TUSSEN BALIE en tralie Monumenten in Leiden en omgeving ontvangen belangrijke subsidies Koninklijk paar weer op Schiphol Handelaar wordt gedwongen 13 rente op huurkoop te vragen AVONDRUST Registrerende peilschaal op paal voor Katwijkse kust Primeur uit Lisse op de Haarlemse bloemenkeuring DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COUKAN'i EERSTE BLAD PAGINA 2 Gedeputeerden van Zuid-Holland hebben aan de staten ten behoeve van de restauratiewerkzaamheden aan 28 monumenten in de provincie subsi- dïevoorstellen ingediend. Indien de staten accoord gaan met deze voor stellen zal voor totaal een bedrag van 600.304,63 voor dit doel worden verleend. Behalve een subsidie van f 100.000 voor de grote of St. Laurenskerk in Rotterdam, wordt voorgesteld een subsidie te verlenen voor de werk zaamheden aan de Ned. Herv. Kerk te Leerdam van 67.500,voor de toren van de Ned. Herv. kerk te Leerdam van 15.900,; voor de Ned. Herv. kerk te Lexmond van 32.944.80; voor het kerkgebouw van de Evang. Lutherse gemeente te Gou da van 8024,25; vopr de voorgevel van de voormalige Gasthuiskapel te Gouda van 6165,voor de Ned. Herv. kerk te Moordrecht van 46.500; voor de Ned. Herv. kerk te 't Woudt, gemeente Schipluiden van' f 28.200; voor het inrijhek van de hoeve Wiltenburg te Reeuwijk van 300; voor de romp van de St. Ja- cobstoren te Den Haag van 24.300; voor het koor van de Kloosterkerk te Den Haag van 66.665; voor de Waag en Boterhal te Leiden van 53.400; voor huis Hofwijclc te Voorburg van 1623.20; voor de toren van de Oude Kerk te Delft van 30.000; voor het stadhuis te Erielle van f 37.700.70; voor het stedelijk museum te Brielle van 4059.30; voor het orgel in de Ned. Herv. kerk te Sommelsdijk van 71.12; voor de Ned. Herv. kerk te Nieuwland van 10.500; voor de to ren van de Ned. Herv. kerk te Nieuwland van 6000; voor het raad huis te Haastrecht van f 10.500. Voor de toren van de Ned. Herv. kerk te Zwammerdam van 11.658.20. Voor het streekmuseum te Alphen aan den Rijn van ƒ22.100. Voor het pand Hooglandse Kerk- gracht 18 te Leiden van 114.26. Voor de Ned. Herv. kerk te Zoe- terwoude van 15.585.90. Voor de Ned. Herv. kerk (Groene kerkje) te Oegstgeest van 30.414.25. Voor de Ned. Herv- kerk te de Lier van 17.918.55; voor de toren van de Ned. Herv. kerk te de Lier van 12.450.—. Onveiligheid in Indonesië De administrateur van een onder neming der Besoekische Tabaksmaat schappij te Sukasari, de heer Bouman, is door drie gewapende lieden van zijn geld en sieraden, ten bedrage van rp. 72.000, beroofd. De heer Bou man bleef ongedeerd. De Darul Islam heeft in Langsa (Oostkust van Sumatra) de water leidinginstallatie opgeblazen door middel van een bQm van 25 kilo. Langsa moet thans rivierwater ge bruiken. Op een onderneming bij Menado (Celebes) is gevochten tussen een bende en de mobiele brigade. Hierbij werden drie bendeleden gedood; de leider ontsnapte. In het regentschap Bakssar (even- eens op Celebes) is een bus door een bende van 20 man overvallen. Twee militairen, die meereden, verdedig- j den dé bus en hielden de bende een half uur lang op een afstand, tot er versterking arriveerde. Een burger wed gedood. De bende sloeg op de vlucht. Te Palotppo zijn 180 huizen afge brand door brandstichting door een 1 bende. Hierdoor werden 700' personen dakloos. POTLOOD en GEEST No. 509. Horizontaal: 1. rund, 4. plomp, 6. geldbuidel, 9. voorzetsel, 11. Europeaan, 12. mount (afk.), 13. wa ter in N. Brab., 15. uitroep, 16. we derzijds, 17. afkorting van neon, 18. voorzetsel, 19. deel van de mast, 20. bergweide, 22. ontkenning (Eng.), 24. vis, 26. verheugd, 27. vaartuig. Verticaal: 1. radio omroep vereni ging (afk.), 2. afnemend getij, 3. we relddeel, 4. staat meestal boven druk werk, 5. opening, 7. water in Fries land, 8. rijkstelefoon (afk.), 10. het voedsel der Israëlieten in de woestijn, 12. lange nekharen van dieren, 14, vaarwel, lö. klein paard, 19. zeehond, 20. telwoord, 21. voornaamwoord, 23. tevens, 24. insect, 15. volksnaam voor de kauw. Oplossing morgenavond. OPLOSSING 508. Horizontaal: 1. linde, 5. wie, 6. arm, 8 mi, 9. tin, 11. en, 13. att., 15. die, 16. Amoer, 17. top, 19. Ane, 21. An, 22.- Uri, 24. on, 25. ten, 27. Don, 29. Sedan, Verticaal: 1. li, 2. iet, 3. Dan, 4. er, 5. wit, 7. mei, 8. Malta, 10 ivoor, 12. negen, 14. tap, 15. dra, 18. ont, 20. non, 22. une, 23. Ida, 26. es, 28. on. RECHTZAKEN STEUNFRAUDE De officier van Justitie bij de Haag se Politierechter eiste 25.boete óf 10 dagen, veertien dagen gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en de bijzondere voor waarde tot schadevergoeding van 189.60 tegen een 27-jarige los-werk- man uit Aplhen aan den Rijn. Deze moest terecht staan wegens valsheid in geschrifte in verband met de werk loosheidswet. De verdachte had zich opgegeven voor vorstverlet, maar hij vermeldde op de desbetreffende sta ten niet dat hij ondertussen verdien de met een handel in lompen en oud metaal. Hij v/as reeds vaker veroor deeld. Verdachte gaf de feiten toe. De politierechter veroordeelde hem over eenkomstig de eis, maar dan zonder de boete omdat zijn financiële toe stand weinig rooskleurig was. POGING TOT OMKOPERIJ Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse Politierechter een 29-jarige expediteur, die nog niet eerder was veroordeeld, tot een week gevangenis straf onvoorwaardelijk. Deze jonge- mans uit Hazerswoude (had op 6 Juni j.l. te Zoeterwoude getracht een wachtmeester der Rijkspolitie uit Lis- se om te kopen, toen deze hem be keuren wilde omdat een richtingaan wijzer van zijn vaders vrachtauto het niet deed. Verd. had eerst geprobeerd de politieman te bewegen geen pro ces-verbaal op te maken. Hij zou dan voor sigaretten of sigaren zorgen. De politieman waarschuwde hem dat hij niet op deze manier moest doorgaan, maar dit hielp niet want even latei- gooide K. een zilverbon van een gul den op het bonboekje van de wacht meester. De verdachte gaf dit alles toe. „Ik heb er niet bij gedacht", zei hij. De officier van Justitie meende dat verd. er wel degelijk bij had gedacht, want eerst hadat de sigaren en sigaretten waren mislukt had verdachte het geld gepakt. Het proces-verbaal was toen al geschreven. De officier vond het zo'n ernstig feit dat hij meende dat hier alleen een onvoorwaardelijke straf op zijn plaats was. DAGJE „GEZELLIG" UIT Weinig zal het gezelschap uit l Nieuwveen, dat in Juni j.l. er een I dagje met een bus tussenuit trok, ge dacht hebben, dat het slot van dit „gezellig" uitje zich zou afspelen voor de Haagse Politierechter. De bus ging naar De Blit, waar ter verho ging van de gezelligheid een polo naise werd gehouden. Toen zou, vol gen de 38-jarige schilder uit Nieuw veen, die terecht stond, de 74-jarige kleermaker Van A. hem een klap hebben gegeven. De schilder zoutte zijn wraak op tot het ogenblik waarop bij aankomst in Nieuwveen de kleer maker juist een dame uit de bus hielp. Toen gaf de schilder hem op ééns een klap midden in het gezicht, zodat de bril van de 74-jarige in stukken vloog. „Daarna grepen ze me vast en toen 'het niet nodig was sloeg de kleermaker mij met de parapluie die hij al vast van de dame had aangepakt midden in m'n gezicht", vertelde verdachte. De officier van Justitie vond dit een begrijpelijke reactie. De officier vond het buiten gewoon laf om onverhoeds een aan val te doen op een zeer bejaarde man, temeer daar deze een brildrager was. Ernstig had de officier aan gevange nisstraf gedacht, maar ditmaal wilde 'hij het nog laten bij 50.boete of 25 dagen. De rechter veroordeelde verdachte tot 50.boete of 25 da gen en het betalen van een schade vergoeding van 49.50 aan het slacht offer. LISSE (ENGEL) AAN DE GEVOLGEN VAN VAL OVERLEDEN. Zondagmorgen om pl.m. 10.45 reed de heer L. G. B. uit Beverwijk op zijn bromfiets bij de Engelenbrug in de richting Leiden, toen plotseling zijn achterband klapte. Hierdoor raakte B. de macht over het stuur kwijt. Mevr. B., die als duo-passa- giere meereed, kwam hierbij dusda nig te vallen, dat zij een schedelba sis-fractuur opliep. Later is 't slacht offer in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk, waarheen zij was ver voerd, aan de gevolgen overleden. WARMOND OP HET NIPPERTJE Het dochter je van de heer Pieters, die met zijn gezin verblijft in huize „Middendorp", was in een onbewaakt ogenblik te water geraakt. Toen al daar spelende kinderen hiervan me dedeling kwamen doen, werd het meisje spoedig op het droge gebracht, waarbij bleek, dat het reeds het be wustzijn had verloren. Enkele leden van de EHBO waren spoedig met een zuurstofapparaat ter plaatse en het mocht hen gelukken de levensgeesten weer o,p te wekken zodat alles nog goed afgelopen is. Stichting te Leiden onderzoekt „overtreding" „Trouw" maakt melding van een staaltje van hoge rente-berekening bij huurkoop. Enkele dagen geleden plaatste een bekende Amsterdamse detailhande laar in brandstoffen, die ook in haar den en kachels handelt, een adver tentie, waarin werd aangekondigd, dat deze firma 6 rente en kosten in rekening zou brengen hij huur kooptransacties. Prompt ontving deze detailhande laar een brief van de Stichting ter bevordering van de detailhandel in verwarmingsartikelen en kook-appa- raten (VEKO) te Leiden. In de brief schreef de Stichting namens de beoordelingscommissie, dat bij haarden, haardkachel en ka chels 13 rente en kosten per jaar worden berekend. De stichting meldde, dat deze „overtreding" in een vergadering be handeld zou worden. (De aanhalings tekens door red. geplaatst). De firma zal zich aan de voor schriften van de stichting onderwer- f**ROTE werken eisen een onge- looflijke vasthoudendheid. De regels van een hoek van mid delmatige dikte zijn aan één stuk één kilometer lang; denkt de le zer aan het geduld, dat de schrij ver alleen reeds voor dit mate riële werk moet aanwenden? Het is gemakkelijk om over een groot werk te dromen; het is zelfs gemakkelijk om te he sluiten een heilige te worden. De uitvoering van een besluit is echter de toetssteen en velen moeten vaststellen, dat het goud van hun wil slechts verguld gips was. (Daniël Rops) De politie speelde mee De veldwachter van Neeroetcren (Belgisch Limburg) vond dezer da gen, toen hij zijn gebruikelijke rond gang maakte, onder een brug, ver borgen tussen wat gras, een klein kistje, dat bij nader onderzoek be richten in geheimschrift alsmede een papier voorzien van een stempel der douane-diensten, bleek te bevatten. Hij nam het kistje onder de arm en toog ermee naar de rijkswacht, die, na met enige moeite het schrift ont cijferd te hebben, tot de conclusie kwam, dat men hier oip het spoor was van een belangrijke goudsmok kel. Ogenblikkelijk werd het gehele politieapparaat in de provincie Lim burg gealarmeerd en reeds enkele minuten later reden overal op de Limburgse wegen de met radiowa gens uitgeruste mobiele brigades rond. Eén der patrouilles stelde zich verdekt op nabij de plaats waar het mysterieuze kistje was gevonden, doch hoe men hier ook wachtte, geen enkele verdachte persoon daagde op. Wel scharrelden er een paar padvin ders rond in de omgeving van de brug, die kennelijk in zeer opgewon- de stemming verkeerden. Dat was dan ook niet te verwonderen, want bij hun spel van smokkelaars contra douane-beambten hadden zij onder de brug een kistje verstopt en dit was nu zó maar verdwenen De rijkswachters hadden nu al spoedig door, hoe de vork aan de steel zat en met enig vertoon werd hierop het kistje met de goudschat en de documenten onder vreugde en veel plezier van beide zijden weer onder de brug verstopt en kon het spel voortgang vinden. GEVOELIGE „TEEN". Zeshonderd leden van de afdeling der Italiaanse communistische partij te Reggio, in Calatorië (Zuid-Italië), zijn uit de partij getreden i.v.m. de campagne, die thans in de „teen" van Italië tegen de „Maffia", een gehei me roversorganisatie, die in delen van Zuid-Italië en Sicilië opereert, wordt gèvoerd. pen, zij loopt immers kans op een boete en men zou haar van de leve ring van haarden en kachels kunnen uitsluiten. Maar zij heeft wel in een schriftelijk antwoord verklaard, dat deze rente-berekening tegenover het publiek niet verantwoord is. Dit per centage is door de overheid slechts als maximum toëgestaan. Als men bovendien de werkelijke rentevoet gaat uitrekenen dan blijkt, dat een rente van 13 na aftrek van aanbetaling en de maandelijk se aanbetalingen in feite bijna ver- dunbbeld kan worden. Prinses Wilhelmina aanwezig. Na een reis van 3V2 week zijn H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden met de DC 6-B ,,Jan van Riebeeck" van de K.L.M. van middag op Schiphol om precies 14.22 uur van hun eerste officiële bezoek aan De West op Schiphol terugge keerd. Uit hetzelfde toestel stapten de minister van Overzeese Ri^sdelen, prof. mr. dr. W. J. S. Kernkamp, met zijn echtgenote; de chef directie Su riname en de Nederlandse Antillen van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, de heer A. Jonkers, even eens met echtgenote, en de waarne mend directeur van het kabinet der Koningin, jhr. mr. RoëlI, die het ko ninklijk paar door Suriname en de Nederlandse Antillen hebben verge zeld. Tenslotte keerde met I :elfde vliegtuig ook het gevolg van konin gin Juliana en Prins Bernhard in ons land terug. Op het platform stonden vooraan dé prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke haar vader en moeder op te wachten. Ook Prinses Wilhelmina was bij de aankomst van het koninklijke paar (Foto „De Leidse Courant") In het mondingsgebied van het Ha ringvliet zijn, naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat thans mede deelt, enige palen geplaatst, waarop toestellen voor het registreren van dc golfbeweging zijn gemonteerd. De bedoeling is gegevens te verkrijgen, die noodzakelijk zijn bij het ontwer pen en later het uitvoeren van de afsluitingswerken van het Haring vliet. Ook in de andere voor afsluiting in aanmerking komende zeegaten zullen te zner tijd soortgelijke maatregelen worden genomen. Een eerste paal is reeds geplaatst nabij de ingang van het veergat, in het mondingsgebied van de Oosterschelde. Behalve aan deze waarnemingen met een speciale bestemming bestaat er behoefte om te beschikken over regelmatige gegevens betreffende het verloop van de waterstanden en de golfbeweging op enige afstand in zee, waar de verschijnselen nog geen sto ring ondervinden van de nabijheid van de kust. Om die reden is thans in voorbereiding het opstellen van een soortgelijke paal als in de mond van het Haringvliet, maar in zwaar- Algerije weer van agenda af? Onder de afvaardigingen ter Ver enigde Naties bestaat een stroming om het vraagstuk-Algerije van de agenda der Algemene Vergadering van de Verenigde Naties af te voe ren. Het opnemen van deze kwestie als agendapunt, op 30 September jl„ was, als destijds gemeld, voor Frankrijk aanleiding zijn afvaardiging terug te trekken. De algemene Vergadering kan, bij een gewone meerderheid der uit gebrachte stemmen, beslissen een punt van haar agenda af te voeren. Het schijnt dat dit streven gesteund dere uitvoering, op ongeveer twee kilometer buiten Katwijk, waar de zeebodem .een diepte heeft van tien meter onder N.A.P. Deze paal zal worden uitgerust met een registre rende peilschaal en enkele verschil lende typen registrerende golfmeters. De metingen worden langs electrische weg door middel van een onderzeese kabel overgebracht naar aan de wal opgestelde registreerapparaten. De paal met toebehoren is thans gereed, en zal, zodra de weersomstandighe den daartoe gunstig zijn worden op gesteld. Daarbij wordt gebruik ge maakt van een hulppaal, die na het plaatsen van de meetpaal weer Wordt verwijderd. Het ligt in de bedoeling om, indien met deze eerste paal, die als proef neming is te beschouwen, gunstige resultaten worden bereikt, ook op andere plaatsen voor de kust soort gelijke palen aan te brengen, in totaal wellicht tien a twaalf, waarmee de gehele Noordzeekust van Cadzand tot Rottum kan worden bestreken. aanwezig. Zij arriveerde cm kwart over twee per auto op het platform en bleef terzijde van <üe Icahal, alleen in de auto, de aankomst afwachten. Daardoor bleef zij bijna geheel onop gemerkt voor de honderden belang stellenden op het platform en de dui zenden, die op de balustrade boven de restaurants de aankomst gadesloe gen. Vijf minuten nadat Prinses Wilhel mina op Schiphol was gearriveerd streek het vliegtuig op de landings baan neer. Toen verscheen Prinses Wilhelmina in de openig van de auto, stapte uit en wandelde samen met de vier Prinsessen, die uit de wachtka mer kwamen, het platform op. Achter haar volgden in een grote groep minister-president Drees, de ministers Beel, Beyen, Donker, Staf en Luns. Voorts zagen wij er mr. dr. R. II. Vos, gevolmachtigde minister van Suriname, mr. W. F. M. Lampe, gevolmachtigde minister van de Ne derlandse Antillen, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. S. Beelaerts van Blokland, de Commis saris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, alsmede de burge meesters van Amsterdam en Haar lemmermeer. Enkele minuten voor half drie be reikte de „Jan van Riebeeck" met de koninklijke standaard op de neus, het platform, de roltrap werd voorgere den, de deur geopend en terwijl onze vorstin en prins Bernhard in de ope ning verschenen, zette de Amster damse politiekapel het Wilhelmus in. Na de aankomst op Schiphol heb ben H.M. de Koningin en Z.K.H. dc Prins der Nederlanden voor de radio een korte toespraak gehouden. H.M. de Koningin zeide: „Het is een beetje onverwacht om bij terugkomst onmiddellijk weer een microfoon voor je neus te zien, maar ik wil toch heel erg graag iets over deze reis vertel len, want wij zijn buitengewoon •- der de indruk gekomen van de o- looflijke hartelijkheid waarmede e ontvangen zijn zowel in de Neder landse Antillen als in Suriname. Dit kan alleen maar voortgekomen zijn uit een diep gevoel van verbon denheid van de rijksdelen onderling en met Nederland in het bijzonder, en ik kan ook alleen maar zeggen, dat we zo'n schat aan mooie herinerin- gen terug brengen, dat het lang zal nemen om het allemaal weer te doen herleven in onze herinnering. Deze weken zijn zo vol geweest, Vol gepakt geweest met de mooiste belevingen, dat we alleen maar buitengewoon dankbaar kunnen zijn, dat we dit al lemaal hebben mogen meemaken." Z.K.H. de Prins der Nederlanden zeide: „Ik heb er heel weinig aan toe te voegen. Ik ben bijzonder blij om te zien dat de economische vooruitgang in beide rijksdelen bijzonder groot is sinds de laatste keer dat ik er geweest ben en ik verheug me daarover bij zonder. Het is een zeer verblijdend verschijnsel en ik verheug me dus dubbel op de volgende keer dat ik daarheen terug kan gaan". LISSE Molenverbetering. Het bestuur van de Lisserpoelpolder gaat de wie ken van de poldermolen verbeteren. De kosten bedragen 1550. De ver betering van een roede ad 1187,is reeds uitgevoerd. G. S. adviseren Prov. Staten een bijdrage te geven van 15% (afgerond) 178, OEGSTGEEST Subsidie restauratie Groene Kerkje. Het Groene Kerkje vertoont ern stige tekenen van verval. Een restau ratieplan, dat mede verwijdering van ontsierende elementen beoogt, zal 202.761,65 vorderen. G. S. stellen Próv. Staten voor, om in de uitvoe ring die reeds ter hand genomen is, naast de rijksbijdrage van 50% een subsidie te verlenen van 15% tot een maximum van 30.414,25. ZOETERWOUDE Hogere subsidie voor herstel Ned. Herv. Kerk. G. S. stellen Prov. Staten voor om 15% subsidie te ver lenen in de meerkosten van het her stel der Néd. Herv. kerk. Het eind bedrag der restauratiekosten is vast gesteld op ƒ313.624,93. De rijksbij drage is verhoogd tot 60% van laatst genoemd bedrag. Voor de aanvan kelijke raming ad. f 209.710 werd reeds een subsidie van 15% gegeven. Het voorgestelde percentage in de meerkosten zal een bedrag vorderen van 15.585,90. Personalia. Voor het ertsexa men slaagde aan de Universiteit te Leiden mevrouw M. J. A. M. Pop Smeets. Een politie-agcnt als verdachte. Een politiebeambte uit Leiderdorp, stond terecht, omdat hij op 3 Aug., rijdende met zijn motorrijwiel in het Noordeinde, grote stagnatie in hot verkeer veroorzaakt had, doordat hij zonder enige reden plotseling ge remd had, terwijl dat niet nodig was. De heer C. Segijn uit Leiden, als getuige gehoord, verklaarde dat een vrachtauto uit de richting Den Haag bij de Weddensteeg een zij straat wilde inrijden, waarvoor hij de richtingaanwijzer had uitgesto ken en zeer langzaam de straat in draaide. Verdachte had plotseling ge remd en was met zijn motorrijwiel onder de vrachtauto terechtgekomen. Het bolbloemenseizoen is weer ge start! Gisteren arriveerden de eerste bloeiende hyacinten (getrokken uit bollenoogst 1955) in de keuringszaal en hoewel er slechts twee kistjes waren, was er zier veel belangstel ling voor. Het was de fa. George v. d. Veld uit Lisse, die deze primeur had met zijn Fairy-hyacinten, waar over we u verleden jaar reeds het nodige hebben verteld. De bollen waren de veertiende Juni gerooid; van 14 Juni tot 24 Juni ewaard bij 23 gr C; van 24 Juni tot 8 Juli bij 30 gr. C; van 8 Juli tot 29 bij 25 1/2 gr. C; van 29 Juli tot 18 Augustus bij 23 gr. C; en van 18 Aug. tot 20 September bij 13 gr. C. Toen waren de bollen buiten gekuild en op 21 October in de kas gezet. Men wordt door de delegaties van Latijns- hield de temperatuur voortdurend op Amerikanse landen, die in eerste aan-00 5 leg voor het vermelden van „Alge rije" als agendapunt hebben ge stemd. Toch is het nog niet rustig in Al gerije. In de afgelopen dagen zijn ne gen rebellen, die terroristische aan slagen hadden r 1, in botsingen ■met Franse vc ;°pen om het leven geke.,.?n. 23 gr en nu stonden ze in volle bloei. In ruim twee weken dus. Het betrof hier de blauwe Loveliness en de rose Autumn Surprise. Laatstgenoemde is voor een Fairy-hyacint zeer fors van tros en deze variëteit maakt ook wat grotere bollen dan de meeste andere Fairy-hyacinten. Niettemin stonden er drie bloemenstengels op één bol. De grote verdienste is, dat ze na el kaar in bloei komen en men er dus weken plezier van kan hebben. De blauwe Loveliness is kleiner van stuk, en is meer van het Fairy-type. De kwaliteit var} beide soorten was pri ma en het wekt geen verwondering dat de vraag naar deze Fairy-hyacin ten sterk toeneemt, daar particulieren de bollen zonder kunst- en vliegwerk in bloei kunnen krijgen. De getoonde tollen waren behandeld door't proef station voor de Bloemcultuur te Lisse. Er waren meer bloeiende bolgewas sen. Maar hier betrof het geremde bollen van oogst 1954. Het laborato rium voor Bloembollen onderzoek te Lisse exposeerde een kist bloeiende narcissen (Golden Haiwest) en twee vazen met afgesneden irissen: de wit te White Superior en de bekende blauwe Imperator. De irissen waren in één woord. af. Men kan er werkelijk niet beter ver langen in April of Mei. De narcissen kunnen het remmen minder goed verdragen blijkbaar. In ieder geval waren de bloemen vrij klein van stuk en verder viel ook het een tikkeltje omkrullen van het dekblak op. De bloeirijkheid liet niets te wensen over, terwijl ze ook best op kleur waren. Zo heeft men het bolbloe menseizoen weer van start laten gaan en het zal interessant zijn te zien, wat men de bezoekers volgende week straat veroordeelde de kantonrechter zal voorschotelen. verdachte tot 20,— boete of 8 d. De kantonrechter mr. F. Ligtenberg vond dat de politieman zeer dom en onvoorzichtig had gereden. Als de chauffeur van de vrachtauto niet direct geremd had, was verdachte die met zijn hoofd, voor het voorwiel terecht was gekomen, doodgereden. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 35,boete of 10 d. Roekeloos met een bromfiets ge reden. Een landarbeider uit Voor hout, had op 15 Augustus op de Hérenweg te Voorhout met zijn bromfiets op zeer roekeloze wijze gereden. Met een snelheid van 50 km. was hij over de weg „gevlogen" en had zonder rechts en zijn voeten op de trappers te houden, een acht jarig jongetje dat met zijn fiets langs de weg stond, aangereden. Verdachte verklaarde dat het maar een aardig heid was geweest. De pl.v. kanton rechter veroordeelde verdachte tot 25,10,en 30,boete of 65,boete of 20 d., met toewijzing der 'civiele vordering a 8,90. Motor nog niet meester. C. Mo lendijk uit Rotterdam, was met zijn nieuw motorrijwiel, die hij pas 4 da gen bezat naar Leiden gereden, en bad in de Vrouwensteeg, aan een auto op de Breestraat geen voorrang verleend, en was tegen deze auto opgereden. Het O.M. wees verdachte er op, dat men in Leiden niet op zulke rijders, die hun motor nog niet meester zijn, en de rijweg onveilig maken, gesteld is. Het O.M. eiste dan ook 35,of 15 d. en 25,boete of 10 d. De pl.v. kantonrechter, mr. den Brink, veroordeelde verdachte tot tweemaal 25, f 50,boete of 20 d. Tram in zijn loop belemmerd. Een radiohandelaar uit Leiden, was op 11 Juni met zijn bestelauto op de rails op de Breestraat bij een bio scoop blijven staan, terwijl uit de richting Kort Rapenburg een tram naderde. Hoewel de wagenvoerder, de heer D. Nieuwenburg, alle moeite had gedaan de tram tijdig tot stil stand té brengen, had hij een botsing niet kunnen voorkomen. Het O.M. eiste 30,boete of 20 d. In verband met de moeilijke situatie op de Bree-

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2