Bouwvakarbeiders krijgen uitstel, géén afstel Gala-diner vormde hoogtepunt van een onofficieel, hartelijk bezoek Schoonheid van Cintra Somber geluid in Memorie van Antwoord Nationale reserve staat er bijzonder slecht voor Ambtelijke ideeën droegen vrucht Toren van de Ned. Hervormde kerk te Voorschoten krijgt - na 2-en-haive eeuw n andere spits DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 DE LEirSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 LANDING IN LISSABON 'Het oponthoud, dat de koningin en de prins gistermorgen te Dakar had den, toen de „Jan van Riebeek" uit de West op het Westafrikaanse vlieg veld een tussenlanding maakte, werd besteed aan een kort bezoek aan de stad en zijn omstreken. Na een korte rust in het gouver neurspaleis ontving het koninklijk paar de Nederlahdse kolonie en na dat een op het vliegveld aanwezige afdeling van de Rode Garde geïnspec teerd was, vertrokken de koninklijke reizigers richting Lissabon, waar zij gistermiddag 9 minuten voor half vijf aankwamen. Hoewel 'het bezoek aan Portugal geen officieel karakter droeg, was op het vliegveld van Lissabon toch pre sident generaal Craveiro Lopes aan wezig ter begroeting. Prins Bernhard, die vermoeid was van de vliegreis, vertrok onmiddel lijk naar Cintra, een plaats ongeveer 30 kilometer van .Lissabon vandaan, waar een paleis geheel voor de ko ninklijke gasten was ingericht, doch de koningin maakte een rondrit door het zon-overgoten landschap rond de hoofdstad. Deze zonnige tocht eindig de in een bijna tropische regenbui, doch, aangekomen in het paleis, was de koningin verrukt over het prachti ge landschap, dat zij tijdens de tocht in ogenschouw had kunnen nemen. In de avonduren waren de konink lijke reizigers de gasten van de Por tugese regering en een galadiner, dat het hoogtepunt van de avond vorm de, werd voorafgegaan door een ont vangst van de Nederlandse kolonie; alle receptiegangers hadden een rood- wit-blauw rozet in hun revers en de kinderen waren voorzien van de driekleur-vlaggetjes. Aan dit galadiner zat de koningin, die gekleed was in een japon van ge moireerde grijze en heige zijde, rechts van president Lopes, terwijl rechts van haar premier Salazar plaatsge nomen had. Ook de Nederlandse gezant in Lis sabon, mr. Van Kleffens, was foy met galadiner tegenwoordig, evenals in de middaguren op het vliegveld. Over en weer werden 'heildronken ingesteld en in de beste stemming Sigaretten goedkoper „Long run" won! I De lange sigaret voor lage prijs I schijnt de slag, die sinds enkele we- ken rond haar gevoerd wordt, gewon nen te hebben, want vandaag ver schijnt een nieuwe sigaret op de markt, die zowel lang als goedkoop is en ditmaal geschiedt dit met toestem ming van de tabakshandel-kartel. Enkele weken geleden protesteerde dit kartel, toen een niet-aangesloten fabrikant een lange sigaret voor 0.75 op de markt bracht, omdat men van mening was, dat de prijs voor lange sigaretten een dubbeltje hoger moest zijn. De winkeliers hebben nu het ver moeden, dat op korte termijn meer dere sigarettenmerken in prijs ziullen dalen. OPHOGINGEN IN ZWANENBURG Geen bietenklei meer. en W. van de gemeente Haar lemmermeer hebben de gemeenteraad voorgesteld een crediet van 235.000 gulden beschikbaar te stelen voor de ophoging van een deel van het ter rein voor handel en industrie in Zwa nenburg met een laag zand. Een ander deel van het terrein voor han del en industrie, ter oppervlakte van ongeveer 10.400 m2 werd indertijd opgehoogd met zanderig klei, gedeel telijk afkomstig van bieten. Achteraf blijkt dat deze ophoging nadelen heeft, waartegen de financiële voor delen van de aanleg niet opwegen. Voortdurend treden verzakkingen op, die hoge onderhoudskosten voor de op het terrein aangelegde wegen met zich mee brengen. Op de foto de koningin op het vlieg veld, terwijl het volkslied wordt gespeeld. vertoefde men na het diner in de mu ziekzaal van het paleis aan de Taag- monding, waar de koningin zich ge ruime tijd in het Frans met de pre sident onderhield. Betrekkelijk vroeg keerden de vor stelijke gasten terug naar hun paleis te Cintra, want vandaag zou al vroeg de laatste reis-étappe beginnen en men wilde uitgerust zijn voor de aan komst in Nederland. Volgens verwachting zullen de ko ningin en de prins, die hedenmorgen om 10 uur vanuit Lissabon vertrokken zijn, hedenmiddag tussen half drie en drie uur op Schiphol landen. MINISTER STAF: NAVO-bijdrage zij punt van onderzoek bij kabinetsformatie De vraag of en toe welke prij6 Ne derland kan voortgaan de bijdrage, die het aan de NAVO heeft toegezegd, i i op de lange duur te handhaven, zal 1 j volgens minister Staf een gewichtig punt van onderzoek en beraad moe- j j ten uitmaken bij de kabinetsformatie i van 1956. Dit schrijft de minister in i zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting van oorlog. I De minister meent nog steeds aan een begrotingsplafond van 1350 mil- lioen per jaar tot en met 1957 vol doende te hebben. De lijn van het toekomstig defensiebeleid wordt in hoofdzaak bepaald door de doelstel- i ling van de defensie-opbouw, die i sinds jaren volkomen duidelijk is en geen .enkele verandering ondergaat. Deze doelstelling was en is: naast en behalve voorziening in nationale j 1 defentietaken, naar ons vermogen in I bondgenootschappelijk verband 'bij te dragen aan de vorming van harmo- j nisch opgebouwde, geïntegreerde i i strijdkrachten, om het uitbreken van I een nieuwe oorlog zo mogelijk te j voorkomen, of, zo dit niet mocht ge- lukken, ons gezamenlijk met een re- i delij ke kans op succes tegen een aan- val verdedigen. De mening van vele leden der Tweede Kamer, dat de lijn van het toekomstig beleid moeilijk te onder kennen valt, kan de bewindsman niet onderschrijven. Wanneer onzekerhe den optreden als gevolg bijv. van technische ontwikkelingen, dan schept dit wel technische, organisatorische en financiële problemen, maar de lijn van het beleid wordt daardoor niet onzichtbaar. De regering houdt zich op de hoogte van de besprekingen, die op interna tionaal niveau plaats vinden en zal niet nalaten hiaar stem te laten horen, j wanneer enig plan in enig opzicht mocht kunnen leiden tot verminde ring van de veiligheid van ons land. De onlangs door de Engelse regering aangekondigde geleidelijke vermin dering van de sterkte aan militair personeel heeft geen betrekking op de eenheden, die bestemd zijn voor de gezamenlijke verdediging. Eindelijk is Zoete Lieve Gerritje in Den Bosch aangekomen Al wordt er nog steeds gezongen, dat het met „Zoete lieve Gerritje" naar Den Bosch toegaat, het brave meiske is er echt al lang aangekomenZe heeft nl. in de afgelopen weken geposeerd voor de beeldhouwer Leo Geurtjens uit Berlicum die een model gemaakt heeft (een model, dat inmiddels is bekroond) van het stand beeld, dat hij zal vervaardigen voor de stad Den Bosch en dat eerlang ter ere van de zoete lieve meid een plaatsje in een van de schilderachtige hoekjes van de oude stad zal krijgen. Op deze foto zien we de levende Gerritje in Den Bosch samen met de beeldhouwer Geurtjens het ontwerp voor het beeld, dat 1.10 m. hoog zal worden, bewonderen. De natuur is niét te verbeteten. De natuur spreekt ook in de natuurzuivere (Advertentie). Opheffing in voorbereiding Minister Staf heeft een memorie van Antwoord laten verschijnen, die weinig hoop geeft aan de geschool de bouwvakarbeiders en de leden der Nationale Reserve. De aard van de hoop, die gekoesterd mag worden is echter geheel verschillend. De bouwvakarbeiders kregen namelijk te horen dat zij enkele jaren uitstel kunnen krijgen, maar dat uitstel geen afstel wordt, terwijl de nationale re serve de laatste waarschuwing kreeg dat haar geoefendheid niet voldoende is en zij als dit niet verandert, zal moeten verdwijnen. Minister Staf is bereid de duizend tot twaalfhonderd dienstplichtigen die in het bezit zijn van een diploma ambachtsschool of van 'n bewijs van vakbekwaamheid met vervroegd ver lof te zenden, als zij daar tenminste om vragen. Zij moeten zich ecihter verbinden voor de verdere duur van 1956 in de woningbouw te werken. Ook zal de minister aan dienstplich tigen, die in 1956 moeten opkomen en voldoen aan de eisen van vakbe kwaamheid op him verzoek uitstel verlenen. Echter ook op voorwaarde dat zij gedurende deze periode in de woningbouw werkzaam zullen zijn Toch al te weinig. Hij wijst echter een algehele •vrij stelling van bouwvakarbeiders be slist van de hand. Tekorten aan vak bekwame arbeiders doen zich, aldus de minister immers op alle gebieden van bedrijvigheid voor. Hij is bang dat vrijstel voor bouwvakarbeiders een precedent zal scheppen voor de andere vaklieden. Bovendien zijn er toch reeds te weinig jongelui om de lichting 1955 op volle sterkte te krij gen. Het vervroegd oproepen van een gedeelte van de lichting 1956 is daardoor noodzaak geworden. Opheffing noodzaak? Ten aanzien van de Nationale re serve is de minister van mening dat, wanneer de animo om tot de reser ve toe te treden zo klein blijft als nu het geval is en wanneer de vrijwil ligers door veelvuldig afwezig zijn niet bereid blijken om zich met ernst aan hun taak te wijden, hierdoor dus blijkt dat dit onderdeel ondanks gro te kosten en propaganda niet „leeft" in het Nederlandse volk, hij er over denkt dit instituut op te heffen. Van de bijna vierduizend man die het diploma geoefend soldaat hebben bereikt, zijn er tijdens de oefeningen meer dan de helft afwezig. De reserve is thans in totaal bijna dertienduizend man sterk. Vijf ambtelijke ideeën, gedeponeerd in een der ideeënbussen van de depar tementen, droegen vrucht. Zij brach ten het rijk een besparing van 200.000 gulden. Dit vertelde minister-presi dent dr. W. Drees via een geluids band aan de vergadering van de cen trale indeeënbuscommissie met de ideeënbuscommissies van departemen ten en rijksdiensten. Dr. Drees zei, dat in het streven om in opbouwende zin voor het rijk werkzaam te zijn ongetwijfeld voor vele ambtenaren een element van (persoonlijke bevrediging en van ar beidsvreugde ligt. In een jaar tijds, zo klonk de stem van dr. Drees van de geluidsband (hij zelve presideerde op dit moment de ministerraad), heeft de ideeënbus een •stimulerende invloed gekregen. De departementale commissies, .ZO WAS DE SPITS SINDS 1702. De toren van de Ned. Hervormde kerk te Voor schoten, die eigendom is van de gemeente, prijkt op de lijst van Monumenten zorg en het is daaraan te danken, dat de toren mo menteel in de steigers staat. Want Monumenten zorg betekent rijkssubsidie in restauratiekosten en restauratie van de toren was hard nodig. We behoeven hier geen uitvoerige beschrijving te geven van „hoe de toren er uit zag". Sinds 1702 Driemde zijn spits hoog boven de bebouwing uit en iedereen heeft dus tijd genoeg gehad, om er eens rustig naar te kiiken. Maar wie zich de moeite heeft getroost om een blik te werpen door het palen- net van de steigers, zal tot de ontdekking gekomen zijn, dat de toren niet al leen een nieuwe, maar ook een andere spits krijgt. Om het waarom van deze verandering te achterha len. moeten we even een blik werpen in de niet zo rustige geschiedenis van deze kerk. De Hervormde kerk dateert van 1867, maar de toren is ouder en behoorde aan een kerk. die de H. Laurentius tot patroon-heilige 'had. Deze kerk werd in 1575 door brand verwoest en rond 1580 herbouwd. In 1867 werd het schip ge sloopt en toen is er een nieuwe kerk gebouwd, die de historische toren geen recht deed. Men bouwde de kerk veel te hoog. De toren dateert van omstreeks 1480. De spits en de balustrade met de, vier hoekobelisken, die men tot voor kort dage lijks heeft kunnen zien. kreeg de toren in 1702, nadat de vorige spits, in 1635 gebouwd, door blik seminslag verwoest was. Uit het klokopschrift is af te leiden, dat deze her bouw geschiedde op last van Jacob baron van Dui venvoorde. Voorschoten en Veur, wiens „halve maan tjes" op de hoekoblisken voorkwamen. Zoals reeds opgemerkt, werd er bij de bouw van een nieuw schip in 1867 een disharmonie gescha pen tussen kerk en toren. De fout. die toen gemaakt werd, tracht de architect v. Kloot Meyburg uit Scheveningen, onder wiens leiding de restauratie ge schiedt, zoveel mogelijk weg te werken. Vandaar de achtkante trommel om de spits heen, die ook wij zigingen meebracht ten aanzien van de balustrade, welke de hoekob ':^n kwijtraakt. Hoewel 2^ eeuw reeds historie is in de praktijk van Monumentenzorg, moet deze historie toch in dit geval wijken voor har monie en oudere historie. De vorm van deze nieuwe torenspits grijpt verder te rug in de eeuwen en hoe wel men niet weet. welke vorm de spits in de jeugd de toren had. gelooft men met dit ontwerp de tijd van het ontstaan zo .ZO WORDT DE SPITS NA 1955. thans 14 en spoedig 16, onderzoeken de ingezonden ideeën en dragen ze eventueel ter honorering aan de cen trale commissie voor. Deze centrale commissie, die tevens het blad „bus kruid" verspreidt, is 'n „ruilcentrale" voor ideeën geworden. De gedachten in de ambtelijke wereld komen beter los, dan langs <?e hiërarchische weg. Het komende jaar zal moeten be wijzen of de ideeënbus vaste voet zal verwerven, aldus jhr. Van Nispen. Veertien percent van de ideeën werd gehonoreerd met totaal 3500, waarvan 1000 in één geval. Voor 36 ideeën werd aanmoediging gege ven, voor andere certificaten. De ideeën kwamen voor 40 percent van het lagere, voor 50 percent van het middelbare en voor 10 percent van het hogere personeel. Voorstel van Gedeputeerden: Z.-Holland laat gehuwde ambtenares toe Gedeputeerden van Zuid-Holland hebben een ontwerp-besluit inzake de rechtspositie van de gehuwde ambte nares ingediend. Hierin zijn het qnt- slaggebod voor de huwende ambte nares en de daarmee verband hou dende voorschriften uit de bepalin gen van het ambtenarenreglement verwijderd. „Renate Leonhardt" wacht nieuw seizoen af* „De bergingstoren van de coöpera tieve vereniging „Renate Leonhardt" ligt thans geheel bedrijfsklaar in de haven van IJmuiden gereed", aldus een communique, dat het bestuur van de coöperatieve vereniging na een dezer dagen in Utrecht gehouden vergadering, heeft uitgegeven. „Wanneer het vergevorderd seizoen het uitvaren niet zou beletten kon onmiddellijk begonnen worden met de daadwerkelijke berging van de goudschat, die aanwezig geacht wordt in het op de haaksgronden gezonken schip „Renate Leonhardt". Nu zullen de pogingen moeten wachten tot het volgende jaar, wanneer het geschikte seizoen aanbreekt". Het bestuur, dat op krachtige wijze de belangen van de coöperatieve ver eniging wil blijven verdedigen, is on danks tegenslagen en tegenwerking vastbesloten de bergingsplannen ten uitvoer te brengen. Van de zijde van de firma Wijs muller, die in opdracht van de coop, bergingsvereniging de toren naar de haaksgronden zou slepen, werd mede gedeeld, dat men daar in lange tijd niets meer van de vereniging heeft gehoord. Ondertussen is het beslag, dat in dertijd een machinefabriek in IJmui den op de bergingstoren heeft doen leggen, niet opgeheven.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5