De Kleppende Klippen* SANDRA Het wandelen in de koninklijke houtvesterijen op de Veluwe De Tilburg se voetbalpool had nasleep bij de rechter het Schaakspel i i i i i i '7 -• mm mm i EN HAAR TUINMAN DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA S Voor het wandelen in de konink lijke houtvesterijen op de Veluwe wordt met ingang van 1 Mei 1956 een nieuwe regeling van kracht: met uitzondering van de wildreservaten, die naar schatting een vierde deel vormen van de totale oppervlakte van 10.600 ha. der koninklijke hout vesterijen en die door blauwe bor den met „verboden toegang, artikel 461 w. van s." zijn aangeduid, zijn de wegen in de koninklijke houtves terijen voor houders van wandel- kaarten toegankelijk. Er is naar ge streefd in die gedeelten van de ko ninklijke houtvesterijen, die het meest worden bezocht zo min moge lijk gebieden voor het publiek af te sluiten. De wegen in de bossen rondom het dorp Hoog Soeren zijn \%ijwel alle voor houders van wandelkaarten opengesteld. Wanneer echter 't wild te veel wordt verontrust door de aanwezigheid van publiek zal het noodzakelijk zijn de wildreservaten in aantal uit te breiden of de be staande wildreservaten te vergroten. Het wandelen op de wegen beho rende tot de koninklijke houtveste rijen is van 1 Mei tot 15 September voor houders van wandelkaarten toe gestaan van zeven uur des morgens tot negen uur des avonds. Een uitzondering op deze bepaling geldt voor: a. Het gedeelte van het z.g. „Ach terpark" gelegen tussen Koningslaan en Amersfoortseweg (waar geduren de het gehele jaar, ook voor niet- houders van wandelkaarten, vrije -wandelying is b. Enige wegen, o.a. de Grintweg door Uddelerheegde via Hoge Duivel, Putterkoppel naar de grintweg Vaas- senElspeet, de grintweg van Wies- sel naar Niersen, de zandweg van Hoog Soeren via de boerderij Haslo naar de Asselseweg (zgn. telefoon- weg) alsmede de zgn. jachtwegen te Hoog Soeren, zijn voor houders van wandelkaarten het gehele jaar met uitzondering van de periode 15 September tot 15 October open gesteld; zij mogen ook met een rij wiel (zonder hulpmotor) worden be reden. c. De wegen in het zgn. voormalige Duitse munitiedepot (een terrein van ca. 300 ha., dat aan de noordzijde van de Amersfoortseweg, aan de oostzijde door het raster met het ge- meentebos, aan de zuidzijde door de Soerenseweg en aan de westzijde door de weg langs hotel „Oranje oord" naar de Amersfoortseweg (Kampsteeg) wordt begrensd, zullen door houders van wandelkaarten ge durende het gehele jaar toegankelijk worden gesteld. (De openstelling van dit terrein gedurende het gehele jaar draagt een tijdelijk karakter en zal duren voor de periode dat het terrein ten behoeve van de jonge beplantin gen wildvrij gehouden moet wor den). Voor het overige is het verboden de toegankelijk gestelde wegen met rijwielen (met of zonder hulpmotor) te berijden en zich buiten de wegen te begeven. Honden worden niet toe gelaten. SPORT Aetherklanken WOENSDAG Televisieprogramma's. KRO 17.00—18.00 Voor de jeugd. NTS: 20.30—21.10 Nationaal pro gramma: filmreportage. 21.3022.15 Eurovisie: „Zwarte kunst", een feest van zang en dans in een Afrikaanse negerdorp (relais van de Vlaamse Televisie). HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nie-uws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuiws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Ldeon. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 „Ernst, mijn paradepaard", hoorspel. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwimededelin- gen. 12.33 Amius. muz. 12.53 Gram en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.50 Gram. 15.10' Omr orkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.40 Orgelspel. 18.15 Spec trum van het Chr. Organisatie -en Verenigingsleven". 18.30 R.V.U.: dr. H. Groot; Nieuws v. h. astronomisch front: De oorzaken der Ijstijden". 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Blaasmuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.20 Radiokrant. 20.20 „Youth for Christ". 21.30 Radio Philh. orkest en soliste. 22.10 Gram. 22.25 Amus muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gjfam. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: mej. C. A. Eyken: „Shakespeare's treurspelen: Macbeth". 11.30 Gevar. programma. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Hammond-orgelspel. 13.50 Medische kron. 14.00 Instr. trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de .wereld: Overbevissing van de Noordzee", door ir. G. J. Lienesch. 18.00 Nieuws en comm.. 18.20 Gram. 18.30 Act. 18.40 Hammond-trio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Is de Partij van de Arbeid levensbeschouwelijk neu traal", lezing. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.0524.00 „Fa-ust", opera, (22.0022.15 Nieuws). Een vondst van betekenis Aroma moet zacht, smaakvol en koel zijn. Alleen rokers, die van nature het juiste rokerstempo hebben, genieten tenvolle van het kostelijke aroma dat een goede sigaret eigen is. Dat zijn zij, die hun sigaret zacht laten aangloeien, in plaats van snel ver branden. Een enquête heeft echter aangetoond, dat het merendeel der rokers een geforceerd tempo heeft. De sigaret, die zulk een fascinerende genieting kan zijn, die het ons mogelijk maakt rustiger te denken, beter te concentreren, vervliegt vaak in rook, zonder dat het aroma volledig tot zijn recht komt. Ofwel met een variant op een bekend gezegde: „haastige rookspoed is zelden aroma goed"! AromaSaver regelt rokerstempo Dit bijzonder ingenieuze filter regelt het tempo in de sigaret. Dank zij de Aroma Saver gaat men beter, smaakvoller en economischer roken. In Nederland vindt men de AromaSaver uitsluitend bij de GOLD FLAKE filter tip sigaretten. Geur en mildheid van de voor treffelijke GOLD FLAKE tabak komen nu nóg beter tot hun recht. Opmerkelijk is, dat men toch de prijs van 80 ct heeft kunnen handhaven. Welk type roker U bent: er is een GOLD FLAKE normaal of filter tipdie volkomen aan al Uw wensen voldoet. Eis daarom GOLD FLAKE! (Advertentie' Op 'de eerste Maandag na 1 Novem ber wordt ieder jaar in Hedel een openlucht paardenmarkt gehouden Er waren dit, jaar bijna 600 wagens naar Hedel gekomen, een aanvoer die zelfs groter was dan vorig jaar. Meer dan 1100 paarden en veulens werden ten koop aangeboden. Het aantal be zoekers werd geschat op meer dan 11.000. De handel was vrij behoorlijk; er werden tamelijk goede prijzen ge maakt. Een vijfjarig werkpaard ging gemiddeld voor ƒ1.000 tot 1.200 in andere handen over. JULIANANHAL BIJ JAARBEURS Behoudens goedkeuring van H.M. de Koningin zal de in aanbouw zijnde hal op het terrein van de Kon. Ned Jaarbeurs aan de Croeselaan, (de zo genaamde zwevende hal) de naam „Juliana-hal" krijgen. Ambtenaar eiste hechtenis, kantonrechter deed het met geldboete Slechts twaalf voetballers hadden ge hoor gegeven aan de oproep van het voorlopig bestuur van de in oprichting zijnde belangenvereniging van betaalde voetballers om in Krasnapolsky te Am sterdam bijeen te komen, terwijl er 244 uitnodigingen aan spelers in geheel Noord Holland waren verstuurd. De vergadering werd geleid door de voorzitter van het voorlopige bestuur, de heer E. L. Musquetier, die ten aanzien van de grootte van het gedeelte, dat van de transfersommen aan de spelers be taald moet worden, zeide dit te laag te vinden. (Het is thans 10%). Hij voelde meer voor 25 k 30%. De heer Musquetier deelde mede, dat men hoopt op 1 Janu ari a.s. het eerste verenigingsjaar van de belangenvereniging te kunnen doen in gaan. Thans hebben, volgens zijn mede delingen, zich reeds 65 voetballers aan gesloten, waaronder alle betaalde voet ballers van Elinkwijk, SVV en Scheve- ningen-Holland Sport. Ook" van de aan wezige 12 spelers gaven enkelen zich voor de vereniging op. ATHLETIEK ATHLETEN VOOR MELBOURNE n een gecombineerde vergadering van de KNAU, de Technische Commissie en de Trainings Organisatie Commissie is besloten de zes athleten, die op de lijst van de Trainings Organisatie Commissie stonden als voorlopige candidaten voor uitzending naar Melbourne, aan het Ne derlands Olympisch Comité officieel voor te dragen als voorlopige candidaten voor de Olympische Zomerspelen. Aan dit zestal, bestaande uit Puck v. Duyne Brouwer, Dini Hobers, Nel Zwier, Aart van Hardeveld, Janus van der Zande en Eef Kamerbeek is bovendien als zevende athleet toegevoegd Henk Visser voor het verspringen. AUTOMOBILISME De Amerikaanse autorenner. Jack Mc Grath, winnaar van de Grote Prijs van Indianapolis, is tijdens de 100 mijlen race welke op het circuit van Phoenix in Ari zona werd gehouden, dodelijk veronge lukt. Deze race was de laatste welke onder auspiciën van de Amerikaanse Automo biel Bond, die besloten had deze wed strijden ten gevolge van de talrijke do delijke ongelukken niet meer te organi seren, werd gehouden. KUNSTRIJDEN De 17-jarige Engelse kampioene in het kunstrijden Yvonne Sugden, heeft de jaarlijkse internationale kunstrijwed- strijd om de Richmond Trophy gewon nen. Zij behaalde een totaal van 797,2 ounten. De Nederlandse meisjes Joan Heanappel en Sjoukje Dijkstra leverden een fraaie prestatie door resp. de twee de en derde plaats te bezetten. Joan Haanappel bereikte een totaal van 743,4 punten, terwijl Sjoukje Dijkstra 741,5 punten vergaarde. Veertien dagen hechtenis heeft de ambtenaar van het O.M. bij het kanton gerecht te Tilburg, mr. J. Beljaars geëist tegen de Tllburger J. J. H., hoofdver dachte in een voetbalpool-affaire. De voetbalpool was medio 1954 door de Til- burgse politie opgerold. Van de zestien verdachten verschenen er zes voor de kantonrechter, mr. C. J. C. v. d. Valk. Deze zei, dat het hier ging om het or ganiseren en stimuleren van de Conti nental voetbalpool, hetgeen volgens dè wet en latere uitspraken van de Hoge Raad is verboden. De kantonrechter wenste J. J. H. te zien als de grote fi guur. de organisator van deze pool in Nederland, hetgeen door verdachte werd bestreden. De drukker der formulieren A. M. St., eveneens uit Tilburg, had zich mede te verantwoorden. De overige verdachten hadden in meerdere of min dere mate deelgenomen aan het ver spreiden, resp. invullen van de poolfor- mulieren. De gedaagden gaven slechts een deel van de beschuldigingen toe, het geen de kantonrechter de opmerking ont lokte, dat ook hier de zaak nog zoveel mogelijk in het duister werd gehouden dat nog altijd de grote figuur achter de schermen „Dinges" opgeld doet. De ambtenaar van het O.M., mr. Bel- jaars, requisitoir nemend, zei dat er in Nederland voor de verenigingen na de overgang tot betaald voetbal een pro bleem schijnt te bestaan op welke wijze BOKSEN FRITS VAN KEMPEN NED. KAMPIOEN WELTERGEWICHT. Frits van Kempen is de nieuwe Neder landse kampioen in het weltergewlcht., Hij won in de Rivierahal te Rotterdam de titel na amper een minuut boksen doordat de titelhouder Teun Brommer in de slagwisseling op ongelukkige wijze een blessure aan de wenkbrauw opliep, welke verder boksen onmogelijk maakte. aan geld te komen. De verenigingspools staan echter open voor leden en nauw- verwanten, terwijl de gelden o.m. ten behoeve van de jeugdsport, een zeker algemeen belang dienen. Spr. liet in het midden of dit soort pools ook onder de loterij wet valt. De destijds verspreide Continental- pool echter miste elke ideële grond en was slechts als een onderneming te be schouwen. Een gemakkelijke manier voor een aantal lieden om aan geld te komen, daarbij gokkend op de speelzucht van het publiek, maar zonder enige con trole. Daartegen keert zich de loterijwet, aldus spr., omdat hier particulier winst bejag prevaleert. In zijn uitspraak van 20 October 1953 keerde de Hoge Raad zich tegen de voetbalpool. En juist waar de voetbalpool in zo'n brede kring be langstelling oogst, meende mr. Beljaars, dat hier de wet met gestrengheid moest worden toegepast. Zijn eis tegen de hoofdverdachte luidde veertien dagen onvoorwaardelijke hechtenis. De overige verdachten, ook de drukker, hoorden gelboeten, variërende van 400 tot 50 eventueel te vervangen door hechtenis, tegen zich eisen. De kantonrechter toonde zich iets mil der en sprak, na een korte schorsing van de zitting, de volgende straffen uit: J. J. H., hoofdverdachte 300 of 30 dagen hechtenis, alsmede 14 dagen voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar; J. A. M. St., drukker, 200 of 20 dagen; A. J. A. 100 of 10 dagen; Th. J. L. H. 25 of 5 dagen; A. L. Z. (allfen te Til burg) 25 of 5 dg.; M. W. H. N. (Weert) 75 of 15 dg., M. van B. (Ar- nemuiden) 200 of 20 dg, W. G. (Krom menie) vrijspraak; J. H. H. (Heythuizen) 100 of 10 dg., J. H. B. (Hengelo) 150 of 15 dg, B. P. van E. (Enschede) 150 of 15 dg, J. W. C. V. (Zwolle) 100 of 10 i N. T. de K. (Rotterdam) 50 of 10 dg, H. M. van N. (Maasbree) 50 of 10 d gen en W. J. H. H. (Weert) 25 of 5 c WIELRENNEN Tijdens de voorwedstrijden van de Zes daagse te Gent heeft de Belg Julien van Oostende de kilometer met vliegende start gereden in 1 min. 6,2 sec. Dit is een nieuw wereldrecord voor amateurs op overdekte banen. Het oude stond met 1 min.. 6,6 sec. op naam van de Frans man Gaignard (5 Dec. 1954 te St. Etien- ne). De tussentijd van van Oostende voor de 500 meter was 30,4 sec. Gaignard had voor die afstand 30,6 sec. genoteerd. DE ZESDAAGSE TE GENT. Gisteravond is het startsein voor de Zesdaagse te Gent aan 14 koppels gege ven. Na de eerste serie sprint leidde het paar OckersTerruzzi (Belg./It.) met 16 punten voor van SteenbergenSeve- rijns (Belg.) 15 punten en de Beucke- laerede Corte (Belg.) met 0 punten. De Nederlanders Van Est en Wagtmans bezetten de veertiende plaats met 7 ron den achterstand en 0 punten. Lenig en Snel De uitslag Van de na- jaarscompetitierit is als volgt: A-kl. af- stnad 45 km. tijd: 1.24.34 1. J. Riethoven. B-kl. afstand 45 km.tüd 1.24.34: 1. W. de Mey: 2. P. Otto; 3. W. Wassink. C-kl.: afstand 45 km. tijd 1.24.34: 1. W. L. Stro snijder; 2. H. v. d. Leek. Jun.: afstand 32 km. tijd 58.29: 1. P. Riethoven; 2. P. v. Went; 3. Th. Boom; 4. J. Strosnijder. TAFELTENNIS Steeds Vooruit De afgelopen week was een gunstige week voor de vereni ging. Van de 5 wedstrijden die de ver schillende teams speelden, kwamen 8 punten binnen. Dames: Het le damesteam behaalde een keurige overwinning op Salaman ders te Den Haag: 37. Het 2e dames team wilde niet onder doen en sleepte op het sterke PTT-team een benauwde maar verdiende overwinning uit vuur: 46. Het le herenteam haalde nog net een gelijk spel uit de ontmoeting te gen Den Burcht 2, dank zij het dubbel spel: 55. Het 2e herenteam herstelde zich weer na de nederlaag van verleden week, door Reflex 2 uit Lisse met 73 naar huis te sturen. Het 3e herenteam evenwel kon het ondanks hard werken toch niet klaar stomen en moest in Scyl- la 6 haar meerdere erkennen. Hier wa: de uitslag 37. Voor deze week luidt het programma: Dames: Woensdag te Noordwijk: TOV 2 Steeds Vooruit 2, aanvang 7.30 uur. Heren: Woensdag: Steeds Vooruit 2 Slagvaardig 2, aanvang 8 uur. In de vorige week gespeelde wedstrijd voor de KNSB-competitie tussen het eer ste tiental van het Lelds Schaakgenoot schap en Alphen 1 werd een partij ge speeld uit welks verloop weer eens blijkt, dat de kennis van de theorie toch van belang kan zijn. Wit: mr. ir. J. Westra (LSG). Zwart: H. J. Giesbergen (Alphen). 1. d2d4, Pg8—f6: 2. Pgl—£3. d7—d5; c2c4, c7c6: 4. c2e3. c7—e6; 5. Pblc3, Pb8d7; 6. Lfl—d3. Lf8—d6 (De vroeger graag door Tjickorin ge speelde zet. We zijn, met omwisseling zetten in de Anti-Merauer variant van de Slavische verdediging terecht ge komen. De andere mogelijkheid is hier Lf8e7. welke zet zwart betere kansen op gelijk spel verschaft). (84) 7. e3e4 (beter dan eerst 00, omdat na 7. 00, 00; 8. e3e4 zwart kan voortzetten met 8dxc4; 9. Lxc4, e5! en zwart zich bevrijden kan. 7d5xe4 (Nu kan d5xc4 niet, we gens 8. Lxc4, e5; 9. dxe5, Pxe5? 10. Pxe5, LxeB; 11. Dxd8t en f7 gaat verloren of 9Lxe5 en het loperpaar -f rochade gaat verloren). 8. Pc3xe4, Pf6xe4; 9. Ld3 xe4 (En nu komt het. Zwart moet hier vervoegen met 900. De in de par tij volgende vereenvoudiging brengt wit overwegend spel). 9Ldflb4t? 10. Lel—d2, Lb4xd2t ll.Ddlxd2, Pd7—f6; 12. Le4—c2, 0—0; 13. h2h4! h7h0; 14. Thl—h3 (Wit maakt energiek gebruik van zijn sterke positie). 14e0e5 ('t komt alles te laat nu). .15. Th3—g3, Pf6h5; (Er is eigenlijk geen kruid tegen gewassen). 16. Dd2xh6 dat zo vaak gespeelde en zo vaak kwade zetje h7h6 na de rochade wreekt zich ook hier). 16e5e4; 17. Dh6xh5, 11f6 (om althans Pg5 te beletten, maar 't helpt niet). 18. Lc2xe4 (dreigt Lh7t, Kh8; Lg6ï en Dh7 mat). 18 Dd8—e7; 19. Dh5h7t en zwart gaf op. TER OPLOSSING I II 36) door JEAN CAREW Sandra, die hier niet het minste verstand van had, zei, dat zij dacht, dat Lynn het er zo wel mee kon doen. Zij wenste oprecht, dat zij weg zou gaan en haar alleen laten. Maar om de een of andere reden scheen Lynn zin te hebben om te blijven en te praten. „Het is een knaippe kerel, vind je niet?" „Wie?", vroeg Sandra een en al verbazing. „Die chauffeur van jullie. Heeft hij ooit gezegd waar hij vandaan is ge komen?" „Nee", zei Sandra kortaf. „Waar om?" „Oh, niets. Hij ziet er uit alsof. alsof hij betere dagen heeft gekend". „Hij is beschaafd, als het dat is wat je bedoelt", zei Sandra. „Hij kwam hier op het eiland omdat hij herstel len mpest van een gebroken enkel en hij.' zocht werk, waarbij hij in de open lucht kon blijven. Dat is alles wat ik van hem weet. Hij kwam hier terug, omdat hij er niet in slaagde werk in de stad te vinden, nadat vader hem had ontslagen, dus was hij blij deze betrekking te krijgen. Ik geloof, dat hij het geld tamelijk goed kan gebruiken". Plotseling kwam Lynn tot het be sluit, dat haar uiterlijk bevredigend was en zij verliet de kamer zonden nauwelijks nog een woord tot haar nicht te zeggen. Maar terug in haar eigen kamer, waar zij binnenging om haar jasje te pakken, bleef zij een ogenblik diep in gedachten verzon ken in het midden van de vloer staan. Dan ging zij naar haar handtas, welke zij op de kast had laten liggen en nam er een krantenknipsel uit, waar in een feest beschreven werd, waarop zij in New York te gast was geweest. Het was niet de lijst der gasten, waarin haar naam voorkwam, welke op dit ogenblik haar aandacht had. maar een foto van kolombreedte met onderschrift. De foto toonde in pro fiel het gelaat van een knappe jonge man en het onderschrift luidde als volgt: Perry Delafield, jonge sport man, wiens lust in het beklim men van bergen in de afgelopen zomer resulteerde in een gebro ken enkel; sindsdien vermeld als „herstellende" op het platteland, maar merendeels wordt ver ondersteld, dat zulk een lang herstel een liefdeskwestie moet insluiten. Lynn bestudeerde de foto, verge leek haar in gedachte met het zij aanzicht van Perry's gezicht, zoals zij dat het laatst had gezien, afgetekend tegen de blauwe gordijnen in de salon. Er was op dat ogenblik was toen hij Sandra het teken met haar dans te beginnen, een detail, dat aan Lynn's aandacht was ontsnapt iets in zijn uiterlijk, dat Lynn herinnerde aan iemand, die zij reeds eerder had gezien. Sedert dien had zij getracht zich te herinneren waar zij dat profiel had gezien. Nu, terwijl zij naar het krantenknipsel keek, wist zij het. Perry, de chauf feur van Bob Winslow, was de rijke Perry Delafield 1 Lynn ademde diep. Zij wist alles omtrent de Delafield dollars, daar zij vele berichten had gelezen met bij zonderheden over het fortuin van de familie. Zij wist, dat Perry een wees was, zijn vader en moeder waren bij een auto ongeluk omhet leven ge komen. Hij had niet alleen hun ver enigde fortuinen geërfd, maar bezat ook een reusachtig credietfonds, door zijn grootvader voor hem gesticht. Zij kende nog een ander interessant feit: Perry Delafield was niet alleen nog ongehuwd, maar hij was ook heel moeilijk te winnen. .Huwelijk- makende mama's hadden ondervon den, dat het onmogelijk was hem het gezelschap van haar dochters o-o te dringen. De kolommen met berichten omtrent de grote wereld hadden het meer dan eens gezegd. HOOFDSTUK XVI. „WhiteyWhitey.... waar zit ie'" Perry stormde zijn woning binnen met de snelheid en de luidruchtigheid van een razende stier. Whitey die op het terras had liggen luieren, terwijl hij een van de goede sigaren van zijn „baas" rookte, smeet déze haastig weg en holde naar de huiskamer. Hij had moeilijkheden verwacht; thans be gonnen ze klaarblijkelijk. „O, daar ben je. Whitey, ben je je vroegere jeugd vergeten?" „Ja, mijnheer", zei .Whitey deugd zaam. „Ik heb geen safe meer aan gekeken in de laatste...." Tot grote verrassing van de be diende keek Perry teleurgesteld. Al zijn haast en vurigheid schenen hem te verlaten en met een hopeloos ont moedigd gezicht zonk hij in een leun stoel. Whitey bleef onzeker in het midden van de kamer staan. „Kan ik iets voor u klaar maken, baas?", vroeg hij. „Nee'.niets, ik heb slechts een uur voor mijn trein weer vertrekt. Ik dacht, als de oude hand niet haar vaardigheid had verlorenenfin, dat heeft geen zin. Ik geloof dat ik beter een detectivebureau in de arm kan nemen. „Een detective!" Whitey's gelaat kreeg een uitdruk king van schrik en afkeer, zoals het loutere noemen van iemand of iets, verband houdende met de wet, altijd kon teweeg brengen. „Maar als u mij eens wilde vertel len, mijnheer. „Er is een man, Ward Blake ge heten, die eén familie, bij wie ik de hele winter ben geweest, voor een flink bedrag tracht op te lichten. Ik dacht, misschien kon je eens bij hem gaan kijken Whitey's ogen schitterden, toen hem het idee werd voorgelegd. Haas tig maar beslist wees hij er op, dat ABCDEFGH Wit aan zet wint. ïbui gpd g iljxx—issq z !0ea—*>d i )HUI IJ99Ï jo auisp ap jo 'jujm hm :8uj«soido het goed was, dat er detectives waren, maar dat zij niet voldoende handig heid hadden om zulk een delicate kwestie op te knappen. Hij zinspeelde er dan op, dat ofschoon hij de laatste tijd uit de practijk was geweest, hij zich op dc hoogte had weten te hou den van de nieuwe verbeteringen aan safe-sloten enz. en hij was er zeker van, dat, als hij maar een beetje gelegenheid had om de situatie in het kantoor van Ward te bestu deren, hij een zeer bevredigend stuk werk kon verrichten. Met een lichte grijns gaf Perry zijn bediende al de inlichtingen, waarover hij beschikte. Zoals hij had verondersteld was het werk van Whitey de laatste jaren voldoende geweest maat ver van opwindend. Het vooruitzicht weer op zijn eigen terrein te werken zonder zijn vrijheid in gevaar te brengen, was een kans. welke Whitey met alle gretigheid aangreep. Zelfs toen zijn meester sprak verloor het gelaat van Whitey de minzame rustige uitdrukking, wel ke het in zijn huidige positie had aan genomen. De trekken schenen zich te verscherpen, zijn kleine oogjes wer den helderder en zijn zwam gestalte welke zo traag leek als hij zijn werk in het huis deed, scheeh nu plotseling i gespierd, bijna lenig.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7