f\ef~ Iliuklgm öè>jwa.sm „Een bruid kwam op bezoek" tijdens de viering lustrum „öe Professorenwijk" kunstleven m Leiöen Jubileum bij de Coöperatie „Vooruit" B* en Wt van Alphen voor opheffing van Avifauna WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 v a de* WINKELIERS SCHOTELDEN HUN KLANTEN IETS ANDERS VOOR Acht winkeliers in levensmiddelen uit Leiden, Oegstgeest en Zoeterwou- de hebben gisteravond in de Stadsge hoorzaal hun klanten eens iets anders voorgezet dan gort of rijst of suiker- kaakjes. Koning-klant kreeg over de enor me toneel-toonbank van de Stadszaal een serie geestelijke versnaperingen aangeboden, die door het gezelschap Kok werden voorgeschoteld. Voor de pauze dartelden parterre acrobaten over het toneel; er werden komische sketches gebracht en behar- tenswaardige levensliedjes gezongen. Na de pauze werd er menig melodieus nootje gekraakt door de leden van het gezelschap, die als veelzijdige artis- ten ook zeer muzikaal bleken. Bobby Klein, het jodelende cowboy'tje van de gramofoonplaat trad met veel suc ces op. De winkeliers organiseerden deze avond in samenwerking met een kof fie- en theefirma. In de pauze werden gratis mooie prijzen verloot. Gerechtelijke ontruiming. Enige weken geleden publiceerden wijeen foto van een gerechtelijke ont ruiming wegens huurschuld in de Da Costa-straat. De oud-huurster van dit huis kwam hedenmorgen over dit be richt haar beklag maken. Uit haar woorden bleek ons, dat de onder huurders van dit huis al eerder uit dit huis waren vertrokken. Geslaagd. De heer H. van Bemmel uit Leiden is in Utrecht geslaagd voor het exa men tandtechnicus 1. Reizen naar Egypte. Morgenavond kunnen de leden van de katholieke Werknemende Midden stand een interessante avond hebben, indien zij aan de uitnodiging van het bestuur gevolg geven en in „Het Vlies" komen luisteren naar de zeer- eerwaarde heer J. Jansen, die komt spreken over zijn reizen door Egypte. Ook de dames worden verwacht. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Groot tentamen Godgeleerdheid de heer D. Papma te Ferwerd (Fr.). Agenda Leiden WOENSDAG K. O. Haagse Comedie. „In de schaduw van de twijfel". Schouwburg 8 uur nam. K.A.B. Ledenvergadering. St. An- nius Clubhuis. 8 uur nam. Gezelschap „Fryslan". 7.45 uur nam. De Burcht. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7 uur nam. K.A.J. Ontspanningsavond Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. DONDERDAG Huldiging prof. Carp. Oegstgeest (Endegeest). 2.30 uur nam. K. O. R'dams Philharmonisch Orkest. Stadszaal. 8 uur nam. Kath. Werknemende Middenstand. Gulden Vlies. 8 uur nam. „De Goede Woning". Harmonie. 8 uur nam. VRIJDAG Bond van Leidse Harmonie- en fanfare-verenigingen. Feestavond bij 25-jarig bestaan. 8 uur Stadsgehoor zaal. Bond van Oud-strijders. Harmonie 8 uur nam. ZATERDAG R.K. Instuif. St. Leonardushuis, 8 uur nam. „De Banita's". Dienst der apotheken. De avond, nacht en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 5 dag. November 13 uur tot Zaterdag 12 No vember 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tele foon 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8 Te lefoon 26274. De klokken van Nagasaki. De geschiedenis van de Japanse dr. Nagai is in boekvorm al over de ge hele wereld gegaan. Hij was een be minnelijk man van de wetenschap, die na ervaringen bij zijn studies en aan het front tot het inzicht kwam, dat er na de lichamelijke dood een verder leven bestaat. Zijn mémoires werden verfilmd; film en boek droegen veel bij aan het toenemend succes van de katho lieke missie ir» het heidens Japan. Woensdag 16 November wordt dit aangrijpend levensverhaal in Leiden vertoont door de missionarissen Scheut, die zich het vertoningsrecht hebben verworven. Achter de projector staat pater W. Wammes uit Leidschendam, die 16 jaar in Mongolië missie-arbeid heeft verricht. SPIEKER. LEIDSE JEUGDOLYMPIADE Gisteravond is er een vergadering van de Leidse Jeugdolympiade ge houden. Het bestuur is deze week in onderhandeling getreden met enige hoge instanties, hetgeen tot resultaat heeft, dat voor elke sport een zaal beschikbaar is. 20 December wordt de openings avond in een nader tc bepalen zaal gehouden. Burgerlijke Stand Geboren: Marinus Isaac Johannes, zn van P. C. Beugelsdijk en J. M. Beijk; Hendrikus Philippus Walthe- rus, zn van A. Ravensbergen en M. M. Hasselo; Lucia, dr van H. W. v. Haaften en M. E. Krimme; Theodorus Leonardus, zn van J. C .Boom en J. C. v. Halm; Godewijn Oscar, zn van W. G. Aldershoff en M. Parmentier; Willibrordus Josephus Antonius, zn van C. P. W. Knijnenburg en C. P. T. v. Wetten; Ronald, zn van J. Ros bergen en G. Alblas; Herman Fran- ciscus, zn van D. J. H. Prins en E. C. Pison; Rolande, dr van J. v. Egmond en W. J. Zaalberg. Ondertrouwd: W. Rietbergen en A. M. Franken; M. de Tombe en C. M. Neuteboom; J. Koevoet en M. Rijs- dam; H. J. Sloos en A. Versloot; J. H. Wegman en H. M. Smeele; F. B. M. Teubeni en J. W. v .d. Stok; J. Stougie en W. R. Taffijn. Overleden: H. Bouwman wed. van Kanbier 88 j.; M. Pupping vrouw 81 j. Toneelavond in de schouwburg Het is thans tien jaar geleden, dat de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Professorenwijk" onder leiding van de heer D. van der Kwaak in „Zomerzorg" werd opgericht. Van de oprichters, die tien jaar ge leden in het bestuur werden geko zen, maken daarvan thans nog deel uit de heren J. van Harteveld, P. Knaap en J. Rosdorff. Drukke amb telijke werkzaamheden waren oor zaak, dat de heer Van der Kwaak na drie jg,ar het presidium in handen moest leggen van de heer P. Bever sluis, die dit op zijn beurt na vijf jaar overdeed aan de heer J. P. A. de Vrind. Ter gelegenheid van de viering van dit tweede lustrum heeft een jubileumcommissie onder leiding van de heer P. A. Knaap éen aantrekke lijk programma samengesteld. De eerste avond in het kader van deze feestviering vond gisteren in de Schouwburg plaats. De toneelafde ling van „De Professorenwijk", nu al vele jaren onder regie van de heer F. H. M. Kok, zorgde deze avond voor een zeer geslaagde inzet van de feestelijkheden. Opgevoerd werd het blijspel „Een bruid kwam op be zoek". Alvorens dit vrolijke spel over het voetlicht werd gebracht schonk voor zitter De Vrind aandacht aan de vele activiteiten, die „De Professoren wijk" in deze tien jaar op zo verschil lend terrein heeft ontplooid en waar bij de zorg voor de jeugd en het verbreiden van de wijkgedachte steeds op de voorgrond stonden Hierna kwamen de tonelisten van de heer Kok aan bod, die in gelukkig samenspel, waarin zich mevr. Hok- keling (als bruid), de heren J. Oomens en H. Swanenburg twee verstokte vrijgezellen en hun tante Henrietta Travers (mevr. D. Planjer) bijzonder onderscheidden, een vlotte opvoering brachten van dit mysterie van de bruid. „Een bruid kwam op bezoek" is een fris, aardig gecomponeerd geval, waarin de elementen van het blijspel en de detective-story vaardig door elkander zijn gemengd. Het muziekensemble van „De Al- „Moana" voor K. en 0. Van de wegen die de film bewan deld heeft om het publiek te boeien is de documentaire, de weergave van het leven van alle dag het meest houdbaar gebleken. De grondlegger van de documentaire Robert Flaherty bewees met producties als Nanook en Moana dat de gezwollen scenario's van Hollywood het wat duurzaamheid betreft af moesten leggen tegen het betrappen van het gebeuren van elke gemene" zorgde voor een goede mu zikale omlijsting van de avond, waar mede de talrijke Professorenwijkers zich uitstekend amuseerden. Voorzit ter De Vrind had naast woorden van dank voor alle medewerkers(sters) aan het spel een kleine attentie. De feestelijke viering van dit tweede lustrum wordt volgende week Woensdag voortgezet met een bijeen komst in de Stadsgehoorzaal, op 23 November met een cabaretmiddag voor de kinderen en op 21 December met een feestavond onder het motto „Door de jeugd en voor de jeugd". Maandag 7 November herdacht de heer C. H. Carton, Driftstraat 92 het feit dat hij 25 jaar geleden als brood bakker in dienst was getreden bij de Coöperatie „Vooruit" alhier. Uitgenodigd door het bestuur der Coöperatie, werd hij met zijn echt genote ontvangen in de voor deze ge legenheid gezellig ingerichte Recrea tiezaal van het personeel. Achtereen volgens werd de jubilaris toegespro ken door de voorzitter van de coöpe ratie en door vertegenwoordigers van de Ondernemingsraad en de Perso- neelvereniging en de w.n. chef van de broodbakkerij. Allen spraken woorden van waardering en dank voor de trouwe plichtsvervulling en goede kameraadschap, waarvan Car ton blijk had gegeven. Namens het bestuur der Coöperatie werd de jubilaris een enveloppe met inhoud overhandigd. De Personeel- vereniging. en de Ondernemingsraad boden diverse cadeaux aan. Mevr. Corton ontving bloemen. Na nog enige tijd onder het gebruik van verversingen gezellig bijeen te zijn geweest, vertrok de jubilaris naar zijn woning. Viool-recital Joseph Rabushka HET IS WELLICHT DE EERSTE MAAL dat deze jonge Ameri kaanse violist met Russische naam, Europa bezoekt voor een kunstreis, en het wil ons voorkomen, dat, wat betreft zijn violistische kwaliteiten, hij zich op het Continent wel eens meer zal laten horen. Hij concerteer de gisteravond in het Snouck Hur- gronjehuis, een pracht salon, maar om te concerteren niet de gelukkig ste plaats. Het was verblijdend, dat een be hoorlijk aantal toehoorders was geko men; er was grote aandacht voor het niet gemakkelijke programma en contact tussen executanten en luiste raars; dus de goede sfeer was er. De violist bespeelt een fraai klinkende viool en hij weet ten volle gebruikt te maken van haar timbres. In de ho geschool der violisten heeft hij zich eigen gemaakt alles wat in technisch opzicht te verwachten is; bovendien speelt hij dramatisch, gepassioneerd en nadrukkelijk, met diepe sonore tonen, kunstige dubbelgrepen, fla geoletten en glissando's en met zwie rige streek. de sonate in d kl. t. van Frances co Veracini; de altijd boeiende, met zo groot beleid geconcipieerde sonate c kl. t. van Beethoven. Ernstig en diep heeft Rabushka hier gemusi ceerd, in klassieke lijn en frasering Bij de 2e Sonate van Ives, die zeer modern van tonaliteit begint, eindigt elk deel in diatonische sfeer. Deze kreeg van de violist een gepassio neerd pleidooi. Hij weet een stuk te presenteren, met name de geweldige Sonate voor vioolsolo van Honegger, welke een adembenemende gebeurte nis werd en uitermate boeide. Dan volgden nog Variaties en Cappriccio van Norman Dello Joio, waarin het rhapsodiërende rubatospel hem goed ligt. En tenslotte toverde hij met veel raffinement „La Clochette" van Pa- ganini-Kreisler uit zijn instrument. Julius Levine speelde de pianopar tijen technisch waardig aan de bril- lante violist. Wat ons evenwel hin derde was het dominerende in zijn kundig en slagvaardig spel. Toch menen wij dit niet heel en al op zijn rekening te mogen schrijven. De accoustiek is in 't Snouck Hurgronje- huis voor klavier niet gunstig en bovendien had er een vleugel ge bruikt kunnen worden van kleinere maat Dat zou het ensemblespel zeer ten goede zijn gekomen. Als toegift een welluidend Ame rican Folksong, welke evenals alle voorgaande werken met dankbaar applaus werd ontvangen. J. KORTMANN. LEIDENAARS BEROOFDEN BOERDERIJEN Een 27-jarige koopiman uit Leiden die zich met een stadgenoot had schul dig gemaakt aan diverse diefstallen, o.m. in de Wieringermeer en de N.- Oostpolder, waarbij uit boerderijen geld en sieraden werden.ontvreemd, is gisteren door de Alkmaarse recht bank veroordeeld tot veertien maan den gevangenisstraf met aftrek, plus onvoorwaardelijke ter beschiking stelling van de regering. De éis veertien dagen geleden luid de twee jaar gevangenisstraf. In Maart van dit jaar had de officier al eens vier jaar tegen V. geëist. De zaak werd toen teruggewezen naar de rech ter-commissaris. NIEUWKOOP WINKELWEEK IN VOORBEREIDING Bij Tijsterman vergaderden de ge zamenlijke middenstandsverenigingen van Noorden en Nieuwkoop. De op komst was zeer goed, ofschoon nog rijwielpad het trottoir opreed en Wegens dood door schuld Buschauffeur krijgt drje maanden Drie maanden hechtenis alsmede ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de duur van twee jaar legde de Utrechtse rechtbank gisteren op aan de gewezen autobuschauffeur H. A. te Utrecht, die heeft terechtgestaan we gens het veroorzaken van dood door schuld. Op de avond van 23 Juni reed hij met een door hem bestuurde NBM- bus op de Slotlaan te Zeist tegen de pui van een banketbakkerswinkel, waar de 65-jarige mevr. E. H.C. stond te kijken. De dame werd door de etalage van de winkel gedrukt en was vrijwel op slag dood. De chauffeur verklaarde ter zitting dat hij had moeten uitwijken voor een wielrijder, die plotseling de weg overstak. Ten gevolge van deze ma noeuvre was hij in aanrijding geko men met een auto. Door de schrik raakte hij de macht over het stuur kwijt, waardoor de autobus met on verminderde vaart dwars over het Scheepsberichten ALMKERK 8 Aden. ALWAKI 8 van Aden n. Karachi. BENNEKOM 8 Cura cao. BILLITON 8 p. Ceylon n. Madras. BLITAR 9 Singap. CALTEX UTRECHT GROOTE BEER p. 8 Guardefui n. Fre- mantle. HEELSUM 8 te Houston. HOOG KERK 8 v. Colombo n. Penang. KOTA AGOENG 8 rede Colombo. LINDEKERK p. 8 Finisterre n. Boulogne. LUTTER- KERK p. 8 Finisterre n. Havre. SAL- LAND 8 te St. Vincent. SLAMAT 8 v. Djeddah n. Singapore. VAN SPILBER GEN p. 8 Finistere n. Dakar. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kolksteeg 25): Tentoonstelling foto's Pim van Os. Werkdagen 2—5 uur nam. (Tot 10 December). Lakenhal: Tentoonstelling „Reken schap hedendaagse beeldende kunst door het Rijk sedert de Bevrijding verworven" (tot 5 December). BIOSCOPEN. De films voor de week van 4 tot 11 November zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De dertiende passagier" 14 jaar. Lido: „Operatie Tirpitz", 14 jaar. Luxor: „Avontuur in Tanger", 14 jaar. Trianon: „Ciske de rat", 14 jaar. Rex: „Het laatste schot", 14 jaar Na het avontuur van twee jaren dat Flaherty op Groenland beleefde en waarvan het cameraoog getuige was, zag Hollywood in dat er ook met de documentaire geld te verdienen was. Flaherty kreeg een subsidie om enkele jaren op een van de eilanden in de koraalzee te kunnen verblijven en wijdde daar enkele tienduizenden meters film aan zeden en gewoonten der inlanders. Het aldus verkregen materiaal werd naar Amerika ge bracht en onder het alziend oog van de filmmagnaat Adolphe Zukor mon teerde Flaherty er een documentaire van, die naast culturele ook letterlijke verdiensten voor de geldschieter be vatte. Moana doet voor een film, die bijna dertig jaar geleden gemaakt werd merkwaardig fris aan. Het door geen beschaving beinvloedde leven van de inlander is tijdloos en heeft na al die jaren weinig veranderingen onder gaan. De opnamen in deze film zijn buitengewoon fraai en werden 'voor veel cineasten uit de twintiger jaren aanleiding om zich aan de documen taire te wijden. Dat Moana ondanks deze concurrentie nog steeds en terecht vertoond kan worden, is een van de grote verdiensten van Fla herty. Raad van advies nog niet B. en W. van Alphen aan den Rijn zullen binnenkort de gemeenteraad voorstellen „Avifauna" definitief te sluiten. Dit is gisteravond ter sprake gekomen in een besloten vergadering van B. en W„ aldus de Telegraaf. De raad van advies van „Avifauna" heeft ter vergadering voorgesteld, dat de gemeente het beheer daaren tegen zo spoedig mogelijk zal over dragen aan een algemeen directeur, die het vogelpark naar eigen inzich ten moet kunnen exploiteren. Terwijl de gemeente als eigena resse van het parkzuchtend de ver liespost van het afgelopen jaar be kijkt (2 ton) en het stichtingsbestuur enige tijd geleden zijn mandaat ter beschikking heeft gesteld, stelt de raad van advies zich op het standpunt, dat „Avifauna" nog steeds een nationaal belang is en vooral in het buiten land over goodwill beschikt. Zuinige opzet De raad van advies heeft thans met nadruk meegedeeld, dat een onder neming als „Avifauna" alleen succes kan hebben, indien zij door zo weinig mogelijk personen in een rustige sfeer kan worden beheerd. Als men de ex ploitatie zuinig opzet, is „Avifauna" volgens de raad nog te redden. De raad adviseert een afzonderlijke begroting voor park, restaurant en algemene leiding samen te stellen. De algemeen directeur zal zelf zowel voor het park als het restaurant een afzonderlijke directeur moeten, kun nen benoemen. Drie specialisten zul len dan de opbouw van Avifauna be hartigen. Verbeteringen In het park zelf moeten verbete ringen worden aangebracht (verlich ting, etc.), terwijl de exploitatiemo gelijkheden veelzijdiger dienen te zijn dan het geval is geweest (ten toonstellingen, concours, congressen). Vóór en na het seizoen zal het park tegen lage entree of zelf gratis voor het publiek toegankelijk moeten zijn. Het is wellicht nodig, aldus de raad, om bepaalde functionarissen van de personeelslast te doen afvloeien of bepaalde salarissen te verlagen. Meer noodzakelijk nog zal zijn, de reclame campagnes in he buitenland, welke ten dele al klaar liggen, zo spoedig mogelijk te starten, zo besluit de raad van advies. verscheidene zakenmensen afwezig waren. Voorziter D. van Dijk heette alle aanwezigen van harte welkom en me moreerde, dat op de laatste ledenver gadering als algemeen verlangen najar voren was gekomen in de St. Nico- laastijd wederom een winkelweek te ganiseren. Het bestuur was toen opgedragen hiervoor te zijner tijd met de definitieve plannen voor de dag te komen. Het bestuur heeft zeer zijn best gedaan, doch het heeft heel wat moeite gekost, de plannen in een dus danige vorm te gieten, dat ze de goed- keurig van B. en W. konden wegdra gen. Een winkelweek organiseren is een bos betreden, dat vol ligt met voetangels en klemmen. Nadat de aanvankelijke opzet werd afgewim peld, konden B. en W. zich uitein delijk verenigen met het volgende plan, dat voorzitter Van Wyk aan de vergadering voorlegt.. Van 25 Nov. tot en met 6 Dec. wordt een winkel week gehouden. Ieder dient mee te doen. „We moeten", aldus de heer Van Wijk, „iets voor onze klanten overhebben. Er wordt zoveel gedaan in de zomer voor vreemdelingen, die hier maar korte tijd vertoeven. La ten wij nu ook wat over hebben, voor onze trouwe klanten, die het hele jaar bij ons kopen en hebt nu eens 2 van uw omzet in die dagen voor hen over". De attractie, die aan de winkel week verbonden is, houdt in, dat op één van de dagen van deze week, die echter tot na afloop, zowel voor de zakenlui, als voor het publiek geheim blijft, een bedrag van 750, ponds ponds gewijze verdeeld wordt, onder diegenen, die op die bepaalde dag ge kocht en betaald hébben. Aan de klanten zullen voor iedere dag bonnen worden afgegeven, als bewijs voor hetgeen betaald is. Na heel veel vragen en opmerkin gen, zakenlui zijn nu eenmaal breed sprakig, en naar voren gebrachte moeilijkheden, kunnen de meeste middenstanders zich met de bestuurs voorzitter verenigen. Sommigen moe ten er nog eens over dienken en de af wezigen zal nog de gelegenheid gelbo den worden om mee te doen tot en met Zaterdag 19 November. Aan de gemeente zal worden aange vraagd de winkels te mogen open houden tot 9 uur gedurende deze da gen. Na de rondvraag, die niet veel opleverde, sloot voorzitter Van Wijk deze, voor middenstand en koopgra- gen, belangrijke vergadering. LEIDSCHENDAM BURGEMEESTER MATSER EN POOLSE VLUCHTELINGEN BIJ DE K.V.P. De KVP heeft Dinsdagavond de propaganda-actie ingezet met een bij eenkomst in de grote zaal van het pa tronaatsgebouw. Voorzitter A. vrji Delft sprak het openingswoord en verwelkomde de spreker van de avond burgemeester Chr. Matser uit Arnhem en speciaal ook het gezel schap vluchtelingen, die de avond opluisterden met nationale volksdan sen en liederen. Spr. sprak er tevens zijn voldoe ning over uit dat het ledental van de Leidsohendamse KVP is toegenomen van 600 tot 1250 leden. Met applaus begroet traden daarna de Poolse dames en heren op, om hun nationale zang en danskunst ten beste te geven. Hun prestaties hadden al ler bewondering en de vele aanwe zigen stelden het buitengewoon op de bakkerswinkel tot stilstand kwam. De eis luidde een maand hechtenis en een jaar intrekking van het rij bewijs. Secretaresse wegens verduistering van f» 22.000 veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft gistermorgen uitspraak doende de 36- jarige secretaresse, mejuffrouw T. M. V. uit Hilversum wegens verduiste ring van circa 22.000 ten nadele van haar werkgever, de Hilversumse fa brikant J. W. W. een gevangenisstraf opgelegd van twaalf maanden met af trek, met de bepaling dat van het resterende gedeelte zes maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van de reclassering. De verdachte had deze verduiste ringen in de loop van zes jaren ge pleegd. Terwijl de werkgever in het buitenland was, (wat herhaaldelijk voorkwam), zorgde zij voor de afre kening van kwitanties. Daartoe had de fabrikant haar oningevulde giro biljetten achtergelaten, die hij van zijn handtekening had voorzien. Zij schreef herhaaldelijk met deze formulieren bedragen op haar eigen rekening over en veranderde later de geretourneerde girostrookjes. Daarop wijzigde zij dan haar eigen gironummer en adres in dat van leve ranciers. Veertien dagen geleden werd bij de behandeling van deze zaak voor de rechtbank duidelijk dat de secre taresse tot deze oneerlijkheden was overgegaan uit liefde voor een man, die failliet verklaard was en die en kele* jaren lang vrijwel geheel op haar kosten bij haar had ingewoond. SPORT Inmiddels zijn er reeds gegadigden prijs van de Poolse kunstuitingen voor de overname van de gevleugelde inventaris. Volgens geruchten zou de directie van het Dierenpark Wasse naar één van deze gegadigden zijn. Naar aanleiding van dit Telegraaf- bericht hebben wij contact opgeno men men enkele autoriteiten te Al phen aan den Rijn. De reacties luid den: „Geen commentaar?" en „Uit de lucht gegrepen!" LANGERAAR Afscheid kapelaan Buis. Nu ka pelaan Buis na een achtjarig verblijf in de parochie is overgeplaatst naar Wateringen, zullen verenigingen en andere parochianen gaarne afscheid willen nemen van de kapelaan.. Hiertoe zal gelegenheid zijn in het parochilhuis, Donderdagavond om half acht (na het lof). Op deze af scheidsavond worden de verenigings besturen en vele parochianen ver wacht. H0QGMADE Bloedtransfusie. Er wordt alsnog de aandacht op gevestigd, dat nieuwe donors zich kunnen opgeven om een halve liter bloed af te staan voor de Bloedtransfusiedienst op Donderdag 10 November in café Van der Ploeg. Vanaf 7 uur wordt bloed afgenomen. kennis te nemen. Burgemeester Mat ser sprak een opwekkend woord over het belang van een goed gevoerde politiek. In de tijd tussen 194019-16 konden wij niet aan politiek doen en daarna vroeg men zich af, of het nog wel gewenst was een politiek op christelijke grondslag op te bouwen. Spr. toonde aan, dat het voor de katholieken van bealng is door wie de politiek gevoerd wordt. Daarom moe ten wij katholieken aanwijsbaar ma ken, aan de hand van practische za ken, dat het thans noodzakelijk is de katholieke politieke organisatie te steunen. De KVP moet weer, de grootste partij worden. Met sprekende voorbeelden toon de heer Matser aan, waarom het voor het katholeike volksdeel noodzakelijk is om leiding te geven. Aan het slot van zijn rede richtte de spr. zich tot de jongeren opdat zij zullen inzien dat zij niet afzijdig mogen blijven. Uit de vergadering werden vervol- j gens enige namen genoemd ter plaat sing op de voorlopige lijst van can- didaten voor de Tweede Kamer, n.l. door het Vrouwengilde, mevr. Korte- baanDe Haas en mej. Nolten, door de katholieke arbeidsvrouwen de KAV mej. Stringa en door de bond St. Deus Dedit de heer Van der Ploeg. ITALIAANS PARLEMENT BEMOEIT ZICH MET VOETBALSCHANDAAL Het voetbaloproer, dat zich Zondag in Napels heeft voorgedaan na afloop van de wedstrijd tussen Najpoli en Bologna en waarbij een dode en 152 gewonden te betreuren waren, houdt behalve de sportwereld en de politie, ook de Italiaanse regering en het par lement bezig. De minister van binnenlandse za ken, Tambroni, heeft een hoge politie- functionnaris naar Napels gestuurd om te onderzoeken, waarom de politie van schietwapens gebruik maakte. In het parlement is gevraagd of door de voetbalbond, het olympisch comité en de verenigingen wel voldoende maatregelen zijn getroffen om spelers scheidsrechters te beschermen tegen eventuele woede uitbarstingen van het publiek. Aanhangers van Napoli beweren, dat scheidsrechter Maureli uit Rome het voordeel van Bologna gefloten heeft. Hij zou de strafschoip, die de relletjes veroorzaakte, toegewezen hebben toen de speeltijd al was ver streken. De Italiaanse pers eist on middellijk maatregelen om herhaling van excessen, zoals die zich in Napels hebben voorgedaan, te voorkomen. Het fanatisme in de sport wordt fel gehekeld. Er wordt op gewezen, dat de ere-voorzitter van Napoli, burge meester Lauro, door kreten en ge baren, het publiek nog heeft opge zweept. VOORSCHOTEN Geboren: Ugo Hendrik z. van R. Smit en A. Minderhoud; Astrid Maria d. van P. G. van der Swaluw en W. H. Th. Lammers; Sylvia Ingrid d. van J. C- Akerboom en A. C. Looijesteijn; Bernardus Gerardus So phia Maria z. van J. J. van Nierop cn J. C. Disseldorp. Ms» r'-iljerrriiften WOERDEN, 10 Nov. Kaas. Aan voer 123 partijen. Ie soort 2.33 2.37; 2e soort 2.272.32; extra 'tot 2.48. Handel kalm. LEIDSCHENDAM, 9 Nov. Groente. Sla A 1920—1980; sla B 1560— 1700 sla C 810—1180; stoofsla 24—38; andijvie 8—14; tomaten A 610990; idem B 600850; idem C 400870; snijbonen 105136; bospeen 1624; waspeen 8—15; prei 913; bleeksel derij 48; groene kool 7—11; prui- ten 4044; selderij 360590; kroten 56; peterselie 360590.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3