ben vanochtend tussen zeven uur en half negen vergeefs getracht de radio- nieuwsdienst en de vrolijke ochte«d- klanken uit hun toestel te krijgen. De zender Hilversum II liet verstek gaan wegens een storing bij het zendsta tion te Lopik. Om precies drie minuten over half negen was de storing opgeheven en kwamen de eerste klanken door. Al leen de abonné's van de draadomroep hebben de uitgezonden programma's over Hilversum II wel kunnen be luisteren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6