Vele problemen eisen meer dan ooit 'n hecht organisatie-leven Veehouders in Westen wensen niet aan L.E.I.-band te lopen Slechts injectie-spuit kon toorn in Pa's hart tot bedaren brengen Dronken wogpiraat pleegde aanslag op hot leven van een Utrechtse jongen Te Roermond werden 2 vrouwen levenloos in een huis aangetroffen Handige Haarlemmer maakte 'n sneeuwbal van „nyIons"-verkoop B. B. 60.000 Man betrokken bij grootscheepse mobilisatie-oefening DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 VAKGROEP VEEHOUDERS L.T.B. (Vervolg van gisteren.) Vreemde toestand De iheer Blink (geen agrariër) heeft er enkele weken geleden nog eens opgewezen, dat de boeren na de oorlo-g, de eerste jaren (hij noemde dit bloedig) hebben moeten betalen ten behoeve van de loon- en prijs politiek, zodat gedurende die jaren gemiddeld de landbouw 200 millioen minder ontving dan het buitenland voor hun producten wilde betalen. Dat is gebeurd met de verzekering erbij, dat wanneer de bordjes ver hangen zouden zijn, de landbouw zou imogen rekenen op 'hulp van de overheid voor een redelijk bestaan. Doch voor gegeten brood werken is altijd moeilijk. Minister Mansholt heeft er enige weken geleden, toen deze sprak voor het Verbond van Ne derlandse werkgevers, ook nog weer eens op gewezen, dat het Nederlandse prijspeil voor landbouwproducten lager is dan waar ook. De minister zeide bij deze gelegen heid: „Ons voedselpakket is aanzien lijk goedkoper dan in alle omliggen de landen, wat uiteraard van grote betekenis is op het concurrentie-ver- mogen van onze industrie". Een gevoel van onbehagen bekruipt nu de landbouw, bij de voornemens het loonpeil te gaan richten, zodat bedrijven moet goede of beste uit komsten 'hoger loon gaan betalen, dan daar waar de uitkomsten minder goed zijn. Waar industrie en landbouw door- eengelegen zijn, richt het loon zich in alle bedrijven naar dit hoogste peil. Gaat de landbouw met dit loonpeil niet mee, hetzij omdat men het niet betalen kan, niet betalen mag, of wil, dan ziet deze haar arbeiders, meer nog dan tot heden, weggekaapt door be drijven, die mede door het goedkope voedselpakket (dus een lage beloning in de landbouw) hoge winsten weten te behalen. Vroeger werd steeds gesteld: „Ar beid is geen koopwaar". Hoe is het nu daarmede gesteld? Laten we het kind maar bij de naam noemen. Volledige werkgele genheid is een grote zegen. Ieder die hier denkt aan de rampzalige dertiger jaren, met haar grote werkeloosheid, weet dit. Maar het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen. Wat in het verleden aan een aantal werk gevers terecht is verweten, n.l. dat zij aibeid als koopwaar 'beschouwden, doet zich nu ook in omgekeerde riohr ting voor. Kunst en vliegwerk Maar bij de boer lopen de kost prijzen zo uit de hand, dat hij meer en meer moet gaan overwegen, of de wet van de verminderde meer-op - brengst, hem welbekend, als het gaat om de aanwending van kunstmest en veevoer, ook niet vooral geldt voor de aamvending van arbeidskracht, welke hij moet betalen. Het beste financiële resultaat, waar 't voor de veehouder omgaat, heeft niet altijd hij, die met alle kust en vlieg werk die hoogste opbrengst weet te halen. Er bestaat een rendabiliteitsgrer.s (welke voor verschillende bedrijven wel anders ligt) welke men niet straf feloos kan overschrijden. De alom- bekende heer P. de Boer uit Stiens, heeft verklaard, dat hoeveel genoe gen hem zijn uiterst intensieve be drijfsvoering ook had gegeven, thans bij deze melkprijs, deze niet meer uit komt en hij ermede stoppen moest. Als een kunstenaar op dit gebied dit zegt, moet ons dit toch wel wat zeggen. Vandaar dat het goed is, dat die LTB in een bepaald gebied, waar de uitkomsten minder kunstig zijn, tracht te achterhalen, welke daar van de oorzaken zijn. Varkenshouderij was minder gunstig De uitkomsten van de varkenshou derij zijn het afgelopen jaar minder goed geweest, dan 'het voorgaande jaar. Veel heeft ook afgehangen van het tijdstip, waarop men moest ver kopen. Wie van de overheid wil vra gen, vastgestelde prijzen voor elke hoeveelheid varkens, moet ook de coïisuquentie van een teeltregeling aanvaarden. Degenen, die zioh de ru zies en de ellende herinneren uit de crisisjaren over de toewijzing van pasfoto's voor kalveren en biggen, mochten dat zich wel tweemaal be denken. Het Bedrijfschap voor vee en vlees tracht met algemeen werkende maat regelen de hoogste toppen en dalen in de prijs te egaliseren. Wat de monopolieheffingen hetreft, wordt uitgerekend, welk bedrag aan deze heffingen zit in één ei, één liter melk of één kilo kaas enz. en dit wordt de exporteur bij uitvoer terug betaald, zodat deze de boer daardoor een hogere prijs kan betalen. Ik ge loof, dat deze regelingen bevredigend werken. De Overheid houdt zich ook bezig met pogingen om door Benelux en integratie onze afzetkansen te ver beteren. Hiervoor moest men bij wijze van spreken uit zijn eigen nationale huid kruipen en trachten eigen economie in een grote geheel te brengen en dat grotere geheel samen formeren. Dat lukt nog niet al te best. Zodra we als eenvoudige mensen de toestanden internationaal zien begrijpen we veel dingen, maar moei lijk. 3-Prijzensystemen Maar laten we ons vandaag maar bezig houden wat dichter bij huis. waar het moeilijk genoeg is de soli dariteit van de agrarische stand te behouden. We hebben momenteel voor de melk te maken met het 3-prij- zen-garantiesysteem, gewone prijs zonder toeslag, halve toeslag en hele toeslag. Het Zuideh en Oosten des lands, waar men als geheel verzekerd is van een toeslag, gaat 'hiermede accoord. Voor het Westen moet men uitmaken welke streken, gewesten of polders geen toeslag behoeven, wie halve toe slag of hele toeslag toekomt. Ik 'heb respect voor de wijze, waar op de commissies van het Landbouw schap getracht hebben er van te ma ken, wat er van te maken is. Maar ik geloof toch, dat ondanks alle goe de bedoelingen, deze regeling in het Westen niet rechtvaardig is uit te voe ren en voor de aparte veehouder een soort grafcbeltonimethode is. In een slechte streek lijkt een wat beter gebied al gauw goed, terwijl wanneer men het vergelijkt met wer kelijk goed land, wat goed verkaveld is, het nog maar slecht is. Persoonlijk zou ik de voorkeur hebben gege ven, nu nog aan de methode, verle den jaar door de Stichting voorge steld. Uw vakgroepbestuur is van oordeel, dat we de realiteit hebben te aanvaarden, al betreuren we zeer dat deze methode nodig schijnt. Het is overigens maar moeilijk te begrijpen, waarom in dezelfde stad de melkhandel een vaste marge van 7 cent per liter wordt toegestaan en dat hierbij geen verschil wordt ge maakt tussen A, die een winkel heeft gebuurd voor 10.per week en B, die 40.per week moet betalen. Bij de boeren schijnt het een onover komelijk bezwaar, als .een deel van hen, iets boven de kostprijs gegan- randeerd zou krijgen. De gedachte om het vetgehalte in de consuimptiemelk te verhogen, al dus zei de heer v. d. Weijden aan het slot van zijn toespraak, blijven we voorstaan, maar de krachten, wel ke dit willen verhinderen zijn blijk baar zo sterk, dat ik zeer betwijfel of hierin momenteel wijziging is te brengen. Bij de P.B.O., het Land bouwschap en de S.E.R. is niet alles rozengeur en maneschijn. VAKGROEP VEEHOUDERS L.T.B. Grote verontwaardiging en diepe I prijs van 22 ct. per liter werd gesteld verbittering beheersten gisteren in met een toeslag voor bepaalde gebie Haarlem de algemene jaarvergade ring van de vakgroep-veehouders van de L.T.B. Weliswaar kwam tra ditie-getrouw de melkprijs weer aan de orde, maar ditmaal wilde men er niet met een doodgewone teleurstel ling overheen stappen. De veehou ders vinden, dat het nu welletjes is en de scherpe woorden, die tijdens de discussie gesproken werden, moes ten illustreren, dat zij nu met de strop om de hals leven en dat het iédere dag met hen gedaan kan zijn. Niet minder dan vier en twintig voorstellen, de melkprijs betreffen de, waren er op de agenda geplaatst en in het prae-advies, d'at het bestuur daarop gegeven had, kwam duidelijk tot uitinig, dat de ontevredenheid over het melkbeleid in ieder geval bij de veehouders van de L.T.B. alge meen is. Nogmaals werd vastgesteld, dat het Landbouw Economisch Insti tuut (L.E.I.) bij zijn kostprijsbereke ning voor de melk van een verkeerd standpunt uitgaat. Het bestuur liet als zijn mening horen, dat in de be rekening de werkelijk betaalde lo nen moeten worden verwerkt; dat ■die eigenaarslasten ten volle tot uit drukking moeten komen en dat de vergoeding voor de boer als bedrijfs leider hoger gewaardeerd dient te worden. Bittere woorden. Zoals gezegd werd de discussie op bittere toon gevoerd. Er werd op Sewezen, dat het L.E.I. uitgaat van e pachtprijzen en de eigenaars met de lasten laat zitten. Vele afgevaar digden kwamen met dreigementen, propageerden een langzaam-aan-ac- tie, wilden de melkproductie beper ken of zelfs de levering van melk, behalve aan instellingen enz., gedu rende een week stopzetten. Aan de hand van cijfers en andere argumenten werd aangetoond, dat de arbeider, die bij wijze van spreken vijf dagen in de week werkt tegen de boer acht, veel beter uit is dan de veehouder en het was de heer Roele- veld, een der bestuurderen van de vakgroep, die de berekening van het L.E.I. van dichtbij meemaakt, die de zaak eens goed uit de doeken deed. Hij liet zelfs iedereen papier en pot lood bij de hand nemen om de hoge re melk-wiskunde van het L.E.I. niet helemaal onbegrijpelijk te maken. Hij herinnerde er aan, hoe na de oorlog de Nederlandse boer een groot offer heeft moeten brengen tot her stel van de vaderlandse economie en dat de producten 200 millioen gulden in prijs beneden de wereldmarkt la gen om ons land er bovenop te hel pen. Nu heeft de boer toch wel recht op de volledige waardering van zijn werk. Het ziet er echter naar uit, dat dit het komende jaar weer niet zal gebeuren. Volgens de L.E.I.-bereke- ningen zullen er opnieuw drie melk prijzen komen naar het systeem van het vorig jaar, toen er een garantie- Levensschool voor bedrijfsjeugd geopend De Rooms-Katholieke levensschool in Eindhoven, die tot doel heeft de jeugd die zo uit de kinderschoenen in de werklaarzen wordt geplaatst een weerbaarheid mee te geven, is gis teren door mej. dr. A. de Waal, staats secretaris van O. K. en W. officieel geopend. In 'haar toespraak wees zij erop, dat de levensscholen een bijzondere taak gaan vervullen bij de vorming van de ongeschoolde jeugd in de bedrij ven. Er is, aldus mej. De Waal, een zaak die nog verontrust en dat is de opleiding van degenen, die op de levensscholen de leiding moeten ge ven. Een plan hiervoor is echter reeds in de maak. De levensschool in Eindhoven wordt nu reeds door 250 leerlingen bezocht, van wie er 50 de avondcur sus volgen. den, waardoor er bovendien prijzen kwamen van 22,85 ct. en 23,70 ct per liter. "De heer Roeleveld betoogde, dat men moet komen komen tot een ge middelde garantieprijs voor het ge hele land met een hogere prijs vooi de eerste 18000 liter. Spreker vrees de echter, dat men daartoe niet zal overgaan en dat het oude systeem ge handhaafd zal blijven. Dat scheelt de regering namelijk 50 millioen. „Intussen zijn de veeboeren de du pe van dat gelilliputter", zo verze kerde hij, „zij verkeren in nood. Maar willen wij iets bereiken, dan zullen wij gezamenijk een actie moe ten ondernemen". Vele afgevaardigden spraken nog een hartig woordje, dat niet verkeerd verstaan kon worden. Verdeel en heers. Voorzitter Van der Weijden sloot zioh volkomen bij de woorden aan en merkte nog op, dat de regering vol gens het systeem „Verdeel en heers" d'e boeren listig tegenover elkaar heeft gezet. Hij vreesde, dat er met name uit het Zuiden en het Oosten geen steun te verwachten was en dat het derhalve heel moeilijk zou zijn de boeren eensgezind bij elkaar te krijgen. Tenslotte werd met algemene stem men besloten, dat het standpunt van de L.T.B.-veehouders aan alle be trokken instanties ter kennis zou worden gebracht. In feite komt d'at dus hierop neer, dat de veehouders in het westen des lands niet meer aan de L.E.L-band wensen te lopen. De overige punten van de agenda knoden betrekkelijk vlot worden af gewerkt. In het vakgroep-bestuur kwam geen wijziging. De heer B. G. Bles, hoofdambte naar bij de L.T.B., werd gehuldigd vanwege zijn zilveren jubileum en voorzitter Van der Weijden overhan digde hem onder grote woorden lof het ere-diplome van de organisatie aan. Militaire kostwinners Hogere vergoedingen De kostwinnersvergoedingen voor militairen worden met ingang van het nieuwe jaar verhoogd en uitge breid. De gezins-maxima worden 15 percent hoger en het aantal gezinnen dat voor kostwinnersvergoeding in aanmerking komt, zal stijgen van 14 percent tot ongeveer 40 percent. De minister van Oorlog en Marine schrijft aan de Tweede Kamer dat deze verruiming ongeveer tien mil lioen gulden zal kosten. De minister heeft dit bedrag niet beschikbaar. Om toch aan de wensen van velen tegemoet te komen, zal de nieuwe regeling daaTom wel het ko mend jaar ingaan, maar de verreke ning van het hogere bedrag kan eerst op de begroting van 19-57 geschieden. De minister neemt dus een voorschot voor zijn financiële handreiking aan vele gezinnen. De verhogingen en ver ruimingen gelden ook voor dienst plichtigen, die voor herhalingsoefe ningen moeten opkomen. LOONCONGRES KAB Woensdag 30 November zal de KAB haar jaarlijks Verbondscongres wij den aan de loonpolitiek. Sprekers op dit congres zijn de heren Fr. van der Gun, verbondslbestuurder, en drs. P. P. Bogaers, economisch adviseur van de Beweging. Plaats van bijeenkomst is de Jaarbeurs te Utrecht. Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men al lang: Akker's Kloosterbalsem: „Geen goud zo goed". Advertentie De bekende legeraalmoezenier pater Van de Vrande van de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg, viert op 8 December zijn zilveren professiefeest. Pater Van de Vrande kreeg vooral bekendheid doordat hij als aalmoezenier meerdere jaren werkzaam was bij 'het Neder landse contingent van de Verenigde Naties in Korea. t^llOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC UTRECHTS AVONTUURTJE 0 Oorlogen branden niet los door grootse feiten, doch een klein vuurtje is meestal voldoende om hele landen in vlam te zetten en zo was het gisteren ook in de Utrechtse Krommer ij nstraat. Zoonlief gebruikte een hand doek, Ma kon zich daar niet mee verenigen, Pa bemoeide zich er ook mee en de tweede zoon vond twee tegen een geen partij en ging Ma helpen. Al vrij spoedig bleken woor den niet de vereiste indruk te maken en nam men zijn toe vlucht tot het kleinere meubilair, dat allengs in omvang uitgroeide, zodat Pa tenslotte met een zware fauteuil poogde zijn nageslacht het onredelijke van diens mening te doen inzien. Tegen die tijd waren de buren echter al naar de politie gerend en deze belandde met bekwame spoed op het strijdtoneel, waar r zij als vredesengeltjes -poogde Q een verzoening tot stand te bren- gen. n Maar evenals de vredesengel- tjes op het wereldplan, hadden n zij maar een karig succes en dit U kwam vooral omdat Pa en een r van de zoons zo opgewonden wa- U ren, dat zij, diwars door alle vre desboodschappen heen, bleven brullen, dat het een schande was en dat Ma en de andere zoon zo'n hemelschreiend onrecht hadden. De politie heeft lang haar nobel vredesstreven voortgezet, maar toen niets hielp, heeft zij de hulp van een arts ingeroepen, die met een injectiespuit Pa en de zoon tot kalmte en rust bracht. MIOII.OIIC3IIC3tlOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIc5 Domme massa hinderde politie Bromfietser aangereden Dronken verkeerspiraten hebben Zondagavond Utrecht in opschudding gebracht en dat hun optreden niet het dramatische gevolg van de rampzalige tocht door Den Haag gehad heeft, is zeker niet aan de „heren" zelf te wijten. De Utrechtse politie hield in de avonduren een autobestuurder aan, die onder invloed van alcohol zijn wagen bestuurde; het wonderlijke publiek was het echter met deze han delwijze niet eens en keerde zich tegen de politiemannen, toen dezen MISDRIJF OF KOLENDAMP? 3 dagen ondekt Na Aan de Zandbergstraat te Roer mond kwamen buurtbewoners gister morgen tot de ontdekking, dat in het huis van twee alleen-wonende dames licht brandde, terwijl de luiken ge sloten bleven. Daar men zich toen realiseerde, dat men de beide dames reeds sedert enkele dagen niet buiten gezien had, werd een in de buurt-wo- nend familielid gewaarschuwd, die zich via een achterdeur toegang tot de woning verschafte. In het huis vond de man het ont zielde lichaam van zijn zuster, die door een wonde bij het oog veel bloed verloren had en in de kamer daar naast het bewusteloze lichaam van zijn moeder. De in allerijl gewaarschuwde politie nam het lijk van de 50-jarige onge huwde vrouw in beslag en liet de 80-jarige moeder naar een ziekenhuis Stuiver per kous Een handige Haarlemmer had een soort sneeuwbal-verkoop bedacht met als prijs een paar nylonkousen. Hij verkocht bonnen ter waarde van één gulden en de koper nam de verplichting op zich om vier andere bonnen onder zijn kennissen te ver kopen. Het geval ging als volgt: Men kocht van een kennis een bon voor één gulden. Deze bon zond men naar de Haarlemmer en via de post kreeg men dan een paar nylonkousen bene vens een kaart met vier bonnen, die men onder rembours moest betalen met vier gulden; men was dan voor het paar kousen 5.kwijtgeraakt, maar als men de vier bonnen weer doorverkocht aan zijn kennissen, dan kreeg men vier gulden terug. De officier van Justitie, voor wie de* handige Haarlemmer moest verschij nen, was van mening, dat verd. tegen de loterij wet gezondigd had, omdat de bonnenkopers geen overwegende invloed op het resultaat van hun transacties konden uitoefenen; de verdediger was het hier helemaal niet mee eens, want hij vond, dat men zich van te voren kon overtuigen, of men afnemers voor de bonnen kon vinden en eerst dan het avontuur be ginnen. Grappig was, dat tijdens de gehele rechtszitting niet de vraag gesteld werd, hoe verdachte gemeend had dit handeltje ooit op eerlijke wijze pro ductief te maken, want het uiteinde lijke resultaat zou zijn geweest een enorm aantal teleurgestelde mensen of onverkoopbare bonnen. Verdachte vertelde, dat alles heel eerlijk ging en dat hij al 25.000 paar kousen verstuurd heeft; de officier maakte een kleine besomming en 'bracht een stuiver per kous in reke ning, zodat de eis 2'50O.werd. De kantonrechter besloot tenslotte om over veertien dagen uitspraak te doen. MOTORRIJDER AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De ongehuwde 24-jarige landbou wer S. uit Musselkanaal} die Zondag avond bij een ongeval met zijn mo tor een schedelbasisfractuur had op gelopen, is gisteren in het Diacones- senhuis te Emmen aan zijn -verwon dingen overleden. De motorrijder zou zijn gehuwde zuster naar de bushalte brengen. Onderweg stak het vijfjarig zoontje van de arbeider E. voor de motor de weg over. Hij werd aangereden, waardoor zowel de motorrijder en zijn duo-passagiere, als het jongetje kwamen te vallen en ernstig werden gewond. Het jongetje moest gisteren ook in het' ziekenhuis worden opgeno men. LUISTEREND NEDERLAND Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 November 1955 2.071.483 tegen 2.060.719 op 1 October 1965. Op 1 Oct. 1955 waren er 519.238 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 517.920 op 1 September 1965. brengen, waar zij nog steeds niet bij bewustzijn gekomen is. Omtrent de oorzaak van de dood heerst nog geen zekerheid. Vast staat, dat de vrouwen reeds vanaf Vrijdag j.l. hun kamers niet meer verlaten hebben. Hoewel de politie misdrijf niet uit gesloten acht, houdt zij ook rekening met de mogelijkheid, dat de vrouwen door kolendampvergiftiging getrof fen zijn; de oog wonde van de jongere vrouw zou verklaard kunnen worden uit een val, die zijn in bij na-bewuste loze toestand gemaakt zou kunnen hebben. Gisteren heeft de Leidse politiedes kundige, dr. Hulst, sectie op het lijk van de overleden vrouw verricht. ELTEN GAAT STEMMEN. In de voormalige Duitse gemeente Elten zullen begin volgend jaar ver kiezingen worden gehouden voor een commissie van advies, die de land drost in het bestuur zal bijstaan. De minister van Binnenlandse Zaken heeft dit toegezegd. De huidige commissie, die bestaat uit de vroegere (Duitse) gemeente raad, aangevuld met enkele buiten staanders, beschouwde zich niet meer als representatief sinds in 1952 haar zittingsperiode van vier jaar was ver streken. Deze commissie heeft zelf om nieuwe verkiezingen gevraagd. Op de Zeeburgerdijk is gisteravond een 5'Ljarige voetganger door een vierwielige personenauto aangereden. De man kwam in de naast de weg gelegen sloot terecht. Nadat hij op het droge was gebracht, vervoerde de G. G. D. het slachtoffer naar het O. L. V. Gasthuis, waar slechts de dood kon worden geconstateerd. Volgens de politie zou de chauffeur de voetganger te laat hebben opge merkt en een aanrijding niet hebben kunnen voorkomen. Uw eigen belang, Uw buurman's belang, gemeenschapszin. hun arrestant naar het politiebureau wilden overbrengen. De domme massa zou even later op overtuigende wijze het bewijs van haar ontstellende kortzichtigheid krij gen, want terwijl men bezig was de agenten met handtastelijkheden lastig te vallen, wist de passagier van de dronken chauffeur achter het stuur van de wagen te komen en weg te rijden. Deze man, die dronken en niet in het bezit van een rijbewijs was, maakte al spoedig brokken; hij reed een bromfietser ondersteboven en achtten dit "niet de moeite waard om te stoppen. Een jongeman, die vlak bij het on geval stond, maakte zich zo kwaad, dat hij op de treeplank van de auto sprong om de bestuurder tot stoppen te dwingen. Deze was echter van de tussenkomst niet gediend en reed het trottoir op, vlak langs de huizen heen, zodat de jongeman, wanneer hij niet van de treeplank afgesprongen was, tussen de voortschietende auto en de huizen vermorzeld zou zijn. Een agent wist de auto tot stil stand te dwingen en de onverlaat werd naar het politiebureau gebracht in afwachting van zijn voorgeleiding onder beschuldiging van poging tot moord. De auto, die in beslag genomen werd, bleek nog over een ondeug delijke voetrem te beschikken ook. „WATERMAN" MET EMIGRANTEN OP CURASAO. De „Waterman" is Zondag met c.a. 800 emigranten in Willemstad aan gekomen. Maandag is het schip naar Nieuw-Zeeland afgevaren. Andere vorm van t.b.c.-bestrijding Zorg wordt nazorg De provinciale commissie voor de volkgezonhéid in Zuid-Holland is van oordeel, dat er aanleiding toe bestaat, de provinciale subsidiëring in de kos ten van sanatoriumverpleging te be ëindigen, gezien de verruiming van de aanspraken van ziekenfondsver zekerden. De commissie onderzoekt nog, hoe de door beëindiging van dit subsidie vrijkomende gelden voor een ander doel op het gebied der t.b.c.- bestrijding gebruikt zouden kunnen worden. Op één punt is zij daarbij reeds tot een conclusie gekomen en wel wat betreft de voorziening in personeel ten behoeve van de nazorg. De commissie beveelt voor het ge bied, dat de ditrictsconsultatiebu- reaux bestrijken, het meer landelijke deel der provincie dus, de aanstel ling aan van nieuwe functionarissen, speciaal belast met de maatschappe lijke nazorg. Gedeputeerde Staten zijn het met de zienswijze der commisie eens en stellen de provinciale staten voor, aan de provinciale vereniging tot bestrij ding der tuberculose een subsidie toe te kennen van vijftig procent van de kosten, voortvloeiende uit de benoe ming van deze functionarisen. Bij aanstelling van een functionaris voor elk der vijf districtbureaux zou dit voor de provincie een jaarlijkse uit gave van 25.000 betekenen. Het is echter de bedoeling, voorlopig met een of twee krachten voor de vijf bu reaux te volstaan. Niet minder dan zestigduizend dienstplichtigen zullen in de zomer van 1956 opgeroepen worden voor een mobilisatie-oefening, die gevolgd wordt door manoeuvres in Duitsland. Zij zullen moeten bewijzen dat het hier in 't land gevolgde mobilisatie- beleid nog steeds niet verouderd is. Na de oproep moet het eerste le gerkorps bestaande uit de vierde en de derde divisie en de nodige leger korpsentroepen binnen drie dagen gereed zijn. Als nieuwigheid die aangepast is aan de nieuwe krijgskundige inzich ten, zullen de opgeroepenen hun verzamelpunten A'erder van huis krij gen. Dit heeft het voordeel dat de militairen dichter bij hun oorlogs- posten aan de grenzen zijn en dus la ter vervoer niet door een eventuele vijand onidierbro-ken kan worden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6