DRIE ORANJE-GENERATIES TROFFEN ELKAAR BIJ VORSTELIJKE THUISKOMSTOP SCHIPHOL HET EINDE VAN DE REIS \Waar blijft de Jan van Riebeeck'? Prinses Wilhelmina onttrok zich aan een ovatie Knaapje deelde buskaarten uit Chefarine-4- Politie rolt „dancing" op Na drie weken van scheiding weer herenigd WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA J Buitengewoon hartelijk was Dinsdag 8 November het weerzien op Schiphol tussen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, pas teruggekeerd per „Jan van Riebeeck" uit de West, en de vier Nederlandse prinsessen, die onder de hoede van H.K.H. prinses Wilhelmina naar de Amsterdamse luchthaven waren geko men om hun ouders te begroeten. De foto belicht van dit weerzien de strikt menselijke zijde. V.l.n.r.: Z.K.H. Prins Bernhard, H.K.H. Prinses Marijke, H.K.H. Prinses Beatrix, H.K.H. Prinses Irene, H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Margriet en H.K.H. Prinses Wilhelmina. GISTERMIDDAG HEEFT BIJ de thuiskomst van koningin Juliana en prins Bernhard de hartelijke begroeting «de officiële sfeer verdrongen en dit werd niet weinig benadrukt door de aanwezigheid van de gehele koninklijke familie, die op het platform van de luchthaven een plaats ge vonden had. Kort voordat de „Jan van Riebeeck" boven Schiphol kwam, was een gesloten auto aan de zijkant van de ontvangsthal gestopt en toen de vorste lijke reizigers het vliegtuig verlaten hadden, stapte prinses Wilhelmina haastig uit de auto om haar dochter op zeer hartelijke wijze te begroeten. Voordat echter de vele autoriteiten kans kregen om haar te begroeten, verdween de prinses weer in haar auto, die onmiddellijk van Schiphol vertrok en de ovatie, die het verraste publiek de vrouw bracht, die in zo moeilijke jaren den lande een moeder is geweest, werd gericht tegen een gesloten, wegrijdende auto. Ook nu weer bewees prinses Wilhelmina, dat zij haar plaats volledig aan haar dochter heeft afgestaan. Verder waren op Schiphol natuur lijk de 4 prinsesjes aanwezig en de koningin wist werkelijk niet, wie van de vier zij het eerst zou omhelzen. Ook prins Bernhard was zichtbaar verheugd zijn dochters weer te zien, anaar lang kon de intieme begroeting niet duren, want ook het laatste pro grammapunt van de succesvolle reis door de West moest afgewerkt wor den. Reeds stonden de microfoons opge steld en gevolgd door de lenzen van tientallen televisie- en persfotogra fen, trad de koningin voor de radio zenders om een kort woord over haar reis tot hét Nederlandse volk te rich ten. De koningin zeide, dat ze verrast was dadelijk weer voor de microfoon te worden geplaatst, maar dat zij daar tevens dankbaar voor was, omdat zij niu meteen de gelegenheid kreeg haar 'grote voldoening over de volbrachte reis uit te spreken. De koningin gewaagde over de bui tengewone hartelijkheid, die zij over al in de West had mogen ontvangen, 'hetgeen zij als bewijs zag van een Een vijfjarig kereltje uit de Fol- kingestraat te Groningen, zag een autobus staan op het Hereplein. Het portier was open en nergens was een chauffeur te bekennen. Hij kroop achter het stuurwiel en nieuws-gie- rig draaide hij aan allerlei knopjes en handles, tot hij iets ontdekte, dat meegenomen kon worden. Dat waren 38 tienrittenkaartjes met een waarde van 125.Hij gaf ze allemaal weg. Talrijke bewoners in de Folkingestraat vonden een tienritten- kaartje in hun brienvenlbus en enkele vriendjes kregen er ook één. De Gro ninger politie heeft nagenoeg niets van de kaarten, eigendom van de G.D.S. te Haren, kunnen achterhalen. VIJFJARIGE JONGEN GETROFFEN DOOR BEUGEL VAN KABELWAGEN Te Bergen (N.H.) is .gistermiddag de vijfjarige Marinus de Waard uit Alkmaar getroffen door de beugel van een kabelwiagen van een grond bedrijf uit Heiloo, dat ten behoeve van het electriciteitsbedrijf te Ber gen electrische kabels legt. In een onbewaakt ogenblik zag de school jeugd kans de kabelwagen uit zijn balans te tillen, waardoor de zware kabelrol uit de haspel vloog. De in hoogste stand staande beugel kwam met het volle gewicht op het hoofd van het jongetje. De dood moet vrijwel onmiddel lijk zyn ingetreden. innige verbondheid tussen de rijks delen onderling. De prins voegde even later hier aan toe, dat hij verheugd was over de eco nomische vooruitgang, die in De West waar te nemen was en de vele ini tiatieven, die daar tot ontplooiing kwamen, maakten hem nieuwsgierig zo zeide prins naah de volgende reis door De West. Inmiddels hadden de officiële ont vangsten ook plaats gevonden. Minis ter-president Drees, vergezeld van bijna alle ministers en zeer vele auto riteiten uit het niet-politieke leven van Nederland waren ter begroeting aanwezig en geruime tijd onderhiel den de koninklijke reizigers zich met verscheidenen van hen Tenslotte kwamen echter de hof- auto's voorgereden en na-gejuicht door een zeer grote menigte, die zich ach ter de afzetting verdrong, reden de auto's richting Söestdijk. De avonduren zullen zowel voor •het koninklijk gezin, als voor de fa milies van de autoriteiten en van de •leden van het gevolg de nodige ver rassingen hebben gebracht en een voorproefje daarvan kreeg de zoon van minister Kernkamp op Schiphol reeds, toen zijn vader hem behoed zaam een grote bundel pijlen over handigde, waarvan de punten zorg vuldig verpakt waren. UIT DE EERSTE KAMER Openbaar lichaam IJselmeerpolders goedgekeurd De instelling van een openbaar lichaam voor de Zuidelijke IJselmeer polders is gistermiddag door de Eer ste Kamer met 2414 stemmen goed gekeurd. De K.V.P.-fractie stemde, op de heer Regout na, tegen. Ook de heer In 't Veld (P. v. d. A.) had on overkomelijke bezwaren tegen het voorstel van de regering. De K.V.P.-fractie verklaarde bij imonde van de heer Roebroek princi piële bezwaren te hebben tegen het feit, dat de landdrost de bevoegdhe den krijgt, die in een gemeente toe komen aan de raad, het college van B.-en W. en de burgemeester. Dat de ■landdrost wordt bijgestaan door een commissie van advies verandert niets aan de opeenhoping van bevoegdhe den bij égn persoon, aldus de heer Roebroek. Evenmin als de heer In 't Veld (P. v. d. A.) begreep hij waarom de rege ring niet een regeling heeft voorge steld, analoog aan de wet van 1937, waarbij het bestuur van de Wierin- germeer werd geregeld. Nu is uitge gaan van de regeling, die in de be zettingstijd werd ontworpen voor de Noord-Oostpolder. Minister Beel verklaarde dat de re gering in deze phase van de opbouw der IJselmeerpolders onmogelijk haar bevoegdheden kan prijsgeven. De regeling, die zij heeft voorgesteld is de meest wenselijke voor de toe komst. De minister vond, dat dege nen die bezwaren hebben de regeling van 1937 veel te mooi voorstellen. Ook daaraan kleefden allerlei be zwaren. In de raad, die in 1937 voor de Wieringermeer werd ingesteld, was het aantal ambtelijke leden domine rend. Minister Algera zei, dat een „tussenlichaam' tussen de regering en de directie van de polders onge wenst is. Er behoeft geen vrees te be staan dat de regering een staatsbe drijf in het leven roept. WONINGBOUW IN VOORBURG VERTRAAGD. De particuliere woningbouw onder vindt in Voorburg ernstige vertra ging. De toewijzing van bouwcontin- 'gent laat zeer lang op zich wachten. De Nederlandse Bond van Bouwon dernemers afdeling Den Haag heeft daarom de gemeente Voorburg in een brief verzocht het contingent objectief te verdelen tussen de parti culiere bouw en de Woningwefbouw. Verder verzoekt deze bond de grond rente voor particuliere bouw van 5 percent te verlagen tot 3 y2 percent. De bond wijst er op, dat in andere gemeenten de grond uitsluitend wordt verkocht met toezegging van de premie, zodat de bouw in geen ge val wordt gestagneerd en de grond rente tot een minimum beperkt blijft. Toen de koningin onmiddellijk na aankomst voor de microjoon stapte, sprak zij het volgende geïmproviseerde toespraakje uit: „Het is een beetje onverwacht om bij terugkomst onmiddellijk weer een microfoon voor je neus te zien, maar ik wil toch heel erg graag iets over deze reis ver tellen, want wij zijn buitenge woon onder de indruk gekomen van de ongelooflijke hartelijk heid waarmede we ontvangen zijn zowel in de Nederlandse An tillen als in Suriname. Dit kan alleen maar voortge komen zijn uit een diep gevoel van verbondenheid van de rijks delen onderling en met Neder land in het bijzonder, en ik kan ook alleen maar zeggen, dat we zo'n schat aan mooie herinnerin gen terug brengen, dat het lang zal nemen om het allemaal weer te doen herleven in onze herin nering. Deze weken zijn zo vol geweest, vol gepakt geweest met de mooiste belevingen, dat we alleen maar buitengewoon dank baar kunnen zijn, dat we dit alle maal hebben mogen meemaken". Z.K.H. de Prins der Nederlan den zeide: „Ik heb er heel wei nig aan toe te voegen. Ik ben bijzonder blij om te zien dat de economische vooruitgang in bei de rijksdelen bijzonder groot is sinds de laatste keer dat is er ge weest ben en ik verheug me daarover bijzonder. Het is een zeer verblijdend verschijnsel en ik verheug me dus dubbel op de volgende keer dat ik daarheen terug kan gaan". Vier middelen die betrouwbaar zijn! vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele werejd op grofe schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. 4 in doet wonderen.' OOK FIETSERS LICHT BIJ MIST Fietsers zijn niet wettelijk verplicht bij dichte mist verlichting te voeren. De KNAC heeft echter op 'hen een beroep gedaan in belang van eigen en anders veiligheid toch met licht op te rijden. Op grond van een algemeen veiligheidsartikel zijn dezer dagen in dit soort gevallen toch enige processen-verbaal opgemaakt. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Gisteravond is te Gieten een mo torongeluk gebeurd dat de 37-jarige M. H. Stevens het leven heeft gekost. S. reed met zijn motor tegen een trai ler, die geheel onverlicht langs de weg stond. Het slachtoffer moet op slag dood geweest zijn. In spanning wachtend op de aankomst van de K.L.M.-machine „Jan van Riebeeck" met aan boord het Nederlandse koninklijk paar terug van zijn drieweeks bezoek aan de West, staan hier op Schiphol v.l.n.r.: H.K.H. prinses Wilhelmina, H.K.H. prinses Marijke, H.K.H. prinses Beatrix, H.K.H. prinses Irene en H.K.H. prinses Margriet. Even later was de spanning gebroken en was het Nederlandse koninklijke gezin weer gelukkig herenigd. „Vrije tijdsbesteding" Initiatiefvolle scholieren hebben enige tijd geleden in Den Haag het plan opgevat om feestjes te organi seren buiten schoolverband en het gevolg is, dat de politie thans een ijverige speurtocht onderneemt naar de diverse clandestiene dancings, die als paddestoelen op Haagse zolders uit de grond schieten. Verscheidene handige lieden heb ben zich van het jeugdinitiatief mees ter gemaakt en thans verdienen vele elementen een dikke boterham met dit soort van ontspanning, dat zeer zacht uitgedrukt als erg weinig vor mend te beschouwen is. Enkele weken geleden trof de po litie in een kelder een verzameling jongelui aan, die flesjes sterke drank op zak hadden en die allen min of meer beschonken waren. Reeds meerdere malen is het de politie gebleken, dat de ouders van de betreffende scholieren geen flauw idee hébben dat hun kinderen op deze wijze hun avonden doorbrengen en het eerste werk is dan ook na een in val de ouders te waarschuwen. De inval van Zondagavond werd gedaan op de zolder boven een kolen- pakhuis, waar zich 60 minderjarigen bevonden. De politie heeft hierin aanleiding gezien nogmaals eens ernstige waar waarschuwing tot de ouders te rich ten toe te zien hoe de kinderen hoon avonden zoekbrengen. ONDERSCHEIDEN. De Koningin heeft aan pater G Spiekman, generaal van de Congre- fatie edr Priesters van het Allerhei ligste Sacrament, ter gelegenheid van zijn zilveren priesterjubileum be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De versierselen, behorende bij deze Orde zijn giste ren te Rome aan hem uitgereikt. 1 Na hun tocht van drie we ken over de Nederlandse Antillen en door Suriname zijn H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard Dinsdagmiddag 8 Novem ber met de K.L.M.-machine „Jan van Riebeeck" weer op Schiphol aangekomen, waar H.K.H. Prinses Wil helmina en de vier Neder landse prinsessen temid den van een grote menigte belangstellenden ter be groeting aanwezig waren. Op de foto: v.l.n.r. prins Bernhard, prinses Beatrix, prinses Marijke, prinses Margriet en prinses Irene en verder H.M. Koningin Juliana in gesprek met haar moeder, H.K.H. prin ses Wilhelmina na de ge- 'i'kkige hereniging van het oninklijk gezin. „BRON VAN CHRISTELIJKE GEEST" ZONDAGSMISSAALS 25 JAAR. Op Zondag 20 November 1066, de •laatste Zondag van het kerkelijk jaar, wordt de 25ste jaargang afge sloten van de reeks Zondagsmis- saais „Bron van Christelijke Geest", die elke Zondag in de kerken ver kocht worden. Op Zondag 30 November 1930, de eerste Zondag van het nieuwe kerke lijke jaar, verscheen no. 1 van deze eendagsmissaaltjes-reeks, die hun naam danken aan een woord van de (H. Paus Pius X. De „Bron van Christelijke Geest"- missaaltjes, die over een eigen mis- saalletter beschikken, volgens de Ro meinse misritus. In de loop der ja ren zijn echter neven-edities aan de reeks toegevoegd volgens de iegen ri tus van de Dominicanen en de Car- melieten. Ook worden thans de edi ties verzorgd met het preprium van de Augustijnen en de Franciscanen. Zaak niet gesloten f 1 boete Drie Dordtse sigarenwinkeliers en vijf kappers hebben gistermiddag voor de economische politierechter te Dordrecht terecht gestaan omdat zij zich niet hadden onderworpen aan de plaatselijke vacantiesluitingsverorde- ning. Zij waren namelijk niet met va- cantie gegaan in de voor hen bestem de periode. De eis was tegen ieder de princi piële straf van 1 boete of één dag hechtenis. De verdediger verzocht de rechter de vacantieverordening on verbindend te verklaren. In zijn requisitoir wees de officier op een arrest van het gerechtshof in Arnhem in een gelijksoortige als de onderhavige zaak, waarin geconclu deerd werd, dat de desbetreffende plaatselijke verordening bindend is, ondanks het feit, dat de advocaat-ge neraal had opgemerkt, dat de veror dening niet bindend kon zijn, daar de gemeenteraad zich aan ongeoorloofde sub-delegatie had schuldig gemaakt door B. en W. de bevoegdheid te ge ven de vacantieperioden aan te wij zen. De officier zeide het standpunt van het Arnhemse hof te delen. Hij zeide het toe te juichen, dat het in de bedoeling ligt de Kamers van Koop handel een rol te laten spelen bij de totstandkoming van vacantiesluitings- verordeningen, waardoor de zaak komt waar zij thuis hoort: uit de po litieke in de bedrijseconomische sfeer. WIELRIJDSTER VERONGELUKT Op de Mauritskade in Den Haag is gistermiddag een 16-jarige wielrijd- ster K. uit Den Haag door een bestel auto gegrepen en enkele uren later in het ziekenhuis aan haar verwon dingen overleden. Het meisje reed omstreeks kwart voor vijf op haar rijwiel op de Mau ritskade in de richting van het Sche- veningseveer, toen zij plotseling links af een zijstraat wilde inrijden. Zij stak daartoe de weg over, vlak voor haar van achteren naderende bestel auto, die werd bestuurd door de 27- jarige C. V., eveneens uit Den Haag. De wielrijdster liep hoofdwonden op en is in ernstige toestand naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd, waar zij tegen half acht is overleden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5